Nederland. Bïeerbosch. Kantongerecht te Alkmaar. Gemeenteraad van Alkmaar. Vergadering Dinsdag 5 September 1893, Midden-Lothian den 4 het werk zullen staken, tenzij hun eono loonsverhooging van 20 pet. wordt gegevon. Lagerhuis. De onder-minister van bnitenl. zaken de heer Grey zeide den 31 dat de rogeering niet ver nomen had dat de franschen te Chantaboon wallen op wierpen maar als maatregel van voorzorg is znlks wel waarschijnlijkevenmin heeft de regeoring vernomen dat Frankrijk zijne eischen tegenover Siam steeds hooger stelde. De engelsche regeering houdt zich aan de verkla ring van lord Rosebery van 17 Juli betreffende de brit- sche belangen in Siam. Lord Dufferin zal deze week naar Parijs gaan om de onderhandelingen op dien grondslag voort te zetten. Frankrijk heeft de vroeger gegeven verzokeringondat het de onafhankelijkheid en integri teit van Siam zou eerbiedigen niet ingetrokken. Tot nu toe is geen enkel feit ter kennis van de rogee ring gekomenwaaruit zij zou mogen opmakendat Frankrijk van zins is de Nieuwe Hebriden in te lijven de overeenkomst, indertijd met betrekking tot de Nieuwe Hebriden gesloten en sedert niet opgezegd verhindert deze inlijving. Minister Gladstone verklaarde dat de regeering don 4 het Lagerhuis zal vragen een besluit te nemen over de regeling der werkzaamheden hij zal dan mededeelen, welke de bedoelingen der regeering te dien opzichte zijn, maar reeds nu kon hij zeggen, dat hij, zoodra de beraad slaging over de begrooting van uitgaven afgeloopen was het Huis zou voorstellen tot 2 November uiteen te gaan, om dan andere wetsontwerpen af te doen. Den 1 werd de Home rulo-wet bij derde lezing aan genomen met 301 tegen 267 stemmen. Op de mededee- ling van den uitslag der stemming zwaaiden do natio nalisten en radicalen met hunne hoeden en juichten Gladstone warm toe. In het Hoogerhnis werd do voordracht bij eerste lezing aangenomen. FROHRIJK. Den 25 des avonds zijn te Cressorons, kanton Douvres acht huizon en twee boerderijen afge brand. De minister van bnitenl. zaken heeft op aandrang van zijn ambtgenoot voor oorlog besloten dat omtrent ieder vreemdeling die oen correctioneel vounis to zijnen laste heefteen nader onderzoek zal worden ingesteld en de betrokken persoonzoo daartoe termen zijnover de grens zal worden gezet. De arr. rechtbank te Nimes heeft den 29 zes der te Aigues-Mortes gevangen genomen werklieden veroordeeld tot gevangenisstraf van tusschen de twee en zes maanden. ITAIilK. De werkstaking dor huurkoetsiers te Na pels is geëindigd en daarmede de rust teruggekeerd. OOSTJEHVRIJK-HOlVCtARIJE. De opperste ge zondheidsraad te Weenen heeft er op gewezen, dat het gevaar voor uitbreiding der cholera in Galicië en Hon garije zeer dreigend was geworden, waarom hij aange raden heeft de strengste maatregelen te nemen. In 60 gemeenten van Hongarije hoerscht thans cholera. IFAWJE. Don 31 werden de nieuwe kommandant- schappen der logerkorpsen aanvaard. De ministerraad heeft opnieuw do verzekering ontvangen van het volle vertrouwen der koningin-regentes in de staatkunde van het ministerie, dat besloten is, met groote vastheid de geldelijke, militaire en rechterlijke hervormingen in te voeren en verzet overal beletten zal. VEREKlVIttDE STATJKW. Het Senaatslid Wol- cott heeft don 31 eene redevoering ten gunste van het zilver gehouden. Als verklaring van de waarschijnlijke houding der zilverpartijzoide hijdat de Senaatsleden spoedig de afschaffing van de Shorman-wet zouden ver krijgen als zij terzelfder tijd maatregelen tor aanmun ting van zilver voorstelden. Stelden zij geen enkelen maatregel in dien zin voor, dan zou er veel tijd ver- loopen voordat de wet werd afgeschaft. Een internati onale bimetallistische overeenstemming achtte hij onmo gelijk zonder de medewerking van Groot-Brittannië. Den 30 des morgens heeft een groote menigte werk- loozen een bijeenkomst gehouden op den oever van het Michiganmeer. Daar de menigte een oproerige houding aannamwerden er in allerijl 500 politie-agenten uit Chicago op afgezonden, terwjjl nog een duizendtal agen ten ontboden werden. Een troep italianen 500 man sterk, trok eene straat in, met het voornemon ongere geldheden te bedrijven. Voor den wapenwinkel van zekeren Rizzari hielden zij halt en eischten geweren welke Rizzari echter weigerde. De rumoermakers keer den toon naar den oever van het meor terug, waar de opgowondenheid steeds toenam. Toen uit het volk met koppelijzers van spoorwegwagens naar do politie gewor pen werd, deed deze onverhoeds een charge, die vol doende was om de menigte uiteen te drijven. Er waren Gatling-kanonnen ter beschikking van de politie gesteld, om er ingeval van nood mode te vuren. Den 31 des middags zijn vier wagens van een sneltrein op den Boston en Albany spoorweg nabij Chester in Massachusetts van eene brug in de rivier te Westfield geslingerd, welke brug hersteld werd. De instorting ge schiedde, toon nog slechts de locomotief en 3 wagens er ovor waren. Vijftien personen werden gedood en 36 ge wond, van wie 6 doodelijk. In do zuidelijke kuststaten Noord- en Zuid-Carolina, Georgia en Florida heeft een cycloon buitengewoon vele verwoestingen en veel schade aangericht. Te Savannah, waar de storm 8 uren aanhield, bleef geen huis onbe schadigd. De straten waren onbegaanbaar door de puin en afbraak. Do stad Charleston, in 1885 door eene aard beving verwoest, ligt voor de tweede maal in puin. Te Port-Royal en Beaufort steeg het door den storm opge zweepte water 15 voet. Honderd negers en 6 blanken kwamen om. Te Brooklijn werden 29 in aanbouw zijnde huizen togen den grond geworpen. Waarschijnlijk zijn ook verscheidene vaartuigen vergaan. Den 29 is bij Nijverdal een man onder den trein geraakttengevolge waarvan hem de beenen afgezet moesten worden. Bij kon. besluit van den 28 is, als blijk van goed keuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een lof felijk getuigschrift, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855, toegekend aan D. Koster, vleeschhouwersknecht te Schoonhoven wegens het bij herhaling redden van drenkelingen laatstelijk van een knaap uit het water van een der uitgegraven kuilen aan de Stadskade, op 4 Juli 1893 W. A. P. F. L. v. E x t e r rekenplichtig secretaris bij het kon. staldepartement te 's-Gravenhage, wegens het reddon van een persoon uit het ijs aan de waterpartij in de Scheveningsche Boschjes, op 4 Jan. 1885, en wegens de mot levensgevaar verleende hulp bij het te water ge raken van een der afrijbrikken van het kon. paleis, aan de Kortenaerkade te 's-Gravenhage, op 25 Mei 1893 A. J. Blom, milicien van het 4 reg. inf., wegens zijne pogingen tot redding van een drenkeling uit het Spaarne onder Spaarndam, op 8 Juli 1893 A. K. B e r k h o n t te Abkoude, wegens het rodden van een drenkeling uit de gracht van het fort aldaar, op 8 Juli 1893. Den 29 des nachts is aan den Naarderstraatweg tusschen Laren en Larenberg eene schuur afgebrand waarin zes paarden stonden van de te Laren in kwartier zijnde veld-artillerie, Vier paarden zijn in de vlammen omgekomen. Een door twee gezinnen bewoond huis, dat in de onmiddellijke nabijheid stondverbrandde mede de bewoners zijn met moeite gered. - Te Alfen aan den Rijn is een tweede geval van cholera voorgekomen bij een kind in de kom der gemeente; te Huisen bij een kind op een schip te Haastrecht bij een uit Antwerpen afkomstigen man stoker van beroep, die aan den weg gevonden werd. De Wageningsehe Gasverlichting-Maatschappij keert een dividend van 16 pet. uit. De arr. rechtbank te Leeuwarden heeft C. Bosma 28 jaren laatstelijk onderwijzer te Rauwerd thans in hechtenis schuldig verklaard aan 4 misdrijven van on tucht gepleegd door een onderwijzer met minderjarige meisjes aan zijne zorgen toevertrouwden veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf en ontzet van het recht tot het bekleeden van het ambt van onderwijzer gedurende 6 jaren. $chagen. Den 31 vergaderde in het lokaal van den heer J. de Beurs het bestuur der Vereeniging tot het houden van jaarlijksche paaschtentoonstellingen van vee alhier. Besloten word, de tentoonstelling te hou den op de marktplaats, de keuring op afgesloten terrein in de onmiddellijke nabijheid der tentoonstelling. Subsidiën zullen aangevraagd worden aan den raad dezer gemeente en aan die afdeelingen der hollandsche maatschappij van van landbouw in den omtrek, welke nog geen subsidie hebben toegezegd. Het aantal leden ~neemt boven ver wachting toe. Egmond aan Zee. In de Rijkspostspaarbank en de daaronder behoorende hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus ingelegd 912,83 on terugbetaald 413,06. Het laatstedoor dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 72. Te Amsterdam is den 31 overleden de heer H. van Eeghen, directeur dar Nederl. Bank. Aan H. Poutsma, uitgever te Sneek, is op verzoek zijner vrouw gratie verleend, niet alleen voor de l'/j jaar gevangenisstraf, waartoe hij wegens opruiing door de arr. rechtbank te Leeuwarden veroordeeld was, maar ook van de 3 weken gevangenisstrafwelke hem door het gerechtshof te Leeuwarden nog waren opgelegd. De minister van waterstaat heeft eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de klachtenbij de regeering en bij de Twoede Kamer in gediend over de uitvoering van art. 6 der overeenkomst tusschen den Staat en de Nederl. Rijnspoorwegmaat schappij van 21 Januari 1890. Zij bestaat uit de heeren jhr. mr. S. Laman Trip, president der arr. rechtbank te Zutfen voorzitterR. W. J. O. van den Wall Bake directeur der Ned.-Zuid-Afrikaansehe Spoorwegmaat schappij te Amsterdam; D. W. Stork, fabrikant te Hen- geloo, leden en L. Ch. Besier, secretaris. Door de genie werd aanbesteed het bouwen van een buskruitmagazijn met wachterswoning enz., in den polder Oostzanngeraamd op f 22000. Laagste in schrijver was de heer W. Meijer te Amsterdam voor 19990. Het Nutsdepartement te Stadskanaal heeft besloten tot de oprichting eener werkverschaffing. Ten einde de daarvoor benoodigde gelden te vinden zal eene lijst aangeboden worden aan ingezetenenwier geschat inko men niet beneden f 500 bedraagtmet verzoek om 10 pet. van het bedrag van hunnen aanslag in den hoofdelijken omslag der gemeente te storten voor die werkverschaffing. Tegen E. W. te Borger beschuldigd dat hij op 4 Juli 1.1. het meisje, dat de tweejarige verkeering met hem had afgebroken met twee revolverschoten had ge dood, is den 30 door het Openbaar Ministerie bij de arr. rechtbank te Assen 15 jaren gevangenisstraf geëischt. Hij bekende den moord gepleegd te hebben. Den 30 is te Leerdam een met een paard bespan nen kar in do Linge geraakt, waarbij de zoon van den voerman B. de Jong in het water geraakte en verdronk. Den 30 is te Haarlem door de politie, Jacob Polak, 21 jaren oud, een inwoner van Zaandam, die trachtte een rijwiel te verkoopendat bij onderzoek bleek des morgens te Amsterdam ontvreemd te zijn, aangehouden. Vroeger had hij reeds l1 2 jaar gevangenisstraf ondergaan wegens diefstal. Van de 14 op den 30 en 31 te Amsterdam voor de hoofdakte geëxamineerden zijn 7 geslaagd n.l. L. Bleeksma te Broek in Waterland L. Dekker te Ab- benesG. F. van Eindthoveu te SoestN. de Groot te JVieuwendain H. van Hall Th. H. Jiiger en R. A. Polakallen te Amsterdam. De Staatscourant van den 1 bevat de goedgekeurde statuten van do kiesvereeniging Wielingen te Wieringen tot bevordering der liberale begrippen ook bij verkie zingen van leden der Tweede Kamer en der Prov. Staten, en van de Vereeniging tot het houden eener jaarlijksche Paaschtentoonstelling van vee te Schagen. BURGERLÏJKÏTSTAND St. SPaakras. Geboren: 30 Aug. Cornelia, d. van Maarten Duif en Neeltje Nieuw- land. Aafje d. van Simon Konijn en Pe- tronella Kraakman. De COMMISSIE in zake ÜTeeritosch doordrongen van de wenschelijkheid om iederdie haar aangaande deze Stichting eenige mededeelingen wil doen van feiten of omstandigheden daartoe ook in de gelegenheid te stel len noodigt bij deze alle belangstellenden uit zich schriftelijk tot haar te wenden. Zij heeft hare werkzaamheden geregeld en verdeeld onder drie sub-commissiën, die als volgt zijn samengesteld: 1. Commissie tot onderzoek van den finan- ttëelen toestand bestaande uit de hoeren Mr. H. Ph. de Kanter, Haarlem, Voorzitter. Mr. JII. C. Cazius's Bosch Mr. B. Engelberts Zutphen. Jhr. Mr. G. M. MollerusApeldoorn. Prof. Mr. J. de Louter, Utrecht. W. IlovyAmsterdam. J. A. van der LeeAarlanderveen. 3. Be paedagoglsche Commissie, uit de heeren Br. LaurillardAmsterdam, Voorzitter. Ds. G. J. G. van Hoogstraten's Hago. Baron Van PallandPutten. Dr. Van der VenHaarlem. C. van der Linden Rijnsaterswoude. J. J. Verbrugh Wz., Velp. G. H. HintzenRotterdam, Secretaris. 3. De hygiënische Commissie, uit de heeren Pro/Dr. Van Overbeek de Met/er, Utrecht, Voorzitter. ProfJhr. Mr. A. F. de Savornih Lokman, Amsterdam. Br. Bruinsma Steenbergen. Br. BerendsNijmegen. G. de Zwaan Jr., Heivoort. Graaf Van Limburg Stirum, 's Hage. Br. Hermanides Geldermalsen Secretaris. Ten einde een geregeld en vruchtbaar onderzoek te kunnen doen noodigt zij belangstellenden uitzich voor elk der onderdeelen te wenden tot een der sub-commissiën of wel tot de ondergeteekenden. W. H. DE BEAUFORT, Leusden, Voorzitter. J. DEN BOER AlmkericSecretaris. Zitting van 1 September. J. Z. Kz., T. V. Az., J. G. Jz., D. G. Dz., Egmond aan Zee, strooperij, f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. G. Jd., M. Ti. Ed., J. d. G. Cd., Egmond aan Zee, strooperij, f 3 boete of 2 dagen hecht. W. D. Pz., J. D., J. D. Pz., Heemskerk, F. S., Cas- tricum, visschen in gesloten vischtijd, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. W., Alkmaar, rijden met een wagen over de voet straat, f 0,50 boete of 1 dag hecht. D. H., Limmen, onbeheerd laten loopen van vee op den openbaren weg, f 1 boete of 1 dag hecht. C. M., Alkmaar, zitten in een voertuig met honden bespannen, f 1 boete of 1 dag hecht. A. v. d. K., Alkmaar, als hoofd der onderneming zonder vergunning van het gemeentebestuur te Alkmaar, in werking brengen van een inrichting, bestemd tot be waring en bewerking van lompen, f 25 boete of 10 dagen hecht. J. B. B., Alkmaar, vervullen eener natuurlijke be hoefte buiten een daartoe van gemeentowego bestemde plaats, f 0,50 boete of 1 dag hecht. K. V. Pz., C. B. Hz., E. G. Pz., C. V.Vd., A. B.Hd., Egmond aan Zee, burengerucht, f 0,50 boete of 1 dag hecht. T. v. d. M'. Jz,, Egmond aan Zee, straatschenderij, f 3 boete of 2 dagen hecht. A. G. Kz., Egmond aan Zee, loopen over eens anders grond, f 0,50 boete of 1 dag hecht. T. S. Jz, Egmond aan Zee, als bovon, 2 maal gepleegd, 2 maal f 0,50 boete of 2 maal 1 dag hecht. des namiddags 13 3/4 uur. Punten van behandeling. Beëediging der herkozen raadsleden. Trekking der sectiën voor het onderzoek der gemeente- begrooting voor 1894. Van Burgemeester en Wethouders. Voorstel tot vereffening van het aandeel dezer gemeente in de kwade posten der grondbelastingdienst 1890 en der personeele belasting, dienst 1890/1, op dienst 1893. Rapport op het verzoek van J. P. Schouten om af stand van gemeentegrond aan den Geestersingel. Rapport der speciale commissie van onderzoek der ge meente-rekening over 1892. Van de vorige vergadering. 2e suppletoire gemeente-begrooting dienst 1893. Het adres van het Bestuur der afdeeling Alkmaar van het Nederlandsche Onderwijzersgenootschap betrekkelijk de regeling der jaarwedden van het onderwijzend perso neel aan de openbare scholen, met de daarop uitgebrachte rapporten. Benoeming van: a. een wethouder in plaats van den heer C. W. Bruinvis; b. twee ambtenaren van den burgerlijken stand, in plaats van de heeren C. W. Bruinvis en J. M. de Sonnaville; c. een eersten onderwijzer aan de openbaro burgerschool; d. leeraren aan de burgeravondschool en regeling hunner jaarwedden e. leden in de vaste commissiën uit den Raadals ge volg van de periodieke aftreding der leden I. van een lid der commissie voor de verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd in plaats van den heer C. W. Bruinvis II. van drie leden der commissie van financiënin plaats van de heeren C. W. Bruinvis J. de Lango C.Jz. en J. M. de Sonnaville en daarna van een voorzitter dier commissie III. van twee leden der commissie van bijstand voor de plaatselijke werken en eigendommenin plaats van de heeren W. F. Stoel en J. M. de Sonnaville IV. van een lid der commissie voor de gemeentelijke gasfabriek in plaats van den heor J. de Lange C.Jz. Namens den Voorzitter van den Raad, Alkmaar, De Secretaris, 1 September 1893. NUHOUT VAN DER VEEN. Stoomdr. v. Herms. Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6