Buitenland. Binne n la 11 d. met een arbeider met kinderen, die f 1,of minder per dag verdient? Kan het inderdaad voor hem als «ken- teeken" van welstand gelden dat hij in den loop van een jaar niet meer dan eenmaal is verhuisd Een tweede vraag is»wat wordt in het amendement verstaan onder «hoofd van een gezin"? Hij moet als zoodanig voorkomen op de bevolkingsregisters. Maar daarvoor behoeft hij niet gehuwd te zijn; het is voldoende, dat hij een afzonderlijk huis bewoontjade bepalingen omtrent de bevolkingsregisters gaan verder. Personen, diehoewel bij anderen inwonende afzonderlijk leven worden als zelfstandige huisgezinnen beschouwd." Yeroordeeling wegens bedelarijlandlooperijopenbare dronkenschap veroordeeling tot opzending naar een rijks werkinrichting doet volgens het amendement iemand het kenteeken van geschiktheid en welstand verliezenmaar niet veroordeeling wegens diefstaloplichtingver duistering niet onwaardigverklaring om bij de gewa pende macht te dienenn i e t het zich opzettelijk ont trekken aan den verplichten krijgdienst. Waarom niet als men eenmaal dergelijke gronden van ongeschiktheid opneemt BELVIE. De kapitein der infanterie Pélix, die den 2 te Osteude 15 francs stal uit het badkoetsje eener engelsche dame, is den 28 door den krijgsraad te Brugge veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, 26 francs boete en verwijdering uit het leger, De kapitein, omtrent wien uitstekende getuigenissen werden afgelegd, zoo door zijne chefs als zijne kameraden, beweerde, die badkoetsjes voor de grap geopend te hebben en is van het vonnis nu in hooger beroep gekomen. DEAEMARKESi. De Keizer van Rusland is den 29 met zijne familie te Kopenhagen aangekomen. BUITSCHIiAAB. Hertog Alfred van Saksen- Coburg-Gotha heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zegt dat hij overeenkomstig de wettelijke erfopvolging en na gezworen te hebben, de grondwet van beide hertogdommen te zullen handhaven en be schermen, de regeering in vertrouwen op Gods hulp en bijstand heeft aanvaard. Hij spreekt voorts de ver wachting uitdat alle staatsdienaren en alle inwoners der hertogdommen hem als rechtmatig landheer trouw en gehoorzaam zullen zijnhij van zijn kant geeft de verzekeringdat hij zich de handhaving van recht en gerechtigheid en de bevordering van de welvaart des lands tot hoogste levenstaak heeft gesteld en dat hijevenals zijn voorganger, den duitschen keizer en het rijk immer trouw zal blijven. EAKEIiAAD. De mijnwerkers in Durham hebben zich bij meerderheid van stemmen tegen een werkstaking verklaard. De benoeming van den 4-3 jarigen hertog van Connaught tot bevelhebber bij de legeroefeningen van Aldershot wekt groote ontevredenheid. De Daily News schrijft deze benooming aan gunst toe en zegt, dat Piinsen van den bloede niet uitsluitend winstgevende eereplaatsen moeten bekleeden. lagerhuis. Den 28 zeide de onder-minister van koloniëndat de Britsche Zuid-Afrika Maat schappij zelve de rust en orde moet handhaven in het gebied dat onder haar toezicht staaten de regeering heeft geen enkele reden om te gelooven dat die maat schappij daartoe niet in staat is. Aan haar is echter kennis gegeven dat zij zonder machtiging van hooger hand, geen aanvallende beweging mag maken. De heer Henry Loch de gouverneur-generaal van de Kaap, heeft den 28 des avonds getelegrapheerd dat het gerucht van nieuwe invallen der Matabelen in Mashonaland niet bevestigd wordt. Lobengula heeft eenige hoofden naar Palapya gezonden. De heer Loch heeft toen Loben gula doen wetendat het hem aangenaam zou zijn de hoofden te ontvangenindien zij kwamen met woorden van vrede en vriendschap. Bij de behandeling van de begrooting van marine zeide de minister van marinedat de engelsche scheepsmacht niet zoo klein is dat het verlies van één schip het on verwijld bouwen van een nieuw noodzakelijk maakt, maar in de toekomst toch rekening zal worden gehouden met het verlies der Victoria. De maatregelenin vreemde landen genomen, maken het bouwen van groote kruisers noodig, maar er bestaat meer dringende behoefte aan torpedo-verdelgers, en de regeering is overtuigd dat de am in aaubouw zijnde hot volstrekt noodige verdedigings middel voor de veiligheid des lands zullen zijn. ik het u ook niet vertellen, heer graaf, 't zal toch niet lang meer geheim blijven. Mijn broeder is voornemens om zijn graafschap voor eeuwig, in vollen eigendom, af te staan aan den bisschop van Halberstadt. «Wat? Aan den bisschopBernhardheb je dat gehoord?" riep do graaf, geheel buiten zich zei ven van verbazing en verontwaardigingterwijl de andere broe ders elkander met open mond zaten aan te staren. Albrecht was opgestaan en liep met groote schreden het vertrek op en neder. «En hebt gij vrijwillig van uwe rechten afstand ge daan?" vroeg hij eindelijk. Oda schudde het hoofd en zuchtte. «Gravin Oda", zei daarop Albrecht, na eene poos te hebben nagedacht, «nu ik dat weet, laat ik u niet vrijMaar ikAlbrecht von Regenstein en wij allen hierzullen uwe rechten weten te handhaven. Het graaf schap Falkenstein afstaan aan den bisschop? Nooit in der eeuwigheid zal dat gebeurennooitzoolang ik in .staat ben een zwaard te hanteeren!" De broeders gaven luid en beslist hunnen bijval te kennen met de woorden van den oudste. «Bockthans dank ik je voor je vangst!" ging Al brecht voort. «Zeg aan Ursula, dat zij do vertrekken van onze moeder zaliger voor gravin Oda en hare ka menier in gereedheid brengt." «Halt, dat is mijne zaak!" riep Siegfried overgelukkig en ijlde de kamer uit om aan de huishondster de beve len van zijnen broeder over te brengen. Wordt vervolgd. Gladstone stelde den 30 voor tot de derde lezing van het Home Rule-ontwerp over te gaanen lichtte zijn standpunt nog eens toe in eene welsprekende rede die 65 minuten duurde. Als argument voor Home Rule heeft men zich beroepen op de ervaring, in andere landen op gedaan de tegenstanders wijzen echter op hetgeen nu in Zweden en Noorwegen voorvalt, en het is waar, dat de spanning daar te lande op het oogenblik een nieuw tijdvak is ingetreden maar aangenomen dat de Zweedsch-Noord- sche unie ontbonden wordtdan kan men haar tooh de verdienste niet ontzeggen, dat zij 80 jaren lang een wer kelijke overeenstemming tnsschen beide landen heeft ge vestigd. Voorts verdedigde hij de sluiting der besprekingen, die reeds al te zeer gerekt zijn de voornaamste beginselen van Home Rule toch zijn besproken. De argumenten der oppositie verwierp hij en ontzegde er alle waarde aan. Als de voordracht verworpen wordtzal op reusachtige schaal om scheiding gevraagd wordende aanneming van de voordracht door het Lagerhuis zal daarentegen de grootste stap zijn op den weg tot een spoedige en vol komen zegepraal. De heer Courtney drong op de verwerping der voor dracht aan. FRA9IKRIJH. Den 27 werden tijdens de Mis in eene kerk te Montpellier vier schoten gelost. Bij onder zoek bleek dat mevr. Aliziari den 70jarigen notaris Jean had dood geschoten omdat hij 30000 weigerde te be talen die zij van hem te vorderen had. De besprekingen tusschen Frankrijk en Italië over de pasmunt zijn op den goeden weg om te slagen. Frank rijk heeft er in toegestemd eene conferentie te honden ten einde het vraagstuk te onderwerpen aan de goedkeu ring van BelgiëZwitserland en Griekenland wier toe stemming verzekert schijnt. De conferentie zal over eenige dagen gehouden worden. Frankrijk verzamelt reeds de italiaansche pasmunt, waarvoor Italië goud in ruil zal zenden. SFA91JE. In den nacht van den 28 had er te San-Sebastian eene woelige manifestatie plaats terwijl de muziek op het openbare plein speelde. De bevolking vroeg de Baskische hymne, schreeuwende «leve de vrijheid, dood aan Sagasta Toen aan dit verlangen niet voldaan werd, ontstond er groote opschudding. De burgerlijke gou verneur werd, terwijl hij zich naar den minister-president Sagasta begaf, met steenworpen begroet voor diens hotel. De troepen joegen de menigte uiteen. Er zijn vier burgers gedood en eenige ernstig gekwetst. Vijf politieagenten en eenige soldaten werden gekwetst. De dagbladen van San-Sebastian zijn in beslag genomen, vóór zij rondgevent werden. 'De Koningin-Regentes maakte aanstalten om te vertrekken en zon onmiddellijk naar Madrid terugkeeren. Den 28 des morgens was het rustig in de stad. Indien er nieuwe onlusten mochten komen, zou de staat van beleg worden afgekondigd. Het paleis van de Regentes en h6t hotel van den heer Sagasta worden door cavallerie bewaakt. VEREESIGRE NTATEV. Het Huis van Ver tegenwoordigers verwierp den 28 met 225 tegen 123 stemmen het amendement van den heer Bland, tot in voering der vrije aanmunting van zilver, met een waar deverhouding ten opzichte van goud als 16 tot 1. Een tweede amendement1 van den heer Bland waarbij de waardeverhouding, als 17 tot 1 werd bepaald, werd met 230 tegen 100 stemmen verworpen. Een derde amende ment, waarbij de verhouding als 18 tot 1 werd bepaald, werd met 239 tegen 102 stemmen verworpen. Amende menten, waarbij de verhouding bepaald werd als 19 tot 1 en 20 tot 1 werden mede verworpen; van de 341 stemden 105 en 119 voor. Het wetsontwerp-Wilson, tot intrekking der Sherman- wet, werd met 239 tegen 110 stemmen aangenomen. Het ontwerp is naar den Senaat veizondon. In den Senaat is door den heer Voorhees een voorstel ingediend tot afschaffing van de Sherman-wet, bijna eens luidend met het voorstel van den heer Wilson. Den 30 begonnen de beraadslagingen over dit wets ontwerp. Sherman zelf hield eene redevoering waarin hij zich voor de intrekking der naar hem genoemde wet verklaardehij zeide dat de crisis niet te wijten is aan de wetmaar aan de wijzigingin de invoerrechten gebracht. Sherman stelde voor, obligatiën uit te geven om verlichting te brengen in de crisis en aan alle tekor ten te gemoet te komen; hij was van oordeel, dat men het surplus van zilver, dat nu in de schatkist wordt vast gehouden in geld zou kunnen verwisselen. De rede van zulk een financier van naam de vader van de wetdie men wil afschaffen heeft een grooten indruk gemaakt. Zijn meening heeft grooten invloed op de republikeinsche Senaatsledendie waarschijnlijk elk voorstel, dat Sherman zal doen, zullen aannemen. Eerste Mamer. Bedrijfsbelasting. Den 28 is verschenen de Memorie van Antwoord van den minister van financiën op hot verslag der Eerste Kamer over deze bolasting, waaraan het volgende ontleend wordt. Het blijft voor den minister onmogelijk, om althans bij benadering de vermoedelijke opbrengst der bedrijfs belasting vast te stellen. Aangaande de opbrengst^van de vermogensbelasting kunnen zelfs geen globale cijfers worden medegedeeld. Een overschot boven 8,600,000 komt hem niet waarschijnlijk voor. Voor do heffing van gemeente lijke opcenten op de vermogens- en do bedrijfsbelasting hoopt de regeering ter bekwamer tijd een voordracht te doen. Het is hare overtuiging, dat aan de verbetering van het verband tusschen Rijks- en gemeente-geldmiddelen eerlang hare krachten gewijd moeten worden. Vorder beantwoordt bij do 5 hoofdbezwaren tegen het ontwerp, als 1°. do ingewikkelde aard. Hij betoogt dat bij groote beknoptheid van de bepalingenöf der schatkist of den belastingplichtige onrecht kan geschiedeu. 2°. het heirleger van ambtenaren en leden van com- missiën. Dit bezwaar acht de minister sterk overdreven. Waarschijnlijk zal alleen het getal controleurs in de groote middelpunten vermeerderd moeten worden. 3°. do druk, dien deze wet zal uitoefenen. De min. acht de gronden voor dit bezwaar niet afdoende, wijzende op de matigheid van het voorgestelde tarief, en op de verlichting die in zeer vele gevallen zal worden aange bracht, vooral voor den middenstand; 4°. gebrek aan consequentie, wegens dubbele belasting van naamlooze vennootschappijen. Naar de minister me dedeelt, zal deze zich bepalen tot de winsten van nieuw op te richten vennootschappen 5°. socialistische tint van het ontwerp, in verband met de progressie. De min. ziet in progressie geen toepassing van het socialistisch beginsel, waar zij strekt om aan het denkbeeld van belasting naar draagkracht een betere uitvoering te verzekeren. De regeering legt de verklaring af, dat de administratie de ingezetenen bij de toepassing der wet, ook der straf bepalingen, zoo min mogelijk bemoeiljjken en de wet in milden geest uitoefenen zal. De vrjjstelling van de land- bouwwinsten verdedigt de minister op de bekende gronden, en in de overtuiging, dat 't in een tijd van duurzamen voorspoed voor landbouw en veeteelt geen grooten tegen stand zal verwekkenom de winsten uit die bedragen verkregen, in de belasting op te nemen. De minister, die verklaart waarde te hechten aan de geheimhouding, acht haar in zoodanige mate verzekerd, als mogelijk was. Bij de beantwoording der opmerkingen omtrent de onderdeelen, geeft de minister o.a. te kennen, dat het drank vergunningsrecht niet in aftrek kan worden gebracht. Tweede Kamer. Kiesrecht. De heer Levy heeft eene nota van toelichting inge zonden op de door hem voorgestelde amendementen. I. De staatkundige en de burgerlijke meerderjarigheid behooren hier niet samen te vallen. De burgerlijke wet neemt tusschen handlichting, meerderjarig verklaring en meerderjarigheid eene traps gewijze opklimming (onderscheidenlijk den leeftijd van 18, 20 en van 23 jaren) aan. II. Tegen het aannemen van de laagste zelfstandig- heidsgrens als kenteeken van welstand bestaat geenerlei bezwaar. Volgens het amendement, zich aan het stelsel der Regeering aansluitende, is mede-kiesgerechtigdheid niet toe te kennen, zoodra binnen het aangewezen tijdperk onderstand genoten is van eene georganiseerde in stelling, al strekt deze tot voorkoming van ar moede, en al staat zij als zoodanig niet op de lijst bedoeld in art. 3 der armenwet. III. Aan te nemen, behoudens tegenbewijs, dat een wegens bedelarij of landlooperij veroordeelde, na vonnis of ontslag 3 jaren behoeft om de laatste zelfstandigheids- grens te bereiken, schijnt niet onbillijk. IV. De aangehaalde artikelen van het Wetboek van Strafrecht straffen dengene, die, ter deelneming aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing voor een ander zich uitgeeft. Wat doet hij anders, die, kiesbevoegdheid missende, voor kiesgerechtigd zich doet doorgaan Aanvulling Indische begrooting. De minister van koloniën heeft oen wetsontwerp inge diend strekkende om het le hoofdstuk der Indische be grooting voor 1893 te verhoogen met f 80,400 ter be strijding van de uitgaven verbonden aan de uitzending van den benoemden gouverneur-generaal van Nederl.Indië en aan don terugkeer naar Nederland van den tegenwoor- eigen landvoogd. Wat den benoemden gouverneur-generaal betroft, wordt als naar gewoonte gerekend op f 60000, wegens kosten van uitrusting en op f 20,000 voor reiskosten naar Indië en traktement gedurende het tijdvak tusschen zijn vertrek uit Nederland en Indiëterwijl ten behoeve van den aftredenden landvoogd wordt gei aamd f 5400 voor pen sioen en vergoeding der kosten van overtocht naar Noder- land. Wieringen. Tot gemeente-ontvanger is benoemd de heer H. Westerhuis te Harlingen. Haarlem. In eene druk bezochte vergadering van neringdoenden en belanghebbenden bij de kermis is besloten aan den gemeenteraad te verzoeken herstel dei- kermis op den voetzooals zij in 1892 werd gevierd. Eene commissie van 9 leden werd aangewezen die met lijsten ter ondersteuning van dit adres zal rondgaan. De nieuw benoemde gouverneur-generaal van Nederl. Indië zal aan hen die hem over dienstzaken wenschen te sprekendaartoe gelegenheid geven op 45 en 6 September, van des namiddags half twee tot vier uron, in het gebouw van het departement van koloniëD te 's-Gravenhage. Bedankt voor het beroep naar de geref. gemeente te Medeinblik door ds. J. C. Raamsdonk te Kampen. W. H. Vliegen, redacteur van de Volkstribune te Maastrichtis naar de terechtzitting der arr. rechtbank aldaar verwezenbeschuldigd van beleediging bij ge schrift aangedaan aan mr. Reitsma advocaat-generaal bij het hof te 's-Hertogenbosch. Den 1 December wordt te Volenilam eene bijzon dere meisjesschool geopend, die onder de leiding zal staan van geestelijke zusters (Dominicanessen). Ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië kunnen worden gesteld eenige onderwijzers en onderwijzeressen om te worden geplaatst als onder wijzer 3e klasse en als hulponderwijzeres bij het o. 1. o. voor europeanen en daarmede gelijkgestelden daar te lande, op eene belooning van voorloopig 100 's maands, benevens 500 voor eerste uitrusting od vrijen overtocht. Voor uitzending kuunen in aanmerking komen onder wijzers die hoofdakte bezitteu en onderwijzeressen in het bezit der hoofdakte eu van eene akte voor de fran- sche taal. Zaandam. De voordracht voor een veearts tevens keurmeester van veevleesch en vischbestaat uit W. H. van Haselen te Vianen G. Hannema te Franeker en A. ten Sande te Gouda. De benooming heeft den 5 September plaats. Bij kon. besluit van den 25 is de heer mr. Th. J. A. Nuyens benoemd tot lid van den Kolonialen Raad in de kolonie Ouraqao. Hoorn. Den 26 is een afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond opgericht. Staande de vergadering traden ongeveer 400 leden toe. De heer S. J. de Vries heeft ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Den 29 is in de meubelmakerswerkplaats van den heer Wilmes brand uitgebroken welke door het spoedig op treden der brandweer tot dat perceel beperkt bleef. Den 29 is in de liberale kiesvereeniging Burgerplicht de heer A. E. Zimmermanburgemeestercandidaat

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2