DE ROOFRIDDER. No. DO. Eerste bUd. Vijf en Megentigste Jaargang, 1893. ZONDAG 30 J LI. Binnenland. FEUILLETON. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. ALKMAARSCHE COl Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk J 1, De 3 nummers f 0,06. Prys der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer Vergadering op Woensdag 3 -Vug. 1893 's avonds te balf 8 uur. De Secretaris, Mr. W. C. BOSMAN. Tweede Kamer. Den 28 is met 59 tegen 3 stemmen aangenomen het wetsontwerp houdende bepalingen omtrent verve ningen, wat betreft de bepaling van straf op over tredingen. Daarna met algemeene stemmen het wetsontwerp tot wijziging van hot hoofdstuk binnen 1. zaken der Staatsbegrooting voor 1892. De min. van binnenl. zaken deelde mede dat de dienst 1892 met al de toegestane kredieten toch met een voordeelig slot zal siniten. De algemeene beraadslaging over het Kiesrecht werd voortgezet. Ü6 heer K e r d ij k vervolgde zijne den 27 aangevangen rede tot verdediging der wetsontwerpen. O a. zeide hij, dat er gesproken was van gevaar van om- kooping bij de stembus. Wie waren bij omkooping de meest schuldigen De omkoopersdus de bezittende klasse en zou men nu toch aan de mindere klassen op grond van die omkooping het kiesrecht onthouden In Zwitserland werkte het alg. stemrecht goed. (Dat zijn ook Zwitsers, wordt geroepen.) Wie heeft het recht, zulke smadelijke beleediging tegen ons volk uit te spreken, dat het lager in zedelijkheid zou staan dan andere volken. (Luide bravo's.) In Amerika zijn electorale misbruikeu, maar kan men ons land vergeljjken met Amerika, dat een steeds wisse lende stroom van bevolking ook van buitenlanders heeft In Frankrijk mogen misbruiken bestaau, maar is het in België zonder alg. kiesrecht minderwaar een ellendig» opruier, als Pourbet, gebleken is, in betrekking te staan met den eersten raadsman der kroon? Zeker, er zijn schan dalen in Frankrijk voorgekomen als het Panamaschandaal, maar onder Louis Philippe had men ook schandalen, waarbij de minister van openb. werken betrokken was, een pair van Frankrijk. Frankrijk's geschiedenis leert, dat andere oorzaken dan a!g. kiesrecht tot politieke onzedelijkheid leiden. Doch de heer De Beaufort (Amster dam) was bevreesd, dat du vrijhoid bedreigd wordt onder een zeer uitgobroid kiesrecht en beriep zich op den bijval, die het antisemitisme in Duitschland ondervindt. Bet voorbeeld is niet gelukkig in ons land, waar in groote steden het feit van israëliet te zijn nog voor de meest ontwikkelde kiezers reden is om niet toegelaten te worden tot eene sociëteit. En in Oostenrijk, zonder alg. kiesrecht, zijn tooneelen van antisemitisme afgespeeld, erger dan waar ook elders. Door den heer De Beaufort is een wenk gegeven tevreden te zijn met een kleinere uitbreiding en te wachten op eene grondwetsherziening. Maar hoelang zou dit nog duren Gevaar voor de Kroon ducht men maar inderdaad de Kroon zal juist door zeer ruime uit breiding van het kiesrecht worden versterkt. Daarna bestreed hij uitvoerig het verwijt van den heer van Houten in de Vragen des Tijds aan de voorstanders dezer ontwerpen gedaan, dat zij het zoo nauw niet nemen met art. 80 der grondwet. Vervolgens kwam hij tegen de beschouwingen van den heer Roëll op. Gaarne zal hij mede^ werken om misbruiken waartoe deze ontwerpen aanleiding kunnen geven, te keeren, maar hij moet den heer Roëll opmerken, dat bij diens woningeisch de bede laars^ niet kunnen geweerd worden. Worden groote be perkingen aaugebracht, dan kan hij daarmede niet mede gaan. Een groot werk staau wij te ondernemen. De tegenstanders mogen bedenken, hoe men door besnoeiing, door aderlating van deze ontwerpen afbreuk doet aan het vertrouwen des volks. Waar de heor Roëll dezer dagen herinnerde aan de onbewegelijkheid van het perkamente gelaat van minister Tak bij de kanalenwet; eene hulde aan dien minister bij de berinnering aan het perkamente gelaat van Thorbecke, daar zegt hij met Thorbecke dat, al leed de regeering eene nederlaag, boven het Parlement staat de natie. Weina, al lijdt dan de regeering eene neder laag zij verwerft daardoor dan toch een triomfhaar verschaft door de natie. (Bravo's.) De heer Mees zal deze ontwerpen nauwkeurig be- oordeelenalle botoogiugeu laten hem koud. Hij betreurt, dat ook de gemeenteraads-verkiezingen niet gelijktijdig geregeld zijn. Hij erkent, dat uitbreiding van liet kies" recht noo»iig en goed is, maar men wachte zich voor eenzijdigheid en overdrijving en neme niet ouder de kiezers op die lagen der maatschappij, waar zelfs geen zorg wordt gedragen voor eigen onderhond en gezin, die alles vorderen van den Staat en allo zorgen van zich afschuiven en die wilien sctiuiven op de gemeenschap. De formaliteiten voor de aanvrage om kiezer te worden acht hij te omslachtig. Het voorkomen in de verblijfs registers acht hij onvoldoende, omdat juist die personen de behoefte aan bedeeling hebben. Gaarne wi lende me dewerken tot eene oplossing, komt hem de beste voor, die aangegeven is_ door den heer Roëll, n.l. betaling van belasting, hoe gering ook, en woning-census, waaruit een verplichte aanslag kan voortspruiten. Hij hoopt, dat de regeering tot toenadering bereid zal worden bevonden. De heer A. M a c ka y is voorstander van groote uit- bioiaing van kiesrecht; deze ligt ook op den weg der antirevolutionairen. Hij acht echter de voorgestelde ken- teekenen onaannemelijk, omdat de bedeeling de spil zon woden van het geheele kiesrecht en geen waarborg voor werkelijke geschiktheid zal bestaan. Waarom niet aangenomen het kiesrecht van gezinshoof den? Het gezin heeft nog altoos een groote kracht in de maatschappij en voor dien maatstaf is dns veel te zeggen. De leeftijd voor het kiezerschap diende dan ook verhoogd. Velen zijn op 23 jaar nog lang niot zelfstandig. Hij wanhoopt niet aan de toekomst en meent niet, dat de winst enkel zal komen aan de sociaal-democraten, waar de antirevolutionairen zoo lang en zoo'goed hebben gewerkt voor het bijz onderwijs. Daarvan verwacht hij vooral vruchten. De sociaal-iiemocraten bewerken de schooljeugd om daar verderfelijk zaad uit te strooien. De socialistische onderwijzers zijn geen eenlingen meer, maar werken in grooteren getale. Daarom is do bijz. school van zoo groot gewicht om een tegenwicht te vormen tegen dat socialistisch streven. Men wijst hier veel op Engeland, maar daar is bet bégrootingsrecht beperkt, zoo dat de Kamer het recht mist kredieten te verhoogen. Als men tot kiesrechtuitbreiding overgaat, zou men dergeljke kwestiën in ons Staatsrecht wel onder de oogen mogen zien. Hij wil medewerken tot bevrediging, maar de regee ring moet dan ook medewerken en haar plicht doen in het algemeen belang. Den 1 voortzetting. ROfflilï VAN JULIUS WOLFF. 1) Naar het hoogdnitsch. Inleiding van den vertaler. Aan den noordelijken voet van de Beneden-Harz op eenen afstand van ongeveer drie kilometer van 'het liefelijke brunswjksche stadje Blankenburg, verheft zich trotsch en eerwaardig de Regeustein of Reinstoin een grillig gevormde, doch hoogst interessante zandsteenrots welke de ruïne torscht van de burcht Regeustein eene der merkwaardigste natuurlijke bergvestingen der mid deleeuwen. Deze aloude eerwaardige burcht werd voor het grootste gedeelte uit den weeken zandsteen der rots uitgehouwen, zoodat zij noch door vunrnoch met de belegeringswerktuigen van dien tijd te verwoesten was. Koning Hendrik I breidde baar aanmerkeljk uit later kwam zij in het bezit van de graven v. Regenstoin, die m de onophoudelijke veeten der middeleeuwen, gedurende tal van jaren, eene hoogst belangrijke rol hebben gespeeld JNadat in de veertiende eeuw het geslacht Regeustein uitgestorven was, verviel de vesting aan de graven van 7gi t0™ ook' t0gen het einJe der zestiende eeuw, de laatste afstammeling nit dit hoog-adelijk geslacht aS. eu g-ve gedaald, als vrj geworden leen, aan de hertogen van Brunswijk. Na tal van wisselvalligheden nam eindelijk het keurvorstenhuis Brandenburg bezit van het graafschap, welker vorsten van den Regeustein eene nnrlL m TTg 60 tot aaD den zevenjarigen oorlog bleef deze rotsburcht eene prnisische bezitting midden in hot brunswjksche gebied. Op den twaalfden beptember 1757 moest zich do vesting aan de franschen overgevennadat de bezettingbestaando uit 120 man zich tot het uiterste verdedigd had en tot op slechts 72* man gesneuveld was. Doch terwjl men te Parijs over deze overwinning nog jnbolde had prins Hendrik van Pruisen den franschen de vesting reeds woer ontnomen. Daar do sterkte voor de Pruisen eigenlijk van geen nnt was werden de wallen en muren verwoest, liet men de kasematten en de in de rots uitgehouwen batterijen in de lacht vliegen, waarna de eerlang onnoembare sterkte als eene puinhoop voor goed verlaten werd. bedert is de voormalige burcht Regeustein eene ruïne ge- bleven, doch de rotsholen en rotsgewelven, welke bij de algemeene verwoesting gespaard bleven, zullen nog eeuwen lang den tand des tijds trotsoeren. Zj wordt door de reizi- gers m den Harz vaak bezocht. Een breede, goede wee voert van Blankenburg, in een groot half nnr, den wandelaar naar den voet dezer zandsteenrots. Dan beklimt men eene tameljke steile, met kreupelhout en laag geboomte bezette helling en bereikt, door eene in de rots uitge houwen poort, de eigenlijke burcht. Ten allen tijde kan men de goed bewaard gebleven zalen en gewelven, welke, behalve eene toren, allen nit de rots zjn uitgehouwen, op zijn gemak bezichtigen. Eenige kazematten, batterijen, de twintig meter diepe tempelheerenkerker (waarvan ook in ons verhaal sprake is) en verscheidene kleinere vertrekken is alios, wat van de eens zoo sterke en trotsche vesting is overgebleven. Tnsschen deze pninhoopen nit een veel bewogen verleden is vóór eenige jaren een klein en vrij primitief hotelletje gebouwd waar de vermoeide toerist zich met eenvoudige spijs en een glas goed bier ver- fnsschen kan. De rotekegel waarvan de top circa 15 meter boven de vlakte ligtwordt »D e r verlo rene Posten" genoemd, naar aanleiding der over levering als zou een schildwachtdie op dit verhe ven punt op post stond door eenen rukwind naar beneden geslingerd en volkomen ongedeerd op zijne Mej. J. M. Peereboom van Haarlem is den 28 voor de engelsche taal, lager onderwjs, geslaagd. De Eerste Kamer hoeft den 28 met 29 tegen 5 stemmen verworpen het wetsontwerp tot bekrachti ging van de overeenkomst betreffende de Geldersche- Overjselsche lokaalspoorwegmaatschappj en den lokaal spoorweg van Enschedé naar Oldenzaal en met algemeene stemmen aangenomen de verhooging der indische begrooting, dienst 1893 (proef met de bereiding en ver pachting van opium) geljk mede de wetsontwerpen tot verzekering van het verbod van het maken van verve ningen door strafbepalingen en de snppletoire begrooting van binnenl. zaken voor 1892, nadat geklaagd was over de overhaaste behandeling der begrootingsaauvnlling en de late indiening van eerstgenoemd ontwerp. In October of November zal een vergeljkend onder zoek plaats hebben van adspiranton voor surnumerair der posterijen en telegrafio waarvoor hoogstens 12 plaatsen ter vervulling opengesteld zjn. De adspiranten moeten zich tnsschen 1 en 15 September bj eigenhandig ge schreven adres wenden tot den directeur-generaal. De Staatscourant van den 28 bevat do verdere bijzonderheden. Den 31, des voorin, ten 10 ure, en zoo noodig de vol gende dagen, zal het Nederlandsch Landbouw-Comité eene buitengewone algemeene vergadering houden in de verga derzaal van do Eerste Kamer der Staten-Generaal. Onder meer zal eene bespreking worden gehouden van den toe stand, waarin op 't oogenblik de landbouw in Nederland verkeort tengevolge van de geheerscht hebbeudo droogte, en der vraag, of wellicht maatregelen door het Comité zijn te nemen of aan te prijzen, om aan het gebrek aan veevoeder te gemoet te komen. In alle afdeelingou zal voorts behandeld worden 7>het Nederlandsch Landbouw Weekblad", torwjl in de verschilende afdeelingen nog onderscheiden onderwerpen aan de orde zijn gesteld, als het ontwerp van wet, houdende nadere bepalingen om trent den accjns op suikerontwerp van wet op de grondbelastingde aanstelling van landbouw-handels- agenten in het buitenland de knoeierijen in den boter- handelde invoer van vee de muntquaestiede vraag in hoeverre het verbroken evenwicht in do verhouding tusschen gond en zilver van invloed is op de prjzen der producten van den bodem, en de salarissen der no tarissen in verband met de vermindering van de muta tierechten. Het café van den heer Neubauer in de Kalvorstraat te Amsterdam naast »de Groote Club", heeft binnen kort eene aanzienljke verbouwing ondergaan. Het is overgenomen door den heer Otto Brinkmann van Haarlem, die het heeft laten vergrooten en behalve de noodige verfraaiingen het ook voorzien heeft van electrisch licht. Het wordt heden Zaterdag 29 Juli weder voor het pu bliek geopend. voeten terecht gekomen zjn. Van dit pant geniet men een heerljb vergezicht op den geheelen Harz van den Konradsburg bj Einersleben tot aan de zoogenaamde Katten nase" bj Harzbnrg. F. S. C. EERSTE HOOFDSTUK. Op eene rots hoog boven de stad Quedlinbnrg in de oude Harzgau, staat eene keizerljko burg, welke trotsch en statig neerziet op de ganscho uitgestrektheid vracht- baar land en onafzienbare groenende kreupelbossehen in het noorden tot aan den langen bergrug welke den blik in het zuideu begrenst. Dat oude steenen gevaarte is de schepping en tevens het aan herinneringen rijke graf van koning Hendrik den vogelaar en van diens edele gemalin Mathilde uit hot roemrucht geslacht van het Saksische opperhoofd Wittekind. Zooals dat echtpaar daar heeft geleefd en gewoondzoo ook rust het daar in de prachtige Kp/pta der slotkapel eu met hen hunne kleindochter Mathildede vermaard geworden dochter van den grooten Otto Hooge personages heeft dit slot gehuisvest un gedenk waardige dagen heeft het beleefd. De saksische en frankische keizersevenals de Hohenstanfen namen er vaak voor kortoren of langeren tjd hunnen intrek en hielden er schitterende rjksdagen. Meer dan eens ook hebben vrouwen van koninkljken bloede van hier nit over het duitsche rjk den scepter gezwaaid, zoo bj voor beeld keizerin Adelheid, verder de talentvolle Theophana en eindeljk Mathilde, die als rjksbestuurster voor haren neef Otto II, die naar Italië ten krijg getrokken was, in het nabjgelegen Direnburg zelfs eens eenen rjksdag hield. Deze Mathilde de in bovengenoemde krypta sluime rende dochter van keizer Otto, den eersten, was de eerste abtdis van net vrjweroldljke vrouwenklooster, dat Grafkelder.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1