Allerlei. NederI alTcT. Telegrafische Berichten, Schaakprobleem No. 10. Gemeenteraad van Alkmaar. Vergadering Dinsdag 5 September 1893. Hot aantal personen bij do laatste wervelstormen in de provincie Beaufort omgekomen, wordt op ten minste 1000 geschatallen negersop 3 na. Het verlies aan eigendommen is hoogst belangrijk. ï®-AMEBUIA, In Peru ia het kabinet afge treden, omdat het Congres eene motie aangenomen had, waarin afkeuring uitgesproken werd over den minister van binnenlandsche zaken, die de wet op de vrijheid van drukpers had geschonden. GRIEKESfLAlVD. De bladen berekenen dat in de Kamer de oppositie 159 en de regeeringspartij 48 leden zal tellen. ZWEDfiA en IVOORWE«EA. Volgens een par ticulier telegram is het ministerie-Stang voornemens Koning Oscar voor te slaan, de voorwaardo door het Storthing gesteld voor de goedkeuring van de begrooting voor de consulaten, niet aantenemen. Deze voorwaarde wasdat^ de noorsche regeering de zweedsche regee- ring onmiddellijk zou mededeelendat Noorwegen de gemeenschappelijke regeling der consulaten met Zweden opzegt en dat de regeering in de volgende zitting van het Storthing een ontwerp zal indienen tot het vestigen van zelfstandige noorsche consulaten. De Staats-telefoon tusschen Christiania en Stockholm is den 2 geopend. Bedompte kamers. Algemeen verspreid is de ge woonte om des zomers jalouzieën neer te laten of luiken te sluiten met het doel om het zonlicht den toegang te ontzeggen tot de kamers. Onze dames, die hiertoe over gaan, hebben de bedoeling hiermede de gordijnen, tapij ten en meubelbekleeding voor het gevreesde verschieten te beschutten. Weinig bedenken zij hierbij, dat gelijktijdig groot hy giënisch nadeel ontstaat. En toch hebben ook zij, zooals iedereen, gelegenheid gehad om op te merken, dat den binnentredende eene killebedompte lucht tegemoet komt. Deze heeft haar ontstaan daaraan te wijten, dat de weinige van buiten intredende warmte en derhalve veel waterdamp bevattende lucht bij het aannemen van de lagere temperatuur der kamer haar watergehalte groo- tendeels verliest, waardoor de meubels, tapijten enz. be slaan. Deze worden hierdoor een uitstekende voedingsbodem voor de ontwikkoling van lagere, plantaardige organismen, zooals bacteriën, zwammen enz., welke juist in een don kere ruimte veel weliger tieren dan daar waar het zonlicht ongehinderd kan toetreden. Zij zijn hot die de duffe lucht voortbrengen en, zooals genoegzaam bekend is, onze ge zondheid ernstig bedreigen. Ook de gevreesde motten zoeken bij voorkeur zulke donker gehouden plaatsen op om hunne eieren te leggen in de zittingen der stoelen. Zou al die schade, hierdoor teweeggebracht, niet opwegen tegen het voordeel, dat do bekïeeding der meubels wat langer hare kleur behoudt Daarbij komt nog, dat men gerustelijk gedurende den tijd van het felste zonlicht dit een paar uren daags mag afsluiten en zoo het al te snelle verschieten voldoende kan beletten. Mogen onze dames dit ter harte nemen. De weesinrichting te Neerbosch zal voortaan alleen voor bezoekers open zijn van 's morgens 9 11 en 's na middags van 26 uren, terwijl zij op Zaterdag en Zondag voor alle bezoekers gesloten zal zijn. Gedurende Augustus werden aan den regenmeter der Rijkslandbouwschool te Wageuingen afgetapt 26 streep regenwater tegen 57 in Augustus 1892. Te Kralingen is een tweede geval van aziatische cholera met doodelijken afloop voorgekomen bij een werk man van de tapijtfabriek van den heer Stevens: te Nieuw Wetering overleed den 1 een 74jarig man uit Alfen, die bij zijne familie vortoefde, aan die ziekte en te Ameide mede een man. De minister van binnenl. zaken heeft de plannen dubbele poort in de rotsengtemet de ophaalbrug over de breede diepe grachtwaardoor gij binnen gekomen zijt, maakt er de eenige toegang uit. Hebt gij wel ooit van eene burcht gehoordzóó onnoembaar en zóó ontoe gankelijk als deze?" »Nooit!" verklaarde Oda volmondig, ton hoogste vor- baasd over hetgeen zij zag. »Gij voelt u zeker terdege veilig en goed bewaard, niet waar?" »0 ja", lispelde zij»hier ontkomt u niemand. »Zie nu verder", ging hij opgeruimd voort; »hier, tegen de rotsen aan, voor een deel uit hare steenen opgetrokkenstaat ons eigenlijk woonhuis met zijne talrijke zalen, tuighuizen en paardenstoeterij. Dit ge deelte noemen wij de bovenbnrcht; daar logeeren wij onze gasten als wij ze hebben en die twee vensters daar, uit hot eene waarvan eene slip van het witte gordijn als een vlag hangt te wapperenzijn de uwen. Aan uwe rechter hand, meer benedenwaarts, aan den over kant van de groote binnenplaats en onmiddellijk gren zende aan den grooten moestuin, ziet gij de voorburcht, waar in terdege versterkte gewelven de ruiters en het voetvolk huizen. Dan volgen de stallen voor de gewone dienst- en krijgspaarden en voor het vee en daarna eene lange reeks van loodsen en voorraadschuren. Gindsaan uwe linker hand, waar de berg stijl af helt, liggen, tusschen groote rotsblokken verborgen, weer andere verblijven voor krijgsvolk, welke bijna geheel en al in de rots uitgehouwen zijn. Daar woont onze braafste en trouwste dienaarde ridder Bock von Schlanstedt aan wien wij het te danken hebbendat gij hier zijt gravin Oda. Hij heeft dat rotshol eigenhandig op zijne manier tot eene geschikte woning ingericht; ik kan u verzekerendat 't een wonderlijk huishouden bij hem is. Verroeste wapenen, allerlei zonderlinge voorwerpen, bij verschillende gelegenheden door hem buitgemaakt, lief depanden die elk hunne bizondere avontuurlijke ge schiedenis hebbennaar hij beweert en weet ik al wat bewaart hij in zijne eenzame kluis als schatten van onberekenbare waarde, waarmede hij zich, in zijne zor- gelooze armoede, den keizer te rijk waant." Wordt vervolgd. voor den bouw der Rijkskweekschool te 's-Hertogenbosch goedgekeurd. Wegens voortdurende uitbreiding van het telegra- phisch verkeerwordtmet ingang van 6 September, op de kantoren WInkclAoordscliarn endc en Broek op Eangedijk de volle dagdienst inge voerd die kantoren zullen dan geopend zijn op werkdagen: Van 7l/2 voorm. tot S1/^ nam. op Zon- en feestdagen: Van 71/2 tot 81/2 voorm. Van 121/, tot 1J/2 en van 61 /2 tot 7v2 nam. Vooral de handel wordt met dezen maatregel zeer gebaat. Qrosthuizen. Na afloop van het tonknuppelfeest den 3 dacht iemandbegunstigd door de duisternis zich meester te maken van het daarbij gebruikte knup pelhout. De ijverige dorpsveldwachter evenwel dacht er anders over en wist den persoon in kwestie aan 't ver stand te brengen, dat dit het uitsluitend eigendom bleef van hem die het aanging. Tableau In vele plaatsen in Noorholland doet zich een epidemie voor onder de paarden welke naar sommige beweren veel weg heeft van een soort cholerinenochthans doet het zich als minder kwaadaardig kennen, dewijl de meeste gevallen binnen oen week tijds volkomen hersteld zijn. Bij velen wordt slecht drinkwater als oorzaak beschouwd. Kolhoi'ii. De heer H. J. ter Hall Jr., die in den winter 189192 in een aantal noordh. gemeenten optrad, en op alle plaatsen met zijne voordrachten groot succes had, ook vooral alhier op 24 Maart 1892, zal den 11 a.s. in den kolfbaan van den heer Kist alhier optreden. Schermerhorn. De rederijkerskamer »Amicitia" mocht zich den 1 in haar 35-jarig bestaan verheugen. De leden wenschen dit, daar weinig zulke vereenigingen op zoo'n langdurig bestaan kunnen roemen, omstreeks half October feestelijk te herdenken, door het opvoeren van een tweetal blijspelen het houden van voordrach ten enz. Door kerkvoogden en notabelen der Herv. gemeente alhier, zijn een 17-tal personen, waaronder vele hoogge- plaatstentot lid benoemd van de commissie voor de herstelling van het kerkgebouw. Dit schoone gebouw met zijne voortreffelijke glasschilderingen thans zeer in vervaltrekt meer en meer de aandacht van kunst kenners en kunstliefhebbers. Den 1 heeft een naar gis 20jarig meisje zich in den Buiten-Amstel aan den Amsteldijk nabij den watertoren verdronken. In haar mantel werd een briefje gevonden, inhoudende haar adres te Amsterdam. Den 1 werd even voorbij het station Halfweg de noodrem van trein 74 in beweging gebracht door eene dame, wier hondje uit den mand in den bagagewagen ontsnapt was en met den trein meeliep. De dame, ziende, dat de pogingen der stations-beambten om het beest te grijpen, mislukten, kwam op die wijze weder in het bezit daarvan, doch moest te Halfweg een trein overblijven, omdat van dit feit procos-verbaal moest worden opgemaakt. Van de 14 op den 1 en 2 te Amsterdam voor de hoofdakte geëxamineerden zijn 4 geslaagd, nl. W. C. van Gessel, W. Kuiper en P. J. üudheusden van Amsterdam en P. J. Meijburg van Nieuwer-Amstel. De examens zijn afgeloopen van de in het geheel geëxamineerde 44 dames en 208 heeren zijn 23 dames en 76 heeren geslaagd, alzoo samen 99 of bijna 40 pet. Den 2 maakte de burgemeester van Rotterdam bekend, dat in de afgeloopen 24 uren aangegeven werden als overleden aan aziatische cholera 2 personen en 1 lijdende, zoodat nog 4 in behandeling waren. Met ingang van den 3 wordt te Gorinchem en te Vreeswijk geneeskundig toezicht gehouden op de daar langs varende schepen en hunne opvarenden tot wering van de besmetting van aziatische cholera. De naamlooze vennootschap Hotel Berg en Dal, heeft over 1892 2 pet. dividend uitgekeerd. Aan den heer W. Vervloet, stationschef te Apel doorn, is namens beide koninginnen een fraai gouden doekspeld aangeboden, als bewijs van waardeering voor zijne in die betrekking bewezen diensten. De nieuw benoemde gouverneur-generaal van Ned. Indië, de heer jhr. van der Wijck, zal te Genna scheep gaan op de Prins Hendrik van de Maatschappij Neder land die den 9 van Amsterdam naar Batavia vertrekt. Tot gemeente-geneesheer te Heemstede is benoemd de heer E. A. M. Droog, arts te Maastricht. Het hoofdbestuur der schippersvereniging Schutte- vaer heeft aan den gemeenteraad van Zaandam ver zocht, het laden en lossen in de groote schutsluis te ver bieden en verlenging der rommingswerken aan die sluis. Het eindcijfer der ingediende gemeente-begrooting te Amsterdam voor 1894 bedraagt zoo in ontvangsten als in uitgaven 13,635,229 tegen 13,210,110 voor 1893. Niettegenstaande de hooger geraamde uitgaaf wordt voorgesteldhet aantal opcenten op de hoofdsom dei- belasting op het personeel terug te brengen van 94 op 90, hoofdzakelijk als gevolg van het groot batig saldo van den vorigen dienst. Do plaatselijke directe belasting is geraamd op 4 iji pet., evenals in 1893, tot een bedrag van f 2,914.000. Wlerlngerwaard. Den 3 werd aldaar eene barddraverij gehouden door paarden toebehoorende aan inwoners der gemeente. Van de vijftien deelnemers werd de prijs gewonnen door Marie eigenaar en berijder C. Waiboer Az., de eerste premie door Emma eigenaar en berijder A. Sleutel Dz., de tweede premie door Jantje K. eigenaar R. D. Kaan berijder Jb. Zijp Hz. de derde premie door Model, eigenaar P. D. Schenk, berijder J. Jimmink. Prijs en premiën bestonden in contanten. Bij kon. besluit van den 1 zijn benoemd, ter zake van de expeditie naar de Aroe-eilanden (residentie Am- boina) in het laatst van 1892 en in het begin van 1893 de luits. ter zee 2de kl. N. C, Beynen en 0. H. van Asperén de 2e provoost R. H. Stadens en de marinier 2de kl. W. J. G. Vastenhclst tot ridder 4e kl. van de Militaire Willemsorde de gep. gezaghebber 1ste kl. bij de gouvernementsmarine J. W. Scholten en de contro leur 1ste kl. bij het binnenlandsch bestuur K. H. F. Roos tot ridder der orde van Oranje-Nassau terwijl daarbij is bepaald, dat ter zake voornoemd de kwartiermeester A, Jansen bij afzonderljjke dagorders zoo in Indie als in Nederland, eervol zal worden verleend. Twee jongens, die den 1 uit het Rijksopvoedings gesticht »de Kruisberg" ontsnapten, zijn den 2 onder Steenderen wederom gevatden 3 ontsnapten weder 5 jongens, na eerst brand te hebben gesticht in den geiten stal van den directeurwelke spoedig gebluscht kon worden., Zij werden in de nabijheid van het gesticht weder in hechtenis genomen. Den 3 des avonds ongeveer' half elf brak te Rotterdam brand uit in eene loods Van den warmoe zier Glimmerveen aan het Zwaanshals, welke spoedig gebluscht was. Van het publiek, dat zoo dicht mogelijk bij den brand wilde zijn en door den Zondagavond in grooten getale aanwezig was, wilden sommigen gebruik maken van een overzetpont aan de Rotte om den brand te kunnen zien. De aandrang op één oogenblik was daar zoo sterk, dat de veerman weigerde over te halen, doch door het publiek daartoe gedwongen werd. Mdden in de rivier sloeg de pont om en geraakten alle opvarenden in het water. Hoewel dadelijk hulp verleend kon worden werden dien avond reeds elf lijken gevonden en den 4 des morgens nog twee ljjken. Onder de gevonden lijken waren die van den politie-agent Kooistra en zijne vrouw. De veerman werd gered. -id Koog aan de taan is eene vrouw aange tast door cholera en te Utrecht een 72jarig man-, die na 5 uren lijden overleed te Avereest kwamen 2 gevallen van cholera nostras voor bij een sehipper en een schip persknecht en te Helmond een verdacht geval met doo delijken afloop. draft. Op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare lagere school zijn geplaatst de heeren Waling Struikmans, Ureterp, en J. van TuijlZeist. Ouderp. Den 5 is de heer S. de Jongh herbe noemd tot wethouder dezer gemeente. Egmenden. Benoemd tot onderwijzeres te Egmonè aan Zee mejuffrouw A. E. M. VerkadeAmersfoort. Als wethouder werd daar verkozen de heer G. van der- Schinkel te Egmond-Binnende heeren J. Groot en J. de Wit. 5 September. Amsterdam. De stemmingen voor wethouders in den gemeenteraad hadden tot nitslagherkozen de heer van Lennep in de vacature-Reekers werd gekozen de heer Schölvinok, bij herstemming met den heer Reekers; in de vacature-Dyserinek werd gekozen de heer Fabius,. bij herstemming met den heer Josephus Jitta. Oplossing van probleem Ao. 8. Van den heer Jan IJzermans, Vlaardingen. Ie D d2. T hï.. 2e P dl. R d4 I 3e P c3f T.b7. 2e D: a5! K d4. 3e D d2f T b5. 3e D d8f c5. 3e D e5f e3, 2fe D g2 K d4. 3e R f 6f anders 2e P dl. c3. 3e P e3f. anders 3e P c3f enz. Een prachtig probleemwaarmede deze componist een eerste plaats onder o-nze nederlandsche dichters in neemt. De eerste variant geeft verklaring van de eerste zetn.l. het vastleggen in den matzet van den zwarten Raadsheer. Goede oplossingen ontvangen vanC. B., Oterleek B. en R„ Oudearspel Schaakclub »Exelsior", J. J. Wort- man en F. L. Wortman, den Haag. Van den. heer F. van den Berg, Amstelveen. Zwart. abcd efgh wit. Wit: K. el D. a8 T. c6, P. c3 P. f 8b6, h3. Zwart: K. f5; e3 eö, f6, h4, h5. Wit begint en geeft in 3 zotten mat. Oplossingen binnen 8 dagen aan het bursau van dit blad, No. 9. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig bij den aanvang der vergadering 7 leden na de beëediging 15 leden. Afwezig met kennis geving de heer H. J. Bruinvis wegens uitstedigheid, de beer Preijer, wegens ambtsbezigheid. De Voorzitter opent de vergadering en stelt voor 1. over te gaan tot de beëediging der herkozen raadsleden daar geene bezwaren zijn ingekomen tegen het raadsbesluit van 11 Augustus 1.1., waarbij tot de toelating dier heeren besloten was. Daartoe besloten zijndenoodigt de Voorzitter den Secretaris uitge noemde heeren in de vergadering in te leiden. Zoodra de heeren C. W. Bruinvis, J- de LaDge C.Jz., J. de Wit Dz., W. P. Stoel, J. M. de SonnavUle en T. L. Koorn binnengekomen zijn plaatsen zij zich voor den Voorzitter en leggen achtereenvolgend de voorgeschreven eeden of beloften afom na gelukwensching door den Voorzitter met het bij vernieuwing door de kiezers in hen gestelde vertrouwen zitting te nemen. 2. Zijn de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. 3. Deelt de Voorzitter mede dat a. hij krachtens artikel 68 der gemeentewet reeds in han"

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2