DE ROOFRIDDER. No. 94. Vijf en Megentigste Jaargang. 1893. WOENSDAG 9 AUGUSTUS. Burgeravondschool Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. met 4-jarigen Cursus te ALKMAAR. A LkM A A li SCHE COIBAYI. Deze Courant wordt Bfnsdag-, Donderdag» en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,88franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,86. PrtJs der gewone Advertentiën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3. Inschrijving van leerlingen aan bovenge noemde inrichting voor den Cursus 1893/94 zal plaats hebben op Woen§dag 16 en Donderdag 17 Au gustus, 's avonds van 79 uren in het gebouw der Burgeravondschool. Zij, die een bewijs kannen overleggen van met vracht het lager onderwijs aan eene openbare of bijzondere school genoten te hebben, worden van het vereischte toelatings examen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt 1 5 per leerling, f 2.50 voor wie dit bezwarend is en geheel vrij voor hen, die geen schoolgeld botalen kannen ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders. Voor zooverre er plaatsruimte is, kannen leerlingen nit omliggende gemeenten tegen het hoogste school geld worden aangenomen. Spreekuur van den directeur tusschen 12 era. 1 uur in het gebouw der school. De Directeur ÉS. J. DE 6ROOT. BELE1E. De nieuw opgetreden minister van oor log heeft zich bij eene beraadslaging over de begrooting van buitengewone middelon doen kennen als een over tuigd tegenstander van de plaatsvervanging en de hoop uitgesproken dat do toekomstige Kamer in zijne ziens wijze zou deelen. Do oud-minister Woeste kwam hier tegen ernstig op. EXGELllVU. De mijneigenaren in Northumber land hebben geweigerd de loonsverhooging van 161/4 pet. toe te staan, welke door de werklieden gevraagd was. Lagerhuis. Den 4 stelde het radicale lid Storey voor, dat elk wetsontwerp dat tweemaal door het La gerhuis aangenomen was vernietigd zon worden ondanks de afkeuring van het Hoogerhniswanneer het ontwerp voor de derde maal door het Lagerhuis werd aangeno men. Tot toelichting van zijn voorstel voerde tij aan, dat het Lagerhuis het volk vertegenwoordigt en het Hoogerhnis daarentegen slechts eene staatkundige partij. Daar het, vereischte aantal leden niet tegenwoordig was, kon geen besluit genomen worden. FRAAÏhRlJH. Den 2 d es avonds heeft eene ge weldige ontploffing plaats gehad in een op 8 mijlen af stand van Chateanlin gelegen kruitfabriek behoorend magazijn waarbij 3 werklieden omgekomen en 2 zwaar gewond zijn. De jury heeft den 6 des nachts te vier uren uitspraak gedaan in zake Norton-Ducret. Hare uitspraak luidde RORAAI VAN JULIUS WOLFF. 5) Naar het hoogduitsch. Jutta zweeg en stapte nadenkend eenige malen lang zaam de kamer op en neer. »Hoe zoudt gij het vinden, graaf, als ik eens van tevoren naar hem toe ging om te trachten eene verzoening tusschen u beiden te bevverken »Ik ben u zeer erkentelijkmevrouw voor uwen goeden wil en voor uw vriendelijk aanbod, doch ik kan dat offer onmogelijk aannemen." »Een offer, graaf Albrecht, breng ik u gaarne. Hebt gij er mij niet reeds zoovele gebracht .Daarvoor ben ik ook nw stedehouder, mevrouw." »Laat ons dan eens voor ditmaal de rollen omkeeren vroeg zij vleiend .Neen, neen Gij moogt niet naar Halberstadt en in geen geval om mij", zoi de graaf beslist. »De bisschop wil geene vrede met mij. En als gij nu bij hemkwaamt en met de n eigen overredingskracht mijne zaak gingt bepleiten zon hij allicht denken Hij voltooide den volzin niet en perste de lippen opeen, als wilde hij met geweld de woorden die volgen moesten terughouden. Welnu Wat dan? Wat zou hij denken?" »Ik kan het bijna niet uitspreken.'' Komaan, zeg het maar, graaf Albrecht", zei Jutta, nog dichter naar hem toekomende, met stralende oogen en met onrustig jagenden boezem. Gij zoudt mij uitlachen." »Dat kunt gij toch afwachten", sprak zij zachtdiep blozende en met nedergeslagen oogen. Hij zon denken,.... dat ik bang voor hem was!" bracht hij met moeite uit Het was duidelijk; de abdis had een ander antwoord verwacht. Onwillekeurig deed zij eenen stap terug. .0, schuldig verklaring met aanneming van verzachtende omstandigheden. Norton is dientengevolge veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf en 100 fr. boete Dacret tot één jaar gevangenisstraf en 100 fr. boete. Aan Clé- menceau, die zich als civiele partij gesteld had, is eene schadevergoeding van 1 fr. toegekend. ITALIË. Te Napels zijn van den 3 op den 4 20 gevallen van cholera voorgekomen, waarvan 14 met doodeljjken afloop van den 6 des middags tot den 7 des middags 11 gevallen van cholera, terwijl van de vorige gevallen 7 met den dood eindigden. RUILAND, De Nowojo Wremja verneemt nit goede bron dat de dnitsche regeering toestemde op aandringen der russischeom onderhandelingen over een handels verdrag door afgevaardigden te Berlijn voort te zetten en de hervatting op den 1 October (nieuwe stijl) voor stelde. De russische regeering nam dat voorstel aan waarna zij tot afgevaardigden benoemde den onder-di recteur van het departement voor handel en fabrieken Tinsirjasewden onder-directeur van het departement voor de in- en uitvoerrechten Sagabin, en den agent van het russische ministerie van financiën te Parijs Raffa- lowitch. VEREENIUI9E STATJBDV. Bij het gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak van den zwaren brand te Chicago, waarbij zoovele mannen der brandweer om het leven kwa men, heeft een getuige bekend, dat de brand met opzet door hem en eenige andere beambten aangestoken was, om belangrijke diefstallen te verbergen. Den 2 is te Chicago eene groote handelsinrichting in varkensvleeschwelke sedert eene maand hare prijzen bovenmate verhoogd had failliet gegaan, waardoor groote opsohndding ontstond. Tengevolge van dat faillissement volgden verscheidene andere faillissementen. In den tijd van een half uur daalde de prijs van het varkensvleesch van 18.75 op 10. Te Boston is den 3 des avonds, bij eene receptie op een jachtclub, een balcon vol gasten bezweken, zoodat alle daarop aanwezige personen in de rivier vielen. Drie hunner werden door den stroom medegesleept en ver dronken, terwijl velen ernstig gekwetst werden. Tweede Ramer. De heer van Kerkwijk zal op de kieswet een amendement voorstellenom den kiesgerechtigden leeftijd te bepalen op 28 jaar. Rijkswerkinrichtingen. De minister van justitie heeft aan de Tweede Kamer inlichtingen verstrekt omtrent het adres van den Neder- landschen Bond van Borstelmakersverzoekende maat- ja natuurlijk gij hebt volkomen gelijk wel zeker wat zou hij anders kunnen denken sprak zij stotterendterwijl zij strak voor zich zag. Opeens wierp zij het hoofd in den nek en zei zij schijnbaar volkomen bedaard: .Voor het overige zouden wij nook nauwelijks kunnen voorspreken, graaf; er komen voort durend te veel klachten over n in." »De verdediging tegen mijne aanklagers draag ik ook 't allerliefst zelf voor mevrouw gaf de graaf beslist ten antwoord. »Het gaat ons niet aan wat gij in nw eigen graaf schap uitvoert, doch op het gebied van hot sticht zie ik gaarne de vrede en rust bewaren", zei zij op eenen toon van gezag. »Is de vrede hier dan verstoord, mevrouw?" .Gij beloert onze goede stad Quedlinbnrg en voert wederrechtelijk hare burgers gevankelijk weg. Dat is vredebreukgraafDoch dat is het niet alleen. De monniken van St. Wiperti houden onder onze oogen zeer gewelddadig huis. Hnnne woestheid en brutaliteit zijn den raad en de burgerschap bizonder onaangenaam", voleindigde de abdis, steeds heftiger wordende. »En is dat soms mijne schuld?" »Gj houdt hen de hand boven het hoofd, gij hebt hunne kloosters versterkt en bewapeudais waren 't adel jke sloten. Wat moet dat beduiden Hebt gij nog niet genoeg aan de Gunteckenbnrghier bijna onmid dellijk onder de poorten onzer stad »Ha, ha, ha!" lachte de graaf, .daar hangen die klokkendie mij zoo vriendelijk de vesper kannen ver kondigen De raad en de burgers schelden en schimpen zonder ophouden op den ongemakkelijken al te waak- zamen nabnur. Genadige vorstin ik raad u neem er genoegen mededat ik uwe goede stad scherp in het oog hond geloof mij ik doe dat niet in mijn belang maar uitsluitend en alleen voor u. Die stadslui zetten eene geweldig hooge borstsedert zij tot het hanze- verbond behooren op het oogenblik hebben zij het nog slechts op mij gemuntdoch binnen kort bedreigen zij n, als wij ze na niet behoorlijk onder den daim houden." Zij keek hem weer vriendelijk aan en zei: »Is het zoo gemeend Is het alleen nit belangstelling voor mij regelen te nemen tegen de mededinging der Rijkswerk inrichtingen. Behalve te Veenhuizen, uitsluitend voor eigen gebruik, wordt die tak van arbeid uitgeoefend in de strafgevange nissen te Rotterdam en Nieuwer-Amstel en de Rijks werkinrichting te Hoorn. In 1892 zijn in de borstelmakerij werkzaam geweest in die drie gestichten samen 48 personen. Dj vrees van den Bond als zon door het vervaardigen vaD borstels in 's Rijks werkinrichtingen .honderden, ja duizenden gedoemd worden om ten eenen male gansch en al te gronde te gaan" kan das bezwaarlijk als recht matig of niet overdreven worden aangemerkt. Er bestaat voor de colleges van regenten geen reden om juist dit werk als het aangeboden wordt van de hand te wijzen. Het verkrijgen trouwens van dat werk wordt niet kunstmatig bevorderd, b.v. door een laag tarief vanloonen. Van de werkgevers wordt een hooger loon geëischt dan aan de gevangenen mag worden uitbetaald. Het meerdere wordt in 's Rijks kas gestort. In verband biermede schijnt hot wel geheel onaannemelijk dat de arbeid van 48 personen in Rijkswerkinrichtingen voor particulieren aangewend, nit het oogpunt van mededinging eenig gewicht in de schaal zou kunnen leggen tegenover den arbeid van 1123 personen, die volgens de beroeps- staten, naar aanleiding van de jongste volksstelling voor- loopig gereed gemaakt, bier te lande met het maken van borstels werkzaam zijn. Aan het verlangen van den Bond om het maken van borstels in bovengenoemde inrichtingen te doen staken, kan geen gevolg worden gegeven. Wordt daaraan voldaan, dan zal dit er onvermijdelijk toe leiden, dat ook anderen in de vrije maatschappijwier bedrijf in de Rijksgestichten door gevangenen of verpleegden wordt uitgeoefenden hetwelk dan aldaar zon moeten worden uitgebreidgelijk verlangen zonden uitspreken welks inwilliging alsdan billijkheidshalve niet zou kunnen worden geweigerd, waarvan het gevolg zon worden, dat ten slotte iedere arbeid in die gestichten onmogelijk werd gemaakt. Wijziging van de Regeerlngsreglcmenten voor Suriname en Curasao. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer wensch- ten verschillende leden ingrijpender wjzigingen in het reglement van Suriname, dan de door de regeering voor- gedragene. Meer bepaaldeljk had dit betrekking op de inrichting der Koloniale Staten wier macht zij wilden inkrimpen of' die zj althans wenschten te vervangen door een Koloniale Raad geljk voor Cura9ao bestaat. Andere leden verklaarden zich hiertegen wenschten den invloed van de Staten niet in te krimpenterw jl velen meendendat uitbreiding van bet kiesrecht tot eene betere samenstelling van de Staten kon leiden. Men gaf in overweging om het kiesrecht ook toe te kennen aan personen die een zeker bedrag, bjv. f 15, in het personeel betalen of een inkomen genoten van f 1200terwijl men voor de toekomst de gelegenheid en in mijn belang, dat gij zoo handelt Dat heb ik niet geweten en, om n de waarheid te zeggen, graaf Albrecht, dat had ik ook niet gedacht 1" Waarom zou ik er ook hoog van opgeven antwoordde hij nadenkend. Doch om tot een andermeer ge wichtig onderwerp te komen; hebt gj eenig begrip, hoe het er op de Lanenburcht uitziet De Lanenburcht Daar ging de abdis eensklaps een licht op. Daarom was hij dus bj haar gebleven. Eene gedachte vloog bliksemsnel door Jutta's brein en lang zaam en bedachtzaam zei z j»Ik neb vernomen dat Leutfried bedenkelijk ziek ligtwj zullen misschien spoedig eenen nieuwen slotbewaarder noodig hebben." Het is eene zeer gewichtige betrekkingmevrouw 1 De Lauenburg vereischt eenen man van kracht en moed", hervatte do graaf ernstig. .Dien ik ook te zjner tjd hoop te vinden", gaf zj glimlachend ten antwoord en voegdezjn antwoord voorkomendeer met beteekeuisvollen blik bj.Heb maar geduldik beloof udat ik nooit bniten u om de burcht in andere handen geven zal." .Daarop vertrouw ik ook, mevrouw. Vaarwel!" .Tot weerziens, graaf!" Zj reikte hem de hand en graaf Albrecht verwjderde zich. De abdis bleef middon in de kamer staan en staarde hem na. »De Laneubnrgherhaalde zj glimlachend en dreigde met den opgeheven vinger in de richting van de dear waardoor de graaf verdwenen was. De graaf reed vergenoegd den steilen weg der slotberg af'. Hj had het dool bereikt, waarom hij gekomen was: de abdis zou evenmin bj het wjdingsfeest van den bisschop tegenwoordig zijn als hj en zjne broeders. Hj lachte in zjn vuistje als hj naginghoe geweldig die bisschop zich ergeren zou als de eersten en machtigsten in de geheele Harzgau bj zjne wjding ontbraken. Zjne waarde neven de graven van Blankenburgdie altjd en waar zj slechts hnnne kans schooa zagen den Regensteiners den voet dwars zettenbenevens de Wer- nigerods mochten danwat hom betrofden bisschop onder den invloed hunner wierook doen stikken. Of de andere graven uit den Harz nit Schwabengau en He- lingau wel verschjnen zouden mocht evenzeer nog

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1