DE ROOFRIDDER. No. 98. Eerste blad. Vijf en Negentigste Jaargang. 1S98. ZONDAG 6 AUGUSTUS. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. li o n a a ALkHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Mlu-dng-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar franco door het geheeie rijk 1, De 3 nummers f ©,©6. Telefoonnummer: 3. Prys der gewone Vdvertentiën: Per regel f O,IA. Groote letters naar plaatsruimte^ Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Zij, die in aanmerking willen komen voor eersten onderwijzer aan de openbare burgerschool te ALK9AAB (hoofdde heer P. J. Aukes), op 1000,jaarwedde worden verzocht zich onder overlegging van stukken te wenden tot het Gemeentebestuur vóór 20 Augustus a.s. Alleen zij komen iu aanmerking die hoofdakte bezitten en be voegd zijn tot het onderwijzen van Jransch en wiskunde. BEIjGIE. De gemeenteraad van Antwerpen heeft den '2 besloten met 1 Januari a.s. de havengelden aan merkelijk te verlagen. Naar schatting, op grond van de opbrengst der laatste 5 jaren, zal die maatregel een ver lies van ongeveer f 375.000 opleveren. Daar het geheeie land hiervan voordeel zal genieten, heeft de Raad verdor besloten bij de regeering aan te dringen op afschaffing der vuur- en bakengelden, vermindering der loodstarieven, verbetering van de bevaarbaarheid der Schelde en in trekking der aan Terneuzen toegekende gunsten. De Senaat heeft den 2 art. 1 van het outwerp der grondwetsherziening met 67 tegen 4 stemmen goedgekeurd. Een lid onthield zich van stemming. Het door de Kamer aangenomen voorstelom den afgevaardigden vrij reizen op de Staatsspoorwegen toe te staan is verworpen. IHJITSCHLAAD. Den 2 des namiddags is bij de schietproeven op het pantsevschip Badenin de haven van Kieleen kartets gesprongen waarbij 9 personen waaronder 2 officieren, omkwamen en 18 matrozen licht gewond werden. Tijdens de ontploffing bevond zich prins Hendrik met den admiraal Schroder aan boord van de Baden. De Staatscourant deelt mede dat de Bondsraad na zorgvuldige overweging ontkennend antwoordde op de vraag, of buiten de in het besluit van 29 Juli aangegeven vrijstellingen van de verhoogiug van de invoerrechten op russische voortbrengselen nog verdere uitzonderiugon toegestaan werden. Het tijdstip waarop de overeenkomsten tnsschen de kooplieden gesloten worden mag niet van beslissendeu invloed zijn. Aan do bevoegdheid van den Bondsraad om in en kele gevailen om billijke redenen eene vermindering der invoerrechten toe te staanis bij besluit van 29 Juli niets veranderd. EA'GELAAW. In Mansion House te Londen werd den 3onder voorzitterschap van den lord-mayor van Londen, eene talrijke vergadering gehouden van bekende personen op staatkunde en handelsgebied allen voor standers van het bimetallisme de gezant der Ver. Staten en de nederlandsche gezantgraaf Van Bylandtwaren ook aanwezig. Do conservatieve oud-minister Balfour hield VAN JULIUS WOLFF. 4) Naar het hoogdaitsch. o »En laat gij het daarbij blijven?" »Dan zon ik wel een dubbele gek moeten zijn riep de graaf uit. »Neen, mevrouw, ik geef u de stellige verzekering, dat ik warm en wel op mijn slot Emersieben zitten zal, lang voor mijn arglistige naamgenoot door de aanstaande wijding het recht verkregen zal hebben tot het bestijgen van den bisschoppelijken troonook al moet ik alle handlangersdie zich op mijn eigendom gevestigd hebbenhals over kopeen voor een eigen handig over de muren in de slotgracht smijten. Ben ik daarmede gereed dan komen de heeren Quedlinburgers aan do beurt. Ik zal hnn toonen wien hier de recht spraak toekomt, mij of den bisschop!" »Gravin Kunigande", sprak de abdiseensklaps op staande »wij gaan niet naar Halberstadt." Mevrouw W ij gaan niet naar Halberstadt!" her haalde zij op bevelenden toon, met den klemtoon op ieder woord. Jezus, mijn Heiland, dat kan n toch geen ernst zijn jammerde Kunigande»dat zou immers onverantwoor delijk zijn 1" »Gij hebt ook niets te verantwoorden dat is mijne zaak antwoordde Jutta nit de hoogte. De priores zuchtte zwaar en sloeg vol vertwijfeling hare oogen ten hemel. De kanselier Willekiu schoof onrustig en zeer uit zjjn humenr op zijnen stoel heen en weder en begon eindelijk .Maar, mevrouw, onder welk voorwendsel Voorwendsel riep graaf Albreeht, die tegelijk met de abdis was opgestaanbehoeft er naar een voor een lange en levendig toegejuichte rede waarin hij de voordeelen van den dobbelen standaard deed uitkomen. De toestand der geldmiddelen in Indië is tegenwoordig onhoudbaar en iedereen ziet met spanning te gemoet wat de Ver. Staten in deze zullen doen. De dubbele standaard is beter dan de enkele standaard wegens zijn meerdere vastheid en gomak, en met het oog op het in ternationaal verkeer. Bovendien zou de eene of andere militaire mogendheid op een goeden dag het geheeie financieele stelsel van Engeland jn do war kunnen brengen. Het fonds voor de hulpbehoevende betrekkingen van slachtoffers der Victoriaramp is reeds geklommen tot t 720.000. Lagerhuis. Bij de beraadslaging over een suppletoir krediet voor bniteulandsche zaken drukte de onder-minister den 2 er zijn leedwezen over nitdat eenige ledon der oppositie eene kritiek hadden gevoerd die er niet toe kon bijdragen om de loopende onderhandelingen over Siam te begunstigen. Zoodra de briefwisseling openbaar gemaakt wordt, zal men zien, dat de regeering even vast beraden en krachtig is opgetreden als hare voorgangers. De blokkade zon dien dag opgeheven worden. Voorts zeide hij het te betreuren dat aan vijf van de armenische gevangenen te Angora het doodvonnis zal worden voltrokken de vonnissen der overigen zijn echter veranderd in gevangenisstraffen van twee tot acht jaren. Wat betreft hot gerucht, dat er ongeregeldheden in het noorden van Marokko zonden zijn voorgevallen, de regee ring had daarvan geen bevestiging ontvangen. Den 3 verklaarde de onder-minister van koloniën, dat hij nog steeds geene mededeeling kon doen over de over eenkomst betreffende Swaziland, maar dat een nader be richt van de transvaalsche regeering iederen dag verwacht wordt. Intusschen is de overeenkomst van 1890 met drie maanden verlengd in afwachting dat de zaak haar be slag krijgt. WStlEKEALANfl». De hertogin .van Sparta de Kroonprinses is den 31 van een zoon, haar tweede kind, bevallen dat kind zal Alexander genoemd worden. Do drie in de haven liggende grieksohe pantserschepen en de britsche en do russische oorlogsschepen vlagden en vuurden een saluut ter oere dier gebeurtenis. Tweeiie Kamer. Kteswetdebat. Don 3 werd nog het woord gevoerd door don heer Kolkman, die o. a. verklaardedat een uitgebreid kiesrecht hem niet afschrikte, maar dat hij ongetwijfeld niet voor deze ontwerpen zon kunnen stemmen omdat de kenteekenen van geschiktheid en wolstand de grenzen wendsel te worden gezochtwanneer do vorstin von Quedlinburg den bisschop von Halberstadt niet zien of bezoeken wil Doch wanneor gij er met alle geweld een hebben wilt, mijnheer Willekin, dan zal ik er u dadelijk een aan de hand doen. De benoeming van den bisschop is geschied tegen den zin van den Heiligen Stoel. Do paus heeft hertog Albreeht niet bevestigd on zal hom ook nimmer bevestigen." »Hoe zoudt gij dat weten graaf?" vroeg de priores uitdagend en de lip smadelijk optrekkend. «Schrijfmjjnheor Willekin!" gebood de abdis vast besloten. Schrijf don bisschop, dat, naast Zijne keizerlijke Majesteitde Heilige Vader onze opperheer isdat wij op grond daarvanniet kunnen deelnemen aan eene wijding, welke, zonder den onvermijdelijk noodzakelij keu pauselijken zegen, in onze oogen geene wijding is." .Goed, zeer goed!" bromde de graaf, goedkeurend knikkend. De huismeester schudde het grijze hoofd en zei»Dan hoop ik tenminste toch, dat mijne aliergenadigste vorstin mij zal veroorloven naar Halberstadt te rijden, om nw weigerend antwoord zelf aan den hoogwaardigen bisschop, met de noodige voorzichtigheid ter hand te stellen." .Doe datmijn waaroo", antwoordde de abdis«gij kent overigens mijnen wil." 8Maar dat moet niet gebeuren", bracht de graaf in het midden. .De heer Willekin rijdt naar Halberstadt en daarmede nit!" beval Jutta, met fier opgeheven hoofd. Graaf Albreeht deed een spottend gelach hooren Mijnentwege kruipt hij op handen en voeten naar den bisschop indien gij zoo op dien tocht gesteld zijtge nadige gebiedster Het bloed vloog de abdis naar do wangen; een heftig antwoord zweefde haar op de lippen, doch zij weerhield het en wendde zich naar hét venster. Ook de onde huismeester gevoelde zich beleedigd driftig stond hij op om den graaf te woord te staan doch een strenge blik van dezen deed den oude zwijgen. Met een genadigen wenk met het hoofd gaf de abdis hem zijn afscheid hij verliet het vertrek en begaf zich regelrecht naar de stad om daar eene geheime samenkomst te hebben met den burgemeester en een paar leden van den raad. der Grondwet overschrijden. Verwerping van de voor stellen zou hij niettemin betreuren en gaarne zon hij zich aansluiten bij het amendement der heeren Roëllc.s., daar ook hij aanslag in de belasting geen overdreven eisch acht. De wijze van aankondiging van het amen dement van der Kaay heeft hem zeer bevreemd als komende van bevriendo zijde. De minister zal wel zeg gen de Hemel beware mij voor zulke vrienden Tot de voorstanders der wet zegt hijblijft kalm tot de te genstanders overweogt wel, of uw non possumus in 's lands belang kan zijn. De heer Beelaerts van Blokland deelde niet het gevoelen, dat deze ontwerpen ongrondwettig waren en geloofde niet, dat door aanneming dezer ontwerpen de zaak van het kiesrecht vooreerst afgedaan was. Het conloir-stel- sel keurde hij af. De heer Schaepman had een loflied op het algemeen stemrecht en op de groote voordeelen daar van gewezen. Van govaar voor het Vorstenhuis was daarbij geen sprakemaar dan beriep hij zich op een ander dichter op Lamartinedie er geheel anders over dacht. Wij voeren hier geen nieuw beginsel in zeide de heer Schaepman. Geheel anders oordeelde echter de heer Sanders. Hij had nog oen ander onverdacht getuige. (Een stem zeker ook een godgeleerde.) De heer Beelaerts. Neengeen godgeleerdewant mijne ervaring isdat men met godgeleerden bijzonder voorzichtig moet zijn. Luid algemeen gelach). Het is Bebelwaarop hij zich beriep die verklaarde dat al gemeen stemrecht alleen past in een volkomen socialisten- staat. Geen enkele richting in de Kamer was dan ook onvoorwaardelijk ingenomen met deze wetsvoordracht misschien een enkele. Hij was echter bereid tot mede werking om deze ontwerpen aannemelijk te maken. Het algemeen stemrecht zat hier in de lucht, werd beweerd. Maar wie zien het daarin Wat zal de Kamer thans doen Zal zij meer letten op de opgestoken vingers van de heeren H e 1 d t en K e r d ij k, of op den waar schuwenden vinger van den heer van der Kaay? En wat zal de minister doen Toegeven of pal staan Welke gedragslijn de minister ook volge de Kamer zal haar plicht doen en ongetwijfeld niet het ontwerp aan nemen om den minister te behouden. Den 4 werden de ontwerpen het eerst bestreden door den heer Harte, die breed uiteenzettedat hij zich ver plicht zag zijne stem te weigeren aan het outwerp, al ware 't alleen om het groudwetsbezwaar. De rechtsuit- broiding van dit ontwerp ging hem veel te ver. Hij zette dit uiteen en verklaarde ten slotte dat hij niet ontkende de verwikkelingen, uit verwerping voortvloeiende, maar dat ze minder waren dan de nadoelen eener on veranderde aanneming. Op den minister rustte ten slotte de verantwoordelijkheid. Gravin Kunigande was inwendig even verheugd over de scherpe terechtwijzing, welke de abdis van den graaf had ontvangenals deze zich er over verontwaardigd gevoelde. Het hinderde de priores echter geweldig, dat ditmaal haar goede en practische raadgeving geen ingang had gevonden bij de abdis en dat deze, onder den invloed van den overmoedigen graaf von Regensteinopnieuw oene groote fout beging. Zij verwijderde zich daarom na vluchtig en afgemeten te hebben gegroet en liet de jonge abdis met haren machtigen stedehouder alleen. Graaf Albreeht maakte eene koddige buiging achter den rug van de verstoorde priores en zei toon»Ik geloof, dat ik nu voorgoed de gunst van onze lieftallige priores verspeeld heb en dat ik veroordeeld ben om voor eeuwig het zware juk harer ongenade te torschen." De abdis antwoordde nietzij stond aan het venster te mokken. Het smadelijk lachen van den graaf had haar beleedigd en daarom wachtte zij op een vriendelijs; woord ter verontschuldiging. Had die man dan niet opgemerkt, wat bij haar aarzelen tnsschen aannemen en afslaan der bisschoppelijke uitnoodigingden doorslag gegeven had 't Was waar zij had zijne opgewon denheid van het oogeublik eenigzins in aanmerking u^oeten nemen en had zij zelf hem niet een beetje getart Ja jazoo was 't. Dat deed haar leed en daarom was 't aan haar om alles weer goed te maken. Zon hij nog iets bizonders op 't hart hebben dat hij nog niet heenging 1Zij wilde hem te hulp komen. Zich met eenen vriendelijken glimlach naar hem toe- keerendebegon zij, niet zonder verlegenheid: »Graaf, wat denkt gij dat de bisschop doen zalwanneer wij beiden niet op zijn wijdingsfeest komen De graaf haalde de schouders op en antwoordde »In de allereerste plaats zal hij zich schrikkelijk er aan er geren en dat gnn ik hem van harte." »Zou hij mijne bedenking aangaande de ontbrekende goedkeuring van den paus wel voor gemeend houden »Ik denk het niet", verzekerde de graaf. .Maar dan zal hij natuurlijk naar eene andere reden zoeken, misschien wel vermoeden, dat ik om u dat ik na den twist tusschen u en .Dat gij om mijnentwille zijt weggebleven aldus voltooide graaf Albreeht den zin. Welnu, laat hem gerust in dien waanhij heeft immers niet de minste macht over u." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1