Duinwaterleiding. dfmoeridder; inm. No. 118. Vijf en ÏVegentigste jaargang, WOENSDAG 4 OCTOBER. Gevonden Voorwerpen Buitenland. FEUILLETON". Nederland, Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat, tengevolge van eene aansluiting aan de Duinwaterlei ding, de aanvoer van duinwater van den 3 October, des avonds te tien uren tot den 4 October, des morgens te zes uren, tijdelijk GESLOTEN zal zijn. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. rohan ALKMAARSCHE COURAAT. Deze Courant wordt ©insdag-, Donderdag- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs por 3 maanden voor Alkmaar 0,8Ofranco door het geheele rijk 1,—. De 3 nummers f 0,0G. Telefoonnummer: 3. IPrJJs der gewone Advertentiën: Per regel j Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 30 September 1893. De Secretaris, Nuhout van der Veen. gedurende de maand September 1893 Een zilveren broche een zijden handschoeneen gouden oorbelletje met blauw steentjeeon nickel remontoir horloge, een stuk van een gouden broche, een bruin glacé handschoen eenige rozenkransen, een gouden plaatje met de letters J. E., een koperen dop van een sportwagen, een blauw koralen armbandje met gouden slotje, twee ledige portemonnaies, een huissleutel, oen r. c catechisatie boekje, een knot witte wol, een penhouder, een lederen kindovleidsel, een ceintuur, eenige sleuteltjes, een portemonnaie inh. 6.105, een zakje inh. een breukband een wit boezelaar, een zakdoekje, een servet, een porte monnaie inh. 0,075, een ketting, een paar klompjes, eep bruin kaasdokeen boezelaar, een bont boezeroen, een parapluie, een broche met zwarten steen en een puthaak. Alkmaar, De Commissaris van Politie 2 October 1893. P. G. C. J. FUNDTER. Vergadering op Woensdag4 Oct. B.893 's avonds te half 8 uur. De Secretaris Mr. W. C. BOSMAN. REEKIE. De werkstaking heeft zich aanvankelijk uitgebreid in de bekkens van Henegouwen. Den 2 was het aantal werkstakers in de Borinage 8400 in het Centre 8300 en in het bekken van Charleroi 16800. ©EAERARKEA. De Rijksdag is den 2 heropend. De voorzitters van het Landsthing en Folkething zijn herkozen. EAKEEABJT9. Alderman Tyler is den 29 in de plaats van den heer Stuart Knill tot lord-maijor van Londen gekozen. Nadat de gekozene verklaard had die betrekking aan te nemen werd eene motie voorgesteld on aangenomen, waarbij aan den aftredendeu lord-mayor VAN JULIUS WOLFF. Naar het hoogduitsch. 28) -o— Siegfried had Oda medegedeeld, dat Albrecht hem had belast met eene geheime, zeer gewichtige zending, naar hunnen broeder Günther en haar het voorstel gedaan met hem te voet naar de Heimburcht te gaan en de paarden achteraan te laten komen, om terug te rijden, waaraan Oda gaarne hare goedkeuring schonk. Zij begaven zich op weg, doch Oda was stil en in zich zelve gekeerd. In het heerlijk groenende bosch plukte zij, al voortstappende, hier en daar eene bloem of sprieten eener zeldzame grassoort en gaf op Siegfried's vragen wel vriendelijke, doch opmerkelijk korte, soms zelfs zeer verstrooide antwoorden. Eindelijk vroeg zij de oogen stijf op de bloemen gevestigd welke zij met een grassprietje tot een ruikertje bond: «Waar is graaf Albrecht vandaag toch heen gereden?" «Naar Quedlinburg naar de abdis", antwoordde Sieg fried trouwhartig. »Wel, wat doet u zoo schrikken? Denkt gij misschien, dat hij over uwe opname in het sticht is gaan onderhandelen of iets van dien aard? Stel u gerust, mejonkvrouwdaaraan denkt Albrecht zelfs niet." «Maar do abdis zal het verlangen", wierp Oda hier tegen in! «Hooft zij ook niet reeds haren stichtsschrijver tot dat doel hierheen gezonden «Dat is altemaal volkomen waar, doch 't zal haar niet veel helpen' verzekerde Siegfried vroolijk. «Tegen mijnen broeder durft niemand op, zelfs de abdis niet, die overigens veel invloed op hem heeft. Gij kent haar niet, geloot ik, wel?" dank betuigd werd voor de wijze, waarop hij de plichten van zijn ambt had vervuld. FRANKRIJK. Clémencean wordt hoofdredacteur van het ineen halfstui versblad te veranderen dagblad, de Justice; iederen dag zal het vau hem eau artikel bevatten. Het Perscomité te Parijs heeft 1500 beschikbaar ge steld voor de nagelaten betrekkingen der omgekomen bemanning van het rnssische oorlogsschip Russalka. De feesten voor de ontvangst van hot russischo eskader zijn bepaald van 13 tot 28 October. Den 1 is te Bangkok de slot-overeenkoni3t met Siam gesloten, om den 3 geteekend te worden. SPANJE. Pallasde dader van den aanslag tegen den maarschalk Martinez Campos, is door den krijgsraad te Barcelona, bestaande uit een kolonel en vijf kapiteinster dood veroordeeld. De maarschalk heeft zijn bed kunnen verlaten. ïiWKBKS. Den 28, des avonds om zes uren, is de keizer van Duitschland in de haven van Gothenburg op zijn jacht Hohonzollern aangekomen. De kroonprins begaf zich terstond aan boord om hem te ontvangen. Om tien uren ging de keizer met den kroonprins over op eene stoomboot van het loodswezen en voeren zij naar Gothenburgwaar eene groote menigte hen opwachtte en toejuichte. Om half elf vertrok het gezelschap, om te jagen, por treiu naar Hovrljunga, waar men 's nachts kwart voor éénen aankwam. Den voegenden ochtend om zes uren kwam ook koning Oscar mot prins Karei en een half uur later vertrokken allen naar Lilleskog, van waar het jagon op elanden in hot district Hunneberg begon. De uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer is, dat er 145 voorstanders van vrijen handel en 85 van bescherming gekozen zijn. Tweede fiamer. Staatshegroodiij voor 189&. Bij een afzonderlijk wetsontwerp zullen gelden aange vraagd worden voor eene hervorming der Rijkslandbouw- school en tot het oprichten eener Rijkstuinbouwschool. Yoor aanvulling en herstelling van meubilair voor het Paleis vau Justitie te Amsterdam is f22000 uitgetrokken. Voor hot kantongerecht te Vianon is een huis al daar aangekocht voor 9500. De geleidelijke opheffing der Pupillenschool to Nieu- wersluis blijft de minister van oorlog wenschelijk achten, zoodat in 1894 het aantal pupillen en het onderwijzers personeel ingekrompen zal worden. Op 1 Juli 1894 zal het Rijksopvoedingsgesticht voor jongensgenaamd «Veldzicht", te Avereestin dienst worden gesteld. Het personeel zal eerst later voltallig benoemd worden naar golang van de behoefte. «Neen", zei Oda. «Kent gij haar dan?" «Zeer zeker!" gaf Siegfried ten antwoord. «Zij is oen bui tengemeen heerschzuchtig en grillig jong meisje, doch heeft iets vroolijks, iets aantrekkelijks in haar geheele wezen, is bovendien beeldschoon en trotsch als eene koningin en heeft er uitmuntend slag van om, in korten tijd, de menschen aan zich onderdanig te maken en hunne harten aan zich te verbindenals zij 't er op gezet heeftten minste." «Ik zou haar graag eens willen zien", zei Oda, half bij zich zei ven. «Dat hebt gij slechts aan Albrecht te zoggen", ant woordde hij. «Hij zal u wel eens willen medenemen wanneer bij haar eene volgende keer bezoekt. Maar dan rijd ik ook mee; zij mochten u eens willen honden, ginds op het slot." Oda zuchtte nauwelijks hoorbaar en zweeg. «Gij schijnt niet erg vroolijk, vandaag, gravin Oda", begon Siegfried weer, na eene lange pauze. «Is er iets, dat u hindert?" Oda schudde ontkennend het hoofd. «Dan moot ik zien, dat ik ook de tweede opdracht, die Albrecht mij gaf, ton uitvoer breng", vervolgde hij. «Hij drukte mij op het hart n vooral door alle gepaste middelen op to vroolijken, ik moest uwe gnnst zien te verwervenkortom ik «Heeft uw broeder u dat opgedragen?" vroeg Oda verwonderd. «Ja! Vreemd, niet waar?" riep Siegfried vroolijk uit. «Alsof het nog noodig was, mij zoo iets in 't bij zonder aan te bevelenMaar hij heeft nog veel meer gezegd. Je moet haar vriend en vertrouwde worden Siegfried; daar ben ik zeer op gesteld", sprak hij. «En wanneor Albrecht zegtik ben daar zeer op gesteld ik wensch dit ol datl ja, gravin Oda, dan helpt er niets aandan moet het gebeuren ook Maar ik ge loof, dat ik al vrij onhandig begin." Oda glimlachte en zei op hartelijken, eenvoudigen toon: «Mijn vriend en vertrouwde zijt gij reeds lang, graaf Siegfried." Tengevolge van de uitvoering van de wet op het lager onderwijs is meer geraamd moeten worden voor op leiding van onderwijzers door bijzondere normallessen en hoofden van scholen f 32 620 voor bijdragen aan ge meenten krachtens art. 45 250 000 voor tijdoiijk sub sidie krachtens art. 49 190 000 voor bijdragen aan bijzondere scholen krachtens art. 45bis 30 000 en ver der voor pensioenen f 35 000 samen f 537 620. Men schrijft ons uit Utrecht Uitstekend geslaagd mag heeten de hier van donderdag tot zondag (1 Oct.) gehouden tentoonstelling van kunst voorwerpen, Boor dames vervaardigd, ten behoeve van de vereeniging «Trouw aan Koning en Vaderland." Ziet men die tentoonstelling dan staat men verbaasd over de werkzaamheiddie de leden der utrechtscho damesvereeniging «Neêrland's weldadigheid" hebben ont wikkeld en van de blijken van sympathiedie zij in gansch hot land hebben weten op te wekken voor het voorgestelde doelandere vereenigingen te steunen in de beoefening der liefdadigheid. Eerst tegengewerkt door die andere vereenigingen omdat- zij in haar eene con currente zagen is die meening volkomen omgekeerd nu gebleken is dat haar optreden juist aanvullend is. Vandaar dan ook dat inzendingen gedaan zijn uit alle provinciën en zeker niet het minst uit Noordholland. Zond Amsterdam zeer veel in en waren rijk de bijdragen uit Haarlemook Alkmaar en Zaandam lieten zich niet onbetuigden zelfs uit den Helder zond mevrouw M. E. H. Honing-Waldeck eene schilderij. Uit Alkmaar droeg bij ruoj. G. M. Schouten, met een bord versierd met bloempjes van wittebrood en een pot met papieren pioenrozen; mej. S. M. Roo- zondaal mot een canapékussendat reeds dadelijk een kooper vonden een canapékleedje mevrouw G. M. C. Aghina-Bruin met eene mooie inzending van allerlei (ket tingen brocheshaarbanden enz.). Ging ik aan het opnoemen van de honderden inzen dingen van elders dan was dit blad te klein. Ik vol sta dus met dit weinigeals roods voldoende om te doen zienhoo de utrechtscho dames de harten har er zusteren tusschen Dollart, en Schelde hebben weten te viuden om meê te werken tot vorzachting van het veelal harde lot dor oud-strijders van 1830-'31. En gewaagd is misschien de veronderstelling niet, dat een groot deel der noordhollandsche znsterharten bewerkt is door uwe vroegere stadgenoote mevrouw C. Pabst—Wijukamp voorzitster der tentoonstellings-commissie, wier verdien stelijk optreden ook nu nog zooveel tot het welslagen der tentoonstelling bijdraagt. Door hare zorg is alles keurig uitgestald en het moest alleen aan den overvloed van belangstelling geweten wordendat niet alles met die aandacht kao bekeken worden die het verdient. Doch eere ook aan alle dames-leden van het bestuur voor hetgeen ieder op het haar aangewezen gebied deed. In Augustus is bij de Rijkspostspaarbank ingelegd 1.497.843.54 en terogbetaald f 1.1I7.654.145, zoodat op 31 Augustus het tegoed 30.509.137.81s bedroeg In den loop der maand zijn 5095 nieuwe spaarbankboekjes «Werkelijk? Ben ik dat? Is dat u wezenlijk ernst?' vroeg hij terwijl zijn regelmatig gevormdbijna meis jesachtig schoon gelaat straalde van geluk. «Ik ben de gevangene van uwen broeder en ben hem gehoorzaamheid verschuldigd", antwoordde zij. «Maar men gehoorzaamt hem gaarne en gemakkelijk; en daarom wil ik n ook wel helpen om zijne bevelen na te komen, opdat wij niet in ongenade vallen", voegde zij er bij, met eenen schelmschen blik op den bedeesden jongeling. «Ziet gij wel!" riep hij, met bijna kinderlijke blijd schap, «het is mij reeds gelukt om u wat vroolijker te stemmenprecies zooals Albrecht het van mij verlangde." Onder dergelijken onschuldigen kout hadden zij den voet der berg bereikt en begonnen zij langzaam den steilen weg naar de Heimburcht te beklimmen. Gravin Reginhilde ontving het paar vriendelijk en met in 't oog vallende hartelijkheid en terwijl de broe ders zich met elkander over Albrecht's boodschap onder hielden had zij Oda met zich genomen naar de venster bank en zich daar met het jonge meisje nedergezet, en hare echt zusterlijke ontvangst, hare losse en prettige wijze van praten maakten zulk eenen aangenamen indruk op Oda, voor wie de omgang met beschaafde en ont wikkelde vrouwen uit haren standonder het strenge toezicht van haren baatzuchtigen broeder, tot heden een bijna ongekend genot was gebleven, dat zij zich onmid dellijk onweerstaanbaar tot de edele gastvrouw aange trokken gevoelde. Reginhilde van haren kant, begon reeds dadelijk, met door allerlei vragen en kunstgrepen te trachten zich op de hoogte te stellen van Oda's gevoelens voor Siegfried, alleen met het doel om to wetenof zijne hoop op hare wederliefde ook eenigen grond bad, dan wel of zij mis schien reeds aan een ander haar hart had weggeschonken. Oda merkte er niets van en liep argeloos in den haar gespannen strik, met het gevolg, dat de handige vrouw weldra meer wist dan haar lief was. Siegfried en Oda bleven het overige deel vau den dag op de Heimburcht eu genoten, in het gastvrije huis, eenen recht gezelligon maaltijd. Ieder was vroolijk en

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1