3S0;:rsr J bo zij; Schaakprobleem No. 9. Stadsberiditen. gesteld voor lid der Provinciale Staten van Noordholland met 25 stemmen tegen 19 op den heer H. W. J. Sannes. I Jmulden. Den 26 is een jongen van 14 jaar die zich met zwemmen te ver in do Noordzee waagde verdronken^e Leerdam drie gevallen van cholera 11 gevallen van aziatische cholera voorgekomen, waarvan 5 met doodelijken afloop. Beroepen naar de doopsgezinde gemeente te Mon- nikpndain Wier&ma Wieringen. Scha«en. Bij de den 29 gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad, vacature Koelman ziin 112 creldige stemmen uitgebracht, waarvan 57 op den heer 0. Bijpost Rz„ 23 op den heer J de Veer en 15 op den heer S. Keet zoodat gekozen is de heer O. "ÏL ju oord schermer. Voor do openstaande predi kantsplaats bij de ned. herv. gem. alhier is het volgende alfabetische zestal gevormd Bisschop Boelo 1wisk I H. Edling Dimmen Hille Ris LambersOost-Voorne H. L. Kniphuisen, Oudorp, en Proost, Koog aan de Zaan. Gedurende Juli is bij de Rijks-postspaarbank inge legd f 1,617,561,34, terugbetaald ƒ1,065,297,69 zoodat het gezamenlijk tegoed der inleggers op 30 Juli bedroeg 30 128 948 42. In den loop der maand zpn 4941 nieuwe boekjes 'afgegeven en 1809 geheel afbetaald zoodat er aan het einde der maand nog 384,329 m omloop waren. Xnidsctiarwoude. Ds. H. A. Ludwig heeft toe- zegging van beroep ontvangen naar den Helder. Te Haarlem is het bouwen van 32 woonhuizen aan de Leidsche vaart aanbesteed. Hoogste inschrijving was 169850 en laagste inschrijving 162850 van de heeren B. Zuidhof en Zonen aldaar. De gemeenteraad van Steenbergen heeft besloten tot het doen bouwen van een nieuw post- en telegraaf kantoor. Het Rijk zal 5 pet. voor bouw- en 3'/2 pet. voor terreinkosten vergoeden. Den 27, te ongeveer 12 uren, kwamen in Oostzij- derveld te Zaandam van het stroopen drie personen terug, toen een hunner, C. Schaft, het ongeluk had met den vinger aan den trekker van het geweer te komen waardoor het schot afging en W. Heijnwonende te Oostzaan, 19 jaren oud, in de ruggegraat doodelijk ge troffen werd. Bij de op den 28 ter viering van Groningen s ont zet aldaar gehouden harddraverij waaraan 28 paar den deelnamenwerd de prijs van 400 gewonnen door Sador van den heer Florijn te Rotterdamde eerste premie van f 200 door Fanny van den heer jhr. de Marees van Swinderen te Paterswolde en de tweede premie van f 100 door Jonge Tabor II van den heer J. Roele te Buiksloot. Den 28 is aan de Weerdbarrière te Utrecht een meisje van 6 jaren onder de tram geraakt en zoo ernstig verwond dat het spoedig overleed. Van de 13 (1 dame en 12 heeren) den 28 en 29 te Amsterdam voor de hoofdakte geexamineerden zijn 4 geslaagd n.l. mej. D. M. A. Jüllenberger van Amster dam P. Zander van Aalsmeer en H. Rozenbroek en M. A. Sluizer van Amsterdam. Voor een lid der Prov. Staten van Noordholland werden den 29 te Amsterdam 3500 geldige stemmen uit gebracht; daarvan bekwam de heer C. J. M. Dijkmans lib., 1696, mr. L. H. Povelkath., 1097 en mr. D. P. D. Fabius a.-r., 689 stemmen alzoo herstemming tus- schen twee eerstgenoemde heeren. Bij kon. besluiten van don 28 en 29 zijn tal van ridderorden verleend; o.a. zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heeren dr. A. F. van Aken, inspecteur van het middelbaar onderwijsmr. J. Gerdenier schoolopziener in het district Amsterdam, G. M. Boissevain te Amsterdam, secretaris der vereemging »Het Buitenland" en mede-gedelegeerde ter internationale muntconferonte van 1892 O. J. van der Ondermeuleu eere-lid van het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw tot ridder in de orde van Oranje-Nassau o. a. de heeren C. Kroon Mz., dijkgraaf van Geestmeram- baclit, en E. van IJsseldijk stationschef te Haarlem. Do eere-medaille der orde van Oranje-Nassau in goud is o.a. verleend aan L. P. W. van Wetering, bri gadier der Rijksveldwacht te Medemtolik. Oplossing van probleem Ho. 9. Van den heer Fr. Herben, Sittard. D f 7. K c5 D a7 t K:e5; R g7 t P onv. P f 3 t fe; D d5 f Rf 2 D a7 f Een geestig probleem met zeer fraaien en verborgen eersten zet. Goede oplossingen ontvangen van G. van Nieuwknijk Alkmaar N. Beekman Amster dam C. B., Oterleek B. en R., OudcarspelS., Scher mer; S. J. A., Woudsend J. J. Wortman, F. L. Wortman en Schaakclub Excelsior, den Haag. De IVederlandsche Schaakbond hield don 20 te Groningen zijne algemeene vergadering. De onder-voor zitter, dr. A. J. A. Prange, van Utrecht, nam het voor zitterschap waar. De Bond telt thans 425 leden. De rekening sluit met een batig saldo van f 334,44. Daar volgens rooster de penningmeester moest aftreden en de voorzitter en de secretaris voor hunne betrekkingen had den bedanktwerden gekozentot voorzitter, de heer jhr. D. van ForeestOosthuizen tot secretaris de heer N. W. van Lennep, 's Graveland tot penningmeester de heer J. F. Heemskerk Sas van Gent. In de redactie van het Bondstijdschrift werden de heeren H. J. den Hertog en dr. A. J. A. Prange herkozenmet den nieuwen secretaris. Als plaats voor de volgende alge meene vergadering werd Rotterdam aangewezen. De uitslag van den wedstrijd was klasse I. 7 Deelnemers. Jhr. A. E. van ForeestAmsterdam en R. J. Loman Londen lo en 2e prijs gedeeld, f 100 en f 50 ieder met 4^ punt. J. Vijzelaar, Amsterdam, 3e prijs, 30 met 4 punten. Klasse II. 4 Deelnemers. Gespeeld ieder 2 partijen. H. Postma Groningen le prijs, 50, met 5 punten kapt. H. B. van Rhijn Groningen, 2e prijs, 30 met 4 punten. Van den heer H. J. den Hertog, Amsterdam. Overgenomen uit het Tijdschrift van den Nederlandschen Schaakhond. Zwart. abcd efgh wit. Wit: K. f 6 T. c4P. c6 P. d6b4, c2, f 3. Zwart: K. d5 P. b7 b5, c3, d7. Wit begint en geeft in 2 zetten mat. Oplossingen binnen 8 dagen aan het bureau van dit blad. Mejuffrouw Julia Ouypers en de heer Potharst hadden den 29, bij de opvoering van «de Fabriekssmid.' door het Hollandsch Tooneelgezelschap onder directie van den heer A. van ï.ier een buitengewoon succes. Hun spel sleepte de toeschouwers meê o. a. bij open tooneel brak in het derde bedrijf een storm van toe juichingen los. Het stuk wordt ons op het programma aangekondigd als een levensbeeld in vijf bedrijven, uit het hoogduitsch van Franz Gottscheid, vertaald door 0. van der Zeijde. Wij hebben met groot genoegen de opvoering er van bijgewoondniet alleen om de hoogst verdienstelijke vertolking, maar ook om het stuk zelf. Wij kunnen de lust niet weerstaan er den inhoud van te beschrijven. Een groot fabrikant, do eigenaar van eene ijzerfabriek, Wellstadt genaamd (de heer Veltman) is een van die industrieelen, die om niets ter wereld zouden willen, dat de wereld anders van hen zou denken, dan dat zij man nen zijn met een goed hart en zich als een vader be- toonen voor hunne werklieden. Alles wat daarom naar buiten werkte, en hem een gloriekrans kon geven, vatte I Wellstadt gaarne aan. In den grond echter was hij een I grof egoïstdie hooghartig zijne werklieden behandeldo en zich om hun maatschappelijk welzijn niet in hot minst bekommerde. Zijne vrouw is overleden en zijne dochter Clara (mej. Cuypers) is opgevoed in diezelfde denkbeelden en ziet uit de hoogte neer op alles wat werkman is en daarmede in verband staat. Een arbeider der fabriek, met name Weber (de heer Potharst) heeft eene uitvinding gedaan, die de voort- brengingskosten tot op de helft verminderen^ kan en vraagt en verkrijgt daarop een wettelijk octrooi.^ Hij is een ijverig, vernuftig en rechtschapen man, die onge lukkig eene lichtzinnige, onbeduidende vrouw (mevr. Potharst) heeft getrouwd, die hem niet begrijpt, en het huishouden verwaarloost. Zijn moeder (mevr. Hens), die bij het echtpaar inwoont, eon goedhartig en vriondelijk vrouwtje, houdt echter de zaken in het goede spoor en zorgt met groote teoderheid voor hun eenig kind, den oogappel zijns vaders, daarentegen een doorn in hot oog zijner moeder, een lastpost, die haar het uitgaan belet. Wellstadt hoort van de uitvinding en uit vrees dat zijne fabriek daardoor te gronde zal gaan doet hijzich zelf buiten de verantwoordelijkheid hou dende door een opzichter Weber wegzenden. In het feitdat Weber zijne ontevreden ruwe makkers wier toorn opnieuw was opgewekt door de hooghartige houding van vader en dochter, toespreekt en hen nog wel met bezadigde woorden tot bedaren brengt, neemt de opzichter aanleiding hem te beschuldigen van over treding van het fabrieksreglement en onmiddellijk ontslag te geven. Door honger wil Wellstadt Weber noodzaken hem zijne uitvinding aftestaan. Evenwel schijnt hem dat middel nog niet krachtig genoeg. Weber is idealistdat weet de fabrikant en hij slaagt er in zijne dochter te bewegen, door het haar voor te stellen, alsof Weber bij toeval en in der tijd van zijn patroon de ontdekking heeft gedaan, hem te helpen, om dezen zijne teekeningen enz. afhandig te maken.Hij werkt met het oog daarop eene ontmoeting tusschen beiden in de hand. Gansch anders eehter is de uitkomst daarvan als Well stadt zich heeft voorgesteld. Door zijne mannelijke en over tuigende taal ontrukt Weber de rijke jonge dame, onwil lens en onwetens, aan den engeu gezichtskring, waar binnen zij tot heden had geleefd. Hetgeen hij meedeelt over de voldoening, die een arbeidzaam leven schenkt, wat hij haar vertelt van den plicht der beter bedeelden, om de arbeiders te helpen zich door vermeerdering hunner kennis en opheffing van hun zedelijk en maatschappelijk peil te ontworstelen aan hun veelal ellendig bestaan, boezemt haar achting in voor dien eenvoudigen werkman en wekt gedachten bij haar op, die haar tot een ander mensch maken. Wel vertrouwt Weber haar zijne ontworpen toe, doch zij weigert haren vader daarvan inzage te geven. Zij heeft ze alleen genomen, omdat zij meent dat ze bij haar op dat oogenblik het best bewaard zijn. Wobor hangt n.l. een onweer boven het hoofd en wel van de zijde zijner eigen kameraden. Zij besloten het werk te staken, doch bij weigerde als hun leider opte- treden, zich niet verantwoordelijk willende stellen voor de gevolgen van armoede en ellende, die het deel der arbeiders moest worden, nu naar zijne overtuiging de strijd tot niets leiden kon. Zij gaan hem te lijf en zouden hem hebben gedood, indien Weber's vrouw die ondanks al hare lichtzinnigheid en niettegenstaande zij zich reeds aan een ander werkman had overgegeven, toch haal beter ik had voelen zegevieren niet den stokslag had opgevangen, die haar doodelijk trof. Dit voorval geschiedde op den dag dat Wellstfidt in zijn park aan zijn werklieden een feestje gaf ter gele genheid van de bekendmaking der verloving zijner doch ter, met een armen graafdie er ronduit voor was uit gekomen dat hij met zijn huwelijk slechts ten doel had, zijne positie te verbeteren. Meer dan ooit door het voorgevallene overtuigd hoe veel er nog aan hare vorming tot een zelfstandig karak ter ontbrak dat zijne hoogste plichten begreep, weigert Wellstadt's dochter zich te verkoopen en springt de ver loving af. Het stuk eindigt hier, en het houdt eene reeks van gedachten bij den toeschouwer levendig. Wij voor ons hebben in langen tijd niet zulk een goed gedacht «levensbeeld" ten tooneele zien voeren. Mogen er op de techniek van het stuk wel aanmerkingen te vinden zijn, als geheel maakte het op ons den indruk van eene welgeslaagde proeve, om hetgeen een gansche maatschappij in beroering brengt, in een vorm, die tot nadenken opwekt, voor het voetlicht te brepgen. Waar wij reeds onze hulde brachten aan mej. Cuypers en den heer Potharst voor hunne goede vertolking, daar moeten wij die nog in het bijzonder betuigen aan den laatstgenoemde voor zijne meesterlijke voordracht in het tooneel, waarin hij tegenover de fabrikantsdochter de rechten van den arbeid"bepleit. Dat was inderdaad voortreffelijk. Alleraardigst verder speelde mevrouw Hens hare rol van Weber's moeder; hare sympathieke persoon deed daar aan recht wedervaren. De rol van Weber's vrouw Louisebehoorde wel onder de moeielijkste en ondankbaarste. De ontevreden aard, die deze figuur kenmerkt, hield mevrouw Potharst tot den einde toe met veel talent vol. De heer Veltman wist de type van den fabrikant ge heel tot haar recht te doen komen en droeg daardoor bij tot een harmonisch geheelzooals men niet zoo heel dikwijls hier het voorrecht heeft te genieten. Het gezelschap van het lokaal Hillgentia is nog met de familie Culp vermeerderd en heeft daardoor voor de vele bezoekers eene aantrekkelijkheid te meer gekregen. Ook in hot Café Central word woensdag, den 30, met do uitvoeringen een aanvang gemaakt. Het was er den ganschen avond zeer vol en herhaaldelijk betuigde het publiek zijne ingenomenheid met het gehoorde. SSolden's Marionettentheater trekt voortdurend meer bezoekers naar het lokaal Harmonie. Vrijdagavond zal do laatste vertooning plaats hebben. Ook Hart's schouwburg en het circus-Iïlanus spannen zich in om het hun publiek zoo aantiekkelijk mogelijk te maken. yoor de burgeravondschool lieten zich 178 leerlingen inschrijven. Van de 18, die zich aan het toela- tings-examen moesten onderwerpen, werden 11 afgewezen en "slaagden 7. Do cursus zal dus beginnen met 167 leerlingen, waarvan zes in de voortgezette klasse 8 in de vierde', 26 in de derde, 54 in de tweede en 73 in de eerste klasse. Had de dinsdagsche Aanmoedigingsharddraverij niet bijzonder veel meuschen getrokkendes woensdags, toen do groote harddraverij plaats had, was er een talrijk publiek om de baan, in den Hout, aanwezig Ingeschreveu waren »Endioux", van Th. J. Dop, Hilversum«Sador van D. J. Florijn, Rotterdam «Talior II", van J. Roele, Buiksloot«Prins", van P. van SantenRotterdam «Oarl", van A. A. v. d. Berg, Haarlem; «Bonnie L", van A. v. d. Lee, Koudekerk; «Krylaty", van J. de Mol, 'sHage; «Rejected", van Th. J. Dop, Hilversum; «Mirka", van A. de Koning, 'silage. Van deze was «Tabor" niet opgekomen. De prijs van 250 viel ten deel aan «Sador," bereden door J. Koster, de le premie van 100 aan «Krylaty", bereden door P. van Santen, de 2e premie aan «Bonnie L.", bereden door M. J. Oppelaar. De uitreiking had plaats door den voorzitter der Alk- maarsche Harddraverij-Vereenigingden heer dr. A. J. Mulder, die met een toepasselijk woord de overwinnaars geluk wensch te. Hoezeer dit jaarlijksche vermaak in den smaak der plattelandsbevolking blijft vallen, werd ook nu weder bewe zen. In grooten getale zag men hare rijtuigen in de stad bij de verschillende herbergen gestationneerd. De Harddra verij-vereeniging mag haar arbeid dan ook dit jaar weder goed geslaagd heeten. Wie haar met eene lage jaarlijksche contributie steunen wilwende zich tot den secretaris den heer P. H. M. Ibink Meienbrink. De levering van de turfin den winter van 1893,4 bij de gemeente benoodigd, is bij de op den 29 gehouden aanbesteding door burgemeester en wethouders ge»und, wat de lange betreft aan Js. Janssen alhier voor f '4.75 per 1000, en wat de korte betreft aan de weduwe A. Meiboom alhier voor f 5.85 por 1000. De dertiende verjaardag van M. 31. de Sionin- «-in Wllhelmina werd den 31 hior ter stede herdacht door het bespelen van het carillon en het uitsteken der vlag van de openbare gebouwen zoowel als uit particu liere woningen. In den namiddag van 3 tot 5 uur had een concert plaats, in den Hout, door hot muziekkorps der d.d. schut terij onder directie van den luitenant-kapelmeester J. M. Ötto, waarop op den feestdag toepasselijke liederen werden ten gehoore gebrachthet was een goed geko zen programma, dat uitnemend werd uitgevoerd. Het concert werd den militairen en burgerleeraren van de Cadettenschool benevens den leden der Buiten-Socie- teit door het korps officieren dor schutterij aangeboden. In de pauze vereenigden zich de laatstgenoemden, onder leiding van den majoor, den heer J. van Leeuwen Az., aan eene gereserveerde tafel, waarop zich de leeraren der Cadettenschool, onder leiding van den directeur-majoor Vlaming naar hunne gasthoeren begaven en na weder- zijdsche kennismaking en de gewone plichtplegingen mede plaats namen. Allen waren in groot tenue. Niettegenstaande het den ganschen voormiddag hard geregend"en de temperatuur daaronder geleden had was een vrij talrijk publiek in en om de tent verzameld. Gedurende het concert was het weder zeer fraai.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3