Vijf en Negentigste Jaargang. 1893. ZONDAG JULI. VEREENIGING Trouw aan Koning en Vaderland. Dinsdag 25 Juli 1893 Buitenland. Binnenland. S 0. 87. Eerste blad. ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Pr^s der gewone Advertentlën: Per regel j O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3. De COLLECTE, vergund bij kon. besluit van 7 Oct. 1892n°. 37ten voordeele der behoeftige oud-strijders van 1830/31, dragers van het Metalen Kruis of van de Citadel-Medalje, zal alhier op door Onderofficieren der Schutterij aan de huizen der ingezetenen gehouden worden. Zij wordt ten zeerste in aller belangstelling en welwillendheid aanbevolen. Namens gemelde Vereeniging, Alkmaar, H. M. J. VAN LENNEP, 21 Jali 1893. lid van het Hoofdbestuur. De PRESIDENT der ARR. RECHT- -<fl BANK te ALKMAAR brengtingevolge beschikking van Z. E. den Heer Minister van Justitie ter algemeene kennis, dat met ingang van den len Augustus a.s. de zittingen van de Rechtbank en van het Kantongerecht zullen worden gehouden en de bureaux zullen zijn gevestigd in het nieuwe Rechtsgebouw in den Bergerhout. Alkmaar, De President voornoemd 20 Juli 1893. T. A. SANNES. BEI.<41 E. Den 18 heeft een voorstelstrekkende om art. 36 der grondwet te wijzigen volgens hetwelk tot ministers benoemde leden van de Kamer of den Senaat zich aan eene herkiezing moeten onderwerpende vereischte meerderheid twee derden der stemmen, ver kregen. De heer Ursmar Grosseleeraar aan het Athenaeum te Ath in Henegouwen, 36 jaren oud, die bezig was zijn revolver schoon te maken is door het plotseling afgaan van dat wapen dood gebleven. De kogel was door het oog in de hersens gedrongen. EACELAAD. De bijeenkomst van vertegenwoor digers der steenkool-mijnbezitters en het nationaal Mjjn- werkersvorbond is op niets uitgeloopen daar de mijn werkers van geen scheidsgericht wilden weten. Eene alge meene werkstaking schijnt dus onvermijdelijk. Lagerhuis. Den 21 las de onder-minister van bui- tenlandsche zaken een telegram uit Bangkok voor, waarin de bewoordingen van Frankrijk's ultimatum worden medegedeeld. Hij voegde er bij, dat hij weldra van lord Dufferin hoopte te vernemen, welke de geographische grenzen zijn van het grondgebied op den linkeroever der Mekong, welks afstand door Frankrijk geëischt is voor alsnog kon hij niet zeggen, of deze afstand nadeelige gevolgen zon hebben voor Engeland's belangen en handel in Opper-Birmah. Mochten de bij het ultimatum ge stelde eischen niet door Siam aangenomen worden, dan zal de fransche vertegenwoordiger Bangkok verlaten en de kust onmiddellijk geblokkeerd worden. FRAHTKRIJH. Kamer. Nadat deu 21, ondanks de tegenkanting van den minister-president Dupny eene som van 500.000 francs voor het personeel der posterijen was goedgekeurd verklaarde de minister van financiën Peytral dat hij de begrooting zou indienen met een tekort van 500.000 francs. De begrooting werd naar de commissie verzonden en ten slottenadat nieuwe hulpbronnen gevonden waren met 370 tegen 6 stemmen aangenomen. AEREEAI.6.DE 8TATEJÏ. De orkaan, die voor eenige dagen in Iowa woedde, heeft aan ongeveer 150 menschen het leven gekost. De tentoonstelling te Chicago is den 4 bezocht door 302906 personen. Des avonds werd een vuurwerk afge stoken, waarvoor 25000 besteed was geworden. O. a. verscheen een portret in kleuren van George Washington met het opschrift »de eerste in oorlog, de eerste in vrede en de eerste in het hart des volks." De electrische fon teinen werkten dien avond prachtig. Tegen 9 uren ont stond een verschrikkelijk gedrang van personen naar het station van de verhoogde spoorbaan. Verscheidene man nen en vrouwen vielen flauwdien avond werden onge veer 200 personen in het hospitaal opgenomen. Tengevolge van de zorgeloosheid van een wachter is den 17 des avonds te Chicago een personentrein tegen een tramwagen gereden, die een eind ver weg geslingerd en verbrijzeld werd. Vier personen kwamen om en twintig werden gekwetst. ZUID-AFRIKA. President Reitz van den Oranje- Vrijstaat heeft de Volksraad een verlof tot afwezigheid gevraagd voor drie maanden, om eene reis naar Nederland te ondernemen. Tweede Hamer. Scheepvaartregellug op Atjeh. In zijne memorie van antwoord deelt de minister van koloniën mede, naar aanleiding van desgevraagde inlich tingen, waarop de scheepvaartregeling eigenlijk neêrkomt. De souvereiniteit over Atjeh en onderhoorigheden legt ons de verplichting op om handel en scheepvaart aldaar te beschermen en de rust en orde op de kust te handhaven. Met de staatkunde van onthouding moet worden gebro ken en in de kustlandschappen moeten op geschikte punten ambtenaren geplaatst worden onder voldoende militaire beschermingom handel en scheepvaart tusschen Atjeh en het buitenland te concentreeren en dien handel streng te bewaken, ook ter voorkoming van aanvoer van oorlogs behoeften en de marine zal daarbij althans in den eersten tijd hare diensten moeten blijven verleenen. Omtrent de wijze van toepassing der scheepvaartregeling en de daarmede verkregen uitkomsten kunnen bezwaarlijk bijzonderheden worden medegedeeld. Wat aangaat de gebeurtenissen te Tamiang weet de minister niet, waaruit zou vallen af te leiden dat wij de kracht van ons gezag niet kunnen toonen. Hij meent echter dat aan de benden, die in Tamiang en Langkat optraden, gevoelige slagen zijn toegebracht. Ongeveer 400 man troepen zijn thans op de been om het troepje kwaad willigen te beletten nog meer kwaad te doen maar de bende houdt zich schuil. Hij is steeds bedacht op een behoorlijk evenwicht tus schen uitgaven en ontvangsten in Ned.-Indië en hij meent dit voldoende te hebben bewezen. Het denkbeeld om te trachten, de in- en uitvoerrechten en andere inkomsten der radja's aan de scheepvaartregeling verbonden onverwijld over te nemen Is onuitvoerbaar. Hij erkent echter, dat het bestuur zich op de overneming van belastingen moet voorbereiden en daarvoor alle ge gevens moet verzamelen. Wat betreft de opbrengst der hassil (een vijfde gedeelte der uitvoerrechten ten bate van het Gouvernement) docr de sck3epvaartregeling zal de inning daarvan beter worden verzekerd. De door sommige leden ter sprake gebrachte toekenning aan den besturenden ambtenaar in Tamiang van eene gelijke toelage als aan den ambtenaar in Atjeh wordt verleend moet naar het oordeel van den minister aan het initiatief der Indische regeering worden overgelaten. Voor eene zorgvuldige keuze van ambtenaren voor ge- isoleerde plaatsen zal worden zorg gedragen. Met betrekking tot het optreden van Nja Maham in het noordelijk gedeelte der residentie Oostkust van Suma tra zegt hij dat het laatste ter zake van den Gouv.- Generaal ontvangen telegram van 7 Juni (in de Staats courant openbaar gemaakt) de mededeeling inhield dat de Atjehers Beneden-Langkat verlieten en dat de hoofden van Boven-Tamiang poogden weder met ons in aanraking te komen. De gemeenteraad van Enkhulzen heeft den 17 besloten, aan beheerders van het Snouck van Loosenfonds op hun verzoek in eigendom af te staan een terrein groot 2.24.89 bunders, aldaar, voor het bouwen van 48 arbeiderswoningen en het aanleggen van een park, voor 8000, op voorwaardedat alle kosten van bebouwing, bestrating en verlichting komen ten laste van het fonds. Bij kon. besluit van den 19 is de heer A. Pruijs van der Hoeven lid van den Raad van Nederl. Indië op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagenmet dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten, door hem aan den lande bewezen. Te Bolsward is den 19 de internationale tentoon stelling van petroleum en petroleum-gebruik voor ver lichting, verwarming en drijfkracht geopend. Den 20 is het 13jarig zoontje van den heer van Beusichem bij het baden in den Houtrakpolder nabij Halfweg verdronken. Den 20 is bij de gemeente Voorschoten een weg werker door den trein overreden. Het lijk werd naar het ziekenhuis te Leiden gebracht. Te Wageningen is den 20 de 14jarige dochter van den molenaar A. Engelen te Garderen in bewaring ge nomen verdacht van bij herhaling brand gesticht te hebben in de woning en schuur haars vaders. Den 21 is te Amsterdam een politie-agentdie wegens zijn hoogen leeftijd niet meer de uniform droeg en alleen voor boodschappen gebruikt werd in de Lin- dengracht bij de Baangracht verdronken. Hij was slecht van gezicht en men vermoedt, dat hij tijdens eene zware regenbui niet bemerkt heeftdat hij de brug aldaar reeds voorbjj was. Deu 21 is te Terschelling vol water binnenge sleept de fransche schoener Liberté kapitein Drouot van St. Vaastmet bestemming van Sundsval naar Quimper. Den 21 hebben de aandeelhouders der Koloniale Bank de door het bestuur onveranderd aangeboden balans op nieuw verworpen met 443 tegen 127 stemmen: de commissarissen C. Fellinger, J. A. C. van Leeuwen en H. C. Hiutzen hebben na die beslissing als commis sarissen bedankt. Schagen. Bij sommige eigenaars van varkens is de besmettelijke varkensziekte (vlekziekte) uitgebroken. Verleden week werd er één, deze week, den 21, werden vier varkens verbrand. Den 22 bezocht de heer Commissaris der Koningin de gemeenten Petten en Zijpe. Te 's-Hertogenbosch zijn alle katholieke raadsleden, die tegenstanders der Rijkskweekschool voor onderwijzers zijn, gekozen. De Algemeene synode der nederl. herv. kerk heeft den heer M. A Perk opnieuw als voorzitter gekozen, den heer dr. G. J. van der Flier als onder-voorzitter en den heer G. M. van Borssum Waalkes tot secundus. De heer D Landonder-inspecteur van politie 2e klasse te Rotterdam is benoemd tot inspecteur van po litie te Haarlem. De gemeenteraad van Amersfoort heeft met alge meene stemmen een verbod tot het houden van openbare huizen van ontucht aangenomen. In het Nederl. Landbouw weekblad van den 22 leest men Aan de Landbouwers. In den laatsten tijd bevatten verschillende dagbladen meer of minder hoogdravende artikelen, waarbij de aan dacht gevestigd wordt op het ontdekken van een goudmijn, door den heer B. H. Bertels, te Barneveld. Het dagblad De Telegraaf plaatst zelf als hoofdartikel een verslag onder het opschriftHet landgoed »de Biezen", een algeheéle omkeering in het landbouwbedrijf. Het hoofdbestuur beijverde zich terstond een en ander te vernemen omtrent de uitvinding van den heer Bertels en kocht daartoe ook aan zijne brochure Honger en Angst in 1893—1894", kostende ƒ1,50 voor 20 bladzijdjes druk, dus een vel, waarvoor men in den boekhandel hoogstens 10 centon zou durven rekenen. Die brochure gaf evenmin als de couranten-artikelen veel bijzonders en bij onderzoek ter plaatse ingesteld bleek, dat het systeem Bertels niets nieuws geeft en men daarbij te doen heeft met gewoue bewaring van groen voer als zoet voer (in tegenstelling met ingekuild zuur voer), al zij 't in een eenigzins gewijzigden vorm, zooals bv.de heer Bertels gebruikt als veevooderpers het systeem Blunt, maar vervangt de kettingen en hefboom met gewichten, door eene belasting met heideplaggen, waarvoor ook zand en andere grondsoorten gebruikt kunnen worden en waardoor een druk van pl. m. 400 kilogr. per M2. wordt verkregen. Het hoofdbestuur wenscht niet te kort te doen aan het goede, dat door den heer Bertels voor de naaste om geving zijner woonplaats door zijn voorbeeld wordt gedaan, en erkent gaarne, dat hij consekwent het systeem door voert, om akkerbouw op schrale gronden geheel dienstbaar te maken aan veeteeltom als eindproduct van den graanbouw vleesch en zuivel te verkrijgen. Door mest- maken wordt de exploitatie van den bodem bevorderd daardoor wordt echter niets nieuws geleverd. Het hoofdbestuur herinnert aan de vele artikelen in het weekblad en elders geplaatst, omtrent de wijze van inkniling en bewaring van groenvoeder, sedert 1881 meer op den voorgrond getreden, en daarbij aan de belangrijke verslagen omtrent de proefnemingen van den heer D. Bau- duin, neergelegd in eene kosteloos verspreide brochure aan de toepassingen in het groot bij de hoeren Van der Breggen, Boele en anderen. Het waarschuwt ieder land bouwer voor het scheppen van illusiën aangaande iets nieuws, door den heer Bertels in het belang van den landbouw gevonden en verkaart zich bereid aan hen die somwijlen minder bekend zijn met de bewaring en inkuiling van groenvoeder, inlichting daaromtrent te verstrekken. Het Hoofdbestuur, Herman F. Bultman, Voorzitter. P. F. L. Waldeck, Secretaris. Verkiezingen. Assendelft. Gekozen: C. J. Kleijn, D. M. IJfï en P. Zuidervaart. Herstemming tusschen B. Boon en H. Veenboer. B e e m s t e r. Herkozen H. Scheringa Az. met 298 en H. Schmidt met 279 van de 313 st. Gekozen: J. Koopman met 188 st. M e d e m b 1 i k. Herkozen Dr. Doedes Breuning met 193, H. Raat met 179 en C. Impeta Sr. met 143 van de 204 st. Nieuwe Niedorp, HerkozenD. van der Stok, D. Nierop en W. C. Visser. S c h o o r 1. Uitgebracht 93 st. Herkozen Dalenberg Kager en Louwe met 86, 61 en 57 st. Twisk. Herkozen: M. Zijp Jz. met 66 en 0. Zijp Gz. met 67 van de 73 st. Schagen. De heer C. Zijdewind, die met de her kozen heeren G. Asjes Jb. Hopman en W. Roggeveen tot lid van den raad was gekozen heeft voor zijne be noeming bedanktwaardoor te gelijk met de herstem ming tusschen de heeren Koelman en Heijligers eene

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1