No. 93. Tweede blad. Vijf en Negentigste jaargang. 1893. ZONDAG 6 AUGUSTUS. PARIJSCHE BRIEVEN. Binnenland. BURGERLIJKE STAN D. ALklIAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Mlnsdag-, lOonderdag- ou Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ0,80; franco door bet geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentlën Per rogol 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan do Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 XX Parijs, 30 Juli 1893. De quai de la Rapée, gelegen in het 12e arrondissomont van Parijs tusschon de bruggen van Austorlitz en Bercy en tegenover de kade van Austerlitz, was j.l. vrijdag morgen het tooneel van eon vreeselijken brand welke een tiental huizen, verscheidene werkplaatsen, pakhuizen enz. enz. benevens eene groote menigte koopmansgoederen in de asch logde. Voor hen die dit gedeolte van Parijs De Kamers zijn naar huis gegaan en de verkiezingen zullen op 20 Augustus plaats hebben. Reeds worden de muren overdekt met veelkleurige biljetten, waarin de candidaten hunne programma's aan het publiek mededeelen. Wij zageu zelfs het roode on gele reclamo-biljet van eouo drukkersfirma op de muren, waarbij die drukkerij de candidaten aanspoort hunne programma's bij haar te laten drukken, er bijvoegende, dat voor de laatste ver kiezingen een vijftigtal leden gekozen werden omdat zij van die drukkerij gebruik maakten. Zeker is het dat veel op de machines en drukkersgezellen aankomt, vooral niet kennen dieno dat de' kade Rapée ligt in do wijk in de laatste oogenblikken van don verkiezingstijd, wan welke men Bercy noemt, en waar volle en ledige neer het noodig blijkt spoedig met een groot aantal wiiu- bier- en alcoholvaten liggen opgestapeld, en ovenzoo nieuwe bladen gereed te staan, om de pas geplakte laatste daar'werkplaatsen gevonden worden vau tounen en scbui- r1° AVB1 ten en schuren met brandhout, steenkolen, gezaagd hout, bestemd voor verschillende fabriekou, en meer brandbare goederen. Geen wonder alzoo dattoen in den vroegen ochtend te vijf uren de vlammen uit twee huizen tege lijk sloegenhet vuur met ongelooflijke snolheid zich uitbreiddeen ondanks den moed der wakkere brand weermannen zag het er een oogenblik uit of men de vlammen niet zou meester worden. Van af no. 36 tot no. 56 stond de geheele kade in rook en vuur, 3 hectaren dus 30 duizend vierkante meter bieden aan de verschrikte blikken der toeschouwers slechts ééne enkele vlammen massa, veertien stoomspuiten zijn in volle werking, meer dan 300 agenten soldaten enz. houden het opdringende publiek tegen en zorgen dat de goede orde bewaard blijft en de pompers niet iu hunne bewegingen gehinderd wor- woorden van de tegenpartij te overdekken. De jongste berichten over het hangende geschil met Siam luiden, dat dit rijk in allo eischon van Frankrijk toestemtdit is eene goede troef in handen der regeering en hare candidaten, want de meeste Franschen zullen blij ziju, dat door de houding hunner regeeriug Engeland een tik heeft gekregen. Men behoeft hier slechts de dagbladen te lezen, om overtuigd te worden, dat Franschen en Engel- schen elkander aankijken als «Chiens en Fayence" (als steenen honden.) Dit is eene parijsche uitdrukking wanneer men wil te kennen geven, dat twoe personen volstrekt niet samen over weg kunnen Buiten Parijs, n. 1. te Suresnes brak in een verffabriok, waar zijden stoffen worden geverfd, weder eene werksta king uit, welke een vreemd licht werpt op de verhouding tusschon patroons en arbeiders. Natuurlijk is men uit den. Gelukkig zijn geene persoonlijke ongelukken te be- I den aard der zaak tegenwoordig meest geneigd paitjj te treuren doch een vijftigtal menschen zijn zonder dak I kiezen voor de werklieden, men begrijpt dat dè rpken en zoe goed als alles is verbrand. Hoe groot de schade broederlijk gezind moeten zijn omdat zij ados hebben is valt moeilijk te bepalendoch de verzekeringmaat- wat het materiëele loven kan bieden, en men beklaagt schappijen zullen millioenen moeten uitkeeren. Dadelijk de arbeiders, die voor een gering loon jaren lang hunne A 4 11» n 1nnn n *-» ti ir nV» r\i rl U hirtQlDn I Ine n is men begonnen met voor de arme werklieden en hunne huisgezinnen te zorgen voorloopig zijn zij opgenomen in de omliggende hotels. De abt üelamaire, pastoor van do kerk Notre-Dame de Bercy, zijnde eene zeer arme paro chie, zond eene gift van 100 francs, de heer Jules Jaluzot, directeur der groote magazijnen »le Printemps'' gat 1000 francs en meerdere gavon zullen stellig zeer spoedig volgen. Van vuur overspringen op water is in eene kroniek wel geoorloofd, daarom willen wij even wijzen op een krachten geven om eene nijverheid te doen bloeien. Doch aan den andereu kant wil men toch ook wel dat de patroon meester blijft in zijn eigen huisen nu komt het meermalen voor, dat het syndicaat der arbeiders niet tevreden is met de rechten van hare leden te verdedigen, doch dat het bestuur dier vereeniging geheel en al de wet wil stellen aan de chefs eener fabriek. Zoo vernemen wij dat te Suresnes die werkstaking bare oorzaak vond in het feitdat een werkmandie zeer gezien was bij allerzonderlingst feit. Eene groote stad als Parijs heeft zijne kameraden, opzettelijk drie malen achtereen te laat natuurlijk zeer veel zuiver drinkwater noodig, en moet kwam op de fabriek. Is dit bericht juist, dan kan het dit uit bronnon en rivieren van ver buitenaf komen, den patroons niet kwalijk genomen worden, dat zij dien want op do rivier do Seine, die do geheele stad doorloopt, werkman wegzonden, en mo; t men hot in dien werkman wil men liefst niet rekenen. Eene tweede vereischte voor laken, dat hij oorzaak was van eene staking m het werk de gezondheid der bevolking is natuurlijk, dat het vuil door een gedeelte van hot personeel, hetwelk voor hem van al die menschen zoover mogelijk naar buiten wordt partij koos. Thans weigeren de chefs aan verscheidene - - dier werklieden de hervatting van het werk, zij willen er eenigen volstrekt niet terugnemen, en bovendien willen zij slechts het werk betalen van de twee dagen dat die arbeiders hebben gewerkt, en niet de volle week zooals deze laatsten eischen. De »Conseil des Prud'hommes," regeering heeft ten aanzien van een eventueel overschot, dat door vele leden verwacht werd. In die verwachting waren enkelen weinig geneigd tot aanneming der drukkende bedrijfsbelasting. Enkelou hadden liever afschaffing van don vleeschaccijns gewenscht. Eenige leden wilden een over schot op de middelen niet besteden tot uitzetting dor ge wone staatsuitgaven en een niet minder aanzienlijk getal leden in geen geval tot vermeerdering der oorlogsuitgaven ^jOver den afstand van het personeel aan de gemeenten behield de meordorheid zich het oordeel voor. Overigens word algemeen eene verbeterde regeling der gomeento-be- lastingen een dringende eisch geacht. .sVele leden wenschten het overschot op de bedrijfsbe lasting ten bate der gemeenten zien aangewend. Voor do bereidverklaring van de groote meerderheid tot aanneming van dit wetsontwerp werden verschillende gronden aangevoerd als daar zijn de noodzakelijkheid van aanvulling der vermogensbelasting; de billijkheid dor regeling het middel tot rechtvaardige lastènverdeeling. Eenige leden hadden bezwaren die de wet voor hen onaannemelijk maakten.] [jDeze waren gelegen in het in gewikkeld stelsel van het ontwerp, in den druk van deze wet voor do belastingschuldigen; in do niet zuivere|toe- passing van het stelsel van inkomstenbelasting; in den zwaarderen druk der bedrijfsbelasting boven dien van het patent en voor de personen met een vast inkomen. De meerderheid beantwoordde al die bedenkingen eu, voor zooverre men van die zijde den druk van dezo be lasting orkende werd aangedrongen op oen milde toe passing en uitvoering dergwet door de administratie. Do groote meorderheid achtte de vervanging van het patent door deze bedrijfsbelasting een weldaad wegens den on- evenredigen druk van het patent op don kloinou man. Ook het opnemen der ambtenarou in de bedrijfsbelasting werd op gronden van recht on billijkheid verdedigd. Over de vrijstelling van land-, tuin- en boschboüw liepen de gevoelens sterk uiteenwant tegenover een aantal bestrijders waaronder voorstanders van hot ont werp stonden een aantal verdedigers. Eerstgenoemden achtten de vrijstelling in strijd mot het beginsel der wet en de voorstanders der vrijstelling wezen op do omstan digheden, waarin de landbouw verkeert. Slechts enkele loden hadden bozwaar tegen de geheim houding maar de groote meerderheid bleek vóór dit stolsel te zijn hoewol zij den waarborg voor de geheim houding ook na de verbetoringgvan het ontwerp onvol doende achtte. gebracht. Het gevolg echter van deze beide eischen is, dat Parijs twist heeft gekregen met hare naaste huren, want noemt zij aan den eenon kant het drinkbare water in beslag, aan den anderen kant wil zij al haar vuil op de buren ten westen der stad overgooien, en natuurlijk zijn i die fraaie gezonde on lachende streken op zulk een ca- dat is de rechtbank tusschen patroons eu hun personeel, deautje volstrekt niet gesteld. Do parijsche pers bestrijdt I zal thans moeten beslissen of eene werkstaking op ééne ook gedurig die manie der groote stad, die met haar systeem de omstreken wil vergiftigen, en daarvoor juist uitkiest dat gedeelte rondom Parijs, vooral het departe ment van Seine en Oise, waarheen de Parijzenaars des zomers zoo gaarne trekken om van de buitenlucht te lijn moot worden gesteld mot het plotseling verlaten eener fabriek door slechts één persoon. Wanneer hier de chef van een huis eenen arbeider wegzendt, dan moet hij eenen werkman acht of veertien dagen te voren waarschuwen, en eenen kantoorbediende eene maand van te voren genieten. Do omliggende steden en dorpen getroostten zendt hij zoo iemand plotseling weg, dan moet hij die zich zelfs de opoffering een gohoel plan te doen opmaken, acht of veertien dagen of eene maand uitbetalen. Do hetwelk hun 25 duizend franken kostte, en waarbij werd werkman en bediende moeton echter ook vau te voren aangetoond dat het zeer wel mogelijk zou zijn ai dat waarschuwen zoo zij don patroon willen verlaten. Nu parijsche vuil naar de zee te doen verhuizenen dan moet dus uitgemaakt worden hoe het is bij eene wem- onderweg een groot gedeello als meststoffen te gebruiken. staking, die in het oog der arbeiders tijdelijk is Het stadssysteem wordt alleen verdedigd door de inge nieursdie hot »tout a l'égout" (alles in do riolen) uit vonden en dit thans willen doordrijven doch bestreden door de geheele pers, door de gezondheidscommissiën en door de naaste buren. Toch zou hot »tout h 1'égout" zegevieren, doch daar heeft plotseling eon zeer slim tegen stander een middel gevonden, de groote stad eene leolijke poets te bakken. Die tegenstander is de heer Louchet gewezen burgemeester van Herblayeen aardig klein stadje in het departement van Seine en Oise. Die heer heeft een stukje grond in eigendom, hetwelk hem veertig franken gekost heeft. De ingenieurs van het parijsche systeem hadden dit stukje grond noodig eu dus moest dit onteigend wordendoch thans verklaarde de heor Louchetdat hij dit kleine beetje aarde wel voor niets wilde afstaan zoo het voor oen algemeen nuttig doeloinde doch die de patroon dan beschouwt als voor goed en als kwaad willig verlaten zijner fabriek. Willen dan de arbeiders weder terugkomenen weigert de chef hen terug te ne men, wie heeft dan ongelijk? Hebben de worklieden het huis verlaten of heeft de patroon hen weggestuurd? Dit moet de Conseil des Prud'hommes thans beslissen. J. M. T. Uit eeno opgave omtrent do ontwikkeling der telefonie in de vier grootste steden van Europa, blijkt dat te Londen op elke 1000 iuwoners slechts 1.6 geabon neerden op do telefoon gevonden wordt, te Parijs 4, te Woenen 4,3, to Berlijn echter 12,5. Het jaarlijksche abon nementstarief verschilt in die vier steden zeer veelt e Londen betaalt men per jaar J 240, te Parijs f 190, te Weeuen f 105, te Berlijn slechts 90. Terwijl te Berlijn moest "zMn" doch" wilde' men" h"et"heTb7n öm "ziji,7woon- I reeds 'ueer ^n 20000 personen aan het telefoonnet zijn stad te vergiftigen, dan wilde hij het niet geven of aan8flo^n,bedraagtdit aantaUe Londen met zijn 3-maal althans hij vroeg dan den onzinnig hoogen prijs van 10 millioen franken. Was de eisch reeds buitengewoon, nog wonderlijker mag het heeten, dat de heer Louchet gelijk kreeg. Bij het proces gevoerd voor de »Jury de l'Expro priation" (de rechtbank der onteigening) werden den heer Louchet die 10 millioen toegestaan voor dit stukje land, hetwelk 40 franken waard is. Wat thans te doen do stad heeft geene keuszij moot betalenwant van de uitspraak dier Jury kan men niet in hooger beroep ko men en het staat te vreezen dat thans alle eigenaars van een beetje aarde en zand het voorbeeld van den heor Louchet willen volgon, iu welk geval do stad haar plan onmogelijk kan doordrijvenhet zou haar op 5 duizend millioenen te staan komen. grooter inwonertal slechts 6834. Eerste Kamer. Bedrijfsbelasting. Het voorloopig verslag over dezo belasting vangt aan met een algemeens huldo aan de werkzaamheid en het talent van don minister van financiën bij de hervorming van het belastingstelsel eu bevat daarna een beschouwing over de algemeeno belasting-staatkuude der regeoring, zoowel wat do Rijks- als wat do gemeentebelastingen betreft Hierbij werd gevraagd eene globale raming van do op brengst der vermogensbelasting ou wolko voornemens de Schoorl. Geboren: 4 Juli. Dieuwertje, d. van Jan Timmor en Elisabeth Douzenberg. 5 Gornelis Hondrikus, z. van Johannos Kagor eu Dieuwertje Hille. 14 Trijntje, d. van Jan Strooker eu Bregtje Modder. 15 Cornelia Maria, d. van Dirk Duin en Trijntje Hopman. 22 Cornells Johannes, z. van Adrianns Dapper en Maartje Kampers. Overleden: 9 Juli. Antje Dalenberg, echtgen. van K. Kriller, 59 j. Koedijk. Getrouwd: 27 Juli. Pieter Ott Jz. en Maartje de Waal IJd., to Oudcarspel. Ondertrouwd: 25 Juli. Cornelis Diepsmeer, to Amsterdam, en Trijntje Jonker. G e b o r en IL Juli. Dirk, z. van Volkert Koning en Autjo Smit. 19 Grietje, d. van Tonnis de Wit ou Geortje Pels. van Jan de Maijer en Neeltjo Hart- 22 Aagje land. Overleden: 4 Juli. Antje, d. Geus 17 j. 5 Jacobz. van Eeken 23 w. van Jacob Har tl and on Grietje de Pieter Berkhout Evelina Baringcarspcl. Getr ouwd: 2 Juli. Jan Borst, te Oudcarspel, en Elizabet Snooij. Geboren: 16 Juli. Jan, z. van Jacob Klerk on Marijtjo Roos. 20 Aafje, d. van Pieter Meester en Aafjo Paaij. 21 Jacob, z. van Jan Broorsen en Bregjo Bakker. 27 Mariad. van Cornelis Rentenaar en Ronsjo de Geus. 28 Willem z. van Jan Stoop en Grietje Schilder. 29 Jacob, z. van Cornelis Dekker en Autjo Zut. Eva Cornelia, d. van Pieter Rossen en Antje Schouten. 30 Lourens Johannesz. van Johannos Poland en Marijtjo Ruiter. Overleden: 13 Juli. Elizabeth Rozelman, 2 w. 29 Cornelis Schoorl30 j., echtgen. van Sijtjo van der Bnsse.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5