DE ROOFRIDDER. l\to. 101. Vijf en Megentigste Jaargang, 1803. y RIJ D A G 25 AUGUSTUS. Buitenland^ FEUILLETON. Binnenland. ALkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- eu Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonn ummer s 3 Prj|s der gewone Advertentlën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Zij, die inlichtingen kunnen geven omtrent den dader of de daders van het stelen van 26 a 30 asters uit het perk in Middenhout, in den nacht van den 18 op den 19 Augustus, worden dringend verzocht, daarvan opgave te doen aan den commissaris van politie. Eene belooning van f 5 wordt uitgeloofd voor hem, die eene aanwijzing kan doen, welke tot de ontdekking van den dader of de daders leidt. DriTICHIiAAD. Van de bij het ongeluk in de Westfaalsche mijn „Kaiserstuhl" gewonde personen zijn nog 7 overledenzoodat het aantal dooden in het geheel 59 bedraagt. Do hertog van Saksen-Coburg-Gotha, broeder van wijlen den prins gemaal van Koningin Victoria van Engeland, is den 22 des avonds om 11 uur 45 min. te Gotha overleden, in den ouderdom van 75 jaren. EAGERjAAD. Een telegram uit Cardiff meldt, dat vele kolendragers den 22 den arbeid hervat hebben de werkstaking in Zuid-Walos werd als bijna geëindigd be schouwd. Den 22 is te Londen de conferentie geopend van den inijnwerkersbond van Groot-Brittannië. Aanwezig waren 44 afgevaardigden, vertegenwoordigende 232.400 mijn werkers. De beraadslagingen werden met gesloten deuren gevoerdmaar uit een officiëel bericht blijktdat de af gevaardigden van het graafschap Durham (waar de mijn werkers aan het werk zijn gebleven) van de conferentie zijn buitengesloten niettegenstaande zij verklaard had den, dat den 22 in Durham biljetten uitgedeeld werden, om te stemmen over de vraag: werkstaken of doorwer ken Ook is eene motie aangenomen waarbij de mijn werkers van Durham uit den Bond worden gezet. Uit Northumberland waren geene afgevaardigden aan wezig. De samenkomst is tot den 23 verdaagd. IERIiAlVD. Den 18 is de eerste der ierscho lokaal spoorwegen geopend, die indertijd op voorstel van den mi nister van Ierland Balfour in de armste en meest afgelegen districten werden aangelegd, namelijk die van West- Donegal naar Killybegs. De pastoor bracht den oud minister hulde en dank voor al hetgeen hij voor Ierland gedaan had. FBAXKRIJH. Alle ministers zijn herkozen. De uitslag van 578 stemmingen is bekend. Er zijn gekozen 315 republikeinen en radicalen 30 socialisten 13 tot de republiek bekeerde conservatieven en 56 con servatieven. Er moeten 164 herstemmingen plaats heb ben. De republikeinen hebben 62 zetels gewonnen. ROD AA VAN JULIUS WOLFF. Naar het hoogduitsch. o 12) »Te Quedlinburg eenen oom, zoo, zoo!" zei Bock ongeloovig»en dat lieve kamerkatje zondt gij geheel alleen naar hem toe willen sturen Neenneenjonk vrouw dat verzoek kan ik u niet toestaan. Gij schijnt mij toe eene verwende aanzienlijke dame te zijn, die stellig de dagelijksche zorgvuldige bediening van uw kamermeisje niet ontberen kunt en op de burcht van mijnen heer loopen dat soort van meisjes niet in zoo groo- ten overvloed rond, dat hij er u eene zou kunnen afstaan." De jonge meesteres zuchtte diep en sidderde over al hare leden. »Het staat u erg leelijk, heer ridder, dat gij mij die kleinigheid niet wilt toestaan", zei Eilika bits. Bock haalde de vierkante schouders op en zweeg. Hij leidde de gevangenen, nadat zij de woest brui sende rivier de Bode, op eene doorwaadbare plek, waren overgetrokkenlangs eenen omweg om het groote kla verveld voor de Gröperpoort, de »zeven hoeven" genoemd en vervolgens over eene brug bij de Brunlakenmolen welke aan de abdis toebehoorde en waar de Regenstein- sche ridder te goed bekend was, dan dat men hier eene poging tot ontzet der gevangenen zou hebben gewaagd, die, bij dit gehucht aangekomen, tevergeefs naar alle kanten naar redding omzagen. De molenaar stond in de deur van zijne vroolijk klapperende molen en Bock groette hem: Goeden dag, meester KraagIndien ik tijd hadzou ik je om een zakje meel aansprekendoch ik heb geenen tijd." »Ik ben zóó ook tevreden, heer ridder!" antwoordde de man en Bock lachte. De minister-president heeft den 21 des middags den italiaanschen gezant ontvangen die de verontwaardiging schetste, in Italië ontstaan door de proclamatie van den maire van Aigues-Mortes en zijn leedwezen uitdrukte over de italiaansche betoogingen tegen Frankrijk terwijl hij er bijvoegde dat een onderzoek werd ingesteld en dat de prefectde quaestor en een inspecteur van politie geschorst waren. De beleediging het consulaat te Mes sina aangedaan zou worden hersteld. De minister-president drukte zijn leedwezen uit over het voorgevallene te Aigues-Morteser bijvoegende dat de orde hersteld en de veiligheid der italianen verzekerd was. Voor de gewonde italianen was zorg gedragen. Een administratief en een gerechtelijk onderzoek waren ge opend. De eerste slagen waren toegebracht door italia nen. De maire van Aigues-Mortes, die door zijne procla matie eene zware verantwoording op zich geladen had, was geschorst. ITAEIE. Den 22 staakten de werklieden der fabriek van werktuigen van den heer Mazocchi te Rome het werk, zoolang de fransche werklieden met ontslagen waren. Een detachement infanterie, dat naar het concert op de „Piazza delle Colonne" gezonden was, werd in den dienst tegengewerkt. Men trachtte het cordon der troepen waarnaar men met steenen wierp, te verbreken. De me nigte werd echter verspreid. Van drie opgeworpen barri cades geraakte één in brand. Zoowel te Rome als in de andere groote steden werden de ongeregeldheden door de anarchisten zeer in de hand gewerkt. Te Genua werd een omnibus in brand gestoken, terwijl twee omnibussen in het water geworpen werden. OOSTEARIJR-HOAGARIJE. In het dorp De- lat ij n in Galicië heorscht de cholera in hevige mate. De eenige geneesheer voor dat dorp en omliggende gemeenten is door overspanning ziek geworden, zoodat alle genees kundige hulp ontbreekt. Iu het dal van den zwarten Theiss stierven sinds 1 Augustus 60 van de 250 door cholera aangetaste ingezetenen. RUSIjAAIR. In de vorige week is de cholera nog steeds uitgebreid. In Kieff waren 529 ziekte- en 184 sterftegevallen in Nishri Nowgorod 468 ziekte en 191 sterfgevallen, in het Dongebied 245 en 199, in Samara 198 en 75, te Moskou dagelijks 90 en 38. It WITSE R li AA B. Den 20 is de volkstemming gehouden, welke door 83159 burgers gevraagd was om eene volksuitspraak in de kwestie betreffende het slach ten van dieren. Met groote meerderheid (155000 tegen 70000 stemmen) is aangenomen het voorstel, volgens het welk dieren niet anders gedood zullen mogen worden dan na vooraf te zijn bedwelmd. -^2a^^.-^Frïïriir;grH1T||| n lu inwiipniiiiuMHi Nu reden zij langs den voet van den galgenberg en Bock zei: »Kijk niet naar boven, jonkvrouw! Er hangt allerlei vuiligheid hoog in de lucht en 't doet mij om uwentwil en ter wille uwor fijngevoelige reukorganen genoegendat wij voor den wind rijden." De jonge meisjes gruwden bij deze ruwe scherts en wendden het hoofd af. Nadat zij altijd nog langs eenen omweg, eenige heuvels waren overgereden, bereikten zij ten laatste het vlakke veld, waar zich, na eenigon tijd, Rnpfer, die op de bokshoornschans als schildwacht was achtergebleven, bij het gezelschap voegde. De weg liep nu regelrecht langs eeno uitgestrekte heuvelenreeks op het dorp Westerhausen aan; rechts lag het open veld met een paar afgelegen eenzame molens in de onmid dellijke nabijheid eener ruischende beek. De beide dames spraken fluisterend met elkander eindelijk vroeg Eilika: »Hoe is uw naam, heer ridder?''' Ridder Bock von Schlanstedt", antwoordde de ge vraagde met een zeker air van voornaamheid en zich hoog oprichtend in den zadel. «Hebt gij dien naam niet vroeger reeds gehoord Goddank nog nooit, heer ridder Bock von Schlanstedt antwoordde Eilika spottend. »En hoe heet uw heer?" «Graaf Albregt von Regenstein!" sprak Bock nog trotscher. De vermeende kamenier maakte, bij het hooren van dezen naameene snelle bewegingwelke even goed voor eene uiting van vreugde en aangename verrassing als voor een bewijs van schrik kon doorgaan. Den naam en hem, die dien droeg, kende zij. Opeens sloeg zij den sluier terug en keek den ridder vlak in 't gezicht. «Dat je de..., hm! hm!" bromde Bock. »Uw ka mermeisje, jonkvrouw, kan zich laten kijken, hoor! Zoudt gij mij ook niet uw liefelijk aanschijn willen toonen »Hier is t al!" lachte Eilika en volgde het voorbeeld harer meesteres. «Ook lang niet slecht!" riep Bock, na haar aandachtig te hebben aangezien«of lieverof eigenlijk nog mooier, jonkvrouw, wilde ik zeggen. Nu zou ik echter nog gaarne uwe hooggeachte namen willen weten." een heuvelwaarop de galg permanent was op gericht. De lijken der ter dood gebrachte misdadigers bleven gewoonlijk eenen zekeren tijd aan de galg hangen, ten prooi aau de roofvogels. (Vert.) VEREENüIGDE STATEN!. De afgevaardigde Johnson uit Ohio heeft in het Huis van Afgevaardigden een ontwerp ingediend, waarbij bepaald wordt, dat de houders van bonds der Ver. Staten, die deze bonds bij de schatkist in bewaring geven, daarvoor een waarde in biljetten zullen ontvangen, gelijk aan de nominale waarde dier bonds. Zoolang de bonds daar berustende zijn, zullen zij geen rente dragonzij zullen teruggege ven worden tegen storting van een som, gelijk aan de nominale waarde. Vele invloedrijke democraten keuren het ontwerp goed, en er zullen pogingen worden gedaan om het zoo spoedig mogelijk te doen aannemen. Indien het ontwerp wet wordt, zullen de houders van obligatiën der Ver. Staten zich in moeielijke tijden fondsen kunnen verschaffen zonder de obligatiën op te offeren. In den Senaat verklaarde de heer Voorhees, een over tuigd bimetallist, dat zijne zienswijze niet veranderd is toch zal hij stemmen vóór de afschaffing van de Sherman- wet, die hij bijzonder gebrekkig acht. Hij laakte de republikeinen, die haar gemaakt hebben en verkondigde den lof van president Cleveland's meening in geldelijke aangelegenheden Men vermoedt, dat deze rede van den heer Voorhees een grooten invloed zal hebben op de eindbeslissing. Den 19 is te Helder wegens kindermoord aan gehouden de weduwe C. G. T. aan de Hoofdgracht aldaar, moeder van drie nog jonge kinderen en den 20 naar Alkmaar overgebracht. Den 20 had te Oranjewoud op een stuk weiland de aangekondigde meeting tot afschaffing van het privaat bezit plaats. Zij werd bijgewoond door ongeveer 10000 menschen. Met de vaandels omhoog, trok de stoet met muziek voorop door Heerenveen naar Oranjewoud, verge zeld van den burgemeester van Schoterland. Als sprekers traden opDomela Nieuwenhuis, Polak, van Emmenes, v. d. Zwaag, mej. Keiler, Troelstra, Spiekman, Helsdin- gon, Hermans en van Vlaardingen. De orde werd geen oogeublik gestoord. Te Leeuwarden ontstond bij de terugkomst der vier stoombooten tusschen de politie en eenige personen, die weigerden te gehoorzamen aan het verbod om te zingen, moeielijkhedeu. Ten slotte zag de politie zich genoodzaakt, herhaalde malen charges met den stok te maken, waarbij verscheidene personen geraakt werden. Dit optreden der politie heeft aanleiding gegeven tot het houden eener drukbezochte protest-meeting te Leeuwarden in den avond van den 22, waarin eene motie aangenomen werd, waarbij tegen dat optreden krachtig opgekomen werd, terwijl den burgemeester ver zocht zal worden een streng onderzoek naar het gebeurde in te stellen en de schuldigen te straffen. Den 22 is te Enkhuizen de oppassende timmer- »Die zullen wij aan uwen heer bekend maken!" ant woordde do gewaande kamenier, met eene beslistheid, welke den ridder iu volle ernst verbaasd deed staan zóó zelfs, dat hij gedurende langen tijd het stilzwiisen bewaarde. Plotseling echter hield hij stil en zeide tot de beide gevangen krijgsknechten: Zit af en scheer je weg 1 Vlug wat, als 't je belieft!" voegde hij er bij, toen de twee niet spoedig genoeg aan 't ontvangen bevel vol deden. »Ik heb geen lust jelui in do menage te houden want niemand zal wel zoo gek zijn om een losgeld te betalen voor zulke galgentronies. Jelui paarden echter zijn goed; ik kan ze zeer toevallig best gebruiken en zal daarom zoo vrij zijnze als eene gedachtenis aan jelui te bewaren." «Wij blijven bij onze meesteres en wijben niet van hare zijde", sprak een van de twee, fier het hoofd in den nek werpend. «Geen praatjes en wees blij, dat ik je het niets waardige leven laat; jelui maliënkolders waren eigenlijk ook nog wel de moeite van 't meenemen waard Maakt maar dat jelui wegkomt! Vlug! Afgezeten!" De arme drommels moesten gehoorzamen en Bock's knechten maakten zich van hunne rossen meesterbe nevens van de beide pakpaarden, terwijl de ontwapende ruitersmet hangend hoofdmet loome schreden den terugweg aannamen. «Jelui kunt mijnentwege ook nog onzen lieven oom te Quedlinburg hartelijk groeten", riep Bock de twee mannen spottend na. Langzaam reed Bock met de zijnen voort. Niet ver meer van Regenstein kwam hem een man op eene kar tegemoet, die zoover mogelijk zijn paard deed uithalen om aan den ruiterstoet genoegzame ruimte te laten. Het scheen, dat hij de vrouwen kende, want hij riep: «Veel geluk met uwe vangst, heer ridder Bock von Schlanstedt! Alle duivels, dat zal een flink losgeld geven!" «Diezelfde duivels mogen jou dien wensch vergelden oude helhond!" antwoordde Bock vergenoegd, met de hem aangeboren beestachtige ruwheid; »die domme Quedlinburgers kannen 't immers betalen Laat in den namiddag reden «de wilde zeven" met hunne gevangenen over de valbrug, de poort in van de oude burcht Regenstein.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1