mm mmm Ingezonden stukken. Schaakprobleem No. 6. Stadsberichten. mm fa güf i séS iaar; BURGERLIJKE STAND. Den 12 wordt het gebonw der Snouck van Loosen stichting te Mnfchulüen door de bewoonsters betrokken. Bij kon. besluit van den 5 is benoemd tot dijkgraaf van Delfland de heer mr. W. K. S. van der Mandele Den 5 is te 's-Gravenhage voor de fransche taal lo. geslaagd de onderwijzer J. de Vries te Oudendijk} den 7 slfagden mej. A. L. L. J. Backer Overbeek te Amsterdam, en de onderwijzers S. Rodenhuis van Zaidscharwoude J. Drijver van Texel en Boelens van den Helder. Den 5, des nachts, is voor de tweede maal binnen korten tijd ingebroken in het kantoor van de firma H. v Doorn en C°. te Beverwijk. De secretaire is uit hot lokaal gedragen en buiten open gebroken, doch de inbrekers hebben geen stukken van waarde kunnen ontvreemden daar er niets van waarde in was. Den 5 ja eene boerenhofstede te Maasbree door den bliksem getroffen en afgebrand; hetzelfde had plaats te Lonk bij welken brand 4 pinken en 11 varkens om kwamen. Den 5 is nabij Wagemngen een 63jarig man uit Renkurn tengevolge van het schrikken van het paard, van de kar gevallen, waarbij het wiel hem over de borst ginghij werd naar het ziekenhuis gebrachtwaar hij des nachts overleed. Den 5 des avonds vingen de feestelijkheden bij ge legenheid van het 25jarig bestaan van het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond aan met de ontvangst ten stadshuize te Amsterdamwaar de gymnasten toegesproken wer den door den burgemeester tevens eere-voorzitter der feestcommissie. Do toespraak des burgemeesters werd beantwoord door den voorzitter van dat verbond, den heer mr. D. Joseph us Jitta den heer N. J. Cupérus voorzitter van den belgischen bond van gymnasten die als lid van den Raad van Antwerpen tevens namens Ant werpen dank voor de ontvangst betuigde en den heer Adolf Grahn uit Hanover, namens de duitschers. Daarna had in Artis een buitengewoon concert plaats van Zaag- man's kapel na afloop waarvan in de koningszaal de turners ontvangen en toegesproken werden door den voorzitter der feestcommissie, den heer A. H. W. de Gelderkolonel-commandant van het korps mariniers te Amsterdam. Hij werd beantwoord door den reeds go- noemden heer mr. D. Josephus Jitta. De algemeene staafoefeningen slaagden den 6 uitstekendde eerste twee malen op commando de derde maal met begeleiding der muziek van den heer Brandts Buijs door het 5e regt. infanterie. Daarna had het vereenigingsturnen plaats; vooral de hannoveranen werkten zeer mooi en oogstten veel bijval. Des avonds om 11 uur had in den Parktuin de uitreiking der herinnerings-medailles plaats. De vrouw van August de Domme den bekenden clown in het circus Carré, is van een drieling bevallen, zijnde drie meisjes, aan wie de vorstelijke namen gegeven zijn van WilhelminaEmma en Sophia. Spanbroek. Den 2 geraakte een driejarig zoontje van den landman H. S., aan den Zomerdijk, in het water, met het gevolg dat het levenloos werd opgehaald. Opmeer. De veldwachter J. H. Fehris heeft van wege den Nederlandschen Politiebond een gouden medalje ontvangen, wegens 40jarigen trouwen dienst. Heerhugowaard. De heer F. Temmens, candidaat tot den heiligen dienst, heeft voor het beroep tot predikant bij de ned. herv. gemeente bedankt. Het onderling begrafenisfonds hield den 5 hare alge meene vergadering. In tegenstelling met vele vereeni- gingen neemt deze instelling steeds in bloei toe. Het ledental bedraagt thans 424, terwijl in het laatste dienst jaar slechts twee sterfgevallen plaats vonden. De aftre dende bestuursleden de heeren C. Swager en K. Snel werden herkozen en tot secretaris-penningmeester gekozen de heer H. Tauber. Kolhorn. Den 31 Augustus, den verjaardag der Koningin, zal een schoolfeest worden gehouden. In den polder Waard en «roet zijn reeds verschei deze stoomdorschmachines in werking gesteld. Oudorp. Aan de den 7 gehouden harddraverij namen 12 paarden deel. De prijs werd gewonnen dooi den heer P. Roskam, de le premie door den heer J. Groot en de 2e premie door mej. wed. P. Blom. Den 5 ontstond tusschen twee jongelieden van 18 a 19 jaar, werkzaam aan de koninklijke grofsmederij te Leiden, op hot werk eene oneenigheid, aanvankelijk het gevolg eener onschuldige plagerij. Een hunner nam ton slotte een hamer en sloeg den ander daarmede achter het oortengevolge waarvan deze neerviel en eenige oogenblikken later overleed. De dader is in hechtenis genomen. Schermeer. De heer F. Tammens, cand. tot den H. D. te Leiden, heeft voor het beroep naar de ned. herv. gemeente te Driehuizen en Zuidschermer bedankt. TWEEDE KAMER. Kiesbevoegdheid. De heer Levy heeft voorgesteld 1°. den leeftijd van het kiezerschap te bepalen op 25 2°. het bezit van dit kenteeken aanwezig te achten brj hemdie voorkomt op de krachtens wettelijk voorschrift aangelegde en bijgehouden bevolkingsregisters en gedu- reende de laatstverloopen drie burgerlijke jaren van een instellinghetzij van weldadigheid, hetzij tot voorkoming van armoedeof wel van een gemeentebestunr onder stand niet heeft genoten 3°. behoudens tegenbewijsgedurende drie achtereen volgende jaren het bezit van dit kenteeken niet aan wezig te achten bij hendie schuldig zijn verklaard aan een der overtredingen bedoeld bij de artt. 432 en 433 Wetboek van Strafrecht 4°. straffen te stellen tegen het zich wederrechtelijk doen plaatsen op de kiezerslijst of wel tegen net onbe voegd uitoefenen van stemrecht. De leerlingen der Rijks hoogere burgerschool alhier H. Jansen, W. C. Keesom, J. H. Visser, A. J. P. Boeke, J. Pot, M. H. Kluitman en J. de Jongh, zijn geslaagd 'bij het eind-examen der hoogere burger scholen met 5jarigen cursus in Noordholland. Den 7 is te 's-Gravenhage voor de fransche taal, 1. o., geslaagd mej. Bakker, onderwijzeres alhier aan 'de openbare school voor onvermogenden en voor de engelsche taal de heer A. A. Verheijenonderwijzer aan de r. k. jongensscholen alhier. In de week van 30 Juli tot 6 Augustus zijn in het Badhuis van het Witte Kruis genomen 64 kuip baden 116 regenbaden le173 idem 2e kl., samen 353 baden. Den 7 isbij den schietwedstrijd van den Schutterij kader-Bond in de afdeeling: voor niet geoefenden, de eerste prijs, groote verguld zilveren medalje, gewonnen door de afd. Alkmaaronder bevel van den kapitein H. J. Vonk, met 40 treffers, 132 punten. De tweede prijs, groote zilveren medalje, door de afd. s-Hertogen- bosch met 40 treffers, 112 punten en de derde prijs, bron zen medalje, door de afd. Arnhem, met 39 treffers, 120 punten. Verder verwierf nog de alkmaarsche afdeeling bij bet tirailleurvuur den tweeden en bij het indivi dueel juistheidsschot den vierden prijs. Reeds meermalen vestigden wij de aandacht van belangstellende lezers op de gelegenheid, door de s>Com missie tot veredeling van het ambacht door proeven van bekwaamheid," aan den ambachtsman aangeboden, om van der zake kundige en vertrouwbare mannen een getuigschrift te verkrijgen, door het afleggen van de vereischte proeven van bekwaamheid dat men zijn vak goed verstaat. Dit getuigschrift zal natuurlijk voor den patroon eene eigenaardige waarde verkrijgen bij de keuze zijner arbeiders. Voor de eerste maal zullen de bedoelde proeven kunnen worden afgelegd op de werkdagen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar a.s. Wij achten het eene goede gedachte van de commissie, met de voorbereiding dezer zaak belast, om naar verschil lende deelen van ons land een harer leden af te vaar digen, teneinde aan ieder, die dit wenscht, de noodige inlichtingen te geven. Zoo althans vernemen wij uit achterstaand, ingezonden stukje van den heer H. J. de Groot, den directeur der Ambachtsschool en der Burgeravondschool. Er blijkt tevens uitdat ook hier een lid der com missie tot dat doel zitting zal houden en wel de heer H. L. Boersma haar onder-voorzitterdie in het hötèl »de Toelast" zal te spreken zijn op donderdag 10 Au gustus van 12—4 uur. De opening der Cadettenschool zal den 30 bep- tember plaats hebben. Het bevat o. a. mededeelingenuit Nederland, problemen, eindstellingenpartijen, buitenlandsch schaaknieuws, enz. enz. De jaarlijksehe algemeene vergadering, met een wed strijd gepaard gaande, heeft dit jaar te Groningen plaats en vangt Zondag, 20 Augustus, aan. Reeds gingen 3 kleinere wedstrijden van den Bond dit jaar hieraan vooraf en wel te Hilversum, Zwolle en Arnhem. Meester en Gezel. Mijnheer de redacteur. Namens de hoofdcommissie tot Veredeling van het ambacht door proeven van bekwaamheid" gevestigd te 's-Gravenhage, neem ik de vrijheid U beleefd te verzoeken, ter kennis der lezers van Uw blad te willen brengen dat voormelde commissie zich voorstelt de eerste gele genheid tot het afleggen dier proeven te openen op de werkdagen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar a.s. dat zij ter vergemakkelijking daarvan voor de kandida ten, middelen beraamt om althans het practische deel dier proeven te doen uitvoeren in of nabij die plaatsen waar kandidaten woonachtig zijn dat zij, niet tevreden met de verspreiding bij duizend tallen over ons gansche land van circulaires en programma's, waarin die zaak bij herhaling en uitvoerig is uiteengezet, op veler verlangen thans een harer leden heeft uitgezonden, om belangstellenden en belanghebbenden nog mondeling nadere inlichtingen te kunnen verschaffen; welk lid, de heer H. L. Boersma, onder-voorzitter dier commissie, op donderdag, den 10 Augustus a.s., te Alkmaar, in het hotel »De Toelast" van 12 4 uur zal te spreken zijn. Inmiddels liggen voormelde circulaires en programma s ter inzage in het hötel voornoemd. Met dankbetuiging voor de plaatsing Uw dv. dnr. II. J. BK «ROOT. Oplossing; van probleem Mo. 4. Van den heer J. M. van Starrenburg te 's Hage. T. e3. K: e3. T. d5 f- D. e6 T. f5 f- P. e5 T e5 f. Een lief probleem, waarin verrassende matstellingen voorkomen, door het wegtrekken der T.; het verdient dan ook allen lof. Goede oplossingen ontvangen van J. Rus Jr., L., en G. van Nieuwkuijk, Alkmaar S., SchermerC. B OterloekKlaver en de Jong, Spierdijk J. J. Wortman en F. L. Wortman, s Hage. Van den heer W. U 11 e secretaris der Schaakclub Excelsior", te 's Hage. Zwart. '///yZvy. v/ss/ss/sSs. De Alkmaarsche Tramvereeniging vervoerde van zondag 30 Juli tot en met vrijdag 4 Augustus 1462 personen waarvan naar en van Heiloo 1088 en naar en van Bergen 374. De beproeving der brandspuiten heeft den 9, des morgens te 8 uren, op het Waagplein plaats. In de vorige week is o.a. voor het notariëel-examen eerste gedeelte geslaagd, de heer J. Wortel, thans te Amsterdam, vroeger alhier. Wit: K. e8 D. a2 T. a5 R. c7 P. h7b3, d2 f 3 g4. Zwart: K. e6 T. c 5; b4. Wit begint en geeft in 2 zotten mat. Oplossingen binnen 8 dagen aan het bureau van dit blad, JMederlandsche Schaakbond. De redacteur van onze schaakrubriek verzoekt ons eene warme opwekking te richten tot de liefhebbers van het schaken, zoowel hier ter stede als in de naaste omgeving dezer gemeente, om lid te worden van den »Nederland- schen Schaakbond." In den aanvang van dit jaar trad eene wijziging in het reglement van den Bond in werking waardoor het mogelijk is geworden dat de leden zich tot eene afdee ling vormen. Reeds zijn in deze streek een vijftal heeren tot den Bond toegetreden, te weten: H. Zuurbier, P. Schipper, S. de Heer, F. de Boer en Jb. Beets, allen te Oterleek, met een van wie men zich in verbinding stellen kan ten einde tot de oprichting eener afdeeling te geraken. De contributie bedraagt voor een rechtstreeksch lid 2,50 voor afdeelingen van 3 of 4 leden 6 terwijl zij voor sterkere afdeelingen nog lager wordt. Men ont vangt daarvoor gratis het tijdschriftdat thans nog slechts maandelijks verschijnt, doch bij meerdere uitbrei ding van den Bond, om de 14 dagen het licht zal zien. GETROUWD... 6 Aug. Cornelis Rolie en Johanna Groot. - Authoon Jans van Schoten en Metje Aaltje Ooijevaar. GEBOREN. TT 7 Au». Rinske, d. van Jacob Dolleman en Maartje Harder. OVERLEDEN. ri q Aug. Godfried Willem Ferdinand Gustaaf Callenfels, 55 j. Hensbroek. Getrouwd: 6 Juli. Siebrand Klaver, wednr. van Antje Jongkind, te Heerhugowaard, en Trijntje Bleeker. Geboren: 17 Juli. Adriana, d. van Klaas de Wit en Aaltje Appelman. Overleden: 9 Juli. Alida Wijte, 3 j. 12 Jan Kuiper, echtgen. van Aaltje Rood, 3i j. 29 Willem Bakker, echtgen. van Johanna Cornelis Schagen, eerder van Cornelia Koning, 53 j. Ursem. Geboren: 14 Juli. Simon, z. van Jacob Knijn en Adriaantje Spaans. Overleden: 6 Juli. Trijntje Schouten, echtgen. van Klaas van dei- Velde, 39 j. 14 Simon, z. van Jan Nierop en Jansje Ooms, 2 m. Jansje, d. van Jan Commandeur en Trijntje de Boer, 1 j. en 8 m, 19 Sieuwtje, d. van Jan Veen en Wilhelmina Bok, 1 j. en 8 m. Wiukel. Ondertrouwd 8 Juli en Getrouwd 20 J uli Willem Hartman en Aafje Amels. Geboren: 6 Juli. Jacoba, d. van Joh. Dekker en Neeltje de Graaf. 10 Trijntje, d. van Arie Geel en Trijntje Dekker. Overleden: 1 Juli. Levenloos aangegeven dochter van Jan Kamp en Grietje Tuinman. 3 Johanna Borst, wed. van Cornelis Joffer, eerder wed. van Jan Sijbrands, 78 j. 10 Grietje Tuinman, echtgen. van Jan Kamp, 43 j. 21 Meinoutje Boeijer, echtgen. van Aris Smit, 62 j. Aoordscharwoude. Getrouwd: 9 Juli. Elbert Vlug, wednr. van Trijntje Swager, en Antje Poppes, te Zuidscharwoude. Geboren: 1 Juli. Nicolaas, z. van W. Kaan en D. Barten. Stijntje, d. van P. Henke en M. Keeman. 14 Willem, z. v. wijlen W. Ootjers Cz. en G. Biersteker. Abraham, z. van A. Borst Az. en N. A. Borst. 22 Margaretha Barbara Catharina, d. v. J. W. Amels- beek en W. Koorn. 25 Theodora Margaretha, d.v. E. Bos en F.M.Mulder. Overleden: 12 Juli. Neeltje, d. van Klaas Bekker en Neeltje Groot, bijna 5 j Oudkarspel. Getrouwd: 30 Juli. D. Bakker en A. de Greeuw. Geboren: 16 Juli. Aafje, d. van Klaa3 Bood en Trijntje van Leijen. 18 Guurtje Johanna, d. van Jan Timmerman en Grietje Visser. 24 Anna, d. van F. de Boor Fz. en Reinou Borst. 26 l Jan, z. van Pieter Raven en Neeltje Hugberts. 27 I Sijmon, z. van Jacob Meiten en Brechtje Veldman. 30 I Cornelis, z. van Pieter Goed en Antje Riesz. Overleden: 16 Juli. Maartje Blokker, 9 j. 18 Maartje Buur, 35 j. Schermerhorn. Geboren: lJuli. Johannes Wilhelmus, z. van W. Heesterbeek en C. Brinkman. 12 Jan z. van Arie Kluft en Geertje Heertjes. 15 Daatjed. van Marinus Visser en Dieuwertje Klaver.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3