343ste Staatsloterij. Stadsberichten. No. 12059 f 25000; No. 5615 f 1500; Nos. 3788, 14712 en 17961 f 1000; No. 13475 f 400; No. 15930 f 200, Nos. 4909, 7340 7340, 13060 en 17958 f 100. Nr. 5423 f 5000; Nr. 10432 1000; Nr. 14360 /400- Nr. 2166 f 200; Ns. 6915, 9146, 15355 en 15949 f lOo! De gemeenteraad van Beverwyk heeft benoem1! tot onderwijzer R. de Boer te Haarlem en besloten, me I Sept. a.s. kookgas te leveren tegen zes centen per kub. el. De over 1892 aangeboden gemeente-rekening beloopt in ontvangsten f 65540,88 en in uitgaven f 61906,02, alzoo met een batig slot van f 3634,31. Den 12, des morgens te half negenis te Zaan dam brand ontstaan bij den heer Jan Visser, op den Dam door het overkoken van oliedie zoo in hevig heid toenam dat de daarnaast gelegen pereeelenhet sigarenmagazijn Trio, dat jnist dien dag des avonds ge opend zou worden en de winkel genaamd het Sterretje, geheel in de asch werden gelegd. Ook de tegenover gelegen pereeelen bekwamen belangrijke schade. Den 12, des middags te 12 uren, werd te Haarlem de kermis uitgeluid en werden dientengevolge van dat uur af alle kramen en openbare vermakelijkheden ge sloten. Alleen zou dien dag des avonds in de^ sociëteit Vereeniging eene uitvoering gegeven worden uitsluitend voor de leden der sociëteit, terwijl de sociëteit De Kroon besloot, in weerwil van het verbod om te mogen spelen eene uitvoering te geven zoowel op den 12 als den 13 en 14, waarbij krachtens een den 11 genomen besluit stadgenooten geïntroduceerd zouden kunnen worden.^ Den II had de burgemeester aan het bestuur dier sociëteit evenwel berichtdat deze feesten door hem beschouwd werden als te zijn openbare vermakelijkheden waartoe door hem de vergunning was geweigerd en die hij zou beletten. Het bestuur liet de voorstelling toch doorgaan. Ongeveer te 7 uren, één uur voor den aanvang der voor stelling plaatsten zich een inspecteur en een adjunct inspecteur van politie bij den ingang der zaal om te kunnen verklaren, dat er kranten werden verkocht. Zoo dra het orkest het eerste nummer, een marsch, gespeeld hadkwam de commissaris van politie met zes agenten en een inspecteur binnen en verklaarde aan den heer A. Haartman, voorzitter der sociëteit, dat de zaal ontruimd moest worden daar hij de bewijzen had dat ook niet- leden in de zaal waren waardoor de voorstelling eene openbare vermakelijkheid was geworden, welke door den burgemeester verboden was. De heer Haartman kwam hiertegen wel op doch deelde van het tooneel aan het publiek mede, dat op last van den burgemeester de voor stelling verboden werd dat het bestuur tegen deze naar zijne meening wederrechtelijke handeling maatregelen zou nemen doch het publiek verzochtbedaard de zaal te verlaten, waaraan voldaan werd. Den geheelen avond was het druk op straatmaar er werd tenauwernood ge zongen. Een troep jongens werd te ongeveer 10 uren door de politie uiteengejaagd. Te 11 uren was de menigte zoo aangegroeid dat herhaaldelijk charges met de sabel gemaakt moesten worden om haar uiteen te jagen, waarbij verscheidene personen gekwetst werden. Pogingenom zulks te beletten, mislukten. Alleen loopende politie-agen- ten werden lastig gevallen. Het hoofd der politie zag zich eindelijk te half twaalf genoodzaakt de hulp der cavalerie in te roepen daar hier en daar ook ruiten ingeworpen werden. Deze bezette de Groote Markt doch het volk, dat verdreven was, kwam in de nabij ge legen straten weder bijeen. Aan de kasteleins werd ge last, hunne koffiehuizen te sluiten en den nieuwsgierigen werd aangezegd huiswaarts aan te gaan. Toen aan dit laatste niet voldaan werd, maakte de cavalerie charges waarbij het volk opnieuw verdreven werd. Te half twee was de rust terug gekeerd. Den 13 liet de burgemeester een kennisgeving aanplakken aan de muren der stad waarin verboden werd deel te nemen aan volksoptochten en samenscholingen en aan de nieuwsgierigen verzocht werd thuis te blijven. De dag ging rustig voorbijeenige zingende jongens werden des avonds uiteengedreven. Ook den 14 bleef het rustig. Wel liepen des avonds eenige troepen jongens zingende door de stadmaar tot elf uren hadden er geene ongeregeldheden plaats. De huzaren stonden in het Kenaupark opgesteld. Drie op geschoten jongens werden zonder veel moeito naar het politie-bureau gebracht. Over de schadevergoeding voor de afgebrande her vormde kerk te Aasendelft is verschil ontstaan het verschil loopt over ongeveer 4000, veroorzaakt door de nog overgebleven muren. Den 18, des avonds te 7 uren, wordt te Zaandam het wacht- en uitbetalingslokaal officiéél geopend, waar door voorkomen wordt het uitbetalen van loonen in kroegen. Te Deventer hebben eenige schutters zich tot den gemeenteraad gewend met het verzoek, hun eene vergoe ding van twintig centen per uur te geven gedurende den tijd, dat zij geoefend worden. De Koningin-Regentes heeft aan den jongeling J. Sluis te Barsingerhorn eene jaarlijksche toelage van f 200 geschonken voor zijne opleiding als violist te Amsterdam. Mej. R. G. G. Riegon, onderwijzeres te Zijdewind, is benoemd tot onderwijzeres te Wijtmen, onder Zwol lerkerspel. 's Rijks middelen hebben gedurende Juli opgebracht f 8.158.479.29 tegen J 9.428.883.605 in Juli 1892 en gedurende de eerste zeven maanden van 1893 60.749.191.145 tegen 64.519.123.16 in gelijk tijdvak van 1892. Het 7/12 der raming f 67.201.975.39. De gemeenteraad van Nijmegen, waar sedert eenige maanden de schutterij zonder commandant is eu waar achtereenvolgend verschillende kapiteins en luitenants ontslag hebben genomen, heeft den 12 een voorstel van het lid, den heer J. de Koning, aangenomen, waarbij burg. en weth. nitgenoodigd worden om den Raad in te lichten, of de huidige toestand der schutterij aldaar zoo danig is, als gemotiveerd wordt door de f 4000 a 5000, welke jaarlijks door de gemeente aan de schutterij worden ten koste gelegd on zoo neen, wat gedaan behoort te worden om in dien toestand verbetering te brengen. De gemeente-rekening te Uitgeest over 1891 be draagt in ontvangsten./ 23185.08, in uitgaven f 23204.02, alzoo met een nadeelig slot van j 18.94. De jaarlijksche collecte voor de school met den bijbel heelt te Beverwijk opgebracht 1 114.57 tegen t 68.105 in 1892. Van de 1219 in het voorjaar van 1893 voor onder wijzer en onderwijzeres geëxamineerden, 571 m. en 648 vr., zijn toegelaten 390 m. en 465 vr. afgewezen werden 179 m en 186 vr., terwijl zich 2 m. en 7 vr terug getrokken hadden. an de 284 voor de orde- en vrije- oefeningen geëxamineerden, 158 m. en 126 vr., slaagden 78 m. en 88 vr. In de 21 zitting der synode van de ned. herv. ge meente is o. a. besloten, om een in de Handelingen van 1892 voorkomend onjuist bericht nopens de leemten en verkeerdheden bij de kerkvisitatie te Akersloot opge merkt, te rectificeeren en te verklaren, dat zich alles al daar in de beste orde bevindt. Den 13 des avonds is te Bellingwolde twist ont staan tusschen zekeren v. d. Laan en een arbeider, IJzer genaamd; eene 18jarige dochter van IJzer kwam tusschen beiden en werd door v. d. Laan dood geschoten. De dader is in hechtenis genomen. Den 13 is te Zandvoort wederom een Amsterdam mer, die zich te ver in zee waagde en in een mui ge raakt was gered door Willem Draaier met behulp van den bekenden sportsman Pander. Holborn. Den 13 werd bij vele landbouwers in den polder Waard en Groet graan van hot veld binnen gereden. Er staat hier al niet zoo heel veel meer te veldemet voortvarendheid wordt hier dit jaar gewerkt. Zooveel als er reeds van het gewas is verkocht, vallen de prijzen in het algemeen niet mede. Ook de opbrengst is beneden verwachting. Opmerkelijk is het dit jaar, dat in dezen polder op het beste land de minste opbrengst wordt verkregen. Wederom besloot een der melkleverancierstevens aandeelhouder in de kaasfabriek, zijne melk niet meer aan de fabriek te leveren. Nam eenigen tijd geleden bij gunstiger geldelijke uitkomsten het aantal leveranciers steeds toe, te bedroeven is het, dat men thans, bij eenigen achteruitgang der prijzendadelijk besluit om er uit te loopen. Den 14 was voor het bouwen van 5 bruggen voor den tramweg Schouw-Pnrmerend de heer W. de Léon te Sloten voor ƒ6190 de laagste van 22 inschrijvers. In de omstreken van 's-Hertogenbosch heerschen de pokken in hevige mate onder de schapen. Beroepen bij de ned. herv. kerk te Oosterend op Texel ds. D. J. van Dijk te Oosterland en Stroe te Hengeloo (O.) toez. ds. Bruna te Purmerend. St. Pancras. In de namiddag-godsdienstoefening van den 13 deelde de heer ds. Loeff van Heiloo aan de gemeente mede dat haar leeraarde heer ds. Versteeg, ook voor het beroep naar Nigtevecht had bedankt. De gemeenteraad stelde de rekening over 1892 voor- loopig vast in ontvang op 4939.45 en in uitgaaf op f 3652,20, alzoo met een batig saldo van 1287.25. Bovencarspel. De besmettelijke varkensziekte is hier uitgebroken. Bakhuizen. In eene ansjoviszouterij moest den 13 de heer Polakvan Amsterdam optredentoen hij namens de propagandaclub aldaar een rede kwam houden over socialisme.Ongeveer 150 personen woon den de vergadering bij. Clrootschermer. De heer T. Tammenscand. te Leidenheeft voor het beroep naar de ned. herv. gemeente bedankt. Tot archivaris der gemeente Breda is benoemd de heer J. F. Corstens leeraar aan het gymnasium aldaar. De heer Kater te Amsterdam is opgetreden als lid van de commissie tot het nemen van maatregelen tegen de werkloosheid, in plaats van den heer B. Poesiat, die om gezondheidsredenen bedankt heeft. Bij kon. besluit van den 10 is vastgesteld een regle ment ten behoeve van de winterscholen. Het doel van het onder wijs, dat op de winterschool wordt ver strekt, is, om aankomende landbouwers in de gelegenheid te stellen op weinig kostbare wijze de noodige theoretische kennis van het landbouwbedrijf te verkrjjgen. Het onder wijs draagt in hoofdzaak den stempel van vakonderwijs, waarbij rekening zal worden gehouden met de behoeften van de provincie, waar de school is gevestigd. De cursus duurt twee winterhalfjarenaanvangende in October en eindigende in Maart. Den 11 zijn aan eenen landbouwer uit polder III (Oost) op een stuk land bij de petroleumhaven twee koeien ontvreemdwelke door de politie aangetroffen werden in de stallen der Holl. Stoomvaartmaatschappij te Amsterdam. De daders zijn nog niet gevonden; alleen vermoedt men dat de daders Dnitschers zijn daar ten minste Dnitschers die koeien aan een slager te koop aangeboden hebben. Den 13 is te Rotterdam overleden de heer Alex. W. A. Heyblombekend door het uitgeven van vele grootere koorwerken, liederen en pianowerken. De Ned. Bank heeft den 14 hare rente op alle onderpanden met pet. verhoogd. Oudorp. De vergrooting van het schoolgebouw is den 12 door burgemeester en wethouders in het open baar aanbesteed. 21 inschrijvingsbiljetten waren inge komen. Perceel I, metsel- en grondwerk, fun deering enz. werd gegund aan K. Silver te Hoog woud voor f 1247 perceel II, timmerwerken, profillen enformeelen voor het le perceel be- noodigdaangenomen door O. Kuinte Heerhugowaard, voor 882en perceel III, glas- en schilder werk, aangenomen door B. Kamp, te Heerhugowaard - voor 92. Het Maandblad tegen de vervalschtngen, onder redactie van dr. P. F. van Hamel Roos te Am sterdam, No 1, bevat internationale maatregelen tegen de vervalsching van levensmiddelenonderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Spui straat 146 Amsterdam, (directeuren dr. P. F. van Hamel Roos en A. Harmens Wzn.)melksoorten, controle-onder zoekingen, malaga-wijn, limonade, mineraalwater, meel, vogelvoeder, gist, zeep, geëmailleerde pannenmaat regelen tegen botervervalschingvervalschte cognac vervaischte boter; over zoogenaamde brood-olie" en de in den handel voorkomende vervalschingon van reuzel en olie kunstwijn loodhoudende thee; kunst-limonade hygiëne en industrie: ventilatie, voorzorgsmaatregelen bij groote hitte, hygiëne en berglucht, vergiftige voorwerpen van gutta-percha, onzuiver duinwater, het bewaren van eieren, petroleum in vasten toestand; feuilleton: de bacillen der bankbiljetten, levensduur van den Amerikaan, het waarnemen van kleuren door muziek, de tuberculose in Japan, natuurlijke zeep, de in de maag verdwaalde kikvorsch vraagbord: aluminium kookpannen, cacao, onschadelijke haarkleurmiddelen, poreuze koelkannen. Zijpe. In de den 14 gehouden vergadering van de afdeeling Zijpe der Hollandsche maatschappij van landbouw waarin 18 leden en 6 gasten tegenwoordig waren werd na voorlezing en goedkeuring der notulen aan de orde gesteld de behandeling van den beschrijvings brief voor de den 15 September a.s. te Amsterdam te houden algemeene vergadering. Met uitzondering van dat van Leidenomtrent het invoeren eener andere wijze van beoordeeling op de al gemeene tentoonstellingkan men zich met alle voor stellen vereenigen. Bepaaldelijk wordt den afgevaardig den opgedragen het voorstel-Medemblik omtrent de oprichting van een staatshypotheekbankte steunen. Met algemeene stemmen verklaart men zich voor dit voorstel. Voor afgevaardigden bij het Landbouw-Comité zullen worden gesteund de candidaturen van de heeren Bult man Groneman en Waller, als plaatsvervanger de heer J. Zijp Kz. Yoor lid van het hoofdbestuur zal men de verkiezing van den heer S. de Jongh bevorderen. Om trent verdere benoemingen wordt den afgevaardigden geheele vrijheid gelaten. Aan de orde is thans de benoeming van 2 afgevaar digden. De heer Schermer geeft in bedenking daarvoor een rooster te maken, opdat al de leden op hunne beurt als afgevaardigden kunnen optreden. Hij meent, dat dit zoude zijn in het belang der afdeeling. Dit denkbeeld vindt bij velen ingang en met algemeene stemmen wordt besloten, dit voor het volgende jaar in toepassing te brengen. Tot afgevaardigden worden nu benoemd de heeren J. de Moor en J. Peetoom en tot plaatsvervanger de heer G Nobel. Door den heer Bossen wordt alsnu ingeleid de be spreking van de mogelijkheid om voor werkverschaf fing dit jaar met de hand te laten dorschen. Hij begint met zijn leedwezen uit te spreken dat er blijkens de opkomst zoo weinig belangstelling in de zaak wordt betoond en wijst op het noodzakelijke van werk verschaffing in den komenden winter. Reeds nu in den zomer is er gebrek aan werk en wordt er te weinig verdiend, zoodat de draagkracht van den werkman thans niets beteekent. Met ernst dringt hij er op aan, dat, zoo 't vooropgezette denkbeeld geen ingang vindt, op andere wijze in de behoefte aan werk zal worden voorzien. De heer Hulst is van meening, dat in deze gemeente, waar de landman slechts weinig graan verbouwt, hoog stens 5 a 6 morgen de machines wel kunnen worden gemistzij 't ook misschien met enkele uitzonderingen. Verschillende sprekers brengen thans bezwaren in tegen het dorschen met de hand, als de meerdere kosten, de onbekendheid van de arbeiders met den dorschvlegel, den langen tijd dien men soodig heeft voor bet dorschen, het gebrek aan geld bij de boeren ètiz. De heer Bossen zegt, dat hij de meerdere kosten zou willen doen dragen door het gemoente- of armbestuur. De andere bezwaren kunnen echter niet worden opgelost en zijnvolgens de aanwezige landbouwers, van dien aard, dat niet met het dorschen met de hand kon wor den begonnen. Slechts enkelen zouden 't kunnen doen, doch dan beteekent de werkverschaffing te weinig. Met waardeering van het geopperde denkbeeld van den heer Bossen, is men vrij algemeen van oordeel dat naar andere middelen moet worden omgezien om tot het doel te geraken. De heer Nieuwland is van meening, dat het polder bestuur in deze kan helpen. Vele wegslooton moeten hoog noodig worden uitgediept en dit zou velen werk geven. Hiertegen wordt de opmerking gemaakt, dat de molen- meesters van de kleine polders daar voor moeten zorgen. De heer Schermer wil de gewone werklijst aanbieden hp zou voor 20 dagen teekenen, als ieder dit in evenre digheid deed, zou men er spoedig genoeg hebben. Er wordt echter geconstateerd, dat de werklust te weinig helpt. Door anderen wordt betoogd, dat er eigenlijk bij de boeren nog werk in overvloed is, doch dat zij te arm zijn om de kosten te betalen. In verband hiermede wordt door sommigen de wensch geuit, dat de gemeente of het armbestuur in de kosten bijdrage. Ook wordt er op ge wezen, dat het wenschelijk zoude zijn, dat de gemeente en het polderbestuur in de behoefte aan werk voorzien, omdat dan de kosten daarvan door allen in evenredig heid van de draagkracht worden omgeslagen. Na verdere breede besprekingen wordt met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van den heer Bossen, om de verschillende corporatiën gemeente-, polder en armbesturen te verzoeken 1 of meer personen te be noemen om met het bestuur der afdeeling landbouw eene commissie te vormen voor werkverschaffing. Die commissie zou dan zooveel mogelijk in de behoefte aan werk voorzien en daarvoor aan de verschillende bestu ren geldelijken steun kunnen vragen. De vergadering wordt daarna gesloten. 3e klasse, le lijst, 14 Aug. 3e klasse, 2e lijst, 15 Aug. In de week van 6 tot 13 Augustus zijn in het Badhuis van het Witte Kruis genomen 71 knipbaden, 161 regenbaden le en 218 idem 2e kl., samen 450 baden. Te 's-Gravenhage is den 12 voor de hoofdakte ge slaagd de onderwijzer aan de r. k. jongensscholen, alhier de heer O. M. A. Jansen. Van 6 tot 11 Augustus zijn door de Alkmaar- sche Tram vereeniging vervoerd 841 personen en wel naar en van Bergen 450 naar en van Heiloo 391 Er blijkt uit de in den laatsten tijd door ons medegedeelde cijfers, dat het fraaie weder op het vervoer naar deze schoone streken een gunstigen invloed uit oefent.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3