Stadsberichten. afgegeven en 1664 geheel afbetaald zoodat er aan het einde der maand nog 387.760 in omloop waren. Ooms heeft den 18 op de rivier Passaic bij West- Arlington, in de onmiddellijke nabijheid van Nieiw-York, in een wedstrijd met zekeren Carneij een roeier op de lange baan, die nooit anders dan man tegen man roeit, de overwinning behaald. De baan van l</2 mijl werd door hem afgelegd in 8 min. 30 sec., waarmede bovendien geslagen is het record van Hedley die te Nieuw-York Ooms versloeg, dat 8 min. 46 sec. bedroeg. De amerikanen konden na afloop van den strijd niet gelooven, dat Carney verslagen was. Bij kon. besluit van den 29 zijn benoemd tot lid van het college van curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden de heer L. M. de Laat de Kanter, te Utrecht de heer B. Reigers en te Groningen de heer mr. S. M. S. Modderman. Den 1 des avonds had de heer Mensingpresident- commissaris der Schiedamsche tramwegmaatschappijeen bezoek met vrouw en zoon gebracht aan den heer Dyserinck aan de Schiekade te Rotterdam. Hij liet zich met een rijtuig afhalendoor het toeslaan van het portier werd het paard schichtig en liep regelrecht de Schie in. De koetsier, die het nog wilde tegenhouden viel en brak den arm waardoor hij geen hulp meer kon bieden. De heer Men sing en echtgenoote werden nog gereddoch do zoon verdronk. A. van Berkum te Osch die verdacht wordt van den moord op den wachtmeester der maréchaussée Hoek man is door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch we gens mishandeling tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld. Te Barradeel zijn acht in één blok gebouwde woon huizen geheel uitgebrand. Hoewel de brand plaats had op de grensscheiding met Harlingen, werd door de brand weer van Harlingen geen hulp verleend, omdat er geene overeenkomst tot het verleenen van hulp met naburige gemeenten bestaat. Prof. mr. B. H. Pekelharing heeft zich bereid ver klaard als mede-redacteur van het Sociaal Weekblad op te treden nu de heer mr. Treub bericht heeftdat het hem toevertrouwde ambt van wethouder het hem onmogelijk achtde redactie van dat blad geheel op zich te blijven nemen. Van 23 tot 30 September zijn te Rotterdam 21 gevallen van pokken voorgekomen: daaronder zijn niet begrepen de in de barakkon behandelde lijders. Te Kralingen is een nieuw geval van cholera voor gekomen. Te Zwollerkerspel werd 's morgens een bak kersknecht aangetastdie 's namiddags overleed. De bewering van de Jongdat hij den 30 Aug. met juffr. Schmitz naar Londen is gegaan en don 31 Aug. van daar alleen terugkeerdeschijntniettegenstaande door de justitie in de dagbladen personen opgeroepen zijn, welke volgens zijne verklaring met hem op de boot geweest waren, door getuigen volledig weerlegd kunnen worden. Hij zou in den nacht van den 30 op den 31 o. a. vertoefd hebben in het koffiehuis Thorbeckeop het Rembrandtplein te Amstordam, alwaar hij het Wil helmus zong ter eere van den ingetreden verjaardag van de Koningin en later in gezelschap van eene vrouw van verdachte zeden in de Nes is gezien. In den avond van den 31 is hij ook in gezelschap eener vrouw gezien; heeft hij aan iemand opgedragen, te onderzoeken of ook een hnis te koop was in de Spuistraat on verder zijn intrek genomen in het koffiehuis Thorbeckewaar hij opgeruimdalleen Reginhilde scheen nu en dan stil en afgetrokkendes te gelukkiger echter gevoelde zich Siegfried, want in zijne verbeelding zag hij zich en Oda reeds als een dergelijk paar, als Bernhard en zijne be minnelijke vrouw Reginhilde. Tegen den avond kwamen de paardenwelke Siegfried zich had doen tegemoet komenop de Heimburcht aan en reed het paar welgemoed naar Regenstein terug. Toen zij weg warenzoi Bernhard tot zijne vrouw «Een machtig lief meisje, die gravin von Palkenstein, ik gun onzen blonde zijn geluk van hartedoch ik kan er mij voor 't oogenblik toch nog niet over ver heugen. Ik heb een duister voorgevoelals moest dat huwelijk ons in allerlei moeielijkheden wikkelen." Reginhilde knikte droevig met het hoofd en zei verder niets. Jij denkt er evenzoo over, niet waar?" ging Bernhard na eene poos voort. Jij hebt er ook niet veel ver trouwen in, geloof ik?" «Neen, maar om geheel andore redenen als jij", ant woordde Reginhilde. «Ik heb vandaag eene hoogst be langrijke ontdekking gedaan." »En die is?" »Het komt mij voor, dat gravin Oda niet Siegfried, maar Albrecht liefheeft!" «Albrecht? Albrecht?" vroeg de graaf ontsteld. «Heeft het meisje je dat gezegd?" «Wel neen, maar toch ben ik volkomen zeker van mijne zaak", verklaarde Reginhilde. »0 Hilde! Hilde! Daar komt het gevreesde onheil reeds aan!" riep Bernhard spijtig uit. Afranselen zou ik dien verwenschtendommen Bock kunnendat hij ons dat ongelukskind heeft op den hals gehaald!' «Val het arme kind niet te hard!" zei Reginhilde medelijdend«zij is er zelf wezenlijk het ergst aan toe." »Ach! Waarom gaat zij ook niet naar Quedlinburg, naar Jutta! Daar is hare plaats, niet op Regenstein!" «Zij laten haar immers niet gaan", herinnerde Re ginhilde «de eene houdt haar vast uit liefde en de ander uit trots." »Zou hij het al weten zuchtte Bernhard. «Albrecht, meen je? Dat zou ik niet denken. Die heeft geenen tijd voor zulke dingen en er ook den juis- ten blik niet op. Maar wat zal er van komen, wanneer Siegfried, wiens hoop zoo diep geworteld is, eensklaps zijn verwoest geluk voor zijne voeten zal zien wegzinken Graaf Bernhard zuchtte diep. «Dat ontbrak er nog maar aan", sprak hij vol bitterheid, bij alle onaange naamheden die twist en tweedracht met onze buren met zich slepen ook nog geschilmisschien wel eeuwige vredebreuk tusschen ons broeders!" En met groote bezorgdheid staarde het echtpaar het zorgeloos huiswaarts rijdende tweetal na. Wordt vervolgd. tot 's morgens bleef en zich toen eensklaps snel verwij derde. Het is dus nu zekerdat juffr. Schmitz ver dwenen is nadat de Jong den 30 te Bussum om 7 u. 7 min, een telegram verzonden had en dat hij naar Amsterdam teruggekeerd is. De gouden horlogeketting van niej. Juettdien zij op een harer portretten aan had, is in beslag genomen. Voor 60 was die ketting verkocht. Inmiddels is de premie op het vinden van het lijk van mej. Juett door den minister van justitie verhoogd tot j 100. Uit eene daarbij gegeven toelichting blijkt dat Sara Juett den 7 Juli dos ochtends te ongeveer half tien het laatst gezien is, toen zij met de Jong uit het hotel te Arnhem vertrok. Of de Jong toen gevolg heeft gegeven aan zijn zeggen, dat zij een toer per spoor zon den maken, is onbekend gebleven alleen weet men, dat hij des namiddags tusschen 5 en 6 uur alleen terugge keerd en weggegaan is, de koffers medenemende. Mej. Juett kan dus ook buiten het arrondissement Arnhem vermoord zijn geworden. De vorige week werd, na gehouden onderzoek, van wege den Bond van nederlandsche stenografen, te Leiden, uitgereikt diploma A. tot geven van onderwijs in de stenografie aan de heeren O. J. Geijer en R. E. Verbeek, van Delft, en diploma B., verslaggever van den Bond, aan den heer E. J. S. Meeima, van Apeldoorn. Den 1 was het 12 '/2 jaar geleden, dat de Rijkspost spaarbank geopend werd. Van 1 April 1881 tot einde Augustus 1893 zijn in het geheel gedaan 4.931.132 in lagen, en hebben 1.466.200 terugbetalingen plaats gehad. Die inlagen vertegenwoordigen samen een bedrag van ƒ103.850.868, de terugbetalingen eene som van 76.576,450, terwijl op het laatste dier maand het gezamenlijk tegood van alle inleggers, 387.760 in getal, beliep 30.509.138, daaronder begrepen bijna millioen aan gekapitali seerde rente. Amsterdam. De nieuwe cursus van het gym nasium is geopend met 270 mannelijke leerlingen en 1 vrouwelijke. De Vereeniging Rembrandt tot het behouden van kunst schatten in Nederland heeft dezer dagen een geschenk van f 250 ontvangen van de Groothertogin van Saksen Weimar, prinses Sophie der Nederlanden, uitdeinkom sten van het aan H. K. H. in October 1892 aange boden huldeblijk uit Nederland. Den 29 is in den ouderdom vun 57 jaren overleden de heer dr. J. Knappertkerkelijk hoogleeraar aan de gemeente-universiteit. Bloeinendaal. Tot gemeente-ontvanger is be noemd de heer jhr. B. de Jonge Camphuis Nienwland ambtenaar ter secretarie. Castricum. Aan den kerkeraad der herv. ge meente van Spi]kenisse werd den 30 door den heer A. G. Reede het officiéél bericht gezonden dat hij voor het beroep bedankte. Esmond aan Zee. Aan het postkantoor en de daartoe behoorende hulpkantoren werd gedurende Sep tember in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 229,53 en terugbe'aald 93.25. Het laatste doordat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 74. Uarslngerhorn. Door den heer D. Spaans is eervol ontslag aangevraagd als penningmeester van den polder Waard en Groet. J&clliorn. Er is hier eene zangschool opgericht, onder leiding van den heer G. A. Evenwel, onderwijzer. De methode Galin-Paris-Chevé zal bij hot onderwijs worden gevolgd. De lessen voor jongelieden zullen 's avonds, die voor kinderen over dag plaats hebben. Aan het hulpkantoor werden gedurende het 3e kwar taal in de Rijkspostspaarbank 251 inlagen gedaan tot een gezamentlijk bodrag van f 1676.36. Xiangedijken. De prijzen der groenten zijn de laatste dagen ongeveer op dezelfde hoogte gebleven de afvoer was verleden week aanmerkelijk grooter dan een week vroeger. Uien gelden tegenwoordig f 3,50. Veel vraag is er nog niet naar. Tijdens de onweders is er op een breede strook lands ter westzijde van Oudcarspel veel hagel gevallen welke aanzienlijke schade vooral aan de kool, heeft toegebracht. Aostgraftdijk. Bij de aanbesteding voor de straatverlichting in hot a.s. seizoen werd de levering van de petroleum gegund aan den laagsten inschrijver, K. Kaaij voor 4.9 cent por kanterwijl het opsteken der lantaarns ten deel viel aan B. Dubbeld. KUP In eene vergadering van het departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen bracht de commissie van voorbereiding voor de oprichting eener kinderbewaarplaats verslag uit van hare bemoei ingen in deze zaak. Uit het medegedeelde bleekdat de vaste bijdragen, door belangstellenden voor dit doel aangeboden, ontoereikend zijn, zoodat de uitslag harer pogingen ongunstig is, en zij de haar gedane opdracht moet nederleggen. De heer S. Kramer, eigenaar van het logement »de Eendracht", heeft eene overeenkomst aangegaan met hot toeneelgezelschap, onder directie van den heer W. Hart, tot het geven van drie voorstellingen gedurende den aan staanden winter. Inteekenlijsten zijn reeds onder de inge zetenen verspreid. Schagen. Aan den wielerwedstrijd, den 1 bij gunstig weder door de hier bestaande Wielrijdersvereeui- ging Dirkshorn gehouden, werd door 6 personen deel genomen. De prijzen bestaande in fraaie voorwerpen werden gewonnen door de heeren Joh. Merz le P. De nijs 2o en J. P. Wagenaar 3eallen te Schagen. Velsen. Het onderzoek naar de aan de Velserbrug toegebrachte schade heeft tot uitkomst gehad, dat de kleine pijler, waarop het vaste gedeelte der brug rust gescheurd is. Moet deze vernieuwd worden, dan zou de de schade aanzienlijk zijn. Westwoud. C. Nanonderwijzer aan de r. k. school, is benoemd tot onderwijzer aan de r.k. school te Ursem. Wognutn. Den 28 der vorige maand gelukte het der politie de hand te leggen op zekeren 0. L., die ver dacht wordt den 22 oen schaap uit de weide van mej. wed. Ligthart te Opmeer te hebben ontvreemd en dit den 28 te Alkmaar te hebben verkocht. Hoogwoud. Het departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen besloot den 28 f 15 uit te trekken tot aankoop van boekon voor de schoolbibliotheek. Mede werd besloten, den neer P. Yijn tot eerelid te benoemen. Aoordseliarwoude. Den 2 werd' tot hoofdingeland van het Ambacht van Westfriesland genaamd Geestmer- Ambacht voor het polderdistrict Noordseharwoude herko zen de heer K,. Slotemaker, alhier. ITrsem. Den 29 is tot onderwijzeres aan de open bare school benoemd, mej. T. van Es, Enkhuizen. Zondag, den 1, hield het Fanfarecorps, «de Eendracht," onder directie van den heer J. M. Otto van Alkmaar, eene uitvoering ten huize van den heer H, Tuijn, Rusten burg. In aanmerking riemende den korten tijd dat het corps bestaat, was de uitvoering der voorgedragen stukken verdienstelijk het vrij talrijk opgekomen publiek toonde herhaaldelijk zijne tevredenheid. Warmenliulzen. Bloemen en planten, zang en mu ziek, vulden en vervulden de kolfbaan en het tooneel van «De Mooriaan" op den 28 September. Door eene commissie, die zich voorstelt eene Floralia-vereeniging alhier te vestigen, waren in de maand Mei aan de school jeugd ongeveer 300 kweekplanten in 12 soorten uitge reikt, waarvan 167 stuks in meerdere of mindere mate geslaagd, op den 28 wederkeerden, en het kan wor den gezegd velen maakten een goed figuur. Voor elke soort, behalve de asters, waren 2 prijzen toegekend, zoodat 22 bekroningen plaats hadden, behalve vele eer volle vermeldingen. Ook waren vele voorwerpen van huisvlijt, alsmede landbouw-producten ingezonden, terwijl tot opluistoring eenige ingezetenen, alsmede de bloemist Balvers uit Alkmaar, vele bloemen en planten tijdelijk- hadden afgestaan. Het geheel leverde een zeer aange- namen aanblik op en gaf grond tot de uiting«deze zaak heeft hier levensvatbaarheid" De tentoonstelling werd druk bezocht en niet het minst de uitvoering van «de Zangschool", gehouden op het met groen en bloe men versierde tooneelde zaal was eivol. Het door de zangschool opgevoerde, zoowel de zangstukjes als de operette «Klein Duimpje" en het tooneelstnkje «De sleep japon" mochten met recht algemeenen bijval verwerven; het lieve persoontje van «Duimpje" won aller sympathie. De «kleine kapel" uit Schagen gaf hare muziek ten beste en toonde o. m. door haar potpourri in den avond den geest van het publiek te kennen. De 28 was een aangename dag. Een proefnummer is verschenen van een nienw blaadje, gewijd aan de belangen van landbouw en veeteelt. Het verschijnt wekelijks en kost slechts f 0,50 per kwartaal. «Dc practische landman" zal er naar stroven aan de landbouwers en veefokkers nuttige wenken en goeden raad te geven terwijl het blad een vragenbus voor zijne lezers openstelt. Den uitslag van het tobbespel moesten wij in ons vorig nummer, wegens het late nar, onvermeld laten. Daarom volge die hier nog. 45 Personen namen er aan deel. De prijs, f 8, werd gewonnen door P. Bakker; de le premie, f 4, door G. Zendveld de 2e premie, f2, door K. Willems. Reeds maakten wij in ons vorig nummer kortelijk melding van de ontvangst door het gemeentebestuur, ten stadshuize, van het aan de Cadettenschool verbonden onderwijzend personeel. Te half acht in den avond van den 30, nadat het dagelijksch bestuur en cle leden van den raad zich in de raadszaal vereenigd hadden, kwa men bedoelde heeren binnen, o. a. vergezeld van den hoer Six, vertegenwoordiger van het departement van koloniën. De burgemeester heette hen in welgekozen bewoordingen wolkom on wijdde, nadat do eerewijn was aangeboden, een heildronk aan H. H. Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes. Hij nam daarop nogmaals hot woord en sprak de gas ten der gemeente op hartelijke wijze toe, dat tot een welsprekend antwoord van den majoor-directeur, namens het "korps, aanleiding gaf. Allen begaven zich daarop naar de zoogenaamde Blauwe Kamerdieaan de straat gelegen eene uitmuntende gelegenheid bood om te luisteren naar de muziek van Zaagman's welbekende kapel, die zich in de Langestraat vóór het stadshuis had opgesteld. Nog menig woord werd daar gesproken, getuigende aan don eonen kant van warme ingenomenheid met- de vestiging der Cadettenschool hier ter stede en de ver sterking met het militaire element, aan de andere zijde van waardeering van de tegemoetkomende wijze, waarop de nieuwe ingezetenen waren ontvangen. Onder de toe spraken had in het bijzonder aller sympathie die van den burgemeester, waarin deze hulde bracht aan den len luitenant Westenberg, van den aanvang af mèt den 2en laitenant Nobel met do leiding van den bouw der school belast geweest. De heer Six sprak nog namens den minister van koloniën en werd door den burgemeester beantwoord. Het werd inmiddels tijd, om zich naar de booten Alkmaar Packet te begeven, die aan den Voormeer voor genoodigden gereed lagen en die de heer C. Bosman wel willend ook voor de officieren en burger-leeraren met hunne dames had beschikbaar gesteld, ten einde het vuur werk gemakkelijk te kunnen zien. Eene verbazende menschenmaasa had zich langs hot kanaal opgesteld. Het weder was inmiddels opgeklaard, oen prachtige min of meer bedekte lucht, een gunstige wind, alles werkte mede, om dit slot van deu feestdag uitnemend te doen slagen. De firma A. Ruijsch, van Utrecht, heeft eer van haar werk. Het geheele programma liep flink van stapel geen onkel stuk mislukte. Hiermede waren de openbare feestelijkheden afge- loopen. Officieren en burger-leeraren werden nog door de sociëteit «de Clnb" in haar lokaal bij den heer J. J. T e s s e 1 a a r gerecepieerd, de vereeniging «Burgerkring" bood haren leden in het lokaal Harmo nie oen zeer druk bezocht bal aan door komische voordrachten van den beer N. de Haas afgewisseld. Do heer B. Meilink directeur van het Rijks- telegraafkantoor alhierherdenkt den 21 Oct. zijne 40- rige dienstvervalling. Op dien dag in 1853 tot leer ling benoemdtot telegrafist 3e klasse bevorderd op 1 Juli 1854 tot idem 2e klasse op 1 September 1856 tot eerstaanwezend ambtenaar op 9 Maart 1857 werd hij op 1 Januari 1868 tot directeur benoemd. Het zal dien welwillenden ambtenaar aan bewijzen van sympathie op dien dag zeker niet ontbreken.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2