Cadettenschool. H.H. WIELRIJDERS. Nieuw e gebruikte RIJWIELEN, ATTENTIE. Advertentie n. Openbare Verhuring- Notaris L. TOP, W. J. BLITZ LION BLITZ, TATS BAETSEIV Kanaalkade 14, Alkmaar. He lieuwe CS-aper, Droge en bereide Verfwaren, BURGERLIJKE STAND. Best drogende Verfoliën, LAKKEN en VERNISSEN, DROGERIJEN. W. PENAAT W.Pzn. Winkel. Ondertrouwd 4 en getrouwd 18 Aug. Gerrit de Leeuwwednr. van Trijntje Maat eerder van Dieuwertje de Graaf, en Neeltje Dekker. Geboren: 5 Aug. Trijntje, d. van Pieter Bommer en Maartje Jos. Jannetjed. van Lonris Bas en Dieuwertje Leijen. 6 Trijntje, d. van Tjade Koelemeij en Antje Druif. 10 Guurtje d. van Jan Bijl en Wilhelmina Mol. Overleden: 10 Aug. Lena, d. van Dirk Jan van Rijswijk en Guurtje Breed 14 m. lleerhugowaard. Getrouwd: 2 Aug. Simon Hendrik Anton Begemann en Aimée Elisa Maria Henriette Torchiana. Geboren: 3 Aug. Catharina Magdal'ena d. van Pieter Otjes en Trijntje Gelder. 13 Dirk, z. van Cornelis Goed en Dieuwertje Pauw. 14 Adriaan, z. van Arie Pannekeet en Neeltje Rood. 17 Clasina Maria ,d. van Cornelis Bos en Johanna Marianna de Groot. 23 Trijntjed. van Simon Hittema en Trijntje Butter. 24 Jansje d. van Jan Laan en Engeltje Heertjes. Overleden: 9 Aug. Cornelis Helder, echtgen. van Dieuwertje Beek, 52 jaar. 11 Hermanus Johannes Poel, echtgen. van Grietje Boots41 j. Schernierhorn. Geboren: 6 Aug. Nicolaas, z. van Jan Soers en Maria Elisabeth Fehres. 8 Grietje, d. van Maarten Leegwater en Maartje de Bakker. 20 Christiaan Cornelis, z. van Jan Rolff en Elisa beth Smit. O verleden: 6 Aug. Samuel Johannes, z. van Klaas Waterdrinker en Gorritje Vergaij, 25 j., overleden te Utrecht. 10 Pieter, z. van Jan Rozelaar en Grietje Keetman, 15 j. 17 Pieter Jonker, wedr. van Catharina Angenita van der Zanden 45 j. 31 e I 1 o o. Ondertrouwd: 11 Aug. en getrouwd: 27 Aug. Jan Vennik te Lirnmen, en Antje Reik. Getrouwd: 6 Aug. Cornelis Modder on Ida Meijeringte Zijpe. 8 Jan Kramer te Alkmaar, en Geertruida Nanne. Geboren: 9 Aug. Grietjed. van Pieter Schouten en Elisabeth Baars. 12 Wilhelmina d. van Jacob Hoogland en Geer truida van Steeg. 17 Maria, d. van Albert Met en Trijntje Kraakman. Overleden: 7 Aug. Dirk Pepping, echtgenoot van Grietje Hooge- werf, 50 j. en bijna 10 m. War menimizen Geboren: 7 Aug. Dirk, z. v. J de Graaf en N. Delver. 14 Antonius, z. v. J. Kamper en A. v. d. Dam. 18 Jacoba, d. v. K. Giltjes en J. Hondsbeek. 27 Grietje, d. v. W. Grin en N. Jonker. Wier 1 nger waar d Geboren: 4 Aug. Jan, z. van Jan Kooy en Trijntje Wit. 30 Hendrik, z. van Johannes Nicolaas Koning en Neeltje Voorihuisen. Overleden: 11 Aug. Simon, z. van Dirk Haverkorn en Grietje Kossen. 30 een levenloos aangegeven kind van Jan Slikker en Pietertje Keuris. door de firma »GOUWE Co. te Alkmaar", en ten overstaan van den Notaris YAN BOSSTRAETEN aldaar, voor den tijd van 6 jaar, van Kersttijd 1893 tot Kerst tijd 1899 te Akerslootin de herberg «De Goede Verzorging", van K. Akkerman, op Woensdag 13 September 1893, voormiddags 10 uur, van: Een stuk IiAVD, genaamd «de Kroft aan Mulders laan", in Binnengeesten te Akerslootgroot 1 bunder 12 roe, in 15 akkers, gelijk bij biljetten is omschreven. Zegt het voort. te BERGENzal op Woensdagen 4 en 11 Octo ber 1893, 's avonds 6 uur, te Alkmaarin het Café «de Hoop", aan het Waagpleinin het openbaar verkoop en: 1. Een Heerenhuis met Erf en Tuin, te A 1 k m a a r, aan het Verdronkenoord groot 2 aren 18 centiaren met een uitgang in eene gemeene steeg. 2. Een Huis en Erf aldaar, naast het vorige perceel, groot 1 are 22 centiaren. 3. Een Huis en Erf aldaar, in de Boterstraat, groot 33 centiaren met oen uitgang in eene gemeene steeg. Perceel 1 is verhuurd voor J 20,83 per maand no. 2 voor 13,per maand en no. 3 voor 4,per week. 3. Een Huis en Erf aldaar, aan het Zeglis, groot 1 are 19 centiaren. De perceelen zijn te aanvaarden 2 December 1893. Behoorende de perceelen 1—3 tot de nalatenschap van mej. J. K A L K E R en no. 4 aan den heer J. TER BRUGGEN. Perceel 1 is te bezichtigen op Woensdagen 4 en 11 October, van 's namiddags 1 tot 4 uur, de overige per ceelen op de verkoopdagen. Inlichtingen verstrekt voornoemde Notaiis. Wie iats te vorderen heeft van verschuldigd is aan, of borgtochten bezitgeteekend door wijlen GERRIT BELLEMAN winkelier aan den Omval, gemeente Alk maar, aldaar overleden 23 Mei 1893 worden verzocht, opgave of betaling te doen ten kantore van de firma DE LANGE DE MORAAZ aan de Breodstraat, te Alkmaar, vóór den 25 September 1S93. DE RAAD van ADMINISTRATIE dm- CADETTEN SCHOOL zal op Zaterdag, den 18 September e.k., des middags ten 12 uur, ten bureele van den Voorzitter, in het gebouw der Schoolin het openbaar aanbe steden «le levering van Rnnd-, Kalfs- en Varkensvleesch en Vet, wit en bruin Brood Aardappelen Koffie Broodsuiker Gort Natuurboter Bier zoeto Melk Thoo MosterdKaas (Leidsohe en Goudseho), Zont, Steenkolen en Turf. De voorwaarden van aanbesteding en levering, waarin op den voorgrond wordt gestelddat de waren van eerste kwaliteit moeten zijn liggen ter lezing ten bureele voornoemd, van den 8 September e.k. tot op het uur der aanbesteding van des morgens 10 tot des namiddags te 2 unr. De Voorzitter DE VLAMING. Alkmaar De Secretaris den 2 September 1893. J. M. VAN BAAK. Gegadigden worden opmerkzaam gemaakt, dat voor diverse Kruidenierswaren kan worden ingeschroventerwijl de aandacht wordt gevestigd op het artikel soep- en middaggroen ten, waarvoor biljetten worden ingewacht. De huurwaarde van eene woning kan men daarom, mijns inziens, te recht beschouwen als de thermometer van den welstand van den bewoner. «Neemt men nn de huurwaarde aan als kenteeken van welstand dan vraag ik wat doet het er toehoeveel percent men van die huurwaarde als belasting^ aan het rijk bijdraagt? Aangenomen dat er bij de regeling dezer materie steeds dezelfde verhouding bij huurwaarde en be lastingpercent is in acht genomen, dan nog is het belas tingbedrag slechts eene aanwijzing uit de tweede hand van den welstand. De rechtstreeksche aanwijzing vindt men in de huurwaarde. «In de huurwaarde ligt voor mij eene afspiegeling van den welstand en de beschaving van den bewoner." Han delingen 18861887, bladz. 1994.) Van de gunstige getuigenis die een geschikte woning geeft ten aanzien van den bewoner, zoowel als van den gnnstigen invloed die zulk eene woning wederkeerig op den bewoner uitoefent, wordt mede gehandeld in het Aanhangsel" van De arbeiderswoningen in Nederland." Beoordeelend overzicht, samengesteld door de commissie van onderzoek naar hetgeen in verschillende gemeenten des lands gedaan is tot verkrijging van verbeterde arbei derswoningen", in 1891 uitgegeven door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, bladz. 229 en 230. De ondergeteekenden hebben zich voorgesteld de type van arbeiderswoningen, die, met kleine afwjjkingen, door de vereenigingen tot aanbouw van dergelijke woningen vrij algemeen in ons land is aangenomen. Dat de eischen die zij meenen te mogen stellen niet te hoog zijD, zou hnns inziens reeds hieruit kannen blijken, dat do door hen aangeduide woningen zelfs niet altijd t wee kamers bevat ten en hier en daar gemeenschappelijke privaten hebben. Krachtens persoonlijk of zakelijk recht of ambtsbetrekking. De bewoner kan de woning gehunrd hebben, wat wel in den regel het geval zal wezeti, of haar bewonen krachtens vruchtgebruik, recht van gebruik of bewoning of wel krachtens een recht dat aan zijne betrekking verbonden is. Eene woning. Dit woord op te vatten in de meest alge- meene beteekenis, zonder te vragen naar de inrichting dei- woning. Het maakt geen verschil of zij bestaat in een huis, een afgezonderd of niet afgezonderd gedeelte van een hnis, in één of twee kamers. Met of zonder bijbehoorenden grond. Dezo bijvoeging zon, gelijk reeds is opgemerkt, vooral ten goede kunnen komen aan arbeiders die bij hunne woning een stukje grond in gebruik hebben. Het zniverste kenmerk van het gehalte oener woning ligt naar de meoning van de ondergeteekenden in den werkelijken huurprijs. Daarom stellen zij voor, den werke- lijken hunrprijs als maatstaf aan te nomen, die in grootore en kleinere gemeenten voor eene woning van dezelfde soort verschillend is. Het aangeven van eenige categorieën van gemeenten en het bepalon van den huurprijs dien zij daar voor meenden te moeten voorstellen, was wel het moeilijkste gedeelte hunner taak. In de korte schriftelijke toelichting, onder hunne amendementen gedrukt, hebben zij hunne bronnen genoemd en aangewezen op weiken grond zij de door hen voorgestelde cijfers gerechtvaardigd achten. Zij kunnen er nog bijvoegen dat volgens het onder zoek door de kiesvereeniging «Burgerplicht" te Amster dam gehouden en in 1887 door de «Liberale Unie" aan de Tweede Kamer medegedeeld in Amsterdam verschil lende groepen van personenallen vaste knechts bij metselaars timmerlieden en andere werkbazen, schuiten voerders, werklieden bij den scheepsbouw, politie-agenten en rijks-veldwachters beambten bij een omnibus-maat schappij enz. weekloonen verdionende van ƒ11 tot ƒ16, weekhnren verwoonden van j 2,50, 3, 4, en voor het meerendeel niet in de personeele belasting waren aangeslagen. De ondergeteekenden meenen echter hnn voorstel om voor Amsterdam eeue weekhuur van j '2 aan te nemen in do bij hunne amendementen gedrukte toelichting te hebben gerechtvaardigd. Te Groningen betalen werklieden, die wekelijks gemid deld f 8 èi f 10 verdienen, een woninghnur van f 1,75 a f 1,80 per week. De ondergeteekenden stellen voor eene weekhuur van f 1,50. Te Deventer betalen werklieden, die wekelijks f 7 ver dienen, eene weekhuur van f 1.70. De ondergeteekenden stellen voor eene weekhuur van f 1.50. In de «Gevolgtrekkingen" gevoegd bij het verslag van de Tweede Aldeeling der Staatscommissie van Arbeidsen- qnête vindt men op bladz. 511 aangeteekend «Terwijl de weekhnur eener redelijk goede arbeiderswoning in de groo- tere steden in het noordoostelijk deel des lands gemiddeld ongeveer f 1.50 zal bedragen, wordt daar voor krotten allicht f 0,75 a f 1 betaald". Voor deze steden stellen de ondergeteekenden weekhnren voor van f 1,50 tot f 1,25. Intussehen zijn hier dwalingen en vergissingen mogelijk, en zal wellicht uit meer gegevens dan waarover do ont werpers dezer amendementen konden beschikken, kunnen blijken, of in de door hen voorgestelde cijfera eeniga wij ziging wenschelijk is. De mindere juistheid van eenig cijfer zon echter niets bewijzen tegen de bruikbaarheid van het stelsel. Terwijl de personen, die het kiesrecht kunnen verkrij gen krachtens art. 4, op de belastingkohieren bekend zijn en zich dns niet bohoeven aan te melden (behalve wan neer zij zich moeten beroepen op een aanslag dio niet op hun eigen naam staat) zal voor hen, die op kiesrecht aanspraak zouden maken krachtens art. 5 een eigen aanvraag noodig zijn. In de onder hunne amendementen gedrukte korte toe lichting hebben de ondergeteekenden reeds opgemerkt, dat in het tweede wetsontwerp regelende de uitoefening van het kiesrechtbepalingen zouden moeton worden op genomen omtrent de indiening der bewijzen van de ken- teekenen in het nieuwe art. 5 vermeld, omtrent de eischen aan de spaarbanken bedoeld in hetzelfde artikel onder letter b le stellen en omtrent het bewij3 van het ter bewoning in gebruik hebben van eene woning of een vaartuig, voldoende aan de bepalingen onder letter c ge noemd. Voor het laatste zonden in aanmerking komen kosteloos verkrijgbaar te stellen wederzijdsche verklaringen van huurder en verhuurder omtrent den huurprijs met verplichting, aan den verhuurder op te leggen om aan het gemeentebestuur opgave te doen van het bedrag der huurindien de huurder op grond van dat artikel het kiesrecht aanvraagt, versterkt met eene strafbepaling op het doen van valsche opgaven. Hensbroek. Geboren: 1 Aug. Pieter, z. van Hedde de Vries en Aaltje Mienis. 26 Catharina, d. van Dirk Konijn en Trijntje Dekker. Koedijk. Getrouwd: 31 Aug. Jan Hartog, te Nieuwe Niedorp, en Neeltje Com mandeur. Geboren: 1 Aug. Pieter Jacob, z. van Pieter Bloodhooft en Ge- rardina de Ruijter. 6 Jacoba, d. van Simon Groen en Catharina Bleeker. 9 Margaretha, d. van Jacob van Baar en Neeltje Meijering. 30 Klaas, z. van Gerrit Slotemaker en Maria Groe- newoud. Egmond aan Zee. Geboren: 4 Aug. Leendert, z. van Jacob Stam en Marijtje Stam. 13 Martin us, z. van Koendert Blok en Elisabeth de Groot. 17 Neeltje, d. van Gerrit van der Pol en Elisabeth Gul. 19 Klazina, d. van Jacob Visser en Marijtje Zwart. 25 Klaas, z. van Simon Groen en Kniertje Zwart. 26 Geertje, d. van Albert Blok en Geertje Zwaaij. 29 Tennis, z. van Koendert Brook en Elisabeth Zwaan. Overleden: 1 Aug. Pieter Groen, echtgen. van Antje Zwart, 42 j. 4 Leendert, z. van Willem Prins en Cornelia Stam, 6 m. 6 Gerrit Diedrich Poppenga, wednr. van Hille- gonda Haan, 73 j. 10 Leontje Gul, echtgen. van Job de Vrij, 80 j. 11 Klaas, z. van Klaas Stam en Aaltje Gouda, 8 m. 31 Cornelia de Zeeuw, echtgen. van Kos Zwart, 61 j. Op Vrijdag, den 22 September 1893 zal ten overstaan van den Deurwaarder VAN D ALSUM, te Zaandamin het Volkspark aldaar, des morgens ten 10 ureom contant geld, publiek worden verkochteono zeer belangrijke partij uit verschillende fabriekeu. Voor de nieuwe R ij w i o 1 e n zal een jaar gua- rantie worden gegeven. Te zien op 20 en 21 September e.k., van v.m. 10 tot n.tn. 5 uren, in bovengenoemd park. XIEl WElUlJk 211 b/d Blam, AMSTERDAM. Aan beide adressen dagelijks to consulteeren voor KIIKSTTAVMEV OPEUATIËV (desverkiezende pijnloos), VIJLLIJfUMK enz. li IJ TTS K-OUDOBP C 61. van af Sa cent de 5 ons. Verkrijgbaar bij

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 7