Stadsberichten. Want in 's lands belang is het jammer, dat zulke goede krachten, Jala waarover de radicalen beschikken, geen andere taak zouden hebben, dan liberale hervormingen tegen te werken, en geen andere toekomst, dan hier en daar een meerderheid bijeen te scharrelen, gelijk de heer Gerritsen te Leeuwarden. Meenen de radicalen dat het liberale program voor hen niet ruim genoeg is mij dunkthet verleden dei liberale partij is voldoende waarborg, dat zij geen stati- onnaire partij is. En ook de geschiedenis der laatste jaren is daar, om te bewijzen, dat de liberale paitij met a hare fouten toch altijd nog eerder dan de andere partijen voor nieuwe denkbeelden te winnen is. In dezen brief vindt de heer Borgesius tevens de ver klaring van mijn interruptie op 10 Aug. j.l., waarin ik tegen de vereenzelviging van radicalen met vooruitstrevenderi protesteerde. Wel waren vóór 1887 degenendie zich tegenwoordig «radicalen" noemen, vooruitstrevende libe ralen en ik hoop, dat velen hunner het weder worden, maar'thans zijn zij het niet. Naar de inductieve methode beoordeeld, is de radicale partij tegenwoordig niet anders, dan een groep personen, die de liberalen verhinderen of trachten te verhinderen hervormingen tot stand te bren gen en met dr. Kuyper samenspannen om den liberalen zetels te ontnemen. Met het oog op de veiligheid van hun zetel doen voor uitstrevende liberalen niet kwaad te trachten met de radicalen op goeden voet te blijven cli te komen. Dan krijgen zij misschien bij de eerstvolgende verkiezingen ook de candidatuur der radicalen of blijven zij althans voor radicale tegencandidaten bewaard. Maar het böiang des lands eischt iets anders. Dit eischtdat een tactiek als door de radicale partij gevolgd iseen tactiek alleen gericht op de bestrijding van voormalige partijge- nooten, ook als zij hervormingen trachten te verwezenlijken, die een eereplaats innemen op het radicale program, als afschaffing en vermindering van accijnzen op de eerste levensbehoeften, afschaffing der patentwet, vermindering der mutatie-rechten openlijk en krachtig door het land veroordeeld wordt in naam der politieke moraliteit. Als partij zonder toekomst, ingeval de liberalen er in slagen de naastvolgende jaren even vruchtbaar voor het land te doen zijn als de beide voorgaande, opent zich voor de radicalen nog slechts een nieuwe dageraad, als zij weten te bewerken, dat de Begeering vasthoudt aan hetgeen in de kieswet-ontwerpen den tegenstand der Kamer opwekt. Voor niets is men dan ook in de kringen, die naar Kamer-ontbinding sturen, zoo bevreesd, als voor een werkelijk gemeen overleg tusschen Begeering en Kamer op de drie punten, waaromtrent de Begeering met de groote meerderheid in conflict is. Die meerder heid wil van de schrijfproef niet weten zij wil aan wanbetalers van belasting geen kiesrecht toekennen en zij houdt vast aan den grondwettigen eisch, dat de kie zers bona fide eenig kenteeken van geschiktheid en maat- schappelijken welstand moeten bezitten. Dat ook in den geest der meerdorheid een ruim kiesrecht is te ontwerpen en b.v. het amendement van der Kaaij c.s. reeds zooals het daar ligt, in omvang der uitbreiding het ontwerp der Begeering op zijde streeft, moet daarom door allerlei valsche voorstellingen en personaliteiten voor het volk verborgen gehouden worden. Evenzeer ook het notoire feitdat indien van regeeringswege eenig voorstel werd gedaandat werkelijk van den zin naar gemeen overleg blijk gaf, de zaak in weinig tijds beklonken ware. Bij kon. besluit van den 25 is benoemd tot com missaris van politie te Zaltbommel de heer J. F. Ver schoor, thans inspecteur van politie te Botterdam. Den 25, op den 75en verjaardag der stichting van generaal van den Bosch, de Maatschappij van Weldadig heid is het gebouw Bustoordeene stichtingaanvan kelijk op kleine schaal ingericht voor 5 paar ouden van dagen die op hunne hoeven niet meer kunnen werken geopend met eene toespraak vau den president-commis saris, den heer jhr. mr. I. K. W. Quarles van Ufiord. Van de 15 op den 25 en 26 te Amsterdam voor de hoofdakte geëxnmineerden zijn 3 geslaagd n.l. J. Veld van ünkhulzenW. Vos van Muiden en B. Vreeken van Amsterdam. Bij het hevig onweder, dat den 25 in den omtrek van Tietjork woedde, is een 17jarige boerenknecht, die uit het weiland huiswaarts keerde, door den bliksem doodelijk getroffen. Den 26 is een driejarig kind uit het raam der tweede verdieping van een huis in de Langestiaat te Amsterdam gevallen en kort daarop overleden. Den 26 is ter hoogte van Harderwijk een vaartuig, dat de noodvlag in top had, door de stoomboot Burge meester van Marle, te Kampen behouden binnengebracht. Het vaartuig was de met rogge geladen tjalk van schip per H, Dories, komende van Botterdam en bestemd naar Leeuwarden. Den 25 des avonds heeft de heer B. J. Loman van Londen, te Groningen, in tegenwoordigheid van een vrij talrijk publiek, zes partijen schaak tegelijk zonder bord gespeeld. Aan de zes borden namen plaats de heeren H. PostmaW. F. M. Meijerdr. A. van Bhijn van Leiden, kapitein H. B. van Bhijn, dr. N. Westendorp Boerma en G. Boutstra, in overleg met H. B. Zijlstra, allen bekende, goede schaakspelers. De heer Lohman speelde zoo goed, dat hij alle partijen won. Dr. van Bhijn hield den strijd het langst vol. Heerhugowaard. De heer ds. J. de Jong, herv. predikant, nam, in de namiddag godsdienstoefening van den 27met eene ernstige rede afscheid van de ge meente, waarmede hij het leoraarsambt nederlegde. De kerkeraad heeft uit het bestaande alphabetische zestal van predikanten beroepen den heer G. van Wijhe predikant te Arkel. Holhorn. In den polder Waard en Groet kleppe ren en brommen do stoomdorschmachines dag aan dag van 's morgens zeer vroeg tot 's avonds zoo laat mogelijk. De arbeiders, hierbij werkzaam, verdienen niet naar even redigheid van don arbeid, door hen verricht. Het ergste echter is, dat, als do granen zijn afgedorscht, voor velen het werk is afgeloopen. Thans reeds worden er werk lieden bedankt, als een govolg van het stoomdorschen dadelijk van het land af, waardoor er landbouwers zijn, bij wio alles reeds voor de markt gereed is en waar verdere werkzaamheden zeer goed door het vaste volk kunnsn worden verricht. Ook hier wordt thans rogge enz. uitgezaaid, om voor veevoeder-groen afgemaaid te worden. De nahooi-oogst is in dezen omtrek onbeduidend. St. Pankras. Mej. Sj. de Vries, Beneden-Knijpe, heeft voor de benoeming tot onderwijzeres aan de openbare school alhier bedankt. Den 24 hebben de leerlingen der 2 hoogste leerjaren der school een tochtje, per boot van den heer Bosman, naar Amsterdam gemaakt, waar zij een Suez-boot, Artis en Aquarium bezochten en een toertje per tram door de stad deden. Met rijtuigen waren zij 's morgens naar Alk maar gebracht en werden zij 's avonds vandaar weder terug gehaald. Om de kosten goed te maken, hadden zij wekelijks een paar centen gespaard en het tekortkomende werd uit de gemeentekas verstrekt. Hoogst voldaan kwa men de kleinen weder tehuis. Den jongeren scholieren wordt eerstdaags een feestje bereid. Sedert den 26 zijn te Botterdam twee personen aan aziatische cholera overleden en is één daaraan lijdende bevonden, zoodat in behandeling bleven vier personen. Den 27 des morgens is bij den spoorweg-overgang bij Blaauw-Kapel een man door den sneltrein uit Hil versum overreden. Te Delft is een geval van cholera bij eene vrouw voorgekomen. Tijdens de te 's-Hertogenbosch gehouden tentoon stelling van de afdeeling 's-Hertngenbosch der Noordbra- bantsche Maatschappij van Landbouw, heeft eene keuring van buitenlandsche hengsten van wege den minister van oorlog plaats gehad, waarbij de eerste prijs, 1500, en de tweede prijs, 1000, niet werden toegekend: de derde prijs f 500 werd toegekend aan Peter van de Vereeniging tot verbetering van het paardenras te Almkerk. Zes paar den waren ingezonden. Texel. In de laatstgehouden vergadering der af deeling «Texel" van de Hollandsche maatschappij van landbouw, werd, bij gelegenheid der behandeling van de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering, betoogd, dat het voorstel der afdeeling Alfen, Oudshoorn en Aarlanderveen, behelzende de wenschelijkheid, dat van Rijkswege wettelijke bepalingen gemaakt worden ter be strijding der tuberculose bij het rundvee door het aan die ziekte lijdend vee af te maken en de volle waarde aan den eigenaar te vergoedenniet scherp^ genoeg ge formuleerd was, aangezien uit de toelichting van het voorstel bleek, dat de vergoeding meer op de voorgrond trad dan de bestrijding der ziekte. Yoor het voorzitter schap dor Holl. maatschappij van landbouw zal de afdee ling de candidatuur steunen van den heer Bauduinals lid van het hoofdbestuur die van den hoer Groneman. Tot afgevaardigde tor algemeene vergadering werd ge kozen de heer S. P. Keijser, terwijl de heer C. P. Keijser als diens plaatsvervanger werd aangewezen. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat omstreeks het midden van September o.k. alhier eene keuring van paarden, die men in het stamboek wenscht opgenomen, te zien, zal plaats hebben. Yoor rekening der afdeeling zullen eenige loten worden aangekocht voor de bij gelegenheid der tentoonstelling te houden verloting. Omtrent de vraag: „op welke wijze men in den aan staanden winter zich van ruw voeder zal kunnen voor zien", kwam men tot geen bepaalde slotsom. Spanbroek. De gemeenteraad hoeft aan de al hier bestaande vereeniging Tot bevordering van getrouw schoolbezoek eene toelage van f 100 verleend. Hoorn. Den 28 is de meesterknecht van don keer B., goudsmidop diefstal van goud betrapt. Na onder zoek werd voor eene vrij belangrijke waarde bij den verdachte gevonden. Hij werd gevankelijk naar Alkmaar gebracht. Bergen. Aan de den 28 gehouden jaarlijksche harddraverij, werd door 14 paarden deelgenomen. De prijs werd behaald door Marie", van den heer J. Ol denburg bereden door IJ. Oldenburg, de le premie, door «Mina", van den heer J. van Beenen, bereden door A. van Beenen en de 2o premie, door >Emma", van den heer C. Schouten, bereden door den eigenaar. Het 38e openbaar verslag is verschenen over 1892 van de Inrichting voor spraakgebrekkige en achterlijke kinderen te Amsterdam. Een aantal van 81 patiënten werd gedurende dat jaar verpleegd van verschillenden godsdienst en van den leeftijd van 11 tot 19 jaren. Daaronder was er o. a. een uit Alkmaar die binnen den behandelingstijd de inrichting verlaten moestomdat hare ouders niet bp machte waren het kost- en leergeld ad 300 por jaar, bij' elkander te krijgen. Een groot aantal patiënten hebben zich weder aan gemeld doch moesten als altijd worden afgewezen we gens gebrek aan ruimte. Te Alkmaar zijn slechts 13 leden. De heer A. A. Gouwe, te dezer plaatse, behoort tot de 8 beschermheeron. Spoorwegen. In het verslag over het jaar 1892, door den Baad van toezicht op de spoorwegdiensten aan den minister van waterstaat uitgebrachtstaat vermeld dat don Baad tot onderzoek werden in handen gesteld o. a. de concessie aanvragen van de Hollandscho IJzeren Spoorweg-Maat schappij voor een spoorweg van Hoorn over Heerhugo- waard naar Alkmaarvan particulieren voor een lo- caalspoorweg van Amsterdam naar Haarlem en van de Noord-Hollandsche Tramweg-Maatschappij, van een stoom tramweg van Alkmaar naar Pm-merende. Naar het zich laat aanzien zal over de voorwaardenwaar onder deze concessiën kunnen worden verleend spoedig overeenstemming tusschen de onderscheidenedaarbij betrokken partijen verkregen worden. Wat het station Alkmaar betreftkwam het vergroo- ten van de goederenbergplaats gereed. Voor het plaatsen van reservematerieel voor treinen in de richting naar den Helder en ten einde de goederentreinen onafhankelijk van de hoofdsporen en van de draaibrug over het Kanaal te kunnen rangeereu, werden drie aoode sporen gelegd. De toegangsweg naar de goederenloods werd met klinkers bestraat. Te Castricum werd in verband met eene spoorwijzi- ging voor hot bewegen der uiterste wissels een bewegings toestel geplaatstdat door electrische blokken met het station verbonden is zoodat de stationchef geen toe stemming kan geven tot het op veilig trekken der af standsignalen voordat het blokschijfje van het door hem gevraagde spoor is vrij gemaakt. Van den stoombootveerdienst EnkhuizenStavoren wordt gezegd, dat de uitoefening van den dienst met de veerbooten zeer geregeld plaats had en geene aanleiding tot opmerkingen gaf, evenmin als de reddingsmiddelen en de overige voorgeschreven veiligheidsmaatregelen. In het geheel werden 2774 overtochten gemaakt, als 882 door het stoomschip «Holland", 818 door »Groningen" en 1074 door »Friesland". Onvervuld bleven 154 over tochten, in hoofdzaak door ijs en voor een deel door drijfijs en mist. De aansluiting werd slechts eenmaal gemist en wel op 1 Maart, tengevolge van vertraging van den frieschen trein door een defect aan de machine. Het aan tal vervoerde passagiers vermeerderde van 57529 in 1888 tot 82250 in 1892. Zeer belangwekkend in het verslag is de staat der ongevallendie op de verschillende lijnen van ons land plaats hadden. In het geheel werden 56 personen gedood en 57 gewond, verdeeld als volgt: reizigers: door den dienst, ged.ood geen, gewond 2; door eigen toedoen, ge dood 2, gewond 1; beambten: door den dienst, gedood 18, gewond 22; door eigen toedoen gedood 13, gewond 22; personen op den spoorweg: ge dood 28, gewond 10. Naar aanleiding van eene klacht betreff nde de weige ring om te Alkmaar de bagage van een iziger iiaar Tiel aantenemen, werd in het nieuwe tariet voor reizigers en bagage het station Alkmaar met Tiel in verkeer gebracht. Ter feestelijke viering van do joponing der Ca dettenschool, op Zaterdag, 30 September waarvoor onlangs door den raad eene subsidie uit de gemeentekas is toegestaan van 750 is het volgende programma, uit te voeren in de Harddraverslaan onder leiding der vereeniging „Burgerkring", vastgesteld: 12 uur. 1°. Opening der feestviering; 2°. groote duivenvluchtvan wege de hier bestaande vereeniging «de Postduif"; 3°. ringrijden en slenteltrekkendoor ongehuwde parenmet paarden aangespannen voor tweewielige rijtuigen, om prijs en premie, (inleggeld 0.50); houtjesrapen, door kinderen van 12 14 jaar, jongens en meisjes, om prijs en premie. 11/2 uur. 1°. Zakloopen voor mannen boven 20 jaar; voor vrouwen boven 18 jaar; voor jongens boven 16 jaar, om prijs en premie in contanten2°. hardloopen met hindernissena. voor mannen boven 20 jaarvoor vrouwen boven 20 jaar, om prijs en premie. 4 uur. Tobbenspel voor mannen boven 20 jaar om prijs en premie. 9 uur. Groot schitterend vuurwerk. Het Stedelijk Muziekkorps, onder leiding van den heer J. M. Otto zal gedurende de feestelijkheden zich doen hooren. De toegang tot de volksspelen en tot het vuurwerk is kosteloos. Na afloop van dit laatste zal een bal worden gegeven, dat uitsluitend toegankelijk is voor leden van «Burger kring" met eene dame terwijl voor iedere dame meer 0.25 zal moeten worden betaald. Het geschenk van ingezetenen aan de gemeente Alkmaar ter gelegenheid van den zeventigsten geboor tedag op 15 Mei 1.1., van den heer A. Maclaino lont, burgemeester dezer stadin het nieuw aangelegde plantsoen „tSiddenhout", is nu vollodig gereed. Ter zijde van hot vijvertjemet rotspartij waaruit het water ontspringen kanwerd dezer dagen eene zeer fraaie monumentale vaas geplaatst, die groot en omvangrijk genoeg isom oen goed figuur te maken en aan de omgeving eenig relief te geven. Donderdag, den 31, 's namiddags van 3 tot 5 uur, zal er, ter gelegenheid van den verjaardag van 35. M. de Honingln door het korps officieren van de d.d, schutterij alhierin de Bnitensocieteiteen concert worden aangeboden aan heeren officieren en leeraren der Cadettenschool en aan de leden dier sociëteit. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin- Regentes hebben ieder de Vereeniging tot bevor dering van christelijke belangen, alhier, verblijd met een gift van honderd gulden. Voor den eersten zondag van de kermis was de tent der heeren gebrs. van Hier, op de Paardenmarkt, bij de opvoering van het treurspel «Katharina Howard", flink bezet. Voor eene goede rolbezetting was door de directie gezorgd. De heer Veltmau, die bij zijn optreden met toejuichingen werd begroet, vertolkte de figuur van Hendrik den achtste, Engeland's Koning, die als specia liteit op huwelijksgebied in da geschiedenis bekend staat, doordat hij zesmadl zich in den echtelijken staat begaf. Weliswaar verwierf deze vorst zich daarbij eene hoogst ongunstige reputatie, wijl slechts een dier vrouwen haar natuurlijken dood stierf en de overige vijf voor het ge noegen zich eenigen tijd koningin te noemenop het schavot het leven inboetten. Toch is in het treurspel van Alexander Dumas, zooals wij het bij de heeren van Lierin vrije hol'andsche navolging, zagen vertolken, de figuur des konings, door den heer Veltman weêrgegeven. niot geheel en al onsym pathiek. Zijne vijfde gemalin, Catharina Howard, speelt daaiin de slechte rol, waardoor 's konings gedrag jegens haar in menig opzicht gerechtvaardigd wordt. Mejuffrouw Julia Cuypers eene onzer beste tooneel- speelsters, van vlaamschen oorsprong, wat hare uitspraak nu en dan verraadt weet niettemin voor dit vrouwen karakter den toeschouwer innig medelijden inteboezemen. Zij vertolkt Catharina Howard als het slachtoffor van eene slechte opvoeding, van haren kwaden geniuseene grenzenlooze ijdelheid. Al hebben wij haar spel wel eens meer bewonderd vooral wat betreft het eerste deel der opvoering ten slotte echter vertoonde zij ook nu al de kracht van haar dramatisch talent en was hare vertolking uitnemend. De heer Pothai'stdie als Catharina's echtgenootin de rol van Ethelwood hertog van Durham optreedt spoelde met voel toowijding. Bedrogen als hij zich ziet in het liefste wat hij meent te bezittenwaar ook zijn leven niet te kostbaar is voor haar, wio hij in den weg staat naar de koninginnenkroon daar weet de heer Potharst meestal met groote soberheid den feilen haat weer te gevendie hem zijne vrouw koningin ge worden doet vervolgen, totdat haar hoofd door zijne eigen handen op het schavot gevallen is. Hem komt een goed deel der eer van het welslagen der opvoering^ toe. Blijkens achterstaande advertentie treedt mej. Ouijpers donderdag voor het laatst hier op. Woensdag speelt zij ook meê in «Hendrik III", een zeer bekend, goed beoordeeld stuk.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3