wilde overlaten om, zonder wijziging van het Regeeringa- reglement, verdere uitbreiding van het kiesrecht mogelijk te maken. Overigens wilde men opgeheven zien de ver ouderde bekendmaking van 1831 waarbij het burger recht en dus ook het kiesrecht afhankelijk werd gesteld van de inschrijving in het burgerregister. In eene afdeeling werd van gedachten gewisseld over het denkbeeld omvoor zoover mogelijkinstellingen van plaatselijke of gewestelijke besturen in het leven te roepen en het denkbeeld vond ondersteuning om art. 115 van het Regeeringsreglement in dier voege te wijzigen. De wensch werd voorts uitgesproken art. 35 te wij zigen zóó dat alle ambtenaren in de Kolonie worden benoemd en ontslagen door den Koning. Het recht van schorsing zou aan den Gouverneur blijven. Voorts achtten andere leden het verkieslijk dat alle hoofdambtenaren voor een bepaald aantal jaren uit Ne derland naar de kolonie werden gedetacheerd. De verschillende voorgestelde wijzigingen in het regee ringsreglement lokten van sommige zijden verschillende bedenkingen en opmerkingen uit. In strijd met het gevoelen van eenige leden, zagen vele anderen met den minister geen reden om den Kolonialen Raad van CuraQao door de stemgerechtigde ingezetenen te doen benoemen. De ervaring in Suriname was daartoe niet uitlokkend. Bij deze gelegenheid werd de aandacht gevestigd op de gebrekkige rechtstoestanden op de tot Curacao be- hoorende eilanden. Men vroeg, of het geen aanbeveling verdiende de bestaande bepalingen omtrent de recht spraak op die eilanden te herzien. Den 31 is te Fnrmerend de school met den bijbel geopend. Het Nederlandsch Landbouw-Comité heeft den 1 op de vraag: ligt het op den weg der Vereeniging iets te doen in het belang der streken, die tengevolge van de aanhoudende droogte in rampzaligen toestand verkeeren, en zoo ja, door welke middelen na langdurige bespre kingen ten slotte het volgende door den verslaggever der tweede afdeeling, de heer Waldeck, ingediende voor stel aangenomen »De vergadering is van oordeeldat de omvang van dien nood op dit oogenblik niet voldoende kan worden overzien daar de weersgesteldheid van de laatste dagen daarin belangrijke wijziging kan gebracht hebben. Eerst later zal kunnen worden overwogen welke ingrijpende maatregelen moeten worden genomen om den toestand te verbeteren. Het verleenen van hulp in geld meent de vergadering, dat niet kan uitblijven zullen niet vele landbouwers ten onder gaan. »De vergadering noodigt dus het dagel. bestuur uit, aan deze zaak hare voortdurende aandacht te willen schenken en voorstellen te doen om in verschillende deelen van het land gelden bijeen te brengenten eindeals de nood aan den man komt en de ramp beter zal kunnen worden overzien, dadelijk hulp zal kunnen worden verleend. Spreekt als haar gevoelen uit, dat uit de bespreking gebleken is, hoe nuttig en noodig het is het kredietwezen duurzaam te verbeteren, daar dan minder buitengewone maatregelen in tijden van nood noodig zullen zijn." Den 1 en 2 had te Koog aan de Zaan de groote jaarlijksche wedstrijd plaats van de kolfvereeniging Noordholland. De prijzen, zijnde 60, f 30, f 20, f 15, 10 en 5 werden behaald door de heeren W. Tensen, van Schellinkhout, met 122; W. Kraakman, van Zuid- scharwoudemet 116; A. Haringhuizen, van Nieuwe Niedorp, mot 113; P. M. C. van Hoek, van Wateringen, met 109; J. Bakker, van Krommenie, met 108; S. Evers, van Oudkarspel, met 107 punten. Aan den heer P. Dil Wz. van Koog aan de Zaan, die ook 107 punten verwierf, werd de serieprijs een kolfbaltoegekend. Bij de twee gelijktijdig gehouden biljartwedstrijden werden de prijzen respectievelijk gewonnen door de heeren A. Kist, van Zuidscharwoude F. van der Denre van Enkhuizenen A. J. Bronkhorst, van Haarlem, en de heeren A. Kist, voornoemd, A. Pijper, van Alkmaar, en C. Rol, van Hoogkarspel. betwijfeld wordendoch stellig zonden zij wegblijven wanneer Albrecht hun eene vriendelijke boodschap zond om hun het gaan te ontraden. De bisschop zou natuurlijk ter dege acht geven wie tegenwoordig waren en wie ontbraken en hij verkneep zich van pret en voldoening als hij bedacht, hoe de teleurgestelde en gekrenkte gast heer van Willekin von Herrkestorf vernemen zou dat 't uitsluitend aan hem te wijten was dat de abdis van Quedlinburg, met haar groot gevolg van voorname vrouwen, niet verschenen was. En wat nu de Lauenburcht aangingdie met haar gebied voor een deel grensde aan de stedelijke bosschen van Quedlinburg en voor een ander aan de bezittingen van de graven von Blankenburgnu de abdis had hem beloofddat zijzonder hem vooraf te hebben geraadpleegdgeenen nieuwen slotbewaarder zou be noemen. Die burcht, daarboven in die woudrijke bergen, zou juist een geschikt nestje wezen voor zijnen geliefden Siegfried, den jongste en beste der zes gebroeders Regen- stein. En Jutta? Welken zijner wenschen zou zij niet bereid zijn te vervullen Had bij zooeven weer niet duidelijk kunnen merken, hoe hartelijk zij hem genegen wa3 Ja, hij was vast overtuigd, dat die schoone dwee- pende domina haren vorstentroon liever nog heden dan morgen zou willen ruilen voor eene andereminder eenzame plaats wanneer >Ho, ho ho Brom! Wat is er nu aan de hand!" sprak de graaf overluid tot den fraaien bruin dien hij bereed en klopte het dier zacht op den vollen gespierden hals om het tot bedaren te brengen. Het paard had door eenen steenworp pijnlijk getroffenplotseling een paar wilde sprongen gemaakt. De herkomst van den steen kon de graaf niet uitvorschen want de jongen die hem gesmeten had, de zoon van eenen Quedlinburger, die door Albrecht gevangen gehouden werd hield zich zorgvuldig verborgen. »Dat komt er van als men op zijn paard zit te suffen, in plaats van behoorlijk op het dier te letten en de teugels te houden", zeide de graafterwijl hij weer langzaam voortreed bij zich zei ven. »Als zij, aan wie ik op 't oogenblik dacht, dat eens gezien had 1" Zij had het ook wel degelijk gezien, ook de steenworp. De abdis stond aan het raam en volgde ongemerkt den De gemeenteraad van Koog aan de Zaan heeft den 1 vastgesteld de plannen voor de uitbreiding der lagere school en besloten, eene buitengewone Rijkssubsidie te vragen, ten bedrage van 2/3 der kostengeraamd op f 14 a 15000. Den 2 is de heer Van Harencarspeladjunct inspecteur der Staatsspoorwegen, te Dalfsen nabij Zwolle door een personentrein, die van Zwolle kwam, overreden en gedood. Bij kon. besluit van den 3 is, ter zake der krijgs verrichtingen in Atjeh, in het tweedo halfjaar 1892 en het eerste halfjaar 1893de eeresabel met het gebrui kelijke opschrifttoegekend aan den len luitenant der infanterie S. A. Drijber, thans ingedeeld bij de koloniale reserve hier te landeen bepaald, dat bij afzonderlijke dagorders zoo in Indië als in Nederlandeervol zullen worden vermeld de le luitenant der infanterie C. P. G. Gorissen de le luitenant der genie F. W. C. van der Staayde hospitaalbediende D. Ferwerdade fuseliers L. H. Ogg, H. P. de Graaf, H. F. H. Krijn en C. F. Eng- berg; de hoornblazer A. J. van de Plassche en de genie soldaat le klasse W. F. Prins. De burgemeester van Zaandam heeft den 3 bekend gemaakt, dat zich in die gemeente een geval van cholera asiatica had voorgedaan in het perceel O 81, aan het fransche pad dat de lijder hersteld was en zich sedert 26 Juli geen nieuw geval had voorgedaan. Den 4 was te Helder, bij de door het gemeente bestuur1 gehouden aanbesteding van het bouwen van een politiebureau met brandspuithuis op het Molenplein, van 17 inschrijvers de heer A. Bergen voor 4365 de laagste. Den 4 is te Schiedam de jeugdige timmermans knecht H. Oranje van het dak der branderij van de firma Bartels gevallen. De schedel was verbrijzeld bij het vervoer naar het gasthuis overleed hij. De heer Kriens te Haarlem heeft den 4 met goed gevolg eene tweede operatie ondergaan, waarbij het stukje hulsdat door het ooglid heen in het oog was gedron gen, is verwijderd geworden. Alle gevaar voor het behoud van het oog is geweken en men mag thans hopen op eene spoedigevolkomen herstelling. Den 4 is de 30jarige koperslager H. Kruse te Enschedé doodelijk getroffen bij het uit elkaar springen van een nieuwen bierketeldie door hem geperst werd. Bij kon. besluit van den 4 is de heer mr. F. H. Gerritsen laatstelijk advocaat en procureur te Batavia benoemd tot lid der Staatscommissie tot herziening van de indische wetgeving op privaatrechterlijk gebied. Den 5 zijn te 's-Gravenhage voor de engelsche taal, 1. o., onder meer geslaagd de volgende onderwijzers P. W. van SchendelS. Voorzanger en C. Smitvan Haarlem C. van der Werffvan Zandvoorten S. de Jong van Knkhulzcn. Bij kon. besluit van den 4 is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te monnikendam de heer J. Moll, thans te Simpelveld; te Bellingwolde de heer B. J. J. M. Timmerman surnumerair te Amsterdam. De Nederl. Bank heeft den 7 hare rente over het geheel met een half procent verhoogd. De Koning en de Koningin van Saksen zijn den 7 des voormiddags te 10 uren van Scheveningen vertrokken naar 't Loo, alwaar zij door de Koningin en de Koningin- Regentes ontvangen werden. Des avonds vertrokken zij naar Dresden. Den 7 zijn in eene buitengewone algemeene verga dering van aandeelhouders van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de heeren \V. A. Rutgers als commis saris voor binnen en mr. F. A. van Hall voor buiten Amsterdam benoemd mot 1617 stemmen. Vervolgens werden vijf leden van den raad van beheer benoemd n.l. de heeren J. G. de GrootE. van der Venmr. H. Trap Jr., allen te Amsterdam, L. J. Zon en D. G. Hamelan Tacke, allen te Utrecht. De oude raad van beheer is afgetreden en de sleutels zijn reeds gesteld in handen van den secretaris van commissarissen. De Naaml. Vennootschap de Groninger Waterlei ding keert over 1892 14.75 dividend voor ieder aan deel van 250 uit, tegen 13,25 over 1891. wegrij denden vriend met hare oogen en zag met innig welbehagenhoe de zonnestralen den blinkenden helm nog meer deden schitteren. Toen zij daarop het kleine ongevaldat den droomenden ruiter overkwambe speurderiep zij gebelgd uit: »0dat nietswaardige gebroedHij heeft wel gelijk, dat verwaande stadsvolk moet flink onder den duim worden gehoudenanders springt het uit den band. Spoedig zag zij hoe de ruiter stil hield voor den ingang naar de Gunteckenburchtwelke tusschen de Münzeberg en het Wipertiklooster lag. Hij liet den slot bewaarder buiten komen en sprak lang met dezen zonder echter van zijn paard te stijgen. Eindelijk draafde hij voort in de richting van het klooster en verdween bij eene kromming van den weg, weldra uit het gezicht. »Nu gaat hij wezenlijk toch weder naar die bedorven „kinderen onzer liefde", zoo placht Bertradis zaliger de monniken te noemen, met wie zij gestadig overhoop lag of wil hij misschien den zondigen prior onze steeds grooter wordende ontevredenheid over zijn slecht gedrag betuigen sprak zij tot zich zeiven. »Ga maar, heldenzielIk volg u waar gij ook gaat Op het voorplein van het klooster sprong de graaf uit den zadel. Een leekebroeder nam het paard over en vroeg: »Zal ik Brom aftuigen en op stal zetten, mijn heer de graaf?" „Neen", antwoordde Albrechtsik houd hier slechts een oogenblik rust om eenen vesperdronk te nemen en jelui eens duchtig den mantel uit te vegen. Waar is de waardige Bravo? tin in »In~de eetzaal natuurlijk spotte de graaf, »bij de zoogenaamde natte avondmisniet waar Ha, ha, ha, dat dacht ik wel Edele heer 't is morgen het feest van den heiligen Eustatius den standvastigezei de broeder. „En dat moet jelui natuurlijk plechtig vieren!" Goed 't is mij welIk zal maar eens gaan kijken en misschien meehelpen als de grap mij bevalt Aldus spottende ging hij het kloostergebouw binnen. Wordt vervolgd. De wedrennen te Clingendaal werden den 5 ten gevolge van het min gunstige weder door minder perso nen bijgewoond dan men verwacht had. De uitslag was als volgt I. Harddraver jj. Sweeptakes voor 3jarige ne derl. merriën toebehoorende aan neder landers, ingespan- nennen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Afstand 1600 el. De prijs wordt door de vereeniging aangevuld tot f 600 de premie tot f 200. Prijs Willy" van D. Vermaatin 3 min. 3 sec. Pre mie „Antilope" van Joh. Coenen in 3 min. 24 sec. „Tabor II" was 2° bij aankomstdoch werd gedisqua- lificeerd wegens rennen bij de laatste 200 el. II. Wassenaar-pr ij s. Wedren op de vlakke baan, handicap (licht gewicht) voor driejarige en oudere paar den. Prijs f 875, waarvan f 650 voor den winner, f 150 voor den 2en en f 75 voor den 3en. Afstand ongeveer 2400 el. Prijs „Salamander", van baron van Brienen v. d. Groote Lindt en „Vendetta" van A. v. Hoboken Edz., de eenige deelnemers. Het verschil van aankomst was zeer beduidend. III. Aanmoedigings-Harddraverij(in twee seriën). Harddraverij voor nederl. paarden, toebehoorende aan nederlandersgeb. in 1888 of later, ingespannen. Afstand ongeveer 2100 el. Prijs f 600 le premie f 150, 2e premie f 75. Bij den start werd de sulkeywaarvoor „Susanna" gespannen wasdoor „Pluto" in de wielen gereden waardoor een spaak uit het wiel sprong. De start was hierdoor zeer ongelijk. De aankomst was als volgt 1. „Nora" van H. Hommes in 3 min. 373/s sec.; 2. Cesar" van K. F. Wiersum in 3 min. 593/s sec.; 3. „Pluto" van H. van Wickevoort Crommelin in 4 m. 20 sec. 2e serie Aanmoedigingsharddraver ij. Aan komst. „Mirka" van A. de Koning, 3 min. 58 sec.; „Carl" van J. G. Kuys en A. van den Berg, 3 min. 59 sec.; „Nobel' van D. Vermaat en Th. J. Dop, in 4 m. IV. Verkoopshordenren. Prijs „Banstead" van J. J. Korthals Jr.; 2e prijs „Armory" van H. F. Wis boom van Giessendam; 3e prijs „Warda", van ritmeester Metelerkamp. 4e prijs „Nowawes" van A. van Hoboken. „Edmin" ging bij de eerste hurdle uit de baan, omdat de berijder de onmogelijkheid inzag den verloren afstand in te winnen. V. Nationale harddraver ij. Prijs „Quatuor" van Th. van Oosten, 4 m. 461/,, sec; premie „Dibbels" van^J. van Rossem 4 m. 472/s sec.; derde prijs „Emma II" van H. J. Peters 4 m. 50 sec. VI. Waalsdorpprijs. Wedren vlakke baan. Prijs „Deca", van Ed. van Hoboken; tweede pr.: „Warda" van ritmeester Metelerkamp; derde pr.: „Southshore", van denzelfden. VII. Aan moedigingsharddraverij. Prijs „Mirka" in 6 m. 53 sec tweede pr.: „Nora", in 3x/5 min. 53 sec.; derde prijs„Carl", in 3 min. 56 sec. Internationale harddraver ij. Prijs „Ca- fouette", van dr. Ferrant7 m. 7 sec.; eerste premie „Souvenir", van W. Brom, 8 m. 10 sec. Te Heemskerk is tot lid van den gemeonteraad gekozen P. Sinnige met 45 stemmen tegen 51 op J. Duin Sr. De gemeenteraad van Koog aan de Zaan heeft met 4 tegen 2 stemmen aangenomen het voorstel van burg. en weth. om J/7 der kosten, geraamd op f 1000, bij te dragen tot het maken van nieuwe plannen voor eene schutsluis in den Dam te Zaandam. Te Zaandijk zijn tot raadsleden herkozen de heeren Jb. Latenstein en dr. J. Mulder met 79 en 62 stemmen de heeren G. Schoorl en D. Dil, candidaten der volkspartij, verkregen 52 en 42 stemmen. Alle gemeente-veldwachters in Drente hebben aan Ged. Staten verzocht, bij de gemeentebesturen te willen bevorderen, dat hunne jaarwedde verhoogd en meer in overeenstemming gebracht worde met die der Rijksveld wachters, alsmede dat hun recht op pensioen worde verleend Te Horst is een brouwer in een ketel met kokend brouwsel gevallenhij was reeds dood, voor men hem er uit kon halen. Den 28 is de inschrijving geopend op de tweede serie f 150.000 der 3'/2 pet. geldleening van de gemeente Dordrecht, groot f -350.000. Te Winterswijk is in de vorige week een blok van vier huizen, bewoond door vier gezinnen, afgebrand. Mej. J. Wever, onderwijzeres te Castricum, heeft voor de benoeming te Westerland op Wieringen bedankt. De gemeente-rekening te Knkhulzen over 1892 sluit in ontvangsten op 81.452.37 in uitgaven op 78.042.605 en alzoo met een batig slot Van 3409.76*. Ged. Staten van Noordholland hebben hunne goed keuring onthouden aan het raadsbesluit van Nieuwer- Amstel, om j 7000 uit het Slikfonds te leenen ter dek king van het tekort op de armenrekening over 1892. De Synode der herv. kerk heeft aan den kerkeraad van Purmerland met algemeene stemmen verlof verleend tot het houden eener inzameling van gelden in Nederland voor de stichting van een nieuw kerkgebouw. De commissie voor het onderzoek naar den toestand van Neerbosch heeft tot haren voorzitter gekozen den heer mr. W. H. de Beaufort, tot onder-voorzitter den heer W. Hovy, tot eersten secretaris den heer Den Boer, tot tweeden secretaris den heer mr. Prikken, te Amersfoort, tot penningmeester den heer Limburg Stirum. Zij heeft zich verder in drie onder-commissiën verdeeld en wel tot onderzoek 1° van den geldelijken toestand 2° van den paedagogisehen toestand en 3° van den gezond heidstoestand. Het ligt in het voornemen om zoo spoedig mogelijk alle belangstellenden in deze inrichting uit te noodigen om vóór 15 September a.s. bij de verschillende onder-com missies naar mate van hetjonderwerp, mededeelingen te doen aangaande feiten of omstandigheden die zij van belang achten, dat door de commissie worden onderzocht. Te Amsterdam is eene commissie gevormd uit de raadsleden en particulieren om maatregelen te beramen ter vermindering der werkeloosheid. De Noordholl. tramwegmaatschappij, lijn Amsterdam- Edam, heeft in de maand Juli f 6636.03* opgebracht en in de eerste zeven maanden dezes jaars f 39.325.61 tegen 35.324.485 in gelijk tijdvak van 1892. Te Mlddelie is tot lid van den raad in plaats van het periodiek aftredend lid Jacob Rozee gekozen Willem Klok met 42 stemmen tegen 38 op Cornells Laan en in plaats van het lid Dirk de Jong die be dankt hadmede W. Klok met 41 stemmen tegen 40 stemmen op Jan Tuijn.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2