DE ROOFRIDDER. No. 111. Eerste blad. Vijf en Hf egentigste Jaargang. ZONDAG 17 SEPTEMBER. PATENTEN. FEUILLETON. ALkMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: 3. COURANT. Prys der gewone Advertentlën Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De VOLJAARiPATENTEN, dienst 1893/4, voor de gemeente Alkmaarkunnen ter ge meente-secretarie worden atgehaald van af 18 tot en met 30 September a.s., van des voormiddags 9 tot des namiddags 8 ure. Indrukken van de vergadering der Holl. Maatschappij van Landbouw te Amsterdam. In de comedie-zaal van Maison Stroncken. Een zaaltje, dat moeielijk spreekt, tamelijk duister is en zeer warm. Het hoofdbestuur zit op een verhoogd orkest in een half cirkelvormigen nitbouwde afgevaardigden aan kleine tafeltjes in de zaal verspreid. Te ruim elf uur opent de voorzitter de bijeenkomst en wijst er op dat de Maat schappij van nu af een anderen weg in zal slaan geene jaarlijksche tentoonstelling meer, slechts om de vijf jaar zal de Maatschappij hare tenten opslaan hare vlaggen doen wapperen en den landbouw uitnoodigen tot een vreed- zamen wedstrijd. Maar er zullen meer vergaderingen ge- honden worden en allerlei onderwerpen zullen daar na grondige voorbereiding worden besproken; gisterenavond had er zulk eene bijeenkomst plaats gehad de heer dr. Bruinsma had het onderwerpsuikerbelasting de heer W. Meijer het onderwerp grondbelasting, ingeleid. De voorzitter had niemand te betreuren en aan niemand een woord van nagedachtenis te wijden, omdat er niemand dood was gegaan in het afgeloopen jaarmaar wel was er reden tot vreugde door de benoeming toch van den heer van Ondermeulen tot ridder van den Ned. Leeuw had de regeering een bewijs van belangstelling en waar deering gegeven aan den landbouw. Toen werden eenige afgevaardigden uitgenoodigd, stem- bureaux te vormen, groote blikken bussen werden rond gedeeld de afgevaardigden vulden hunne veelkleurige stembilletten inen organiseerden een optocht langs de verschillende stembussen met hunne kleurige papiertjes in de hand. Onder die volksverhuizing las de secretaris de presentie-lijst voor. 568 Stemmen konden worden uit gebracht. Toen stelde de afdeeling Amsterdam voor om den heer Bultmann aftredend voorzitter te benoemen tot eerelid van het hoofdbestuur. Daverend applaus. Dankbetuiging. Daarna eenige verslagen en mededeelingenomtrent de handelingen en verrichtingen van den zuiveleonsulent Swierstra en de rekening dor Maatschappij door den voorzitter omtrent de ouder toezicht van de Maatschappij staande brandverzekering door den heer mr. de Kanter. Nu werd het ernst. De afdeeling Alfen introduceerde de tuberculose onder het rundvee. Twee stroomingen waren duidelijk merkbaarde practische en de weten schappelijke. De eerste die den meest krachtigen ver dediger vond in den heer Zijp die van den Staat vol ledige vergoeding verlangde van de waarde vau elk stuk veedat tuberculeus werd bevonden omdat anders de veehouder niet zoude medewerken om deze ziekte te be- ROMAN VAN JULIUS WOLFF. Naar het hoogduitsch. 21) o— TIENDE HOOFDSTUK. Een der eerstvolgende dagen bracht graaf Albrecht eene nieuwe verrassing. Er kwam namelijk een brief van de graven Berthold en Rudolf von Blankenburgwaarin zij verzet aanteekenden tegen de Albrechts-beleening met burcht en rechtsmacht van Gersdorf, onder voorwendsel, dat dezereeds weken en maanden geledendoor do graven von Ballenstedt aan hen was toegezegd. Zij verklaarden zich echter genegen er in te berusten, in dien graaf Albreeht op zijn eerewoord beloofde, hun te helpen om in het bezit van de Lauenburcht te geraken, waarover zijzooals zij beweerdenreeds langen tijd met de abdis van Quedlinburg in onderhandeling waren. Voor het gevaldat Albreeht in een en ander niet gereedelijk toestemde, dreigden zij onmiddellijk de vriendschappelijke betrekking met Albrecht te zullen afbreken. Behalve de handteekeningen van de beide graven von Blankenburg stonden bovendien, tot meerderen nadruk, onder den brief ook nog de namen van de graven Walther en Koenraad von Wernigerode en van de ridders en heeren Johan von RomerslebenHenderik von HakebornHans von Kreiendorf, Werner von Hadmersleben en Gerard von Zilly. «Ha, ha!" zei graaf Albrecht, na het stuk aandachtig te hebben gelezen, tot zijnen broeder Siegfried. «Het jachtsignaal is geblazen, de bisschoppelijke jager hitst strijdende wetenschappelijkevertegenwoordigd door eenige veeartsenijkundigen die den aard der ziekte en hare bestrijding bespraken. Het meest belangrijk waren daarbij de mededeelingen van den hoofdkeurmeester van het abattoir, die met cijfers aantoonde, dat de tuberculose sedert 1888 voortdurend toenemende is. Troostrijk was zijne mededeeliugdat het amsterdamsche abattoir op 't voorbeeld van Berlijn, het tubereulose-vleesch gaat koken, dateenmaal tot 100 graden verhitzoo al niet »heel lekker", ten minste »heel onschadelijk" zal zijn. Ten slotte vereenigde zich de vergadering in den wensck naar al- gemeene en verplichte rijkskeuring van het vee. De lust om op «het Rijk" te steunen, neemt blijkbaar niet minder snel toe dan de tuberculose. Inmiddels waren de meeste stembureaux met hun werk gereed gekomen. Tot voorzitter werd de heer D. A. F. Bauduin benoemd, min of meor gewichtige betrekkingen waren vervuld. De benoeming van den heer 8. de Jongh te Oudorptot lid van het hoofdbestuur vond blijkbaar bij dat bestuur en bij de vergadering groote sympathie. De nieuw benoemde voorzitter betuigde zijn dank aan de vergadering in een ietwat pessimistisch gekleurde rede, waarin hij de grieven van den landbouwer en de schaduwzijden van het landbouwbedrijf opsomde. Hij ver wachtte «duistere dagen." Van de keuring van ziek slachtvee naar de keuring van zaalzaad. Ook Alkmaar en Hoorn krijgen misschien een keurder van zaaizaad op hunne markten te zien. Iedereen vond goed f 200 te besteden voor eene proef met deze poging om den landbouwer voor te lichten bij de keuze van zijn zaaizaad. Bij de behandeling van het volgende voorstel, dat van Leiden, bleek, dat het veel gemakkelijker is keurmees ters te benoemen dan te keuren en dat „keuren" en „keuren" twee zijn. De afdeeling Leiden wilde keuren en beoordeelen volgens een puntenstelsel. Het gekeurde voorwerp, vee, graan, machines, moest voor iedere goede eigenschap een zeker getal punten bekomen, de som dier punten behoorde de rangorde van het voorwerp te bepa len. Iedereen vond het mooi in theorie, maar niemand wist eigenlijk, hoe men zoude voorkomen, dat er op die manier ware monsters bekroond zouden worden. Want dat een dier door het bezit van enkele uitstekende eigen schappen een hoog getal punten verkrijgen kan, al is het in andere opzichten tot onbruikbaarheid toe door de natuur misdeeld kon niet worden ontkend. Resultaat de zaak wordt tot nader onderzoek aangehouden. Hetzelfde lot wedervoer het voorstel van Medemblik om aan te dringen op de stichting van een Kijkshypo- thcekbank. In de oogen der voorstanders was dit een middel om zonder protectie den eigen-geërfden boer, en dezen alleen, te helpen aan goedkoop geld, minstens 1 pet. lager dan waarvoor particulieren of hypotheekbanken zulks beschikbaar stellen. Het hoofdbestuur wenschte de zaak te renvoijeeren ter uitvoering vau het landbouw-comité. Het bleek uit de gevoerde discussie echter duidelijk, dat de ernstige bezwaren niet, althans niet voldoende, waren zijne brakken al aan op het wild, dat hij alleen niet vangen kan. Rijd dadelijk naar Bernhard en geef hem den brief. Zeg hem, doch zóó, dat niemand het hoort, dat ik er slechts één antwoord op weetbinnen acht dagen moet de Lauenburcht ons zijndaarop moet hij zich voorbereiden. Ik ga vandaag nog naar Qnedlinburg en rijd van daar naar Gersdorf om Günther op de hoogte te brengen. Let vooral goed op wat Bernhard zegt en welken raad hij geeft, opdat je 't mij nauw keurig kunt oververtellen." «O, die zal 't niet afraden", antwoordde de jongeling, in vroolijke opgewondenheid in het vooruitzicht van den naderenden strijd. «Neem graviu Oda mede naar Reginhilde", vervolgde Albrecht. «Stel haar gerust, zoo goed als je kunt, vroolük haar wat op en tracht hare gunst te verwerven; ik heb thans geenen tijd om mij met haar te bemoeien. Je moet haar vriend en vertrouwde worden, Siegfried! daar ben ik zeer op gesteldhoor Siegfried stond bij doze woorden met gebogen hoofd voor zijnen oudsten broeder, als hadde hij eene straf predikatie moeten aanhooren. «Ik zal mijn best doen", zei hij en die woorden klonken alsof hij verklaard had ik zal beter oppassen Albrecht. «Goed!" sprak Albrecht. «Ga nu heen en zeg aan Schatte, dat hij mijn en zijn paard zadelt; hij rijdt met mij mede. En zendt mij dan Bockik moet hem spreken." Siegfried verwijderde zich met den brief van de gra ven von Blankenburg en Albrecht trok zijn harnas aan. Spoedig verscheen Bock von Schlanstedt op den drempel. «Wees maar blijd Bockriep Albrecht hem tegemoet. Er zal weldra weer wat te steken en te houweu vallen." «Mooi! Heerlijk, heer graaf!" zei Bock, vergenoegd zijne knokige groote handen wrijvende en met van strijd lust fonkelende oogen. «Wanneer en op wien hebben wij 't voorzien?" «De bisschop wil ons te lijf en de Blankenburgers en de Wernigerodes en en nog een half dozijn anderen.'' «Steken wij allemaal van het paard, heer graaf! An ders niets van uwe orders?" overwogen, zoodat een voorstel van den heer de Goede om het geheele credietwezen, voor zooverre de landbouw daarmede te maken heeft, tot een onderwerp van studie te maken en later in eene bijzondere vergadering te be handelen, algemeen bijval en instemming vond. Zonder discussie zag Waddings veen haar voorstel aan genomen strekkend om van den Staat vergoeding te krijgen voor alle schade ontstaande door de maatregelen die het Rijk voorschrijft, ter beteugeling van mond- en klauwzeer. Aangehouden wordt ook een voorstel van het hoofd bestuur om de hooge regeering te bewegen tot de af schaffing van den vleeschaccijns. En toen werd Gouda aangewezen als plaats voor de volgende vergadering, zonder tentoonstelling. Alles wat heden aangehouden werd, zal daar tot zijn recht kunnen komen. Of weêr aangehouden worden. En Gonda zal eene afdeelings-tentooustelling organiseeren, zoodat er toch wat zal zijn voor het oog. Bij de vaststelling der begrooting werd eene bemer king gemaakt door de afdeeling Hoorn, die al zeer weinig sympathie ondervonden die Hoorn desverkiezende bjj de voorgenomen wijziging van de wetten der Maatschappij nogmaals mag maken. Verstandiger zal het zijn, als de afdeeling het er stilletjes bij laat blijven. Toen bedankten wij elkaar de stembureaux, de aftre- deudeu, de voorzitter, de nieuwbenoemden, allen kregen hun deel van de gebruikelijke plichtplegingen. Het was vijf uur, buiten scheen de zon, en zes uur dienst in een warm lokaal scheen ons een voldoend offer aan het „belang van den Landbouw". Een goed en geanimeerd diner bij Kras vol officieele en officieuse welsprekendheid sloot den dag. TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. Holl. Maatschij. v. JLandbouw. Voor zoover het noordelijk deel der provincie Noord holland betreftwerden de volgende bekroningen bereids toegekend Pelargoniums. Ie pr. C. Visser Hoorn2e pr. H. B. Stephan, Koog aan de Zaan. Een koppel Laurieren. 3e pr. O. Visser, Hoorn. Een tafelbloemstuk eerv. vermeld. J. Balvers Alkmaar. Een balbouquet. Ie pr. C. Visser, Hoorn. Een bruidsbouquet. 2e pr. H. B. StephanKoog aart de Zaan. Een grafkrans. 3e pr. J. Balvers, Alkmaar. Een vak planten voor den tuin. 3e pr. Gebr. Admi raal, Rijp. Gloxinia's, (niet gevraagd), eerv. verm. J. Balvers, Alkmaar. Noordhollandsehe Edammerkaas. Ie pr. A. Eriks, Pet ten 2e pr. P. KwantesAssendelft3e pr. H. v. d. Tonge, Bloemendaal. Dezelfde, na 1 Augustus gemaakt, le pr. H. Waiboer «Dat hoop ik ook, Bock", antwoordde Albrecht. «Hoor nu ter dege toe naar betgeen ik je zeggen zal." Bock boog het onmatig lange bovenlijf een weinig voorover en keek zijnen heer zoo strak aanals waren zijne oogen spietsenwaarmede hij den graaf wilde aan rijgen. Zooals hij daar stond, leek hij, met zijne ver vaarlijk groote haakvormige nens, precies eenen roofvogel, die op het punt staat om zich uit eenen hoogen boom op zijne prooi te werpen. «Laat je zes speurhonden los", aldus begon de graaf zijne instructie, «zij moeten dieu ouden vos, dien Scha- bernackopschommelen en van hem te weten zien te komen, wat de bisschop in zjjn schild voert. «Als hij niets weetmoet hij trachten uit te vorschenof de bisschoppelijken zich soms toerusten tot eenen tocht in Schwabengau en al wat er overigens nieuws is in Hal- berstadt moet hij ons zoo spoedig mogelijk melden." «Ja, heer! Maar die Schabornack is een doortrapte schoft; goede fooien en eene eeuwig natte keel, ziedaar zijn evangelie." «Zeg hem eene ruime belooning toewant het komt er ditmaal slechts op aan, Bock, dat wij te juister tijd juiste berichten inwinnen." «Dan wil ik liever zelf met dat oude duivelskind praten", gaf de ridder ten antwoord. «Mij zal hij geene knollen voor citroeneu verkoopen." «Dat is mij wel", zei de graaf, «maar vandaag niet, want ik moet uit en Siegfried ook; en das moet jij hier blijven. Laat een paar van je mannen zich langs den weg tusschen Blankenburg en Wernigerode in hinderlaag leggen en scherp uitkijken of zij niet 't een of ander kunnen gewaar worden. De overigen moeten in de buurt van Halberstadt en Wegeleben blijven slenteren; onder weg kunnen zij de onzen in Schwanebeck, Harsleben en Derenburg op de hoogte brengen en hun zeggendat zij alles aanhouden moeten wat niet Regensteinseh is en doorzoeken of er brieven zijn. Wie weerstand biedt Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1