Binnenland. te1Jïtelde^r°mmenie 611 meJ'' A' C' K1°tS' onderwÜzeres Jorksche-Brooklijnsche Spaarbanken waren in de laatste dagen der vorige week zoo aanzienlijk geweest, dat de voorzitters aan eenige directeuren aanrieden het artikel der spaarbankwet toe te passen, waarbij voor opvragingen boven de 300 dollars een termijn van 50 en voor ge ringere bedragen een termijn van 30 dagen wordt toe gelaten. Het voorstel daartoe moet door den bestuursraad van elke Bank goedgekeurd worden het bewijst echter, hoe schaarsch het geld is. FRANKRIJK. Bij de oefeningen met de vloot ter hoogte van Toulon, is den 25 eene engelsche stoom boot, de Fernando, door het pantserschip Cecile in den grond geboord. De bemanning werd gered. Dit ongeval moet uitsluitend te wijten zijn aan den gezagvoerder van het bntsche vaartuig. Den 28 des ochtends vroeg is op de Répéekade aan de beme te Bercy onder Parijs in een stal een hevige brand uitgebroken, die, aangewakkerd door een sterken noord westen wind, weldra de in de nabijheid gelegen scharen met brandhout en andere bewaarplaatsen aantastte Daarbij gingen o. a. 10000 vaten en 500 okshoofden wijn verloren. Te elf uren woedde het vuur over eene oppervlakte van bijna 3 bunders. De hitte was zóó groot, dat de waterstralen der spuiten soms verdampten vóór zij het vuur bereikten. De schade is zeer aanzienlijk. Den 29 heeft de regeering het bericht ontvangen, dat de biameesche regeering Frankrijk's ultimatum onvoor waardelijk aanvaardde. Den 28 was te Bangkok ten hove een groote raad gehouden, waartoe de broeders des ko- mngs met de ministers waren bijeen geroepen. Na ver scheidene uren beraadslaagd te hebbeu, behield de vredes partij de overhand en werd de siameesche gezant te Parijs gemachtigd het ultimatum aan te nemen Van dat besluit werd tevens kennis gegeven aan den en gelsehen gezant. Den 31 heeft de ministerraad de me- dedeeling van Siam voor kennisgeving aangenomen, doch daarbij doen uitkomen, dat het aannemen betrekkin^ moest hebben op alle door Frankrijk gestolde voorwaarden Italië heeft aan Frankrijk pasmunt te leen gevraagd, frankrijk heeft over djt onderwerp onderhandelingen geopend met de Latijnsche muntunie, maar men gelooft niet, dat die onderhandelingen eenig gevolg zullen hebben, overeenkomende met de wenschen van Italië. KRAPTE. De Onder-Koning is den 30 des namiddags te Alexandrië aangekomen. De stad was prachti» ver sierd. Vele inlanders uit het binnenland hadden zich naar de stad begeven om hem te begroeten. Den 28 des avonds is in den Kamper Ketel een Harderwijker vischschuit tegen een krib geloopende visscher zekere Jansen, 63 jaren oud, sloeg over boord en verdronk. ^en 28^is aan het station Wormerveer de trein, die te 1 u. 25 min. des namiddags van Amsterdam naar Helder vertrekt, door verkeerden wisselstand in botsing gekomen met een stilstaanden goederentrein. Daar de machinist uit alle macht remde, was de schok minder hevig en bekwamen slechts enkele reizigers eenige onbe- teekenende schrammen. De locomotief was beschadigd. De gemeenteraad van Felsen heeft den 28 met 10 tegen 2 stemmen besloten tot het in het openbaar aanbesteden van de openbare verlichting met petroleum en met 9 tegen 3 stemmen om in de volgende verga dering een besluit te nemen of een nieuw raadhuis ge bouwd of het oude verbouwd zal worden. Den 28 is de botter H D 3, gevoerd door schipper Mastenmaker en behoorende aan de Visscherij-maatschappij Helder, uit zee komende, in de Noordergronden verzeild geraakt en op het aldaar gezonken liggende wrak van de engelsche stoomboot Galf of Panama lek gestooten. Het vaartuig geraakte vol water en sloeg vervolgensom. De vier opvarenden werden gered door de bemanning der Texelsche blazerschuit T X 105 schipper Kooger, die in de nabijheid zeilende was. Van de 12 op den 28 en 29 te Amsterdam voor de hoofdakte geëxamineerden zijn 8 geslaagd, nl. de on derwijzers J. L. Keetelaar van Nieuweramstel, J. J. A. Bolkestein van Haarlem, S. Lanting, J. W. Verleur j S. Lezer, W. A. Lohman, N. Lous en H. van der Zant, allen van Amsterdam. Schagen. Aan de harddraverij den 29 des namiddags 2 uren, gehouden, namen 6 paarden'deel De prijs van 200 werd behaald door »Sador", van den heer Florijn van Rotterdam bereden door J. Koster de le premie van 75 door Rejected", van de heeren Ih. J Dop en Vermaat, Hilversum-Charlois, bereden d°or,. W- «chippers, en de 2e premie van f 25 door »Endioux van den heer Th. J. Dop Hilversum, be reden door B. W. Schippers.. Het vuurwerk dat daarna werd ontstoken was dit jaar bijzonder goed. Jammer dat één stuk van een staak viel en brak, eer het ontstoken was. Het laatste nummer een wielrijder, rijdende op zijn voertuig, werd met luide' toejuichingen begroet. In de verschillende lokaliteiten was het s avonds zeer druk, vooral bij den heer W. rptradVeenWaar ^eer do Haas met zijn gezelschap Den 29 hebben de Koning en de Koningin van baksen een bezoek aan Haarlem gebracht. 29 is uit het waterververschingskanaal te s-brravenhage opgehaald het lijk van den heer G. G M inspecteur eener levensverzekering-maatschappij aldaar.' Den 29 zijn te 's-Gravenhage voor de engelsche taal, lager onderwijso.a. geslaagd A. Weisfeitonder- geopend611 29 Waterleiding te Deventer feestelijk Den 29 des avonds is de Gooische stoomtram even buiten Naarden door het overrijden eener koe ontspoord. De machine kantelde geheel onderstboven, terwijl de goederenwagen naar bovenop geschoven werd en het bal kon van den voorsten wagen geheel afknapte. Van de baan waren op twee plaatsen de rails gebroken en op andere krom gebogen. De materiëele schade is zeer groot De reizigers kwamen met den schrik vrij. De heer P. L. Thierens te Monnikendam heeft ten overstaan van den kolonel van het 7e reg. inf. te Amsterdam met goed gevolg het examen als militair wielrijder afgelegd. In de vorige week is voor het notariëel Staats examen, tweede gedeelte o. a. geslaagd de heer J. Tuii- melaar te Haarlem. De Vereeniging van deurwaarders der directe be lastingen in Nederland heeft zich per adres tot den mi nister van financiën gewendmet verzoek de deurwaar ders schadeloos te willen stellen voor het verliesdat zij zullen lijden door het afschaffen der patentwet. o "7oDj-J.avasche. Bauk keert over het laatste dienstjaar 9 pCt. dividend uit. Haar reservefonds is thans 942,092 groot. De bezoldiging der directeuren is van 20000 od 24000 gebracht. F De gemeenteraad van Dordrecht heeft op voorstel van burg. en weth. afwijzend beschikt op het door eenige werkvereenigingen aldaar gedane verzoek, om in de be stekken een maximum-werktijd en een minimum-loon te willen opnemen. Te Zutfen zijn daarentegen, bij wijze van proef, voor ééne aanbesteding maatregelen in dien zin genomen. Mej. J. Wever, onderwijzeres te Castrleum is benoemd tot onderwijzeres op Westerland op Wie- ringen. Benoemd tot onderwijzer te Buiksloot C. S. Pon- ger te Helder. To Kwadijk is het aftr. lid J. A. Pottgiesser tot raadslid herkozen met 21 stemmen tegen 17 op den heer T. Groen Dz. In verband met, cholera-berichten is de dienst der paketpost in Griekenland tijdelijk gestaakt en kannen derhalve paketten met bestemming naar dat land tot nader order niet ter verzending aangenomen worden. De gemeente-rekening te Schagen over 1892 be draagt in ontvangsten ƒ31577,88, in uitgaven ƒ31217,45, alzoo met een batig slot van 290,43 die te Texel in ontvangsten 54339,923, in uitgaven 53554 863, alzoo met een batig slot van ƒ785,06; die te Zaandam in ontvangsten 264.268,24, in uitgaven ƒ246.802,363, alzoo met een batig slot van 17465,87s. 'Onze genadige vorstin zal met veel genoegen zich in Halberstadt in al haren glans en glorie vertoonen." 'Hertog Albrecht ziet gaarne schoone vrouwen'*, mompelde de rijkskanselier half luid en met eonen blik van bewondering op de heerlijk gebouwde gestalte der abdis, die hem onwillekeurig den rug had toegekeerd enin gedachten verzonken verder geen acht sloeg op het gesprek der twee anderen. Sedert ongeveer vijf jaren was Jutta reeds als klooster zuster op het slot Quedlinburg. Haar vader, een strijd lustig man die veel meer vermaak schepte in allerlei avontuurlijke_ en gevaarlijke tochten dan in het eentonig verblijf tehuishad na den dood zijner gemalin zijne eenige, nauwelijks zeventienjarige dochter op de Wartburg gebracht, aan hot hof van den landgraaf van Thtiringen, Frederik den wijzewaar zij drie jaren als hofdame doorbracht en gedurende dien tijd zóó hoog in de gunst steeg van de vrouw van den landgraaf, eene dochter van keizer Lodewijk, dat deze haar volstrekt niet wilde laten heengaan, toen de driftige en prikkelbare graaf von Kranichfeldten gevolge van eeuen twist met Frederik den wijzekrachtig op de verwijdering zijner eenige dochter aandrong. De trotsche keizersdochter smeekte echter te vergeefs er bleef haar niets anders over dan aan Jutta die niet dan met weerzin haren vader ge hoorzaamde de verzekering te geven van hare voortdu rende vriendschap en haar hare bescherming te beloven, wanneer zij die mocht behoeven. Zij kon echter niet verhinderen, dat het beeldschoone jonge meisje door haren vader in het vrijwereldlijk klooster te Quedlinburg werd geplaatst. Ook hier verwierf zich het levenslustige, rijk begaafde meisje in korten tijd de achting en liefde van alle slot- bewoners, in het bizonder die der abdis Bertrardis, het geen ten gevolge haddat zijtoen deze waardigheid open kwam, tot kanunnik werd benoemd. Doch daarbij bleef het niet. Bertrardis, haar einde voelende naderen beval, in plaats van de priores Kunigunde, die uit hoofde van haren rang de meeste aanspraak had en de in rang op deze volgende Gertrud von Meinersèn die beiden in het sticht niet bemind waren, hare lievelinge Jutta aan het kapittel tot hare opvolgster dringend en met den meesten nadruk aan. Het gevolg hiervan was dat de gravin Jutta von Kranichfeld, ondanks haren drie en twintigjarigen leeftijd, door het kapittel tot abdis werd gekozen en toen zij zich, naar oud gebruik, op de markt te Quedlinburg openlijk door den raad en de burgerschap liet huldigen, spreidde zij, ten aanschouwe van het door hare heerlijke bekoorlijke verschijning in verrukking gebrachte volk eene pracht ten toonwelbo die harer voorgangsters bij eene derge lijke gelegenheid verre in de schaduw stelde. Zij verscheen door haren geheelen hofstoet omgevenin een uiterst kostbaar met goud gestikt staatsiegewaad, eene schitte rende diadeem op het fraai gevormde hoofdeenen golvenden purperen mantel over de schouders, waardoor zij alle vrouwen, ja zelfs de meeste mannen in heerljjk- lijkheid en luister verre overtrof. Do bisschop Albrecht von Halberstadt met zjjne domheeren en kanunniken, de stedehouder van het sticht, graaf Albrecht von Regenstein met zijne broedersde ridderlijke leenmannen uit den omtrek en een tal van graven en edelen uit de naburige gouwen waren met aanzienljjk gevolg komen opdagen om getuige te zijn van de schitterende plechtigheid. De nieuw gekozene mot hare eeredames en de vol tallige raad hadden op eene verhoogde estrade plaats genomen de eerste burgemeester der stad, Nikolaas von Bekheim, las met luider stemme den eed van trouw voor, de verzamelde aanzienlijke burgers zeiden dien na en' allen jubelden en juichten de nieuwe abdis met groote geestdrift toe. Daarna had er op het slot een schitterend feestmaal plaats, waartoe de edele gasten, de raad en de voornaamste burgers der stad waren genoodigd en door wie Jutta als eene koningin werd geëerd en gevierd. De oogen der mannen hingen met bewondering aan hare heerlijk rij pende schoonheid en inzonderheid liet de slechts weinige jaren oudere bisschop von Halberstadt, die, als jonker uit een vorstelijk geslacht, Jutta eenigen tijd op de Wartburg tot een vroolijk metgezel was geweest, geene gelegenheid u ^0t °nde^wÜZ0r de celgevangenis te Scheveningen is benoemd Joh. van Endt te Hoorn. Ned. Iiandbonw-comité. i .kwam het Hederl. Landbouwcomité te s-Gravenhage bijeen, o.a. ter bespreking van den toestand, waann de landbouw op het oogenblik verkeert ten ge volge van de geheerscht hebbende droogte en of wellicht maatregelen door het comité te nemen of aan te prijzen waren om aan het gebrek aan veevoeder te gemoet te komen. De voorzitter, de heer C. J. Sickesz, merkte op, dat door de veranderde weersgesteldheid reeds veel te recht gekomen was doch een deel van den hooioogst was misluktwaarvan in den aanstaanden winter veel nadeel te verwachten was. Aan de daarna door de afge vaardigden afgelegde verklaringen omtrent den toestand (die van Noordholland was de heer Groneman) worden de volgende bijzonderheden ontleend. 1 nes land. Gemiddelde opbrengst der eerste snede Pf" ,Van^e 8ewon0 opbrengst. In sommige streken is gebrekelders overvloed. De tweede snede laat zich goed aanzien. Groningen. Hooiopbrengst zeer slecht. Waar hooi- gebrek is, gebruikt men, evenals vroeger, kracbtvoeder over het geheel zijn de bezwaren niet groot. Drente. Van de droogte weinig geleden de gras- oogst was minder grootmaar de rogge en boekweit waren zeer goed gelukt. Overijsel. Rogge zeer goed geslaagdvooral in lwente. In de omstreken van Zwolle heeft men weinig te klagen in de lage graslanden. De bemesting met kunst mest gaf daar verrassende uitkomsten. Gelderland. De hooiopbrengst der hooge uiter waarden is 20, op de lage landen 60 pet. Kolossale prijzen worden besteed voor koren te veld. Winterkoren staat zeer goedzomerkoren gedeeltelijk goedhaver slecht. In sommige streken gaat men den winter met zorg te gemoet. De lage met kunstmest bemeste landen in de Veluwe leverden goed hooi. Utrecht. In het oosten en zuid-oosten was de toe stand, wat koren en haver betrof, gelijk aan Gelderland de grasopbrengst is er gering: de tweede snede, hoopt men, zal veel vergoeden. Noordholland. Toestand wel ongelijk, maar veel te weinig gras en te kort hooi geoogst. Vooral in de beste streken zijn de klachten groot en men vreest, dat de veehouders in het najaar een deel van hun vee tegen lagen prijs zullen moeten verkoopen. Zuidholland. De eerste snede hooi is verloren gegaande tweede laat zich gunstig aanzien. Zeel a n d. Hooibouw slechtnagras tamelijk vol doende. Eerste snede klaver gaf weinig tweede snede was goed. Na den regen gaat men met vertrouwen de toekomst te gemoet. Veehouders worden er weinisr ge vonden. Noordbrabant. Toestand hoogst ernstig, wegens volslagen gebrek aan veevoeder. De uiterwaarden langs de Maas gaven nog geen 20 pet. van de gemiddelde opbrengst. Nagras staat slecht en kan bij lange na niet voldoen aan de behoeften. De lagere weiden gaf veel hooi, dat tegen buitensporig hooge prijzen voor het baitenland wordt opgekocht. De gemeenteraad van Sc hagen heeft den 24 besloten aan de Commissie voor de Ambachtsschool te Alkmaar, op haar verzoek om eene jaarlijksche subsidie, te antwoorden dat de geldelijke toestand der gemeente niet toelaat aan dat verzoek te voldoen. P*on 26 had het tweede christelijk zangersfeest, uitgaande van den Bond van christelijke zangvereenigingen in Nederland, op het landgoed van den heer J. A. Grothe te Utrecht, Voordaan, bij Maartensdijk, plaatsHet werd bijgewoond door ongeveer 5000 personen. Ongeveer 60 zangvereenigingen, tellende ruim 1200 zangers en zange ressen, namen aan de uitvoering deel, welke zeer goed voldeed. Aanhoudende regenbuien en eene onweersbui waren oorzaak dat het terrein in minder gewenschten toestand verkeerde. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 26 be sloten tot den bouw eener nieuwe sluis te Spaarndam, waarvan de kosten op 210,000 geraamd zijn, mits het Rijk daaraan eene subsidie verleene van de helft der kosten. Bij kon. besluit van den 27 is met ingang van 1 voorbijgaan haar weder evenals destijds de oudubbel- zinnigste blijken te geven van zijne oprechte genegenheid en hulde. De trotsche jonge vrouw nam al die eerbewijzen al dat huldebetoon al dat openlijk bedelen om hare gunst aan met eenen zekeren genadigen hoogmoed als iets dat haar volkomen toekwam en toonde daardoor reeds van den beginne afdat zij haren hoogen rang met al de daaraan passende waardigheid zou weten te bekleeden. Ofschoon zij, in haren eerzucht, reeds vaak van dit geluk gedroomd had verbaasde en overstelpte het haar toch eenigzins, toen het haar reeds zoo spoedig werkelijk ten deel viel en deed zij haar best om de priores die door dit ongegrond voorbijgaan van haren persoon zich diep gekrenkt betoonde, schadeloos te stellen en voor zich te winnen, in gewichtige aangelegenheid steeds om raad te vragen, hetgeen door deze ten laatste werd op prijs ge steld te meer daar de abdis hiertoe volstrekt niet ver plicht was. Eene der eerste daden der nieuwe waardigheidbe- kleedster bestond in het met groote kosten verfraaien en herstellen van de groote Krypta onder het koor. Daar in deze Krypta niet alleen de koningsgraven waren, maar zij tevens toegang gaf tot de grafkelder der overleden abdissen beschouwde men de kosten en moeite aan dit werk besteedals voortvloeiende uit een gevoel van groote vereering voor de dooden, die daar sluimerden en werd zij daarom alom geprezen. Menigeen echter schreef het werk ook toe aan verregaanden hoogmoed der nieuwe abdis en aan de uit trots voorkomende begeerte om zich de vorstin te toonendie er reeds bjj haar leven op bedacht was om door eene kostbare verfraaiing harer eigen toekomstige rustplaats haar eigen aandenken te verzekeren. Zoo geheel en al ongelijk hadden misschien zjj die dit laatste beweerdennietwant Jutta scheen tot heerschen geboren. In hare aderen stroomde het vurige bloed haars vaders en haar heftighartstochtelijk ka rakter verdroeg niet dan met den uitersten weerzin de knellende banden van eenen vreemden wil. En toen zij

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2