Gemeenteraad. Stadsberichten. Vergadering Vrijdag 11 Augustus 1893. No. 8. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig met kennisgeving wegens uitstedigheid de heeren O. J. Canters en J. de Lange C.Jz. en de heer mr. A. P. de Lange. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mede dat a. de sedert de vorige vergadering ingekomen bezwaarschriften tegen den aan slag in de plaatselijke directe belasting naar het inko men dienst 1893van P. Kolles en L. Berger en de begrooting der dienstdoende schutterij voor 1894, reeds in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad gesteld zijn en de gemeente-rekening met de bijlagen in handen der in de vorige vergadering be noemde speciale commissie welke mededeeling voor ken nisgeving aangenomen wordt b. ingekomen zijn de geloofsbrieven van de herkozen raadsleden, de heeren C. W. BruinvisJ. de Lange C.Jz,. I. de Wit Dz., W. P. Stoel, J. M. de Sonnaville en T. L. Koorn en stelt voor, tot het onderzoek daarvan over te gaan. Daartoe besloten zijnde, noodigt hij de heeren A. Conijn Az., C. Janssen Cz. en A. Goede Dz. uit zich daarmede te belasten. Deze heeren verlaten voor eenige oogenblikken de vergaderzaal en stellen na te zijn teruggekeerd voor, die heeren toe te laten. Tot de toelating dier heeren wordt achtereenvolgend besloten. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 3. Brief van Ged. Staten, ten geleide van het goedge keurde raadsbesluit tot afstand van ongeveer 7 centiaren gemeente-water aan het Heiligland aan J. Asjes Ez. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Tweede suppletoire gemeente-begrooting, dienst 1893, waarbij burg. en weth. voorstellen van het saldo van 1892 op dienst 1893 over te schrijven f 6377,075, in kas gebleven van de vergoeding der brandschade in het stadshnis, en 6757,85, in kas gehouden van de rekening der gemeentelijke gasfabriek over 1892 voor een nieuwen gashouder. De commissie va» financiën stelt voor, haar onveranderd goed te keuren. Ter lezing gelegd. 5. Adres van de Provinciale afdeeling Noordholland van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, hou dende verzoek, om verbetering der tractementen van de politie-beambten en geëvenredigd aan de van hen geëischt wordende werkzaamheden en om te zorgen voor hun ouden dag, hunne weduwen en hunne weezen. Op gronddat de regeling der jaarwedden van de politie-beambten eerst onlangs heeft plaats gehad en dat er geen aanleiding bestaatdaarin voor het oogenblik verandering te brengenop voorstel van den Voorzit ter voor kennisgeving aangenomen. 6. Brief van den heer C. J. Reiziger Jr., houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot hoofd der 2e oponb. school voor onvermogenden. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 7. Verzoek van den heer mr. H. Wesseling, om eervol ontslag als lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, wegens vertrek naar elders. Met algemeene stemmen verleend, onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan de gemeente Alkmaar bewezen diensten. Van de commissie van financiën. 8. Rapport op de rekening vaD het burgerlijk arm bestuur over 1892, sluitende in ontvangsten op f 12962,53, in uitgaven op f 12908,95 met een batig slot van f 53,58. De commissie deelt mede, dat een verschil in rente berekening, in de oorspronkelijke rekening begaan ten aanzien van de rente van het indertijd in de Spaarbank belegde legaat van W. F. Windtgetter, door het burger lijk armbestuur op haar verzoek veranderd was en dat de bedeelingslijsten waarvan aanvulling gevraagd was aangevuld warenzoodat zij thans voorstelde de nader ingediende rekening onveranderd goed te keuren. Met algemeene stemmen aangenomen. De heer Kraakman vroeg, of de acht te Neerbosch verpleegde kindereu weezen of verlaten kinderen waren, en ontwikkelde in verband daarmede het reeds meermalen door hem in overweging gegeven denkbeeldom de wee zen ouder dan 14 jarendie voor rekening van het burgerlijk armbestuur komen, in het burgerweeshuis ter ver pleging op te nemen. Dit punt gaf aanleiding tot eene bespre king tusschen den voorzitter en de heeren Kraakman en Stoel, waarbij de voorzitter mededeelde, dat te Neerbosch verlaten kinderen verpleegd worden, over welke verpleging nooit klachten vernomen zijn, en dat indertijd door den Raad besloten is, dat geene kinderen boven de 14 jaren in het burgerweeshuis ter verpleging opgenomen mochten worden zoodat aan het verlangen van den heer Kraakman zonder reglementswijziging niet zou kunnen worden voldaan. De voorzitter verklaarde zich bereid aan het verzoek van den heer Kraakman te voldoen, om het burgerlijk armbestuur uit te noodigen voortaan in zijn jaaiverslag te vermelden of de in het gesticht te Neerbosch verpleegde kinderen weezen of verlaten kin deren zijn. 9. Rapport op de rekening van het gasthuis over 1892, sluitende in ontvang en uitgaaf op 6310,41. De reke ning der badinrichting sluit in ontvangsten op 175 en in uitgaven op 178,90, alzoo met een schadelijk slot van f 3,90, op den post voor onvoorziene uitgaven ver effend. Door het overlijden ran W. Sprang in het begin van 1892 is het hem toegekende pensioen niet meer uit betaald. De commissie van financien heeft geene bezwaren en stelt de onveranderde goedkeuring voor. Aangenomen. De heeren Janssen en de Wit, regenten, bleven buiten stemming. 10. Rapport op de rekening der stadsapotheek over 1892, sluitende in ontvangsten op f 4187.085, in uitgaven op f 4373.17, alzoo met een nadeelig slot van f 186.08*. Regenten deelen mede, dat zij, zooals meermalen geschied is, de rekening met een nadeelig slot hebben laten sluiten, daar zij, met het oog op het geringe tekort, het onnoodig achtten eene suppletoire begrooting in te dienen en eene nadere toelage uit de gemeentekas te vragen. De com missie van financiën stelt de onveranderde goedkeuring voor. Aangenomen. De heeren Janssen en de Wit, regenten van het gasthuis en als zoodanig beheerders der stads-apotheek bleven buiten stemming. 11. Brief van burg. en weth., waarbij zij mededeelen, dat, nu de opening der Cadettenschool bepaald is op 30 September, zij het oogenblik gekomen achten om te laten beslissen, op welke wijze van gemeentewege van dien dag voor de bevolking een feestdag zal worden ge maakt, daar die dag, al wordt de opening der school geheel door het Rijk geregeld, zekor voor de burgerij van te groot belang kan worden geacht om onopgemerkt voorbij te gaan. Om dat doel te kunnen bereiken, waren zij in overleg getreden met de Vereeniging Burgerkring, die reeds meermalen met goed gevolg volksspelen gehonden heeft. Dat overleg heeft ten gevolge gehad, dat het bestuur bereid is volksspelen te geven volgens een overgelegd program, aanvangende te tien uren des morgens, wanneer het Stedelijk Muziekkorps opgedragen wordt dien dag aldaar eene uitvoering te geven in eene door de zorg van het bestuur te plaatsen tent en wanneer de gemeente eene toelage geeft voor het niet heffen van entrée bij die gedegenheid. De wensch van bnrg. en weth. was toch, dat een ieder die volks spelen zou kunnen bijwonen, zonder iets te betalen en het was volgens het bestuur dier vereeniging niet moge lijk, daaraan gevolg te geven zonder toelage, daar uit de opbrengst der entrée's oen deel der kosten bestreden moest worden. Met eene toelage van 120 kon aan den wensch van burg. en weth. voldaan worden. Burg^.en weth. stellen daarom voor hun op te dragen de com missie van toezicht en beheer over het stedelijk muziek korps uit te noodigen, bedoelde muziekuitvoering te geven, en in den avond van dien dag op nader te bepalen uur een goed vuurwerk af te steken van 450 a 500 op de strook grond aan het afgesneden Kanaalvak tegenover de Kanaalkade. Om die plannen te kunnen verwezenlijken, verzoeken zij, hun een krediet van 750 te verleenen. De Voorzitter antwoordt op eene vraag van den heer H. J. Bruinvis, of de opening niet op een anderen dag zou kunnen worden gehouden, daar 30 September op eenen Zaterdag valt, een voor feestviering alhier ge heel ongeschikten dag, dat zulks niet mogelijk is. Aan dien bij koninklijk besluit vastgestelden dag valt niets te veranderen. De heer Kraakman herinnert, dat ten vorigenjare bij de behandeling der begrooting voor 1893 door den Raad bij het rekening houden met de mogelijkheid, dat bij de opening der Cadettenschool eenige uitgaven zonden moeten geschieden, meer het oog was gehouden op eenige eere betuiging aan het personeel dier school, op receptie- kosten dan op de thans voorgestelde feestviering, welke, zooals de heer Bruinvis terecht opmerkte, wel aan eenige bedenkingen onderhevig isvooral ook met het oog op den voorgestelden tijd van aanvang der feestviering. De Voorzitter valt daarop den neer Kraak man in de rede met de opmerkingdat hij wel in lichting ten aanzien van een en ander kan geven doch alleen in eene vergadering met gesloten deuren. Hij stelt voor daartoe over te gaan waartegen de heer Kraakman niets geene bedenking heeft. De heer Boelmans ter Spill, die geen vriend van vergaderingen met gesloten deuren isvraagt aan den Voorzitter of het onmogelijk is, die inlichtingen te geven in eene openbare vergadering. De Voorzitter antwoordt, dat zulks onmogelijk is. Na het houden dier vergadering vervolgt de heer Kraakman zijne rede en stelt voor, aan burgemeester en wethouders een krediet van ten hoogste f 750 te verleenen, om, niet gebonden aan het program, dat ingediend werd, van dat krediet op zoodanige wijze gebruik ie maken, als zij ver- meenen, dat het best is, om aan het beoogde doel in 's Raads geest te voldoen. Met 12 tegen 2 stemmen van de heeren Boel mans ter Spill en Conijn wordt dit voorstel aangenomen. Tweede openbare school v. onvermogenden. 12. Voorstel tot benoeming van het onderwijzend personeel aan de 2 openbare school voor onvermogen den, op 16 Augustus a. s. te openen, aanvankelijk met vier klassen, met 180 a 190 leerlingen. Bij het regelen van overplaatsing der leerlingen is thans echter meer rekening moeten worden gehouden met de sterkte der klassendan met de woonplaats der leerlingendaar gebleken is dat het aantal leerlingen uit de wijkeD C D en F aanzienlijk overtreft dat der wijken A, B en E. Op de eerste openbare school voor onvermogenden blijven nog 440 a 450 leerlingen over. Voor de twee benoodigde onderwijzers hebben over plaatsing gevraagd: K. Boot, bezittende hoofdakte, thans werkzaam aan de openb. eerste school voor onvermogen den en J. Stamtijdelijk onderwijzer aan de openb. 1 tusschenschool. Voor de twee benoodigde onderwijzeressen worden voorgedragen: I. 1° mej. G. Bakker, tijdelijke ondorwijzeres aan de openb. school voor onvermogenden; 2° mej. G. Kooijman, onderwijzeres te Heerhugowaard; 3°. H. 0. de Groot, Warmenhuizen. en II. 1° mej. G. Kooijman, 2° mej. H. C. de Groot en 3° mej. G. Bakker. Daar het aantal leerlingen aan de openbare tusschen school even groot is gebleven en waarschijnlijk in de eerstvolgende maanden nog zal blijven toenemen, is het noodzakelijk de plaats, door de overplaatsing van J. Stam openkomendedadelijk to vervullen en daar met het oog op de handwerken de benoeming van eene onderwijzeres meer aanbeveling verdientwordt eene voordracht aan geboden waarop geplaatst zijn de dames H. C. de Groot, G. Kooijman on G. Bakker. Burg. en weth. stellen ten slotte voor, de jaarwedde van den eersten onderwijzer te bepalen op f 700 en van de overigen op f 600 in overeenstemming met de aan de andere scholen gegeven belooning. Wil de Raad later in die jaarwedden wijziging brengen dan kan dit altijd geschieden doch voor het oogenblik is dit de beste en eenvoudigste oplossingdie op niets vooruit loopt. De heer Vonk meent, dat het thans de tijd is, om een woord van dank te brengen, aan hen, die samen gewerkt hebben, om deze school zoo goed en doelmatig binnen korten tijd gereed te krijgen. Nadat met algemeene stemmen tot de overplaatsing van K. Boot en J. Stam op de voorgestelde wijze be sloten was, worden achtereenvolgend benoemd: mej. G. Bakker met 13 stemmen, één blanco biljet werd gevon den mej. G. Kooijman met 13 stemmen en 1 stem op mej. H. C. de Grootmej. H. C. de Groot met 14 stemmen. De V oorzitter antwoordde den heer Kraakman, op eene vóór de benoeming gedane vraag, dat het ontbreken van meerdere voor deze betrekkingen geschikt geachte sollicitanten oorzaak was, dat geen andere onderwijzeressen op de verschillende voordrachten geplaatst hadden kun nen worden. 13. Wordt medegedeeld dat de Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs bezwaar gemaakt had tegen de door de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs voorgedragen leeraren aan de burger avondschool, waarmede burg. en weth. zich geheel ver- eenigd hadden, op grond dat sommige voorgedragen leeraren der Ambachtsschool en de leeraren Aukes en Plaat missen de bevoegdheid tot het onderwijzen der vakkenwaarvoor zij benoemd zouden worden. Ten vorigen jare had hij daarmede genoegen genomen, omdat het tijdelijke benoemingen gold; thans, nu het definitieve geldtmag hij daarin niet berusten. Burg. en weth. zouden daarom die leeraren maar weer tijdelijk willen benoemen. Na eenige bespreking wordt besloten, de beslissing tot Dinsdag, 5 September, aan te houden, opdat de leden van alle stukken behoorlijk kennis kunnen nemen, vooral omdat voorgesteld wordt, tijdelijk nog twee hulp- leeraren, ieder op f 150 jaarwedde, te benoemen, die in den vorigen cursus niet werkzaam zijn geweest, doch wier aanstelling noodig is geacht in verband met het aantal leerlingen. 14. Bij de gewone rondvraag door den voorzitter aan de leden vraagt de heer Kraakman, of burg. en weth. ook eenige mededeeling te doen hebben omtrent bij hen ingekomen verzoeken tot verlenging van de huur der lokalen in het stadshuis aan het Rijk ten dienste van de arr. rechtbank en het kantongerecht. De voorzitter antwoordt ontkennend; de lokalen zijn op 1 Augustus overeenkomstig de vroeger gedane opzegging ontruimd en bij hen zijn geene schrifturen be trekkelijk verlenging ingekomen. De heer Kraakman constateert daarop dat even min bij den Raad, het eenige collegedat volgens de wet bevoegd is te beschikken over gemeente-eigen dommen, daaromtrent schrifturen zijn ingekomen. 15. Daarna wordt de vergadering gesloten. De ondernemer van het hotel »Zee zicht" te Egmond aan Zee is op een goed denkbeeld gekomen. Nu zijn huis met gasten gevuld is, vele vreemdelingen ook elders op het dorp een onderkomen gezocht hebben en avond aan avond met dit warme zomerweder tal van alkmaarders zich aan het strand komen verkwikken, mag het goed gezien heeten dat hij zich in verbinding heeft gesteld met den heer J. M. Otto tot het geven van een concert. Yoorloopig is bepaalddat het zal plaats hebben op donderdag, den 17, des avonds te 6 a 61/2 uur, wat nader beslist door den ondernemer zal worden bekend gemaakt. Wordt ook bij die gelegenheid voor eenige verlichting gezorgd en misschien wat vuurwerk afgestoken, het zal dan, altijd als het weder zoo gunstig blijft, voor velen een heerlijke avond worden en het strand een verrassen den aanblik kunnen opleveren. Moge deze onderneming den heer Olij voordeel ver schaffen door een talrijk bezoek, wij zullen er wellicht door verkrijgen dat ook op do alkmaarsche badplaats evenals dat elders geschiedt, eens meermalen op die wijze aan de bezoekers wat afleiding gegeven worde. Van den 5 tot en met den 11 Aug. zijn aan de bad en zweminrichting genomen 561 badenwaarvan 43 door dames, 36 door weezen en 138 door onvermogenden. Drukste dag 9 Aug. met 172 baden. De hoogste tem peratuur was in die week 71° F. op 11 Aug. De heer ds. J. J. van Hille, van Zaandam, zal zondagden 13in de rcmonstrantsche kerk den dienst vervullen. Door het stedelijk muziekkorps zullen op zondag, den 13, des avonds ten 7 uur, in den Stads- hout, de navolgende stukken worden uitgevoerd: 1. »Jubilé feestmarsch", lecture a vue-nummer v. h. in ternationaal concours te Eindhoven van G. K. G. v.Aken; 2. Ouverture zur Oper Athalia" v. Mendelssohn Bartholdy; 3. »La vague" wals v. Olivier Métra4. >Feest aan boord", fantaisie v. I. Heymans: a. In zee; b. Appèl voor de matrozen c. Dans der matrozen d. Feestzange. Lied van den scheepsjongen t. Dans finale 5. »De pa rade voor den keizer", militair toonbeeld v. Rich. Eilen- bergInleiding; Aantocht der troepena. De kavallerie; b. De artillerie; c. Tamboers en pijpers; d. De infanterie, defileer-marsche. Aankomst des keizersf. Parade- marsch I. De infanterie II. De kavallerie en artillerie. g. Finale. 6. Ouverture de l'opéra »Zampa", ou la fiancée de marbre v. F. Hérald 7. »Duitsche Studentenliederen", Potpourri v. Kohlmann8. »Le réveil du lion", caprice héroïque v. A. Kontsky. Den 11 stond een stoker der gasfabriek, alhier, O. Verhagenbij het uithalen der vuren te dicht bij de opening der ovens, zoodat, toen de slakken in een ouder die vuren aanwezige bak met water vielen en de daar door veroorzaakte heete damp naar voren sloeg, deze laatste hem aan hals en handen verwondde. Hij werd naar het gasthuis vervoerd, doch zijn toestand is van dien aard, dat hij wel spoedig zijn werk zal kunnen hervatten. Zijne oogen werden niet gedeerd. In eene plechtige openbare zitting der arrondisse- ments-rechtbank alhier, den 10, des namiddags te 3 uur gehouden, werden de heeren mrs. B. van der Feen en P. van der Crabonder de gewone plichtplegingen beëedlgd, de eerste als griffier, de laatste als substituut griffier bij genoemde rechtbank. Door den president den officier van justitie, evenzeer als door den heer van der Feen, gewezen substituut-griffier en den deken van den raad van toezicht en discipline van advocaten den heer mr. N. H. de Lange werd eenparig hulde gebracht aan den als kantonrechter naar Hoorn vertrokken ex- griffier, den heer mr. H. Wesselingh. Naar aanleiding van ons bericht over den zutfen- schen schietwedstrijd maakt men ons opmerkzaam jop het feitdat het de leden waren van de afdeeling Alk maar van den Mederlandschen (schutterijkader-

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2