Schaakprobleem No. 3. Stadsberichten. Beurs- en Marktberichten. a Yergnnning (Drankwet.) BURGERLIJKE STAND deze school te doen bloeien en acht zich verzekerddat dit beroep niet te vergeefs wordt gedaan. Op n leerlingen der school is onze verwachting ge bouwd. Gij knnt er het meest toe meewerken om ha ren naam te doen stijgen. Vergeet echter niet, dat gij, door slecht nwe plichten te vervullen niet alleen uwe eigen toekomst in gevaar brengtmaar ook de school en de daaraan verbonden leeraren benadeelt. Moge gij het voorrechtdat n thans ten deel valt door de eerste leerlingen dezer school te zijnsteeds op prijs stellen. Doet gij dat, dan zal ook weldra het heilige vuur, dat uw directeur bezitook in u gloeien en zult gij, in uw verder leven, van uw bezoek aan deze school goede vruch ten plukken. Thans rest mij nog een woord van dank aan u, op richters en leden dezer vereeniging, voor den steun in woord en daad verleend en voor uwe belangstelling in het ambachtsonderwijs. Dat uw voorbeeld door velen worde nagevolgd, is voorzeker de wensch, die ook door u wordt geuit, want gij weet het met mijdat nog zeer vele in gezetenen dezer gemeente onder de leden der vereeniging worden gemist. Moge ook in het aanwerven van leden het bestuur op uwe medewerking kunnen rekenen. Dat het bestuur uleden van zusterverenigingen hoofden van ambacht- en teekenscholen voor uwe komst dankbaar is, zal ik zeker niet behoeven te verzekeren. Uwe aanwezigheid op deze plaats, alwaar eene nieuwe inrichting nog moet worden geopend en alzoo lessen op ervaring gegrond niet zijn te ontvangendoet ziendat alleen zuivere belangstelling in onze pogingen u herwaarts heeft gebracht. Daarom zijn wij des te meer verheugd u hier tegenwoordig te zien. Moge die belangstelling steeds door u worden betoond en mogen wij steeds in staat zijn die belangstelling bij u op te wekken. Onhoudt ons uwe raadgevingen en de vruchten uwer ervaring niet en wees verzekerd, dat wij uwe komst op hoogen prijs stellen. Dank ook allen, die aan onze uitnoodiging om deze opening bij te wonen, hebben voldaan, inzonderheid aan die ingezetenen onzer gemeente die zoo belangeloos als deskundigen het bestuur hebben voorgelicht bij de benoe ming dor onderwijzers. Aan den heer architect dezer gemeente en aan den heer Willemse, thans onzen werkbaas in het timmervak, die hem in het houden van toezicht op den bouw, zoo nauw gezet ter zijde stond, mag een woord van dank niet worden onthouden voor hunne medewerking tot het zoo spoedig opleveren van het gebouw. Zij zoowel als de aannemer hebben doen blijken, dat zij met volle sympathie voor het doel der vereeniging hunne krachten hebben aangewend om een zoo goed en practisch mogelijk ingericht gebouw tot stand te brengen. En hiermede, mijne heeren, ben ik aan 't einde van mijne taak en verklaar ik de ambachtsschool der vereeniging de Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken" geopend. Ik noodig u uit, uwe namen te plaatsen in het boek voor de bezoekers bestemd en mij daarna te volgen ter bezichtiging der voor de school bestemde vertrekken. Nadat deze rede met de meeste aandacht was aange hoord werd op de volgende korte, maar welsprekende wijze geantwoord door den mede-aanwezigen oudsten wet houder van Alkmaar den heer C. W. Bruinvis. 'tls een blijde dag voor deze gemeente, die zich met eene nuttige instelling verrijktinzonderheid voor den arbeidenden stand die zich eene gelegenheid tot doel treffende opleiding zijner zonen geopend zietmaar het is ook een blijde dag voor U, heeren grondvesters, die wat niet ieder gebeuren mag het goede verwezenlijkt ziet, dat gij U hebt voorgesteld. Zeker, het heeft U niet aan medewerking ontbroken, van den Staat en de provincie, van het gemeentebestuur en de ingezetenen en wat wij zoozeer op prijs stellen ook van de omliggende gemeenten. Maar gewerd U die steun, dan was het niet alleen omdat uwe bedoeling bijval vond, maar ook omdat men vertrouwen stelde in uw ijver en doorzichten in de bekwaamheid van den man, die U van den beginne af terzijde stond, onzen directeur de Groot. Uit naam van gemeentebestuur en burgerij, van be langstellenden en belanghebbenden, breng ik U hulde en dank voor uwe moeite en zorgen, en wensch ik U geluk met het tot stand gebrachte, en voorts dat de school mag beantwoorden aan de verwachtingen die wij van haar koesteren dat zij velen tot zegen zal verstrekken en veler steun zal blijveD ondervinden. Dit moge uwe voldoening U tot de schoonste belooning zijn. Nu volgde eene wandeling door de inwendig een ge heel uitmakende gebouwen der burgeravond- en ambachts dagschool. De leerlingen hadden inmiddels de openingszaal reeds voor de toespraak van den vertegenwoordiger van het gemeentebestuur met jeugdigen spoed verlaten. Men vond hen dus terug, verdeeld over de leerzalen. Eenvoudig, maar doelmatig als het gebouw der am bachtschool is ingericht, trekt het aanstonds de aandacht dat de meubelen nog ontbreken. Maar geen nood, deze zullen mettertijd de leerlingen zelf vervaardigen. Op de bovenverdieping zijn drie localen, aan de zijde van de Gedempte Nieuwesloot de schilderswerkplaats, aan de zijde van hot Kanaal de meubelwinkel. Het derde locaal, tusschen beide in, is tot magazijn bestemd. Reeds nu zijn de leerlingen, onder de leiding hunner werkbazen ijverig in de weer. Hier, bijvoorbeeld, bij de schilders. Ze zijn bezig ruwe verf te malen, fijne te wrijven, terwijl een ander nieuw hout grondt. Het is dus wel duidelijk, dat hier de schilders aan het werk zijn. Tot welk ambacht de leerlingen behooren, zoudt ge echter ook aan hun kiel kunnen zien. Deze zijn voor de schilders lang en wit van kleur, voor de smeden lang en blauw, voor de timmerlieden en meu belmakers kort en blauw. Ze worden door de school verstrekt, evenals schootsvellen, passerdoos en gereed schappen van een schoolnummer voorzien en, om de jongens orde en netheid te leeren, iedere maand nagezien. Is er, op dit oogenblik, door het geheele gebouw een gezellige drukte, het meeste rumoer weerklinkt uit den tjmmerwinkel beneden, waar niot minder dan 19 leer lingen bezig zijn waankanten af te zagen. In de smidse, daarnaast, zijn de jongens reeds druk aan het vlak vijlen. Een zelfs, die zeker een echte vuurduivel wordt, smeedt reeds, bij den lustig vlam- menden haard, een kram. Nog ligt gelijkvloers de plaats, waar de jongens zich, midden tusschen eiken morgen- en middagschooltijd,j een kwartier kunnen vertreden. Daarachter is een opslag gebouwtje voor het bewaren van hout als anderszins. Laat ons, alsvorens de school te verlaten, nog even een kijkje nemen op den zolder. Een flinke Philibert kap (dus genoemd naar Philibert de Lorme, die haar het eerst leerde toepassen om groote spanningen te over kappen zonder steunpunten in het midden) biedt daar ruimte in overvloed om, wanneer straks de localen te klein blijken, nieuwe leerzalen, bijvoorbeeld voor het teekenonderwijs, zonder noemenswaardige kosten en met spoed, in te richten. Moge de voortdurende bloei èn van burgeravondschool èn van ambachtsschool dit spoedig noodig maken. Ten slotte nog eene opmerking, of liever een opwek king. Ieder, belangstellende Alkmaarder of Alkmaarsche, bewoner der omstreken of vreemdeling, zal welkom zijn, indien men nu of later, in de middaguren, b.v. tusschen 2 en 4, een bezoek aan de school wil gunnen. Steeds zal men dan den directeur en het verder personeel gaarne bereid vinden om bezoeker of bezoekster rond te leiden en alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. A. C. W. v. W. Van den heer L. N. d e J o n g te Leiden. VERBETERING SCHAAKPROBLEEM No. 3. (Zie Alkmaarsche Courant van 19 Juli. In probleem No. 3 is een abuis ingeslopen. Er moet op f 4 nog een witte Toren staan. Zwart. abcd efgh wit. W i tK. f 7, D. c7, R. c3, R. h7, e 3. T. f Zwart: K. alT. a3 T. b2. Wit begint en geeft in 3 zotten mat. Oplossingen binnen 8 dagen aan het bureau van dit blad. Gemeenteraadsverkiezingen. Amsterdam: Voor de periodieke verkiezing werd de stemopneming des nachts te 12 uur geschorst tot den 20, des voormiddags te 9 uur. Toen waren reeds herko zen de heeren Hugo MullerP. Nolting, W. Hovy, mr. F. S. van Nierop, mr. M. J. Pijnappel, mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, mr. F. J. M. A. Ree kers en gekozen de heeren Ed. J. J. Kuinders en Daniël Schut. Texel: Gekozen W. Mets Fz. en C. Pz. Keijzer, Herstemming tusschen jhr. Strick van Linschoten, W. Brons, P. Boon en Coninck Westenberg. Ann a-P a u 1 o w n a Herkozen D. Schenk Az., C. Waiboer Rz. en J. A. Zur Mtihlen. Wieringerwaard: Herkozen V. J. Bakker, J. L. T. Groneman en J. D. Schenk. Zandvoort: Herkozen W. v. d. Werff met 65 st. Herstemming tusschen P. v. d. Mije (aftr.) met 56, L. v. d. Werf met 39, A. Zwemmer met 38 en Jac. Slag veld met 31 stemmen. Voor de vacature H. Driehuizen herstemming tusschen G. van Toornbergen met 49 en H. van Keenen met 32 stemmen. Egmond aan Zee. Uitgebracht 43 st. Herkozen P. Pranger met 38 en G. van der Schinkel met 35 st. Herstemming tusschen het aftredend lid P. Conijn en G. Duinmeijer, die 19 en 9 stemmen bekwamen. Egmond-bin nen. Uitgebracht 100 st. Herkozen J. de Wit met 60 st. Herstemming tusschen C. Baltus, aftr. lid, en R. Groot, die ieder 42 st. bekwamen. Graft. Uitgebracht 62 st. HerkozenW. Koppen met 56 en L. Bruin met 33 st. Herstemming tusschen J. Roldie 28, A. Blaauw en W. Bessedie ieder 16 stemmen bekwamen. Heemskerk. GekozenJ. Schuijt met 83 en J. van der Sluijs. Herstemming tusschen J. Duin met 45 en P. Sinnige met 31 stemmen. Noordscharwoude. Uitgebracht 80 st. Herko zen K. Slotemaker met 68 en C. Opperdoes met 69 st. Oudkarspel. Herbenoemd C. Eecen Cz. en F. de Boer Pz ieder met 71 stemmen. Schermerhor n. Uitgebracht 51 st. Herkozen P. Al bias en C. de Boer met 45 en 41 st. Uitgeest. GekozenA. van Nienes P. Groen en W. Noom. H e i 1 o o. Herkozen jhr. mr. P. van Foreest, Joost Boet en A. de Waard. V eisen. Herkozen: B. J. Klauwers met 271, F. Schuijt met 237, C. P. van der Does met 236 en E. O. Platvoet met 202 van de 309 stemmen. Zuidscharwoude. Herkozen met algemeene stemmen J. Boon en K. Zeeman. Herstemming tusschen K. de Boer en C. Berkhouwer, wegens het bedanken van P. Berkhouwer, als lid van den raad. Spanbroek: Herkozen J. Koning, A. Peereboom en J. Commandeur. Opmeer: Herkozen P. Vriend, C. Reugenaar en Jb. Smit. Herstemming (vacature Kooyman) tusschen C. Igesz en C. Laan. Hoogwoud: Herkozen K. Vel Kz. en K. van Diepen Dz. Obdam: Herkozen P. Biersteker n P. Beerepoot. Wognum: Herkozen A. Appel, D. Weder en K. A. Commandeur. Sijbekarspel. Herkozen P. Koeman en J.Broers. U r s e m. Herkozen J. Kos en K. Laan, inplaats van G, Vet, die bedankt had, K. Groot Jbz. Vervolg ln het tweede blad. In de week van 9 tot 16 Juli zijn in het Badhuis van het Witte Kruis genomen 160 regenbaden le 194 idem 2e kl. en 66 kuipbaden, samen 420 baden. Gemeenteraadsverkiezing'. De aftredende leden van den gemeenteraad zijn den 18 herkozen en wel de heer C. W. Bruinvis met 305, de heer J. de Lange C.Jz. met 298, de heer J. de Wit Dz. met 297, de heer W. F. Stoel mot 279, de heer J. M. de Sonnaville met 276 en de heer T. L. Koorn met 271 van de 314 geldige stemmen. Op den heer C. Bosman waren 25, op den heer A. E. Kempees 5, op den heer M. Preijer 4, en op ieder der heeren J. C. Witte, P. Messelaar, D. A. Wisselink en J. Pot 3 stemmen uitge bracht. Acht heeren bekwamen ieder 2 en veertig heeren ieder 1 stem. Den 19 slaagde te den Haag voor het examen Piano A. lager onderwijs, rnej. A. A. A. Ohmstede, leerlinge aan de muziekschool der afd. Alkmaar, van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunstonder directie van den heer P. C. Koerman. Den 20 werd de laatste zitting der arr. recht bank in het tot dusver gebruikte locaal gehouden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door NICOLAAS BALVERS, wonende te Alk maar, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Luttik-Oudorp, wijk O, No. 24, welke vergunning thans ten name staat van M. SCHENK. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 20 Juli 1893. De Secretaris, Nuhout van der Veen. GETROUWD. 19 Juli. Antonius Nieuwland en Grietje Water. 20 Gesinus Johannes Hendriks en Dina Maria Bosman, GEBOREN. 18 Juli. Nicolaas, z. van Fredericus Josephus Ouwens en Wilhelmina van der Zanden. Dirkz. van Harmanus de Vries en Jantje Knijper. Adriaan, z. van Arie Molenaar en Grietje Bakker. 19 Trijntje, d. van Pieter Braak en Johanna Geer- truida van Tuin. OVERLEDEN. 19 Juli. Henriette, d. van Gerrit Klarenbeek en Guurtje Burgering, 3 m. Te 's-Gravenhage zijn twee wethouders herkozen de derde, mr. J. H. C. Lisman, komt in herstemming. De Paus heeft benoemd tot ridder in de orde van Gregorius den Groote de heer mr. J. J. I. Harte, lid van de Tweede Kamer. AOORWEGEA. Het Storthing heeft den 19 met 62 tegen 49 stemmen besloten, het gemeenschappelijk consulaatwezen met Zweden op te zeggen. Daarna werd met 56 tegen 55 stemmen bepaald, dat het afzonderlijk consulaatwezen voor Noorwegen 1 Januari 1895 aanvangt FRAWKRIJK. De verkiezingen voor de Kamer zijn bepaald op 20 Augustus. HEIiGIE. De Kamer heeft met algemeene stemmen de jaarlijksche bezoldiging der leden op 4000 francs be paald. Een voorstel om, evenals in Frankrijk, den leden vrij reizen op alle staatssporen toe te staan, werd met 80 tegen 35 stemmen aangenomen. AMSTERDAM 19 Juli. Zeeuwsche Spuische Jammen f 0.a 0,—, Geldersche Kralen f 0,— a 0,Rijnbur gers f ,0,a 0.per mud, Katwijker ronde f 3,a f 4, de mand, dito muisjes f 2,60, a f 3,de mand, Andijker muisjes f 2,70 a 3,—, per mud, Westl. klei f 3,— a 3,20, dito zand f 0,a 0,Noordwijker zand f 0. f 0,— de mand, dito losse f 0,a 0,—, Muisjes f 0, a 0,per mud, Noordwijker Grave f 0.— a 0.—, dito zand f 0.a 0.de mand. Hillegommer zand f 0. a 0,Aanvoer ladingen. Handel willig. 19 Juli. Petroleum lager. Amerika loco 5,30. Najaar 5,55 E. Raapkoeken f 60 a 80. Lijnkoeken f 7,75 a 11,50. 19 Juli. Aangevoerd 263 vette kalveren f 0,50 a 0,80 per P., 51 nucht. dito f 4,— a 7, 214 vette varkens 40 a 44 ets. per P. ENKHD1ZEN 19 Juli. Aangevoerd 12 stapels kaas. Pr. 27,50. Nieuw Karweizaad f 18,a 18,—Mosterdzaad f 26,50 a 27,50, Blauw Maanzaad f Vale erwten f a groene dito f a grauwe dito f a f Wijker vale dito f 11,a 11,50, Bruine i oonen f 6,25 a 8,Gerst f 5,a f 5,75 Haver f 3,25 a 3,50. HAARLEM 19 Juli. Aangevoerd 61 stapels kaas, uit makende 8079 stuks, weg. 16273 P. Hoogste prijs f27, HAARLEM 19 Juli. 3 koeien f 160 a 130, 1 graskalf f 30 a -,21 nucht. kalv. f 8,a 6,—, 8 scha pen f 9,a 52 lammeren f 7 a 6, SN EEK 18 Juli. Boter, le soort 50,—. Vereeniging le soort f 50,a 51,2e soort f 48,a 49, 3e soort f48, 4e soort f Aangevoerd 738 vierde en 36 achtste vaten. SCHIEDAM 19 Juli. Moutwijn f 8,50, Jenever f 12,50, idem Amsterdamsche proef f 14, SCHAGEN 20 Juli. Aangevoerd 10 paarden f 30 ft 125, - ossen f a6 stieren f 40 a 12047 gelde- koeien f50 a 220, 14 kalfkoeien f 80 a 120, 16 vaar zen f 35 a 6515 nuchtere kalveren f 4 a 13,336 schapen f 6 a 19,45 lammoren f3 a 10, 12 magere varkens f 12 a 16,—, 20 biggen f 6,— a 9,boter per kop f 0,55 a 0,65, kipeieren f 2,75 a f 3,00, eendeieren 3,a 3,25 p. 100 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3