348ste Staatsloterij. Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Nr. 12443 f 1500; Nr. 3762 f 1000; Ns. 6339, 7979, 13941 en 16296 f 400; Ns. 544, 10054, 17164 en 18463 f 200 Ns. 2635, 7320, 7778, 8828, 9413, 12473, 12774 en 18803 f 100. noten. Als het amendement-Tydeman aangenomen wordt, zal, zegt mr. v. H., ook de particuliere liefdadigheid aan die controle worden onderworpen. En dit amendomom bevat toch, naar zijn oordeel, eene noodzakelijke aanvul ling van Tak's stelsel, wijl anders het voorzien in eigen onderhoud en dat van het gezin" een valsche vlag wordt. Kiezersteelt en ontkiezerrag zullen zegt mi. v il., zich mengen in alle ook de meest liefderijke bemoeiing met hulpbehoevenden. Naar het stelsel van het amendement-van der Kaay zal, merkt mr. v. H. aan, de uitsluiting der bedeelden op enkele duizenden toepassing vinden; naar het stelsel- Tak zullen de lijsten der besturen en het reclamerecht alle bedeelden moeten weren, die de schrijfproef afleggen of te eeniger tijd hebben afgelegd. Aan het slot van zijn brief zegt mr. v. H., dat de voorstellers van het amendement-van der Kaay dit als minder gebrekkig dan het ontwerp-Tak pogen te doen aannemen; zij zijn niet verantwoordelijk voor de gebreken der Grondwet. Bezwijkt ook dit amendement onder die gebreken van art. 80 der Grondwet en wordt ten slotte alles verworpen, dan zal hjj persoonlijk noch erg teleur gesteld, nog erg ontsteld zijn. Dan is bewozen, zegt hij, wat bij de discussie over artikel 80 der Grondwet is voorspeld. Dat artikel is dan onbruikbaar bevonden. Daardoor komt, meende hij, de vraag aan deorde.ot men wel goed doet op dien onvruchtbaren bodem verder to zwoegen en te ploegen, en of het niet beter is een nalezing te houden op de algemeene Grondwetsherziening van 1887 en het Heemskerksche onkruid daaruit te verwijderen. Als de Kamerontbinding, die daardoor noodzakelijk zou zijn, ongeveer samenviel met de gewone aftreding van het vierjaarlijksch Parlement, zou zij geringe stoornis geven. Wanneer de verschillende partijen het eens zijn, kan men thans gemakkelijk terugkomen op de gemaakte fouten. Met art. 80 acht hij geen blijvend kiesrecht te bereiken. Een contradictie acht hij het, dat kenteekeneu van geschikt- hoid en welstand als voldoende gelden bij een man en als onvoldoende bij eene vrouw; hij noemt dat een ongerijmd heid in een staat, waarin vrouwen de hoogste staatsrechte lijke functie vervullen. Komt de kieswet tot stand, dan blijft, zegt mr. v. H., deze kwestie onopgelost, maar zij kan toch, meent hij, niet meer voor langen tijd onderdrukt worden. Als mr. van H. zich den weg geopend ziet, om dingen tot stand te brengen, waarvoor Heemskerk hem in 1887 den weg heeft versperd, zal hij natuurlijk niet nalaten dien te betreden. Om slechts eenige zaken te vermelden, zal hij dan algeheele vrijheid voor den wetgever in de toekenning van het kiesrecht trachten te verwerven en tevens de versperringen trachten op te ruimen, die in den weg staan aan het door hem in zijn voorstel van Grondwetsherziening ontwikkelde stelsel van proportio neel kiesrecht aan de vrije verkiesbaarheid voor de Eerste Kamer aan de feitelijke vereeniging der be trekkingen van minister en lid van de Staten-Generaal enz. Sedert 16 Augustus acht hij het alternatief niet meer •of aanneming van Tak's voorstel, èf Kamerontbinding, maaröf tormuleoring en aanneming van eeuig voorstel in de richting van do voorstellen v. d. Kaay c. s., Kolk man c. s., of Mackay c. s., öf heropening van het debat over art. 80 der Grondwet. Als men, zoo besluit hij, het stelsel der Grondwet aanvaardt, moet men het in zijn geheel toepassen. Oterleek. Het bericht, als zou ds. Jentink te Rijp als consulent aan den Stompetoron optreden is onjuist. Deze is "2e consulent te Schermerhorn terwijl ds. Kniphuizen le consulent aan den Stompetoren is.; Texel. In de den 22 gehouden vergadering van den gemeenteraad werd door den voorzitterden heer Strick van Liuschotenmedegedeelddat hij zijne be noeming tot lid van den raad niet aannam dat geen gevolg was gegeven aan het vroegere besluit tot tijdelijke aanstelling van een kweekeling te De Koogdaar dit niet tot de bevoegdheid van den raad behoort; en ein delijk dat do loting van de ingeschrevenen van Texel voor de nationale militie, volgens bericht van don Com missaris der Koningin te Den Burg zal plaats hebben. Met 8 van do 10 stemmen werd do heer Coninck Wes tenberg tot wethouder herkozen, welke benoeming werd aangenomen. De behandeling van een adres van den Heeroma, hoofd der school te De Koog, behelzende ver zoek om eene toelage met het oog op het verrichten van meerdere werkzaamheden tijdens de vacature van onderwijzer aan zijne schoolwerd t.ot eene volgende vergadeiing verdaagd. Daarop werd door den voorzitter medegedeelddat zich voor die vacature slechts twee sollicitanten aangemeld haddenwelk getalop grond der wet, te klein was om eene kouze uit te doen, waarop door sommige leden de wenschelijkheid betoogd word van de aanstelling van eene onderwijzeres ook met het oog op het geven van onderwijs in de nuttige hand werken. Hieromtrent zou echter later eene beslissing genomen worden. Tijdens een hevig on wederdat zich den 23 boven dit eiland ontlastte, sloeg de bliksem in de bakkerij van den heer J. Blomte De Cocksdorp. Du buitenmuur werd beschadigd, het roet uit don schoorsteen verspreidde zich over den vloerterwijl splinters van de balken werden geslagen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Hol horn. Do palingvisscherij gaat den vissc.hers nog niet naar weusch. Met de donkere nachten, na deze maan, komt het echter vaak voor dat zeer veel wordt gevangon. Meermalen kwam het dan voor, dat een paar weken het geheele jaar goed maakten. De visschers zijn dus nog vol goeden moed, dat het met de zoogenaamde herfstteelt nog terecht komtvooral ook daar het echte soort er nog niet schjjut te zijn, althans nog niet werd gevangen. Als een staaltje van akelig dom bijgeloof, diene het volgende. Op de kermis in dit dorp was ook een zoogenaamde waarzegster. Eene vrouw,waarvan een kindje ongesteld was, liet, op aanraden der buren, de waarzegster te haron huize komen, om door deze te doen verklaren, wat het kind seheelde. Het word behekst verklaard en zelfs de vrouw, die dat op haar geweten zou hebben, aangowezon. Gelukkig is dit een verstandig mensch en ontwikkeld genoeg om zich van deze malligheid niets aan te trekken en zich do beschuldiging kalm te laten aanleunen. Barsingerhorn. Er werd hier eene afdeeling van »het Witte Kruis" opgericht, aanvankelijk met 37 leden, meest allen in deze plaats woonachtig. Door het zeer ongunstig weder was de opkomst van Kol horn ge ring. Menigeen in deze plaats het groote nut dezer vereeniging erkennende, zal zich zeker nog als lid opgeven. Heerhugowaard. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. gemeente alhier door den heer G. van Wijhe te Arkel. De officier van politie te Arnhem heeft f 25 uit geloofd voor het vinden van het lijk van Sara Juett. Het uitgestrekte landgoed Mariëndaal aan het Kanaal te Apeldoorn, is aangekocht tot vestiging eener Rijks-tuinbouwschool. Voor het bouwen van een electrisch centraal sta tion op het terrein der gemeente-gasfabriek aan den Oostzeedijk to Rotterdam, was van 27 inschrijvers de heer Arie de Neef aldaar voor f 42879 de laagste. Voor het derde gedeelte van het uotariëel Staats examen gehouden op 1 September, zijn o. a. geslaagd en mitsdien tot candidaat-notaris bevorderd de heeren O, Dekker te ©terleek, W. Denijs te AmsterdamH. Pijuacker Hordijk te Moor» en J. Tuijmelaar te Haarlem. Zandvoort is in den afgeloopen zomer door 2115 badgasten met 242 dienstboden bezochtbovendien door 240 kinderen van de Amsterdamsche Vacantie- kolonie140 kinderen van het Haarlemsche Kinder ziekenhuis en 128 personen zoowel volwassenen als kindereu in het Badhuis voor minvermogenden. Een 18jarig jongeling te Barendrecht kwam van de jacht en ontmoette zijnen broeder, die hem vroeg behulpzaam te zijn bij het optillen van eenen zak aard appelen. Hij gaf daarop zijn geweer aan een jongen die hem vergezeldeterwijl hij zijnen broeder hielp. Door een onbekende oorzaak ging het schot af, waar door de 26jarige broeder van den jongeling in het gezicht getroffen werd aan de gevolgen waarvan hij overleden is. Men schrijft ons uit Schagen Het concert van do »Harmoniekapol" werd den 24 wegens het ongunstige weer niet in den tuin van den heer Broersma, maar in het lokaal van den heer Blauw gegeven. Vooral no. 2 Ouverture »de drie musketiers" van BlanchémaD werd keurig gespeeldevenzoo no. 7 »De twee colibris", concort-polca voor 2 fluiten van den verdienstelijken directeur der Kapel, den heer L. A. Schoutenwelk nummer luide werd toegejuicht. De op komst van het publiek was verre van schitterond het gebabbel van minder gewenschte toehoorderessen soms hiuderlijk. En dat heeft de Kapel den 24 evenmin als ooit vroeger verdiend. Bij kon. besluit van den 28 is benoemd tot bur gemeester van Ophemert de heer J. R. Kistmet toe kenning van eervol ontslag als burgemeester van Zuid- scharwoude. In don nacht van den 18 op den 19 is eene vrouw te Zaandijk in eene vlaag van zwaarmoedigheid in de Zaan gesprongen en eenige oogenblikken later door een paar visscherslieden levenloos opgehaald. In de door de liberale kamerleden op den 21 ge houden vergadering waarin aan de orde gesteld was de gewone jaarlijksche benoeming van een bureel der club, hebben de voorstandei'3 der kieswet eene besliste over winning behaald. De heer mr. W. van der Kaaij werd als president vervangen door den heer mr. H. Goeman Borgesius en de boeren van Houten en de Beaufort (Am sterdam) door de heeren Veegens en Pijnacker Hordijk. Den 22 des avonds is de bliksom geslagen in de woning van mpj. de weduwe Semeins to Blokker; de schoorsteen werd alleen verbrijzeld. Den 23 heeft voor de arr. rechtbank te Haarlem te recht gestaan Jan Hendrik Zomerdijk oud 18 jaar die den 31 Juli aldaar een revolverschot loste op zijnen stiefvader, Herman Heinrich Moniug. Het openbaar mi nisterie eischte schuldigverklaring aan poging tot dood slag en drie jaren gevangenisstraf. Uitspraak 5 Octobor. Te Groningen is mot ingang van den 26 door een groot aantal veehouders de bepaling ingevoerd ge worden, dat ze bij verkoop van vet vee voor verborgen gebreken niot willen instaan en dus alle risico voor den kooper moet zijn. Amsterdam. Den 25 is één persoon aangegeven als ovorleden aan aziatische cholera. Bij kon. besluit van den 25 is met ingang van 15 October benoemd tot burgemeester van Groningen de heer mr. S. M. S. Modderman. Den 25 zijn, van 's morgens 6 tot 5 uren 's na middags mot speurhonden uitgebreide onderzoekingen ingesteld in de boschstroek tusschen Valkeveen en Craailoo naar het lijk van mej. Schmitz, zonder dat het is mogen gelukken iets te vinden, dat tot ontdekking leiden kan. De Jong, die wegens verduistering gevangen wordt ge houden blijft voortdurend zeer kalm. De officier van justitie verzoekt dringend, ten einde inlichtingen te geven zich aan zijn parket te vervoegen een gezette heer, vermoedelijk graankooper, die den 28 Augustus 1.1. de voorstelling van den gedachtenlezer Krebs in het Théater de Vereeniging hoeft bijgewoond en die den daarop volgenden dag in den restaurant van het station Hilversum is gezientoen hij aldaar een biefstuk ge bruiktegelijktijdig met de Jong en jnffr. Schmitz, die eveneens aldaar iets gebruikten en met hem in gesprek zijn geweest. De minister van binnenlandsche zaken heeft niet aangenomen het aanbod van het Nutsdepartement van 's-Hertogenbo3ch om 150.000 beschikbaar te stellen voor het bouwen eenor nieuwe kweekschool met leer school aldaar. Het lid der Eerste Kamerde heer J. van der Breggenis ernstig ongesteld. Bovenkarspel. Den 24 deed de heer F. O. A. Pantekoek, van Wolvega, zijne intrede als predikant bij de gereformeerde gemeente alhier. lonkhuizen. Als bijzonderheid kan worden ge meld, dat alle vijf onderwijzers der tusichenschool alhier in het bezit zijn van de hoofdakte. Schermerhorn. Het orgelconcertden 24 in het kerkgebouw gehouden werd door een niet te groot publiek bijgewoond. Zoowel met hot oog op de voor dracht der uitgevoerde stukken ais voor het goede doel, dat men beoogde, viel dit zeer te bejammeren. Het dagblad de Telegraaf zal 1 November dagelijks uitgezonderd Zondag ook een avondblad uitgeven. Zijpe. Den 24 's avonds, woedde een felle brand aan de Stolpen. Uitgebroken in het huis van Schipper O. Keizer, deelde het vuur zich al spoedig mede aan het daarnaast staande gebouw van F. Visser, bewoond door W. Hopman. Beide huizen, benevens den inboedel van Keizer, zijn geheel verbrand. De inboedel van Hopman is gered kunnen worden. Alles was tegen brandschade verzekerd bij de Zaanlandsche en Oudcarspelsche Maat schappij. Den 22 is de bliksem geslagen in een boom bij de school, aan de St. Maartensbrug, waardoor 23 ruiten in die school werden verbrijzeld. Het gebeurde na schooltijd. Bijp. Den 25 is alhier eene liberale kiesvereeni- ging opgericht, aanvankelijk met 25 leden, voorzitter: J. S. PekemasecretarisW. J. ten Dam Ham en pen ningmeester J. J. C. Sarlet. Wognum. Bij het hevig onweder van den 23 werden twee koeien van den landman T. Boot door den bliksem gedood. Opmeer. Bij de den 24 gehouden ringrijderij werd de prijs gewonnen door den heer Strengman, met het paard van »Tessel", van de Goorn en de premie door den heer Boon, van Spanbroek. 5e klasse 9e lijst26 Sept. Z A II OE J0W6. 26 September. Door een marskramer is aan de justitie te Arnhem medegedeeld dat nabij Wolfhezen een lijk gevonden is een nader onderzoek is ingesteld. Eerste Kamer. Het debat over de faillissementwet is voortgezet. De heeren Vlielander Hein, van Lijnden en Kist bestreden de bijvoeging van art. 1, de twee laatstgenoemden ook de gelijkstelling van kooplieden en burgers. De heer van Lier en de minister van justitie achten gelijkstelling vol komen gerechtvaardigd cn de eisch dat op het gemeen schappelijk belang van crediteuren moet gelet worden is misschien overbodigmaar geenszins schadelijk. Morgen voortzetting. Tweede Kamer. 26 September. De algemeene strekking van het antwoord op de troon rede is goedgekeurd, nadat de minister van financiën op aandrang van verschillende leden, om zijne beloofde ver mindering van druk der personeele belasting in te dienen, had geantwoord, dat hij een equivalent zoo goed als gevonden heeft; de tolafschaffing op de groote wegen stuit op vele moeielijkheden. Het geheele adres is aangenomen. Bij den in de Sportbar te Amsterdam gehou den kegelwedstrijd is de kegelclub „Alcmarïa Vletrlx", alhier, zeer gelukkig geweest. Zij verwierf daarbij niet alleon den eersten prijs (vijf verguld zil veren medaljes), maar tevens den eereprijs, (een voorzit tershamer van ebbehontmot zilveren beslag)wegens het minste aantal poedels. De leden door de winnende club afgevaardigd, waren de heeren G. Diepen, die 44, N. N., die 45, W. Smit, die 35, D. Groothuizen, die 39, en J. Vermeulen, die 47 kegels, ieder in 10 worpen, omverwierpen, to zamon alzoo 210. Er was nog slechts ééne aan den wedstrijd deelnemende club bovon de 200 punten, alle anderen waren er onder de baan was vol gens het algemeen gevoelen zeer slecht. Onder do 50 worpen had de club elf poedels. Het Openbaar Ministerie bij den Bfoogen Kaad hoeft den 25 geëischt verwerping van het cassatieberoep van den heer Royaards, tooneelspeler, togen zijne veroor deeling door het Hof te Amsterdamwegens hot weder rechtelijk vertoeven in een hotel te Alkmaar, waar hij logies bestelde en verkreeg. Uitspraak 23 October. De majoor-directeur der cadettenschool heeft een bedrag bestemd om te doen dienon tot prijs bij de te houden volksspelen. De vereeniging Burgerkring" heeft besloten het te doen strekken tot eereprijs bij de ringrijderij. Door den minister van koloniën is de heer «F. Ha ringbuizen van Niouwe Niedorp vroeger leerling der R. H. B. S. alhiergesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië om te worden be noemd tot adspirant-ingenieur bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Aan de leden der buitensociteit wordt door den majoor-commandant do Vlamingnamens het personeel der CadettenschoolZaterdag den 3 des namiddags van 3 tot 4 uur bij gunstig weder een concert aan geboden in de muziektent in den Houtuit te voeren door het muziekkorps van het 7e regiment infanterie. Oud-onderofficieren Reeds verschillende vereenigingen en bonden zijn op gericht en bloeien, en het is daarom dat ik in Alkmaar, waar reeds zooveel vereenigingen zijntrachten wil eene afdeeling op te richten, bestaande uit oud-onderoffi cieren van het hollandscbe en indische leger. Reeds een vijftal oud-kameraden zijn toegetreden zoodat ik niet twijfel of met eeuigo samenwerking zal ook in ons geliefd stadje eene dergelijke vereeniging spoedig bestaan. Allenwier hart klopt voor het welzijn van ons dierbaar Vaderland en Vorstenhuis, mogen niet nalaten, zich aan te sluiten bij eene vereeniging als deze, welke een schoon doel beoogt. Komt danoud-wapenbroederssluit n aan bij het vaandel van den Bond en woont de vergadering bij in de „Harmonie", van den heer Bouma, op Zondag 8 Oc tober a.s., waar dan een afgevaardigde dor afdeeling den Helder breedvoerig het doel der vereeniging zal uiteen zetten. Tot deze vergadering hebben ook actief dienende onder-officieren toegang. De reglementen en statuten dier vereeniging zullen dan tevens ter vergadering aanwezig zijn. D. HABBEMA, Oud-onderotficier, lid van den Bond vau oud onderofficieren.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3