DE ROOFRIDDER. No. 97. Vijf en Bïegentlgste Jaargang. 1893. WOENSDAG Burgeravondschool 16 AUGUSTUS. Buitenland. FEUILLETON. Afstand, van gemeente-eigendommen. met 4-jarigen Cursus te ALKMAAR. Deze Courant wordt BInstlag-, Bonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,00. Prjjs der gewone Advertentiën: Per regel J O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Bergplaats van lompen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat heden op d e gemeente secretarie ter visie is gelegd bet aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van A. VAN DER KOr koopman alhier, om vergunning tot het oprichten van eeue bergplaats voor lompen enz., in het per ceel aan de Spanjaardstraat wijk C, No. 5, en dat op Dinsdag 29 Augustus 1893's middags te twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Augustus 1893. De Secretaris NÜHOUT van der VEEN. Slachtplaats. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediend verzoek, met de bijlagen van K. AKKERMAN koopman alhier, om vergunning tot het oprichten van eene slachtplaats in het perceel aan het Schermerpad wijk F No. 6, en dat op Dins dag 29 Augustus 1893 's middags te twaalf uren ton raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het op richten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 15 Augustus 1893. De Secretaris, Nuhout van der Veen. ÏJKKWTIIOR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, nu de herijk in de buitengemeenten afgeloopen is het ijkkantoor alhier, te beginnen met 21 Augustus e. k., weder geregeld geopend zal zijn eiken Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Augustus 1893. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat zij den gemeenteraad voorgesteld hebben, naar aanleiding van een verzoek van den heer J. P. SCHOUTEN, alhier, om hem in eigendom af te staan een stukje gemeentegrond, behoorende tot de ongenummerde wegen in sectie C, grenzende aan zijne woningen aan den Geestersingeldat stukje grond niet langer ten openbaren dienst bestemd te verklaren en hem in eigendom af te staan. Zij, die tegen dat voorstel bezwaren mochten hebben worden uitgenoodigd, zich met hunne bezwaren binnen 8 dagen na heden tot den gemeenteraad te wenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 15 Augustus 1893. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Telefoonnummer: 3. Inschrijving van leerlingen aan bovenge noemde inrichting voor den Cnrsus 1893/94 zal plaats hebben op Woensdag 16 en Bonderdag 17 Au gustus 's avonds van 79 uren in het gebouw der Burgeravondschool. Zij, die een bewijs kunnen overleggen van met vracht het lager onderwijs aan eene openbare of bijzondere school genoten te hebben, worden van het vereischte toelatings examen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt t 5 per leerling, f 2.50 voor wie dit bezwarend is en geheel vrij voor hen, die geen schoolgeld betalen kunnen ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders. Voor zooverre er plaatsruimte is, kunnen leerlingen nit omliggende gemeenten tegen het hoogste school geld worden aangenomen. Spreekuur van den directeur tusschen 12 en 1 uur in het gebouw der school. De Directeur £f. J. BB GROOT. BELGIE. De Koophandel van Antwerpen meldt dat ia het Rijk 175000 herbergen zijn tegen 23097 in 1850. Jaarlijks worden verbruikt 16 millioen vaten bier of 258 kan per hoofd en 672.000 vaten sterke drank of 109 kan per inwoner. BUITSCHLAAB. De keizer heeft baron von Malt- zahn op zijn verzoek met ingang van 1 September ont slagen als rijks-minister van financiën en hem de prui- sische kroonorde eerste klasse verleend. Tot zijn opvolger is benoemd graaf von Posadowsky-Wehner gouverneur der provincie Posen. ËNGELINB. Lagerhuis. Den 11 vroeg de heer Richard Temple aan de regeering, of het waar was, dat Engeland voor zijn deel had afgezien van de verplichting om Swaziland, zoowel het hoofd als het volk zelf, te beschermen. In antwoord daarop verklaarde de onder-minister van ko loniën het zeer te betreuren dat hij geen bepaalde mededeeling omtrent de kwestie in haren geheelen om vang kon doenmaar wel bon hij zeggen, dat geen overeenkomst omtrent de toekomstige regeering der Swazis zal gesloten worden, zonder de volkomen en vrije toestemming van het Swazivolk. Hritscli-Inflië. De gebedendag der mahomedanen viel dit jaar jnist samen met den heiligen dag dei- Hindoes, die dat feest vieren met het slaan der tam-tam nabij hunne tempels. Dit voortdurend gedrnisch was hinderlijk voor de mahomedanendie in de moskee zich aan overpeinzingen en gebeden overgeven. Na het morgengebed trokken ongeveer 2000 mahomedanen uit ROMAS VAN JULIUS WOLFF. Naar het hoogdnitsch. 8) o— »Nu dan neen hoogwaardigste bisschop ant woordde de in het nauw gebrachte bode vastbesloten. »Zoozoo! Dus niet! Dan zal ik u zeggen, heer nnismeesteruit wiens koker ze wel komende wind waait van Regensteinvandaar uit is en wordt nog tegen mij gekuipt. De graaf is bij n geweest De huismeester knikte bevestigend. Met de handenzenuwachtig ineengevouwenop den rugliep de bisschop, aan den heftigsten toorn ten prooi met snelle schreden de kamer op en neder. «Vertelwat gij weet!" beval hij barsch zonder stil te staan. »Ik had", begon Willekin beschroomd «in tegen woordigheid van de prioresgravin Knnignnde von Woldenbergvan onze genadige vorstin reeds het bevel ontvangen n te gaan aankondigen dat zij met haar geheele kapittel, van harte gaarne aan uw wijdingsfeest zou komen deelnemen. Toen kwam graaf Albrecht vertelde ons van zijne twisten en geschillen met u hoogwaardigste, en en haalde uwe wankelmoedige domina in een oogwenk over, om mijne nitnoodiging af te slaan", voleindigde de bisschop, hevig verbitterd. »0, 't is of ik hem hoor, 't is of ik zie hoe hij dat heeft aangelegd, maar ik zweerdat hij 't niet straffeloos zal hebben gedaan 1" Gij hebt alles geraden, hoogwaardige", zei de huis meester, «doch ik heb u de moskee naar den Hindoetempel, onder het geroep van din din de gewone kreetdien zij laten hooren wanneer zij tegen de ongeloovigen oprukken. De politie, die met de vijandige gezindheid tusschen de hindoes en de mahomedanen bekend waskon niet beletten dat de mahomedanen vier hindoesche tempels en tal van gebouwen vernielden en dat eindelijk de troepen te hulp geroepen moesten worden om de orde te herstellen. Bij de botsingen tusschen de troepen en de deelnemers aan de ongeregeldheden werden verscheidene personen ge kwetst. Den 12 kreeg de oproerige beweging een ern stiger aanzien. Te Chinchpooglij werd dien dag een verwoed gevecht geleverd, waarin acht personen gedood en ongeveer honderd gewond werden. Ook op andere punten hadden botsingen plaatswaarbij de troepen een charge maakten en vuur gaven. De opstandelingen leden groote verliezen omstreeks 200 werden gevangen genomen. FRANTRRIJM. Generaal Dodds is den 10, verge zeld van 20 officieren, te Marseille wederom scheep gegaan naar Dahomeij. Den 13 des namiddags heeft een anarchist twee revol verschoten gelost op Lockroy, den afgevaardigde voor Parijs. Lockroy werd links in de borst getroffen. De wond was vrij ernstig. ITALIË. Den 10 werden in de provincie Apnlië schokken van aardbeving gevoeld. Den 11 kwamen te Napels 10 cholera-gevallen met doodolijken afloop voorden 12 achttien. In de om streken breidt zich de ziekte uit. KWITSERLAN7B. Den 10 des avonds vergaderde te Zurich het congres der anarchisten, dat zich van het arbeiderscongres afgescheiden had. Er waren ongeveer 500 personen aanwezig. Domela Nienwenhnis stelde voor, dat alle revolutionaire elementen zich zonden vereenigen; dit waren zij verplicht. Een ander, Landauer, verklaarde het gevoelen van den heer Domela Nienwenhnis wel te deelen maar niet te kunnen toegeven dat zij het ver plicht waren, want het anarchisme kent geeue plichten. Het socialisten-congres te Ziirich heeft den 11 eene motie aangenomen om den 1 Mei als feestdag te vieren. Met algemeene stemmen werden motiën aangenomen waarbij de maximum-arbeidsduur bepaald wordt op 8 uurvoor vrouwen op 6 uur en de arbeid van meisjes beneden 18 jaar geheel verboden wordt, evenals voor vrouwen in die takken van nijverheid welke een scha delijken invloed op de gezondheid hebben. Verder is daarin opgenomendat zwangere vrouwen 2 maanden vóór en 4 maanden na hare bevalling niet mogen ar beiden. Den vorigen dag was bij de besprekingen over de houding der socialisten in geval van oorlog het voorstel der nederlanders betreffende het beginnen vau eene algemeene werkstaking en eene weigering om militaire diensten te verrichten, verwerpen. Het gewijzigde voorstel der duitsche afgevaardigden om zich aan de besluiten van het congres te Brussel te houden en zich uitsluitend «Gij hebt mij niets gezegd, neen, neen! Nu, zooals gij wiltzooals gij wiltgraaf en abdis Hoort thans mijn antwoord, heer huismeester! Betuig uwe genadige vorstin mijn diep gevoeld leedwezen over haar besluitdat mij zeer smartelijk aandoet en zeg haar, dat ik van ganscher harte wensch, dat de heilige vader in Avignon haar moge zegenen, wanneer hij, tot tranen toe bewogen, dat bewijs barer belangelooze ge hechtheid aan en toegenegenheid voor zijnen verheveneu persoon verneemt." De bisschop bracht die woorden met moeite nit en met heesche stem, om zijne dunne, samen geperste lippen speelde een lachjedat weinig goeds voorspelde, tasscben zijne gefronste wenkbrauwen ver toonde zich eene zware plooi en zijn gezicht word nog bleeker dan te voren. Hij liep naar de tafel en schudde heftig eene kleine schel, welke eene schelle klank van zich gaf. De jonge kleriker kwam binnen en verwijderde zich spoedig weder, nadat de bisschop hom een kort bevel in 't oor gefluisterd had. Daarop wendde zich de bisschop weder tot. zijnen gast en de beide heeren zagen elkander eene korte poos aan als verwachtte ieder van den ander eene vraag of het eerste woord ter aanknooping van een nieuw gesprek. Eindelijk zei de bisschop, terwijl hij zitten ging «Neem eenen stoel, heer huismeester, en laat mij iets goeds en opwekkends hooren aangaande de goede stad Quedlinburg." De aangesprokene liet zich niet lang noodenmaar begon dadelijk, nadat hij vlak tegenover den bisschop had plaats genomen: «Hoogwaardige heer, ik heb nog eene andere boodschap aan u." De bisschop bleef zwijgen en scheen aandachtig te luisteren. «Van den burgemeester, Nikolaas von Beckheim' ging de heer Willekin voort, terwijl hij den bisschop scherp in de oogen zag. «Van den burgemeester? Aan mij?" vroeg deze zeer verwonderd. De huismeester, die, door de manier, waarop hem de bisschop tot heden behandeld hadniet erg gesticht wasvoelde zich door de gehuichelde verbazingwelke in zijne vraag lag beleedigd en gaf tamelijk kortaf ten antwoord: «Genadige heer, gij moogt mij gerust ver trouwen Ik ben volkomen ingewijd. Zonder verdere omhaal van woorden dus de raad neemt het verbond met n aan." Een oogenblik verhelderde een glans van genoegen het verstoorde gelaat van den kerkvorst. Doch snel bedwong hij zich en aan zijne trekken weder de uit drukking van te voren gevende, zei hij bedaard: «Ver geef mijmijnheer von Herrkestorf, doch dat is een geheimwaarvan ik u nooit in het bezit zon hebben gewaand." Dit antwoord maakte den ouden huismeester in ernst boos on geraakt sprak hij: «Dan vergeet gij tochhoog waardige dat ik niet alleen huismeester van het sticht maar ook vrij burger onzer stad ben. Overigens wordt bij dat verbond niets overeengekomendat voor mijne vorstin nadeelig of haar vijandig zonde kunnen zijn ware dit het gevalik zou mij nooit hebben geleend tot de taak van het overbrengen dezer geheime boodschap." «Ik dank nantwoordde de bisschop koel. «Neemt de raad mijno voorwaarden onveranderd aan?" «Met de meeste nwervoorstellen is hij het eens; doch verlangt echter duidelijker omschrijving van de in zekere gevallen door u te verleeneu hulp en bjjstand en is er bovendien op gesteld, dat er eene uitwiseling, in alle vormender voor beide partijen bindende stukken zal plaats hebben." »L)us nog langer onderhandelen en tijd verbeuzelen!" bromde de bisschop. «Na, 't is mij wel; zendt uwe gevolmachtigden dan maar." «Hierheen, naar Halberstadt? Dat zou niet weinig opzien baren en stellig aan diegenen ter oore komen tegen wie ons verbond eigenlijk gericht is. De Regen- steiner heeft overal zijne agenten en spionnen; vandaag nog, op den rit hierheen, heb ik er een zestal ontmoet." «Gij hebt gelijk; maar hoe zou 't anders moeten geschieden?" «Zendt ons uw schriftelijk contract door eenen ver trouwden bodedeze man kan dan het onze nog den zelfden dag mede terugnemen."

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1