Aanbesteding. Heerlijke Tomponces, Doctor BROERS HÉ i w^lll wM i mm Aanbesteding Stadsberiehten. Be Ambachtsschool. m jflÉ Si Advertentie n. Hoorn-, Koffie- en £Jho- colade-Caramels, A. MESSEN Be lieuwe Gaper, Droge en bereide Verfwaren is tot 31 Juli a.s. RTIEST TE CONSULTEEEEN. Deineubeleerde Slaapkamer Correspondentie-Sc li aak part ij, m mm. w H - miïM, WZm. mm». z/zz/M/. abc van eenige nit te voeren werken aan liet perceel LAAT D 51bewoond door den lieer L. ROOM, op DONDERDAG 20 JULI, Best drogende Verfoliën, LAKKEN en VERNISSEN, DROGERIJEN. W. PENAAT W.Pzn. In plaata van »de Volksstem", in den strijd tegen den sterken'drank, zal voortaan, onder dezelfde redactie ver schijnen hét maandblad „Sluit Schiedam!" orgaan voor drankbestrijding. Het doel van dit bladdat geheel onafhankelijk van eenige vereeniging wordt uitgegeven is, propaganda te maken onder ons volk voor hetgeen dé naam reeds aanduidt. Waar de arbeid van redactie, medewerkers en administratie geheel belangeloos wordt verrichtmag dat als eene reden te meer gelden om de goede zaak, die het blad voorstaat, te steunen door het nemen van een abonnementwaarvan de prijs op slechts 50 cents per jaar is gesteld. Het bureau van uitgifte is gevestigd: Achter de Hoven, 80, Leeuwarden. puruerend. Het schoonrijden en hardrijden had den 13 onder gunstig weder plaats. Bij het schoonrijden, met 21 deelnemers, viel de le prijs, 25, ten deel aan C. Heijnis, Beemster; de 2e, 15, aan A. de Vries, Alk maar; de 3e, f 10, aan A. Broers, Benningbroek; de 4e, 5, aan M. Zwart, Purmerend. Bij de harddraverij, met 16 deelnemers, werd de le prijs, 200, gewonnen door D. Florijn, Botterdam, met «Sador", zwarten hengst, be reden door J. Koster; de le premie, 100, door A. Was senaar, Haren, met «Ussan", zwarten hengst, bereden door A. Siderius; de 2e premie, f 50, door J. Dop, Hil versum met «Rechicher," schimmel, bereden door B. W. Schippers. Woensdagden 2 Augustus zal op het landgoed Vogelenzang", daartoe afgestaan door den heer jhr. Bar- naardt, de wester-velddag gehouden wordeu door het Leger «les Hells hier te lande. Waarschijnlijk zullen kolonel en mevrouw Oliphant dien dag in bevel zijn bijgestaan door den nederlandschen staf en vele veld- officiereu. Rijp* De tuinman D. Dekker verzond dezer dagen de eerste lading augurken naar Amsterdamvier weken vroeger dan andere jaren. In de schoolspaarbank is gedurende hot tweede kwar taal 1893 ingelegd: April 16; Mei f 14,85 en Juni 15,50, samen 46,05. Als leden van den gemeenteraad treden af de heeren S. AppelP. A. Harrebomóe en C. Verwer. Wij ontvingen met veel belangstelling het tweede nummer van Pax Human!tateorgaan van de ver eeniging van dien naam. Het bevat o. a.De vredes beweging; Jan Pietersz. Coen; Uit kindermond; de oorlog. De G. F. C. Kralingen heeft eenen nationalen wandelwedstrijd voor liefhebbers over 50 ned. mijlen op Zondag 6 Augustus in den Prins Alexauder- Polder uitgeschreven. Deze wedstrijd belooft zeer belang wekkend te worden daar vele bekende en goede wan delaars zich reeds opgegeven hebben. Inschrijvingsbiljetten zijn verkrijgbaar bij M. I. Overeijnder, LagedijkJoh. 0. F. Henbei, Dijkstraat 101, beiden te Kralingen. Langeflijken. De kool, die verleden week werd afgeleverd, gold, naar wij met zekerheid vernemen, 8,50 de 100. Doorgaan met snijden kan men nog niet. Dit jaar waarschijnlijk begint de eigenlijke koolhandel in de maanden Augustus en Septemberin zooverre het de vroegein de maand October in zooverre het de late kool betreft. De geregelde alvoer van bloemkool is be- keizerin waarin een adjudant hem binnenleidde. Met gebogen hoofd en betraande oogen naderde de bankier Suderland zijne hooge gebiedsterdoch nauwelijks had deze hem gezien, of Hare Majesteit barstte in een zenuw achtig lachen uit, waaraan geen einde scheen te komen. In de grootste verwarring stond de arme bankier voor de keizerin. Zou Hare Majesteit misschien plotseling het verstand verloren hebben Doch hij dacht daarover verder niet lang na. «Genade! Erbarmen, edele gebiedster! riep hij uit, zich aan de voeten der keizerin werpend. «Wat 'neb ik, on gelukkige, toch misdreven, dat Uwe Majesteit mij tot zulk eene onbeschrijfelijk wreede straf veroordeeld hebt?" «Mijn beste Suderland," antwoordde de machtige kei zerin, die zich nog steeds niet honden kon van lachen. »Wees toch verstandig en zie toch in, dat dat bevel toch niet U kan hebben gegolden!" «Mij niet gegolden?"Maar, mijn God, Majesteit, wien betreft het dan?" «Mijnen hond, den armen Suderland, dien ik zóó naar u heb genoemd, omdat ik het lieve dier van u heb ten geschenke gekregen en die gisteren, helaasplotseling gestorven is omdat hij te veel gegeten heeftGij weet tochmijn waarde Suderland hoeveel ik van dien hond hield, en om nu tenminste van het goede dier zijne huid als aandenken te kunnen bewarenliet ik dien dwaas, dien Strokoff roepen, omdat men mij meldde, dat toevallig juist hij in de onmiddelijke nabijheid was. «Strokoff", zeide ik, «wees zoo goed, zorg te dragendat Suderland onmiddellijk worde opgezet!" Hij zag mij zóó zonderling aantrok allerlei gekke gezichten en bezwoer mij in de meest hartstochtelijke bewoordingen, dat ik mij nog eens bedenken zou. Ik leidde daaruit af, dat hij zich in zijne positie als chef der geheime politie schaamde voor eene dergelijke opdrachtwaarop ik na tuurlijk mijn geduld verloor en hem wegzond met de herinneringden hem opgedragen last onmiddellijk en nauwgezet te volvoeren. En toen is die ez 1 van een Strokoff naar u gegaan en heeft u willen laten op.... zet.... ten! Ha ha haen de keizerin lachte, dat zij schudde. Toen de lachbui van Hare Majesteit een weinig bedaard waswaagde het Suderland op te merken »Uwe Majesteit kan zich in ieder geval beroemen, in Strokoff eenen hoogst nauwgezetton en eerlijken dienaar te bezitten. Het is mij gebleken dat hij o p aller hoogst bevel, zijnen bosten vriend zou laten op zetten. Indien ik zoo vrij mag zijn, Uwe Majesteit, ten zijnen opzichte eenen enkelen raad te geven zou hij zijn hem Uwer Majesteits bevelen voortaan zoo nauwkeurig mogelijk te formuleeren zoodat onmogelijk eenige vergissing kunne voorkomen in den bij dat bevel bedoelden persoon. De bankier Suderland was gered. De viervoet Suderland kreegna enkele dagen zijne plaats op een sierlijk verguld voetstuk in een fraai geslepen kristallen kastje. De lezer onderzoeke zelf zoo 't hem interes seert of de opgezette Suderland er nog staat EINDE. gonnen. De waar is door de droogte minder goed van hoedanigheid. Wortelen werden tot dusver duur betaald en veel gevraagd. Onder Kamperveen zijn vier koeien in de weide door den bliksem gedood. Uitgeest. De kiesvereeniging Eendracht maakt macht" heeft tot candidaton voor den gemeenteraad ge kozen de aftredende leden de heeren A. van Nienes, P. Groen en W. Noom. Bij C de Boer Jr. te Helder zal dadelijk na het opnemen in het «Staatsblad", verschijnen de «Wet, houdende eene belasting op «le bedrijfs- en andere Inkomsten", toegelicht door E. Franken, controleur der dir. bel. enz. De besluiten en instructiën ter uitvoeringalsmede een alfabetisch registerworden daarin tevens opgenomen. De prijs bedraagt f 1,50. Nadat op 15 Maart 1892 eenige belangstellenden hier ter stede in het ambachts-onderwijs zich vereenigd had den ten einde pogingen in het werk te stellen om ook te Alkmaar eene inrichting voor dit onderwijs te ver krijgen en nadat die vereeniging zich geconstitueerd en rechtspersoonlijkheid had verkregenzijn die pogingen met den meeston spoed aangewend geworden en met het geweuschte succes bekroond. Zoowel de staat als de pro vincie en de gemeente Alkmaar en eenige particulieren hebben de vereeniging in staat gesteld om haar doel «de opleiding van jongelieden tot bekwame ambachtslieden te bevorderen", te bereiken. Thans prijkt in de Doelenstraat het doelmatig inge richte schoolgebouw met zijne ruime, goed verlichte en geventileerde werkplaatsen bergplaatsen, teekenzalen en onderwijslokaleu, waarin binnen weinige dagen 44 jon gelieden het eerste onderwijs in de door hen gekozen ambachten zullen ontvangen, als een getuigenis te meer van het solidariteitsgevoel tusschen alle leden der maat schappij en niet minder van het zich in onzen tijd sterk uitsprekend besef van sociale rechtvaardigheid. Een zestal wakkere mannen, vol ijver voor de taak die hen wacht, staan gereed om, onder leiding en het toezicht van hunnen directeur, den heer H. J. de Groot, alhier, die in deze de rechte man op de rechte plaats mag ge noemd wordende vorming van die jongelieden tot bekwame ambachtslieden op zich te nemen. Het onder wijzend personeel aan deze school bestaat uit de heeren 1. H. J. de Groot te Alkmaar, directeur der burgeravond school aldaar, directeur 2. G. N. Itz, bouwkundig ingenieur te Alkmaar, eersten leeraar, plaatsvervangend directeur en onderwijzer in het lijn- en vakteekenen. 3. J. P. G. Kalemink, leeraar aan de burgeravondschool alhier, onderwijzer in het handteekenen 4. A A. do Groot, huis- en decoratieschilder vroeger te Utrecht, onderwijzer in het schildersvak; 5. G. Tjalkens vroeger te Haarlem onderwijzer in het smidsvak. 6. P. H. Bruinsmau, vroeger te Amsterdam, onderwijzer in het meubelmakersvak 7. J. W. Willemsen Dz., bouwkundig opzichter te Alkmaar, onderwijzer in het timmervak. Op 19 Juli a.s. te 3llt uur zal de plechtige opening der ambachtsschool plaats hebben. Behalve verschillende autoriteiten vertegenwoordigers van gemeentebesturen eu corporatiën, zijn tot het bijwonen dier opening uitge- noodigd de leden der Vereeniging. Is het te verwonderen dat wij nog eens een opwekkend woord tot de ingezetenen onzer gemeente willen richten om toe te treden tot het lidmaatschap dezer vereeniging tegen eene contributie van f 5 's jaars Op de roepstem van het bestuur der Vereeniging zijn niet meer dan 43 personen met eene contributie van f 5 en 4 personen met eene contributie van f 10 tot het lidmaatschap toegetreden, hetwelk een jaarlijksch bedrag aan contributiën uitmaakt van f 255, terwijl de reeds vroeger opgemaakte begrooting daarvoor een cijfer aangoeft van 500. Zijn er dan onder onze ingezetenen geen honderd personen aanwezig, die door eene kleine jaarlijksche bijdrage bereid zijn het bewijs te leveren dat zij overtuigd zijn van het groote nut dat de ambachtsman zal hebben van degelijk gegeven ambachtsonderwijsvan de rechtvaardigheid tegenover den nijveren ambachtsstand, die niet langer gedoogt dat aanstaande ambachtsliedenzonder eenig systematisch onderwijs, maar moeten trachten op de hoogte van hnn vak te komen vaak in een omgeving waar dit geheel onmogelijk is, en van hot geheele maatschappelijke belang, dat gebaat wordt door rechtvaardigheid en geschaad door verwaarloozing van de rechtmatige eischen van een talrijken stand wier vertegenwoordigers evenzeer recht hebben op onderwijs als zij, die zich toeleggen op vakken van wetenschap of kunst Onze verwachting hieromtrent is, dat vóór de opening der school, op 19 Juli aanstaande, nog velen zich als lid der vereeniging zullen aanmelden bij een der bestuursleden der Vereeniging, zijnde de heeren mr. F. F. Karseboom, voorzitter, mr. F. H. G. van der Hoeven, le secretaris, N. A. Conijn, 2e secretaris, C. Bosman, penningmeester en 0. J. Canters, terwijl ook de redactie dezer courant volgaarne zich bereid verklaart om de aangiften van het lidmaatschap der Vereeniging te ontvangen en aan het bestuur daarvan mededeeling te doen. Zij zullen, na eene uitnoodigingskaart tot de plechtige opening der school op 19 Juli a. s. te hebben ontvangen, zich kunnen overtuigen dat door de Vereeniging en het ge meentebestuur alles zal aangewend worden om bij den aanstaanden ambachtsman alle goede eigenschappen te ontwikkelen kennis vaardigheidijver lust om hem zoo toegerust ter verdere bekwaming over te laten aan eigen ontwikkeling en aan de ervaring door hem te verkrijgen in de bestaande werkplaatsen. Het kan niet anders of dit alles moet den ambachts stand en daardoor de geheele maatschappij ten goede komen. Wij meenen dus geheel te handelen in den geest der Vereeniging, door de ingezetenen onzer gemeente, die nog niet tot het lidmaatschap zijn toegetreden, op te wekken, om dit alsnog te doen. «Excelsior", te Noordschermer (wit.) «Excelsior", te 's Gravenhage (zwart). m w/z/z/m. Y//////////A Va W//V/M Wit: 22e zet P. d 1—e 3. 23e D. d 3 c 3. 24e P. f 3 -d 4. 25e D. c 3b 3. 26e T. a 1—d 1. Zwart P. e 4c 3. K. a 8 c 8. B. c 5—b 4. B, b 4—c 5. BEGENTEN van het BURGERWEESHUIS te ALK MAAR zijn voornemens, op Maandag 241 Juli 1893, 's avonds 8 uurin de Regentenkamer aan te be steden de navolgende benoodigdheden ten behoeve der weozen als Rundvleesch RundvetSchinkelversch en gerookt Spek, Rijst, Gort, Boekweitgort, Bookwoitmeel, Tarwe meel, bruine Boonen, groene en grauwe Erwton, Koffie, Thee, witte en basterd Suiker, Stroop, groene en witte Zeep, Stijfsel, Zout, Peper, Soda, Azijn, zoete en Raapolie, Natuur- en Kunstboter, korte en lange Turf. De biljetten moeten uiterlijk 's namiddags op den dag der aanbesteding in de daarvoor bestemde bus in het weeshuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen dagelijks behalve Zondags van 's voorm. 10 tot 's nam. 4 uur ter lezing op het bureau van den Weesvader, bij wien tevens nadere inlichtingen zijn te bekomen. Namens Regenten Alkmaar, F. F. KARSEBOOM, 12 Juli 1893. Secretaris. 1893 Olenst 1891 REGENTEN van het MANNEN- en VROUWEN GASTHUIS te ALKMAAR besteden aande leve ring van Turf, Vleesch, Melk, Brood, Rijst, Koffie, Stijfsel, Blauwsel, groene en witte Zeep, Sago, Zout, Peper, Soda, Tarwemeel, Slaolie en Azijn. De inschrijvingsbiljetten met monsters moeten aan het Gestichtten huize van den Binnenvader, worden inge leverd vóór of op Vrijdag 28 Juli, namiddags 5 uur. De voorwaarden liggen aan het Gasthuis ter inzage. Namens Regenten voornoemd, Alkmaar, P. H. M. I3INK MELENBRINK, 14 Juli 1893. Secretaris. 's avonds 8 uur, ten huize van den heer MATTHIJSEN, aan de Nieuwesloot te Alkmaar. Aanwijzing Maandag 17 Juli, 's morgens 9 uur. IV. H. MATTHIJSEJtf. verkrijgbaar bij RITSE VOORT 42. 1VTTIH OIJDORP C 91. van af S5 cent «le 5 ons. Verkrijgbaar bij (liefst met Zitkamer) UEVBAAVD met ROST en BEDlENEVOj, in de nabijheid, der Cadettenschool. Opgaaf van prijs enz. onder lett. A, bureau dezer Courant.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 7