Stadsberichten. BURGERLIJKE STAND. De heer van Houten behandelde uitvoerig de ge schiedenis van art. 80 der grondwet, een slecht artikel, dat boter had kunnen worden door aanneming van een amendement, maar waartegen minister Heemskerk zich indertijd halsstarrig verzet had. Dientengevolge gaf art. 80 nu een hinderpaal tegen het goede en niet tegen het slechte. Herziening van dat artikel zal hij gaarne in zijne banier schrijven? Bij de uiteenzetting zijner bezwaren tegen de door de regeering voorgestelde kenteekenenwelke hij schadelijk en ongrondwettig achtte gaf hij o.a. als zijn gevoelen te kennendat onderscheid gemaakt moest worden tusschen de vierde en de vijfde klasse van den werkmansstand. De vierde stand verdiende z. i. waar deering en kiesrecht. De vijfde stand was een ziektever schijnsel dat men door alle zedelijke middelen trachten moest te doen verdwijnen. En wordt die vijfde stand opgenomen als kiezer dan zal die vijfde stand burger het type worden voor den normalen staatsburger. Wat heeft bezit met kiesrecht te maken, vraagt men Eenvoudig dit, dat het in artikel 80 der grondwet staat. Ten onrechte beroept men-zich op Thorbecke om te bewijzen, dat kies recht en bezit niets met elkaar te maken hebben. Zonder bezit geen welstand, zonder welstand geen onafhankelijk heid. Die welstand kan blijken uit den uiterlijken staat, bgv. uit de woning. Naast den uiterlijkeu staat kan men nemen het bezit van eenig roerend of onroerend goed intellectueel kapitaal. Acht men die waarborgen onnoodig, men stemme voor de wetmaar men vordere niet van hen die andere inzichten hebben, die prijs te geven. In het geneesmiddel dat alle wenschen voor vele maat schappelijke nooden zal vervullen, wenschen wij uit te sluiten den droppel vergif n.l. het binnenkomen van onvermogenden, die den lijder zouden kunnen doen bezwijken. Wij meenen, dat het nog steeds tijd genoeg is om dien droppel vergif in te nemen. De heer Goeman Borg esins weerlegde den leer van Houten en bestreed het stelsel van de heeren Mees I en van der Kaay, ten aanzien van de uitsluiting. Met het aannemen van hun woning-census, zullen zij zelfs laudloopers en bedelaars niet kunnen uitsluiten, hetgeen met het regeeringsontwerp wel het geval zal zijn. Ten aanzien van bedelaars en landloopers zou hij zelfs verder willen gaan en ook hen uitsluiten, wier meerderjarige vrouwen of kinderen wegens bedelarij veroordeeld worden. Hij zou met zijne vrienden gaarne den leeftijd van 23 op 25 jaren gebracht willen zien. Wegens dronkenschap ver oordeelde personen zou hij ook willen uitsluiten. Omtrent nog enkele andere wijzigingen heeft hij met zijne vrienden ook overleg gepleegd. Hij hooptdat het beginsel dezer wetsontwerpen echter behouden zal blijven. len slotte komt hij vooral tegen de beschouwingen van den heer Rntgers op. De heer Pijttersen, die toen aan het woord was, verzocht zijne rede den 8 te mogen uitspreken. De heer van Kerkwijk verzocht hierover hoofde lijke stemming. Met 44 tegen 12 stemmen werd dit uit stel verleend. Zijpe. De hier gevestigde afdeeling der Holland- sche Maatschappij van Landbouw hield den 31 eene ver gadering ten huize van den heer A. Zander. De voor zitter, de heer W. Jimmink Dz., opende de vergadering met een opwekkend woord om meer mede te werken aan de opbeuring van den landbouw uit zijn kwijnenden toestand. Vooral nu do regeering ons de hand reikt door het Landbouw-Comité moet de boer tooneu ook zelf te willen medewerken aan een beteren toestand. Ten aanzien der rammententoonstelling werd besloten, haar te houden op woensdag4 Octoberaan de Scha- gerbrng daarop uitsluitend rammen toe te laten, geboren in 1892 en 1893uit de gemeenten Zijpe Callantsoog en Petten prijzen uit te loven 2 van 10 en 2 van ƒ5, en dat aangifte geschieden moet vóór 1 October bij den secretarisden heer J. Peetoom, terwijl tot keur meesters werden benoemd deheeren A. Schermer, J. Blaau- boer en H. Bakker en tot plaatsvervanger de heer C. Mosk. Wat de paardenmarkt te Schagerbrug betreftzal een prijs van f 10 worden beschikbaar gesteld voor hem, die de meeste paarden boven 1 jaar, prijzen van 7.50 en f 2,50 voor hen die de mooiste paarden ter markt brengtter beoordeeling waarvan tot keurmeesters wer den benoemd de heeren G. C. HulstJ. Blaauboer en J. J. de Wit en tot plaatsvervanger de heer J. Bood. Aangezien de beschrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering nog niet ontvangen iszal voor de behandeling daarvan eene nieuwe vergadering worden belegd. Als bestuursleden behooren volgens rooster den 1 Ja nuari a.s. af te treden de heeren W. D. JimminkJ. J. de Wit en J. Peetoomvan wolko alleen de laatste her kiesbaar is. Als zoodanig werden nu bij meerderheid van stemmen gekozen de heeren J. Peetoom, G. C. Hulst en J. Blaauboer. Eene circulaire van de afdeeling Leiden van 14 Juni, omtrent het mond- en klauwzeer, werd voor kennisgeving aangenomenomdat men het te laat achtte, nu nog een adres van instemming te zenden. Met de strekking van het adres algeheele vergoeding bij onteigening van aan mond- en klauwzeer lijdend vee kon men zich zeer goed vereenigen. Indien hier die ziekte mocht uitbreken achtte men het wenschelijk een zelfstandig adres in te dienen. Bij de gewone rondvraag vestigde de heer Bossen de aandacht der aanwezigen op het gebrek aan werk nu reeds onder de boerenarbeiders. Dit is wel niet uit sluitend een landbouwbelangmaar toch een belang, dat den landbouw van nabij raakt. Hij vroeg daarom zon het ook mogelijk zijn dat de landman met het oog op het gebrek aan werk dezen winter zijn graan niet met de machine maar met de hand liet dor- schenï Wel zullen er zijn, die dit, met het oog op de behoefte aan geld niet kunnen doen omdat de ma chine spoediger marktklaar maaktdoch velen zullen ook wel eenigen tijd met markten kunnen wachten. En mochten er zijn, die de daardoor ontstane schade niet of moeielijk kunnen dragen, dan zou hij er zelfs niet tegen op zien eene tegemoetkoming of schadevergoeding door bet armbestuur te doen geven. Hij geeft dit denkbeeld voor beter en zou gaarne hierover het gevoelen van anderen kennen. Algemeen is men overtuigd van het zeer belangrijke dezer zaak en na wisseling van gedachten werd met het oog op het weinig talrijke der vergadering be sloten dit punt te behandelen in eene op maandag, den 14 Augustus a.s. te houden vergadering bij den kastelein A. Bruin te Schagerbrug. Callantsoog. De gemeente-rekening over 1892 is door den raad vastgesteldin ontvang op f 4098,43, in uitgaaf op 3571,63, alzoo met een batig saldo 'van 526,80. 8 Den 2 is op het buitengoed Oranjewoud van den heer mr. H. W. de Blocq van Scheltinga, het 13 jaarfeest gehouden van het friesch jongelings-verbond, dat door ruim 4500 personen bezocht werd Het weder was ongunstig: van tijd tot tijd viel veel regen. Den 3 is te 's-Gravenhage overleden de heer A. A. Looyen, directeur van het penningkabinet van mun ten, penningen en gesneden steenen aldaar. Den 3 is een waggon met turfstrooisel uit Venloo aan het station Nuenen in brand geraakt en met de lading verbrand. Den 3 zijn op de rivier de Waal bij Haaften, twee schepen met elkaar in aanvaring gekomen door de botsim' sloeg een 18jarig meisje, dat op het dek van een der schepen was, over boord en verdronk. Het eene schip, dat 250 last ijzeroer aan boord had, is gezonken. Den 3 is door het provinciaal bestuur van Noord holland bij enkele inschrijving aanbesteed: 1°. het ver dubbelen van het aantal schnifopeningen in de boven- vlotdeuren en de daarvoor bestaande reserve-deuren der groote schutsluis en het verwisselen enz. van houten ebdeuren in de Noordzeesluizen te Umulden, geraamd op f 9180. Laagste inschrijver de heer G. D. van Doorn te Amsterdam voor f 89802°. het verhoogen en her stellen van eenige gedeelten van de dijken van het Mer- wedekanaalgeraamd op f 3775. Laagste inschrijver de heer C. H. F. Coene te Amsterdam voor 3378. De commissie inzake het in de weesinrichtingte Neer bosch intestellen onderzoek, die den 5 te Utrecht hare tweede bijeenkomst hield, bestaat thans uit de volgende heeren mr. W. H. de Beaufort, lid der Tweede Kamer, te Leusdenmr. H. C. 0. Caziusraadsheer te 's-Boschmr. D. Engelberts, rechter te Zutfends. C. J. G. van Hoogstraten pred! te 's-Gravenhage; dr. Hermanides te Geldermalsen; C. van der Linden te Rijnsater wondeF. Aylva baron van Palland van Varenburg te Putten; E. graaf van Limbug Stirum te 's-Gravenhage; J. J. Verbrugh te VelpC. de Zwaan, oud-regent van het oude mannen- en vrouwenhuis der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam; jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, hoogleeraar te Amsterdam; dr. Berends te Nijmegen; mr. H. Ph. de Kanter, lid der Tweede Kamer, te Haarlem; mr. A. M. G. H. Koek, advocaat te Utrecht; J. A. van der Lee, oud-notaris te Aarlan- derveen; mr. J. de Louter, hoogleeraar te Utrecht; jhr. mr. G. M. Molleruskantonrechter te Apeldoorn dr. G. van Overbeek de Meijer, hoogleeraar te Utrecht; dr. E. van der Ven, directeur der Teijler's Stichting te Haarlem; dr. E. Laurillard, pred te Amsterdam; J. den Boer, secretaris der Stichting Bloemendaalte Alinkerk. Volgens eene mededeeling iu de Standaard, waren in Nederland, op 1 Januari 1893, 546 christelijke scholen tegen 300 op 1 Januari 1873op die scholen werd on derwijs gegeven aan 89297 leerlingen en jaarlijks wordt daarvoor door hen, die de school met den bijbel steunen, de som van 1,340,000 vrijwillig bijeen gebracht. Het Rijkssubsidie bedraagt f 446,500. Den 4 zijn te 's-Gravenhage voor de engelsche taal I. o. o.a. geslaagd de damea A. N. van der Linde en J. P. F. van der Togt te HaarlemG. Brnijn te I Zaandam, M. K. Nijs te Helder en C. E. van, Welie te Heiloo. De Raad van Voogdij over Koningin Wilhemina heeft bekend gemaaktdat de heer jhr. mr. J. IE. A, van Panhuys, vice-president van den Raad van State en als zoodanig van rechtswege lid van den Raad van Voog dij den 2 beëedigd is en zitting heeft genomen en dat tot voorzitter van dien Raad benoemd is de heer mr. W. baron van Golt3tein. De gemeenteraad van Opsterland bestaat na de her stemmingen uit acht socialisten tegenover zeven liberalen. St. Fancras. De school, die sedert 1 Juli wegens het heerschen der mazelen gesloten was, wordt maandag 7 Augustus weder heropend. Den 2 des avondsna het concert in den hout te Haarlembezichtigde de heer Kriens, directeur van het gemeentelijk muziekcorps aldaar, bij Scholten een rijwiel welks eigenaar hem de werking wilde toonen van een daarop aangebracht ontploffingstoestelletje om honden te verschrikken. Bij de ontploffing drong onge lukkig het een of ander den heer Kriens in het linker oog zoodat den 3, des ochtends, eene operatie noodig werd geacht. Ofschoon vrij ernstigschijnt de wonde geen gevaar voor het behoud van het oog op te leveren. Spanbroek. Den 4 word door de leerlingen der openbare lagere school het jaarlijksche schoolfeest ge vierd. Met een rijtoer door de gemeente begonnen, werd de overige tijd doorgebracht met allerlei spelletjes, die den kleinen veel genot bezorgden. Schagen. Den 18 Juli zijn de statuten der Ver- eeniging tot het houden van jaarlijksche paaschtentoon- stellingen van veegevestigd te Schagenkoninklijk goedgekeurd. De slagersknecht, die den 30 des avonds door de stoomtram te Diemerbrug overreden werdis aan de gevolgen overleden. De heer mr. T. S. Bakker die onlang3 benoemd was tot burgemeester van Sappemeer en den 27 Juli als zoodanig te Groningen beëedigd werd is den 1 aan eene kortedoch hevige ongesteldheid overleden. Den 1 maakte een gezelschap turners uit Zwijndrecht met hunne booten een pleiziertocht naar Oud-Beierland. Bij het huiswaarts keeren wilde een hunner, op de hoogte van de zalmvisscherij onder Roon, van de eene boot op de andere overstappen, waarbij hij in het water viel en verdronk. Den 1 des avonds werd nabij Hdam op de Zuiderzee in zinkenden staat op sleeptouw genomen het pleizierjacht Julu, behoorende aan den heer Robinson te Amsterdam, door het tjakschip »de Zwaluw," schipper J. Balk van Groningen en te Enkhuizen binnengebracht. De twee opvarenden kwamen er met een nat pak af. Te Deventer is den 2 en 3 voor de hoofdakte o. a. geslaagd D. H. Engelberts te Haarlem. Den 2 des avonds is te Leiden een goederentrein ontspoord, waardoor het verkeer voor eenigen tijd ver sperd is geweest. Koedijk. Bij de op den 1 gehouden herstemming voor twee leden van den gemeenteraad zijn gekozen de j heeren J. Jonker en W. Boldewijnin plaats van de aftredende leden. De Wester velddag van het Leger des Heils bij Vogelezang is den 2 door 1200 personen bijgewoond, die in zeer opgewekte stemming verkeerden, niettegenstaande de regenbuien, welke zeker aanleiding waren dat velen afwezig waren. I arr* rechtbank te Amsterdam heeft den 3 I lsser veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf we gens oplichterij van een groot aantal menscheu tot een gezamenlijk bedrag van 1500door hen te bewegen om^ als lid toe te treden tot eene niet bestaande veree- niging en die bijdragen ten eigen bate aan te wenden, in plaats van die te besteden tot aankoop van voorwerpen voor eene verloting waaraan de leden zouden deel nemen. Wijlen de heer jhr. mr. H. N. Teding van Berkhout^ rechter in de arr. rechtbank te Amsterdam, heeft aan de weesinrichting te Neerbosch, onder den last van vrucht gebruik, 5000 vermaakt, vrij van successierechten. Harddraverij-vereeniging te Sneek is ontbonden na het besluit van den gemeenteraad om de gewone subsidie voor de harddraverjj niet meer te verleenen. Te Wierlngen is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen S. Kuut met 110 st. tegen 105 op J. Bais. Rijp. Den 3, 's namiddags omstreeks 3 uren, ontstond in de likeurstokerij van den heer S. de Graaff een begin van brand. Met behulp der bnren was men het vuur door het werpen van eenige emmers water spoedig meester. Egmonden. Door het plaatselijk bestuur van de Noord- Zuidhollandsche Reddingmaatschappij zullen op dinsdag, den 8, proeven worden genomen met het aldaar aanwezige vuurpijltoesteL. De besmettelijke vlekziekte der varkens heeft zich te Egmondbinnen en te Egmond aan Zee niet uitgebreid zoodat weldra de opheffing der verdachtverklaring kan worden tegemoet gezien. Kolhorn. Het spuien in de haven heeft nog een tweede doel. Bij den havenmond heeft veelal verzanding plaats die men op deze wijze hoopt te keer te gaan. In den polder Waard en Groet zijn de helft minder zichters werkzaam als andere jaren. De granen staan dit jaar recht op zoodat veel met de maaimachine wordt gedaan. Alles is tegelijk rijp, bij blijvende droogte is half Augustus de polder grootendeels ontbloot. Dr. Beier, te Barsingerhorn, werd te Kolhorn benoemd als armendocterop zoodanige voorwaarden dat de doctersk westie tot aller genoegen als beëindigd kan wor den beschouwd. Bepaald werd toch, dat, wanneer zich te Kolhorn een geneeskundige vestigdede armenprak tijk zou worden overgedragen. Zuldscharwoude. Bij de gehouden herstem ming voor een lid van den raad zijn uitgebracht 122 stemmen van de 162 kiesgerechtigden. Eene stem was van onwaarde. Hiervan zijn uitgebracht op K. de Boer Cz. 88 en op C. Berkhouwer 33 stemmen, zoodat, in plaats van den heer P. Berkhouwer, die bedankt heeft, gekozen werd de heer K. de Boer Cz. In de den 28 gehouden raadszitting werd aangeboden de rekening wegens de inkomsten en uitgaven der ge meente dienst 1892 bedragende in ontvang f 14144,75, en in uitgaaf f 14112,50, sluitende alzoo met een batig saldo van f 32,25. De rekening werd tot onderzoek en rapport in handen eener commissie gesteld. Aan huur of pacht van landerijen werd ontvangen f 25^7,75 aan boofdeljjken omslag f 2367,013, aan op centen op 's rijks belastingen f 2006,16. De kosten van huishoudelijk bestuur bearoegon f1489,ll5, van onderwijs f 4966,56. Renten en aflossing van eene celdleenino- f 1848,75. Noordscharwoude. Den 10 zal het 50 jaren zijn dat de heer C. Kroon burgemeester van Noord- scharwoude en Oudkarspel, de betrekking van secretaris van eerstgenoemde gemeente vervuld heeft. CORRlliPÖS DËKTIG B. te G. Zóó algemeen als gij schrijft, heeft uwe boschuldiging tegen bedoelde autoriteiten geen zin. Noem feiten en namen en gij zult ons bereid vinden uwe klacht ter algemeene kennis te brengen. Redactie. Beroepen bij de geref. kerk alhier, J. Breukelaar te Nijmegen. Bij het jongst gehouden examen voor veearts is geslaagd de heer J. Harpalhier. Naar ons wordt medegedeeld, zal op donderdag, den 10des namiddags ten 3 urein eene plechtige openbare zitting der rechtbank alhier, de Installatie plaats hebben van den nieuw benoemden griffier en substituut-griffier van dat collegia. In afwijking van hetgeen tot dusver bij dergelijke gelegenheden hier plaats haddoch in overeenstemming met hetgeen bij rechts- collegiën elders geschiedtzullennaar wij vernemen thans en voor het vervolg geene bijzondere kennisgevingen van zoodanige zittingen aan anderen dan aan de leden der balie geschieden. Van den 29 Juli tot en met 4 Aug. zijn aan de bad en zweminrichting genomen 480 baden waarvan 34 door dames, 36 door weezen en 140 door onvermogenden. Drukste dag 29 Juli met 109 baden. Do hoogste tem peratuur was in die week 67° F. op 29 Juli. Door het stedelijk muziekkorps zullen op Zondag den 6des avonds ten 7 uur, in den Stads- hout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. »Beverloo'', pas redoublé van J. van Steenebrugen; 2. Ouverture de l'opéra »Le poête et le paysan" v. Fr. v. Suppé; 3. »Kiinstlerleben", Walzer v. Joh. Strauss; 4. Fantaisie »Le retour du printemps" v. M. Laborg 5. »Festival", ouverture v. A. Leutner6. »Sardana- pale", fantaisie v. E. Launay; 7. »A l'opéra comique", mosaïque v. Johs. Kessels; 8. »Les rencontres", marche potpourri v. Fr. Dunkier. In de correspondentie-schaakpartij werd van 's-Gravenhage ditmaal geen zet ontvangen. ONDERTROUWD. 3 Aug. Pieter Hekket en Wilhelmina Louisa Bezaan. Eduard Elias Dullemond, te Helder, en Johanna Magdalena van Haaften, alhier. Jacob Duits en Geertjo Johanna Schrieken. Adriaan Jan Cornells Maas Geesteranus, te Hillegersberg, en Catharina Jacoba de Lange, alhier. Johannes Nicolaas Munnikhnis, te Purmerend, onlangs te

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2