Binnenland, Premie. Serie No. Premie. Serie. No. van 50.000 op 19749 3 van 150 op 12817 6 1000 16958 9 11737 10 500 20418 4 5372 7 19587 7 5952 9 200 14595 6 14049 6 12739 3 5568 10 16358 9 5409 6 20460 4 2253 3 19282 3 13796 9 7519 6 3662 6 9496 9 2423 10 1820 10 9496 10 y> 5919 9 - Bij de op den 15 gehouden uitloting van de 3 pet. drankenbelasting van de begrooting af te scheiden en dit denkbeeld werd na met 252 tegen 210 stemmen goed gekeurd. ITAIiIE. De bewijsstukken in het rochtsgeding der Romeinsche Bank zijn aan den procureur-generaal over gegeven. Elf personen onder wie Tanlongo en baron Lazzaroniworden vervolgd wegens speculeerenhet maken van valsche bankbiljetten en het omkoopen van ambtenaren. NOORWEKE1V. Het Storthing heeft met 59 tegen 52 stemmen besloten, het ambt van assessor bij het hoog gerechtshof af te schaffen. Deze plaats was open ge vallen door de benoeming van den heer Motzfeldt tot Staatsraad. OOSTENRUH-HOAOARIJE. Den 9 is te Weenen door de sociaal-democraten eene groote betoo ging ten gunste van algemeen stemrecht gehouden op het binnenplein van het stadshuisdat te harer beschik king was gesteldmits zij zeiven voor de handhaving der orde zouden zorgen. Hoewel tien duizend personen bijeen waren en even zoovelen buiten het stadshuis stonden, werd de orde niet gestoord. Eene motie werd aangenomen, waarbij het algemeen stemrecht verlangd werd voor alle mannen en vrouwen in het bezit van het oostenrijksche burgerrecht en ouder dan 21 jaren. PORTUGAL. De Cortes hebben goedgekeurd het wetsvoorstel, waarbij de regeeriug gemachtigd wordt tot regeling van de zaken der koninklijke portugeesche spoor wegmaatschappij en tot herziening der overeenkomst voor den havenbouw te Lissabon. RUSUAIUD. Officiëel wordt gemeld dat te Moskou van 18 tot 28 Juni 32 personen door cholera aangetast en 11 hunner overleden zijn. In het gouvernement Mos kou kwamen van 20 tot 26 Juni 3 ziekte- en 2 sterf gevallen voor. Den 12 brak een hevig onweder los over Saratow, eene stad aan de Wolga. Acht zwaar beladen stoom schepen werden van de kade losgerukt en vergingen. Slechts weinig personen der bemanning werden gered. In de stad zelve stortten meer dan 25 huizen in. IPAWJE. De burgemeester van Alba is wegens 217 gevallen van valschheid in geschrifte tot even zooveel malen 14, samen 3038 jaar, gevangenisstraf veroordeeld. Tweede Ram er. Registratie- en Legesrechten. De minister van financiën, de voorgestelde afschaffing van de rechten van registratie, op aanstellingen en akten van beëediging vau ambtenaren, alsmede van de kanse larijleges, nader verdedigende naar aanleiding der afdee- lingsverslagen der Tweede Kamer, verklaartdat deze af schaffing van rechten nauw verband houdt met de nieuwe lasten aan den ambtenaar opgelegd bij de bedrijfsbelasting. De geheele herziening der registratiewetgeving moet dus op zich zelve blijven staan. Eveneens moet de vraag, of nu ook de leges op aannemingen en betalingen van aan nemingssommen behooren te verdwijnen en of de wet op het plakzegel moet worden ingetrokken, buiten verband worden beschouwd met deze geheel gedeeltelij ko regeling. Moeht het verlies van f 60,000, uit de afschaffing der legeshefEug op aanstellingen, jaarwedden en legalisatie voortvloeiende, niet uit de bedrijfsbelasting gedekt kunnen worden, dan zal men het equivalent ergens anders moeten vinden, daar deze heffing onmogelijk bestendigd kan worden. De minister van koloniën heeft in eene Mem. van antwoord nogmaals verdedigd de wenschelijkheid der ver hooging van de Indische begrooting voor 1892 ten behoeve van den aanleg van den spoorweg Malang-Hlltar. Omtrent de vraag, of de spoorwegtarieven te hoog zijn, heeft hij reeds in het afgeloopen jaar inlichtingen gevraagd aan den Gouverneur-Generaal. Uit het daarop ontvangen antwoord is gebleken, dat de statistiek van het vervoer op de verschillende gedeelten der Staatsspoorwegen aan- Kag8^üKaa«Egg^i«»».jaa»sBkaBi»aaaBBai^BrarriiïigTiTTi¥iTnnnr>-iriiii Uiiniin schoffel om te werken, maar toen hij, na eenige minuten arbeideusniets meer te voorschijn haalde ademde hij weder vrijer. Want aan den anderen kant zou 't toch wel kunnen zijn dat hier volstrekt geene sprake was van eenen begraven scbatdien hij zou hebben aan te geven en wat dien enkelen armband betrof, nu, dien kon hij bijvoorbeeld immers zeer goed van zijne groot moeder zaliger hebben geërfd en derhalve behoefde hij er zich in 't minst geene gewetenszaak van te maken zoo hij dien voor zich behield. Maar nauw had hij zoo gedachttoen er in zijne onmiddellijke nabijheid een zondaarsklokje scheen te luiden en jawel, vlak voor zijne voeten was zijne schoffel in aanraking gekomen met eene groote gouden muntsnel raapte hij het goudstuk op maar 't moest een vreemd zijn, hij kende het niet. Wat nu te doen Snel besloten groef hij een gat in den grondwierp het muntstuk er in, deed daarbij alsof hij zelf van die handeling niets zagdoor halverwege zijn hoofd af te wenden en wierp toen met zijne spade een paar scheppen aarde in het kuiltje. Vervolgens rolde hij eenige groote steenen aan welke hij beneden moest stuk kloppen, en wierp ze daar ter plaatse over den rand naar benedeneen en ander met het doelom aan den grond het uitzien te geven, als ware hij alleen bij en ten gevolge van zijnen gewonen arbeid zoo omgewoeld en los. Zijn schoffel wilde hij voorloopig niet meer aanraken. In dien hier werkelijk een schat bedolven lag, goed en wel, maar hij voor zich wilde er niets mede te doen hebben. Wat raakte hem een schat, dien hij toch niet zou mogen behoudenDen armband echter zou hij maar bij zich honden; niemand behoefde immers te weten, dat hij dien gevonden had Fluks smeet hij toen zijnen hamer naar beneden en na eenig beraad ook zijn schoffel. Dit was beter zoomeende hijindien hij dit werktuig mede naar beneden droegen 't dus zoo lang in de hand moest houden, wie weetJa, hij overlegde zelfs een oogen- blik of hij zelf ook niet hier of daar veilig naar bene den zou kunnen springen om toch maar zeker te zijn dat hij niet weder terugkeerde naar die noodlottige plek. Doch loopen was secuurder en dus vooruit Beneden gekomenslenterde hij langzaam in onver- toont, dat voor het vervoer van inlandsche voortbrengselen of zaken voor inlandsch gebruik, welke over kleine af standen niet of slechts bij uitzondering ten vervoer per spoorweg worden aangeboden, wel degelijk van den spoor weg wordt gebruikt gemaakt over grootere afstanden en dat dit vervoer in de laatste jaren zich over het algemeen sterk ontwikkelt. De Gouverneur-Generaal verliest, zoo verklaarde hij, de tarieven voor het spoorwegverveer van de hier bedoelde artikelen geenszins uit het oog en zal niet aarzelen, om ten aanzien van die tarieven datgene te doen, wat in het belang van den inlandschen handel noodzakelijk is. De minister zet nogmaals het nut en de strategische waarde der lijn uiteen. Dat er zooveel mogelijk naar gestreefd moet wo.rden om de spoorwegen zóó aan te leggendat zij goedkoop kunnen geëxploiteerd worden wordt volkomen toegegeven; juist daarom wenscht men dezen spoorweg als secundairen spoorweg aan te leggen. Nu het onderhavige wetsontwerp niet meer vóór de helft van het jaar tot wet kan zijn verheven, is de aan gevraagde som verminderd en wel, wat het le Hoofdstuk der begrooting aangaat, tot op f 100,000 en wat het 2e Hoofdstuk aangaattot op f 200,000. Den 12 is door een groot aantal drankbestrijders en geheel-onthouders in de Zaanstreek per stoomboot een propagandatocht gehouden. Den 14 heeft een inwoner van Gassel op den open baren weg zijn halven broeder, die idioot wasmet een geweerschot gedood. Oudkarspel. Bij de den 15 gehouden opening der inschrijvingsbiljetten van machine-behoeften ten dien ste van het stoomgemaal van den polder Geestmer-am- bacht (Oosterdijk en Molengeersen) is aannemer geworden de heer W. Kroon K. Az. aldaar voor f 193,50 en voor grint de heer M. de Wild te Alkmaar voor f 259. Den 15 heeft de Commissaris der Koningin in deze provincie een bezoek aan »de Streek" gebracht. Den 15 was de heer H. Wijker te Helder voor f 2484 laagste inschrijver voor hot verbeteren van bom vrije gebouwen in de stelling Helder, onder beheer der genie, geraamd op 2780. Bij de op den 15 gehouden uitloting van de premie- leening Amsterdam van het jaar 1874 is o.a. gevallen de P P P P P P P P p P P P P P P P P P P P P P P p P P P P s P P P p P P P P P P P P P P P P premieleening groot f 7.500.000, van 1871, der Maat schappij voor Gemeente-crediet zijn uitgelootNo. 50480 met 6000, no. 35748 met 1500 nos. 7664 14241 42077,t64824 elk met 350 en nos. 22563, 27192, 55769 en 71543 elk met f 250 en 332 obligatiën elk met 100. Den 15 is te Haarlem de 41jarige schilder P. J. Bon die op een hoogen ladder onder de bekapping aan het station ruiten maakte, van dien ladder gevallen, door dat hij omvergereden werd door oen trein, die terug ge zet werd. Hij was inwendig belangrijk gekneusdde rechterarm was gebroken. Den 15, des namiddags om half vier, heeft zekere Bakker, die o. a. 15 jaren in de gevangenis te Leeuwarden had doorgebracht en bij de politie zeer ongunstig bekend stond, in de gelagkamer van een logement in de Goudbloem straat 25 te Amsterdam zijne vrouw die huiselijke bezigheden verrichtte, met een mes eene wond onder het hart toegebracht. De logementhouder en zijne vrouw schoten dadelijk too en voorkwamen een tweeden stoot. De moordenaar gaf zich zelf aan het politiebureau aan terwijl de vrouw naar het gasthuis werd vervoerd. Meer- schillige houding de beek langs de handen in den zak en met een gezichtalsof hij wilde doen uitkomendat hij er wezenlijk niets bijzonders in had. Op een lief, schaduwrijk plekje echter strekte hij zich aan den oever van het koele water uitopmerkzaam rondziende of er ook iemand in de nabijheid was. Doch neen't was hier volkomen eenzaam uren ver kwam nooit een mensch voorbij hoogstens reed nu en dan eens een enkele wagen, zwaar met boomstammen geladen door het woud en dan had de voerman genoeg te doen met zijne vier flinke paardendie toch al moeite genoeg hadden om de zware vracht door den weeken bodem te trekken. Voor zichtig haalde hij dus zijnen schat voor den dag en begon dien ijverig in het water der beek af te spoelen en uit te wasschen met het gevolgdat de gelukkige vinder na eenige oogenblikken een schitterend en glinsterend gouden armsieraad voor zich zagalleen op een paar plaatsen vertoonden zich kleine schrammen en een paar zwarte gaatjes in het metaal. De twee slangenkoppen blonken in het heldere water echter zóó dat hij er wezenlijk van schrikte. Onder die bedrijven was het allengs middag geworden en toen de steenklopper van de beek opstond en den ge- reinigden armband weder in den zak stak, zag hij in de verte een meisje uit het kreupelhout te voorschijn treden en met snelle schreden voortloopen in de richting, waar hij zich bevond. Zij had eenen rooden doek om haar aardig kopje geknoopt en droeg een mandje aan haren rechterarm. Het was de eenige dochter van den ouden steonklopperdie anders geregeld met een jongen man in de rotsgroeve arbeidde. lederen middag bracht het meisje aan de werklieden hun eten uit het dorp dat wel een uur ver lag. Vandaag was de oude niet te werk gekomen iets, waarover de jonge arbeider zich al eenig- zins ongerust gemaakt had. Toen nu het meisje de brug over de beek overschreden hadliep hij haar snel te gemoet. »Zoo Gretedat is goed, datje eindelijk komt!" riep hij het meisje toe. »Van louter honger heb ik mijne maag malen had de man zich uitgelaten dat hij zijne vrouw vermoorden zou. Den 16 is te Amsterdam in de Da Costastraat een 12jarige jongen, die voor een aankomend rijtuig wilde heenloopen, gestruikeld en overreden. Hij was onmiddellijk dood. Zijn vader, die voor het raam van een bovenhuis dit zag, wilde het raam uitspringen, doch werd tijdig daarin verhinderd door zijnen broeder. Den 17 zijn de koning en de koningin van Saksen onder den naam van graaf en gravin von Plauen te Scheveningen aangekomen, alwaar zij voornemens zijn tot 11 Augustus te blijven. Zij en haar gevolg hebben 30 vertrekken in het Oranje-hotel in gebruik. De rekening der gemeente Edam over 1892 is aangeboden in ontvangsten op 87404,18s, in uitgaven op f 87169,315, alzoo met een batig slot van f 234.87 en die van de gemeente-gasfabriek in ontvangsten op 15237.66°, in uitgaven op f 15085.71s, alzoo met een batig slot van f 151.95. Uitgeest. De heer J. Wageman organist der Eilandskerk te Amsterdam heeft in de kerk der herv. gemeente met medewerking van eenige dames en heeren, een concert gegeven dat over 't algemeen zeer voldaan heeft. De heer Wageman toonde, ondanks zijne blindheid, een goed organist te zijn en hoewel de zang niet altijd zuiver en beschaafd was viel er toch ook veel te prijzen. De alt en de sopraan zongen over het geheel zeer ver dienstelijk. Ongeveer 200 personen woonden deze uitvoe ring bijen gaven aan het eind van het uitgebreide programma door luide toejuichingen hunne tevredenheid te kennen. De gemeenteraad van Slennebi-oek heeft be sloten de gemeente-opcenten op do Rijks personeele belasting te verminderen van 50 op 25. De Noordbrabantsche stoomtram Tilburg-Waaiwijk is voor 75000 verkocht aan de Nijmeegsehe tramweg maatschappij De Amsterdamsche Zee- en Brand-Assurantie-Maat schappij keert over het 73 boekjaar 10 pet. dividend uit. Aan den heer Vreede te Hilversum is voor 30 jaren concessie verleend voor den aanleg van een sto om- trambaan Amsterdam-IJmnlJen, met bepaling, dat een en ander in l1/^ jaar tijds moet gereed zijn. Aan de weesinrichting te Neerbosch is door wijlen mevrouw H. J. Swaan echtgenoote van den heer J. van Westerkappelte Haarlemeene som van 7000 vermaakt onder den last van uitkeering aan eene dienstbode. In 1892 vertrokken uit Amsterdam 7036 land verhuizers tegen 7046 in 1891 onder wie 1019 neder- landers uit Rotterdam 20991 of 3500 minder dan in 1891 uit Harlingen slechts 10 en uit Vlissingen 290. Wegens de cholera had de in het tweode halfjaar verwachte vermeerdering van landverhuizers niet plaats. De gemeenteraad van Furmerend heeft afwijzend beschikt op het verzoek der harddraverij-commissie om subsidie uit de gemeentekas, uit hoofde de geldmiddelen der gemeente geene uitgaven van weelde veroorloven en den prijs van lichtgas bepaald op 9 centen en van kook- gas op 7 centen, in plaats van op 10 en op 8 centen per kub. el. De kerkelijke overheid heeft besloten te s-Herto- genbosch eene katholieke kweekschool op te richten en wel op het terrein, door de familie van Gulick vermaakt aan het kerkbestuur van de kathedraal, gelegen tusschen de Nieuwstraat en de St. Josephstraat. Die school zal staan onder kerkelijk gezagde leeraren zullen deels geestelijk, deels wereldlijk zijn de kweekelingen zullen zoowel in- als uitwonend kunnen zijn. De directeur van het postkantoor te Leeuwarden heeft weder van den minister van waterstaat vergunning gekregen tot het tijdelijk betrekken eerier andere woning, daar de woning bij het postkantoor weder onbewoonbaar is door het groot aantal mieren. Het bericht omtrent het voorkomen van een geval van aziatische cholera te 's-Hertogenbosch is onjuist gebleken het was een geval van cholera nostras. De Tweede Kamer is opgeroepen tegen den 25 om, na trekking der afdeelingen terstond de kieswet te be handelen. al een beetje hooger op gebonden. Laat eens kijken, meid, wat heb je vandaag in je mandje Grutten met schapendarm. Ik vrees echter, dat ze al koud geworden zijn en wij moeten ze dus eerst een beetje opwarmen", riep zij vroolijkterwijl zij hem de do mand aangaf. Hij tilde het deksel op en keek nieuws gierig in de mand terwijl hij zijn neus er in stak en begeerlijk met de tong smakte. »Sapperlootriep hij vroolijk. »Die schapendarm ruikt waarachtig net als ganzengebraad. Nu dat zal smaken dat beloof ik je Grete En waarachtig grutjes ook 't Is eigenlijk te erglederen dag brengt die goede Grete mij mijn lievelingskostjes. Wil je wel gelooven beste meiddat ik 't zoodoende nog veel beter heb dan de kok van Zijne Majesteit Gisteren gierst met bloedworst, van daag grutjes met schapendarm mijn maag kan zich niet rustig houden van louter pret over dat heerlijk voor uitzicht waarachtigik kan 't duidelijk voelenhoe zij van plezier in mijn lijf rondhuppelt. Ja ja die Grete die kan nog eens koken; met haar zou ik wel alle dagen gierst met bloedworst willen eten!" Voorzichtig droeg hij de mand naar de steenkloppeïs^ hut en het meisje volgde hem zwijgend, daarbij verlegen op eene tip van haar voorschot kijkend. In de hut knielde de jonge man voor eene kleine kookkachel neder en maakte er vlug een vuurtje aan van droog hout, dat hij reeds tot dat doel aldaar verzameld had. Grete zette de potdie zij uit de mand gehaald hadop het helder opflikkerende vuur en het duurde niet lang, of de maal tijd van den steenklopper was weder behoorlijk gewarmd. Daarop deelde het meisje haren makker mededat haar vader heden niet had kunnen komen werken omdat hij zich in den vroegen ochtend den voet verstuikt had en nu niet in staat was van zijnen stoel op te staan. »Zeg Grete", zei de steenklopperterwijl hij de pot met eten tusschen zijne knieën hield en met opgeblazen wangen op den lepel met heete spijs blies, »zeg eet je voor de gezelligheid niet een hapje mee hè En bij die woorden hield hij het meisje den vollen lepel voor den mond. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2