DE ROOFRIDDER. Vuurwerk. Vijf en negentigste Jaargang. 1893. ZONDAG 24 SEPTEMBER. FEUILLETON. No. 114. Eerste blad. ALKIIAABSCHE OMBAAT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprgs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,8©; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f O,©6. PrJJs der gewone Advertentiën: Per regel f ©,1A. Groot,e letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat hetin het belang der openbaro veiligheid, op Zaterdag 30 September 1893, bij gelegenheid van het van gemeentewege afsteken van het vuurwerk op het terrein aan het afgesneden kanaalvak, tegenover de Kanaalkade, verboden zal zijn °van des avonds zeven uren tot na den afloop op de Kanaalkade van den Helderschen Straatweg tot aan de Gedempte Nieuwesloot, te rijden met paarden of met rij- of voertuigenbespannen met paarden of andere trekdieren b. laugs dat gedeelte van de Kanaalkade met vaartuigen te liggen zijnde den havenmeester opgedragen aan de schippers die aldaar met een vaartuig liggen vóór des namiddags vijf uren eene andere ligplaats aan te wijzen c. van des avonds zeven uren tot na den afloop met vaartuigen in het afgesneden kanaalvak te varen of stil te liggen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 19 September 1893. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Tweede Hamer. Nadat de tijdelijke voorzitter, de heer van der Schrieck, den 22 den heer Gleichman geluk gewenscht had met zijne benoeming tot voorzitter en deze den voorzitterszetel had ingenomen, bood de minister van financiën de Staats- begrooting voor 1894 aan. Aan de daarbij uitgesproken rede worden de volgende bijzonderheden ontleend Het tekort over 1891 ten vorigen jare begroot op 825.794, kan worden afgesloten met 23.176, tot welke gunstige uitkomst vooral de successiebelasting heeft me degewerkt. Het dienstjaar 1892waarvan het overschot ten vorigen jare op 200000 geraamd werdzal waar schijnlijk een voordeelig slot opleveren van f 1.538.767. Tot deze gunstige uitkomst heeft wederom de successie belasting voornamelijk bijgedragen. De uitkomst der laatste jaren is 1888 f 2,689,146 te kort 1889 481,314 overschot 1890 1,609,171 te kort 189 123,176 te kort 1892 1,538,767 overschot Dus per saldo f 2,301,412 te kort. Een zeer bevredigende uitkomstzoo in aanmerking wordt genomen wat in die vijf jaren de aanleg van groote openbare werken heeft gekost en wat aan aflos sing van schuld is besteed. In de laatste twee jaren 1891 en 1892, alleen bedroegen deze uitgaven: Spoorwegen (bijdragen tot het fonds) f 1,626,950 Merwede-Kanaal 2,768,510 Rotterdamsche Waterweg 2,450,379 Maasmond2,848,746 9,694,585 terwijl voor aflossingna aftrek van hetgeen Indië daartoe bijdroegwerd uitgegeven5,188,328 De uitgaven van het dienstjaar 1893 waren bij de oor spronkelijke begrootingswetten geraamd op J 135,691,262 Sedert verhoogd o. a. voor verbetering van Rijn en Lek tot 135,945,037 Neemt men aandat hiervan nagenoeg 3,000,000 vrij vallen, zoo komt men tot een bedrag van 133,000000. De middelen zijn begroot als volgt voor AL op 115,715,530 en voor het overige op 11,628,360 te zamen 127,343,890 Wat echter de werkelijke opbrengst zal zijn is nog moeilijk te zeggen Hij had gehoopt te kunnen mede- deelen wat de vermoedelijke opbrengst zal zijn der vermo gensbelasting, doch daartoe ontbreken nog onmisbare gegevens want de arbeidaan de invoering dezer nieuwe belasting verbonden bleek zeer belangrijk. Hetgeen tot dusver bekend isgeeft geen steun aan de door veten uitgesproken ver wachting dat de opbrengst de raming overtref en zal. Daarna wordt uiteengezet dat het loopende dienstjaar slaiten zal met een tekort van 5,700,000. De middelen op de begrooting voor 1894 zijn aldus geraamd de zoogenaamd gewone (AL) op 117,544,115,- de overige op 12,540,610,— te zamen 130,084,725, 136,043,827,30 De uitgaven op ROMAN VAN JULIUS WOLFF. Naar het hoogduitsch. 24) —o »Uw tongetje is ook niet van boter", sprak Bock op eenen toon van verwijt. «Hoe, voor den drommel, komt het tochdat gij in eens zoo bits en vinnig tegen mij spreekt «Bits en vinuig? In eens?" bouwde zij hem op lang- gerekten toon na. «Ik1 wist niet, dat ik u al de minste gunst bewezen had, heer ridder! Alleen wil ik u de dwaashoid besparen van u aan de doornen te prikken als gij bloemen voor mij plukt." »Overdreven geestigheid en te groote bezorgdheid kun nen soms grootore ongelukken teweeg brengen dan dwaas heid", antwoordde hij. «Des te erger voor u, want van de beide eersten hebt gij niet te veel." »Hebt gij dat al ondervonden, juffrouw wijsheid?' vroeg hij beleedigd. «O ja", antwoordde zij leukweg, »al op den eersten dag onzer kennismakingtoen gij naast mij reedt en mij »jonkvrouw" noemdet. Gij weet toch wel wat ik bedoel, nietwaar?" Maar al te goed wist hij het en de herinnering aan die domme vergissing deod hem het bloed koken. In heftige opgewondenheid beet hij haar toe«Gij waart beiden van het hoofd tot de voeten in volkomen gelijke reismantels gehuld en hadt dezelfde sluiers voor het gelaathoe kan iemand dan de meesteres onderscheiden van de meid?" «Eene meid ben ik niet", siste zij. zoodat er een geraamd tekort is van f 5,959,102,30 of, na aftrek van hetgeen gewoonlijk wordt aangenomen op de uitgaven te zullen vrijvallen, van ongeveer f 3,000,000. Op de begrooting komen voor de spoorwegen voor J 1,736,000, de Rotterdamsche waterweg voor 758,000, de Maasmond 1,903,000, te zamen 4,447,000, Deze cijfers worden vervolgens uitvoerig toegelicht. Ten slotte wordt herinnerd, dat alle openstaande be- grootingstekorten tot en met het dienstjaar 1890 gedekt zijn maar aan het overschot der leening van 1892 ad 13,143,208,20^2 nog geen bestemming is gegeven. Castrlcnm. Het bericht in ons vorig nummer als zou de heer ds. A. G. Reede voor het beroep naar Spijkenisse bedankt hebben, is onjuist. Eerst in deze week gaat genoemde predikant de plaats zien, om daarna een besluit te nemen. - Schagen. In de onmiddellijke nabijheid van de kom dezer gemeente werd den 21 tijdens een hevig on weder een paard van den heer P. Buis aldaar, l'/a jaar oud, door den bliksem gedood. Den 20 zijn in het lokaal van den heer W. Rogge veen de teekenlessen, uitgaande van de Vereeniging tot bevordering van de bouwkunst voor Sehagen en omstre ken, weder aangevangen. Het onderwijs in het bouwkun dig teekenen wordt gegeven door den heer J. RoggeveenWz., »Geene meid? Wat dan anders?" vroeg hij met bij tenden spot. »Dat is 't juist, wat u ontbreekt, gij mist ten eenen- male een fijner onderscheidingsvermogen", antwoordde zij uit de hoogte, wel wetende hoe diep zij hem met die woorden krenkte. »Hoe zou 't ook anders kunnen! Gij hebt altijd in uw dorp met de boerendeernen omgegaan, nooit met een meisje nit eenen beteren stand." Daar had zij Bock op eene wonde plek getroffen en dat vergaf hij haar niet. Hij stond op en een zenuw achtig trillen zijner breede neusvleugels bewee3, dat hij zichzelven nauwelijks meester bleef. Gij hebt mij zooeven herinnerd", sprak hij smalend, «dat ik hier vandaag het bevel voer. Daarom wil ik u ook mijne bezorgdheid voor uwen persoon toonen. De voorjaarszon brandt zeer fel, zij zou uw blank velletje kunnen verschroeien en dat zou jammer wezenga dus onmiddellijk naar boven naar uw kamertjeteergevoelige jufferen houdt u daar vandaag stil en bedaardtot uwe meesteres terugkomt en uwe diensten noodig heeft." Hoe? Had zij goed gehoord? Wilde hjj haar opslui ten? «Heer Bock von Schlanstedt", bracht zij met moeite uit, terwijl haar gelaat marmerbleek word van schrik en woede«ik wil toch niet hopen Doch hij liet haar niet uitspreken en gafmet eenen doorborenden blik op het overmoedige meisjemeerderen nadruk aan zijn bevel door de woorden: «En mocht het u in uw kamertje soms niet bevallendan weet ik hier in 't slot nog verscheidene koelere plekjes." Daarbij wees hij met de hand naar de in de rots gehouwen grotten. «Goeden morgen, pleizierige dag!" «Was 't mogelijk? Dat had hij gewaagd! Maar zij was immers gevangene op de burcht van den roofridder en in do macht van diens plompen dienaar. Bleek en sidderend van verbeten toorn en zonder haren tegen stander verder met een enkel woord te verwaardigen ging zij, met opgeheven hoofd en vasten tred, hot slot binnen. Bock keek haar kwaadaardig na en mompelde: «Wacht maar, snibbige wijsnous! Ik zal je wel klein krijgen!" dat in het handteekenen door den heer F. Gielen, beiden alhier. Naar het zich laat aanzien, zullen ook dezen winter een groot aantal leerlingen van dezen cursus gebruik maken. Ouden van dagen weten er niet van dat er zooveel vee aan de markt alhier komt, als in de laatste zes, zeven weken het geval is. De slechte hooioogst maakt zelfs, dat er zeer veel uitstekend jong vee wordt aangevoerd. De nadeelige gevolgen daarvan voor den veestapel in het Noorderkwartier zulleu niet uitblijven. Als een groote bijzonderheid wordt gemold dat eene geit van den werkman H. P., alhier die nooit jongen heeft gehad, per dag ruim '/i kan goede melk geeft. Schcrmerhorn. Den 24 des namiddags te 2 uren, zal in de kerk een concert plaats hebben, te geven door den heer T. Hecker, uit Osnabriick (viool), H. P. van der Haar, uit Dusseldorf (zang) en J. Kuilman, van Schermerhorn (orgel). De toegangsprijs is bepaald op 25 cents en de opbrengst ten bate der armen. Bij kou. besluit van den 22 is o. a. benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arr. rechtbank te s-Hertogenbosch de heer mr. J. H. G. Horch thans substituut-officier te Zieriksee. Ééne afdeeling der Tweede Kamer is gereed ge komen met het onderzoek der kieswet-amendementen de overige sectiën zullen den 25 daarmede voortgaan. De minister van oorlog, de kolonel van den Gene- ralen Staf A. L. W. Seyffardt, is benoemd tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau. Schoort. Bij den brand, die onlangs te Hargen plaats had, werd een gezin van alles beroofd. Teneinde eenigszins in den nood van deze menschen te voorzien, vatte het hoofd der school te Groet het plan op, met de kinderen der hoogste klasse te hunnen behoeve eene openbare zangles te houden. Hij deed daarom eene intee- kenlijst in de gemeente rondgaan; en zoo groot was de deelneming, dat na de uitvoering te Groet op den 13, noodig geoordeeld werd, ook te Schoorl te zingen. Ook hier werd voor een flink bedrag ingeteekend en toonden de ingezetenen hunne belangstelling door eene talrijke opkomst. Heerliugowaard. Zooals wij reeds in ons vorig nummer kortelijk berichtten, is de boerderij, bewoond door C. Barsingerhornden 21 afgebrandten gevolge van het springen van het petroleumstel, tijdens het jongste kind van 1 '/2 jaar alleen in huis was. Demoeder, op den boomgaard aan het vruchten plukkenkwam in huis daarvoor een stoel halen, toen de kamer in brand stond en de wieg, waarin het kind lag, reeds vuur had gevat. Ongedeerd kwam het kind echter naar buiten. Met moeite wist de vrouw verder nog eenige sieraden en 280 in veiligheid te brengen. Het een en ander was tegen brandschade verzekerd. üloorn. De liberale kiesvereeniging Burgerplicht heeft den 19 besloten, den heer A. Kool burgemeester van Schellinkhontcandidaat te stellen voor lid van de Prov. Staten bij de aanstaande herstemming. Den 20 is te Ruurloo de landbouwerswoning de Goudvink door den bliksem getroffen en afgebrand. Den 21 is te Maastricht een werkman in eene ijzer- ELFDE HOOFDSTUK. Intnsschen reed graaf Albrecht naar Quedlinburg, en zijn trouwe knecht Schatte draafde op korten afstand achter hem. Toen zij het doel van den rid in 't oog kregen en zij de terdege versterkte stad voor zich zagen liggen, kwam er eene donkere wolk over Albrecht's voorhoofd. Hij gunde den stedelingen hunne steeds aangroeiende macht nietomdat zichin het bewustzijn daarvan binnen die muren eene onafhankelijke burgerij begon te ontwikkelendie zich trotsch en aanmatigend gedroeg de souvereiniteit van eenen beschermheer niet langer voor noodzakelijk hield en diens invloed op het stads bestuur al meer en meer trachtte te beperken. Daarom reed hij ook de hooge poort niet voorbij om de daar niet dan met weerzin opgestelde eerewacht niet te behoeven begroeten, doch hij sloeg rechts af, reed om den Muntberg heen en van daar den weg op die naar de Koningsburcht leidde. Toen hij de trappen van het slot beklommen had trof hijop weg naar de vertrekken der abdisde priores Kunigunde von Woldenberg, die zich daar geens zins toevallig bevondzooals zij wilde doen gelooven doch hem reeds van verre had zien aankomen en nu hier opwachtte. «Heere, bewaar ons!" riep zij uit, zich ten hoogste verrast veinzende, «Heer graaf, laat gij u eindelijk weder eens zien? Wij sterven wezenlijk van verlangen naar u." «Dat heb ik vermoed, gravin", gaf Albrecht lachend ten antwoord, «en daarom kom ik ook." «Gij brengt toch, hoop ik, uwe schoone, lieve ge vangene mede?" vorschte zij. «Waar hebt gij haar dan «Gebonden eu behoorlijk bewaakt in het donkerste dievenhok van Regenstein." «O! O! Een spotter zijt gij, heer graaf, zooals er geen tweede bestaat!" riep zij met geveinsde vroolijkheid. «Op gravin Kunigunde von Woldenberg na met uw verlof", zei hij hoffelijk. Onder dit korte gesprek hadden zij de deur der voor-

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1