DE ROOFRIDDER. fto. 106. Vijf en Megentigste «Jaargang, 1808. WOENSDAG 6 SEPTEMBER. X5 ekendmaking. B ÜRGERAY 0NDSCH00L. Vrijwillige oefening in den wapenhandel. Buitenland. FEUILLETON. ALR11AARSCHE COURAAT. Deze Courant wordt Dingdag-, Donderdag- ou Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar @,80; franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f 0,06. Pr{]s der gewone lrivcrtcntlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. De L E S S E N aan bovengenoemde inrichting zullen Woensdag 6 September, 's avonds 7 uur, een aanvang nemen. De Directeur, H. J. DE GROOT. Zij, die aan bovengenoemde oefeningen wenaehen deel te nemen kunnen nog tot uiterlijk 8 September a.s zicb daarvoor aanmelden ter gemeente-secretarie. IÏEIjGRK. Den 31 heeft de Kamer met groote meer derheid op aandrang van den minister-president artikel 46 der grondwet vastgesteld als volgt. Om tot lid van den Senaat verkozen te kunnen worden, moet men geboren of krachtens de groote natnralisatie belg zijn, in het ge not zijner burgerrechten, in België gevestigd, ten minste 40 jaren oudten minste 1200 francs belasting betalen (patenten daaronder begrepen) of wel onroerende-goederen bezitten of in gebruik hebben, met een kadastrale opbrengst van ten minste 12000 francs. In provinciën waar het aantal aldus verkiesbaren de verhouding van 1 op de 5000 zielen niet bereikt, wordt dat aantal aangevuld uit de hoogst aangeslageuen. De door de Provinciale Staten te verkiezen Senaatsleden zijn van alle voorwaarde van census vrijgesteld maar mogen tot het college, dat hon kiest, zelf niet behooren, noch in het loopende jaar of de twoe voorgaande jaren behoord hebben. Verder werd een wetsontwerp aangenomen, waarbij bepaald werd, dat vóór de algemoene verkiezingen voor de nieuwe Kamers geoue verkiezingen meer zouden plaats hebben. Waarschijnlijk zal de Kamerwelke uiteengingtegen half Octobor bijeen komen, om de nieuwe kieswet in behandeling te nemeu. Den 2 heeft de Senaat met groote meerderheid goed gekeurd het door de Kamer uit verzoeningsgezindheid aangenomen voorstel Visart over do verkiesbaarheid tot lid van den Senaat. IHJITSCHIiAfVJD. Te Kiel zijn twee personen aan gehouden, die met hun jacht Insect daar vertoefden. Zij worden gehouden voor fransche spionnon, daar zij in het bezit waren van verscheideno teokeningen en afbeeldingen van duitsche vestingwerken en geene stukken bij zich hadden, waaruit blijken kon, wie zij waren De Keizer heeft den 1 aan de burgerlijke overheids personen der Rijnprovincie in het slot te Coblenz een feestmaal gegeven. In oen bij die gelegenheid uitgesproken toost zeide hijdat de ontvangst in de Rijnlanden hem li O M A 51 VAN JULIUS WOLFF. 16) Naar het hoogduitsch. o ACHTSTE HOOFDSTUK. Geheel anders dan in graaf Albreeht's werk- en woon vertrek zag het er uit in de kamer zijner jonkvrouwelijke gast. En dat was uitsluitend het werk van Siegfried. Al^ wat hij op raad en op aanwijzing van de oude huishondster Ursula, doch ook dikwijls tegen haren zin, van huisraad en vermeende sier- of staatsievoorwerpen tot uit de meest verborgen schuilhoeken van het oudé kasteel te voorschijn had kunnen halen, had hij, gedu rende^ Oda's afwezigheid, naar hare kamers gesleept, zoodat deze^ er nu wel veel meer bewoonbaar en ook' gezelliger uitzagen, doch overigens vrij bont en smake loos waren toegetakeld. Tapijten lagen er op den vloer, tapijten met sterk verkleurde heiligenbeelden hingen aan de wanden. Op eene kast stonden, tusschen oud aarden vaatwerk van allerlei kleuivorm en ouderdomeen opgezette auer- haan en een in hout gesneden beeld van de heilige maagd. Met geperst leder overtrokken stoelen en gebor duurde voetenbankjes had Siegfried bijeen gezocht, ia zelfs een sierlijk bewerkt vronwenharnas opgescharreld en boven den schoorsteen opgehangen. Over eene vier kante en eene ronde tafel had hij een soort van bonte lappendeken uitgespreid en den kleinen metalen spiegel van zijne moeder zaliger keurig met pauwenvederen ver sierd. Eindelijk had hij op de ronde tafel eene luit en eene met nette hand geschreven uitgave van Reinaerdt goed deed aan het hart en hij dankfe de Coblenzers en al zijne trouwe Rijnlanders voor de hartelijke ontvangst, hem en der Keizerin ten deel govallen. Met een diep geroerd hart sprak hij van die plaats in dat huis dat zoo nauw verbonden was met do geschiedenis van zijn grootvader zaliger en met de persoonlijkheid van wijlen zijne grootmoeder. Hij voelde nog den geest der edele vrouw, die eenmaal binnen die muren gewoond had hij bemerkte nu nog de zegenende band van keizerin Augusta in alle deelen der provincie. Zoo vatte hij alles, wat bij voelde en dachtsamen in één zegenwensch voor den welvaart der Rijnprovincie. De Keizor Wilhelm en de italiaansche kroonprins werden den 3 aan het station Devant les ponts te Metz ontvangen door den groothertog van Baden, prins Al- brechtprins Leopold van Beierenden rijkskanselier Caprivi en den stadhouder van den Elzas. Na het houden eener veld-godsdienstoefening, reed de keizer aan de spits der troepen bij prachtig weder en onder het luiden der klokken de fraai versierde stad binnen. De school kinderen en afgevaardigden van verschillende vereeni- gingen waren geschaard langs de straten welke de keizer doortrok. Eene bijzonder talrijke volksmenigte was op do been en begroette den keizer mot luide toejuichingen. Bij aankomst van den keizer hield de burgemeester eene welkomstrede. Do burgemeester betuigde den keizer namens de bevolking dank voor zijne komst en sprak den wensch uit, dat bij spoedig weer zou komen, opdat hij dan zijn paleis !e Urville zou kunnen bezichtigen. De keizer betuigde zijn dank voor dezen welkomst groet. »Metz en het daar liggende logercops zeido hij is een hoekpijler van Duitschland's militaire macht, welke bestemd is om den vrede te beschermen van Duitschland, ja, van geheel Europa, dien ik vast besloten ben te handhaven." Als onderscheiding overhandigde de keizer den burge meester een gouden ambsketen. Later reed hij onder geleide van den stadhouder naar Urville. Duizenden landliedeu uit Lotharingen waren langs den weg geschaard. De vooizittor van den Lotha- ringschen distriotsraad hield eene toespraak om den keizer te begroeten. Vervolgens hield de 85-jarige bur gemeester van een der dorpen eene redevoering, waarin hij den keizer de verzekering gaf van de trouw en toe genegenheid der bevolking. De keizer betuigde zijn dank voor deze toespraken. Er heerschte groote geestdrift. Ongeveer 200 italiaansche arbeiders die te Metz arbeiden boden den 4 des morgens vroeg vóór het ver trek naar de wapenschouwing van den prins van Napels onder het ontplooien der italiaansche vlag een adres aan, De prins werd met stormachtige toejuichingen begroet. ëACJËIjAIVII. Toen Gladstone den 1 met zijne echtgenoote het Lagerhuis verliet, word het rijtuig, waariu zjj zich bevonden door een groot aantal menschen om ringd. Gladstone werd met geestdrift toegejuicht. Wegens het gedrang moest het rijtuig herhaaldelijk stil houden. Op eene to Pontypridd (Wales) door 30000 mijnwer kers gehouden vergadering werd besloten, dat de mijn de Vos neergelegd, waarvan de band ongelukkig sterk verbleekt en verkleurd was. Oda en Eilika proestten letterlijk van 't lachentoen zij de genomen voorzorgen om haar de gevangenschap zoo dragelijk mogelijk te maken, aanschouwden. Zij wisten wel, wie dat alles zoo beschikt had, want zij hadden Siegfried herhaalde ma-len tusschen de afzon derlijke gebouwen der burcht heen en weder zien rennen, telkens bepakt en beladen met de meest uiteenloopendó zaken, welke gelukkig niet allen geplaatst hadden kunnen worden. Doch de goede bedoelingdie er in lag waar deerde Oda zeer ou zij nam zich stellig voor don jongen ridder daarvoor hartelijk te bedanken. Op zekeren dag moest graaf Albrecht naar zijne burcht Botfeld bij EIbingerode; hij reed er reeds vroeg heen en liet Siegfried alleen mat Oda achter. Zijne eerste vraag aan de gast zijns broeders was natuurlijk of zij geen lust had om het Regensteinscha rotsnest eens te bekijken waarbij hij verklaarde gaarne haren gids te willon zijn' Gretig nam zij dit voorstel aan en zoo ging het tweetal uit, om 't allereerst de hoogste vlakte der rots to bo- stijgen, van waar men de vesting in al hare uitgestrekt heid kon overzien. De breede bergrug, die eigenlijk niets was dan een ontzaggelijk groot, gedeeltelijk dicht begroeid, gedeel telijk wilde rotsblok vol kloven en scheuren, dat ten noorden en ten westen stijl afliep, ten zuiden en oosten eene veel zwakkere helling vertoonde, bestond uit verschoidene hooger en lager gelogen vlaktenwelke door rot-strappen met elkander verbonden en ieder voor zich groot en ruim genoeg waren, om ieder eene flinko burcht te torschen. Inderdaad had ook elk hare oigen versterkingdieevenals de daarop staande gebouwen ten deele opgemetseldten deele in de rots uitgehouwen waren. Gangen, gewelven, zalen eu kleinere vertrekken waren uit natuurlijken steen opgetrokken en binnen in de eigenlijke gebouwen sloten zich de gemetselde afdee- hngen onmiddellijk aan de uit de rotsen gehonwene aan. Het hoogst gelegen, belangrijkste deel der vesting be stond zelfs uitsluitend uit rotsgesteente en bevatte, in werkers vau Zuid-Wales zich zouden aansluiten bij den mijnwerkersbond van Groot-Britannië dat de vertegen woordigers der mijnwerkers in de commissie voor de regeling van het loon volgens den veranderlijken loou- standaard hun ontslag zouden nemen en dat de arbeid op zekere voorwaarden zal worden hervat. Indien de werkgevers deze voorwaarden van de hand wezen zon eene tweede bijeenkomst worden belegd. Dc sehotsche mijnwerkers in het Lothian-bekken besloten den arbeid te hervatten daar de mijnwerkers eene loonsverhooging van 10 pet. hadden aangeboden. jLagerhuis. Minister Gladstone deelde den 30 bij de verdediging der Home Rnle-wet o.a. mede, dat de oppositie in het geheel 930 redevoeringen tegen die wet had ge houden, waarvoor 152 uren tijds noodig waren geweest, Slechts 57 uren waren aan de verdediging gewijd ge worden. Dat de behandoling zooveel tijd gevorderd had, was niet een gevolg van de wet geweestmaar van de vele ingediende amendementen. Daarom had de regeering gedurig tot sluiting der beraadslaging de toevlucht moeten nemen. Do tegen het ontwerp ingebrachte bezwaren ver klaarde hij voor monsterachtige en afschuwelijke valsch- heden. Onder de leden, die het ontwerp bestreden, behoorde o. a. de heer Ooningsby Disraëli, neef en erfgenaam van wijion lord Beaconsfield, die in eene geestige, meermalen toegejuichte rede aan de regeering gebrek aan beginselen verweet en wees op de dure en andere gevolgen, welke deze wet, aangenomon wordende, na zich zou slepen. FRAN HRIJH, Laguerrede groote vriend van wijlen Boulangeris wegens laster tot eene boete van 200 francs veroordeeld. Hij had beweerd, dat de candidaat voor de Kamer Chauvière in 1870 een korporaal van de brandweer vermoord had. Twaalf fransche grondwerkers, die te Maron in hechtenis waren genomen wegens gewelddadige handelingen tegen de italianen, zijn den 1 door de correctioneele rechtbank te Nancy veroordeold en wel twee hunner tot 15 dagen eu tien tot 10 dagen gevangenisstraf. Te Duinkerken hebben twee candidaten voor de Kamer, generaal Jung en de directeur der France, de heer Lalou, geduelleerd. Laatstgenoemde werd in den arm gekwetst. To Binarville bij Chalons aan do Marne zijn acht huizen met den binnengehaalden oogst verbrand. Bij de herstemming heeft de republikeinsche partij 27 zetels gewonnen. Clémenceau, de man, die alle ministe ries bestreed is niet herkozen evenmin Floquet (bekend door de Panama-schandalen) en Laguerre boulangist. OWSTËARSJK-M0]VC}.AItI.IE. De Rijksraad zal den 10 October bijeen komen. ÏEKEEKieUE STATE1V. De geneeskundigen te Nieuw-York hebben uitgemaakt, dat een verdacht ziekte geval te Jersey City cholera is geweest. Aldaar zijn nog vier gevallen van cholera en onderscheidene verdachte gevallen voorgekomen. verscheidene verdiepingen boven elkander, ruime zalen en vertrekken met ellendikke muren en uitgehouwen door middel van metselsteenen afgeronde deuropeningen en vensterbogen. Het geheel echter, dat met zijne nu eens vooruitspringende, dan weer half verborgen inge bouwde onderdeelentorens, hoeken en kolossale rots- gebouwen^, zijne schuren, tuinen en boerderijen, dengene, die ei niet tehuis was, als een bont en verward men gelmoes en daardoor nog grootscher en avontuurlijker toescheen dan het_ uit den aard in werkelijkheid reeds was, dat reusachtige, de stoutste verwachtingen noc verre overtreffende geheel was omringd door kunstmatige of natuurlijke hooge muren, die, aangezien zij meestal onmiddellijk aan den rand eener rotshelling of peilloozen afgrond waren opgetrokken, dat wat zij inslotentot eone inderdaad onneembare sterkte maakten. Op deze wijze was de Rogenstein eene rotsburcht- of liever eene vereeniging, eene aaneenschakeling ran burchten, wolke zoowel in omvang en sterkte, en aan absolute veiligheid als aan schoonheid van hare ligring, stellig nergens op de wereld hare gelijke had. Siegtriod bracht Oda naar eene der hoogst gelegen bergplateau s aau den rand van eenen duizelingwekkenden afgrond en vatte haar bij de handdie zij hom gewillig liet »Zie eens, jonkvrouw', begon hij, »als ik mij niet bedrieg gaat de rots hier meer dan achthonderd voet loodrecht^ naar benoden en als aan haren voet eens een mensch liep, zou hij ons zeker niet grooter toeschijnen dan eene kraai. Hier op dit punt zijn wij tegen iederen aanval natuurlijk beschermd; al wat geene vleugels heeft, komt hier niet naar boven en stellig niet levend naar beneden. Oda klooide hare kleine hand vaster om die van Siegfried en keekzich zoover mogelijk voorover bui gende, over den rand van den afgrond heen, in de duizelingwekkende diepte. »Keer u nu eens om", zei hij. »Ginds, van den kant van Blankenburg alleen is bet mogelijk den berg t-e beklimmen; doch ook daar worden indringers tegenge houden door gevaarlijke rotspunten eu afgronden en de

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1