DE ROOFRIDDER. No. 113. Vijf en ÜTegentigste Jaargang. 1893. VRIJDAG 22 SEPTEMBER. Commies ter Secretarie. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. (t t U 'ÏJ COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, Do 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer3. Prjjs der gewone Advertenflën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Zijdie in aanmerking willen komen voor Commies ter Secretarie te ABKMAAR, op SOO,— jaar wedde worden vorzocht zich vóór 6 October 1893 aan te melden bij Burgemeester en Wethouders. Alleen zij die ouder dan 23 jaren en volledig bekend zijn met de Secretarie-werkzaamheden, komen in aanmerking. DUIT&CHIjAISD. Den 19 deed zich te Hamburg een nieuw cholerageval voor. Er hadden geen verdere sterfgevallen plaats. ESftSBliAlVD. Op de den 15 gesloten bijeenkomst van den nationalen mijnwerkersbond te Nottingham werd het eerste pnntloonsverlaging van 25 pet. of minder verworpen met 226 vóór en 145195 tegen. Het tweede puntof men zich bij eene scheidsrechterlijke uitspraak zou neerleggen, werd beantwoord met 406 stemmen vóór en 141.566 tegen. Bij het derde puntof men tegen het oude loon het werk zou hervattenwaren 61496 stemmen vóór en 92246 tegen. De gemeenteraad van Edinburg heeft den 12 met algemeene stemmen den hertog van York het eerebur gerschap der stad verleend. Het bestuur der Vereeniging van mijnwerkers in Derbyshire heeft besloten maatregelen te nomen tot het sluiten eenor leening van f 192,000 tot stijving van het werkstakersfonds. De smeden in Worcestershire en Staffordshire hebben besloten, een maand lang het werk te stakenten einde het loon op de tegenwoordige hoogte te houden. FBAMHBIJK. Den 16 had te Grenoble de plech tige teraardebestelling plaats van generaal de Miribel. Msgr. Fava hield de lijkrede waarbij hij het leven des generaals in herinnering bracht en een overzicht gaf van Frankrijk's staatkundigen toestand ten opzichte van do vreemde mogendheden. De redenaar keurde den Krim- oorlog afdie tegen een bevriende natie was gevoerd om de vrijmetselaars te believen, en laakte eveneens den oorlog tegen Oostenrijk. Frankrijk bewerkte de eenheid van Italië om sectarissen te believenkrachtens de verbintenis die het op zich genomen had, liet Frankrijk den plaatsvervanger van Jezus Christus, den eenigen waren vriend dien het nog had in den steek. Vervol gens hield hij eene welsprekende lofrede op generaal De Miribel. Generaal Saussier, militair gouverneur van Parijs, zeide, dat Frankrijk, dank zij hetgeen De Miribel gewrocht hadalle gebeurlijkheden gerust kan afwachten. Generaal Loizillon zeidedat de Miribel's werk zal blijven bestaan zijne leerlingen zullen het voortzetten en het vaderland zal zich altijd de mannen herinneren die medegewerkt hebben tot zijne wedergeboorte maar wien het niet gegeven was de kroning van hun werk te aanschouwen. ROD AST VAN JULIUS WOLFF. Naar het hoogduitsch. 23) -o- Bock, die natuurlijk niet begreep, dat hij voor den gek werd gehouden, doch alles voorgoede munt opnam, voelde zich door die woorden bijzonder gestreeld. Hij nam eene kaarsrechte houding aan en antwoordde met schitterende oogen en eenen glimlach van zelfvoldoening Vrees niets, lieve juffrouw, onder mijn schild kan geen gevaar u bereiken en zoo gij wegliept, liep ik u zonder dralen naal ware 't honderd mijlen ver." Achheer ridder, spreek toch zoo niet!" zuchtte Eilika. »'t Wordt mij bang om 't hart, telkens wanneer ik aan de toekomst denk. Wat moet er in 's hemels naam van ons wordenvan de gravin en mijmeen ik Wij kunnen toch niet eeuwig op Regenstein blijven?" »Ei, waarom zou dat niet kunnen?" vroeg Bock le vendig. »Hebt gij hier dan aan iets gebrek? Gij hebt beiden eenen ridder aan uwe voeten, die met vreugde bereid zou zijn om zijn bloed voor u te vergieten." Eilika beet zich op de tong, om niet in lachen uit te barsten. »Dat verhoede de hemel, heer ridder 1" riep zij met een komisch gebaar van geveinsden schrik. »Ik kan geen bloed zien." >Zien behoeft gij het ook niet", zei Bock, »een echte ridder roept er zijne dame niet bijals hij eene lans voor haar breekt." »Ik heb gehoord", begon Eilika, nadat beiden eene poos gezwegen hadden, »dat de bisschop van uwen heer verlangt, dat hij ons aan hem uitlevert. Dan worden wij in een klooster gestopt en moeten ons leven als De gemeenteraad van Grenoble heeft in eene buiten gewone zitting besloten eene der straten naar dien generaal te noemen. Op het driedaagsch feestprogram ter eere van het russische eskader komen o. a. vooreen Venetiaansch feest in de oude haven en op de roede, een vlootschouw, een galavoorstelling van Michel Strogoff", een bloemen- slageen maaltijd en een bal. Bij den »bloemenslag" wordt aan elk schip van het eskader een rijk geborduurde banier aangeboden. De maire van Marseille heeft namens den gemeenteraad bij den minister van buitenlandsche zaken en den rns- sischen gezant er op aangedrongendat de russische schepen ook Marseille zouden bozoe-ken. De druivenoogst, die thans in vollen gang is, slaagt boven verwachting, zoo wat hoeveelheid als hoedanigheid betreft. De afgevaardigden der mijnwerkers in het Noorder departement besloten met 27 tegen 2 stemmen tot de werkstaking. Volgens officieele opgave bedroeg den 19 het aantal werkstakers in de departementen Nord en Pas-de Calais 42257. 001TEXRIJK-H0K0ARI.IE. De Keizer is, in gezelschap van graaf Kalnokynaar Guns in Hongarije vertrokken. Den 17 zeide de keizer, in antwoord op de toespraak van den bisschop van Zalka, dat hij hoopte, dat de geestelijkheid zou medewerken om de waardigheid van staat en kerk in eere te houden en den godsdienst vrede te bewaren. In zijn antwoord aan deafgevaardig den der gemeenteraden wees hij er met nadruk opdat het hun plicht was het volk op zijn hoede te doen zijn tegen woorden van misleiding en onvruchtbare beloften, opdat de eendracht verzekerd zou blijven, want, zoo deze geschokt werdzou het geloof aan een duurzamen toe stand, de orde der wettelijke instellingen verzwakken, waardoor de taak van den souverein moeielijk zou wor den gemaakt. De straat-wanordelijkhedendtü 12 te Praag en in andere steden van Bohemen veroorzaakt door de Jong- Czechen, heeft aanleiding gegeven tot het uitvaardigen eener door alle ministers onderteekende verordening waarin, onder goedvinden des Keizers, tijdelijk buiten working gesteld worden voor de stad Praag en hare omgeving de artikelen 12 en 13 der grondwetdie den burgers het recht van vereeniging en vergadering als mede vrijheid van drukpers waarborgen. Tevens worden voor één jaar de bepalingen omtrent de jury geschorst. Als gevolg van dat besluit hebben te Praag vier jong- czechische bladen opgehouden te verschijnen en moet het hoofdorgaan drie uren voor de verschijning ter beoor deeling aangeboden worden. Eenige staatkundige ver- eenigingen werden ontbonden. Ten bewijze van de opgewondenheid onder de Czechen wordt o. a. medegedeelddat een lid van den Rijksdag in hechtenis moest worden genomenomdat hij met zijne parapluie een ruit van het clubgebouw der dnitsch- liberale partij stuk geslagen had. nonnen eindigen. O, God! O, God! En wij hebben de wereld en de mensehen zoo lief! Ach, zoo innig lief, heer ridder!" riep de schelmsche deern uit, terwijl zij de handen ineensloeg en met eenen blik, die de ijzeren ringen van Bocks maliënkolder had kunnen doen smelten. »Lieve, goede juffrouw Eilika", antwoordde Bock, op hoogdravenden toon, »hoe kunt gij toch ook uw arm hoofdje met zulke vreeselijke gedachten kwellen! Wij leveren u aan niemand uit; Bock von Schlanstedt zal nooit duldendat men u non laat worden >En hoe wildet gij dat dan verhinderen?" vroeg Eilika met bedrnkt gelaat, terwijl zij Bock ter sluiks met één oog aankeek, nieuwsgierig wat »die ooievaar" wel zeggen zou. Het was dan ook inderdaad eene beteekenisvolle vraag, waarop het antwoord zeer voor de hand lag. Doch tot huwelijksplannen en tot het voornemen om die slimme krates tot zijne huisplaag gelijk hij zich gewoonlijk uitdrukte te makenhad de verliefde Bock het tot dusverre nog niet gebracht. Hij schrikte bijna van de gedachtedie plotseling bij Eilika's onomwonden vraag, bij kom oprees, en zag reeds voor zijnen geest zijn vroolijkonbezorgd ridderleven veranderd in een eeuwig durend stil zitten aan den huiselijken haard, iets, dat zelfs in Eilika's armen, hem toch niet erg aanlokkelijk voorkwam. Verhinderen herhaalde hij in zichtbare verlegenheid, terwijl hij de punten van zijnen langen knevel zóó on stuimig opdraaide, alsof het eindjes touw waren. Ver hinderen, zegt gij?' Hum.... O, daarvoor bestaan verscheidene middelen. Is het u nog niet opgevallen juffrouw Eilika, dat mijn jonge heer, graaf Siegfried, doodeljjk verliefd is op uwe gravin? Ik voor mij geloof, dat hij haar zeer, zeer lief heeft en zij hem stellig ook en als nu die twee man en vrouw wordendan dan bleef ik bij mijnen jongen heer als zijn stalmeester en gij bij de jonge vrouw enen dan behoefdet gij na- tuurlijk geene non te worden." >Hé ja, een uitmuntend middel! Inderdaad, goed be dacht!" lachte Eilika. RUStAXD. Van den 14 tot den 17 zijn te Peters- burg 106 cholera-gevallen voorgekomenwaarvan 81 met doodelijken afloop. VfiREEIVieDE STATEST. In de afdeeling voor visscherij heeft de jury der tentoonstelling te Chicago 16 prijzen toegekend aan Groot-Britannië, 9 aan Duitsch- land, 3 aan Nederland, 28 aan Rusland, 3 aan Zweden en 7 aan Frankrijk. In de afdeeling landbouw (voor whiskey en likeuren) zijn aan Rusland 25 prijzen toe gekend, aan Duitschland 7, aan Spanje 6, aan Oostenrijk, Denemarken en Turkije ieder één en aan Zweden drie. MEXICO. President Porfirio Diaz heeft den 17 het congres geopend. Hij deelde mededat door bezui nigingen het evenwicht op de begrooting was verkregen. Overal in het land heerschte rust en de betrekkingen met het buitenland waren goed. Eerste Kamer. Den 20 i3 het volgende adres van antwoord aan de Koningin-Regentes vastgesteld Mevrouw De Eerste Kamer der Staten-Generaal vernam met erkentelijkheid de in menig opzicht bevredigende mede- deelingen omtrent den algemoenen toestand des lands die Uwe Majesteit mocht doen bij de opening van de ge wone zitting der Staten-Generaal. Wij verheugden ons te vernemen, dat de betrekkingen tot alle buitenlandsche Mogendheden van den meest vriend- schappelijken aard zijn. Met ingenomenheid werd door ons de mededeefing ontvangen, dat op welwillende wijze gevolg is gegeven aan de uitnoodiging door Uwe Majesteit tot verschillende Regeeringen gericht, om eene regeling voor te bereiden van onderwerpen van internationaal privaatrecht. De voortdurend loffelijke plichtsbetrachting van zee- en landmacht, zoowel hier te lande als in de koloniën, waar- deeren wij in hooge mate. De mededeelingen van Uwe Majesteit aangaande de uitkomsten van den oogst, den toestand van den veestapel en dien van handelnijverheid en scheepvaart trokken onze belangstellende aandacht. Vurig hopen wij, dat de algemeene gezondheidstoestand bevredigend moge blijven en het Rijk voor uitbreiding van besmettelijke ziekten bewaard worde. Met voldoening hoorden wij U we Majesteit verzekeren,, dat de toestand van 's Rijks geldmiddelen bevredigend is,, dat verhooging der belastingen niet wordt gevorderd en de beschikbare middelen toereikend zijn voor de behoeften van den dienst. Overtuigd, dat gedurende dit zittingjaar ons opnieuw een hoogst gewichtige taak wachtzijn wij bereid haar met ijver en toewijding te aanvaarden. Met Uwe Majesteit vereenigen wij ons in den wensch, dat onze arbeid, onder Gods zegen strekke tot bljjvend welzijn van ons dierbaar vaderland. »Niet waar?" vroeg Bock, erg in zijnen schik dat hij zoo'n vernuftig idee had gehad. »Maar ik geloof, dat die twee te bedeesd zijnzij durven elkaar niet te zeggen wat hun op 't hart ligt. Hoe zoudt gij het vindenals wij hun eens een handje hielpeneen beetje moed inspra ken als wij beproefden om den eenen te overtuigen van de liefde der andere. Dan zouden zij 't toch wol spoedig eens zijn, dunkt gij ook niet, juffrouw Eilika?" »Hm! bromde het meisje meteen bedenkelijk gezicht. »Hoe zoudt gij dat eigenlijk willen aanleggen?" »0, dat laat ik voor t grootste gedeelte aan u over", antwoordde hijonder een kanten mutsje zit meestal meer takt en geslepenheid dan onder eenen ijzeren helm. Gij gunt toch stellig uwe meesteres al wat er goeds en gelukkigs te bedenken isevenals ik dat in ruime mate aan mijnen jongen heer toewenschdenk er dus eens over nahoe wijop de beste manierhet geluk van die twee bevorderen kunnen." Eilika knikte en bleef zwjjgend naar den grond staren. Bock meendedat zij zoo zwaar nadacht over een plan ter bevordering van het levensgeluk van Siegfried en Oda en daarom stoorde hij haar niet. Doch de goede ridder vergiste zich deerlijk; Eilika's gedachten zwierven elders heen. Zij had zich gespitst op eene vurige liefdesverklaring van den ridder en zich reeds bij voorbaat verheugd^ hoe zij hem dan hartelijk zou uitlachen en een blauwtje zou laten loopen. Of wie weetMisschien zou zij toch ook niet onmiddellijk een beslissend neen uitgesproken misschien bedenktijd verlangdhem aan zijne verklaring gehouden hebben om zoo eenigen tijd met hem te sollen. .?a hlJ z*°hterwijl zij bijna aan haar doel was, bjjtijds terug getrokken, had hij hare vraag, hoe hij verhinderen wilde, dat zij non werd, waarschijnlijk voor eene tegemoetkoming aangezien, waarmede zij hem als t ware het antwoord in den mond had gelegd. Was dit inderdaad het gevaldan had zij zich tegenover hem bloot gegeven cn voelde zij zich, als door hem versmaaddiep beleedigd. Maar er was nog meerZijn plan om tusschen Siegfried en Oda een huwelijk tot

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1