DE ROOFRIDDER. No. 92. Vijf en fflegentigste Jaargang. 1S93. V R IJ D A Gr 4 AUGUSTUS. Gemeente-rekening. Graan- en Zaadmarkt. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: 3. Prys der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Suppletolre begrooting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de tweede sup- pletoire begrooting, dienst 1893, heden den Gemeenteraad aangeboden, gedurende de eerstvolgende veertien dagen op de gemeente-secretarie ter inzage neder - gelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijg baar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 1 Aug. 1893. De Secretaris, Nuhout van der Veen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de gemeente-rekening, dienst 1892met alle daarbij behoorende bescheiden heden den gemeenteraad aangeboden, op de gemeente secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Aug. 1893. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Zijdie in aanmerking willen komen voor ITORTER op de Eraan- en Zaadmarkt te Alkmaar aan welke betrekking eene jaarwedde van f 105,ver bonden is, worden uitgenoodigd, zich daartoe uitsluitend aan te melden ter vergadering van Burgemeester en Wethouders, op het Stadshuis, op Dinsdag 8 Augustus a.s., 's namiddags half twee. Zü. die in aanmerking willen komen voor Èêw*VBr eersten onderwijzer aan de openbare burgerschool te ALKMAAR, (hoofdde heer F. J. Adkes), op 1000,jaarwedde, worden verzocht zich onder overlegging van stukken te wenden tot het Gemeentebestuur vóór 20 Augustus a.s. Alleen zij komen in aanmerking die hoofdakte bezitten en be voegd zijn tot het onderwijzen van fransch en wiskunde. EWGELABIJ# De dames, die den 29 te Londen op den Hospitaal-Zaterdag" voor de armengasthuizen op straat geld inzamelden, ontvingen ruim 10600 minder dan ten vorigen jare. Toen bracht die inzameling 71100 op. In Nottinghamshire hebben twintigduizend mijnwerkers den 1 het werk gestaakt. Twee aanzienlijke mijnonder nemingen wilden hetzelfde loon als tot nu toe blijven betalen; de werklieden werden echter door den mijnwer- kersbond gedwongen, mede te doen aan de werkstaking. De heer Ashtonalgemeen secretaris van den mijn- werkersbond, heeft een manifest uitgevaardigd, waarin de ROMAN VAN JULIUS WOLFF. Naar het hoogduitsch. 3) o TWEEDE HOOFDSTUK. Terwijl de priores en Willekinin een vertrouwelijk gesprekde hoofden bij elkander staken en de abdis droomend naar buiten staarde kwam eene kamervrouw het vertrek binnen, die de vorstin eerbiedig naderde en haar zacht eenige woorden toefluisterde. Wel moest het eene zeer aangename tijding zijn geheel overeenstemmende met hare wenschen en gedach ten van het oogenblik welke de vrouw haar bracht want nadat deze op eenen wenk harer meesteres de kamer weer verlaten en de deur achter zich gesloten had, riep de abdis bijna jubelend de beide anderen toe. «Wat voor tijding denkt gij wel, dat ik daar krijg? Graaf Albrecht von Regenstein is op het voorplein van het paard gestegen. Ik bon geweldig nieuwsgierig om te hooren of h ij naar Halberstadt naar de wijdingsplech tigheid gaan zal.' D.aar kom ik als nit de lucht gevallen, genadigste vorstin! klonk het op hetzelfde oogenb'ik in de geopende kamerdeur en op den drempel verscheen de forsche ge stalte van graaf Albrechtvan het hoofd tot de voeten in de maliënkolderdie uitsluitend uit kleine stalen ringen was vervaardigd en waarover hij eene korte wa penrok zonder mouwen van donkerrood fluweel los en smaakvol droeg. «Hebt gij de uitnoodiging aangenomen of afgeslagen was de eerste vraag, die de abdis onmiddellijk den binnentredende deed. volgende veelbeteekenende zinsnede voorkomtIngeval de bond nn gedwongen wordt toe te geven, zal bij te gele gener tijd vóór het einde des jaars alle krachten bijeen verzamelen om den strijd opnieuw en met kracht te beginnen. Hoogerhuls. Den 1 verklaarde de minister van binnenlandsche zaken, dat Siam, na het eerste ultimatum, nog een tweede ultimatum had aangenomen, waarbij het volgende verlangd werd de franschen bezetten de haven en de rivier van I Chantaboon gedurende de ontruiming van den linkeroever der Mekong; geene siameesche troepen mogen zicb ophou- I den binnen een afstand van 25 mijlen van de Mekong Siam mag geene gewapende schepen op het meer Toule- Sap hebben; de franschen behouden zich het recht voor, consulaten te vestigen te Nan en te Korat. Hij voegde er bij dat de overeenkomst tusschen Frankrijk en En geland betreffende het onzijdige terrein geteekend was te Parijs. Lagerhuis. Den 1 deelde de onder-minister van buitenlandsche zaken mededat het bericht van de Daily News, volgens hetwelk admiraal Humann aan de engelsche oorlogsschepen zou bevolen hebben buiten de grenzen der blokkade te gaan ongegrond is. Het door Frankrjjk geëischte gebied omvat het geheele grondgebied op den linkeroever der Mekong, dat Siam gerechtigd is af te staan; het omvat bijna de helft van Louang-Prabang, maar niet de eilanden in de golf van Siam. De fransche en de engelsche regeering zijn het in beginsel eens over het handhaven van een onzijdige strook tusschen de wederzijdsche bezittingenover de grenzen van ^t on zijdig terrein wordt nog onderhandeld. FRANRRIJK. Onlangs is te Montpellier een ge leerde overledenGrnijer genaamd die 500.000 francs nagelaten heeft voor een gedeukteeken te Bazelter eere van de zwitsersdie in 1870 den Straatsburgers onderstand schonken na het bombardement. De regeering heeft besloten aan admiraal Hamann het bevel te zendende blokkade van Siam onmiddellijk op te hoffen. In de Petite République Fran^aise leest men het volgende »De peinzende hippopotamus, die van nit de diergaarde op het Beanvan-plein zijne bevelen geeft aan Frankrijk, [d.i. de minister-president Dnpuij]wist wel wat hij deed, toen hijzonder er voor uit te komen de verkiezingen vervroegde en eindelijk iedereen verraste met het besluit, dat hot verkiezingstijdperk zoo kort maakt." Den 29 des avonds is te Lyon een hevige brand uit gebroken in het centraal-telephoonkantoor, waardoor de gemeenschap over 1250 draden voor eenige dagen ge stremd is. De schade wordt op ongeveer 12500 begroot. Den 29 is een 15jarig meisje te Couéran bij Nantes Bioret genoemd dat haar driejarig broertje dat over de spoorbaan liep, toen de trein aankwam, wilde grijpen, met het broertje, dat zij wilde redden, verpletterd. «Noch het een noch het ander wa§ tot heden nood zakelijk na het gesprek dat ik met den bisschop heb gehad", antwoordde de graaf. «Hebt gij ongenoegen met hem gehad?" «Men zou 't desnoods zoo kunnen noemen", zei hij vrooljjk, terwijl hij, op eenen wenk der abdis, tegenover deze aan tafel plaats nam. «Luister eeus mevrouw hoe die gezalfde des hoeren mij in de doeken heeft ge legd Een paar maanden geleden stelt hij mij voor de mij toebehoorende burcht Schwanebeck togen zijn slot Emersleben te ruilen omdat de eerstgenoemde dichter bij Halberstadt en het laatste met het oog op mijne overige goederengemakkelijker en voordeeliger gelegen is. Ik had er niet veel tegen en ik gaf toe om heen genoegen te doen. Spoedig wisselden wij de desbetreffende bewijzen van overdracht en eigendom. Toen hij mij de mijnen zond keek ik alleen naar de handteekening en wierp toen het geheele paket in eene kast. Wat gebeurt er nu, denkt gij Een paar dagen geleden doet hij mij zonder veel plichtplegingen wetendat hij mij als zijn leenman verwacht op zijn wijdingsfeest. Leenman denk ik bij mjj zelf en wrijf mij eens flink de oogen uit om zeker te zijn, dat ik niet sliep; jij leenman van den bisschop Daar gaat mij plotseling een licht op, ik haal de papieren te voorschijn, die betrekking hebben op den koop van Schwanebeck en bij mijn ziel het blijkt geen koopbrief te wezenmaar een beleenbrief. Ik spring onmiddellijk in den zadel en ren naar den bisschop om hem opheldering te vragen. Daar antwoordt mij de brave man dat hij zich niet bewust was eenen verbin denden verkoop met mjj te hebben aangegaan; kerkelijke goederen waren de zijnen nietdie kon hij slechts in leen geven; dit had ik zwart op wit van hem gekregen. Op een dergelijk verregaand misbruik van vertrouwen verklaarde ik niet verdacht te zijn geweest ik wilde den koop doen vernietigen en ten minste mijne zes hon derd mark terug hebben, welke ik hem toe gegeven had. Doch de eerwaardige heer lachte mij in het gezicht uit, hij had, zei hij mijnen gezegelden koopbrief en ver klaarde dat het slot Emersleben bij hem in goede De arr. rechtbank te Parijs heeft den gewezen onder wijzer Delpratdie verscheidene personen voor aanmer kelijke sommen opgelicht had ten behoeve van eene luchtvélocipède of vliegmachine, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Als verzachtende omstandigheid is in aanmerking genomen dat hij zich inderdaad veel moeite gegeven en oprecht in het slagen zijner pogingen geloofd had. ITALIË. Te Turijn heerscht zulk een gebrek aan pasmuntdat men in de tabakswinkels postzegels en briefkaarten en in sommige koffiehuizen fiches in ba- taling geeft. RIJSLAA0. Bij keizorlijk besluit is de minister van financiën gemachtigd om in overleg met den mi nister van buitenlandsche zaken bijzondere posten van het maximum-tarief nog te verhoogonwelke verhoo gingen op de waren van alle landen, die van russische waren hoogere inkomende rechtoD vorderen, dan in het algemeen tarief aangegeven wordt, moet worden toegepast. VEREEIICUE STATEN. Alle spaarbanken te Nieuw-York en Brooklijn werden den 31 weder overvallen door de onwetende menigte meest vrouwen die hare ingelegde gelden terug verlangden zonder te letten op den aangekondigdeu opzeggingstermijn. De ambtenaren vertrouwen, dat de paniek spoedig over zal zijn. Voor de eerste maal sedert het in werking treden der Sherman-wet heeft het departement van financiën niet het volle maandbedrag van 4.500.000 os. zilver gekocht. In Juli werd maar 2.384.000 os. gekocht, met inbegrip van de 216.000 onsen, den 31 gekocht 70.30 cents per ons. De zilverpartij wil op den eersten dag der beraad slagingen in de buitengewone vergadering van het Congres aan de orde stellen, door middel van een interpellatie, of de minister Carlisle niet zijne bevoegdheid overschrijdt, door niet het volle bij de Shermanwet bepaalde bedrag in te koopen. Tweede Kamer. Zitting van den 1 Kieswetdebat. De heer Rutgers is van gevoelen, dat vooral inde laatste jaren meermalen misbruik is gemaakt van het recht van petitie; dat misbruik is na 1878 vooral toege nomen en het straatrumoer was soms wel in staat, om ontvankelijke gemoederen vrees aan te jagen. Op die wijze zijn de voordeelen van algemeen kiesrecht breed uitge meten. Het ministerie heeft gemeend aan dien aandrang, welke heet te bestaan, gevolg gegeven, maar heeft het wel de verantwoordelijkheid daarvan overwogen? Men acht het een daad van moedmoge het nimmer erkend moeten worden, dat het overmoed was. De regeering beroept zich op het buitenland, maar die vergelijkingen gaan niet op. Tegenover de bewering, dat het algemeen stemrecht niet in deze ontwerpen staat, zegt hij, feitelijk is dit waar, zoolang er nog één man uitgesloten is, maar zoo bestaat handen was. Wat zegt' gij van zulk eenen manier van handelen, mevrouw «Een schelmenstreek is het, anders nietverklaarde de abdis zonder zich een oogenblik te bedenken. «piet waar? Nnik verzeker n, dat ik hem den mantel heb uitgeveegd en dat ik hem voor 't vervolg in 't oog zal houden", zei de graaf, in steeds heftiger toorn. «Een uitstekend middel om hem niet te vergeten is, dat gij thans het slot Schwanebeck in leen hebt, graal", spotte de priores Kunigunde. "Ik dank u voor dien troost, hartelijkste van alle prioressen gaf de graaf scherp ten antwoord. De abdis echter wendde zich tot. haren kanselier en zei»Nu, wat is nw oordeel, mijnheer Willekin, noemt gij dat misschien goede trouw of eerlijkheid of ziet gij er eenen waarborg in om op het woord van den bisschop te vertrouwen De hoogwaardige bisschop is een man van eerlijke en degelijke grondbeginselen' antwoordde de aangesprokene. «Ik vermoed, dat de graaf hem bij hot sluiten van den ruil verkeerd verstaan of begrepen heeft; want, wat men overigens van hem zeggen mogeiedereen pleegt vol mondig te erkennen, dat het zijne vaste gewoonte is aan ieder zuiveren wijn te schenken en zich nooit met streken op te houden." «Pas dan maar opmijnheer Willekin dat uw eer waardige bisschop u nooit zulk een zuivere, sma kelijke dronk wijns voorzet; hij mocht u ook eens zuur opbreken evenals mij. Gij heeren Quedlinburgers schijnt met uwen geestelijken heer op eenen zeer goeden voet te staan «Waarom zouden wij niet? Hij heeft ons nooit kwaad of onrecht gedaan." «Maar hij schuift u vijanden op den hals, met wie gij veel liever goede vrienden moest zijn Ad exemplum de edele graaf von Regenstein. Dat hebt ge ons reeds meer dan eens doen gevoelen, mijnheer de graaf «Loop naar de maan! Gij zult het nog wel anders ondervinden, dat beloof ik u stoof de graaf op, terwijl hij driftig met zijn zwaard op den vloer stampte.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1