Buitenland. Binnenland. »Het is hardbeste vriend maar 't moet zóó zijn »Maar gij zult mij dan toch wel zooveel tijd gunnen om eenen korten brief aan de keizerin te schrijven uit de goudlanden ontvingen, en in eene fabriek, rue de Charenton, werden deze edele metalen gesmolten en daarna geallieerd, zooals ze in den handel moeten gebracht worden, om vervolgens in den vorm van staven en draden aan de juweliers en gond- en zilverfabrikanten verkocht te worden. Door verschillende omstandigheden, groote debi teurs, die niet betaaldeneen diefstal in de fabriek, rne de Charentonde daling van bet zilver als metaalenz. enz., is het Comptoir gedwongen geweest, zijne betalingen te staken; het passief overtreft het actief met 10 millioen franken, doch hoopt men dat met behulp van financiers de zaak geschikt zal worden. In het tegenovergestelde geval zon de slag onder de kleine fabrikanten van echte byoux zeer groot zijndaar zij allen in rekening staan met dit Comptoir, en zij evenals in een kaartenhuis gevaar loopen mede te vallen. J. M. T. «IVIGELAIVD. lagerhuis. Den 10 deelde de minister van bnitenl. zaken mede, dat Engeland op Denemarken's voorstel tot het houden van eene conferentie om maatregelen te be ramen tot het betengelen van den internationalen handel in vervalschte boter, geantwoord had, dat het zich niet gerechtigd achtte, daartoe het initiatief te nemen. Enge land had zich echter bereid verklaard, maatregelen, welke Denemarken alsnog aan de hand zou willen doen, in overweging te nemen. De zitting van den 11 werd verstoord dooreen heftig tooneel, dat een uur aanhield. Aan de orde was een amendement van den conservatief Seton-Karr op art. 9 der Home Rule-wet, welks strekking was vermindering van het aantal iersche vertegenwoordigers iu het Rijks- parlement tot 48. Bij de bespreking van dit amendement noemde de conservatief Brodrick de ieren een arm en praatziek ras. De iersche afgevaardigde Sexton vatte daarop vuur en zeidedat die uitdrukking een groote onbeschoftheid was. De voorzitter verzocht Sexton her haaldelijk zijne woorden terug te nemen; toen dit niet hielpbeval hij Sexton voor het overige der zitting het Huis te verlaten. Sexton voldeed hieraan eerst, nadat Gladstone eene beroep op hem gedaan had om het Huis van den pijnlijken toestand te verlossen. Gedurende dit voorval was de vergadering buitengewoon woelig, en toen Sexton eindelijk heenging, werd hij uitbundig toegejuicht door de nationalisten en de radicalen, die opstonden en met hunne hoeden zwaaiden. Het amendement van Seton-Karr werd met 251 tegen 218 stemmen verworpen. Een amendement van den unionist Rentonl, waarvan de strekking was, dat de universiteit van Dublin door twee afgevaardigden zal vertegenwoordigd worden in het Rijksparlementwerd met 255 tegen 226 stemmen ver worpen. De onder-minister van koloniën deelde In die zitting mededat de overeenkomst betreffende Swaziland nog niet geteekend was. De tekst van het verdrag is echter een paar dagen geleden ontvangen en wordt nu aaneen onderzoek onderworpen. Binnenkort zullen verdere in lichtingen gegeven worden. Volgens de laatste borichten van den consul van Samoa is er een geschil ophanden tnssehen de inlandsche op perhoofden Malietoa en Mataafa. De engelsche regeering heeft aan den bevelhebber van het te Samoa gestationeerde oorlogsschip laat gegeven de scheepsmacht van Dnitsch- land en van de Vereenigde Staten te ondersteunen in hare poging om de rust op Samoa te herstollen en een geregelden staat van zaken tot stand te brengen. De heer Russellminister van Indië zeide dat de India Council bills tot den hoogsten geboden wordende prijs worden afgegeven; deze prijs was in den laatsten tijd iets onder 16 pence geweest. Het doel van den onlangs genomen maatregel was niet de waarde van de ropij in gond vast te stellen maar eene verdere daling tegen te gaan. De aankondiging, dat roprjen zullen worden af gegeven in ruil voor goud tot den koers van 16 d., blijft in werking zoolang of totdat de ropij op dezen prijs is gekomen. waarheid wetenWat heeft Hare Majesteit dan eigenlijk bevolenindien 't iets is nog erger dan gevangenis verbanning en dood Meerit gij soms, dat ik een lafaard ben en mijn lot niet durf aanhooren. Spreek op voor den duivelof »Ikikde keizerinstamelde de strenge chef, zich het klamme zweet van het voorhoofd wisschend. »Och indien ik 't niet nit Harer Majesteits eigen mond gehoord en duidelijk verstaan had ik verzeker 't n op mijne eer en bij de vriendschapwelke ik voor n gevoel ik zon zóó iets niet voor mogelijk gehouden hebben.'' »Mensch ziet gij dan nietdat ik hellepijnen uitsta Spreekik wil alles weten Wat heeft de keizerin bevolen »Zij heeft mij gelast, u te laten ...op...zet...ten!" Bij deze woorden stiet de arme geplaagde bankier eenen kreet van ontzetting nit. Het duurde geruimen tijdeer hjj in staat was, te spreken, gedurende welke oogenblikken zijn bezoeker 't beter achtte, het stilzwijgen niette ver breken. Eindelijk stamelde Snderland nauw hoorbaar »Maar dat is ontzettend, dat is meer dan barbaarsch, dat is eene onmenschelijke wreedheid zonder weörga Och Excellentiegij moet verkeerd verstaan hebben of ofgij hebt uw verstand verloren." Helaas, neen, mijn vriend; ik heb mijne vijf zinnen nog wel degelijk en goed bij elkaar, maar ik ben zeker, dat ik ze hij deze verschrikkelijke geschiedenis zal kwijt raken." Maar hoe kondet gij de man die mij honderdmaal de meest sprekende bewijzen en verzekeringen uwer vriendschap gegeven hebtgijdien ik zoo menigon ge- wichtigen dienst bewezen heb gij herinnert u zeker nog welhoe ik nhoe kondet gij u znlk een bevel doen opdragen zonder Hare Majesteit op deze ver schrikkelijke nooit gehoorde ongeloofelij ke redelooze brutale wreedaardigheid met klem van redenen opmerk zaam te maken >Mijn beste vriendbodaarwat ik bidden mag Mis ken mij en mijne vriendschap nietIk heb gedaan wat in mijne macht stonddat zweer ik njaik heb meer Het amendement van Gladstone op art. 9 van het Home Rnle-ontwerp (weglating der 3 en 4, waarin aange geven werd, over welke engelsche aangelegenheden de iersche vertegenwoordigers niet zonden mogen stemmen) werd^ met 325 tegen 298 stemmen aangenomen. (Uit bundig gejuich van de radicalen en nationalisten.) Art. 9 werd aangenomen met 326 tegen 293 stemmen. Art. 10 werd verworpen met 358 tegen 49 stemmen; de meeste^ conservatieven en unionisten onthielden zich van stemming. Artt. 1117 werden ingetrokken. Artt. 18 en 19 werden aangenomen met eene meerder heid van 34 stemmen. Artt. 20 en 21 werden zonder hoofdelijke stemming verworpen. Artt. 22, 23, 24, 25 en 26 werden aangenomen met eene meerderheid van 33 tot 25 stemmen. In deze zitting deelde de onder-minister, de heer Ed ward Grey, mede, dat het geval van den kapitein der Costa Rica Packet, die gevangen genomen werd op Ternate, in de Molnkken-eilanden, in hechtenis was gehouden, zorgvuldig onderzocht werd. De geraadpleegde rechters waren van oordeel, dat de getuigenis niet voldoende was om zelfs maar aanleiding te geven tot eene redelijke ver denking, die een voldoende rede tot in hechtenisneming opleverde dat diontongevolge, door het ontbreken van alle redelijke getuigenis, pen eisch tot persoonlijke schade vergoeding voor den kapitein kon worden gedaan, maar dat hij niet geloofde, dat het beweerde nadeel voor de bemanning en de reeders van het schip kon worden op genomen in den eisch aan de nederlandsche regeering. Dat nadeel, niet noodwendig een gevolg van de in hechte nisneming des kapiteins, kon daarom geen aanleiding geven tot een hijzonderen eisch van schadevergoeding. Verder deelde de onder-minister Bnxton mede, dat de Britscha Zuidafrikaansche Maatschappij meende, dat 75 mijlen van den Baïra-spoorweg met het einde dezer maand gereed zonden zijn voor het verkeer, maar dat nog geen dag voor de opening met zekerheid kon worden aan gekondigd. ^RtlYSCHEAHTD. De russische kroonprins heeft op zijne terugreis naar Rnsland een vooruit aangekondigd bezoek aan den keizer gebracht. Te half negen kwam hij te Potsdam met den hoftreindien de keizer hem tot aan de nederlandsche grens te gemoet gezonden had, om de reis zoo kort mogelijk te laten duren. Te 9 uren werd te zijner eere een feestmaal aan 24 personen ge geven.^ Na afloop van den maaltijd gingen de keizer en de keizerin met hem naar de rookkamer. Te half elf moest hjj zijne reis voortzetten. De keizer bracht hem tot Berlijnalwaar hij wachtte, totdat de trein naar Petersburg vertrokken was. Even na middernacht was de keizer te Potsdam terug. Rijksdag. Den 13 is art. 1 van het legerontwerp aangenomen met 198 tegen 187 stemmen. De minister van oorlog antwoordde op eene vraag om inlichtingen betreffende het niet doorgaan der legeroefe- ningen wegens het gebrek aan veevoeder, dat volgens de grondwet de keizer het recht heeft het houden van leger- oefeningen te bevelen. De berichteningewonnen over het niet doorgaan het uitstellen of het op een andere wijze inrichten der legeroefeningen melden zonder uit zondering dat op dit oogenblik een dergelijke maatregel, die de belangen Van het leger, nl. de oefening voor den oorlog, schaadt, niet noodig is. (Beweging.) Men kon de bevolking veel beter tegemoet komen door buitensporige belastingen te voorkomen. ERAAKlilIK. Blijkens het rapport van den prefect van politie hebben 185 agenten, die bij de laatste onge regeldheden kneuzingen of verwondingen hebben bekomen, den dienst nog uiet hervat. Kamer. Het voorstel om de invoerrechten op buiten- landsch graan van 5 op 8 te verhoogen, is den 12 naar de commissie voor de invoerrechten verzonden en voorts de begrooting in haar geheel aangenomen met 396 tegen 28 stemmen. RfOORWEGEHT. Met 62 tegen 50 stemmen heeft gezegd dan eeu ander zich in mijne plaats zou hebben veroorloofd. Ik heb Hare Majesteit bezworenzich nog eens te bedenken, of tenminste, als 't dan zijn moest, een ander met de uitvoering van dit helsche vonnis te belasten met tranen in de oogen heb ik gebeden ge smeektalles te vergeefs. h Snderland moet op gezet worden en daarmede uit!" zeide Hare Ma jesteit kortaf en zóó kon ik gaan. Nog voegde de kei zerin er bijals ter veelzeggende waarschuwing voor het vervolg: »Doe wat ik u gelast heb en vergeet niet, dat het nwe plicht isieder mijner bevelenvan welken aard ook zonder tegenspraak of gemor te volbrengen nit te voeren." »En wat deed gij toen?" Ik begaf mij zonder verder dralen naar eenen ge- schikten, hier ter stede wel bekenden dier-ontleedknndige, die geregeld alle dieren opzet voor de keizerlijke univer siteit. Ér bleef mij toch geen andere weg openook gebiedt mij bovendien mijne vriendschap en hoogachting voor nw persoon u volgens alle regelen der kunst en volgens de allernieuwste methode met sublimaatcy- ankalinm enz. enz. te laten opzetten nu Hare kei zerlijke Majesteit eenmaal beslist heeftdat gij op ge.... zet.... moet.... worden!" »En die ellendeling, die academische opzetter heeft zich bereid verklaard »Hij had niet veel trek in de zaak en verwees mij naar zijnen kollega die niet anders doet dan apen op- zotten en dit te meer, omdat genoemde kollega de ana logie tnssehen de twee rassen der tweehandigen en der vierhandigen tot zijne zeer bijzondere stadie heeft ge maakt." »N en »En die verwacht u." »Die verwacht mij! Almachtige hemel! Is dan de u verstrekte last zóó dringend Helaas ja, beste vriend. Wij mogen zelfs geen oogen blik meer verliezen. Het persoonlijk bevel van Hare Ma jesteit gedoogt geenen minuut onnoodig uitstel." »Gjj wilt mij dus niet eens den tijd laten om orde te stellen op mijne zaken in één woordom mijne aardsche het Storthing aangenomen een voorstel van den afge vaardigde Poss om 100.000 Kronen uit de Staatskas te bewilligen voor den aankoop van geweren ten behoeve van particuliere scherpschutters vereenigingen. EGYPTE. Den 13 kwamen zeven schepen in het quarantaine-station El-tor aan. 85 choleralijders werden ontscheept, van wie er later 40 stierven. De Rotterdamsche Suikerraffinaderij heeft aan haar kantoorpersoneel berichtdat het tegen 1 Januari 1894 bedankt zal moeten worden bijaldien tot het niet voort zetten der zaak besloten mocht worden. Volgens de opgave in het Utrechtsch Dagblad is in de laatste vier maanden te zamen slechts 50.2 streep legen gevallen, eene hoeveelheid geringer daD in gewone alleen in de maand Juni valt. Tegen gewoonlijk 54.8 streep in 15 dagenwerd nn slechts 13.4 streep m 8 dagen afgetapt. De Duinwatermaatschappij te Amsterdam is bij den Raad in hooger beroep gekomen van het besluit van burg. en weth. van den 5 dezer, waarbij haar 2500 boete per dag van af 1 Juli 1.1. opgelegd is wegens het niet voltooid hebben der haar opgelegde werken onder uitdrukkelijk voorbehoud van haar recht om bij den be voegden rechter te beweren dat voorschreven boete niet verbeurd is. Bij vonnis der arr. rechtbank te Haarlem van den 11 is de naamlooze vennootschap Noordhollaudsche Ge condenseerde Melkfabriek Arcadia'' te Formerend, met ingang van den 4, in staat van faillissement verklaard. Den 12 is bij een zwaar onweder boven Noord brabant, de bliksem geslagen in een korenmolen te Strijp, waardoor de wieken verbrijzeld en de zwaren molenstee- nen vernield werden, terwijl te Breda de bliksem in een paar huizen sloeg, zonder groote schade te veroorzaken. Den 12 is te 's-Gravenhage o.a. aanbesteed: 1°. de uitvoering van bagger- en kribwerk in de rivier de Boven- Merwede, geraamd op 160,000. Laagste inschrijver de heer A. Volker Lz. te Sliedrecht voor 142,000; 2°. het maken en stellen van den bovenbouw voor do brug over het Heusdensch kanaal, onder de gemeente Nederhemert, geraamd op 122,500,'Laagste inschrijver, de heer A. Lecoq te Hal voor 103,750. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 13 Hols- huijsen, wegens poging tot doodslag op zijne hospita,j uffronw van Eijnden, veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. Den 13, des morgens te ongeveer half tien, is te Amsterdam in de Bloemstraat een knaap, die een vlieger nit het raam wilde oplaten, uit do tweede verdieping op straat gevallen. Hij was onmiddellijk dood, Den 13 is het percentage der belasting naar het inkomen te Rotterdam door den gemeenteraad vastge steld op 3.4 pet. 's Rijks middelen hebben gedurende Juni opgebracht 8,377,047 tegen 10,541,706 in Jnni 1892 en gedu rende de eerste zes maanden van 1893 52,590,711 tegen 55,090,239 in hetzelfde tijdvak van 1892. Het e/r2 dei- raming bedraagt 57,475,264. De gemeenteraad van Winterswijk heeft besloten, om in beginsel in alle buurtscholen het herhalings-onder- wijs tot de hoogduitsche taal nit te breiden, waarbij als oisch wordt gesteld dat de leerlingen minstens 12 jaar zijn en de lagere school doorloopen moeten hebben. Te Steenwijk is een der gemeente-pompen door petroleum onbruikbaar gemaakt. Voor de 31/2 pets. leening der gemeente Assen, groot 11750, is ingeschreven voor f 53750 tot koersen, loopende van 9717/32 tot 999/le pet. Het Rijkstoezicht op de Zuiderzee-politie is opge dragen aan den heer H. J. Calkoen burgemeester van Edam en lid van het ooilege voor de zeevisscherijen. Beroepen hij de doopsgezinde gemeente te Giethoorn ds. D. Kossen to Helder en Huisduinen. - In de Prov. Staten van Gelderland hebben de stem men gestaakt over het ontwerp-reglement in zake de beveiliging der Zuiderzee-stranden in de najaarsverga dering heeft de tweede stemming plaats. aangelegenheden te regelen Komaan dat kan u geen ernst wezen dat is onmogelijk »Ik mag nietgeloof mijik mag waarachtig niet Mijno instructiën luiden hoogst gestreng." >Excellentie Strokoff oude vriend Hoor, verhoor mijn laatste bede Sta mij die toe. Het is eene gunst, welke men zelfs den ergsten misdadiger niet weigert en God weetdat ik geen misdadiger benWees tenminste men- schelijk Strokoff »Ik zet mijne betrekking op het spel." »Bij mij is echter het leven er mede gemoeid." Welnu dan, schrijf. Ik geef n een kwartier den tijd voor uwen brief. Te gelijk deel ik u echter mede dat ik n vau dit oogenblik afgeen rninunt meer alleen laten kan." »Dank Excellentiehartelijk dank O Hare Ma jesteit zal niet doof blijven voor het laatste verzoek van haren gunsteling en hem nog eenmaal gehoor ver- leenen Roep nu wat ik n bidden mag, een uwer agen ten of een ander vertrouwd persoon binnenaan wien ik dezen brief aan de keizerin met gerustheid kan mede geven." In vliegende haast schreef Snderland eenige regels en verzegelde den brief. De chef der geheime politie gaf dien aan eenen luitenant zijner brigademet het uit drukkelijk bevel het antwoord zoo spoedig mogelijk terug te brengen. Na verloop van slechts een kwartier was de officier reeds weder terug. Hare Majesteit verlangde den bankier Snderland oogenblikkelijk bij zich te zien. Een diepe zucht van verlichting ontsnapte aan de borst van den armen veroordeelde. Voor de deur wachtte eene keizerlijke equipage in groot livrei. Zonder dit op te merken stapte de bankier in en de luitenant der geheime politie zette zich aan zijne zjjde. Binnen tien minnten had men het keizerlijk paleis bereikthet rijtuig hield stileen lakei opende het por tier en de officier geleidde hem tot voor het vertrek der

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6