mansknecht T. Kroner, die peren pinkte, uit den boom geval len en kort daarna overledende rnggegraat was gebroken. m B!r l1011' besluit van den 17 is aan den heer mr. JH. van Heioma op zijn verzoek met ingang van 1 Oc- tober a.s. eervol ontslag verleend als raadsheer in het gerechtshof te Leeuwardenmet dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch heeft den 18 besloten het voorstel van bnrg. en weth. tot het aangaan eener 3 /2 pet. conversieleening van 1.0C0.000 ter ver vanging van alle nog loopende 4 pet. leeningen, aan te honden met het oog op de huidige onrustige geldmarkt en het schrijven van Ged. Staten, waarbij verzocht werd/ alsnog te beproeven van de regeering betere waarborgen te verkrijgen voor de van Rijkswege toegezegde jaarlijk- sche huur van f 2000 voor de gebouwen der Kweekschool, aan den minister mede te deelen en te vragen, of niet gunstiger voorwaarden voor de gemeente te bedingen zijn. BiJ k°n- besluit van den 18 is bepaalddat de le luitenant der infanterie P. van der Molen en de fuselier P. van der Klamp ter zake van hun gedrag bij eene ontmoeting met den vijand in Atjeh in het eerste half- jaar 1898, bij afzonderlijke dagorders zoo in Indië als in .Nederland eervol zullen worden vermeld. ^en I® 1® te 's-Gravenhage een persoonop wien o valsche rijksdaalders werden bevonden en daarom aan gehouden was, als vervaardiger van valsche rijksdaalders in hechtenis geblevennadat de politie de zekerheid had verkregen dat hij ook de vervaardiger daarvan was. Gij kon. besluit van den 19 is benoemd tot lid van het college voor de zeevisscherijen de heer jhr. mr. J. •Roëillid van de Tweede Kamer. T ^en ,2(} is t,e Geutichem een 22jarig jongeling verdronken bij het baden terwijl hij een ander trachtte te redden. Egmond aan Zee. De gemeenteraad heeft den met ingang van 1 Oct. a.s. eervol ontslag verleend aan mej. A. O. Lugten als onderwijzeres aan de openbare school aldaar. Den 21 heeft Anna de Hon, weduwe van O. Vuijk te Kapelle a/d IJsel, haren 102 verjaardag gevierd: zij is blind maar volmaakt gezond. Den 21 is in de te Maastricht gehouden algemeene vergadering der broederschap van candidaat-notarissen in JNederland besloten, de volgende vergadering te Haar lem te houden en met 33 tegen 28 stemmen het be- ginselhet notariaat staatsambt, aangenomen. Den 21 des avonds is in het midden van den Kra- lingschen plas waar het zeer diep iseene zeilboot om geslagen tengevolge van een rukwind. Twee werklieden Cornells Boer en Pieter Eerland die het ongeval zagen, slaagden er in twee van de zeven in het water gevallenen te redden de vijf andere verdronken. Drie hunner waren huisvaders en laten weduwe met kinderen in zorgvolle omstandigheden achter. "7 7fn de *6 °P den 21 en 22 te Amsterdam voordo hoofdakte geëxamineerden zijn drie geslaagdn 1. J. Mulder van Haarlem, G, H. Onwejan van Utrecht en O. r aan wc van Hilversum. "Volgens eene officiëelo bekendmaking is te Rotter dam eerst een geval van cholera asiatica met doodelijken afloop voorgekomen, op eeu vaartuig in den Haringvliet; bij eene volgende kennisgeving wordt melding gemaakt van nog een sterfgeval en dat drie lijders in behandeling waren gebleven. Zandvoort. Tot lid van den gemeenteraad is ge kozen de heer N. H. Peters met 57 van de 95 geldige stemmen de heer P. van der Mije verkreeg 23 en de heer A. Groen Jzn. 14 stemmen. _Ds. C. Barneveld heeft bedankt voor het beroep naar Tienhoven. Vier gevallen van vlekziekte onder varkens zijn voor gekomen. De kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam heeft den heer C. J. M. Dijkmans candidaat gesteld voor lid der Prov. Staten van Noordholland. De algemeene vergadering der Broederschap van candidaat-notarissen in Nederland heeft besloten zich tot de regeering te wenden met het verzoek, dat de regee ring, wanneer zij zich voorneemt nieuwe notariëele stand plaatsen op te richten, of standplaatsen, welke in geruimen tijd onbezet zijn geweestte vervullendit ter openbare kennis brenge. Het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor bloembollencultuur heeft ter kennis van de leden der ereemging gebracht, dat de minister van financiën, na nadere overweging van de vraag omtrent de aangifte der bloembollen voor de vermogensbelasting en na kennis neming der daaromtrent uitgebrachte adviezentot de volgende slotsom is gekomen »De in den zomer leverbare bollen moeten »den oogst genoemd worden; die, welke na één of meer jaren van voorbereiding in den grond werden gepoot om in den zomer geoogst en als product van de cultuur verkocht te wordenzijn dus gelijk te stellen met het te veld staande gewas, waarvan geene aangifte behoeft te worden gedaan. Maar al het andere al de jongere bollen (het zoogenaamde kraam) moet als deel van het bedrijfskapi taal worden beschouwd en als zoodanig geschat voor de vermogensbelasting worden aangegeven." In verband daarmede heeft de inspecteur der registratie medegedeeld, dat deze aangiften thans in elk geval vóór IU beptember worden ingewacht. Het hoofdbestuur is verder in overleg met dien inspecteur te rade geworden een nauwgezet onderzoek in te stellen, op welke wijze naar eisch en billijkheid dat gedeelte der op 1 Mei te veld staande bol- en knolgewassen waarvan volgens de beslissing van den minister de vermogensbelasting ver schuldigd is, zal moeten worden gewaardeerd. Dat onder zoek is ver genoeg gevorderd, om daarvan de uitkomsten te kunnen mededeelen in het volgend nummer (26 Augus tus) van het «Weekblad voor Bloembollencultuur" De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot ka pelaan te Schagen den heer N. Louridtzthans te Koel oiar ends veen. De burgerlijke armbesturen van Kollum Kollu- merzwaag en Westergeest zullen eene tijdelijke geldlee- nmg sluiten van f 15500tegen eene rente van ten oogste 4j pet., uit welke gelden vlas zal worden aangekocht om te doen bewerkenten einde op die t wijze in den nood van de werkloozen gedurende den j aanstaanden winter te voorzien. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Hengelo ds. Bruna te Purmerend. Te Zevenaar is bij herstemming tot lid der Prov. btaten van Gelderland gekozen de heer J. M. L. Bellaard te Gendnngen met 1048 stemmen, tegen 1020 op den heer I.E. lerwmdt te Pannerden. Deheer C.Dyserinck heeft om redenen van gezondheid ontslag genomen als wethouder te Amsterdam. Don 21 des avonds is bij de Wijkerbrug nabij 's-Gra- yenhage eene dame van de IJselstroomtram gesprongen, terwijl deze reeds in beweging was, met het gevolg°dat zij struikelde en de wielen haar over een arm en de beide beenen gingen, welke lichaamsdeelen verbrijzeld werden. Naar het ziekenhuis te 's-Gravenhage vervoerd is zij dien avond nog overleden. In den nacht van den 21 op den 22 is het gebouw der openbare school te Muiden met woning afgebrand. Texel. Voor lid van deu gemeenteraad moet herstemd worden tusschen de heeren C. W. Bakker Jr. en jhr. Strick vau Linschoten burgemeester. Anua Paulowna. Den 22 is de gemeente-reke ning over 1892 vastgesteld in ontvangsten op 16858 96, I m U?g™,*°P f 16386,503, alzoo met een batig slot van f 472,41°. a De gemeenteraad van Opsterland heeft den 22 be sloten voor rekening der gemeente dadelijk uitgeveende gronden aan te koopen en deze fe doen ontginnen om daardoor werk te verschaffen. Eene commissie van drie leden werd benoemd om onder 's Raads goedkeuring, gronden aan te koopen. Bij kon. besluit van den 22 is met ingang van 1 Octobera. den opzichter over 's Rijks kustverlichting te Kijkduin P. Kwant, wegens meer dan 65jarigen ouder dom, op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend, behoudens aanspraak op pensioen; b. in zijne plaats be noemd de opzichter over 's Rijks kustverlichting te De Cocksdorp op Texel A. J. Grollé en c. benoemd tot opzichter over 's Rijks kustverlichting te De Cocksdorp op Texel M. Muijethans lichtwachter bij 's Rijks verlichting te Kijkduin. Haarlem. Den 23 is tot tijdelijk wethouder be noemd de heer Johs. de Breuk. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 23 o.a. benoemd tot hoofd der school 1 kl. aan de Kattenburger! ZESDE HOOFDSTUK. Denzelfden dag, waarop het in het vorige hoofdstuk beschrevene voorviel, waren de zes broeders op Regen stein bijeen. Ulrich, de derde, en domheer van Hildes- heimwas bij Bernhardden eenigen gehuwdeop de Heimburcht, afgestegen; Poppe, die in de voor onneem baar doorgaande burcht Erottorf huisde, had met Gunther op Regenstein zijnen intrek genomen, waar ook de jongste, Siegfried, nog steeds een gastvrij dak was blijven vinden. Wel waren de in de laatste dagon in de Harzgouw voorgevallen gebeurtenissen niet onbesproken tusschen hen gebleven, doch deze waren de eigenlijke reden niet, waarom de afzonderlijk wonende broeders heden verga derd waren. Het vreedzaamstwat er op aarde bestaat, de viering van eenen sterfdag, had hen te zamen ge bracht. Zij wilden den dag gedenkenwaarop hun vader overleden was, graaf Ulrich, een man, die hun allen tot voorbeeld had gestrekt in ridderlijke deugdendap perheid en moed, ter eere zijner nagedachtenis, evenals zij dit ieder jaar plachten te doen ter herinnering hunner vroeger gestorvene moeder. Ongeveer midden tusschen het ontzaggelijkebijna ontoegankelijk steil oploopende rotsgevaarte van Regen stein en de bergtop, welke de Heimburcht droeg, doch meer zjjwaartsals derde hoekpunt van eenen gelijkzij- digen driehoek, lag, in een stil en liefelijk boschrijk dalhalf tusschen het groen verscholenhet klooster Michaëlstein. Het was door de abdis Beatrix von Qued- linburg tweehonderd jaar geledengesticht en voor ongeveer zestig jaar was een graaf Ulrich von Regenstein er abt geweest, een eerwaardig en godvruchtig edelman wiens stille geheiligde rust nu reeds geheele geslachten van het edele gravenhuis deelden. Ginds in het steengrauwe kerkje had de waardige abt heden eene plechtige zielemis voor den overleden graaf gelezen en knielden thans de zes broeders met Reginhild, Lernhards gemalin en dochter vau graaf Burchard von Mansfeldtin den kruisgang bij de graven hunner ouders. Achter hunne heeren, op eerbiedigen afstand, lagen de oudste en meest vertrouwde grafelijke dienaren eveneens geknield en nog verder stond de grijze abt aan het hoofd zijner monnikenmet gevouwen handen toe te zienhoe die kleine ridderschaar de nagedachtenis hunner ouders plechtig vereerden. De beide grafsteenen van het grafelijk echtpaar stonden boven de groeve rechtop, tegen de muur naast elkanderdieht bij dien van hunnen jongen zoon Otto de laatste in de rij van talrijke te vroeg gestorven kindoren hunner voorouders. Op iedere zerk prijkte de uitgehouwen levensgroote beeltenis van den overledene, wiens graf zij dekte, omringd door een opschrift, dat naamdatum van geboorte en overlijden enz. vermeldde. Graaf Albrecht was in volle wapenrusting met zwaard en lans afgebeeldde hooge staatsiehelm met volleu vederbos in den rechter arm aan den linker het kleine driehoekige schild enevenals zijne gemalinstaande op eenen grooten hond. Gravin Bia, eene geboren gravin van Kefernburg, was gehuld in een lang golvend ge waad en eenen wijden geplooiden mantel, en hield tusschen de over de borst gevouwenmet de vingers naar boven gekeerde handen eenen rozenkrans. De stille kloostertuinhet met kruizen overdekte kerkhof der monnikenlag half nog in de schaduw ten deele reeds beschenon door de morgenzondie met haar gouden stralen de zuilen en zuiltjes van eeu deel van den kruisgang verlichtte, de meest grillige scha duwen werpend op den effen steenen vloer. Uit den tuin stroomde de zuivere frissche herfstlucht het gewelf binnenstruiken en boomen hadden jonge blaadjes en tusschen de graven bloeiden viooltjes. Diepe stilte heerschte alom men hoorde niets dan nu en dan een zacht gekletter van een zwaard over de sporen van eenen der biddende graven. Wordt vervolgd. kade H. Deelmanhoofd eener school te Purmerend, en tot derden onderwijzer aan school No. 30 O. C. Boelens te Helder. -J*". des avonds is te Zaandam de pelmolen West hl +me,t j/Jbehoorende schuren, staande in het Westerveld en toebehoorende aan de heeren van Waveren en Dekker, afgebrand. In het hoofdkiesdistrict Ruurlo is tot lid der Prov btaten verkozen de heer jhr. mr. M. W C de Toncre met 999 van de 1607 stemmen; de heer" P.' Q. Gaüfe verkreeg 588 stemmen. ~,,D® verkiezing van een Gd der Prov. Staten van Noordholland m het hoofdkiesdistrict Hoorn, in plaats van den heer M. de Jong, benoemd tot lid der Eerste op 26rSeptembTr °P 12 herstemmil% noodig, In, de te Utrecht gehouden vergadering van de JaTde181^ MaatschaPPulijk Belang is de wenschelijkheid van de wederinvoering eener octrooiwet met 67 tegen 8 stemmen uitgesproken. Met 55 tegen 29 stemmen werd verworpen een voorstel om bij den wetgever op vervroegde winkelsluiting aan te dringen, al werd de wenschelijkheid van vervroegde sluiting algemeen gedeeldde wenschelijk heid van zondagsrust werd met 62 tegen 22 stemmen aangenomen doch een voorstelom die aan den wetgever te vragen werd verworpen met 51 tegen 33 stemmen. «""merend. De gemeenteraad heeft afwijzend beschikt op het adres van den burgemeester van Scher- merhorn om subsidie voor de herstelling van het kerk gebouw der ned. herv. gemeente aldaar, daar de ongun stige toestand van de geldmiddelen der gemeente der gelijke uitgaven niet gedoogt. Aan de afdeeling van het Witte Kruis is voor 1894 eene subsidie van f 100 ver- leend tot het aanstellen eener ziekenverpleegster. Venhuizen. De heer ds. Boelman, beroepen pre dikant te Giethoorn, nam den 20 afscheid van zijn gemeente. zljpe- In de vergadering van den gemeenteraad den 22 gehouden, was alleen de heer Paarlberg afwezig! IS a voorlezmg en goedkeuring der notulen stelt de voorzitter aan de orde het rapport der commissie tot onderzoek der rekeningen over 1892. Er blijkt uit, dat alle posten in goede orde zijn bevonden. De commissie vestigde er de aandacht op, dat voor tooneelvertooningen J 480.70 ontvangen werd en dus 180.70 meer dan daarvoor bij de begrooting is uitgetrokken. Zij is van meeningdat indirect de gemeente daardoor schade zal lijden, dat met al die festiviteiten de armoede toenemen zal en het dus geraden is het getal vergunningen te verminderen. Nog werd gevraagd, waarom de levering van kruideniers- en grutterswaren aan het weeshuis aan slechts een paar personen werd opgedragenzij meent, dat zooveel mogelijk alle winkeliers in de ge meente daarvoor behooren te worden aangewezen. De gemeente-rekening bedraagt in ontvang 46327.98 in ro 4ö400.39; sluit dus met een batig saldo 'van 2y2/.ö9; die van het algemeen armbestuur in ont- V-a??7/0a 8l-5 5 iu uitgaaf 8692.515batig saldo 11/4.Ö4; die van het weeshuis in ontvang 3627 04 in uitgaaf 2656.44; batig saldo 970.60. De commissie constateert, dat de administratie in goede orde is en de geldelijke uitkomsten gunstig zijn en stelt voor de rekeningen goed te keuren onder dankzegging aan de verschillende administratiën, voor hun goed beheer. Tsr voorzitter dankt de commissie voor haren arbeid. Wat de eerste bedenking betreftvond hij het nog al vreemddat de commissie aanmerking maakt op eene hoogere ontvangst dan waarop is gerekend. Met het denkbeeld der commissie om minder vergunning te ge ven, kon hg zich niet vereenigen, omdat het zoo moeielijk gaat te weigeren waar er belasting voor wordt geheven. Dan zou hij het nog beter vindende belasting zoo te verhoogen, dat de kasteleins er geen voordeel in zien dikwijls partijen aan te leggen. De heer van Beusekom zou de vergunningen willen inkrimpen doch heeft ook geen bezwaar tegen verhooging der belasting. De heer hrancis zou ook gaarne zien, dat de partijen vermin derden t Is voor de jongelui verleidelijk en voor de ouders lastig. De heer Biersteker had bezwaar tegen het verhoogen der belasting. De kasteleins betalen reeds veel belasting, waaronder het vergunningsrecht, zoodat zij wel hun best moeten doen iets extra's te verdienen. De voorzitter was dit wel ten deele met den heer Biersteker eens. De neeren Kruijer en Francis geven in overweging, het getal vergunningen in den winter te verminderen. De voorzitter bracht daarop in stemming het voorste) der commissie tot goedkeuring der rekeningen. Met algemeene stemmen werd dienovereenkomstig besloten. Door het dagelijksch bestuur werd nu voorgesteld, om van het saldo van 1892 f 1000 te bestemmen voor extra aflossing van schuld en daarvan eene suppletoire begroo ting op te maken. De heer Biersteker vroeg, of dit met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden wel verkieslijk is en hot niet beter zou zijn f 500 beschikbaar te houden, vooral met het oog op den toestand der armen. De heer Nobel zeide het gevoelen van den heer Biersteker te waardeeren, doch meende, dat van het saldo wel f 1000 kon worden gemist en mocht later van extra behoefte blijken, dan zal daarvoor zeker wel geld te vinden zijn. Met algemeene stemmen werd daarop het voorstel van het dagelijksch bestuur aangenomen en de suppletoire begrooting goedgekeurd. Er werd nu gelezen een adres van de afdeeling Zijpe der Hollandsche maatschappij van landbouw, houdende verzoek om aan het bestuur dier afdeeling een of meer raadsleden toe te voegen tot het vormen eener commissie voor werkverschaffing in den a.s. winter. De voorzitter lichtte dit verzoek nader toe. Algemeen kon men zich met het instellen eener zoodanige commissie vereenigen en na eenige bespreking werd met algemeene stemmen besloten, daarvoor 4 leden af te vaardigen. Na gehouden stemming bleek, dat met meerderheid van stemmen waren gekozen de heeren G. Nieuwland, C. Kruijer, P. Waijboer en J. v. Beusekom. De laatste maakte eenig bezwaar, doch ten slotte verklaren allen, buiten den heer Nieuw land zich bereid in de commissie zitting te nemen. Deze laatste nog geen zitting hebbende zal van zijne benoeming kennis worden gegeven. Een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarbij door hen afwijzend is beschikt op een adres van S. Groot houdende bezwaar tegen zijn aanslag in den hoofdelrjken omslag, werd voor kennisgeving aangenomen. Uit de ingekomen brieven en eene beschikking van den minister betrekkelijk de vastgestelde verordening op

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2