Stadsfoericliten. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. nende, dat de gemeente zich dan later niet zal kunnen onttrekken als er meer dergelijke aanvragen komen de voorzitter was geenszins tegen straatverlichting, doch het moest goed en in de geheele gemeente geschieden. Ook zon hij wel aan zich vormende commissiën gelde- liiken steun willen geven. Op voorstel van den voorzitter werd vervolgens besloten, aan den nieuwbenoemden veld wachter D. Smit oene toelage te verleenen van f 26,45, ter bestrijding der kosten zijner verhuizing en de akte van aanstelling, terwijl hij dan zijne uniform voor de eerste maal zelf zal aanschaffen. De vergadering weid daarna gesloten. Den 5 werd te Velsen de heer E. C. Platvoet niet herkozen als wethouder, maar met algemeene stem men gekozen de heer E. W. baron van Tuijll van Se- rooskerken. Toen deze bedankte werd benoemd de heer C. Goedhart met 8 stemmen tegen vier op don aftre denden wethouder. Voor den verbouw van het raadhuis werd f 4000 toegestaante voldoen uit eene tot dat bedrag te sluiten geldleeniug. Tot onderwijzer met hoofdakte te Velsen werd herbenoemd Heroma te IJmuiden en de onderwijzer Wassenaar van Velsen naar IJmuiden ovei- geplaatst. Te Heemskerk is den 5 tot wethouder gekozen de heer Jb. Koopman in plaats van den heer J. Schuit, die verzocht had niet meer m aanmerking te komen. De Raad besloot wegens den gunstigen toestand der geld middelen 20 opcenten der Rijks personeele belasting te heffenen nietzooals nu 30 opcenten. Kgmomden. Aan de Prins Hendrik Stichting is weder een legaat vermaakt van 500, vrij van suc cessierechten. De gemeenteraad van Egmondbiunen heeft afwijzend beschikt op het verzoek van Jan Holland te Amsterdam, om concessie voor den aanleg en de exploitatie eener stoomtramlijn van het station Heiloo langs den Venne- watersweg en door het dorp Egmondbiunen naar Egmond aan Zee. Rijp* Den 5 had in de zaal van den heer Jb. Appel de uitreiking plaats van een twintigtal prijzen aan de bekroonden van de tentoonstelling der voreeuiging »Flo- ralia". Een zeer talrijk publiek was tegenwoordig, dat tot laat in den avond aangenaam werd beziggehouden door den voorzitter, ds. Pekema, die bij eiken prijs een aardig, toepasselijk woordje den winner wist toetevoegen, door het Rijper fanfarecorps en eenigen, dio luimige en ernstige voordrachten hielden. Graft. Benoemd tot wethouder de heer L. Bruin. Akersloot. Bonoemd tot wethouders de heeren W. Schermerhorn en J. Meijne. lVaiiiieiihuiz.cn. Gedurende de maand Augustus hadden plaats in de Rijkspostspaarbank 22 inlagen tot een bedrag van f 163,3-5, 4 terugbetalingen tot een bedrag van f 125. Kolhorn. Den 5 werd aanbesteed het maken van een houten vijzel in het stoomgemaal van den Groetpolder, nabij deze gemeente. Inschrijvingen kwamen in van D. Kramer, Schagen, voor f 675D. Kriller, Oude Niedorp, voor f 530 en A. Droog, Kolhorn, voor f 494. Aan den laagsten inschrijver werd het werk gegund. Daliantsoog. Tot wethouders zijn herbenoemd de heeren W. G overs en P. Kossen en tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer J. Vos. De aangeboden begrooting der gemeente voor 1894 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 3939.355. Voorts werd besloten tot het aangaan eener geldleening van f 300. ten einde de kosten van het maken van eenen straatweg in het dorp te kunnen bestrijden. Moor». De katholieke kiesvereeniging heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der Prov. Staten gesteld den heer S. Zuurbier. Te Opsterland is tot wethouder gekozen de heer R. v. Zinderen Bakker, (soc.) De heer mr. J. G. Schöivinck heeit zijno benoeming tot wethouder te Amsterdam aangenomen de heer Pabius heeft bericht het wethouderschap niet te kunnen aan vaarden, omdat de gemeontewet het gelijktijdig bekleeden van het hoogleeraarsambt bij instellingen van hooger onderwijs verbiedt. Westwoud, Bij de jaarljksche harddraverij waaraan 12 paarden deelnamen, werd de prijs f 100 ge wonnen door Marianne van den heer Witteveon te Rau- werd, de eerste premie f 3ü door Willem III van den heer C. Broers te Benningbroek, en de tweede premie f 10 door Tabor III van den heer C. Oortman Gerlings te Hoorn. Bij de harddraverij op den 4 te Mcdemblik, waaraan 12 paarden deel namen, is de prijs van f 125 gewonnen door den bruinen blesrum Willem III van den hoer C. Broers, bereden door C. Broers van Ben ningbroek de oerste premie van 40 door de bruine merrie Marianne van A. T. YVitteveen te Rauwerd, be reden door S. Witteveen de tweede premie van 25 door den bruinen ruin Vroolijk van den heer Jb. Koop man to Wervershoof, bereden door C. Broers voornoemd. Den 4 des morgens is te Grootebroek uit eene sloot het lijkje opgehaald van een pas geboren kind eene 17jarige ongehuwde dienstbode heeft bekend, het kind in het water te hebben geworpen. Te Zaandam zijn den 5 de wethouders, de heeren C. Mats en P. Latenstein, herbenoemd met algemeene stemmen te Moarn de heer M. de Jong te Haarlem de heeren mr. A. 0. Waller en dr. D. de Haan. De gemeonteraad van 's-Hertogenbosch heeft den 5, met intrekking van vroegere besluiten, thans besloten geen kweekschool te bouwen. Te Kakhuizen heeft de Augustns-collecte voor de school met den bijbel 283.05 opgebracht, ongeveer 60 meer dan vorige jaren. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 5 tot veearts tevens keurmeester van vee vleesch en visch benoemd de heer G. Hannema te Franeker. Ds. J. Zegers predikant te Aartswoud, heeft liet beroep naar de gemeente Ooster- en Wester-Blok- ker aangenomen. Te 's-Gravenhaga is tot wethouder benoemd, in plaats van den heer mr. J. H. C. Lisman, niet als raads lid herkozen, de oud-minister van justitie mr. M. W. baron du Tour van Bellinchavedie de benoeming aan genomen heeft. St. l'ancras. De gemeenteraad heeft, na het be danken van Mej. de Vries te Beneden-Kn jpe, uit de bestaande voordracht tot onderwijzeres aan de openbare school benoemd mej. J. C. L. du Oroeqte Enschedé. De benoemde heeft bereids hare betrekking aanvaard. De heer S. Duif is herbenoemd als wethouder. Schagen. Als wethouder werd door den gemeen teraad herkozen de heer J. Hopman. Benoemd tot onderwijzer aan de r. k. parochiale school, de heer J. J. van der Heulen, Zutfen. Mej. J. Denijs is benoemd tot hoofd der neutrale meis jesschool to Tilburg. Heerhugowaard. Te half vier in den namiddag van den 7 verbrandde aan den Veenhuizer Middenweg de boerenplaats, bowoond door R. Ensius. Het diploma akte B tot het geven van onderwjs- correspondentieschrift Stolze-Wéry is verstrekt aan de heeren P. J. Bakema, correspondent te Amsterdam, J. de Vries, onderwijzer te Spanbroek en M. L. de Vries, kantoorbediende te Amsterdam. Schermerhorn. Door jjden gemeenteraad is tot wethouder herbenoemd de heer P. Smit Czn. Den 5 werd alhier het weder opbouwen van een op den 20 Augustus afgebrand woonhuis aanbesteed. Laagste inschrijver was D. Schipper van Graft voor 697. Twee jaren geleden trad A. Boekensteijn, uit deze gemeente, bij de marine in 's lands dienst. Den 6 slaagde hij als stuurmansleerling. Spanbroek. Herkozen tot wethoudersde heeren J. Koning eu P. de Groot. Hoogwoud. Tot wethouders werden herkozen de heeren K. Vel en K. van Diepen. Wognum. Als eene bijzonderheid mag gelden, dat de timmerman M. aardbezieplanten bezit, die voor de tweede maal bloeien en tevens vrucht dragen. Gudcarspel. Den 5 werd door den raad tot wet houder herbenoemd de heer C. Eecen Pz. en tot amb tenaar van den burgerlijken stand de heer F. de Boor Pz. Aoordscharwoude. De raad herbenoemde als wethouders de heeren K. Slotemaker en D de Geus üz., laatstgenoemde wegens periodieke aftredingtot ambte naar van den burgerlijken stand den heer K. Slotemaker. De Centrale tontoonstellings-voreenigiug „Landbouw belang" te Zierikzee, houdt op donderdag, 20 September, aldaar eene tentoonstelling van Zaaigranen. Er worden gevraagd monsters van winterzaa-granen of zaden en verzamelingen gedroogde granen of planten, waarvan de kennis nuttig kan geacht worden voor den landbouwer. Monsters van zomerzaaigranen blijven buiten mededinging. Aangiften moeten geschieden vóór of op 16 September bij den secretaris, den heer M. C. Mulock Houwer te Zierikzee, bij wien programma's gratis verkrijgbaar zijn. Toen in de raadsvergadering van den 5 het adres van het bestuur der afdeeling Alkmaar van hot Aederlandscli Onderwijzersgenootschap betrek kelijk de regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de openbare scholen, met de daarop uitge brachte rapporten, aan de orde was gekomen stelde de Voorzitter voor, in verband met de belangrijke uitgaven, welke in den laatsten tijd voor het onderwijs gedaan zijn en den gespannen staat der gemeente-financiën de rapporten aan te houdenom daarop later zooveel acht te slaan als de Raad zal vermeenen te behooren en aan het bestuur der afdeeling mede te deeleu dat op zijn verzoek afwijzend beschikt wordt op grond van het advies van burgemeester en wethouders van 6 December 1892, waaruit blijkt, dat het onderwijzend personeel door do gemeente steeds goed bezoldigd is en de gemeente te dien aanzien de vergelijking met andere, zelfs grootere gemeenten goed kan doorstaan wanneer men let op de aldaar uitgeloofd wordende jaarwedden bij oproepingen van sollicitanten. De heer Boelmans ter Spill kan zich met dat denkbeeld van den Voorzitter niet vereenigen. Hj zou door den Raad gaarne eene beslissing genomen zien om trent het beginsel of stelsel, dat bij deze zaak betrokken is. Burg. en weth. zjn voorstanders van vaste trakte menten hj daarentegen van geleideljke opklimming in verband met diensttjd en bekwaamheid. Eu nu zou hj den Raad tusschen die twee stelsels eene keuze willen laten doen en bj aanneming van zjn stelsel burg. en weth. willen uitnoodigen eene regeling in dien geest te ontwerpen, daar hj veel beter acht, dat die regeling door- burg. en weth. ontworpen wordt. Naar zjne zienswijze bestaat toch een groot verschil tusschon hendie pas den lSjarigen leeftjd bereikt hebbende als onderwjzer optreden en hen, die gehuwd zjn en een gezin tot hun last hebben. De bezoldigiug van die personen moet niet dezelfde wezen. Hj dient in verband daarmede het vol gende voorstel in: »DeRaad, van oordeel, dat het wenscheljk is, dat er opklimming van jaarwedde besta in verband met dienstjaren en bekwaamheid, noodigt burg. en weth. uit, in dien geest oene regeling te ontwerpen en die in eene der eerstvolgende zittingen in behandeling te brengen." De Voorzitter zou niet gaarne omtrent dat voor stel dadeljk eene beslissing willen nomen en in ieder geval de geldeljke gevolgen daarvan wel willen kennen. Hij stelt voor, eene beslissing aan to houden opdat de loden ook van dit voorstel bedaard kennis kunnen nemen. De heer Goede zou alle stukken met inbegrip van dit voorstel, naar de commissie van financiën terug wil len zenden. Hj acht nadere overweging dezer zaak nog wel wenscheljk. Haar laatste advies is wel wat overhaast uitgebracht. De heer de Wit wenscht de aandacht te vestigen op eene den 4 Mei 1893 te Rotterdam vastgestelde regeling, waarbj eene zekere opklimming bestaat. Daar wordt iemand aangesteld op J 500 jaarwedde en ontvangt hij de volgende toelage wanneer h j hoofdakte bezit f 200 per jaar; wanneer h j benoemd wordt tot onderwjzer met verplichte hoofdakte f 300 per jaarwanneer h j be noemd wordt tot eersten onderwijzer f 400 per jaar. Telkens na het verstrjken van twee volle jaren dienst wordt de jaarwedde verhoogd met f 50, totdat zj, met inbegrip van de genoemde toelagen, de navolgende maxima bereikt hoeftvoor onderwjzers met akte als zoodanig j 900; voor onderwjzers met hoofdakte f 1100; voor ouderwjzers met verplichte hoofdakte 1200; voor eerste onderwjzersakte f 1300. Nu is het wel mogeljkdat deze jaarwedden door de geheel andere omstandigheden voor Rotterdam goed, doch voor Alkmaar te hoog zjn, doch het stelsel van opklimming is daar bj toch geregeld. De heer C. W. Bruinvis merkt ten aanzien van die regeling te Rotterdam opdat z j eerst pas vastge steld is en men over hare werking nog niet kan oor- deelen. Hier is men evenwel bekend met de uitkomst eener dergeljke alhier bestaan hebbende regeling. De heer Boelmans ter Spill heeft geen bezwaar tegen het terugzenden van alle stukken naar de vaste commissie van financiën, vooral niet nu deze commissie zelve er prijs op schjnt te stellen haar vroeger advies nader te overwegendoch deelt niet het gevoelen dat de zaak niet rjp voor beslissing zou zjn. Zij is bj den Raad reeds lang genoeg in behandeling. Hj dringt er op aan, daarmede niet te lang te wachten. De Voorzitter stelt daarop vooralle stukken dus ook de door den heer de Wit overgelegde regeling der jaarwedden te Rotterdamnaar de commissie van financiën terug te zenden, met verzoek haar gevoelen uit te spreken waarbj h j gaarne overgelegd zou zieu eene juiste berekening van de geldeljko gevolgen welke uit aanneming van een stelsel van geleideljke opklimming zouden voortvloeien, daar dit wel degeljk in aanmerking mag worden genomen. Met algemeene stemmen wordt dat voorstel aangenomen. De heer de Wit werd als commissaris uit den Raad om toezicht te houden op do algemeene bewaarschool herbe noemd. Bj do behandeling van het voorstel tot regeling dei- jaar wedden van het personeel aan doburgeravondschool gaf eene opmerking van den heer Boel mans ter Spill, dat hij de bezoldiging van den directeurin vergelijking van andere tractementen, te hoog vond, tot eene bespreking tusschen dien heer den Voorzitter en de heeren Canters en Kraakman aanleiding waarbij er op gewezen werd dat zjne verdiensten niet alleen eene hoogere jaarwedde rechtvaardigden maar dat ook geen enkele onderwjzer zooveel uren les gaf als hj en dat, werd zjne belooning te hoog geacht, mon toch niet kon zeggen, dat de jaarwedde van 1200 als directeur der burgeravondschool te hoog kou worden genoemd. En hiermede had de Raad alleen te maken. Bj de gewone rondvraag door don Voorzitter aan de leden vestigde de heer mr. A. P. de Lange de aan dacht op eene hom dezer dagen voorgekomen zaak, welke hem belangr jk genoeg toeschjnt om overwogen te worden. Artikel 71 der wet op de schutter jen bepaalt, dat bekendo afgovonuisde leden der schutter jendie de hun opgelegde boeten na aanvraag niet betalen daartoe ge dwongen zullen kuuneu worden door middel van pro voost-arrest ouder goodkouring van het plaatseljk bestuur op te legger. In ver schillende gemeenten van ons land heerseht verschil in opvatting, wie onder plaatseljk bestuur verstaan worden. Hier to Alkmaar verleenen burgemeester en wethouders die goedkeuring. Hiervan maakte hj aan dat college volstrekt geen verwjt, doch hem komt hot voor, dat onder plaatseljk bestuur verstaan moet worden »de gemeente raad". Hj verlangt op het oogenblik geen antwoord maar zou gaarne ziendat burgemeester en wethouders hunne gedachten hierover lieten gaan en in eene vol gende raadsvergadering van hun gevoelen deden bijken. De Voorzittor verklaarde zich namens burgemeester en wethouders bereid aan dat verzoek te voldoen. Vergadering op WoensdagO Sept. 1893 's avonds te half 8 uur. Voorzitter de heer T. L. Koorn. Afwezig met kennisgeving: de heer J. C. Witte. De notulen der vorige vergadering worden gelezen goedgekeurd en geteekend. Ingekomen zijn: 1. Verslagen der Kamers te Tegelen en Hengelo. 2. Statistiek van in-, uit- en doorvoer over 1892, le gedeelte. 3. Consulaire verslagen. 4. Geïllustreerde weekbladen van de Kamer te Londen. Nrs. 14 voor kennisgeving aangenomen. 5. Missive van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, d.d. 2 September j.l., betreffende wijzi ging van het reglement voor de Kamers van koophandel en fabrieken. De minister herinnert aan het op 20 Dec. 1890 ter fine van advies aan do Kamers gezonden ont werp tot wjziging en aanvulling van enkele bepalingen van het reglement voor do Kamers van koophandel en fabrieken. De daarop ingekomen antwoorden leidden tot de samenstelling van een nieuw reglementwaarvan de definitieve vaststelling echter vertraging ondervond door de indiening van het wetsontwerp tot heffing eener be lasting op bedr jfs- en andere inkomsten alsmede tot intrekking van de patentwetwaarop do tegenwoordige regeling der kiesbevoegdheid voor de Kamers van koop handel is gebaseerd. Volgens de thans geldende bepalingon moet men om kiezer voor de Kamer van koophandel en fabrieken te zijn 1. Noderlander meerderjarig ingezeten der gemeente (waarvoor de Kamer is ingesteld) en in het volle genot der burgerlijke en burgerschapsrechten zijn. 2. ter zake van eenig bedvjf van handel of fabrieks wezen in het patentrecht zjn aangeslagen voor of bo ven eene voor elke Kamer te bepalen som. Behalve op de sub. I genoemde, algemeen voor de uitoefening van politieke rechten gestelde voorwaarde berust dus de kiesbevoegdheid voor de Kamers op twee grondslagen en wel a. Uitoefening van eenig bedrjf van handel of nj- verheid. b. Aanslag in hot patentrecht. Bj eventneele invoering der belasting op bedrjfs- en andere inkomsten zal de sub. b genoemde grondslag vervallen. Kiezers voor de Kamers van koophandel zullen dan kunnen zjn zj die ter plaatse waar de Kamer bestaat voor eigen rekening uitoefenen of belast zijn met het bestuur of mede-bestuur van eenig bedrjf van handel of njverheid. De vraag doet zich echter voor of het ook dan noodig en mogeljk zal zjn aan dezen laatsten eisch nog een anderen te verbinden en zoo ja, wolken waardoor met den omvang of de beteekenis van het beroep of bedrjf rekening wordt gehoudendan wel of ieder die eenig

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3