Feuilleton. $0. 85. Vijl en HTegentigste Jaargang, 1893. WOENSDAG 19 J U LI. Onbestelbare Brieven, Buitenland. Een [Bruidsgeschenk. WOLFGANG KIRCHBACH. ALKMAAUSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f 0,06. Frys der gewone Advertentlën: Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. verzonden gedurende de 2e helft van Juni 1893 L. van LeeuwenAlkmaar J. SmitCallantsoog. Bri efkaarten: Gebr. Storm en H. J. Huarnink Amsterdam. Brieven: I n d i e H. Holtz Ambon. BEjIitxIEb De nieuwe lezing van art. 1 der grond wet, volgens welk artikel België als koloniale mogendheid kan optreden, is met 115 tegen 16 stemmen aangenomen. Deze wijziging is geschied met het oog op eene mogelijke inlijving van den Congo-Staat. DUlTSCHIiAUïD. Mevrouw van der Hoeven de gemalin van den nederlandschen gezant te Berlijn die vóór eenigen tijd eene buste van keizer Wilhelm II vervaardigdeheeft dezer dagen met haren echtgenoot op zeer vertrouwelijke wijze het tweede ontbijt bij den keizer en de keizerin te Potsdam gebruikt. De keizer heeft haar een prachtige vaas van groote waarde ge schonken uit de koninklijke porceleinfabriek te Berlijn. Rijksdag. Den 14 is het amendement van prins Carolath en dr. Rösicke beiden liberaalop art. 2 der legerwetinhoudende dat ook na 31 Maart 1899 de tweejarige diensttijd van kracht zou blijven, zoolang het leger in vredestijd de sterkte behoudt, in art. 1 der wet voorgeschrevenmet 274 tegen 105 stemmen verworpen en het regeeringsartikelbepalendedat de tweejarige diensttijd van 1 October 1893 tot 31 Maart 1899 van kracht blijftaangenomen. Aan de beraadslaging over dit amendement nam graaf Herbert von Bismarck deel die in eene zeer heftige rede de nadeelen van den tweejarigen diensttijd in het licht stelde en een amendement wilde uitlokken om het oorspronkelijk regeeringsvoorstel te herstellen. Mocht een dergelijk amendement verworpen worden, dan zouden de tegenstanders verklaren, dat zij niet dan met een beklemd gemoed voor deze wet zouden stemmen. Ileraaaldelijk werd hij zoo door den heer Richter als door de sociaal- demecraten in de rede gevallen en toen daarna graaf von Caprivi hem kalm en bezadigd beantwoordde viel hij herhaaldelijk den Rijkskanselier in de rede, met uit roepen als: dat heb ik niet gezegd! of: dat is verkeerd begrepen De waarnemende voorzitter moest hem ein delijk verzoeken, die uitvallen achterwege te laten. Later betuigde graaf Herbert zijn leedwezendat hij den Rijkskanselier door zijne uitvallen geprikkeld scheen te hebben. Dit optreden viudt bijna algemeene afkeuring bij de bladen. De nationaal-liberalen voeren als veront schuldiging aan dat hij door de uitvallen der linker zijde buiten zich zelf was geraakt. Bij de op den 15 voortgezette behandeling der leger wet in derde lezing weidde de heer Bebel uit over de militaire verhoudingen der europeesche Staten en hield hij staande, dat Duitschland niet noodig had verder te gaan i) Novelle van Niet ver van de breedediepe beekdiesnel en schuimend haar kristalhelder water tusschen dicht be groeide heuvelen en ver overhangende dennentakken door, voortstuwde in de richting der eenzame „Waldmühle" lag een geweldig rotsgevaarte. Hoofdzakelijk uit graniet bestaandekon men duidelijk ontwarenzelfs bij eene oppervlakkige beschouwing, dat deze rots ontgonnen werd dat wil zeggendat er blokken steen uit werden ge houwen welketer plaatse klein gehaktuitsluitend werden bennt voor het aanleggen en beharden van nieuwe en bestaande wegen in den omtrek. Blokken en klompen steen van allerlei grootte en in de grilligste vormen la gen in woeste wanorde dooreen gestapeld aan den voet der bijna loodrechte wand waarin de talrijke lijnrechte en een meter lange groeven bewezen, dat er veel dyna miet gebruikt was om dit harde gesteente los en klein te krijgen. In de nabijheid om den hoeklag de half ingestorte door wind en wéér geteisterde hat van den steenhakker den man wiens taak het is ter plaatse de steenblokken in kleine stukken te verdoelen en voor het doel geschikt te makenwaartoe het materiaal was bestemd. Slechts een enkele werkman was hier aan den arbeid van den weg af kon men hem heel in de hoogte, zien arbeiden van waar hij den wandelaar voorkwam als een aardmannetje van slechts enkele decimeters groot. Zijne werktuigen bestonden in een zware hamereen groote stalen schoffel en eene spade van hetzelfde harde metaal, terwijl hijter bescherming zijner oogeneene groote molen in het bosch. op den weg der krijgstoerustingen. In een verdedigings oorlog zou Dnitsehland niet alleen door den middenstand, maar ook door den werkenden stand gered worden. Voorts bestreed hij het militarisme, dat onderdrukt moest worden. De heer Kardorff keerde zich tegen den heer Bebel. Wat de kwestie van de kosten betrof, stelde hij vertrouwen in de regeeringwelke deze te goeder trouw zou moeten regelen. Meer dan iemand anders achtte hij minister Miquel daartoe bekwaam. Nadat te half zes artikel 1 aangenomen was met zitten en opstaan werden de overige artikelen zonder verdere beraadslagingaangenomon. Vervolgens werd het geheele ont werp bij hoofdelijke stemming aangenomen met 201 tegen 185 stemmen. Bij de stemming ontbraken drie leden van het centrum ééu lid der zuid-duitsche volkspartij en één pool. Tegen stemden de leden der vrijzinnige volkspartijde sociaal-demoeratende welfen en het ge heele centrum op twee leden na. Nadat de uitslag der stemming was medegedeeld, verlieten de sociaal-demo craten de zaal. De suppletoire begrooting werd zonder beraadslaging aangenomen. Daarna las de Rijkskanselier de keizerlijke boodschap voor, waarbij de Rijksdag gesloten wordt verklaard. Hij sprak verder den dank des keizers en der verbonden regeeringen uit voor het genomen vaderlandslievende besluit. Deleren. De verkiezingen voor de Kamer zijn afge- loopen. De afgetreden Katner bestond nit 74 liberalen, 4 conservatieven en 81 clericalen. Thans telt zij 68 liberalen, 1 democraat, 5 socialisten, 3 conservatieven, 73 clericalen en 9 leden van den boerenbond. ENftKLAAD. Op verzoek van den oud-minister Chamberlain en met het doel om de geldolijke verhouding tusschen Groot-Brittannië en Ierland te doen uitkomen, is bij het Parlement eene opgave ingekomen van de opbrengst der verschillende belastingen gedurende 1892. Daaruit blijktdat de successierechten in Ierland op brachten 489.000 p st. eu do inkomstenbelasting 552.000 p. st., terwijl voor Gro' t-Briiannië die cijfers waren 10.260.000 p. st. en 12.800.000. De accijnsen brachten in Ierland op 3.059.000 p. st. en in Groot- Biitannië 26.818.000 p. st.; de invoerrechten in Ierland 2.400.000 p. st. en in Groot-Britannië 17.417.000 p. st. Den 17 zijn onder voorzitterschap van admiraal Seymour aan boord van het oorlogsschip Hibo> nia de zittingen van den krijgsraad over kapitein Bourke en de andere nog in leven zijnde officieren van het engelsche oorlogsschip Victoria begonnen. Eagcrhuis. Minister Gladstone deelde den 14 mede, dat fransche oorlogsschepen de rivier Menam in Siam opgevaren waren maar dat hij niet wistdat zij met vijandelijkheden dreigden. Hij moest het geven van alle nadere inlichtingen uitstellen totdat van de fransche regeering eene verwachte verklaring ontvangen was. Eenstemmig werden adressen van gelukwensehing aange nomen aan de koninginden prins en de prinses van lompe bril droeg van fijn gevlochten ijzerdraad. Lustig sloeg de man met zijnen hamer op den harden steen om dien te verbrijzelen, terwijl hij grootere blokken naai den rand van het door zijnen arbeid allengs gevormde rotsplateau wentelde en ze naar beneden wierpwaar zij meestal op elkander aan kleinere brokken uiteenspat ten en dus zijnen arbeid vergemakkelijkt word. Dan weder nam hij den schoffel ter handom do kleinere brokken nit de losse aarde weg te halenwaarna hij ze met zijne spade tot eenen hoop opwierp. Opeens werd alles stil. Geen hamerslag deed zich meer hooren de zware val der groote steenen deed geene echo meer door de bergen weerkaatsen. Het scheen wel of de steenhakker plotseling gestorven of onverwacht en voor altijd verdwenen was. En deze stilte deelde zich ook mede aan het wond en de bergen in het rond, want na al die geluiden niet meer weerklonken schenen ook de raven en andere roofvogelsdie onophoudelijk hier rondvlogen, den lust tot hnn helsch gekras voor een poos verloren te hebben Alleen de beek stoorde zich nergens aan even rusteloos als altijd stroomde zij voort, om de rivier te voeden met het bergwaterdat deze niet ontberen kon. Het was zoo rustig en doodsch geworden in het rond, niet omdat do steenhakker dood of weg wasmaar de wijl hij plotseling in het losse zand en de kleine steenen eene vondst gedaan hadwelke al zijne opmerkzaamheid tot zich trok. Dicht aan den rand van het plateau had hij in het puin een paar brokken van beenderen gevon den die hij achteloos weder wegwierp. Verder schoffe lende en dieper doordringende op eene plekwaar de grond zeer los en zacht werd stootte hij met zijn werk tuig op iets hardswaardoor eene zuiverescherpe me taalklank veroorzaakt werd en een oogenblik later zag hij iets schitterends blinken. Hij bukte zich snel en raapte een groot ringvormig voorwerp op, geheel met aarde be dekt en daarmede een vast geheel vormende. Op één plekje echter had toevallig zijn vinger eene zandkluit af gebrokkeld en nu vertoonde zieh iets blinkends aan zijne verbaasde blikken, dat wonderlijk veel op echt gond geleek. Geheel in zijne vondst verdieptzette hij zich neder Wales, den hertog en de hertogin van York, naar aan leiding van het huwelijk van laatstgenoemden. (Het Hoogerhuis nam ook dien dag adressen van gelukwen sehing aan.) Den 14 deelde minister Harcourt mede, dat nit Bang kok bericht ontvangen was van den engelschen minister resident en van den bevelhebber der aldaar gestationeerde engelsche kanonneerboot. Daaruit was gebleken, dat twee fransche kanonneerbooten den 13 des avonds de afslui ting der rivier verbroken haddenondanks den tegen stand der Siameesche overheid en tegen den wensch van den franschen minister-residenten het anker geworpen hadden tegenover het gebouw van het fransche gezant schap. De regeering was geneigd te gelooven dat de fransche officieren zonder machtiging der fransche re geering gehandeld hadden (de juistheid hiervan is later bevestigd geworden), want een dergelijk optreden kwam niet overeen met de herhaalde verzekering van den franschen minister van buitenl. zakendat Engeland gewaarschuwd zou worden, voordat er iets ondernomen zon worden. Alvorens over het gebeurde eene meening te vormen of nit te spreken, moesten afgewacht worden de uit Parijs verwacht wordende verklaringen. FRAWRRIJIA. De regeering had aan admiraal Humann het bevel gezonden, de afsluiting van de rivier de Menam in Siam niet te overschrijden maar deze bevelen had de admiraal niet te bekwamer tijd ontvangen. Daardoor werd het verklaarbaar, dat de fransche kanon neerbooten voorbij de afsluiting gestoomd waren waar zij zonder voorafgaande waarschuwing bloot stonden aan het vuur van de forten en van Siameesche oorlogsbodems. Het optreden der kanonneerbooten vloeide dus uit een misverstand voort. De regeeriug heeft later haren vertegenwoordiger te Bangkok bevel gegeven op te komen tegen het beschieten der fransche schepen en de schending van het volkenrecht. Het nationaal congres der syndicaten heeft in beginsel de algemeene werkstaking aangenomen doch verworpen het voorstel ter vaststelling van een bepaalden dag. De regelingscommissie zal die algemeene werkstaking voor bereiden voor den 1 October. De romanschrijver Zola is bij gelegenheid van het Bastillo-feest officier van het Logioen van Eer geworden. Kamer. Den 11 werd met 311 tegen 213 stemmen verworpen een voorstel om de regeling der rechten op de dranken van de begrooting af te scheiden. Dieuten- gevolge werd den 12 de beraadslaging daarover hervat. Nadat met 403 tegen 70 stommen verworpen was een voorstel om in strijd met de besluiten van den Senaat en overeenkomstig vroegere beslissingen der Kamer alle rechten op de hygiënische dranken" af te schaffen verworpen was, werd met 275 tegen 203 stemmen aan genomen een dergelijk door den verslaggever der be- grootingseom missie en door de regeering bestreden voorstel van den heer Philippon strekkende om alle rechten op druivenwijn, bier-, appel- en perewijn en om het vergunningsrecht af te schaffen. Dientengevolge stelde de heer Guillemet nogmaals voor, de regeling der op eenen steenhoop en begon het ding te reinigen om te zienwat 't toch eigenlijk wel wezen. zon. En toen hij het harde zand meer en meer afbrokkelde, kwam hij tot de ontdekkingdat het een armband moest zjjn welke nit twee in elkander gestrengelde slangen bestond. Toen hij op eene plek wat sterker poetste en veegde met zijn halsdoekbegon het geheimzinnige voorwerp hoe langer hoe meer te glinsteren en meer en meer op goud te gelijken totdat hij het ten slotte met zich zeiven vol komen eens wasdat hij eenen gouden armband ge vonden had. De arme steenhakker begon er ernstig over na te den ken hoe die armband daar wel gekomen kon zijn. Mis schien was 't wel een zoogenaamde »Zwedeuschat Zou hij nu verder graven en hem geheel zien te vinden? Maar dan had hij aangifte moeten doen en zijne geheele vondst overgeven aan den staatHij poetste en poetste, tot groote schade van zijnen halsdoek, 't Liefst had hij den armband behouden. Hij was immers een arme duivelen al lang had hij gewenscht en gehoopt om eens iets te vinden van waardeniet voor zich zelf, o hemelneenvoor heel iemand andersEn al sterker begon het gond van het pronkstuk te schitteren hoe langer en sterker hij wreef met zijnen blauw gebloemden halsdoek. Nu kwam er ook al duidelijk een slangenkop te voorschijn. Waarom zon hij eigenlijk aangifte doen van zijne vondst? Wel, zou hij niet mal wezen, als hij dat deedt Zeker hadt eens een aanzienlijke graaf of zoo'n heer of wol een schatrijke boer in het Zwedentijdperk hier zijne bezittingen begraven. Na lang talmen en aarzelen stak hij eindelijk steelsge- wijze het gevonden kleinood in den broekzakdaarbij schuw rondkijkende, of er misschien beneden bij de beek iemand den weg langs kwam die 't zon kunnen zien. Daarop begon hij met nieuwen moed den grond met zijnen In de streek waar ons verhaal voorvalthadden naar men beweerde de Zweden onder Gnstaaf Adolf, in den 30jarigen oorlog (1618—1648) vele en groote kost baarheden begraven en gedeeltelijk achtergelaten. Telefoonnummer3

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1