Binnenland. 162 stemmen en Gladstone s motie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. BKITSCH-lfVBI K. De Khan van Khelat is door de regeering schuldig verklaard aan verscheidene gevallen van verregaande wreedheid. Hij heeft afstand moeten doen van zijn gezag en zijn oudste zoon, 3Éir Mahmud, is al» zijn opvolger erkend. FBAWHKMH. De orde te Aigues-Mortes aan de Middellandsche zee is hersteldnadat de burgemeester den 18 bekend gemaakt had, dat alle italiaansche werk lieden ontslagen waren door de Saline-Maatschappij die hen voor minder loon dan de fransche werklieden in dienst genomen had en dat de fransche werklieden, alzoo genoegdoening erlangd hebbendeden 19 kalm en wel hun werk konden hervatten. Volgens de Temps zijn bij de ongeregeldheden zes italianen en een franschman gedood en werden in het hospitaal 29 gewonden verpleegd, waar van 7 franschen. De minister van buitenl. zaken heeft aan de afgevaar digden der Parijsche dagbladen verklaard, dat men hem ten onrechte beschuldigd had, als zou hij gezegd hebben, dat er onder die bladen waren, welke bezoldigd werden door buitenlandsche gezanten. Hij had alleen gesproken van de betrekkingenvan sommige bladen met finantiëele agentenbij gelegenheid van het uitgeven van buiten landsche leeningen. Den 20 hebben de verkiezingen voor de Kamer plaats gehad. Voor de 581 te verkiezen leden waren 2060 candidaten: in 80 districten was slecht één candidaat gesteld. Te Parijs waren voor de 37 zetels 371 candidaten. De verkiezingen hadden met de meeste kalmte plaats. Van de 566 bekende verkiezingen waren 312 republi keinen deze partij won 63 zetels, terwijl de herstem mingen in 155 districten voor hne gunstig staan. De pre sident der Kamer Casimir Périer werd te Nogent herko zen. Cassagnac komt te Loudun in herstemming, en Clémenceau te Droguignan met 6511, met Jourdan, socialist, met 4641 stemmen terwijl Vincent, socialist, 2117 en Mairel 1002 stemmen bekwamen. De minister van binnenl. zaken heeft den prefect van het departement Gard en den burgemeester van Aigues- Mortes naar Parijs ontboden. ITAIiIK. Den 20 waren gedurende de laatste 24 uren, 17 ziekte- en 10 sterfgevallen aan cholera te Napels voorgekomen. Den 21 hebben te Rome, te Messina en te Genna aan Frankrijk vijandige betoogingen plaats gehad naar aan leiding van de twisten te Aigues-Mortes tusschen de fransche en italiaansche arbeiders. Te Rome werden steenen geworpen tegen de vensters van het gebouw van het fransche gezantschap. Te Messina werd het wapenbord van het fransche consulaat gerukt en daarna verbrand. Bij besluit van den minister van binnenlandsche zaken zijn in hun ambt geschorst wegens het schandaal op het Farnese-plein vóór het fransche gezantschap te Rome, 1°. de prefect, Callenda 2". de directeur van politie te Rome, Sandri 3°. de inspecteur van politie in de wijk, waarin het gezantschapsgebouw staat. Bij een ander besluit wordt eene commissie van onder zoek benoemd en belast met het aanwijzen van de ver antwoordelijkheid der burgerlijke'en militaire ambtenaren, die de bevelen tot handhaving der orde in de hoofdstad niet uitvoerden. Verder heeft die minister tot de prefecten een schrijven gerichtwaarin hij verklaart datmogen de eerste be toogingen al begrijpelijk zijn als eene uiting van de ver ontwaardiging des volks over het gebeurde te Aigues- Mortes verdere betoogingen het optreden der regeering zouden belemmeren. Voorts worden zij uitgenoodigd, een beroep te doen op de vaderlandslievende gezindheid der bevolking. In den namiddag van den 21 werd te Rome opnieuw eene anti-fransche betooging gehouden welke door de politie uiteen werd gedreven. De prefect te Messina heeft den franschen consul zijn >Zou ik mijnen naam zeggen en bekennen, dat ik naar het slot naar de abdis moet, of moet ik....?" »Zeg het liever niet, jonkvrouw, dat is beter, geloof mij!" ried haar een der krijgsknechten dringend aan. Jonkvrouw, ik krijg daar eenen goeden inval!" zei snel de dame, die zooeven met den naam Eilika was toegesproken. Onder onze reiskappen zal men ons zoo gemakkelijk niet herkennen. Laat ons ruilenik zal mij als de meesteres voordoen en gij speelt voor kamenier. Wie weet, of wij er dan nog niet goed afkomen." Doe wat je wilt, Eilika!" zei de eerste met sidde rende stem. »0 God, wees ons genadig 1" »Gauw, de sluier omlaag!" fluisterde de kamenier. Op eenen halven pijlschotsafstand van de vreemdelingen bleef Bock staan; Nothnagel deed eveneens en plaatste zich achter zijnen heer. Gutdünkel rechts en Teuerlein hadden de handboog gespannen en aangelegd, met een pijl op het snoer. De twee anderen velden de lans tegen de lende en alle zes hielden de omsingelde vreemdelingen zoo scherp en oplettend in het oog, als roofdieren het bekropen wild. De reizigers naderden in langzamen geregelden stap, alsof hun weinig benijdenswaardige toestand hun in 't minst geen zorg baarde. »Moed gehouden!" zei de kordate kamenier zachtjes tot hare meesteres. Hier helpt alleen de grootste bru taliteit of in 't geheel niets. Ik zal mijn mondje wel roeren, dat verzeker ik u!" »Halt!" beval Bock bijna op hetzelfde oogenblik. De dames hielden vlak voor hem hare paarden in, het gelaat door den dichten sluier bedekt. Het doet mij oprecht leed, geachte vreemdelingen", begon Bock op eenen gemaakten toon van beleefdheid die uit zijnen mond vrij belachelijk klonk, »dat ik u lastig vallen en u verzoeken moet met mij eenen kleinen omweg te maken. Wij zullen samen verder trekkenik hoop, dat gij u ons gezelschap zult laten welgevallen." »Ei, ei, heer ridder, wilt gij ons uw geleide naar Quedlinburg aanbieden Dat is zeer galant en vriendelijk van u", zei Eilika, met eenen uitdagenden overmoed, leedwezen betuigd over de beleediging van het wapenschild van het consulaat. In vele huizen was den 21 te Napels de rouwvlag uitgestoken. Een duizendtal betoogers liepen den geheelen middag door de stad. OOBTKVRIJK-HOXttARIJK. De cholera heeft zich in de dorpen langs de Theiss vertoond. In de stad Szolnok bezweken 8 personen aan die ziekte. Omstreeks 40000 arbeiders namen in eene vergadering een besluitwaarin de wenschelijkheid van algemeen stemrecht werd uitgesproken. SPAAJE. Te Madrid is bericht ontvangendat het aan dit Rijk behoorende eiland Porto-Rico door een cycloon verwoest is. Tweede Kamer. Recht tot onteigening;. Het verslag der afdeelingen is verschenen over het wetsvoorstel van den heer van Houten tot uitbreiding en nadere regeling van het recht tot onteigening ten algemee- nen nutte door gemeentebesturen (reeds ten tweeden male ingediend). Zeer vele leden bleven het formeele bezwaar, aan de grondwet ontleendvolhoudenen sommigen bleven bo vendien van oordeel, dat het wetsvoorstel in strijd is met geest en letter van art. 151 g.w. Verscheidene leden waren van meening, dat by aan neming van het voorstel aan den bijzonderen eigendom een gevoelige slag zou worden toegebracht. Eene der ernstigste grieven, tegen het voorstel gekoes terd wasdat lijnrecht in strijd met hetgeen de voorsteller als de strekking van het ontwerp aangeeft, de aanneming van het ontwerp het sein zou wezen tot speculatie in bouwterreinen op groote schaal. Aan den anderen kant werd het betreurd, dat juist buiten het bestek van het ont werp is gelaten de uitbreiding der gelegenheid tot het doen ontruimen en onteigenen der oude en ongezonde arbeiderskwartieren in de steden. Slechts enkele leden gaven hunne instemming met het voorstel te kennen volgens hen behoort het onteigenings- recht op de voorgestelde wijze in overeenstemming gebracht te worden met de maatschappelijke behoeften. VERSLAG omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Aoordliolland over 1893. Over het algemeen zijn de verwachtingen van den oogst niet gunstig te noemen. De meeste gewassen hebben door de langdurige droogte in het voorjaar zoozeer geleden, dat slechts van enkele een tamelijke opbrengst kan worden verwacht. Omtrent de roggegarst en tarwe kan worden mede gedeeld, dat daarvan een middelmatige oogst wordt te gemoet gezien. Dit is ook het geval met de boekwe.t, waarvan het stroo zeer kort is, terwijl van de haver een slechte oogst wordt verwacht. De oogst van het karweizaad zal eveneens middelmatig te noemen zijn. Gunstiger luiden de berichten omtrent het mosterdzaad waarvan een goede opbrengst wordt te gemoet gezien. Ook van erwten en boonen wordt eene goede oogst verwacht. Het vlas belooft een vrij goed beschot. De berichten omtrent de aardappelen luiden gunstig. Van de vroegere soorten wordt een goed beschot ver kregen terwijl de latere soorten zeer goed te veld staan en in sommige gemeenten eene uitmuntenden oogst be- looven. De bekende ziekte vertoont zich tot heden zeer schaarsch. De vruchtboomen staan over het algemeen goed geladen, maar de vrucht heeft zich niet voldoende ontwikkeld. De opbrengst zal niet gunstig zijn. Het gewas der bloembollen was goed en in ééne ge meente zelfs zeer goed te noemen. Hoogst ongunstig luiden de berichten omtrent de hooi en wellanden. Door droogte en hitte byna geheel ver brand zijn de weilanden nagenoeg kaalterwijl de ^oestand van het hooiland slecht wordt genoemd. die buitengewoon echt en natuurlijk klonk. »Is misschien de weg niet veilig van wege roovergespuis of iets van dien aard?" »Dat je de duivel haal'!" dacht de dappere ridder bij zich zeiven. »Die is ook niet op haar mondje gevallen!" en luid antwoordde hij: »Om u te dienen, jonkvrouw, ik neem u onder mijne bescherming en breng u spoedig in veiligheid. Kom maar mee, als 't u belieft, hier rechtsom is de naaste weg." t Hoe bedoelt gij datheer ridder vroeg Eilika weer. »Ik zou denkendat wij dicht bij het doel onzer reis zijn." »Dat zal ik u vertellen, als wij aan het doel komen, jonkvrouw", gaf Bock barsch ten antwoord. »Dus zijn wij uwe gevangenen? Foei, heer ridder, weerlooze vrouwen I" >lk wil 't u niet langer verhelen en 't doet mij we zenlijk leed, jonkvrouw!" antwoordde Bock met een quasi innemend laehje en met eene stijve vrij lummel achtige buiging van het bovenljjf. En zijne knechten wenkend, beval hij, wijzend naar de twee gewapende dienaren der dames: »Neemt die twee de wapenen af!" Aan dit bevel was spoedig voldaan; de twee boden geen tegenstand. Nu zwenkte het gezelschap rechts omringd en gevolgd door de »wilde zeven". Bock zelf reed vooraan, naast de beide dames, die, bitter teleurgesteldmet weemoedige blikken naar het dicht bij zijnde veilige slot staarden, het eigenlijke doel harer reis, waarvan zij zich thans hoe langer hoe verder verwijderden. »Heer ridder", begon Eilika weer, »ik zie natuurlijk wel indat wij in uwe macht zijndoch ik hoopdat gij mij één enkel vriendelijk verzoek niet zult weigeren." Zeker niet, jonkvrouw", antwoordde Bock, »mits gjj slechts niet verlangt, dat ik van u zal scheiden." »Ik heb te Quedlinburg eenen oom, die verlangend naar mijne komst uitziet", sprak Eilika onbevreesd. »Hij zou de hevigste ang3ten uitstaanwanneer ik op den afgesproken tijd niet bij hem was. Vergun mij dus, dat mijne kamenier naar de stad rijdt om mijnen oom de reden van mijn wegblijven mede te deelen. Dan is de goede man gerust." Wordt vervolgd. Pogingenom te Nichtevecht een Nortonpomp te slaan, zijn mislukt. T0 Tiel is eene beweging ontstaan om het gymna sium op te heffen, waarvan eene verlaging van den hoof- delijken omslag met 30 pet. het gevolg zou zijn de voorstanders der opheffing beweren, dat alleen de rijke ingezetenen daarvan voordeel genieten. gesticht »de Heibloem" onder Heijthuizen in Limburg is vergroot door den aankoop van 143 bunders grond, grenzende aan zijne bezittingen, voor 7800. Beroepen naar de geref. gemeente te Hedcmblik J. C. Raamsdonk, candidaat te Kampen. De heer F. Tammens, candidaat te Leiden, heeft het beroep naar de herv. gemeente te Wervershoof aangenomen. Eene boerderij met landerijen te Wermerveer, groot 15.23.47 bunders, is in het openbaar aan verschil lende personen voor f 26384 verkocht. Ëene in de afdeeling Leeuwarden en Leeuwarderadeel der Friesche Maatschappij van landbouw benoemde com missie tot het onderzoeken der vraag, of eene andere wijze van verhuring der boerenplaatsen ook mogelijk was in verband met de Werkloosheid en den roofbouw, heeft een verslag uitgebracht, dat met het volgende voorstel eindigt Het hoofdbestuur der Fr. Mij. van Landbouw uit te noodigen zich tot de Hooge Regeering te wenden met het verzoek, bij de Wetgevende Macht de noodige wets voorstellen aanhangig te maken, waardoor 1° de landgebruiker het recht tot weder-inhuring ver krijgt, op voorwaarde dat de door hem aangebrachte landverbetering bij het bepalen der nieuwe huursom zoo worde berekend, dat de voordeelen, uit die verbetering voortvloeiende, zoowel hem als den eigenaar ten goede komen 2° de landeigenaar ten allen tijde de vrije beschikking over zijn eigendom kan terug erlangen, op voorwaarde, dat hij den landgebruiker tijdig opzegging doe en ten volle vergoeding geve voor de door hem aangebrachte verbeteringen, doch hem recht gegeven worde op schade vergoeding, wanneer ver waar loozing der plaats of roof bouw op wettige wijze is geconstateerd 3° Kamers van Landbouw of pachtcommissiön in het leven worden geroepen, te kiezen door en uit landeigenaren en landgebruikers, met vrijheid zich door deskundigen te laten voorlichten 4° de gemeentebesturen de bevoegdheid erlangen, om op do kohieren der directe belasting op het inkomen niet alleen de ingezetenen, maar ook de ingelanden te brengen, des, dat de eigenaren, zoover zij binnen Neder land wonen, in de plaats hunner inwoning van dat kohier afschrijving erlangen naar verhouding van het belastbaar inkomen, waarvoor zij elders zijn aangeslagen 5° elk burgerlijk contract, in strijd met eenige wet, of de toepasselijkheid van eenig wetsartikel uitsluitende, ongeldig is. Van de 15 op den 18 en 19 te Amsterdam voor de hoofdakte geöxamineerden zijn vier geslaagd n.l. één uit Alkmaar, B J. te Kiefte van Volendam en W. A. Kwantes van Haarlem en mej. M. Thieme van Amsterdam. Men schrijft ons uit Helloo Op het verzoek door verschillende ingezetenen dezer gemeente aan dé directie der Hollandsche Spoorwegmaat schappij gerichtom het station ook voor goederenver voer te bestemmen, is gunstig beschikt. Voor bouwers, bloemisten enz. vooral is dit zeker eene welkome tijding. Ook bij verhuizingen zal de in te voeren maatregel v..n veel gemak zijnin 't bijzonder nu zich in ons lief plaatsje met hare zeldzaam schoone omgeving mee.' en meer vreemdelingen tijdelijk of voor goed vestigen. De tramverbinding met Alkmaar draagt zeker ook het hare daartoe bij. §chagen. De hier gevestigde afdeeling der Hol landsche Maatschappij van landbouw heeft in hare ver gadering op maandag, den 21, besloten, den heer Mr. C. H. Beels voor te dragen als lid van het hoofdbestuur van genoemde maatschappij. Tevens werd besloten, den laatsten woensdag in September eene keuring van 1 en 1 '/Jarige ramlammeren te houden met prijzen van j 10, 5 en diploma. Tot afgevaardigde ter algemeene vergade ring werd de heer P. Buis, voorzitter der afdeeling, gekozen. Den 19 des nachts is in de Maas by Rotterdam verdronken de als rechercheur gunstig bekend staande agent-majoor der politie A. H. Koolterwijl hij belast was met don dienst op het havenbootje. Den 19 heeft een Urker visschersvaartuigdat bij Nieuwediep in aanvaring kwam met een Enkhuizer schuit, belangrijke averij aan den boeg bekomen. Oudkarspel. Den 19 geraakte het tweejarig zoontje van den heer P. al spelende te water. De moeder sprong het dadelijk na en had het geluk het te redden. De nationale kolfwedstrijd te Haarlem zal op 11 en 12 September plaats hebben in plaats van op 4 en 5, wegens het zitting nemen van raadsleden en liet be noemen van wethouders op 5 Sept.: de gelegenheid tot aangifte voor deelneming is open tot 2 September. Behagen. Het onlangs gekozen raadslid de heer Koelman, heeft na de herstemming tusschen de heeren Hoogschagen en Boeije die ten gunste van eerstgenoemde uitviel, voor zijn lidmaatschap bedankt, zoodat de kiezers dit jaar ten vierden male naar de stembus moeten gaan. Als er dan maar weer geen herstemming moet plaats vinden Bij kon." besluit van den 18 is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot adspirant-ingenieur van den Rijkswaterstaat A. R. van Loon. Bij do den 18 gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad te üllddelle is gekozen de heer J. Jz. Tuijn. Den 19 is bij een kort, maar hevig onweder boven Dordrecht de bliksem geslagen in den schoorsteen eener afdeeling van het krankzinnigengestichtwelke vernield werd, zonder overigens schade te veroorzaken. Den 19 is te Wormerveer het door de vereeniging Volksgezondheid gestichte badhuis geopend. Bij den internationalen Wedstrijd van meet op den veiligheidswieler om het kampioenschap van het vaste land, 10000 el, 24'/, ronden, den 20 te Arnhem gehou- bij de Wielerfeesten, is de eerste prijs, zilveren beker ter waarde van 150, in 1891 gewonnen door den heer J. R. Fockema te Arnhem, en in 1892 door den heer R. Protin te Luik, met een gouden kampioensmedalje gewonnen door Protin in 16 min. 28 '/5 sec. Eden van Haarlem was de tweede in 16 m. 28I/S> doch was slechts een halve el achter.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2