DE ROOFRIDDER. ii9. Vijf Negentigste jaargang. 1893. V RIJ D A G 9 OCTOBER, SCHOUW. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. Prys der gewone Advertentiën: sin tLKMIAKSCHE COURANT Deze Courant wordt Diasdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk Da 3 nummers f O,O0. Per regel J O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen, onder herinnering aan de verplichtingen, aan eigenaars of gebruikers van slooten opgelegd bij de algemeens politie-verordening van 3 April 1889 ter algemeens kennisdat door den opzichter over den hout en de plantsoenen op Woensdag 18 October 1893 zal worden gehouden de jaarlijlcsche schouw over de vaarten en slooten in die gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. '3 October 1893, De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. en xilversmederij, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar orengen ter algeineene kennisdat heden op de ge meente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen inge diend verzoek, met do bijlagen van TI. BOSSERT Hz., om^ vergunning tot het oprichten van eene goud- en zilversmederij, in het perceel aan de Huigbrou- wersteeg, wijk D, No. 6, en dat op Donderdag, 19 Oc tober 1893 s middags te twaalf uren ten raadnuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5-October 1893. De Secretaris., NUHOUT v-an der VEEN. KEÏ.CrIE. Den 1 is de lanciei 'skazerne te .Luik ver woest door een brand, die ia het fi rarage-magazijn boven de stallen was ontstaan. In kort ea tijd was het vuur over het geheele 40 el lange gebouw, ondanks alle;pogingen om brand te stuiten, verbreid. De j laarden konden gered worden, maar overigens bleef niets over dan de muren. De minister van binnenL zaken„ de heer de Bariet, zag,_ toen hij met zijn gezin dcu 2 des avonds van het station Nivellos naar huis wandeldti, in de schemering bij het omslaan van een hoek een man, die oen pistool op hem richtte. Onmiddellijk greep hij hem bij de keel en gaf hem met zijn stok een flink pak slaag. EKTfilEIÏAMD. Zes duizend mijnwe rkers in Yorkshire hebben den 2. den arbeid hervat. Op de den 3 te Londen gehouden vergadering van mijneigenaren is eene motie aangenomen, waarin de ver gadering verklaart te betreuren, dat het besluit van het mijnwerkerscongres te Chesterfield louter oene herhaling is van het reeds geweigerde voorstel. De eigenaars ver klaren, dat er geen regeling is to treffen, die niet.eene loonsvermindering in zich sluitdaar de v ertegenwoor- digers der mijnwerkers weigeren over eene 1 oo>ag?ermin- dering te beraadslagen maken zjj het onmogelijk de kwestie op bijeenkomsten van beide partijen t'« regelen. FBAKKSIJK. Te Saint-Denis heeft een raadslid voorgesteld 100 uit te trekken voor feestvieringen bij gelegenheid van de komst der russen, tegen welk voor stel de socialistische meerderheid met verontwaardiging opkwam. Sommigen kwamen op tegen het schenken van eerbewijzen aan den Keizer van Rusland, die jaarlijks een aantal hunner vrienden naar Siberië zendt. Het voorstel werd met 15 tegen 4 stemmen verworpen, terwijl gelijk lot te beurt viel-aan eene andere motie, om dat bedrag van 100 te bestemmen voor eene manifestatie ter eere van de ballingen in Siberië. VESfEElVHSDE STATES. Do heer Morgan stelde in den Senaat een amendement voor. ten doel hebbende uitvoering te geven aan de wet tot vrije aanmunting van zilver van 1837, in geval de Sherman-wet wordt afge schaft, en aan andere Rijken de behandeling op gelijken voet toe te staan door vermindering der douane-rechten van koopwaren die in amerikaausc'ne schepen worden ingevoerd of afkomstig zijn uit eon laud, waar de ameri- kaansche zilveren dollar als wettige munt zal worden aangenomen Den 1 heeft een zware storm te Nieuw-Orleans en in de omstreken gewoed, Yier-en-twintig personen kwa men daarbij om en velen werden gewond VAN JULIUS WOLFF. De Staatscourant van den 4 bevat het volgende programma voor het in 1894 te houden examen tot toe lating aan de Rjjkskweekscholenvoor ondorwijzer, be doeld bij art. 25 der regelen voor de Rijkskweekscholen, vastgesteld bij kon. beslnit van 21 Mei 1891 (Staatsblad No. 97). a. Het nauwkeurig en duidelijk voorlezen van een niet te moeilijk stuk proza of poëzie. Hierbij zal gelet worden op eene zuivere uitspraak en het verstaan van het gelezeneb. het vervaardigen van een schoon schrift, middelsoort en klein, op papier zonder lijnen. Uit het schoonschrift en uit het andere schriftelijk werk moet blijken, dat de adspirant duidelijk, net en regel matig schrijft; c. een juist begrip van het tientallige stelsel, van de hoofdbeworkingen met geheele en gebro ken getallen, van het metrieke stelsel en vaardigheid in het beredeneerd oplossen van eenvoudige rekenkundige vraagstukken, zoowel uit het hoofd als in schrift<1. kennis van de hoofdzaken der spraakkunst en de zins ontleding kennis van eenige hoofdgebeurtenissen uit de geschiedenis des vaderlandsf. eenige kennis van de aardrijkskunde van Nederland, eene voorstelling van de kaart van Europa en van de ligging der werelddeelen ff. aanleg voor Jen zaag. Te Udenhout bij Tilburg heeft iemand die op do jacht vergezeld was van zijn negenjarig zoontje dat kind doodgeschoten toen hijschietende op een haas welk^ schot miste ten tweede male schootde jongen was inmiddels de haas uageloopen. Ie s-Gravenhage heeft zich een geval van cholera, met doodelijken afloop, voorgedaan bij een man, in dienst der openbare reiniging. De oud-minister Havelaar heeft wegens zijne toe nemende werkzaamheden als directenr-generaal der pos terijen ontslag genomen als lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage. Den 1 herdachten te Maastricht zes arbeidsters en een arbeider der Kon. papierfabriek den dag, waarop zij vóór 40 jaren bij die fabriek in dienst traden. Van wege het bestuur werd hun oen stoffelijk bewijs van waardeering gegeven. Sedert 10 Sept, is te Leerdam geen geval van cho lera meer aangegeven. Van de 35 in het geheel aange taste lijders zijn er 22 gestorvon. Bij de op den 1 gehouden trekking van 12 serieën der leening van 1867 ten laste van het Paleis van Volks vlijt te Amsterdam zijn getrokken Nos. 21, 133, 153, 768, 1406, 1639, 2275, 2600, 2830, 3314, 3376 en 3699. Premiëntrekking 1 November. Gedurende het 3 kwartaal 1893 zijn met de Amster- damsche Omnibusmaatschappij vervoerd 5.413.706 perso nen tegen 5.315.738 in gelijk tijdvak van 1892. Het vervoer van 1 Januari was 14.720.889 reizigers tegen 14.059.307 in 1892. De heer D. Goijsbeek Molenaar, die daags na zijne verkiezing tot lid van den gemeenteraad van Arnhem naar Amerika schijnt te zijn vertrokken, heeft thans als zoodanig ontslag genomen. Aan de weduwe van wijlen den heer mr. M. J. E. Viruly Verbrugge, rechter in de arr. rechtbank te Rot terdam, is een pensioen verleend van 720 en aan de weduwe van wijlen don heer W. D. Verschner griffier bij het kantongerecht te Doorn, f 425. Te 's-Gravenhage is den4 in den ouderdom van 83 jaren overleden de hoer jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude, ond-lid der Staten-Generaal en van den Raad van State, een der uitnomendste hoofdeu der anti-revolutionaire partij. £Eeldcr. Bij kon. besluit vau den 20 September is ver nietigd art 69a der algemeene politie-verordening, vastge steld door den gemeenteraad den 2 December 1882 op grond dat bij dat artikel als straf wordt gesteld geldboete vau 10 tot 50 dat volgens art. 161 der gemeentewet de Raad op overtreding zijner verordeningen kan stellen geldboete van ten hoogste f 25dat derhalve gemeld artikel 69a is in strijd met artikel 161 der gemeentewet. erootschermer. Beroepen R. Schaaff, candidaat. tot den heiligen dienst te Tjerkwerd (Fr.), Twlsk. Door den heer ds. J. Bakker is bedankt voor het beroep naar do doopsgezinde gemeente te Wes terschelling. Efovcakarspcl. Benoemd tot onderwijzeres te Wateringen mej. van der Ende. Texel. Bij de herstemming op den 2 is de heer IC Lap Bz. benoemd tot lid van den gemeenteraad met 143 stemmen de heer C. W. Bakker Jr. had 125 Bt. Zutdseharwoude. Aan den heer W. F Sick- mann, gewezen ouderwijzer, is 295 pensioen verleend. 29) Naar het hoogduitsch. o— DERTIENDE HOOFDSTUK. Voor de herberg in het dorp Erkstedt, dat tusschen het bisschoppelijke slot Langensteia en de Regecsteinsche bezitting Derenburcht, doch meer naar den kant van Halberstadt toe, gelegen was, zat, onder het lommer eener kolossale linde, een monsch, wiens uiterlijk weinig vertrouwen inboezemde. Hjj was een kleine, gebochelde kerel, met grijsachtig, bijna wit haar en een afschu welijk scheef gezicht, vol plooien, voren en lidteekens welks loerendevaleche uitdrukking nog terugstootender gemaakt werd, doordat de vent verschrikkelijk scheel keek. Fijn bruin wambuis was sjovel en overal gelapt en zijn nauw sluitende lederen broek was van eene hoogst twijfelachtige kleur. Naast zich op do bank had hij een oude, ook reeds afgedragen en kaal gesleten, met de hemel weet wat gevulde ransel liggen en voor hem, op de ruw getimmerde tafel, stond een steenen kruik met bruin bier, uit het bekende kloostergoed Röderhof. Het was reeds laat in den namiddag, doch al ware 't ook vroeg in den morgen geweest, zou de bierkruik den schooier niet ontbroken hebben, want Hinze Habernack had eeuwig dorstof stelde zich ten minste altijd aan alsof hij er een had, die met geen vocht te lesschen was. Hij was een onde landloopor, die, eenige mijlen in den omtrek van Halberstadt, bij oud eu jong bekend was en zijn dagelijksch brood op de zonderlingste, soms hoogst geheimzinnige manier wist op te scharrelen, 't AHcrliefst gaf hij zich voor veearts uit, genas echter (met alleen ziek vee, maar lapzalfde ook niet zelden, met de vreemdsooriigste kruiden, zalven en tincturen, bij goedgeloovige laadlui; voor alles wist hij raad en hulp, kon waarzeggen uit de kaart en vuur en bloed bezweren, deed boodschappenvoor wie ze hem wilden opdragen, speelde voor spion, verrader, verklikker, kop pelaar kortom hij liet zich woor alles gebruiken^nits men hem maar goed betaalde. Het spreekt van zelfdat dit achtbare personage meer gevreesd dan bemind was en al riep men ook soms zijne hulp in, wanneer men die soms dringend noodig ha,d, zag men hem toch liever gaan dan komen, want hij spiedde en gluurde overal rond, waar hij meende iets van zijne gading te vinden. .Daarbij hing hij altijd den .goedmoedigen, lossen kwant uit en wist zich een air van voornaamheid en rechtschapenheid aan te ma tigen waardoor menigoen zich liet om den tuin leiden. Doch dc meesten vertrouwden hem niet, alhoewel slechts zeer enkelen het waagden hem openlijk tegen te werken of in 't vaarwater te zitten, want het heette, dat hij in staat was veel kwaad te doen en dat hjj door machtige en voorname beschermers gerugsteund werd. Over zijn verleden hing een geheimzinnige sluier; men beweerdedat hij te Lauterberg in Lisgau geboren was eu veel in de wereld rond gezworven had. Men fluisterde elkander wel eens in, dat hij menig schuin stukje op zijn ruim en rekbaar geweten had en tot straf daarvoor door den lieven God voor zijn leven aan de oogon geteekend was en daar hij gaarne iemand beet nam en nooit naliet iemand eenen poets te bakken wanneer hij er zijnen kans schoon toe zag, noemde het landvolk hem in de wandeling, met verdraaiing van zijnen naam, gewoonlijk Schabernack doch dat liet hij zich niet van iedereen aanleunen. Thans had hij het zich gemakkelijk gemaakt onder de groote linde, voor de deur der herberg en wachtte op de^ komst van niemand anders dan onzen welbekenden vriendridder Bock von Schlaustedt. Nothuagel en Hasenbart, twee van de booze zeven, Bet woord is moeielijk to vertalen, doch beteekent eigenlijk plaaggeest. dieeen paar dagen geledenop Bock's bevelmet elkander op avontuur waren uitgereden, hadden den ouden heksenmeesterna lang zoekeneindelijk opge duikeld en hem de boodschap van hunnen meester over gebracht, dat deze hem verlangde te spreken waarop de landloopor beloofde in den namiddag van den eerst- vo genden dag in de herberg van Erkstedt present te zuilen zgn. Gewoonlijk was 't Bock's gewoonte niet, op zich te laten wachtendoch heden bleef hij tochnaar den zin van den ouden vagebond, onbehoorlijk lang wee en Hinze Habernack, die het avondbrood, dat hij° op Docks rekening, alvast in de herberg besteld had reeds lang verorberd hadverloor ten laatste zijn geduld en maakte aanstalten om weer heen te gaan Toen hij de bierkruik ten derden male geledigd had, sloeg hij er flink mede op de tafel, waarop weldra de waard in de huisdeur verscheen. »Nog een, Hinze?" vroeg Peter Rübenstreit. »Neen, ik ga weg; die kale ridder komt toch niet! liij kan lang wachtenvoor ik weer eene afspraak met hem maak antwoordde de oude grijskop. Maak 't ge lag maar op, Peter, ik wil betalen, want ik weet wel, dat je toch niets van mijarmen drommelaanneemt." »Ja, ja, 't is goed, hoor; laat maar blijven!" zei de waard, die dit genre van grappen van zij een gast reeds lang kende en nog nooit een penning van hem had gezien. »Ik zal 't maar in je kerfstok snijden, bii al het andere." J Goeddoe dat maar, daar is t goed bewaard", spotte Hinze»eu als die lange snaphaandie Bock von' Schlanstedt, soms nog komen mocht, zeg hem dan uit mijnon naam, dat hij eene volgende keer zijne oude tante voor den gok houdt, liever dan mij; ik acht mij daarvoor nog te goed. Voor 't gevaldat hij nog iets van mij hebben moet Wacht oens!" viel hem de waard, scherp luisterende, in de rede. Hoort gij niets? Niet? Nu, ik hoor paardengetrappel; dat zal de brave ridder zijn met zijne nog braver kornuiten »'t Was, zooals de waard gedacht hadinderdaad

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1