N e de r 1 and, De voorzitter van den gemeenteraad van Parijs heeft het bnreau van dien raad bijeengeroepen om met den prefect der Seine in overleg te treden over het regelen der feestelijkheden bij gelegenheid van de komst der rus- sische officieren. Zoodra het programma opgemaakt is zal er eene vrijwillige inschrijving opengesteld worden om bij te dragen tot de feesten. Voor de in 1900 te Parijs te honden wereldtentoon stelling is door den president der republiek benoemd de heer Alfred Picard, algemeen verslaggever van die tentoon stelling in 1889. OOSTENRIJK-HONGiAHI JE. Bij een gala maaltijd te Boros-Sebes waarop de militair-attachés van DuitschlandRusland en Italië tegenwoordig waren dronk do Keizer op de gezondheid van «zijn waarden vriend, den Keizer der russen.'' l'HHTltilli. De vice-consul van Spanje meldt, dat sedert den 10 dezer te Lissabon 31 gevallen van cholera zijn voorgekomen, waarvan 10 met doodelijken afloop. VEREENIODE STATEN. Den 13 des nachts is een trein van de Lake Shore Companybij Kessler door twintig gemaskerde mannen aangevallen. De machi nist wierp een der roovers op den grond maar werd door een revolverschot gewond. De dieven lieten den waggon met de geldkist door middel van dynamiet in de lucht vliegen namen f 37000 mede en verdwenen in een bosch. De firma Gebr. Stork Co. te Hengeloo heeft den 10, bij gelegenheid van het 25jarig bestaan der fabriek, aan de Vereeniging tot bevordering der belangen van het personeel, verbonden aan de machinefabriek, een stuk grond, ter grootte van ongeveer 7000 vierk. el geschonken en een kapitaal van f 20.000. Bij het aanvaarden dezer schenking verplicht de vereeniging uit het personeel zich, op het aangeboden stuk grond een gebouw te doen plaatsen, dat strekken zal tot het opnemen van gelegenheden voor nuttige bezigheden en voor gepaste ontspanning. De daar voor ontworpen teekeningen zijn gemaakt door den heer Posthumus Meyjes te Amsterdam, den ontwerper van «Ons Huis" in de Rozenstraat aldaar. De firma verplicht zich gedurende een nader te bepalen aantal jaren aan het bestuur rente en aflossing te waar borgen over het door de Vereeniging te storten kapitaal en tevens eene zoodanige jaarlijksche huur te betalen voor de bij haar in gebruik zijnde lokalen, dat hiermede de exploitatiekosten van het «Vereenigingsgebouw" worden gedekt. Het gebouw zal in hoofdzaak bevatten a. teekenschool b. eetzaal, tevens vergaderzaal (teekenzaal en vergaderzaal te zamen kunnen ééne groote zaal vormen met tooneel, die ruimte bevat voor 800 a 1000 personen); c. kook school, tevens gaarkeuken d. bewaarschoole. inrichting voor het verrichten van allerlei liefhebberijoefeningen en wat tot het machinevak behoort of er aan verwant is leeszaalg. bibliotheek h. twee vergaderzaaltjes i. café met biljarts en groote veranda. Den 10 des avonds is op den Staatsspoorweg nabij Voorburg een wegwerker en op de stoomtram van 's-Gra- venhage naar Delft nabij laatstgenoemde plaats een per soon door een trein gedood. Den 10 is van een troepje werklieden uit 's-Graven- hage die een tocht naar Loosdninen maakten en aldaar eenigen tijd halt hielden een 17jarig smidsgezel bij het nemen van een bad in zee door den stroom medegesleept en verdronken ondanks de pogingen zijner vrienden om hem te redden. Den 11 des avonds is de tram die te kwart over achten Gorredijk verlietdoor het overrijden eener koe bij Jonkersland ontspoord met het gevolgdat de loco motief in de sloot geraakte de postwagen zeer bescha digd en de machinist aan hoofd en handen gewond wordj Op de algemeene vergadering van den Noderland- schen Kolf bond, den 11 te Haarlem gehouden is o.a. bij loting beslistdat de volgende algemeene vergadering Oda liet zich, nadat zij de vreeselijke bedreiging van den bisschop had gehoordden ganschen namiddag niet meer zien; zij zat, in droeve gedachten verdiept, op hare kamer en maakte zich steeds angstiger over het gevaardat om harentwille het hoofd van graaf Albrecht bedreigde en dat alleen was af te wenden, indien zij besloot te voldoen aan het uitdrukkelijk verlangen van den bisschop. In den slapeloozen nachtdie nu volgde nam zij zich stellig voor den graaf te verzoeken haar niet langer te weerhouden, maar haar te voroorloven zich onder de bescherming te stellen van de abdis van Quedlinburg. Dit besluit bracht zij ook dadelijk den volgenden morgen ten uitvoer en op eene inderdaad roerende wijze. Graaf Albrecht zag haar daarbij aan met zulk eenen verbaasden, doch tevens deelnemenden blik, dat zij nauwelijks woorden vond om hare gedachten uit te drukken en haar van aandoening het hart in de keel klopte. «Lieve jonkvrouwzei hij zacht en vriendelijk«zijt gij werkelijk zoo bezorgd voor mijwegens dien ban vloek, waarmede de bisschop mij bedreigt?'' Oda sidderde over haar geheele lichaamverlegen stond zij daar voor hem, de oogen naar den grond gerichtniet in staat een woord meer uit te brengen. Zij bevond zich met Albrecht in zijne kamer alleen. «Maakt gij u deswege ongerust, gravin Oda?" vroeg hij nog eens op vriendelijken toon. Geloof mij, die ban van den bisschop zal mij geenen enkelen slapeloozen nacht bezorgen en mij geen oogenblik den eetlust be derven, zoo hij 't al wagen durfde om het banvonnis uit te spreken, hetgeen ik nog volstrekt niet als zeker aanneem. Met geweld wil ik n niet houden, doch ik herhaal u nog eens, die bedreiging met do ban van den bisschop is wezenlijk geen reden om dien hooghar- tigen kerkvorst zijnen zin te geven. Hij heeft het uit sluitend en alleen op uw erfgoed gemunt en zet alles op het spel om u in zijne macht te krijgen en u te dwingen tot algeheele afstand van uwe rechten. En be denk eens", voegde hij er lachend bij, »wat zou Sieg- met wedstrijd te Zufdscliarwoude zal worden gehou den terwijl Delft als plaatsvervanger werd aangewezen. De uitslag van den kolfwedstrijd te Haarlem is, dat de gouden bronsmedaille behaald is door den heer O. Witteveen van Haarlemmet 130 punten. In 1889 had hij de zilveren behaald met 124 punten te Goes. Om nu de gouden te kunnen winnen, moest hij derhalve meer maken dan 124 punten. De korpsprijs werd behaald door de vereeniging «Keer Niet'' van Haarlem. Deze vereeniging was reeds in het bezit van een korpsprijs, gewonnen te Haarlem iu 1891. Korpskolvers waren de heeren C. Witteveen, H. F. van Thiel en A. J. Bronkhorst. De eerste personeels prijs een zilveren Bondsmedaille met een kunstvoorwerp ter waarde van f 100, is met 130 punten behaald door den heer C. Witteveen van Haarlem; de eerste premie een kunstvoorwerp ter waarde van f 60, door den heer G. Reyerse, lid van de Kolfclub »Prins van Oranje" van Goes, met 125 punten: de tweede premie door den heer P. Smits, van de Kolfclub «Keer Niet" van Haarlem, met 122 punten: de derde premie door den heer A. J. Bronkhorst, van »Keer Niet" uit Haarlem, met 121 punten: de vierde premie door den heer A. Kist, van «Op Maat", te Zuidseharwoude met 121 punten en de vijfde premie door den heer J. Bos houwers algemeen lid van Haarlem met 120 punten. Oudcarspel, Bij de den 12 gehouden stemming voor een hoofdingeland van het Ambacht van Westfries land genaamd Geestmer-Ambachtis, in de plaats van den aftredendeden heer H. Hart Oz., die als heemraad voor den polder is gekozen benoemd de heer P. de Boer Pz., alhier. Bij de herstemming voor een lid der Prov. Staten van Noordholland werden te Amsterdam den 12 4446 stemmen uitgebrachtwaarvan van 18 van onwaarde. Gekozen werd de heer C. J. M. Dijkmanslib., met 2501 stemmen; de heer mr. L. H. Povel, kath., bekwam 1927 stemmen. Den 12 is te Haarlem het nieuwe gebouw der Kweekschool voor onderwijzeressen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aan de Raaks ingewijd en in gebruik genomen. Te Hilversum wordt door eenige dames eene loterij gehouden om het in het voorjaar van 1894 voltooide nieuwe gasthuis der r. k. ziekenverpleging van meubelen te voorzien. Te Rotterdam wordt feestelijk herdacht het 250- jarig bestaan der schotsche gemeente. Gedurende Augustus zijn bij het Koloniaal Werf depot te Harderwijk aangenomen 100 nederlanders en 33 vreemdelingen aan wie de som van f 34940 aan hand gelden werd uitbetaald Op de openbare school te Ameide is een leerling door cholera aangetastde school is gesloten en ontsmet. In Noordholland bestonden op 31 December 1892 3781 inrichtingenwaar krachtens vergunning sterke drank in het klein verkocht werd, waarvoor f203.188.79 aan vergunningsrecht werd betaald. Te Amsterdam alleen waren 1473 inrichtingen met f 122.560 betaald vergun ningsrecht en te Haarlem 206 met f 15900. Den 12 des avonds is te Amsterdam een sport- wagentje met twee kinderen te water geraakt van de Nassaukadeéén kind verdronk. De Staatscourant van den 13 bevat het gebruike lijke programma voor de opening van de zitting der Staten-Generaal op den 19. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 13 bij herstemming den heer mr. Th. Heemskerk benoemd tot wethouder met 18 stemmen tegen 16 stemmen op den heer mr. Trenb. De benoemde hield de benoeming in beraad. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 13 o.a. benoemd tot hoofd der 2e school 1 kl. aan de Mar kergracht J. Bok te Oost-Knollendam. Te Utrecht is tot lid der Prov. Staten gekozen de heer mr. David Ragaywethouder en rentmeester van het Kroondomein, lib., in plaats van den heer mr. N. de Ridder anti-rev. met 934 stemmen tegen 479 stemmen op den heer J. W. Schubart. Op de laatste huishoudelijke vergadering der „Vrije Vrouwenvereeniging" is aan bestuurderessen opge- fried wel zeggen, als ik u werkelijk liet vertrekken!" Het lieve meisje sloeg hare groote blauwe oogen naar hem opzonder eenige vrees of verlegenheidalsof zij zijne laatste woorden volstrekt niet verstaan had. Trouwhartig vroeg zij: «Wenscht gij, heer graaf, dat ik blijf?'' Hij stak haar de hand toe en zei op hartelijken toon «Ja, gravin Oda, dat is mijn innige wensth!" «Dan zal ik blijven!" klonk het snel, als een onder drukte vreugdekreet van hare lippen en zacht zijne hand drukkendijlde zij verward en verlegen de kamer uit. Graaf Albrecht bleef alleen en staarde in gedachten naar de deur, die zooeven achter het bekoorlijke schep seltje was dicht gevallen. Eene diepe zucht ontsnapte aan zijne borst. Gek heidzei hij hoofdschuddend bij zich zeiven, met een heftig afwerend handgebaar. Daar trad Schattedes graven kamerdienaar en schild knaap binnen en diende den stichtsehrijver uit Quedlin burg aan. Albrecht schrikte, doch gaf den knecht eenen wenk om den schrijver binnen te laten. «Zij laat mij roepen", sprak hij glimlachend bij zich zelf, «maar ik kon immers niet weg van hier. Welkom, Plorencius! Waagt gij u weer eens in het hol van den roofridder? Komaan, dat is goed!" »0, heer graaf', antwoordde de schrijver met eene diepe buiging, zelfs in Abraham's schoot zou ik mij niet veiliger gevoelen dan onder het gastvrije dak van onzen edelen beschermheer." «Oolijke snaak!" lachte de graaf, «je zijt altijd vol grappen. En wat kom je nu eigenlijk brengen, wakkere Plorencius? Zeker een geweldig vertoornd schrijven?" «Neen, heer graaf, integendeel; vele groeten van onze mevrouw de En ik moet dadelijk komen, is 't zoo niet?" »Ja, heer graaf, daar loopt 't tenminste op uit; ik heb mijne boodschap nog eens nauwkeurig in haar geheel bij mij zelf herhaald", zei Plorencius. «Spaar mij de 'preek en doe alsof ik die al genoten dragen, de besturen van alle vereemgingen uit te noo- digen één of twee afgevaardigden te zenden naar eene vergadering, te houden op maandag 18 September, 's avonds 8 V2 uur in het lokaal »d' Eensgezindheid," Spui te Am sterdam, ten einde de volgende vragen te besproken«Is het in het algemeen belang, dat de dienaar van »ko- I ning Alkohol" invloed uitoefent op den gang van 's lands zaken «Zoo neen, wat kan er, alvorens de behandeling van het kieswet-ontwerp Tak geëindigd isgedaan worden om dronkaards (drankzuchtigen) van de stem-1 bus te weren Mocht een bestuur geen afgevaardigde kunnen zenden, I dan verzoeken bestuurderessen schriftelijk antwoord opj do eerstgestelde vraag, aan het adres van mej. W. Druc-j ker, presidente, of mevrouw Th. P. B. SchookHaver, I secretaresse 2de Jan Steenstr., 86, Amsterdam. Den 12, des namiddags te 3 uren, is te 's-Graven- I hage geopend de conferentie voor het internationaal pri-1 vaatreeht door den minister van bnitenlandsche zaken, 1 die beantwoord werd door den eersten afgevaardigde der j belgische regeering, tevens deken van het corps diplo- matique te 's-Gravenhage. Tot voorzitter is benoemd I de Staatsraad mr. T. M. C. Asser, oud-hoogleeraar te I Amsterdam, nadat de minister van justitie, die zijne in- j genomenheid betuigd had met de gunstige ontvangstaan het voorstel der nederl. regeering in het buitenland ten 1 deel gevallen op de uitnoodiging om de vergaderingen I te leiden, verklaard had, daartoe den beschikbaren tijd te missen. Winkel. Benoemd tot onderwijzeres aan de school in den Groetpolder mej. G. Mul van Zaandam. Den 11 is de heer B. H. door een ongelukkig toeval I te water geraakt en verdronken. G. van Deth, schrijver van de brochure «De Wees- vader Van 't Lindenhout ontmaskerd, of de Onthullingen I van de Weesinrichting te Neerbosch", is door den offi- I cier van justitie bij de arr.-rechtbank te Amsterdam I gedagvaard om den 22 dezer terecht te staan, wegens I het schrijven van genoemde brochure en wel hoofdza- I kelijk van de 99 eerste bladzijden, geschreven met het I oogmerk om den heer Van 't Lindenhout te beleedigen, door hem te noemen en aan te duiden als «gewetenlooze I weezenbeul, leugenaar, huichelaar, schurk, menschenbe- I drieger enz." Als getuigen en deskundigen zijn gedagvaard de hee- ren: J. van 't Lindenhout, directeur van Neerbosch de heer J. Hoekstra, directeur der drukkerij «Excelsior" aldaar B. van der Land en P. W. Egelink, boekhan- delaren aldaar. Den 12 zijn in het hoofdkiesdistrict Hoorn 1392 1 stemmen uitgebracht voor lid der Prov. Staten, waarvan 6 van onwaarde. Herstemming tusschen de heeren S. Zuurbier te Spierdijk, met 486 en. A. Kool, burgemeester van Schellinkhout, met 477 stemmen. Op de heer Zim- mermanj, burgemeester van Hoorn waren 409 stemmen uitgebracht. Bij de den 12 gehouden verkiezing voor een lid der I Prov. Staten van Utrecht in het district Amerongen is gekozen de heer jhr. mr. M. J. Pauw van Wieldrecht met 473 stemmen.; de heer G. O. dAumale baron van Har- denbroek bekwam 439 stemmen. Den 13 is te Amsterdam op de Kattenburgergracht eene vrouw uit de derde verdieping van een perceel op straat gevallen zij was onmiddellijk dood. had", antwoordde Albrecht, «ik zou ongetwijfeld het onvermijdelijke sermoen wel in eigen persoon zijn komen opvangen van de schoone lippen van mevrouw de abdis, als ik slechts gekund had. Wat wil zij eigenlijk?" »U en de gravin Oda von Falkenstein."' «Zoo! Nu, mij zal ze hebben, doch de gravin i krijgt ze niet." «Niet? Ja dan dan moet ik is mij bevolen I n vragen waarom niet." «Dat antwoord zal ik haar zelf wel brengen." «HmDes te beter. Dat is me nog veel liever. Maar «Nu, wat maar?" «Ik moet haar zien heer graaf; de gevangene, meen ik." «Ho, hoFlorencius! Vermetele knaapHaar zien? Staat dat inderdaad wel in je instructie, of is 't eene ijdele nieuwsgierigheid op je eigen handje?" Plorencius lachte. «Dat is 't juist, wat ik u niet zeggen magheer graaf. Ik moet haar goed opnemen zien of zij jong, schoon en lief is, maar, ziet gij, dat j moet ik in stilte doenheel in 't geheim moet ik dat I alles zien uit te vorsehenzonder dat gij er iets van merkt." «O, jou slimme guit!" riep Albrecht, terwijl hij schudde van lachen. «Waarachtig, je meesteres heeft een sluwe spion uitgekozen 1 Zeg haar maardat de ge vangene zeer jong, onvergelijkelijk schoon en bovenaards lief is, kortom, dat er op Regenstein nog nooit zulk eene betooverende bloem heeft gebloeid." «Zulk een lof wil wat zeggen in uwen mond, heer graaf, als gij mij niet kwalijk neemt!" «O, nog lang niet genoeg, Plorencius! Weet gij I wat, je zijt vandaag mijn gast aan tafel; dan kun je I haar zien en zelf oordeelen. In den namiddag kun je terug rijden en aan je schoone meesteres mededeelen hoe slim je 't hebt aangelegd om alles te weten te komen wat je weten wondt. Spoedig kom ik zelf." «Maar ik moet de gravin uitnoodigen naar Quedlin burg te komen", zei Plorencius, die nu geheel in de I war was. «De abdis verwacht hare nieuwe kweekelinge." «Uitnoodigen? Sedert wanneer noodigt men een ge vangene uit, heer stichtsehrijver?" vroeg Albrechtmet komischen ernst. «Wilt gij haar dan werkelijk niet vrijlaten, heer graaf?" «Neen, wonderlijke kerel, ik wil haar niet vrijlaten", lachte de graaf. «Weet je 't nu goed? Maar laat mij nu met rust, als 't je belieft; tot weerziens, aan tafel!" Plorencius ging en zocht onmiddellijk den ridder Bock von Schlanstedt op. «Vecht dan iedereen om dat lieve meisje?" mompelde Albrecht, toen hij alleen was. «Iedereen wil haar hebben, alleen aan mij gunt niemand haar." Hij ging naar het venster en keek naar buiten naar het slot Quedlinburg. «Wees gerust, Jutta, de bleeke lelie zal de roode roos niet gevaarlijk worden." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2