DE ROOFRIDDER. So. 91. Vijf en XtTegentigste Jaargang. 1893. WOENSDAG 2 AUGUSTUS. Gevonden U oor werpen Stedelijk Museum te Alkmaar. Buitenland. FEUILLETON. 1LRIIAABSCHE CUUBAAT. Deze Courant wordt BInsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheele rijk f 1» De 3 nummers f 0,00. Prfls der gewone Advertentlën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. gedurende de maand Juli 1893 een toilet-necessairetwee r. c. gebedenboekjeseen handdoek een geel ledereu ceinture eene portemonnaie, inh. f 0,30; een zwarte tricot-handschoen; een catechi satieboekje een hondenriemtwee zilveren oorknopjes een gouden medaljonnetje eenige sleutels een speelpop; een speelbal een koperen dop van een sportwagen een ijzeren kettingje met koperen slotje een zwart parasol - zakjeeen knot zwarte sajeteen gutta-perchaband van een sportwagentwee dames-parapluieseen nijptang twee vlaggetjeseen handschoen een sleutel van een waterkraaneen zwarte breikouseen mud maïs twee zakmesjeseene ledige portemounaieeen boek, getiteldNed. Staatsbestuur on Staatsrecht; een gouden plaatjebehoorende bij een noordhollandsche kap een zwarte rozenkrans een witte zakdoek een bloedkoralen en granaten halskettingje een hengeleen pakje zwarte knoopen een builtjeinh. ruim f 10 een moer van een rijtuig. Alkmaar, De Commissaris van Politie 1 Augustus 1893. F. G. C. J. FUNDTER. Bezichtiging tegen IO ets. de persoon op Zondag 6 Aug., 's namiddags van 13 uren. Kostelooze bezichtiging op Zondag 13 Aug., 's namiddags van 13 uren, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der Commissie op Don derdag 10 Ang 1893, 's namiddags van 23 uren, ten stadshnize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Verder is het museum te bezichtigen tegen betaling van 25 ets. de persoon op Baandag en Vrijdag van iedere week, van des namiddags 1-3 nren. BELG1E. Den 28 is te Antwerpen brand uitge broken in het middelste paviljoen van het koninklijk Entrepotdok in eene groote partij ledige zakken. Binnen korten tijd verspreidden de vlammen zich over eene oppervlakte van 120 vierk. el maar in anderhalf uur tijds was de brandweer he: vuur toch meester. Ook de waterschade is zeer groot. De Kamer heeft den 27 bepaald dat de Senaatsleden noch bezoldigiug, noch schadeloosstelling zullen ontvangen; zij genieten vrij gebruik van de spoorwegen onder dezelfde voorwaarden als de Kamerleden. Verder, dat de zonen des Konings of bij ontstentenis daarvan de belgische prinsen van den tot de regeering geroepen tak dei- koninklijke familie op 18jarigen leeftijd van rechtswege leden van den Senaat zijn. DUIT8CHLAAB. De Staatscourant maakt eene memorie aan den Bondsraad bekend over de ingediende ontwerp-bepalingen over de verhooging van rechten op ROM AA VAN JULIUS WOLFF. Naar het hoogduitsch. 2) o Jntta wierp haar een donkeren blik toe doch zweeg. »Dat is ook het eenige niet", sprak de kanselier Willekin. »Ware het om de schatkamer van het sticht alleen, dan zon ik nog wel oen ander middel weten om die te vullen." De abdis keek hem vragend aan. Ginds, onze goede stad", ging hij voort. »De stad .Waarom niet Onze doorluchte meesteres weet toch wel, wat ongeveer de wenschen van don raad zijn." >Gij meent de Lauenburg vroeg de abdis terwijl zij de wenkbrauwen samentrok. »De stad zon u voor het beleenen daarmede eeneu aardigen dnit betalen, stellig veel meer dan u de graven van Blankenburg en voor geboden hebben." »Zou ik de eerwaarde burcht van Henderik den Leeuw aan den meestbiedenden verschacheren gaf de abdis verstoord ten antwoord. »Ik weet zeer goeddat de Blankenbnrgs verzot zijn op het bezit van het kas teel doch zoolang Lentfried leeftde oude getrouwe van Bertradis zaligerzal er geen ander wonen. Dat kunt gij mijnentwege zeggen aan nwe hoogwijze heeren van den raad 1" »De burchtheer is een man van hoogen ouderdom, die Vstellig niet lang meer maken zal; hij ligt ziek en zal waarschijnlijk niet meer op de been komen", waagde 't Willekin op te merken. »De burcht is bijna geheel zonder bescherming mevrouw 1" Zonder bescherming? Als graaf Albrecht von Re. genstein n zoo hoorde spreken, mijnheer Willekin D, waren, die uit Rusland worden ingevoerd. De verhooging bedraagt 50 pet. der aangifte volgens het tarief. ENGELAND. Het aantal werkstakers in de kolen- districten bedroeg den 29 250.000. Men verwacht, dat dit aantal in de tweede week van Augustus tot 340.000 zal stijgen daar ook op andere plaatsen de werkliedon hun voornemen hebben aangekondigd den arbeid te staken. In de op den 29 te Newcastle gehonden vergadering van mijneigenaren is besloten de beraadslagingen over den eisch der werklieden om het loon met 16'/4 pet. te verhoogen eene week uit te stellen ten einde vooraf met eene commissie uit do werklieden de zaak te bespreken. Den 27 sloeg de bliksem in eene villa in de buurt te Epsom, door een rijk geworden mannfactnrier nit Bir mingham bewoond. De brand, die eerst heette gebluscht te zijn, doch 's nachts op nieuw uitbrak, hooft de villa geheel vernield. Door gebrek aan water was volledige blussching onmogelijk. De schade wordt op f 360.000 begroot. De Schotsche Mijuwerkersconferentie te Glasgow heeft besloten, de uitkomsten der op den 2 Augustus te hou den bijeenkomst van mijneigenaren af te wachten en, in geval daarop de eisch tot loonsverhooging met één shilling per dag niet wordt toegestaande werkstaking te beginnen. De werklieden van de mijnonderneming Top Drift in Derbyshire hebben, na een onderhoud met hunne patroons, er in toegestemd, tegen het onde loon aan het werk te blijven. De St. James Gazette zegtdat Siam ten koste van Engeland aan Frankrijks eischen heeft toegegeven, want aan Engelands prestige en handel is in het verre Oosten daardoor evenzeer afbreuk gedaan. De Pall Mall Gazette merkt op dat Siam's onderwerping aan Frankrijk in het geheel niet beslist over de grenskwestie welke Frankrijk met Engeland en misschien ook met China zal te regelen hebben. Aan de Daily Newshet regeoringsorgaanis uit Bangkok gemelddat Siam den 29 zonder eenig voorbehoud het ultimatum van Frankrijk aangenomen had op de verzekeringdat het land niet verbrok keld zon wordenvoordat alle daarbij belangheb bende mogendheden de aanspraken op het grondgebied tnsschen den 18 en 23 breedtegraad onderzocht zouden hebben. Dit besluit had de siameesche regeering eerst den 28 des avonds genomen en voordat het telegram, dat van de beslissing kennis zon geven te Parijs aan gekomen kon zijn, wist men te Bangkok, dat Engeland geweigerd had een blokkade te erkennen waartoe men zonder voldoende kennisgeving aan de daarbij het meest belanghebbende mogendheid was overgegaan en dat Engeland Frankrijk verantwoordelijk gesteld had voor alle daaruit voortvloeiende gevolgen. Den 29 des avonds te 8 uur werd bekend gemaakt dat Frankrijk de blokkade van Bangkok niet zon toe passen op engelsche schepen. Den 30 werd de blokkade voortgezet. De britsche oorlogschepen Pallas en Swift bleven voor den mond der Menam, terwijl de Linnet en de Wolft nog voor Bangkok bleven. abdis sprak de laatste woorden met eene diepe klankvolle stem nit, op eeneu toon van ernstig verwijt. Doch de kanselier liet er snel op volgen»Graaf Albrecht von Regenstein Dat was 't juistwat ik be doelde, toen ik van moeielijke tijden sprak, waarin het zaak zon wezen met den bisschop von Halberstadt op eenen vriendschappelijken voet te staan. Het zou kunnen zijn, dat wij eens zijne bescherming noodig hadden tegen onzen edelen stedehouder zelf." Mijnheer von Herrkestorf', stoof de abdis driftig op, »nu spreekt gij weer volkomen als een Qnedlinburger 1 Ik weetdat zij in do stad den graaf slecht mogen lijden, hoofdzakelijk omdat zijne knechten hun eens eene kudde schapen of een paar koeien of misschien nu en dan eens een wagen vol vrachtgoed hebben afgenomen." Meer dan een vrij burger der stad heeft hij op den openbaren weg doen oplichten en hij houdt ze steeds gevangen en weigert hun vrij te laten", wierp de huis meester hiertegen in. Dan zal hij ook wel wetenwaarom hij ze niet los laat. En zoudt gij daarvan misschien onkundig zijn vroeg de abdis ongeloovig. Hij rooft en steelt waar hij kan vandaar heet hij ook de roofridder." »Wie noemt hem zoo? Gij stedelingen, anders niemand. Ik wil dat woord nooit meer hooren, mijnheer von Herr kestorf 1" zei Jutta opgewonden en met eene snelle zenuwachtige beweging der rechterhand greep zij het massief zilveren kruis met een gedreven gouden crusifix er op welke zij aan eene zware gouden keten om den hals droeg. Burchten en terdege versterkte steenen huizen heeft hij overal tnsschen Oker en Bode gebouwd of ingericht, al ware de geheele Harzgan reeds aan zijn gezag onder worpen ietswaarnaar hij trouwens nit alle macht streeft", ging de kanselier toornig voort. »Wij weten uit zeer vertrouwbare bron, dat hij met vorst Bernhard von Ballenstedt onderhandelt over de beleening van Giers met burcht en rechtsmacht." »Dat hoor ik met genoegen", antwoordde de abdis kortaf Het getal der op geregelde tijden varende engelsche stoombootendie door de blokkade tot stilliggen ge doemd werden, bedraagt 22, waarvan er 12 op Hongkong en 8 op Singapore varen. De franschen lieten de koninklijke engelsche brieven post doormaar de blokkade werd streng gehandhaafd ten opzichte van de brieven der kooplieden. Het blad zelf achtte het waarschijnlijk, dat den 31 een ministerraad gehonden zou worden om de moeilijkheid in Siam te bespreken, want door het aannemen van het nltimatnm was de kwestie tnsschen Frankrijk en Enge land in het minst niet geregeld. »In de siameesche kwestie hebben wij ons lankmoedig getoond", zegt dat blad »wij hebben geen vinger uitgestoken om Siam te redden hoewel ons belang daarbij zeer groot is. Wij hebben Siam aangeraden toe te geven. Siam heeft geld, grondgebied en nationale waardigheid prijsgegeven. Over dat, wat het land nog blijftkan het niet beschikken want een deel van het door Frankrijk geëisehte grond gebied is bezet door China. Wij hopen dat Frankrijk Engelands rechten zal erkennen bij de onderhandelingen over de grensregeliug." Ijagerhuis. Den 31 deelde de regeering mededat de onderhandelingen over de Bovon-Mekong voortgezet werden en wel geen ernstige moeielijkheid zullen aan bieden daar do franscho en engelsche regeering het in het algemeen eens zijn over de beginselen, welke daarbij in acht te nemen zijn. RUSLAAD. Bij keizerlijk besluit is de minister van financiën gemachtigd met goedkeuring van den minister van buitenl. zaken bijzondere verhoogingen op de invoerrechten boven de bepalingen van het maximum- tarief in te voeren en toe te passen op alle landen waar van russische waren hoogere invoerrechten betaald moeten worden. BULGARIJE!. Van de 14000 kiezers voor de Sobranja kwamen te Sofia ruim 3000 op. De regeerings- candidaten werden daar met bijna algemeene stemmen gekozen. De oppositie heeft in het geheel 9 van de 167 zetels verworven. SPAAJE3. De heer Oastelar trekt zich nit het staatkundige leven terug. Het voorstel tot ratificatie van het handelsverdrag met Nederland is den 29 bij den Senaat ingediend. Don 31 werden de handelsverdragen met Nederland, Zwitser land, Zweden en Noorwegen aangenomen. Do begrooting en alle belasting-ontwerpen werden mede aangenomen. TURKIJE!. Den '27 is de Onder-Koning van Egypte aan boord van het egyptische yacht Fayoam van den Sultan vertrokken. VE1REH3AIGOE! STATE! A. Den 16 Jnli was do wereldtentoonstelling te Chicago voor het laatst op Zondag geopend. Dien dag werden er slechts 49.401 betalende personen toegelaten. De opvragingen van ingelegde gelden bij de Nieuw- »Hoor mij nog verder aanedele vorstinvervolgde Willekin, iets kalmer geworden. »In het geheele rijk spannen de groote heeren openlijk of in het geheim samen om de steden onder hunne macht te krijgen onder voorwendseldat deze er voortdurend op nit zijn om afbreuk te doen aan den adel. Wanneer echter eerst de steden bedwongen zijn dan komt de beurt aan u aan de groote stichten en geestelij ko vorsten op wier lenen zij als roofvogels nu reeds azen en wier rechten zij een voor eeu trachten af te nemeD of te verkorten." ^Overbodige bezorgdheid beweerde de abdis op eenen toon van minachting. »Dat zou de keizer nooit dulden." »De keizer! Lieve Hemel, alsof die niet reeds meer dan genoeg met zijne eigen zaken te stellen had 1" riep de onverbiddelijke kanselier uit. »Ik bezweer u, mevrouw, beleedig den bisschop niet met een weigerend antwoord op zijne welgemeende uitnoodiging 1 Hij is uw aller naaste eu natuurlijke bondgenoot de eenige die n op den duur trouw zal blijven. Ontzeg hem die kleine voldoening niet, die u toch zoo bitter weinig kost 1" nik geloof, dat de heer Willekin gelijk heeft, mevrouw", aldus mengde zich de priores weder iu het gesprek »laat ons naar Halberstadt gaan, dat is ook mijn raad. Gij verliest of waagt er niets bij en zult bovendien waarschijnlijk iu de gelegenheid zijn om den bisschop te toonen dat gij meesteres zijt op uw gebied evengoed als hij heer en meester is op het zijne 1" Jntta stond op liep naar het venster en keek naar buiten naar het liefelijk landschap, dat de westelijke Harz vormde. Wanneer komt de aartsbisschop te Halberstadt?" vroeg zij na eene poos zonder om te zien. »Binnen tieu dagen", antwoordde Willekin. »Dan hebben wij ook nog tijd met de beslissing." »Niet lang evenwel mevrouw. Niet waarik mag langs officieusen weg het domkapittel doen weten dat gij komen zult »In Godsnaam dan, ja, als het dan zijn moet!" antwoordde de abdis. «Schrijf maar mijnheer Willekin 1" zeide de priores.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1