Stadsberichten. BURGERLIJKE stand gieterij onder een spindel gekomen en zoo ernstig ver wond dat hij dadelijk overleed. Den 21 heeft G. A. Boomgaard verpleegde in het Jacob en Armen Gasthuis te Groningenharen 105 verjaardag gevierd. Den 21 is het onderzoek der kiesrecht-amende menten in de atdeelingen der Tweede Kamer aangevangen. In het district Almeloo is tot lid der Provinciale Staten van Overijsel verkozen de heer mr. B. Mulder. De kamer van koophandel te Hoogezand heeft be sloten aan den raad van toezicht op de spoorwegdiensten de invoering van spoorwegwagons der vierde klasse aan te vragen. Te Schoonhoven, te 's-Gravenhage en te Gouda is een geval van cholera voorgekomente Ouwerschie twee gevallen met doodelijkon afloop: te Dubbeldam een tweede geval met doodelijken afloop: te Zwijndrecht vier gevallen, waarvan twee met doodelijken afloop. Te Bot terdam overleed één persoon, doch kwamen geene nieuwe gevallen voor. Elf lijders waren den 21 daar nog in behandeling. Te Dordrecht kwam één geval en een verdacht geval voor. De sergeant J. Eottier, leerling uit het oudste stu diejaar van den hoofdcursus bestemd voor de infanterie in Oost-Indië die in Juli j.l. bij het springen van een projectiel zijn linkerhand verloor, en aan wien de minis ter van oorlog vergunning had verleend om alvorens nit den militairen dienst te worden ontslagenhet officiersexamen te mogen afleggen heeft bij dit examen no. 1 behaald. Te H.wadijk is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer D. Laan Pz. tengevolge van het bedan ken van den heer J. Tuijn Pz. Te Middelburg heeft een 14jarige knaap, die op vogels schoot, bij ongeluk zich zeiven doodgeschoten. Te Aix-les-Bains, waar hij genezing gezocht had voor eene borstkwaal, is op ruim 70jarigeu leeftijd over leden de heer C. M. E. G. graaf van Bijlandt, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Nederland bij de britsche regeering. De Jong is onder geleide van Bijksveldwachters naar Arnhem gebracht, om daar door verschillende per sonen te worden herkend, Op 31 Augustus hebben ver schillende personen uit Huizen, die de feestelijkheden in het kamp bij Laren bijgewoond hadden, bij het naar huis gaan langs den kortsten weg, den zoogenaamden binnenweg, op ongeveer 100 el afstand een eigenaardig, klagend geluid gehoord. Een löjarig meisje van den bakker Schilders was zelfs zeer beangst geweest en had, den arm van haren vader grijpende, o.a. gezegdO, vader, dat is de stem van een mensch De officier van justitie te Amsterdam heeft eene bekendmaking doen versprei den, waarop de portretten van de Jong, Sarah -Juett en Maria Sibilla Schmitz zijn afgedrukt. Bij kon. besluit van den 21 is herbenoemd tot bur gemeester van Wieringerwaard de heer C. Bezelman Dz.; mot ingang van 5 October a.s. de heer J. W. A. Immink, secretaris, tot burgemeester van ESIoeiuendaal; tót burgemeoster van Petten de heer A. Eriks. 28 ij j}. Den 22 sloeg de bliksem in de woning van mej. Oldewelt in de Bechtestraatveroorzaakte oenige schade maar geen brand. Bergen. Den 22 's avonds sloeg de bliksem in de boerenwoning, behoorende aan den heer J. Blom, van Alkmaar, en bewoond door den heer Deijsselhof. Huis en inboedel werden geheel eene prooi der vlammen. Alles was verzekerd. AÏHSTJBRDAM. Den 21 is eon glazenwasscher, die de glazen dor tweede verdieping van een perceel aan de Haarlemmerstraat lapte van den ladder gevallen en kort daarop overleden. De door ons medegedeelde lijst van bekroningen ter tentoonstelling van de Sfiollandsche Maatschappij van landbouw te Amsterdam dient als volgt gewijzigd en aangevuldvoor kaas voor export verwierf A. Don ker Pz., Wogmeer, gem. Obdam, den eersten prijs en niet H. Harp, van Barsingerhorn; eene eervolle vermel ding verder werd nog toegekend aan D. Duin, Schoorl voor den zwarten hengst »Zampa". Den 22 heeft voor de strafkamer der arr. rechtbank te recht gestaan de heer Gerrit van Deth, beklaagd, in zijn brochure den heer J. van 't Lindenhont te Neerbosch te hebben beleedigd door hem te noemen »gewetenlooze weezenbeul", „dief, doortrapte leugenaar en huichelaar'', doortrapte schurk", »menschenbedrieger" enz. Bekl. werd ter zijde gestaan door mr. D. Simons, ter wijl de heer Van 't Lindenhont bij monde van mr. Korthals Altes 1 schadevergoeding vroeg. Beklaagde erkende de bedoolde qualification te hebben gebruikt zonder het oogmerk om te beleedigen. Had hij geweten door het neerschrijvon dezer »soheldwoorden'' iets strafbaars te doen, dan zon hij die woorden achter wege hebben gelaten. Hij zeide verder, dat hij volkomen normaal was bij het schrijven dor brochure. Als eerste getuige verscheen de heer Van 't Lindonhout, die op een vraag van mr. Simons mededeelde dat hij zelf do weesinrichting had opgericht, en dat deze rechts persoonlijkheid en een bestuur had. Hij doelde verder mede geen vast salaris te genieten. zaal bereikt, die Albreckt juist wilde openen, toen de priores, voornemens om 't eerst binnen te gaanuitriep: »Nu, wij zullen eens hooren, wat onze lieve Domina daarvan zegt, dat gij haar hare kweekelinge onthoudt, heor graaf." Zeker", gaf hij ten antwoord, »ik zal mevrouw de abdis verzoeken u te laten roepenzoodra wij uwen zeer gewaardeerden raad behoeven." En met eene diepe buiging ontliep hij haar door de deur, welke hij snel achter zich sloot. Geheel verbluft bleef zij staan, bitter teleurgesteld dat hare brandende nieuwsgierigheid niet of althans niet dadelijk zon worden bevredigd. Beer!" schold zij, met toornig gelaat en ijlings spoedde zij zich naar de dokanissin om in de medege voelende ziel dier vriendin hare ergernis in haren ge- heelen omvang uit te storten. Buitengewoon hartelijk zal je stellig niet ontvangen worden", dacht Albrecht bij zich zeiventerwijl hij bij de abdis werd aangediend. Wordt vejvolgd. De directeur der drukkerij Excelsior", als getuige gehoord, verklaarde de brochure gedrukt en aan den boekhandel verzonden te hebben, terwijl de derde en vierde getuigen, de boekhandelaren B. v. d. Land en P. W. Egeling, verklaarden de brochure ontvangen en daarvan eenige exemplaren verkocht te hebben. Na afloop van het gehoor dezer getuigen vroeg het O. M. den beklaagde welk doel hij met het schrijven der be- leedigende uitdrukkingen had gehad. Hij antwoordde, dat zijn eenig doel was bekendmaking der feiten, niet beleediging. Het O M. achtte het beleedigend der bovengenoemde qualificatiën, het opzet en het openbaar karakter dei- brochure bewezen, waarom hij schuldigverklaring aan eenvoudige beleediging in een openbaar gedrnkt stuk oischle en veroordeeling tot een boete van f 250. Programma. Tan het vuurwerk dat bij gelegenheid van de opening der Cadetten school op den 30, des avonds te 9 uron precies, voor rekening dezer gemeente, afgestoken zal worden op het terrein van het afgesneden kanaalvak, tegenover de Ka naalkade, welk vuurwerk vervaardigd is door de Kon. Ned. Pyrotechnische fabriek, firma G. J, Buijsch, Utrecht bestaande uit 1. Opening van het vuurwerk en verlichting in natio nale klenren 2. »Leve onze Koningin", in decoratie- schild geflankeerd door chineesche hoornen en schuine batterijen 3. brillant quillochis van door elkander wer kende zonnen4. draaiende batterij van romeinsche kaarsen zwermpotten en staartprqjeotielen en kanon- nades; 5. draaiende ster in variëerende kleuren; 6. ver lichting van het terrein groen paarsch en groen, hoog geplaatst en pyrotechnische telegrafen7. vulkanische batterij 8. grieksche fontein mot cascade en paarlen eindigende in zware kanonnados 9. pyramide in spiraal vorm in verschillende kleuren; 10. molenwieken van door elkander draaiende cirkels; 11. zonnecirkel van bengaalsch vuur en groene vonken en caseade-vuur 12. groote decoratie met »Leve de Cadettenschool'geflan keerd door guirlandes in roode, witte en blauwe kleuren, met de woorden ivoor het vaderland" links, en rechts van de guirlandes de oranje- en vaderlandsche vlag, terwijl boven eene groote rijzende zon geplaatst wordt, links en rechts van de vlaggen mozaïkvuur met fonteinen. Het geheele slotstuk wordt aangevuld door batterijen. Bomeinscbe kaarsen en zwermpotten; 13. grooto verlichting van hel terrein en plantsoenveriiehting. Het geheel wordt afgewisseld door luchtvuurwerk staart- projectielen en zwermpotten. Onze stadgenootde heer P. Jl. iialemink. leeraar aan de ambachtsdag- en burgeravondschool, heeft met gunstig gevolg het examen voor de M2 (rechtlijnig teekonen en de perspectief afgelegd. Men verzoekt ons te melden dat Zondag, den 24, in de reinonstrantscfce kerk, alhier, als voorganger zal optreden de heer ds. A J. van der Leeemeritus predikant. Van 16 tot en met 22 Sept. zijn aan de lind en sBweminrlchtlng genomen 30 badenwaarvan 2 door dames en 2 door weezen. Drukste dag 18 Sept. met 9 baden. De hoogste temperatuur van het water was in die week 62° F. op 20 September. Door het sterfelijk muziekkorps zullen op zondag, den 24, des namiddags ten 2 ure, iu den Slads- hout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Militaire marsch nit de opera»La fille du tambour- rnajor" van Offenbach 2. Ouverture znr Oper „Die Be- gimentsiochter" v. Donnizetti; 3. »Das tanzende Berlin", Walzer ans der Oper »Spottvögel" v. Steffens4. Fan- taisie op motieven nit de opera »Cinq Mars" v. Ch. Gounod 5. Ouverture de concert »Flandre au lion" v. F. A. Gevaert 6. Fantaisie op motieven nit de opera Obéron" v. C. M. v. Weber; 7. a »La manola" séré- nade espagnoleh. »Die Heinzelmiinnchon", Characte- ristisches Tonsiiick v. Bich. Eilenberg8. »Gute Be- kannte", potpourri v. Ad. lieiner. Het bloemen feest in het lokaal »H arm on ie" verdiende dion naam ton volle, al waren er vrijdag, den 22, des avonds weinig bezoekers opgekomen, om de opening der Floralta-tentoonstelling bij te wonen en het feest mede te vieren. Wij zagen hier nog niet zulk een uitmuntend geheel, als de alkmaarsche bloemisten dit maal, door eendrachtige samenwerking, hebben weten te verwezenlijken. Van het geringe bezoek moet voor een goed deel wel de reden gezocht worden in de regens van dien avond, die het uitgaan nu juist niet aangenaam maakten. Hun echter, die zich daardoor of om andore redenen lieten ternghonden, staat alsnog de gelegenheid open. De tentoonstelling blijft nog tot maandag geopend; voor de uren en prijzen verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Het ruime lokaal is voor den wedstrijd tusschen de bloemisten ten volle in beslaggenomen. De plankenvloer is met tnrfstrooisel belegd waardoor de harmonie van het ge-heel bevorderd wordt. Ge treedt binnen, tusschen een paar allerliefste bloem en plantengroepen door van de firma wed. J. Emeis en en wandelt links, langs de munrzijde, voorbij eene in zending van den beer J. Balvers met schoone varens o a. een portret van de koningin en een spiegel met bloemen omzet, naar de uitgelezen verzameling die de heer H. J. Teerink voor deze tentoonstelling bestemde. Verrast blijft gij daarop stellig staan bij de lange tafel met 83 soorten appelen en peren van den heer C. Smit Cz., die met zijne inzending geen geringen dunk geeft van de uitgebreidheid zijner kweekerij. De reusachtige kalabas- sen trekken daarbij bijzonder de aandacht. De bloemen- on plantonstoffage voor zijne tafel leverden de heeren J. Balvers en J. van Amstel. In de hoeken rechts en links vóór het tooneel heeft de heer J. M. Visser twee kolossale boekversieringen aangebracht, die vereenigd worden door eene fraaie ver zameling waaronder de tubberozen en de dubbele knol begonia's zeer de aandacht trekken. Vérder langs de warande wandelende treft u alleraan genaamst de arbeid dor heeren J. van Amstel en H. J. Toerink, die de muurvlakten tusschen de deuren vlug en sierlijk aan het oog onttrekt. In het midden verheft zich een zeer groot fraai plan- tenstuk met rotswerk waaronder een flinke doorgang, door den heer J. Balvers ingezonden, geflankeerd o.a. door eene groep nit de kweekerij van de firma wed. J. Emeis. Deze laatste firma vindt ge weder in de warande met eene inzending, die zeer de aandacht trekt. Het is een kamertje met schoorsteentafeltjes stoelen enz., geheel van mos en bloempjes samengesteld. Overigens is dit zijzaaltje geheel bestemd voor de planten van hen, aan wie in het voorjaar stekjes werden uitgereikt. Uit eene lijst van 12 soorten kon men eene keuze doen en ruim 3000 stekjes werden op deze wijze ter opkwee king afgegeven. Ongeveer 500 stuks nu zijn daarvan ter mededinging ingezonden en daaronder zijn er velen die bewijzenmet welk eene zorg en voorliefde zij behan deld werden. Wie daarin het best was geslaagd had een jury uittemaken bestaande uit de heeren J. C. H. Beekman J. A. van den Berg en W. van Donselaar. De prijzen bestonden hoogst eigenaardig in gevulde fantaisiemanden voor de eerste gevulde kurkschorsman- den voor de tweede en in planten van verschillende waarde voor de derde en vierde prijzen. Mogen in een druk bezoek op de verdere dagen, dat de tentoonstelling nog geopend blijft, inzenders en bloemis ten de belangstelling ondervinden voor hun arbeid, die deze in alle opzichten verdient. De bekroningen werden toegekend als volgtFuch sia's: J. Kes, le; J. Grootewillink, 2e; Hartog. 3e; F. Tonneboeijer, 4e. Geraniums: P. Hartog, leA. Wuis, 2eJ. Kes, 3eBieman, 4e. Hel iothr opiums: C. Smit, le N. Smit, 2e J. N. Hartog, 3eH. A. ten Haaf, 4e. Asters: J. H. van den Tooren, leBronte- rink, 2ewed. Post, 3eM. Kelder4e. Petunia's: Koesen leJ. Kes, 2e; O. G. Habiech 3e; Boot, 4e. Bolbegonia's: P. Hartog, le; C. Smit, 2e; M. de Geus 3e K. van der Pol 4e. Begonia Woltho- niensis: M. de Geus, le P. Hartog, 2ewed. Bezaan, 3e J. van den Tooren 4e. Bladbogonia's: wed. Freibroek, le; H. Lijnbach, 2e; Vasbinder 3e; J. Groo tewillink 4e. Gesneria's: De Jong, le Jonker 2e; J. Grootewillink 3o J. van den Tooren4e. I m p a- thens: J. de Swartle; P. de Boer, 2e; T. J. van Vechten, 3e; J. Grootewillink, 4e. Colens: P. de Boer, le H. de Baat2e P. C. Bakker 3eO. J. Lobach 4e. Grasplanten: P. C. Bakker le J. Gertenaar, 20 P. de Boer, 3eM. de Geus, 4e. Het voornemen bestaatdat de minister van oorlog zaterdag den 30te 12 uur de Cadettenschool zal openen. »Ons onderwijs moet aanschouwelijk zijn" Geen opvoedknndige meer zal deze stelling bestrijden. Zoo zegt onze stadgenoot, de heer A. Joinan, onderwijzer aan het Bijksopvoedingsgestichtin zijn artikel over handenarbeid (slöjd), in ons nummer van 25 Aug.; eu hij laat er op volgen «Toch gevoelt men meer en meer dat ons onderwijs nog niet aanschouwelijk genoeg is. De kinderen nemon soms nog al te veel niet of half waar. Bij handenarbeid is goed waarnemen hoofdzaak en heeft men tevens eene uitmuntende gelegenheid om na te gaan, of de waarneming juist was, hetgeen meestal zeer moeielijk valt af te leiden nit eene beschrijving door de kinderen. Hunne onbeholpenheid in het uitdrukken hunner gedachtenhunne armoede aan woorden en hunne rijke verbeelding staan daartoe in den weg." Dat znlk een overtuigd voorstander van handenarbeid de gelegenheid aanbiedt, door het openen van een cur sus, om belangstellenden op de boogte daarvan te brea- gen, schijnt ons eene goede gedachte. Met genoegen vestigen wij er dan ook de aandacht op. Het zal kun nen bijdragenom ook hier dit belangwekkende vraag stuk tot zijn recht te doen komen. ONDEBTEOUWD. 21 Sept. Hartog Hamburger alhier en Hendrina van Bijn te Amsterdam. Cornelis Tabernal te Noordwijk en Jannetje Deurman, te Bijponl. alhier GETEOUWD. 20 ;Sept. Jan Otter eu Grietje van der Haagen. GEBOBEN. 21 Sopt. Leonard z. van Johannes Leonard Klugt en Mina de Wit. Cornelia Leonarda, d. van Theodoras Hubertus van Soest en Elisabeth Hermann, Guurtjed. van Albert Pool en Grietje Mnutjewerff. 22 Carel Johannes, z. van Andries Maurits de Wit en Carolina Snijders. OVEBLEDEN. 21 Sept. Adriana van der Beek, wed. van Jan Vreden- bnrg, 71 jaar. ALKMAAR 22 Sept. Kleine kaas f 30,50, Commissie f 32,Middelbare f 32,—, aangevoerd 469 stapels, wegende 124834 K.G. Op de graanmarkt werden aangevoerd 2651 mndden. Tarwe f 6,50 a 7,50, (nieuwe), rogge f 5,75 a 6,—, gerst f 4a -,id. chev f 4.375 a 5,50, haver f 3,a 4, rood mosterdzaad f20.a 23.geel id. f 16,50 a 17,50 karweizaad f a blauwmaanzaad f a kanariezaad f7 a 7,25, koolzaad f 0,—, paardenboo- nen f 5,60 a 6,—, bruine id. f 8,a f 10,witte id. f 12,50 a 15, erwten: groene f 7,50 a 16,—, grauwe f 15,a 17,vale f 6,25 a 7,50, witte f 0,—. 23 Sept. Aangevoerd 12 paarden f 70 a 200, 21 koeien f 80 a 210, - vette kalv. f a 14 nncht. dito f 6 a 14,235 magere schapen f 10 a 16,lammeron, f a -, 116 magere varkens f 17 a 20,—, 291 biggen f 7,50 a 13 6 bokken en geiten f 2,a 6, - kleine bokjes -,a -,ets. Boter p P. ('s middags 12 uur) 0,65 a 0,75, kippeneieren f 5,a 4,g5, eenden dito f - per 100. HOORN 23 Sept. Aangevoerd tarwe f 6.a 8, Bogge f0,a 0,—, Gerst f 4,25 a 5, Haver f3,25 a 4,25 a 0,witte erwten f 9,25 a 11,groene dito f 10,50 a 12,—, grauwe dito f 12,a 16,vale dito f6,75 a 15,— bruine boonen f 8,25 a IC,karweizaad 1 16,50 a mosterd f 22,50 a 17 paarden f 60 a 140, koeien f a 147 schapen f 12 a 22,Lammeren f 0,a 0,6 kalveren f7 a 16, 42 varkens f 12 a 24, 0 zeugen f a 90 biggen 5,a 10,kipeieren 5,a 0,eenden dito f per 100, 1400 kop boter f 0,70 a 0,725, p. K.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2