DE ROOFRIDDER. Vijf en Megentigste Jaargang 1803. ZONDAG 10 SEPTEMBER. UTader Onderzoek. FEUILLETON. Buitenland. O. 108. Eerste blad. uMittüsciif: tonttvr. Deze Courant- wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer Pr|)s der gewone Advertentlën: Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. (Slot). Evenals de heeren Kolkman, Mees en Roëll nemen ook de heeren van der Kaayvan Houten en de Beaufort genoegen met het door de Regeering voorgestelde ken- teeken van maatschappelijkeu welstand namelijk »het voorzien in eigen onderhond en in dat van het huisgezin." Ook zij zijn evenals de genoemde Kamerleden tevens van meening dat iemand die inderdaad aan dien eisch vol doet die voorziet in het onderhoud van zich en zijn gezin zoowel een kenteeken van geschiktheid als van welstand bezit, en dat er daarom geen grond bestaat om te eischendat hij daarenboven toont de kennis van lezen en schrijven te bezitten. Heeft hij het eenmaal zoover gebracht zonder te kunnen lezen en schrijven dan be staat er volgens hunne meening geen voldoende reden om te verklaren dat hem wegens het gemis van die kennis de noodige geschiktheid ontbreekt om kiezer te kunnen zijn. De heeren Kolkman, Mees en Roëll teekenen in hunne toelichting hierbij aandat aan het door de Regeering voorgestelde kenteeken van geschiktheid in de toepassing groote moeilijkheden van administratieven aard, ook in geval van verzet en procedure verbonden zijn. Ieder kiezer zou aan het gemeentehuis een aanvraag moeten schrijven om op de kiezerslijst geplaatst te worden volgens een model dat bij het wetsontwerp is gevoegd. Of die aanvraag goed of slechtmet of zonder fouten geschreven werd zou geen verschil maken, Als men uit het geschrevene den wensch van den schrijver kon opma ken, zou het voldoende zijn. Het oordeel daarover wordt opgedragen aan Burgemeester en Wethouders. Wordt de schrijfproef onvoldoende verklaard, dan kan de afgewezen kiezer in hooger beroep komen bij den gemeenteraad. Wordt hij toegelatenmaar meent een ander dat zijn wensch uit zijn geschrift niet is op te maken, dan kan deze bij den gemeenteraad tegen zijn plaatsing op de kiezerslijst in verzet komen. Ook de kiesverenigingen zullen die bevoegdheid hebben. Daarom moeten de eigen handig geschreven aanvragen voor ieder ter inzage lig gen. Nu moet de gemeenteraad bij meerderheid van stommen beslissen of het geschreven stuk voldoende is of niet. Is hij met de uitspraak van den gemeenteraad niet tevreden, dan kan de opnieuw afgewezen kiezer, de persoon, die tegen zijn toelating is opgekomen, of de kiesvereniging de beslissing van de Arrondissements rechtbank inroepen, die, misschien na het gevoelen van desknndigen te hebben ingewonnen uitspraak zal doen. Het is te begrijpen, dat men er voor terugschrikt aan Burgemeester en Wethouders en aan den gemeenteraad de beslissing op te dragen of iemands schrift al of niet voldoende is, wanneer daarvan zijn kiesrecht afhangt. Vooral indien men daarbij bedenkt, hoe weinig het ten slotte nog beteekent, of iemand op zeer gebrekkige wijze een model van een kort verzoek kan naschrijven of na- teekenen. Onderen van dagen zoudenondanks hun meerdere levenservaring, licht bij jongeren achterstaan. Als kenteeken van geschiktheid kan er daarenboven R0JIA1V VAN JULIUS WOLFF. Naar het hoogduitsch. 18) _0 »En verbeeld u, ik wist toen en lang daarna nog met eens uwen naam! Eerst vee! later beu ik dien te weten gekomen. Doch uw beeld stond vast en onuit- wischbaar in mijne ziel gegrift, ouder duizenden zou ik u herkend hebben en stond zelfs reeds op het punt om het land te gaan doorreizen om het lieve meisje op te zoeken, dat mij met lauweren bekranst had." »Het was mij toen inderdaad een waar geluk", zei eenvoudig. Werkelijk? Wasn't dat?" vroeg hij met stralende oogen. »Ja", antwoordde zij openhartig. »Wij meisjes ,°die getuigen waren van het schitterend tournooi, benijdden allen zonder onderscheid de vorstindie het voorrecht genoot nwen^ edelen broeder Albrecht den tournooiprijs te mogen reiken. Toen kwam de wapenkoning en liet ons lotenwie van ons den overwinnenden schildknaap ook een Regensteinervertelde hij, - haren krans zon vereeren. Het lot viel op mij en ik kan u zeggen, dat ik met weinig trotsch was op die eer." »Ik heb hom nog altijd, gravin Odazei Siegfried zacht. Lenen tournooiprijs behoort een ridder ook zijn leven lang te bewaren", antwoordde zij. Wat zal nw broeder er reeds in menigte bezitten Albrecht! Ja, hij!" riep Siegfried nit. »Waar vindt gij ook m het gansche land een ridder of knaap, die in den zadel zit het zwaard en de lans hanteert, zooals mijn broeder Albrecht!" Die zon onder de beroemde ridders van de ronde tafel zelfs eene goede figuur heb ben gemaakt. weinig waarde aan worden gehecht, omdat de aanvraag door ieder slechts eenmaal voor zijn geheele leven ge schreven zon moeten worden. Als blijk van belangstelling, althans van eenige duurzame belangstelling kan deze schrijfproef daarom evenmin gelden. De Regeering zelve blijkt er trouwens niet veel aan te hechton, nu zij allen, die thans het kiesrecht reeds bezitten or van wil vrijstellen. Voorzien in eigen onderhond en in dat van het huis gezin" wordt door de voorstellers van deze amende menten alzoo aangenomen als kenteeken van geschiktheid en welstand beide. Voor hen blijft echter de groote vraag hoe kan blijken dat iemand dit kenteeken bezit Met de heeren Kolkman, Mees en Roëll nemen zij aan dat dit ondersteld mag worden bij ieder, die iu de ver mogensbelasting in de bedrijfsbelasting of in de perso- neelë belasting is aangeslagenonverschillig tot welk bedragof in de grondbelasting voor ten minste één gulden mits de verschuldigde belasting ook is betaald. Evenals de heeren KolkmanMees en Roëll willea zij ook het gebruik van een woningdie niet onder de personeels belasting valtals aanwijzing van het bezit van dit kenteeken laten gelden, mits die woning eeniger- mate kan doen vermoeden, dat in het onderhoud van het gezin inderdaad op eenigszins bevredigende wijze wordt voorzien. Zij redeneeren aldusHuisvesting is wei het eerste noodige en zooals de huisvesting is zijn in den regel ook de voedmg en de kleeding. Die niet in staat is voor zich en zijn gezin een aan de meest bescheiden eischen voldoende woning te huren voorziet niet in het onderhond van zich en de zijnen geeft dus qeen blijk van welstand. terwijl de heeren Kolkman, Mees en Roëll vorderen, dat men als hoofd van een gezin of alleen levend persoon gedurende een jaar bewoont (of vóór zijn laatste verhui zing bewoond heeft) hetzelfde huis of afgezonderd ge deelte van een huis, dat voor de grondbelasting is geschat op een jaarlijksche huurwaarde van ten minste f' 20 stellen deze leden voordat men gedurende een jaar zonder wegens wanbetaling van huurpenningen tot ont ruiming te zijn veroordeeld, een woning in gebruik moet hebben waarvan de de wekelijkscbo huur, met of zonder bijbehoorenden grondnaar het zielental der gemeente f J 1.75 f 1.50, 1.25 of f 1 bedraagt. In hunne toelichting" teekenen zij aandat deze bepaling vooral aan de stedelijke bevolking ten goede moet komen. In meer dan 1000 van de ruim 1100 gemeenten van ons land zon de aanslag in de personeele belasting reeds aanspraak op kiesrecht geven, zoodra de woninghuur meer dan f 18 per jaar1.85 per maand of 60 centen per week bedraagt. Mocht- de huur dor woning nog minder bediagenaan zou op het platteland het kiesrecht ver kregen kunnen worden krachtens deze nieuwe bepaling, indien de weekhuur van de woning met den daarbij be hoorenden grond ten minste 1 bedraagt. Voor de steden zou de nieuwe bepaling meer beteekenis hebben. Te Amsterdam b.v. vallen arbeiderswoningen, waarvoor we kelijks 2 huur wordt betaald nog niet onder de per soneele belasting. De bewoners van dergelijke huizen »Ja, dat zou ik meenen!" stemde Oda in. »0gij moet mij veel van hom vertellen, graaf Siegfriedvan hetgeen hij zoo al gedaan en beleefd heeft; ik weet nog slechts zeer weinig van hem, doch alles, wat ik wee', is grootsch en goed." mij genoegen, dat gij mijnen broeder zoo lief hebt! riep Siegfried uit iu den eenvoud van zijn liefhebbend broederhart, »en bij alle heiligen, hij verdient het, gravin Oda!" Het lieve meisje schrikte en eene donkere blos verfde haar edel gelaat tot aan het lelieblanke voorhoofd pur perrood. Zij sloeg de oogen neder en zweeg. »Hij^ is ons hoofd en onze toeverlaat", ging Sieg fried in vervoering voort. Wat zou deze vesting zijn zonder hem?_ Eene woeste kale rots. Eerst door hem krijgt iedore st-een kracht en beteekeniszijn blik maakt het doode levend en het paard aan zijnon teugel, het zwaard in zijne hand neemt iets in zich op van zijnen heidengeest, wordt, om zoo te zeggen, een deel oen stuk van hem." Odas oogen hingen vol oprechte deelneming aan de lippen van den gee3tdriftigon jongeling. Mij dunkt", zei zij»dat van al uwe broeders gij het meest op hem gelijkt." ^indt gij vroeg hij glimlachend en na was aan hem de beurt ooi te blozen. ^Misschien in gelaat, maar een man, een ridder als hij, word ik nooit", verklaarde hij bescheiden. Dan heb ik betere gedachten van u, graaf Siegfried zeide zij vriendelijk. »Ik ben er zeker van, dat gij nog memgen tournooiprijs winnen zult." Mocht ik dien dan steeds nit nwe hand ontvangen!" zuchtte hijterwijl hij haar hartelijk aanzag. »Indiea gij er eenen verdiend hebt en ik er eenen weg te govon heb, dan zal het aan mijnen goeden wi! niet ontbreken, dat verzeker ik u", gaf zij lachend ten antwoord. Eene loodachtige vlinder vloog de vensteropening bin nen en fladderde een oogenblik om Oda's hoofd. »Zie", zei zjj, »daar heeft een gevleugelde bode der lente nwe burcht beklommen; daartegen zijt gij toch weerloos!" zonden kiezers kunnen worden op grond van de huur die werkelijk betaald wordt. Bij deze amendementen maakt het voorts geen verschil, of men een geheel huiseen afgezonderd of niet afge zonderd gedeelte van een huis, één of twee kamers, met of zonder afzonderlijken ingang bewoont. Evenmin is het noodigdat men gedurende een jaar dezelfde woning heeft gehad. In nog een paar andere gevallen meenen deze leden in den regel te kunnen aannemen dat iemand in eigen onderhond en in dat van zijü gezin kan voorzien. In dit opzicht wijken zij af van de heeren Kolkman Mees en Roëlldie zich alleen bepalen tot den aanslag in eenige directe rijksbelasting en het bewonen van een huis of een afgezonderd gedeelte van een huis. Voor hen die in geen dier beide omstandigheden verkeeren voegen zij er namelijk bij 1°. wanneer iemand een examen heeft afgelegd, waardoor hij benoembaar is voor eenige betrek king of bevoegd tot de uitoefening van eenig beroep 2°. wanneer iemand een spaarbankboekje bezit van ten minste f 50 of een inschrijving op het Grootboek van ten minste 100 nominaal. Niet alleen voor doktoren en meesters in de rechten zon dit geldon, maar ook voor telegraphisten, landmeters, alle hnis- of schoolonderwijzersmachinisten onderoffi cieren bij leger en vloot enz. Voor hen allen zou hnn examon alleen voldoende zijnook al hebben zij geen afzonderlijke woning al wonen zij bij anderen in of in de kazerne. Voor alle anderen die iu dezelfde omstan digheden verkeeren voor commensalen kostgangers inwonende bedienden zou het spaarbankboekje kunnen dienen. Door den heer Vermeulen en vier andere Kamerleden is een amendement voorgesteld, om in sommige gevallen aan één kiezer 2 3 of 4 stemmen toe to keDnen alzoo het meervoudig kiesrechtdat ten slotte in België is aangenomen. Eindelijk is nog door een vijftal loden waaronder ook do hoer Vermeulen en twee andere onder teekenaars van het reeds genoemde amendement voorko men, een strafbepaling voorgesteld op het zonder wette lijke redenen verzuimen van zijn kiesplicht. Deze beide amendementen gaan uit vau geheel nieuwe denkbeelden waarovor tot nog toe hier te lande weinig gedachten- wisseling heeft plaats gehad. Uit het onderzoek in de afdeelingen zal blijken, of zij eenigen bijval kunnen vinden ESr«EIiATV». Don 7 hebben te Featlierstone nabij Bradford ernstige onlusten plaats gehad onder de werk- stakende mijnarbeiders, waardoor de soldaten ten slotte genoodzaakt waren op hen te schieten. Acht personen werden gewond, waarvan twee reeds overleden zijn. Het aantal oproerlingen werd op 8000 geschat. SPANJE, Den 2 zag do Koningin-Regentes te San Sebastian toen zij nit rijden was een klein meisje op een spoorwegovergang spelen. Ziende het gevaar, waar in dat kind verkeerde stapte zij nitging naar het kind fTTII IV.ijiT ~Ti TIT-—rn - - Hp weet waarschijnlijk, dat hier boven de schoonste bloem tiert, die de lente tot nu toe ons heeft gebracht" antwoordde Siegfried galant. »Gij zijt een vleier, graaf Siegfried!" glimlachte zij opstaande. »Dergelijke woorden passen al zeer weinig tusschen deze sombere rotsmuren en nog minder voor de ooren cener arme gevangene." Wie is dan hier de gevangene?" vroeg hij, nog zitten blijvend. Doch zij had reeds een paar schreden naar den uitgang gedaan en gaf geen antwoord. Wacht even!" riep hij haar na, terwijl hij haastig opsprong. sLaat mij liever vooruit, 't gaat daar zoo stei1 en moeielijk naar beneden Zij liet hem voor gaan en liep de treden, die van de rotsen naar het burchtplein voerden, dicht achter hem af, daarbij met hare linker hand op zijnen schouder steunend. Die zachte aanraking doortintelde den vnrigen jongeling met een onbeschrijfelijk gevoel van zaligheid. Beueden kwamen zij voorbij de donkere opening eener grot, die zeer diep dwars door de rotsen voortliep. Op eene vraag van Oda aangaande dezen onderaardschen gang antwoordde Siegfried: »Dat hol is bijna geheel ingevallen, wij hebben het niet meer noodig; men noemt 't den tempelheerenkerker enik weet zelf niet waarom." Hij wist het weldoch wilde het niet zeggen en Oda vroeg niet verder. »Nu zal ik u ook mijne vogels laten zien", sprak hij vroolijk. »Doch eerst moet gij de zwakste zijde van den Regenstein van nabij bekijken, opdat gij u ten allen tijde veilig zult achten voor het geval, dat men eens hier mocht komen om u met geweld van hier weg te halen." Vrijwillig zou ik ook niet medegaan", antwoordde zij en zij zag hem schalks van terzijde aan. Hij leidde haar nn over groene grasvelden en door boschjes langs de zware versterkingen en steeds hooger klom hare belangstelling en verbazing bij het aanschou- weu van deze reusachtige vesting in al haren geweldigen omvang met tal van ringmuren en zwaar bewapende

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1