Veiling van vaste goederen. Arrondissements-Jiechtbank te Alkmaar. er is meer reden zich daarover te bedroeven dan te verheugen, gelijk hij reeds in de sectiën opn erkte, hoewel er geen gevolg aan gegeven is. Hij zal echter niet voor stellen de redactie te veranderen en bepaalt zich tot eon'pro- test en de verklaring, dat hij met de strekking niet meegaat. De heer de Beaufort (Ams'erdam) betoogde daar tegen over, dat het niet aangaat in het adres sympathie te betuigen mot don treurigen toestand vau den landbouw, waar die in verschillende doelen van ons land zoo zeer verschilt. Vele landbouwers gaan met tevredenheid den winter in. Evenzeer trekt hij in twijfel de'sombere voor spellingen omtrent den veestapel. Bovendien zou de land bouw ten slotte weinig gebaat zijn met al die bespiegelingen. Do boraadslaging leverde, behalve hot reeds gemelde, ovorigons niet veel bijzonders op. Tot leden der huishoudelijke commissie werden herko- zon, de heeren Beelaerts en Voegens, tot leden der steno grafische commissie, de heeren do Beaufort, (Amsterdam) Schaepman en T. Mackkaij. Indische hcgrnollng 1§91. De eindcijfers der indische begrooting zijn uitgaven f 139,099,200middelen f 125,131,594het tekort is derhalve f 13,967,606. Onder de middelen komt een be drag van f 1,400,000 voor aan nienwo of verhoogde middelen, als accijns op lucifers f 940,000 en op petroleum f 293,000 zoutopbrengst f 155,000; hoofdelijko belastin gen internaten f 12,000. Hooger zijn geraamd in- en uitvoerrechten f 485,000, landrente f 500,000, expl. Staats spoorwegen f 1,002,500, (waartegen echter overstaat ge raamde hoogere exploitatiekosten van f 1,084,700), in komsten uit het boschwezen f 135,000, diverse belastingen f 92,000, brievenpost en telegraphie f 46,000 potroleum- accijns (afgescheiden van de nieuwe regeling) f 264,000 zoutopbrengst ongeacht de nieuwe prijsbepaling f 60,000. De opbrengst der verpachtingen is f 1,008,500. De uitgaven in vorband met oorlogen marine zijn f887.783 lager geraamd. Voor 1894 wordt gerekend op verkoop van 370,000 pikols koffie ad f 0,48 per J/2 kilo. De cijns van Bilitón is ruim f 800,000 hooger. Voor aanleg van Staats spoorwegen, voor het dok ten behoeve van de haven van Tandjong-Priok en voor nieuwe bevloeiingswerken is uitgetrokken f 13,389,000 of f 578,606 minder dan het nadeelig saldo bedraagt. De minister verklaait doordrongen te blijven van de noodzakelijkheid om naar minder afhankelijkheid van do baton van de producten te streven en meende, dat deze begrooting blijk geeft van vooruitgang in dien zin De post pensioenen is verhoogd met f 8000 voor den aftre denden landvoogd. De toelage van f 6000 aan den hoer van Dorssen is vervallen. De uitgaven in verband mot het opium-monopolie zijn met f 436,150 verminderd. Eene som van f 9,840 is aangevraagd voor uitbreiding van personeel bij het dep. van financiën. De afd. binnenl. bestuur is ruim f 4,000,000 lager door lagere raming van de uitgaven voor inkoop en kosten op den verkoop van koffie enz. Meer is uitgetrokken f 205,879 voor het europeesoh bestuur, grootendeels wegens uitbreiding van het be- stnurspersoneel in Atjehf 52,000 voor aanschaffing vau politievaartuigen. Omtrent vermindering van het getal geweston op Java zijn nog geene voorstellen gedaan, maar wel te wachten. Omtrent de hervorming van de politie op Java en Madura is een voorloopig advies iugediend bij den directeur van het biuneulandsch bestuur. Voor het onderwijs aan europeanen is f 99,000 meer aangevraagd. Eene som van f 12,000 is voorgesteld als jaarlijksche subsidio aan de gemeente Delft in de kosten der indische inrichting, waartegenover do regeering bij overeenkomst met die gemeente invloed op het onderwijs zal verkrijgen, dat zal worden gesteld onder toezicht van 5 curatoren, waarvan de burgemeester van Delft lid zal zijn, terwijl de overige leden en daaruit de voorzitter door den minister zullen worden benoemd en ontslagen. Do minister zal ook een regloment voor het college kun nen vaststellen en moeten goedkeuren de bonooming en het ontslag van het onderwijzend personeel, het reglement der school, het leerplan en allo in beide regelingen te Geen oog had zij van hem af gewendmet gretige ooren ieder wooid van zijnen mond opgevangen. Dat was dus do reden van/zijn zwijgen, van zijn talmen,... hij had geenen tijd om lief te hebban. Het kwam haar vooralsof hij haar dat alles gezegd had met het doel om haar te troostenals om haar stilzwijgend en langs oenen omweg te verzoeken nog wat geduld met hem te hebben. Nu, dat zou zij van harte gaarne doen, nooit zou zij hem weer zco heftig en onstuimig aanvallen maar integendoelliever met verdubbelde oplettendheid, mot honderdmaal grootere vriendelijkheid en voorkomendheid trachten hom don zwaren last de3 levens te helpen ver lichten zoo vaak hij bij haar mocht komen Zorgde en zwoogdo hij ook niet dagelijks voor haar als haar boschormheerJa, met stille, geduldige liefde zou zij zich aan hem blijven hechtentotdat eenmaal betere vrjjere dagen hem zouden veroorloven ook aau zijn eigen gtlnkaau zijne eigen hartewonschen te denken. Nadat hij had nitgosproken zweeg zij gedurende eenige oogonblikken en beantwoordde zijne laatste vraag slechts met eonen lichten hoofdknik. Met oenen dankbaren blik zag zij hem in hot gelaat, uit erkentelijkheid, dat hij haar eindelijk eens oonon blik had laten slaan al was 't ook nog maar zoo woinig, in zijn binnensto. Eindelijk vroeg zij op eenen toon vau oprechte deel noming: »En denkt gij, dat uwe hoop weldra zal worden vervuld?" Do graaf haalde de schouders op. «Dat is 't juist, wat mij zorg en kommer baart", gaf hij langzaam ten antwoord. «De jonge gravin is oen moisje van zulk eenen ingetogen en schuchtereu aardiemand met zóó weinig pretenties, dat het lieve kind reeds daardoor alle harten voor zich inneemt en tegelijkertijd dengene op eenen behoorlijken afstand houdtdie 't wagen mocht haar te na te komon." Schuchterheid, bescheidenheid, die alle harten voor zich inneemt. Zeide hij dat misschien weder met opzet tot haar, de hartstochtelijke vrouw, die liefhad tot ver metelheid toe? »Is do gravin dan indordaad zoo bnitongowoon schoon, als Floreucins mij haar hoeft afgeschilderd?" vroeg zij met saümgeknepen lippon. brengen wijzigingen. Voorts is uitgetrokken f 4800 voor het onderwijs in Neerlandsch Indische wetboeken aau het gymnasium Willem III te Batavia. Voor bozoldiging van onderwijzend personeel op de inlandsche scholon is f 67,000 meer geraamd, zoowol voor vermeerdering van personeel als voor lotsverbetering. De kweekschool te Padang Sidem-Poean zal wordon op- gehovon. Voorgesteld word een z. g. instituut-Pasteur te verbiuden aan het park Vaccinogène te Weltevreden. Daardoor is f 10,594 uitgetrokken. De productie van do Ombiliëu-kolenvelden wordt op 100,000 ton begroot. Voor uitzending van goederen tot aanvulling der oorlogsma gazijnen is f 413,000 en voor plaatselijkon inkoop van levensmiddelen f 246,000 minder uitgetrokken, doch voor plaatselijkon inkoop van kleedings- en equipemontsstukken f 69,000 meer geraamd. De kosten van hot legerbeheer zijn verminderd in verband met eene voorgenomen her vorming van het korps militaire ambtenaren en van het schrijvorspersoneel bij de onderscheidene takken van dienst, zoomede ten gevolge van eene voorgenomen verandering in do organisatie van de militaire administratie. Voor den bouw eenur nieuwe militairo gevangenis in de Proanger Regentschappen wordt uitgetrokken f 40,000 als eers e termijn. Voor do Atjehtroepen wordt f 77,000 moer aangevraagd. Do mariue-uitgaven zijn aauzienlijk lager geraamd, daar gerekend wordt, dat wegens uoodza- lcelijko herstellingen 2 bodems minder in dienst zullen zijn, Vrije- cm orde-oefeningen der gymnastiek. Bij beschikking van den minister vau binnenl. zaken van don 23 is bepaald dat het examen, ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonder wijs in do vrije on orde-oefeningen der gymnastiek, voor 1893 zal aanvangen den 16 October en dat de commissiën, met hot afnemen van dit examen belastzitting zullen houden te Nijmegen, Dordrecht, Haarlem, Leeuwarden, Zwolle en Roermond. De commissie te Haarlem bestaat uita. lid en voorzitter de heer F. J. Poutsma, school opziener in het district Haarlemb. leden J. A. van der Boom, onderwijzer aau de Rijkskweekschool voor onder wijzers te Haarlem C. Heuner onderwijzer aan de ge meentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijze ressen te LeidenJ. A. Hijueronderwijzer aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen te Amsterdam; J. G. Martin Jr., onderwijzer in de gymnastiek te Haarlem; mej. Th. A. Alerenmej. E. M. Schootman, onderwijzeressen in de gymnastiek aan de openb. lagere scholen te Amsterdam c. tot plaats vervanger van den voorzitter, de heer mr. J. Gerdenier, schoolopziener in het district Amsterdamd. tot plaats vervangende leden do hoer A. J. Meijerink, gymnastiek- onderwijzer te Haarlem en moj. J. S. de Haan, onderwijzeres aan de vormschool voor bewaarschoolhouderessen te Amsterdam. In den nacht van den 23 op den 24 zijn te Utrecht, in een slecht befaamd huis twee arbeiders broeders in hechtenis genomeudie even te voren oen 23jarig oppassend werkman van beroep ijzerdraaier, eene doodo- lijke wonde toegebracht hadden. Den 24 des ochtends is te Gorssel eene boerenwo ning afgebrand waarbij een zeug mot negen biggen in de vlammen omkwam. Den 25 is te Vlaardingon een 18jarig jongeling over boord gevallen en vordronken toen de schuit van schipper W. van der Liudon in de haven bij hot over laden aangevaren werd door een binnenkomenden logger. Amsterdam. Den 26 des morgens brak in de Vinkenstraat brand uit in hot door den kruidonier Daal- meijer eu nog drie gezinnen bowooude perceel. Zij die het bovenhuis bewoondenkouden deels langs de trap naar beneden vluchton deels over do aangrenzende daken. Het Handelsblad zalmet ingang van 2 October des Maandags weder een Ochtendblad doen verschijnen. Bij kon. besluit van den 26 is benoemd tot notaris, do heer J. J. Richard eandidaat-notaris aldaar. Den 26 des avonds is op het door eene alleen wonende dame bewoonde eerste bovenhuis van een perceel aan de Nassaukade, brand ontstaan door de poes, die, terwijl hare meesteres even de kamer had verlaten, het brandend spiritusstel omwierp. pysrI lirTïïl"~rïTii'~~~r'~'*r "iiriiïifi°l"W'1 «"taao? na,.n T«iÉtin^i «Eigenlijk zon men haar niet schoon behooren te noemendie bleeke lelie", antwoordde graaf Albrecht «maar er ligt over haar geheele wezen een liefelijk waas van onuitsprekelijke bekoorlijkheid en vrouwelijke lief talligheid, gelijk de morgendauw over de pas ontloken bloemknoppenhaar gang eu iedere beweging haror slanke ledenhare helderewelluidende stem en de innigeonvergetelijke uitdrukking harer lieve blauwe oogen hebben iets in zichdat letterlijk aanbidding afdwingt." Jutta hoorde doze geestdriftige beschrijving met steeds klimmendou afkeer aan. De boozo geest, die een oogon- blik zoo fel in haar had gewoed en nauwelijks en met gewold was tot rust gebracht, klopto wederom met steeds heftiger aandrang aan de poort van haar hart. Zóó beschrijft toch iemand slechts oen meisje, die.... maar hij had immers geenen tijd om lief te hebben «En zijt gij werkelijk overtuigd, graaf Albrecht", vroeg ze weer, «dat die twee veel van elkander houden «Dat mijn broeder Siegfried de jonge gravin Oda hartstochtelijk bemint is iets, dat boven allen twijfel verheven is", antwoorddo hij«en de knaap laat geene gelegenhoid voorbij gaan om haar die zonder woordon te belijden en te bewijzen door allorlei ridderlijke diensten. Doch ik heb bij haar nog geen spoor van liefde voor hom kunnen ontdokken." «Dan heeft zij een ander liof, misschien?!"^ Jutta stootte die woorden, als 't ware, uit, terwijl zij den graaf streng on uitvorschend aanzag. «Ik weet het niet, domina", zei de graaf, «en ik hoop het ook niet", liet hij er ernstig op volgen. «Zij is uwe gevangene, graaf Albrecht!" begon weer de abdis. «Zijt gij voornemens haar te dwingon uwen broeder tot echtgenoot te nemenook wanneer zij eens.... ook als gij merkt, dat zij eou ander liet heeft «Domina! Hoe kunt gij mij zoo iets vragen!" verweet haar Albrecht. «Dat lieve, bekoorlijke meisje zou ik dwingen om tegen haren wilen tegen hare neiging in? Nooit! Echte, waarachtigo liefde zit vorborgen als goud in de diepo schacht dor mijn en grooit langzaam aan, zal zij duren voor hot geheelo loven on bestand Den 27 des avonds om half elf barstte een zwaar ouweder los. Beestenwaag. De gemeenteraad heeft den 26 besloten tot het uittrekken van f 4000 op de gemeente- bogrooting tot aankoop van grond voor werkverschaffing. Lone commissie word benoemd om inlichtingen te geven aangaande do aan dat besluit te geven uitvoering. Hoorn. In dit hoofdkiesdistrict is den 26 tot lid der Prov. Staten van Noordholland gekozen met 921 van de 1626 geldige stemmen do heer A. Kool, burgemeester van Schellinkhoutlib.de heer S. Zuurbier, kath., be kwam 705 stemmen. Broek op fiangedijk. Beroepen bij de gerof. kerk te Nieuwdorp ds. J. Gideonse. Do gemeenteraad van Leeuwarden heeft den 26 hot voorstel van burgemeester en wethouders, om met 1 Ja nuari 1894 den grasprijs van 7 tot 6 ceutou per kub. cl te verlagen, mot op twee na algemoeno stemmen aan genomen. Zitting van 26 September. A. P., Schagen, mishandeling, 8 dagen gev. M. P., huisvr. van G. V., Nieuwediep diefstal, f 5 boete, subs. 3 dagen hecht. HP., Nieuwediep, mishandeling, 6 dagen gev. C. H., Hoorn, diefstal, 8 maanden gev. P. d. G,, A. d. G., J. d. G., Castrlcum, mishandeling, de le 4 weken gev., de 2e 2 weken gev., do 3e 1 week gev. J. D., Enkhuizon, openbare dronkenschap, bevestiging vau het vonnis van het kantongerecht. A B., Hoorn, diefstal, 6 maanden gev. C. U., Hoorn, heling, 6 maanden gev. M. G., Enkhuizen, diefstal, vrijgesproken. P. v. R., T. S„ J. S., S. d. J., M. B., Hoorn, dief stal, de vier eersten ieder 5 dagen gev., de laatste vrij gesproken. Alkmaar. Door den Notaris M. GOUVERNE. 26 Sept. Heoronhuisz/z Langestraat. Str. L. Smit f 4500, Bouvvterroin aan den geprojecteerden weg, n/z. No. 11. Str. A. de Vries 765,70 12. Str. dezelfde 765,70 13. Str. dezelfde 728,65 14. Str. dezelfde 703,95 15. Str. A. C. Vaosson 679,25 16. Str. P. Messolaar 642,20 17. Str. dezelfde 629,85 18. Str. dezelfde 617,50 en 19. Str. dezelfde 580,45 z/z. 20. Str. A. de Vries 617,50 21. Str. A. C. Vaesseu 617,50 22. Str. dezelfde 642,20 23. Str. dezelfde 654,55 24. Str. D. Opsomer 691,60 25. Str. L. Smit 716,30 26. Str. A. de Vries 741, 27. Str. A. O. Vaesseu 753,35 28. Str. A. de Vries 802,75 29. Str. L. Smit 802,75 30. Str. dezelfde 839,80 a/d Rijksstraatweg. 1. Str. A. C. Vaesson 1585, 2. Str. N. A. Conijn 1684.75 5. Str. A. do Vries 2340, 6. Str. dezelfde 2160, 7. Str. N. A. Conijn 2173,50 en 8. Str. A. C. Vaessen 2112, Afslag en combinatiën hebben plaats op dinsdag, 3 October a.s., des avonds 6 uur, in hot hotel de Toelast. ThTrfriif'f i f-, ~i rTr'fFirJ- 'rf.mrfniniiArf JIMMiigSjiiliMMD zijn tegen de stormen en aanvallen van buitenwaaraan zij zoo dikwijls zal worden blootgesteld." «Hoe kunt gij dat weten?" vroeg zij met ongeveinsde verbazing. Albrecht zweeg, getroffen door die vraag, bijna ver schrikt over zijne eigen woorden. «Graaf Albrecht! Geef mij de gravin! Bij mij zal zij 't beter hebben dan bij u." Jutta zeide dit wedor op zulk eonen hartstochtolijkon gebiedenden toon en zag hem daarbij met zulk eenen eigenaardigenhalf angstigenhalf dreigenden blik aan dat hij aan de eerlijkheid en oprochtheid harer bedoe lingen begon te twijfelen. Laugzaam schudde hij het hoofd en zei ernstig en beslist: iNeen, mevrouw!" «Ik zal haar behandelen en liefhebben als hot moisje, dat bestemd is om eenmaal de wettige vrouw uws broe ders te worden", verzekerde Jutta «Ik zal haar boven alle anderen voortrekken en den geringsten harer wen- schen vervullen. Komt met uwen broeder hierzoovaak het u goed dunkt; iodoren dag, ieder uur zult gij mij hartelijk wolkom zijnterwijl Siegfried Oda steeds zonder getuigen zal kunnen zien on sproken. Vrij on vertrouwelijk zullen zij met elkander kunnen omgaan zooals wij hier, graaf Albrechten niemand zal luisteren naar hetgeen er gewisseld wordt tusschen hunne monden en harten." Weer schudde de graaf het hoofd en zweeg. «Daarmede zou aan den wil van graaf Iloyer zijn voldaan en in vrede en vriendschap zoudt gij de rest met hem kunnen afhandelen, als uw broeder hier aan zoek deed om hare hand en haar, hier van dit slot, medenam als zijne vrouw", ging Jutta met steeds grooter aandrang voort. «Ook de bisschop zou dan geen enkel voorwendsel meer hebben om u te droigen eu lastig te vallen en, indien ik er iets toe kan bijbrengen, graaf Albrecht, dat Hoyer's graafschap niet aan hem komt, doch als Oda's bruidsgoed aan uw huisdatbe loof ik uzal geschiedende macht en invloeddie ik op den bisschop en den graaf bozitzal ik aanwenden tot dat doel, ja, op den rijksdag, bij den keizer voor u in de bres springen." Wordt vervolgd. Stoomdr. v. Hornis Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6