No. 111. Vijf en Negentigste Jaargang. 1893. ZONDAG 17 SEPTEMBER, Onbestelbare Brieven, Buitenland. Nederland. Kantongerecht te Alkmaar. ALKMAARSCHE OOIRAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- on Zaterdagavond uitgogovon. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door hot geheele rijk 1,—. Do 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentlën Por rogol 0,15. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Eerste Onderwijzer openbare burgerschool. WtiB&S'* Doordat de tot eersten onderwijzer aan de openbare burgerschool (hoofd de heer F. J. Au k es) teAIiK.JHA.AR benoemde onderwijzer B E Lentz zijne benoeming niet aangenomen heeft worden zij, die voor die betrekking in aanmerking wonschen te komen opgeroepen zich, ouder overlegging van stukken zoo spoedig mogelijk vóór 26 September a.s.,aan te melden bij het gemeentebestuur. Jaarwedde ƒ1000,-. Bezit der'hoofdakte mot bevoegdheid tot het onderwijzen van fransch en wiskunde, is verplichtend. verzondeu gedurende de 2e helft van Augustus 1893 P. van Dijk, Flous Amsterdam; Wed. B. J. Geu- belArnhem H. Flens Bergen Mevr. Muse Maars- sen; P. van IJlstUitgeest; van der Burg, Vlaardingen. Van Warmenhuizen: H. Dassen Amsterdam. Briefkaarten. J. Schilt, Hoogetoorn, P. Diederiks, allen Amsterdam; F. Buijs Brieven: Buitenland: J. R. Visser, Boni Carlos. UNGbKiAlVD. Op eene in Nothinghamshire ge houden bijeenkomst van mijnwerkers is beslotenmet goone loonsverlaging genoegen te nemen. Lagerhuis. Minister Fowler deed den 14 eenige mededeelingon omtrent den stand der cholera. Te Ash bourne in Derbyshire waren 13 personen aangetast door eene cholera-achtige diarrhea waarvan 8 personen stier ven al deze personen woonden in hetzelfde blok huizen en dronken uit dezelfde pomp het water. Dien dag waren de berichten uit alle deelen van het Rijk bevredigend over 't algemeen kon gezegd wordendat er ver betering in den toestand was en geen vorergering. Te Ashton-under-Lyne was iemand die te Cleethorpe was geweest, door cholera aangetast en gestorven. De onder-minister vau koloniën verklaardedat do Swaziland-overeenkomst nog niet geteekend was. FRANKRIJK. Daar alle mijn-maatschappijen van Pas-do-Calais weigerden de eischen der werklieden in te willigen heeft het congres van mijnwerkers, dat den 14 des avonds te Lons gehouden werdmet 81 togen 11 stemmen besloton, in het geheele bokken van dat depar tement het werk te staken, te beginnen met den 18. ITALIË. Den 11 brak te Livorno de cholera uit. Van de 27 aangetasten overleden 7. Den 12 hielden 200 fransche en italiaansche werklieden een verbroederingsfeestwaarbij talrijke redevoeringen werden gehouden. De muziek speelde de Marseillaise. SPANJE. Het russisch eskader zal 1 October te Cadix komen en feestelijk ontvangen worden. ZAVITSBRIjAND. Den 14 is te Bern overleden de heer L. Ruchonnetlid van don bondsraad en hoofd van het departement van justitie en politie. RRAZILIE. Te Rio de Janeiro is den 14 aan alle buitenlandsche schepen bevel gegeven zich te ver wijderen tot buiten schot van de schepen der opstande lingen. Te 9 uur bogon de aanval op de forten in de baai. Het grootste fort in de haven had zich vóór de opstandelingen verklaard. Te 11 uur is het bombar dement der stad begonnen. RUSLAND. De stand van de cholera is als volgt Aangetasten. Overledenen. Te Petersburg 8—10 Sept. 81 31 Kroonstad 39 2 1 Moskou 48 75 35 In de gouvernemonten Warschau 27 Aug.2 Sept. 1 1 Vladimir385 148 Volhynië 228 72 Voronof431 186 Groono247 70 Kief789 297 Minsk329 102 Mohijlef642 224 Nisjni-Nowgorod 13 Aug.9 Sept. 1485 728 Podolië 20 Aug.—2 Sept. 1722 653 Texel. Den 13 werd een marinesloop, waarin 13 man, door de stoomboot «Ada van Holland" aangevaren, met het gevolg dat bijna alle opvarenden van de sloep te water geraakten. Do aanvaring geschiedde, doordien een sloep van de »Schorpioen" van achter dat schip te voorschijn kwam, juist toon de »Ada' in do nabijheid was. Men had elkaar dus wederkeerig niet vroeg genoeg kunnen zien. Nu wilde de sloep vóór de postboot langs roeien, en dit was niet meer mogelijk. Toen er gestopt werd had de aanvaring plaats. De kapitein durfde toen de machine niet te laten werken uit vrees personen te zullen kwetsen. Met een peilstok sprong hij naar het achterschip en was de eerste, dio twee personen naar de boot trok. Spoedig waren nu allen bezig, zoowel stoom- bootpersoneel als passagiers, om door middel van^ haken, boomentouwen enz. de drenkelingen op te visscheu. Niet vóór de kapitein de zekerheid had, dat allen gered waren, ging hij weêr stoomen. Eerst werden de gered den op de «Schorpioen" gebracht en daarna de sloep, die aan stunrboord een gat had gekregen, opgepikt en oveneens bij de «Schorpioen" gesleept. Men schrijft ons uit Kolhorn Het paardenspol van den heer Blanns hoeft gedurende de kermis in deze gemeente zeer veel publiok getrokken eiken avond was de tent vol. Den 12 was de toeloop zelfs zoo groot, dat een 100-tal personen boven het aan tal, dat de tent eigenlijk bevatten kon, werden geplaatst en een even groot getal moest worden afgewezen. De werkzaamheden, van allerlei aard voldeden zeer. ITet slotde ballet-pantomime «Sequah" of de wonderen der 19e eeuw, deed het publiek hartelijk laehen. Voor gehuwden biedt deze dorpskermis gewoonlijk weinig gelegenheid tot ontspanning en er wordt dan al licht meer dan gepast is gedronken. Dit jaar echter was het merkbaar boterblijkbaar werden de beschikbare penningen voor een bozoek aan het circus Blauus bewaard. Den 13 had hier een kolf- en biljartwedstrijd plaats. Met kolven behaalde den prijs de hoer J. Bakker, Win kel, de 1ste premie de heer G. Blaauboer Kolhorn, de 2o premie de heer A. Kist, Zuidscharwoude. Met biljai- ten waren overwinnaars de hoeren W. Groen, Barsinger- horn, A. Kist, Zuidscharwoude en P. Kool Pzu., Kolhorn. Te 's-Gravenhage zijn aanbesteed de workon tot uitbreiding van het gemeente-ziekenhuis, waaronder een gebouw voor do chirurgische af deeling. Laagste in schrijver de heer J. Steffens aldaar voor 226000. De heer mr. Th. Heemskerk heeft den 14 aan den burgemeester van Amsterdam bericht, dat hij do op hem uitgebrachte benoeming tot wethouder niet kou aanne men. Zoowel het lidmaatschap van de Tweede Kamer als andere bezigheden, die hij op dit oogenblik te ver richten had, waren oorzaak, dat hij niet den noodigen tijd beschikbaar zou hebben om de betrekking van wet houder naar eisch te vervullen. Don 18 zal do Raad vergaderen tot hot benoomon van een nieuwen wethouder. De gemeenteraad van Deventer heeft onlangs be sloten het kohier der gemoentelijke inkomstenbelasting te laten drukken en in druk verkrijgbaar te stellen. De arr. rechtbank te Assen heeft E. Warringa te Ees schuldig verklaard aan moord op Rika Wenning en overeonkomstig den eisch veroordeeld tot 15 jaren ge vangenisstraf. Processies uit Holland en België mogen krachtens regoeringsbesluit, ter oorzake van de in die lauden voor komende cholora-gevallen, niet meer naar Kevolaar komen. Op de 3l/2 pet. geldleening der gemeento 's-Her- togenbosch, groot/50009, was iugeschreven voor 175000. De leening is gegund aan de heereu J. Kalft en Cie. te Amsterdam voor 99 x/2 pet. De collecte van de 344 staatsloterij wordt geopend op 18 Oct. en gesloten op 5 Januari 1894: de trekking begiut 13 November en eindigt 3 Februari 1894. De Rijksmiddelon brachten in Augustus f 9.011.395 op tegen f 10,626,623 in Augustus 1892 en in de eerste 8 maanden f 69.760.583 tegen f 75.145.746 in gelijk tijd vak van 1892. Het 8/12 der raming was f 76.888.886 De registratierechten brachten even f 2.000.000 de suc cessierechten even f 3.000.000 minder op de accijnsen f 500.000 meer, niettegenstaande de afschaffing van den zeepaccijns en de vermindering van den zoutaccijns. door dat die op suiker ruim f 1,200 000 en die op gedistilleerd ruim f 700.000 meer opleverden. Van de vermogensbelas ting werd nog slechts f 76518 ontvangen. St. Pankras. De ongeveer 80 jongste leerlingen der school alhier ruim 30 waren in Augustus naar Amsterdam geweest hadden den 12 een genotvol dagje. Begunstigd door het schoonste herfstweder, gingen zij in den namiddag van dien dag in 12 rijtuigen naar Egmond aan Zee waar zij aan het strand en op Zeerust" een paar uren recht genoegelijk doorbrachten. Te 5 uur onge veer verlieten zij Egmond aan Zee weder om over den Hoef, Rinnegom, Egmondbinnen, Oesdom, Hoiloo en Alk maar huiswaarts te keeren. Door deze schoolfeestjes hoopt men het schoolverzuim, dat in onze gemeente niet gering is, eenigermate te bestrijden. Noordschermer. De heer dr Proost te Koog aan de Zaan heeft toezegging van beroep ontvangen naar de ned. herv. gemeente alhier. De begrooting dezer gemeente voor 1894 bedraagt in ontvang en uitgaaf 8741.78,/2. Langedijken. Meldden wij in het begin dezer week dat de handel in roode kool vrij vlug was het einde der week bracht daarin eene verandering. Er werd minder omgezet tegen lager prijzen. Voor goede roode kool werd hoogstens 5 besteed, bloemkool gold van 3 tot 6. Veel bloemkool is or hier ook niet meer aan wezig en wat er nog is, hoeft als alle koolsoortou dit jaar zoer veel te lijden gehad van de zoogenaamde «luizen", die zich in 1893 door de voortdurende droogte in onge kende hoeveelheid vertoonden. Wel heeft de late kool van deze plaag minder te lijden gehad, dan de vroege, doch flink van stuk is zij toch niet geworden. Den 14, des avonds omstreeks 8 uren, is te Wecsp bij de wed. Leeflang aan den Groenenweg door hot springen eouer lamp brand ontstaan, waardoor de gordijnen vlam vatten. Kort daarna was de daarachtor gelogen hooischuur van den veehouder P. Ridder mede aangetast. Eenige bij dezo weduwe inwonende kostmeisjes verloron alles bij dozen brand. Wegens het toenemen van govallen van pokkou to Rotterdam in de laatste dagen is de politie aldaar moeten terugkomen van haar stelsel om voor de woning van iederon poklijder, die niet ter verpleging in het zieken huis opgenomen werd, eonon agont als vasten post te plaatsen, omdat de gewone dienst er onder leed. Den 14 is te Deventer het dak van do beruchte Volksdanszaal «het Hof Yan Holland" ingezakt, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De bevolking van Amsterdam bestond op 31 Aug. uit 209.428 m. en 232.852 vr., samen 442.280 tegen 437.892 op 31 Dec. 1892. Te Breda hebben zich drie gevallen van cholora voorgedaante Oudshoorn aan den Rijn den 13 mede één geval met doodelijken afloop. De Tweede Kamer vergadert den 19 dos namiddags te 3 uren tot het opmaken van een drietal voor hot voor zitterschap en tot het trekken der afdeelingen. Bij kou. besluit van den 7 is aan hot hoofdbestuur der Vereenigiug «Trouw aan Koning en Vaderland" te Utrecht tot ondersteuning van behoeftigengerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadelmo- daille, machtiging verleend tot het houden eenor collecte door het geheele Rijk, in de maanden September on Oc tober van dit jaar. No. 2 van het Maandblad tegen do vervalschlngen, onder rodactie van dr. P. F. van Hamel Roos te Am sterdam bevatde vervalschingen in den groothandel onderzoek van levensmiddelen te Maastrichtonderzoo- kingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau van chemisch en microscopisch onderzoek Spuistraat 146, Amsterdam, (directeuren dr. P. F. van Hamel Roos en A. Harmens Wz.); controle-onderzookin- gen portwijn, californische wijn, italiaansche wijn, stout, boter cacao malzkoffie beschuit, rijstmeel, havermout, kleurstoffen voor suikerwerken, thee, geëmailleerde pannen maatregelen tegen het vorvalschon van storkon dranken in Hongarije; gist-vervalschiDgwetenschappe lijke berichten: glyeerir.ebepaling in zeeph y- giëne en industrie: ventilatie (vervolg)eene uitvinding tot het drogon van vleesch, gevaar van flesschen spoelen mot hagelkorrels een nieuwe methode voor het steriliseeren van melk (met afbeeldingen)loodhoudende deksels van bierglazen en tinnen kranen feuilleton: een en ander over cognac en zijn geschiedenis vraag- bord: materiaal voor drink waterpompen, normale voe ding, bekleeding van inmaakbussen. Zitting van 15 September. W. B., Egmondbinnen, laten losloopen van vee in de duinen, 4maal gepleegd, 4maal f 1 boete of 4maal 1 dag hecht. 0. S., Egmondbinnen, als boven, f 1 boete of 1 dag hecht. M. G., Alkmaar, J. K., Zuidscharwoude, spoorweg wetovertreding, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. P. M. Jz., Oastricum, laten losloopen van vee in do duinen, 3maal gepleegd, Smaa1 f 1 boete of 3maal 1 dag hecht. G. V. O., Alkmaar, overtreding arbeidswet, Smaal f 3 boete of 3maal 2 dagen hecht. G. J. S Helder, als boven, f 0,50 boete of 1 dag hecht. W. d. V. en J. K., Alkmaar, na des morgens tien uren uitkloppen van een kleed op don openb. weg, elk f 0.50 boete of 1 dag hecht. K. W., Heiloo, rijden met een handwagen op de voet- straat, f 0.50 boete of 1 dag hecht. G. Z. Dz., K. Z. Wz., C. Z. Ez., Egmond aan Zee, loopen over eens anders grond, f 1 boete of 1 dag hecht. N. K. Ld., M. Z., A. P. Wd., Egmond aan Zee, stroo- perij, f 0.50 boete of 1 dag hecht. J. W. Kz., Egmond aan Zee, als boven, 7 dagen gev. B. M. Kz. en N. M. Kz., Bergon uithalen oneer voeren van eieren van in het wild levende vogels, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. A. H., Egmond aan Zee, zonder daartoe gerechtigd te zijn laten losloopen van vee op grond, die bepoot is f 1 boete of 1 dag hecht. J. P., A. P., D. P., Alkmaar straatschenderij ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. M. Z., Egmond aan Zeezonder daartoe gerechtigd te zijn niet uitvliegend pluimgedierte laten los loopen op grond, die bepoot is, f 1 boete of 1 dag hecht.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5