Buitenland. Nederland. BEIiöIE. In dit Rijk zijn, op eene bevolking van 5.000.000 zielen, in rond cijfer 168,690 vreemdelingen en daaronder 56306 nederlanders. Bij de beraadslaging over de grondwetsherziening in den Senaat op den 2 verzekerde de minister-president Beernaert o.a., dat de herziene grondwet aan zijn ideaal niet beantwoordde, maar dat hij de beste verwachtingen koesterde omtrent het gebrnik, dat het belgische volk in zijne wijsheid daarvan maken zou, eene wijsheid waar van deze herziening zelve, in volle vrijheid en in volle rust, zonder dat eenig geweld binnen- of buitenslands er toe genoopt had, tot stand gekomen, het beste bewijs leverde. BITTSCHEAAU. Bij het den 4 gehouden parade feestmaal bracht de keizer een dronk uit op het 16e legerkorps. Om zijne tevredenheid over de houding van het korps te doen blijken, benoemde hij zich zei ven tot bevelhebber van het 145 regiment infanterie. Generaal Haseler bedankte uit naam van het korps. De president van het district Metz bracht ter alge- meene kennis, dat de keizer met zeer veel genoegen te Urville vertoefde; dat zijn zeer ijverig streven om den vrede te bewaren en den vreedzamen arbeid te bevor deren, in het bijzonder ook den onderdanen in Lotharingen een tijd van onafgebroken vrede zou verzekeren dat de keizer voor de geestdriftvolle ontvangst zijn warmen dank betuigde. De Staatscourant vermeldt, dat aan het feestbanket te Coblenz de keizer Wilhelm een dronk uit bracht op den koning van Italië, den prins van Napels en het italiaan- sche leger, en dankte den koning innig, dat hij den kroonprins naar Duitschland had gezonden. De kroonprins dankte in zijn antwoord voor de warme ontvangst, hem ten deel gevallen, en dronk wederkeerig op het welzijn van het keizerlijk-koninklijke huis en op het duitsche leger. Toen nam de Keizer andermaal het woord en in eene toespraak tot de generaals uitte hij zijne volle tevreden heid over de wijze, waarop het 8e legercorps was geoefend den generaals was het gelukt, de pruisische overleveringen, die op die van eeuwen her berustten, in eere te honden. Daarna richtte hij zich tot de officiereu van het Augusta- regiment, dat, nu het na 32 jaren van Berlijn gaat, hem de levendige sympathie in herinnering bracht, welke keizerin Augusta voor de lotgevallen van het regiment koesterde. Aan de officieren riep hij een welkomstgroet naar hunne nieuwe standplaats Spandau toe. Bij het feestmaal voor de burgerlijke overheden sprak de keizer zijn warmen, hartelijken dank aan Lotharingen uit voor de ontvangst', hem bereid. Uit de ontvangen huldeblijken had hij bemerkt, dat Lotharingen zich goed gevoelt als deel van het duitsche rijk; uit de verte had het hem in de ooren geklonken: wij Lotharingers zijn trouw, conservatief en streven naar den vrede. Daarom had hij een tehuis onder hen gestichtopdat zij daaruit de verzekering zullen afleiden, dat de nijverheid zich onge toord ontwikkelen kau. De Keizer eindigde zijne toespraak met de woorden: Het duitsche rijk waarborgt hun den vrede, duitsch waren zij en duitsch zullen zij blijven, daartoe mogen God en het duitsche zwaard ons hel pen. Ik drink op het welzijn der Rijkslanden en dat der trouwe Lotharingers!" Gravin Augusta van Stolberg-Stolberg, gemalin van den regeerenden graaf Alfred van Stolberg, 69 jaren oud, zuster van den overleden vorst van Waldeck-Pyrmont en dus tante van de Koningin-Regentes der Nederlanden, is den 4 overleden. E.VtiKIiA.VU. Den 5 is een zeer ernstig oproer uitgebroken in hot district Alfreton in het graafschap Eerby, waar duizend werkstakende mijnwerkers de ge bouwen van de kolenmijnen van Toadhole en Oakethorpe aanvielen. Zij vernielden alles en trokken toen naar de mijnen van Shirland. De politie was niet bij machte ze te onderdrukken, zoodat een detachement infanterie van Sheffield werd gevraagd. De onlusten werden door ver schillende werkstakers uit andere streken aangezet. Te Barnsley in het graafschap York sloegen eeuige duizenden mijnwerkers op de mijnondernemingen Silk- stone en Hayland alles kort en klein en verwondden den directeur benevens verscheidene ambtenaren. Daarna sta ken zij te Rockingham de kantoren eener mijn in brand. De overheid van Barnsley ontbood troepen. Te Chesterfield (gr. uerbyj maakten de werkstakers, met ijzeren staven gewapend, zich meester van do mij nen. De politie, gesteund door de soldaten, had veel moeite zich een doortocht te banen en werd gesardde bevelhebber sommeerde hen toen driemaal om uiteen te gaan en waarschuwde, dat er gevuurd zou worden. Na verloop van 20 minuten trokken de mijn werkers af. Tengevolge van gebrek aan steenkolen maakt de Mid land spoorweg-maatschappij bekend, dat hare groote werk plaatsen en machine-fabrieken te Derby, waar 6000 a 7000 werklieden werken, voortaan wekelijks van Woensdag tot Maandag znllen gesloten zijn. Bij een brand te Hammersmith, eene buurt van Groot- Londen, in een oliewinkel ontstaan door het onvoorzich tig aansteken der pitten van een petrolenmtoestel, welke brand door het omstooten van een kan benzaline groote uit breiding verkreeg, is de 42jarige winkelier, een dochter van 18 en eene van 7, een jongen van 5 en een van 3 jaren in de vlammen omgekomen. Een meisje van 14 jaren sprong nit de tweede verdioping op straat en raakte ernstig verwond. De gouverneur van Queensland, de heer Henry Norman, is in plaats van den heer Landsdowne benoemd tot onder koning van Indië. Hoogerhuis. Lord Spencer stelde voor, over te gaan tot de tweede lezing van de Home Rule-voordracht, daar Home Rule het eenig middel is om het iersche volk tevreden te maken. De minister smeekte het Huis, het bestaande vooroordeel ter zijde te stellen en niet te spoedig gehoor te geven aan den raad om de voordracht te verwerpen, en daardoor alle hoop op vrede te ver nietigen; het Huis mocht niet de verantwoordelijkheid op zich ladenvan het iersche volk opnieuw in een staat van wanhoop te brengen, terwijl het daarentegen door het aannemen der voordracht de Unie versterken en den luister van het Huis verhoogen zou. De hertog van Devonshire drong aan op verwerping van Home Rule; door aldus te handelen, verzette het Hoogerhuis zich niet tegen de wenschen des volks,'maar het doet slechts zijn plicht als het de invoering van veranderingen belet, nu de meerderheid des volks zijn wil niet uitdrukkelijk te kennen heeft gegeven. Boven dien, door de wijze waarop de beraadslaging over Home Rule in het Huis der Gemeenten is gevoerd, weet het Hoogerhuis niet wat het werkelijke gevoelen van het Lagerhuis is. Zijn voorstel tot verwerping is niet alleen gegrond op bezwaren tegen de voornaamste bepalingen der voordracht, maar ook op het feit, dat de voorgestelde verandering van te ingrijpenden aard is om haar aan te nemen, nu men niet de zekerheid heeft, dat het volk haar goedkeurt. Daarbij komt, dat het Home Rule-ontwerp het overwicht van het Rijksparlement niet handhaaft, de minderheid niet beschermt en geen enkelen waarborg van zekerheid aanbiedt. Eagerhuis. Gladstone stelde den 4 voor te beslui ten, al den tijd die nog van deze zitting overblijft, uit sluitend aan regeeringszakeu te wijden en het midder nachtsreglement te schorsen, maar deze schorsing niet uit te strekken over de herfstzitlingen. Vóór de verdaging van het Huis wenschte hij de be grooting van uitgaven en de wet op de middelen afge handeld te zien; daarna de zittingen tot 2 November te verdagen om bij de heropening het wetsontwerp om trent de verantwoordelijkheid der patroons en het ont werp tot instelling van districts- en kerspelraden onder handen te nemen. Gladstone's voorstel werd met 162 tegen 95 stemmen aangenomen. De heer Sydney Buxton, onder-minister van koloniën, zeide den 4 nog niet in staat te zijn, de bepalingen van de overeenkomst betreffende Swaziland mede te deelen, omdat,, deze nog niet geteekend was. De vertraging lag echter niet aan Engeland, en de heer Buxton hoopte nog steeds, dat de overeenkomst vóór de verdaging van het Hnis gesloten zon zijnzoodra zij tot stand gekomen was, zouden de bepalingen onmiddellijk ter kennis van het Huis worden gebracht. De minister van bnitenl. zaken deeldemede, dat de en- gelsche gezant, de heer Dufferin, naar Parijs terug ge keerd was met de meest uitvoerige bevelen om voor de britsche belangen in Siam op te komen, voor zoover deze te lijden hadden onder de op het oogenblik tusschen Frankrijk en Siam hangende kwestie. De onder-minister Foster deelde mede, dat de regeering in hot begin der vorige week vernomen hebbende, dat te Grimsby de sterfte aan diarrhee steeds toenam, er onmiddellijk een geneeskundig inspecteur had heenge zonden. Den dag na zijne aankomst had zich opnieuw een geval met doodelijken afloop voorgedaan; dit bleek te moeten worden toegeschreven aan aziatische cholera. In genoemde plaats zijn twee cholera-lijders bezwbken op 31 Augustus en op 2 September opnieuw twee. Te Huil waren minstens drie sterfgevallen aan de cholera voorge komen; te Cleethorpe één op 31 Augustus en één op 1 September. In beide plaatsen nam het gemeentebe stuur alle maatregelen om den voortgang der ziekte te sluiten, maar wat den toestand ernstig maakte was het feit, dat de diarrhee mot doodelijken afloop reeds eenige weken geheerscht had. Den 5 werd bij de beraadslaging over de begrooting van uitgaven een voorstel van den afgevaardigde Hanbury, om de jaarwedden der ambtenaren van het Hooger- en het Lagerhuis te verminderen, met 103 tegen 95 stemmen aangenomen. De minister van financiën verklaarde, dat hij de gevallen beslissing niet als eene nederlaag voor de regeeriug beschouwde. FRAKKRIJUDen 2 des avonds is in de wijk Arène te Marseille een hevige brand uitgebroken in de stallen eener maatschappij, die dezelfde diensten bewijst als in andere plaatsen het Liernur3telsel bewijst. De stallen branddon geheel af32 paarden kwamen daar bij om. Uit de latere berichten omtrent den afloop der her stemmingen voor de Kamer blijkt o.a., dat de bonapartist de Cassagnac met 9301 stemmen gevallen is tegen 10940 op den republikein Bascou. Clémenceau had 8609 stemmen, zijn tegenstander Jourdan werd gekozen met 9482 stemmen. Tegen den 13 October zal een russisch eskader, onder admiraal Avelane, te Toulon het bezoek der fransche schepen te Kroonstad komen beantwoorden. Te Havre heeft de weduwe Senecal haren honderdsten verjaardag gevierdde lOOjarige geneesheer de Bossy die nog steeds de praktijk uitoefent, kwam haar bezoeken en omhelsde haar. Do ministerraad die den 5 te Fontainebloau gehouden werd onder het voorzitterschap van president Oarnot besloot de begrooting onmiddellijk in gereedheid te breDgen. ITAME. Sedert het uitbreken der cholera te Na pels tot den 5 waren daar 424 personen aangetast en 360 overleden. RTSJLAAD. Van 31 Aug. tot 2 Sept. kwamen te Petersburg 26 cholera-gevallen voor, waarvan 13 met doodelijken afloop; te Moskou van 2731 Aug. 108ge- vallen en 57 dooden in Podolië van 19—26 Aug. 1229 en 604in Orel van 2026 Aug. 689 en 243 iu Kiew 740 en 284 in Minsk 232 en 101in Pultawa 283 en 127 in Charkoff 182 en 87 in Gradno 187 en 59 in Kalisch 114 en 61 in het Dongebied van 2729 Aug. 132 cholera- en 66 sterfgevallen. Kieswet. Ook de heeren van der Kaay, van Houten en De Beaufort en de heeren Mackay en van A1 p h e n hebben over hunne voorgedragen amendementen een nota van toelichting aan de Tweede Kamer gezonden. De heeren Mackay en van Alphen achten het wenschelijk de kenteekeneu van geschiktheid en maat- schappolijken welstand in één artikel te vereenigeu, nu de regeering er niet in geslaagd is goede, bruikbare kenteekenen voor ieder der gevorderde eigenschappen afzonderlijk voor te stellen en allerminst voor dat der geschiktheid. De schrijfproef, die slechts éénmaal behoeft afgelegd, kan duurzaam niets bewijzen voor belangstel ling en geschiktheidzij is geen positief bewijs van ge schiktheid en leidt tot uitsluiting van vele oudere, be zadigde kiezers. De voorstellers willen als gemeenschap pelijk kenteeken het »als gezinshoofd voorzien in eigen onderhoud en dat des gezins". Als gezinshoofd willen zij aangemerkt zien hen, die als zoodanig voorkomen op bevolkingsregistersdus zoowel hoofden van eigenlijk gezegde gezinnen als personen die, hoewel bij andereu inwonende, afzonderlijk leven. Voorts willen zij de ver plichting tot betaling van den belastingaanslag gedurende twee achtereenvolgende jaren, om zooveel mogelijk ge knoei en kiezersteelt te voorkomen. Verder meenen zij een gegrond vermoeden van kennelijken welstand te vinden in eenige continuïteit van woning-huur en naast de bedeelden uitsluiten de wegens bedelarij, landlooperij, dronkenschap bij recidive enz., veroordeelden of die twee jaren in een Rijkswerkinrichting verbleven. Op dat der heeren v. d. Kaay c. s. komon wjj in een volgend nummer terug. De Vereeniging van burgerlijke ingenieurs heeft den 2 te 's-Graveuhage haar 40jarig bestaan herdacht en bij die gelegenheid tot eereleden benoemd de vier nog in leven zijnde eerste ontwerpers van het plan tot op richting der vereenigingde heeren E. van der Eist II. L. van der Lely, II. Linse en P. J. Monthaan. Den 4 is te Amsterdam op de derde verdieping van een perceel op de Da Costakade bewoond door den heer F. Francois, brand ontstaan, doordat een meisje, dat pap voor een kind gereed maakte op een petroleum- toestelmet haar rok aan dat toestel bleef hangentoen zij zich wilde verwijderen waardoor het toestel omviel. Alle bewoners werden gered eene kraamvrouw op het eerste bovenhuis sprong verschrikt het bed «uit en werd naar eene zuster gebracht. De brandweer slaagde er in om het onderhuisdat als pakhuis van brandstoffen ver huurd isvrij te houden. Te Leerdam zijn tot den 4 26 personen aangegeven als lijdende en 15 als overleden aan cholera. Beroepen bij de ned herv. kerk te Medembllk F. O. Geerling te Domburg. De gemeenteraad van Aelzien heeft afwijzend be schikt op een verzoek, om de gemeente-secretarie niet van Sandpoort naar Velsen te verplaatsen. Den 13 is de inschrijving opengesteld op/ 1,000,000 van de 3% pets. leening, groot 3,000,000 der gemeente Rotterdam. Wieringerwaard. De vereeniging Vrije Liefda digheid heeft besloten1000 of meer afgedankte spoor weg-leggers aan te koopen en doze in den aanstaanden winter door werkloozen te laten bewerken. Heerliugowaard. Tot wethouder dezer gemeente is herbenoemd de heer J. Swaag. Texel. De heer jhr. J. G. W. Strick van Linschoten is den 4 bij herstemming tot lid van den raad gekozen met 163 stemmen: de heer C. W. Bakker Jr. bekwam 148 stemmen. Te 's-Gravenhage is overleden de heer G. Emants, onlangs tot lid van den gemeenteraad gekozen en die den 5 als zoodanig zou zijn geïnstalleerd. Pm-merend. Do gemeenteraad heeft den 5 be sloten aan den heer S. A. Hupkes weder voor deu tijd van 5 jaren te verhuren het hotel »De Doelen'' voor 1200 'sjaars; den heer VV. Smit, die verzocht had voor eene herbenoeming als wethouder niet in aanmerking te komen, toch te herbenoemen en pogingen aan te wenden, om hem op zijn besluit te doen terugkomen en met 1 Januari 1894 de heffing der wik- en weegloonen te bepalen op 60 centen por 100 K.G. De bouw eener burgeravondschool met ambachts school te Dordrecht is gegund aan den laagsten inschrijver M. Visser te Papenarecht voor f 74900. De marine heeft aanbesteed de levering van katoen en zeildoek in drie perceelen laagste inschrijvers voor perceel 1 waren P. H. K. Sypestein te Krommenie voor f 8040, perceel 2 D. van Leijden Zoon aldaar, voor f 10435 en perceel 3 J. van Eden aldaar, voor f 9850. In eene vergadering van oud-strijders van 1830/31, der le sectie Metalen Kruis, afd. Amsterdam, is door den voorzitter medegedeeld, dat het schoone regiments vaandel, dat den 27 Aug. 1856 door wijlen koning Willem III, bij de onthulling van het monument op den Dam, aan de oudstrijders van 1830/31 ten geschenke werd gegeven, in den loop dezer maand aan 's Rijks Museum zal worden afgestaan. Het vaandel zal daarheen met eenige militaire eerbe wij zingen worden overgebracht. Aan den eens in het jaar door den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond uitgeschreven wegwed strijd, om uit te maken, wie kampioen over dit jaar zal zijn op deu tweewieler over een afstand van 50 mijlen, welke gehouden werd op den straatweg AmersfoortEde namen 8 personen deel. Jaap Eden, van Haarlem, kwam het eerst aanhij had den weg afgelegd in 1 uur 34 min. 25 sec. Zijpe. In de den 5 gehouden vergadering van den gemeenteraad waren allo leden tegenwoordig. Na opening werden door de herbenoemde raadsleden, de heeren S. de Wit en J. van Beusekom en de nieuw benoemde, de heeren G. Nieuwland en J. F. Morra in handen van den voorzitter de voorgeschreven eeden afgelegd en vervol gens de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. De heer S. de Wit werd met 10 stemmen herbenoemd tot wethouder en ambtenaar van deu burgerlijken stand. De door burg. en weth. opgemaakte begrooting voor 1894 wijst aan een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 31755.24. Een verzoek van de Maatschappij Straatverlichting" te 't Zand, tot plaatsing van eene lantaarn bij de openbare lagere school aldaar, ten dienste der herhalingschool, werd met 6 tegen 5 stemmen toegestaan, nadat een voor stel van het dagelijksch bestuur om de behandeling aan te houden tot eene volgende vergadering, met gelijk stern- mental werd verworpen. Het dagelijksch bestuur ver klaarde zich tegen de inwilliging van het verzoek1°. omdat het een lantaarn daar ter plaatse minder noodig achtte; 2°. omdat het z. i. een zaak van beginsel gold die niet zoo dadelijk kon worden uitgemaakt. De heer van Beusekom achtte de plaatsing door de nabijheid van het kanaal wel noodigde heer Nobel zou wol is waar liever de behandeling van hot adres uitgesteld zien, doch was voor de inwilliging van het verzoek, echter erken-

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2