MUZIEKSCHOOL Steigermaker. Tandartsen Kermis aan den Omval. J§|g^llarddraverij Allerlei. A^dvertentièn. der Maatschappij t. B. der Toonkunst J.BIJLOOS, W. J. H.ÏOBT blitz. AlkmaarKanaalkade 14. Muziek voor den Dans. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Het bouwen van een schoollocaal aan de bestaande school, met bijleve ring der benoodigde materialen. A F D E EL INC ALK MAAR. PRIJSBILJARTENom contanten. heeren C. W. de Saavage Nolting (3041), mr. L. Zegers Veeckens (3040), J. A. Schönthaler (2189), mr. J. P. A. N. Caroli (2121), W. J. Heinemann (2032), Hendrik Schut (2025), H. Groenewegeu (1957), A. C. Boertna (1879), J. W. Bottenheim (1826) en dr. W. A. van Dorp (370) stommen. BURGERLIJKE STAND Ursem." Getrouwd. 4 Juni. Arie Evers en Grietje Slagter, te Bovenkarspel. Geboren. 13 Juni. Aaltje, d. van Jan Leegwater en Aafje Koning. 22 Mariad. van Jacob Mak en Elisabeth Bolton. Overleden. 1 Juni. Pieter Vis80 j., wedr. van Maartje v. Diepen. 14 Gijsbertus Petrus Sprenkeling, 71 j., echtgenoot van Geertrnida Wortel. Zitting van 20 Juli. G. V. wed. A. A., zonder vaste woonplaats diets tal, 6 weken gev. P. J. J. v. H., als boven diefstal6 maanden gev. P. B., als boven diefstal1 jaar en 6 maanden gev. C. C. de J., Alkmaar, diefstal9 maanden gev. E. W. T., Helder, diefstal1 jaar en 6 maanden gev. D. M. en D, L. P., Alkmaar, diefstal, ieder 3 maanden gevangenisstraf. W. M. G. P. O. A. Scholtus van Kamferbeekzonder vaste woonplaatsbedelarij 3 dagen hecht, en 3 jaar opzending naar een bedelaarsgesticht. L. H. v. O., als boven bedelarij12 dagen hecht. Nieuwe Pendules. Toen het eerst melding werd gemaakt van eeue vin ding door don heer M. A. Sipmante Arnhem, ten opzichte van eene inrichting aan pendules die in staat stelt op de wijzerplaat te zien, hoeveel dagen hot geleden is, dat zij werden opgewonden, was het nog twijfelachtig of een fabrikant de viuding zou aanvaarden. Thans echter bericht het kantoor »au Remontoir" van den heer E. J. Gondsmit te Rotterdam dat dit do alleenverkoop vorkregon heeft van pendules op de voorgestelde wijze ingericht. Of men te doen heeft met het oorspronkelijk plan, dan of men zich veroorloofd heeft het na te volgen, kunnen wij niet bepalen; genoeg, dat het denkboold feitelijk werd uitgewerkt. Het doel is, om een klein gedeelto van de wijzerplaat te bestemmen voor eenen afzonderlijken cijferkring, waar binnen zich een kleine wijzer beweegtdie moet aan- toonen, wanneer het werk opgewonden werd. Elke twaalf uur verspringt deze wijzer een halveu graad, of elke vier en twintig uur één graadgelijkstaande met één dag. Langs dien weg wordt het dus mogelijk steeds nauw keurig te weten hoedanig de stand der veer is en kan worden voorkomen dat een werk op een ongewenscht tijdstip, tengevolge van het verzuim, dat niet op vasten tjjd werd opgewonden, plotseling zou gaan stilstaan. Gewoonlijk loopt eene pendule 15 dagen, ofschoon het noodig is, haar om de 8 dagen op te winden. Wanneer dan eindelijk op den vijftienden dag de wijzer op het getal XV staat, is het uiterste tijdstip aangebro ken om de pendule op te winden. Wij zeggen «uiterste'', want laat men een zoogenaamde acht daags pendule doorloopen al kon die desnoods soms 16 a 17 dagen loopen, alvorens afgeloopen te zijn, dan verliest men te veel in de nauwkeurigheid der tijdsaanwijzing. Een korte slinger in de pendules is niet tautochronisch en kan aanmerkelijke verschillen in drijfkracht niet com- penseeren. Dit feit vermindert echtor niet in het minst de waarde der vinding, want doorgaans zijn particulieren achteloos in het opwinden van hunne uurwerken. Wijl voorts de bestemming van een uurwerk is, den tijd aan te wijzen -mrr""""-rr^r-r i-^ van rechtswege aan don staatwant de bewuste grond was staatsdomein en de daar op te graven oudheden moesten op last van hooger hand, in het daarvoor be stemde museum in de hoofdstad geplaatst worden. Dit verhaal had den armen eenvoudigen bergman ge heel van streek gebracht. Geheel ontdaan zeide hijDus meer dan anderhalf duizend jaar geleden zijn die lijken bier begraven geworden Is dat werkelijk zóó lang ge loden Ja anderhalf duizend jaar ongeveer En ai wat zij mede hebben gekregen in den grond isgelijk van zelf spreokt, eveneens zoo oud. Denk dus eens ernstig er over na mijn vriend en herinner u eens goed of gij nooit zoo iots van eene oude munt of een stokje metaaldat veel overeenkomst had met eenen valk of eene slang hebt gevonden of opgegraven tijdens uwen dagelijkschen arbeid «Geen spoor er van schreeuwde Frits vrij onbeschoft, terwijl hij driftig ziju tweede glaasje brandewijn door zijn keelgat goot. «Neen, mijnheer, dan zult gij hier wel te vergeefs zoeken zulke oude dingen zijn er bij óns niet. Hoogstens raakt er bij het ontploffen der dynamiet-mijneu eens eon fraai stuk amatyst of agaat los, dat wij dan de moeite nemen van op te rapen. Maar dan heb ik ook het allerzeldzaamste genoemd. Te vergeefs zelfs zoeken wij nu en dan wol eens naar eenen zoogenaamden Zwe- donschatlaat staan dan dat er dingen van anderhalf duizend jaar oud op te delven zouden wozen. Anderhalf duizend jaar 1" herhaaldo hij nog een paar malen, »'t is waarachtig eene zonde." Al deze beweringen van den jongen werkman wilde echter do oude heer volstrekt niet toegeven, zoodat Frits, om zijne verlegenheid en zijnen hevigen angst te verber gen eenen geweldigen vuistslag op de tafel gaf en woest uitschreeuwde «Anderhalf duizond jaarMaar mijnheerik zal toch waarachtig wel woten, wat hier bij ons mogelijk is en wat niet. Als woudt gij zelf, van dit oogenblik af aan, tweemaal anderhalf duizend jaar lang in don grond rond- wroeten, gij zult van uw leven geeneslangenarmbanden vin den Dat zeg ik. Mocht de duivelHij stond op on ging, nadat hij zijn geld voor don gedronken brandewijn onverschillig op de tafel gesmeten had met dreunende schreden de deur uit en naar buiten. en de aandacht dus dikwijls wordt gevestigd op den stand der wijzers, zoo is men telkens in de gelegenheid, wanneer een wijzer daartoe aanmaant, aan het opwinden herinnerd te worden. Volgens eene ontvangen medodeeling, springt bij deze soort van pendules op het oogenblikdat men den sleutel in de opening, tot het opwinden bestemd, steekt, de wijzer op nul terug. De Horlogemaker. Naar aanleiding van het bovenstaande dachten wij onwillekeurig aan ons gemis eener Octrooiwethetwelk thans vermoedelijk het gevolg heeft gehaddat een Ne- dorlandsch uitvinder het moet aanzien, hoe buitenlanders van zijnen intoliectueolen oigendom in ons eigen land komen gebruik mdken. Nadere inlichtingen bevestigen dit vermoeden; de vin ding wordt geëxploiteerd onder het opschriftWerners Fortschrittgepatenteerden wordt in ünitschland met den naam lAuf und Abwerk" aangeduid de naam Sip man wordt niet genoemd. Intusschen zijn nog geene pendules met deze nieuwe inrichting vervaardigd doch alleen regulateurs. (de Red.) De Sea Messenger van den heer Lefèbre is thans in gericht als een overbrenger van de hulplijn tot redding van schipbreukelingen bij voorkomende zeerampen ouder de kusten. Hot is oen hoogst eenvoudig en aan het dek van elk vaartuig zeer gemakkelijk te bergen toestelen tevens een zeker en snel werkend reddings toestel. De vele klacbton in de laatste jaren in buiton- en binnenlandsche bladen aangeheven over de onvolmaakt heden die de redding3toestellen alsnog aankleven en die bij de schipbreuken steeds meer en meer blijken, hebben den heer Lefèbre doen besluiten zijne gunstig bekenden Sea Messenger geheel te doen inrichten voor de redding van schipbreukelingen bij het voorkomen van zeerampen onder de kusten. De Sea Messenger is een sterk gekleurde metalen bol, zichtbaar in zee bij dag op 3 Eng. zeemijlen, verbonden aan eene drijvende lijn tot op eene lengte van 3 kilometer, en loopt, bij het overboord werpen, in snelle vaart van den haspel, die zich aan het dek bevindt van het in nood verkeerend schip gelijktijdig bij het in zee werpen van dien drijver verbrandt een helder lichtverspreidend zee vuur van Holmes, terwijl bovendien nog wordt meegevoerd een gesloten brieven- of tijdingbox (schrijftoestel eu perkament is in dezen brievenbox altijd voorhanden). Bij stranding of zeerampen bij dag zijn de 2 mededrijvende boxes overbodig en kunnen deze wor den afgesneden. Zware en lichte sigaren. In de Frankfurter Zeitung kon men onlangs de vol gende opmerkingen lezen «Misschien is hot ook een teeken van onze nervuese eeuw, dat de smaak van de rookers zich meer en meer wendt tot de lichte soorten. Naar eene verbreide en diepgewortelde opvatting die op een verklaarbaar mis verstand berust, houdt men nu eene lichtkleurige sigaar voor mild en omgekeerd eene met donker dekblad voor zwaar. De sigarenfabrikanten echter zijn overtuigd dat het dekblad in verhouding tot het omblad en binnengoed bijna geen invloed op do kwaliteit oefent. «Het dekblad vertegenwoordigt namelijk slechts een zestiende van het gewicht der sigaren en het is dus zeer wel mogelijk, al naar het inwendige, eene zeer zware lichtkleurige of eene zeer lichte donkerkleurige sigaar te fabriceeren, te meer nog daar het omblad den smaak van het dekblad wezenlijk neutraliseoren kan. Nn hebben de tabaksoogsten der laatste jaren, bepaaldelijk wat de voor dekblad geschikte Sumatra's betreftin het algemeen meest bruine en donkerbruine tabakken opgeleverd. De vraag voor het wereldverbruik heeft daarom vooral in de laatste maanden, de prijzen voor lichtkleurige tabakken enorm soms tot het viervoud der waarde van gelijksoor tige donkere tabakken, doen stijgen. De uitwerking hiervan is natuurlijk, dat lichtkleurige sigaren of veel duurder verkocht óf uit inferieure tabakken gefabriceerd moeten De kastelein keek hem na. «Wat mankeert hem daar ineens zei hij bij zich zelf. «Wil hij bijgeval standjes zoeken op den avond voor hij trouwen gaat Zoo'n on hebbelijke ongelikte beer 1 Zich zóó te gedragen en zóó te spreken tegen zulk een deftig en geleerd heer S" Deze glimlachte en wenkte den waard met de hand. «Die gouden slangenkoppen uit de Frankengraven schij nen hem gebeten te hebbenik begrijp niet goed wat dat is met dat heerschap «Gouden slangenkoppen? Frankengraven?" Psst! floot de waard tusschen de tanden. «Nu gaat mij een licht opNu vat ik ineenswat dat heerschap zoo onrustig maakt De kastolsin zette zich op den stoelzoo even door Frits verlaten en vertelde nu aan den ouden heerdat reeds een paar dagen do bruid van dezen jongen steen- klopper bij hare vriendinnen hoog opgegeven had van een zeldzaam prachtig en kostbaar gouden bruidsgeschenk dat zij op den trouwdag van haren bruidegom zou be komen en zoo was 't uitgelekt, die meisjes kunnen nu eenmaal den mond niet houden 1 dat dit zeldzaam geschenk bestaan zou in eenen gouden armband in den vorm van twee ineengestrengelde slangen. Het geheelo dorp was natuurlijk vol van dit niouwtjode meisjes hadden 't overal rondgeklapt. Den armband zou de steen klopper van zijne grootmoeder zaliger geërfd hebben." «Grootmoeder?" vroeg de oude heer. «Hó, dien arm band zou ik toch graag eens willen zien dat boezemt mij inderdaad bizonder veel belang in. Misschien is deze grootmoeder reeds eene zeerzeer oude grootmoedor zoo eeno die reeds anderhalf duizend jaar bijvoorbeeld ouder den grond ligt. Nu wat denkt gij er vankaste lein Ha ha die grootmoeder Neendie is goed die grootmoeder Ha ha haen de oude heer lachte dat hij schudde. «Als gij morgen naar de kerk gaat, kunt gij het bruids paar zion", zei de kastolein. «Die Grote zal den armband duidelijk genoeg laten kijken daar kunt gij op aan, mijn- hoer De moisjes van hier zullen ook in massa's opkomen, al ware 't alleenomdat geen van allen haar natuurlijk dat mooie bruidsgeschenk gunt. Wol, wel, dat is waar achtig eene merkwaardige geschiedenis met dien jongen heethoofd 1" Wordt vervolgd. worden. Voor de fabrikanten ontstaat hieruit groote verle genheid om de eischen van hunne cliëntèle te bevredigen. «Dientengevolge worden er meer en meer geelachtige en groene, onrijpe dekbladen gebruikt, als ze maar een licht voorkomen hebben, terwijl toch werkelijk de bruine door en door rijpe tabakken van veel betere kwaliteit zijn. «Nu de levering van lichte tabakken hoe langer hoe moeielijker wordt, moesten flinke rookers toch eindelijk terugkomen van de onzinnige dwaling, alsof het dekblad merkbaren invloed heeft op do kwaJitoit van de sigaren." DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den polder de HEERHUGOWAARD zullen op Dinsdag 8 Augu*- 1893, des namiddags ten 3 uron, in het polderhuis bij inschrijving aanbesteden do loverantie van 400 Ko. machineolie (Chalipolie). 200 Ko. Cyllnderolle (Zwarte). 25© Ko. Raapolie. 200 Ko. Varkensreuzel. 5© Ko. Paardenvet. 300 Ko. Wit Poetskatoen (geplozen). 150 Pakken Stearine-Kaarsen. 15 Vaten Petroleum (van 180 Ko. per vat). Alles volgens de daarvan voorhanden monsters in het polderhuis alwaar ook de conditiën der aanbesteding ovenals ter Secretarie van don poldertor lezing zul len liggen. Do inschrijvingsbiljetten moeten bij den polderbaas H. GERRITS te Ondorp zijn ingeleverd uiterlijk den 7 Augustns bevorens. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, S. AKKERMAN. De Secretaris P. WONDER Az. Het Gemeentebestuur van OUDORP zal op Zaterdag, den 5 Augustus 1893 des namiddags te 6 uren in het openbaai aanbesteden Do inschrijvingsbiljetten zullen uiterlijk op dien dag des morgens vóór 10 uren ingeleverd moeten zijn ten Raadhuize of bij den Burgemeester dier gemeente. Bestek en teekening zijn tegen betaling van f 1,25, van af 28 Juli a.s., verkrijgbaar bij K. MORSCH, kastelein te Oudorp. Gelegenheid tot aangifte van leerlingen voor den nieuwen cursus bestaat vóór 1 Augustus bij den ondergeteekende W. P. A. VKRHOËFF, Secretaris. COIFFEUR, IiANOE STRAAT 91, A I. K M A A R levert Vlechten, Scheidingen, Prulken, Toupets, van de natuur niet te onderscheiden. Vlechten van uitgevallen haar, door mij vervaardigd, zijn alom bekend door hare solide bewerking. K:'. <s Tandschuiers, met garantie tegen uitvallen van de haren. TERSTOND «EVJ8AA«» EEN BEKWAAM Adresin aanbouw zijnde R. K. Kerk to Driehuis bij Velsen. AMSTERDAM NIeuwendijk 211 b/d Dam. Dagelijks aan beide adressen te consnlteeren voor tandheelkundige operatiën, vullingen van goud en andere ma terialen, kunsttanden, kunstgebitten, tandreguleermachines enz. Te ALKMAAR op Dinsdag en Vrijdag, 's mor gens van 910 uur, en op Woensdag 's avonds van 6 tot 7 uur kostelooze behandeling. OP 23 JULI 189 3 MAANDAO 24 JCLI DINSDAG 2d JULI met paard en kar, of ouder den man, naar willekeur dei- rijders met paarden nit, de Schermeer en den Steeweg, mits zij niet op de groote baan hebben medegedongen en minstens zes weken in eigendom zijn weest. Voor een goed orchest en nette bediening zal zorg gedragen ivorden. De prijzon zullen bestaan in contanten van ƒ30, f 20,—, f 10,— en j 5,—. De paarden moeten uiterlijk om 3 uur op den stal zijn bij den ondergeteekende. S. KOSTERkastelein. Stoomdr. v. Herma. Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6