Feuilleton. 185)3. ZONDAG No. 87. Tweede M„d. Vijf en Negentigste .Taargang. 23 JULI. Buitenland. Binnenland. Een Bruidsgeschenk. WOLFGANG KIRCHBACH. Doze Courant wordt IMnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,«O; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©O. Prijs der gewone Advertentiën Por regel O,ld. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan do Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 ERTHHIiAAD. lagerhuis. Een amendement van Gladstone op artikel 30 van het Home Rule-ontwerp werd den 20 met 537 tegen 49 stemmen aangenomen. In de minderheid stemden de Parnellisten en eenige nationa listen en radicalen. De door Gladstone voorgestelde wijziging verbiedt aan de iersche wetgevende macht eene nieuwe gewapende politie op te richten nadat de tegenwoordig bestaande Irish Constabulary zal zijn afgeschaft. Art. 30 werd vervolgeus met 315 togen 289 stemmen aangenomen. De artt. 31, 32, 33 en 34 werden aangenomon mot eene meerderheid van 32 tot 34 stemmen. Artikel 35, waarbij aan de iersche wetgevende macht tijdelijk wordt verboden wetten to maken betreffende de verhouding tusschen landeigenaar en pachteren op het koopen, verkoopen of verhuren van land in het algemeen, werd met 327 tegen 39 stemmen aangenomen. De con servatieven en de ministers bleven hierbij buiten stemming. De artt. 3637 38 en 40 werden ook aangenomen. Art. 39 (aangevende de beteekenis, die aan verschillende uitdrukkingenin de wet voorkomendemoet gehecht worden) werd vervolgens zonder hoofdelijke stemming verworpen waarna de verdere beraadslaging werd ver daagd. Dien dag heeft de ouder-minister Grey verklaardde bowoordingen van het fransche ultimatum aan Siam niet te kennen maar dienaangaande inlichtingen te hebben gevraagd. Het eenige, dat de ongolsche regeering raakt, is de grenskwestie. Do regeering had besloten, lord Duf- ferin naar Parijs te zenden, om in vriendschappelijken geest over sommige puntendie zulks schijnen te ver- eischen, van gedachten te wisselen. FK4NHRIJliDen 18 zijn de laatste troepen, die bij de ongeregeldheden onlangs naar Parijs ontboden wa ren naar hunne garnizoensplaatsen terug gekoerd. Het vervoer dezer troepen per spoor naar Parijs hoeft onge veer 400.000 francs gekost, terwijl de overige buitenge wone kosten van hun verblijf te Parijs tusschen den 7 en 17 210.000 francs hebben bedragen. Senaat. In antwoord op eene vraag van het lid Lareinty bevestigde de minister vau buitenlandscho zaken zijne verklaring omtrent Siam door hom in de Kamer afgelegd. Daarna werd eene motie aangenomen waarbij de Senaat verklaart op de regeering te rekenen voor het nemen der noodige maatregelen om do rechten der fran- schen te doen eerbiedigen en waarborgen te eischen. Hamer. Er is bepaald dat de zittingstijd voor de volgende Kamer tot 31 Mei 1898 zal duren. AOORWEHEA. Het Storthing heeft mot 57 tegen 56 stemmen het gevraagde krediet voor het gezantschap te Weenen verworpen. De post uitgetrokken voor ge heime uitgaven van het ministerie van buitenlandsche zaken is mede verworpen. Met 62 togen 52 stommen is besloten het inkomen des Koniugs van 336.000 te verminderen tot 256,000 kronen en dat van don kroonprins met 61 tegen 53 stommen mot 50 000 kronen verminderd. ©OSTENRIJH-HOACIARIJE. De hongaarsche ministerraad besloot ter tegemoetkoming aan veevoeder den uitvoer van hooi en stroo te verbieden. 8BRVIE. Met overgroote meerderheid is het voor stel om het ministerie Avakuovitch in staat van be schuldiging te stellenaangenomen. De parlementaire commissie bestaat uit radicalen en dezen eischen verbanning. Vanwege de Vereeuiging het Nederl. Rundveestam- book is verschenen het kalverenboekbevattende de ingeschrevenen van 1 Januari 18923 Mei 1893. Door het ergerlijk geval dat bij de bank van leening te Utrecht heeft plaats gehad, werd menigeen ge- troffen. Er zijn er, die, door den nood gedwongen, panden ter beleening brachten, waarvan het verlies voor hen niet te herstellen is. Van zoo iemand ontvingen wij mede- deeling, terwijl hij tegelijk onze hulp inroept, om zoo te trachten zijn pand, een familiestuk, terug te krijgen. Het is een gouden horloge mot massief gouden ketting, Het horloge is gemakkelijk te herkennen aan een glad krin getje op de buitenzijde, waarin de letters P. v. O. (Prins van Oranje) duidelijk zichtbaar zijn. Die het thans in bezit heeft, wordt beleefd verzocht zich bekend te maken bij de boekhandelaren Berkhout Co. te Heldor. De waarde, waarvoor deze eigenaar werd, zal bij teruggave van hot stuk geheel worden vergoed. Wij wonschou zeer ter wille van den man, die iu het hopelooze geval vorkeerde om dergelijk kleinood te moeten boleenon, dat hij go- holpen wordt. De Keizer van Duitschland heeft do kon. pruisische Kroonorde 4 klasse verleend aan den heer W. Wengelberg, beeldhouwer te Utrocht, als blijk van volkomen goedkeu ring over zijne werkzaamheden aan de deuren van den Keulschen Dom. De Cultuur-Maatschappij Geudong keert over 1892 26 pCt. dividend uit. Bij kou besluit van den 15 is bepaald, dat bij af zonderlijke dagorders, zoowel in Indiö als in Nederland, eervol zal worden vermeld de gepensioneerde sergant- majoor van het korps mariniers M. van Buuren ter zake van zijn gehouden gedrag bij de affaire van Maoenoera (Flores) in 1878. Den 17 hoeft eene hevige donderbui met hagolslag do te veld staande gewassen te Helenaveen voor een groot deel vernield. Bij kon. besluit van den 19 is benoemd tot bur gemeester van ©osthuizen de hoer K. Kaaskooper. Den 19 is te Muiden een vierjarig knaapje spelende te water geraakt en verdronken. - Den 19 en 20 zijn te Amsterdam 8 van de 15 voor de hoofdakte geëxamineorden geslaagd, te weten de dames A. M. Gerrits, M. D. Gerrits, J. M. A. Heringa, J. M. van Hoogstraten, A. M. Janssen, C. I). Koper eu A. Kroese van Amsterdam en C. W. Hartmann van Haarlem. Twee trokken zich terug. De Eerste Kamer heeft den 20 aangenomen het wetsontwerp tot voorloopige regeling van de handelsbe trekkingen tusschen Nederland en Spanje de ontwerpen tot vaststelling van de kredieten boven de indische be grooting voor 1893 en tot vaststolling van het slot der indische rekeningen over 18811887. In comité werd daarna behandeld de huishoudelijke begrooting voor 1894. Do Kamer is vervolgens gescheiden tot (vermoedelijk) 28 Juli a.s. Tot rapporteurs over het wetsontworp betrekkelijk de bedrijfsbelasting werden benoemd de heeren Fokker, A. Prins, van Lier, J. Prins en Wertheim. Blijkens tolegram van don gouvernonr-generaal van Ned-Indië van den 20 wordt de gouvernements koffie- oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 119.228 pikols. Den 20 is te Haarlem bij enkele inschrijving door het provinciaal bestuur van Noordholland aanbosteed het uitvoeren van baggerwerk in de rijkszeehaven het Nieu- wediep, tusschen de peilraaien VII en X. Laagste inschrij ver was do heor G. D. van Doorn te Amsterdam voor f 0,96 per el. 3) Novelle van In den vooravond van den trouwdag zajj Fritsde steenklopper in de dorpsherberg bij zijn glaasje brandewijn en peinsde over hetgeen de volgende dag hom brengen zou. Reeds vroeg om tien uurzou het trouwen in hot dorpskerkje plaats hebben vooraf wilde hij zijne jonge bruid afhalen van het huis haars vaders eu haar daar, in tegenwoordigheid van den oudehet goudon sieraad om den arm doen. Grete was een goed, braaf en bescheiden kind en daarom had de dominées-vrouwoverwegende dat het meisje toch niet in haar daagsch werkpakjo trouwen kon anders bezat Grete nieten kon haar vader haar evenmin koopen een halfsleot japonnetje opgezocht en dit aan do bruid gebracht. Na de huwelijksinzegening zouden allen gezamenlijk, dat wil zeggen het jonge paar en een aantal goede kennissennaar het naburige dorp wandelen en daar aanzitten aan een bruiloftsmaal, waarbij zelfs gebraden vleesch wezenen het bier naar hartelust stroomen zou. Want ook daarvoor had do goede domi- néesvrouw het noodige bijgedragen of tenminste weten te vinden van wie dan ook. Te elfder ure echter kwam Grete's oude uit den hoek met de bekentenis, dat hij nog iets in eene oude kous had zitten. Natuurlijk moest die toen opdokkennog een paar vroolijke knapen met hunne meisjes werden genoodigd, den geheelen namiddag zou er gedanst worden en tegen den avond zou Grete het huisje van haren vader verlaten en dat aan den overkant van Frits, den steenklopper, als diens wottige gade, betrekken. Tot zoover was alles heel rnoöi en goed. De steen klopper grinnikte van de pret in het vooruitzicht van den gewichtigen dag. Terwijl hij daar nu zoo af en toe een slokje uit zijn glaasje nam en de schoonste droomen droomde, groep hij onwillekeurig naar eene courant, die naast hem op het tafeltje lag, met het doel om een poosje te lezen. Doch dat bleek van avond niet vlot te gaan de letters dansten hem voor de oogen en zijne gedachten kon hij onmogelijk bij het courantennienws bepalen. Nog eens wilde hij het beproeven hij moest toch ook eens zien of hij het lezen nog niet verleerd was in de lange maanden, waarin hij geene letter onder de oogen had gehad en volgde daartoe de woorden, die hij spellend las, met zijnon wijs vinger. Eensklaps hield hij den vinger stil bij oen paar woorden welke hij herhaalde malen speldo en overlas waarbij het klamme zweet hem op het voorhoofd parelde en zijne wangen met eou vaalbleek overtogen worden Met de uiterste inspanning las hijwoord voor woord spellend het volgende «Een zeer belangwekkend bericht komt uit deze streek tot ons. Ongeveer een half uur van de rots «groeve in het'sche woud verwijderd heeft de «bekende oudheldvorscher Dr. N. sporen gevonden van «oenwenoude Frankengraven. Urnen, munten, kleine sie «radon in den bij do Franken meest gelief koosden vorm «van den jachtvalk kunstig bewerkte armbanden van «ineengestrengelde gouden of bronzen slangen, zooals do «frankische vrouwen die plachten te dragen, en meer an «dere merkwaardigheden heeft de onvermoeide geleerde «ontdekt eu doen opgraven. Dr. N. is voornemens, voor «loopig in don omtrek te blijven, om, zoo do omstandig «heden en het toeval hem mochten willen begunstigen «de opgravingen meer op grooto schaal te bewerk «stelligen." Nauwelijks had de arme steenklopper de lezing van dit voor hom zoo gewichtig eu beteekenis vol bericht ten einde toen de deur dor gelagkamor geopend werd en een heer binnentrad, met eene bril op den neus en geheel het nit zicht hebbend van een groot geleerde uit de stad. Hij vroeg dan ook dadelijk aan den waard, of deze ook wist waar hij ergens de in den omtrek arbeidende steenklopper! vinden kon. Natuurlijk wees de kastelein dadelijk met do hand naar Frits mot de woorden: «Daar zit er juist een GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN (vervolg). Hensbroek. Uitgebracht 40 st. HerkozenP. Schuijt, H. Schrooder en O. Koeman met 40 37 en 36 st. Obdam. Uitgebracht 77 st. Herkozen P. Bier steker met 70 en P. Beerepoot met 49 st. P. Schilder verkreeg 29 st. U r s e m. Uitgebracht 82 van do 124 st. Herkozen J. Kos met 69,en K. Laan met 68 st. In do plaats van G. Vetdie in 1895 moest aftredendoch bedankt had, is met 51 van do 82 st. gekozen K. Groot Jbz. O. de Geus verkreeg 27 en J. Boot 4 st. Te Delft zijn alle anti-liberalen tot leden van den gemeenteraad gekozen dientengevolge bestaat de Raad uit 8 liberalen en 13 anti-liberalen. Vóór do verkiezing was de verhouding 11 liberalen en 10 anti-liberalen. De uitslag voor de periodieke verkiezing van 13 leden voor den gemeenteraad te Amsterdam is als volgt. Het aantal kiezers bedraagt 20859. Uitgebracht 9100 stemmen. Van onwaarde 22 st. Aantal geldige stemmeu 9078. Volstrekte meerderheid 4540 st. G e- kozen do hoeren Hugo Muller (8279), P. Noltiug (7991), Ed. J. J. Kuinders (7624), W. Hovy (7563), mr. F. S. van Nierop (6902) mr. M. J. Pijnappel (6580), mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht (6122), mr. F. J. M. A. Reokors (5 734) en Daniël Schut, a. r. (5338). ITorstomming tusschen de heeren C. H. den Hertog (4214), Oh. R. Kouveld (4194), Roelof Kuipers (3568), O. N. J. Moltzer J.Ezn (3555), mr. J. Schölvinck (3257), mr. W. F. van Leeuwen (3227) mr. H. Verkouteron (3165) en J. Versluys (3047). Verder verkregen nog de mijnheer die zal u van wat n weten wiltwel op de hoogte kunnen brengen." Zonder zich lang te bedenken zette zich de oude hoer tegenover den jongen steenkloppor aan diens tafeltje en begon zonder veel omwegen met te vragen, of hij, Frits, bij zijn graven en houwen in do naburige rotsen nooit het een of ander spoor van een oud Frankengraf gevonden had. Do jonge man kreeg eene gewaarwording alsof hem ijskoud water langs den rug gegoten werd. Graven waren het dus, waaruit hij den armband gevonden hadEn dus was zijn bruidsgescbonk aan Grete kort en goed van door hem gepleegden lijkenroof afkomstigJa, zoo moest het wol zijn. Trouwens dat had hij alreeds uit dat couranten bericht kunnen afleiden. Hij dacht aan zijn Greetje en hoe onbeschrijfelijk dat lieve kind zich op hot aanstaand bezit van dat prachtig armsioraad verheugde. Een oogen- blik duizelde hem alles voor do oogen en moest hij zich vastgrijpen aan het tafeltje. In eenen teug dronk hij de rest uit zijn glaasje. «Fran kengraven zegt gij bromde hij vragend tegen den ouden heer. «Ik weet niet eens wat Franken zijn. Waar- aau kan men dio dingen wel horkennon?" Met een echt geleerden-medelijden schudde de oude het hoofd en zei: «Nu, vriond dat zal ik u dan eens uit leggen.'' En nu begon hij den steenklopper te vertellen dat de Franken een zeer beroemde stam der oude Ger manen geweest waren die voor anderhalf duizend jaar in deze streken gewoond haddenzij waren schoone groote meest blonde mannen eu vrouwen geweest, wel iswaar half wildmaar toch edel en levenslustig van aard. De vrouwen hadden het fraaio volle blonde haar in lange lokken gedragen aan de armen gouden ringen in den vorm van slangen en deze en dergelijke sieraden was men gewoon den afgestorvenen mede in het graf te geven, waarin nog heden ten dage hunne geraamton go- vonden werden. En nu bestond er groote waarschijnlijk heid, dat, juist in de onmiddellijko nabijheid van dit dorp, een of meer dezer graven bestonden hij had dienover eenkomstig in opdracht zo op to sporen, en dit sprak van zelf al hetgeen men er in zon vinden behoorde

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5