DE ROOFRIDDER. FATEMfEN. Sfo. 121. Vijf en UTegentigste Jaargang, WOENSDAG 11 OCTOBER. Itfationale Militie. SCHOUW. Buitenland. FEUILLETON. I Nederland. HkllAVIISIHi; COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag*, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,89; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer3 Frys der gewone Ad ver tent iën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, de onder staande, hier wonende, of tot deze gemeente behoorende verlofgangers, om zich bij hun korps te vervoegen op den dag hieronder vermeld, 's namiddags vóór 4 uren 16 October 1893. 4e regiment vestingartillerie, garni zoen te Helder, JAN PLUIJLAAR. 30 October le regiment infanteriegarnizoen den Helder, TETZE SCHAAFSMA. Zij moeten voorzien zijn van hun verlofpas hebben recht op vrij transport naar hun korps, tijdig ter ge meente-secretarie aan te vragen. Alkmaar, De Burgemeester te Alkmaar, 6 Oct. 1893. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengenonder herinnering aan de verplichtingen aan eigenaars of gebruikers van slooten opgelegd bij de algemeene politie-verordening van 3 April 1889 ter algemeene kennis dat door den opzichter over den hout en de plantsoenen op Woensdag 18 October 1893 zal worden gehouden de jaarlijksche schouw over de vaarten en slooten in die gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 3 October 1893. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. De patentbladen, dienst 1898'94, aangevraagd tns- schen 15 Mei en 1 Augustus 1393 ook voor de bui tengemeentenliggen ter afhaling gereed van af Maandag 9 tot en met Zaterdag Hl October a.s., van 's morgens 9 tot 's namiddags .2 arentor secretarie dezer gemeente. BELAjilE. Te Charleroi heerschte den 6 gisting onder de werkstakerswaarvan het aantal tot 17000 geklommen was. De mijnwerkers trokken bij troepen de gemeenten door en bedreigden de aan den arbeid gebleven mijnwerkers. De mijndirecteurea verzochten den minister van oorlog, onmiddellijk troepen te willen zenden. Door de ridders van den arbeid" is den 8 het besluit genomen de werkstaking in het bekken van Charleroi vol te houdon. In de vergaderingen werd een heftige taal gevoerd. Groote troepen werkstakers, nauwlettend gadegeslagen door de gewapende gendarmerie, doorkruisten den omtrek. De burgerwacht werd tegen 3 uur in den morgen opgeroepen om de werklieden te besehermen die niet aan de werkstaking deelnemen en in de mijnen afdaalden om aan den arbeid te gaan, Een dynamiet patroon ontplofte en beschadigds belangrijk de woning van een mijnwerker. Den 9 bedroeg het aantal werk stakers in het kolenbekken van Charleroi 24000. Te Brussel zijn twee fransche deserteurs aangehouden die aau eenen uitdrager Lebel-patronen te koop aanboden Het gemeentebestuur van Antwerpen heeft bekend gemaaktdat van 30 September tot 3 October geene nieuwe gevallen van cholera zijn aangegeven. Den 4 October kwam weder één geval voor. DUITSCIIIiAND. Prins Bismarck is den 7 te Kissingen in een open rijtuig door de straten naar het station gereden en werd door de menigte hartelijk ge groet. Hij is te 11 u. 40 min. naar Friedrichsrnhe vertrokken. Deieren. In het huis van afgevaardigden hield de socialist Vollmar den 6 eene interpellatie over de mis handelingen in het legerwaarvan hij verschillende staaltjes mededeelde. De minister van oorlog antwoordde, dat mishandelingen in het beiersehe leger niet meer voor kwamen dan elders. Bovendien werd de ruwheid in de kazerne meegebracht en niet, zooais beweerd werd, daar geleerd. Het leger bevatte vele twijfelachtige elementen en daarom moest men bij de beoordeeling van klachten zeer voorzichtig te werk gaan. Verscheidene gevallen kwamen na toelichting in een geheel ander licht te staan ENGELAND. De bestuurders der Hncknallmijnen twee der grootste in Nottinghamshire, maken bekend dat het werk daar weder tot het oude loon hervat kan worden, omdat door het stijgen der kolenprijzen de reden voor de loonsverlaging vervallen was. Dit besluit geldt 2500 werklieden. .Twaalfduizend werklieden die den 8 deel namen aan de betooging in het Victoriapark, hebben besluiten ge nomen welke van instemming met de werkstakers ge tuigden. Tom Mann verklaarde, dat het de "bedoeling der patroons was, den bond der mijnwerkers er onder te helpen. De tegenwoordige worsteling was eenvoudig een voorbereiding tot het verkrijgen van de nationalisatie van alle mijnen in Engeland. Op Trafalgar Square en andere plaatsen van Londen werden dergelijke betoogin gen gehouden. De eigenaar van een der grootste papiermolens zegt, dat tengevolge van de moeielijkheden om steenkool te krijgenzijne fabriek en vele andere fabrieken weldra ROMAN VAN JULIUS WOLFF. Naar het hoogduitsch. 31) Het eenige nieuwsdat graaf Albrecht door Bock werd gebracht, was het voornemen van den bisschop om zich van de stad Aschersleben meester te makenhetwelk Albrecht echter op geene andere manier kon dwars- boomen dan door den bisschop voor te komen enmet geweld van wapenen, de stad onder zijne eigen heer schappij te brengeu. Daartoe had hij echter op 't oogen- blik geenen tijd en hoezeer hem ook deze nieuwe streek van den bisschop verdrootdie zich daarmedena het verkrijgen van Schneitlingen nog vaster in Schwabengau nestelde en nog dichter in de buurt kwam van het zoo vurig begeerde graafschap Falkensteinbesloot hij toch zich voorloopig er niet tegen te verzetten, om daardoor niet de echtverbintenis van de vorstin Elisabeth met den graaf van Orlamünde, die hij beiden hartelijk liefhad, te verhinderen of zelfs maar te vertragen. Den volgendon morgen stond Hinze Habernack in de moedigste en meest slaafsche houding voor den bisschop van Halberstadtwien hij woord voor woord vertelde wat ridder Bock von Schlanstedt hem den vorigen da» tegen wil en dank vorraden had. De bisschop was zeer in zijnen schiktoen hij hoorde van de vredebreuk tus- schen graaf Albrecht en de Blankenburgerseindelijk dus hadden zij aan zijne raadgevingen gehoor gegeven. Dit streelde niet alleen den kerkvorstmaar bevor derde daarenboven in hooge mate zijne plannen. «Hoe kom je eigenlijk aan al dat nieuws?" vroeg hij den schele. «Hoogwaardige heer", antwoordde deze, «er was mij ter oore gekomen boe doet op 't oogenblik weinig ter zake dat de Regensteiners iets in hun schild voerden. Ik sloop daarom dag en nacht rond in de buurt van het kasteelin de hoop een der bewoners te spreken te zullen krijgen. Eindelijk is mij dat met een paar der «booze zeven' gelaktmet het ongelukkig gevolg, dat mijne geringe bezitting in kontant geld er bij ingeschoten iswant ik moest natuurlijk die kerels mede naar de herberg lokken en hen daar terdege laten drinken op mijne kosten natuurlijk wilde ik hun de tong losmaken en mij door hen alles laten mede- deelen wat ik voor u hoogwaardige heerbegeerde te weten." «Ik begrijp je!" zei de bigschop, glimlachend, deed eenen groep in eene kast en liet snel een hoopje zilver geld in de gretig uitgestoken hand van den grijnzenden oude glijden. «Kom terug, wanneer je weder iets weet", vervolgde hij«ik zal je voor je moeite ruimschoots schadeloos stellen met datgene, wat daar in die kast ligt. Je kunt nn gaan Habernack kroopmet eindelooze strijkaadjesrug waarts de deur uit. Buiten de kamer gekomentelde hij, in den goed verlichten gang, gierig en zenuwachtig zijn judasloon. Hihihihi!" gichelde hij. «Het zal mij toch benieuwen, wie er beter betaaltde bisschop of de graafdoch bloeden zullen zij allebei VEERTIENDE HOOFDSTUK. Bock's ondoordacht gebabbel tegen Hinze Habernack, vooral en hoofdzakelijk de omstandigheid, dat hij den ouden landlooper de plannen der Regensteiners ten op zichte van de Lauenburcht verraden hadhinderde graaf Albrecht meer dan hij bekennen wilde, want het was meer dan waarschijnlijk, dat de bisschop, evenals de Blankenbnrgers, spoedig omtrent zijne vijandelijke voor nemens werden ingelicht, tengevolge waarvan 'hij zonder twijfel nieuwe moeielijkheden zon hebben te overwinnen, die zich, indien Bock behoorlijk gezwegen had, niet znllen gesloten worden, waardoor gebrek aan papier zal ontstaan dat vooral door de eigenaars van dagbladen zal gevoeld worden. Uit Barton en Trent wordt geseinddat daar den 8 gevochten is tusschen de werkstakende mijnwerkers en de soldaten ten gevolge van eene poging van de werk stakers om de verzending van steenkool te beletten. De werkstakers overwonnen de soldaten en wierpen de spoor wagens omver. In 't eind werden de werkstakers uit eengedreven. Ierland. Den 8 is te Dublin een groote betooging gehouden ter herinnering aan Parnell's sterfdag. De stoet had 1 '/2 uur noodig om voorbij zijn graf ta trekken, waarop een groot aantal kransen werd nedergelegd, waar onder vele uit Amerika. De burgemeesters en burger lijke overheidspersonen van Dublin, Cork en andere steden waren tegenwoordig. De menigte stond in rijen geschaard. FRANKRIJK. Het geheele bureau van den ge meenteraad van Parijs zal zich naar Tonlon begeven om de rnssen aldaar welkom te heeten op frausch grond gebied. De Kamers zijn tegen den 14 November bijeengeroepen. RUSLAND. In het gouvernement Smolensk is de kazerne te Roslafle afgebrandwaarbij dertig soldaten in de vlammen omkwamen. Tien soldaten die uit de vensters sprongen, zijn ernstig gewond. BRAZILIË. Op raad van de gezanten heeft de regeering de verwijdering bevolen van de onlangs te Rio de Janeiro opgerichte batterijen, zoodat het bezwaar voor de diplomatie tegen het beletten van verdere beschadiging van de stad door de vloot der opstandelingen vervallen is. VEHEENIGDË STATEN. Op don 5 zou de internationale jachteu-wedstrijd om de America-Onp te Nienw-York plaats hebben. Hij zon beginnen te Sandy- Hook. De wind, die des ochtends nog vrij krachtig was, begon langzamerhand te verminderen, zoodat de wedstrijd tot den volgenden dag uitgesteld moest worden. Den 7 is de wedstrijd hervatde Cup werd gewonnen door het amerikaansche jacht Vigilant, dat 5 min. 27 sec. vroeger aankwam dan het engelsche jacht Valkyrie. Den 12 is de inschrijving opengesteld op eene 3r/2 pots. geldleening der gemeente Steenwijk, groot 96000^, tegen 93*/2 pet. Storting 1 Januari 1894. In verband met de meermalen voorkomende botsin gen tus3chen spoor- en tramtreinen op enkele kruispunten, heeft de Raad van toezicht op de spoorwegdiensten aan de verschillende spoorwegbesturen in overweging gegeven, dat in het tusschen het trambestnur en do spoorweg maatschappij gesloten of nog te sluiten overeenkomst eene zouden hebben voorgedaan. Zooals thans de zaken ston- denkon hij onmogelijk de bedreigingen der Blanken burger graven en hun verlangen om zeiven in het bezit der Lauenburcht te worden gesteldniet langer onopge merkt latenmaar was hij integendeel verplicht hun behoorlijk te antwoorden en om hieraan den noodigen nadruk te geven, besloot hij hun op hnn slot onver wijld een bezoek te brengen. Hij ontbood den volgenden ochtend de bezetting derHeim- burchtvan de versterkte van hem afhankelijke sloten Westerhausen en Derenburg en de schansen Benzingerode en Börnecke, vereenigde die met de strijdbare mannen van Regenstein en reed, aan het hoofd van deze aanzienlijke schaar, met zijne broeders Bernhard en Siegfriednaar Blankenburg. Zonder veel moeite werd het zwak bezette slot omsingeldwaarna Albrecht door eenen bode onver wijld liet eischen, om binnen een halfuur met Bernhard te worden binnen gelatenna vooraf aan Siegfried het bevel over zijne legermacht te hebben overgedragenmet den uitdrnkkelijken last om dadelijk het kasteel te be stormen alles te vnnr en te zwaard te verwoesten en geenen steen op den anderen te laten zoodra hij of Bern hard van boven met het getrokken zwaard een teeken gaf of beiden niet binnen een uur terug waren. Wel werd den beiden broeders, die in volle wapen rusting voor de poort van het slot verschenen, de toe gang daartoe niet ontzegddoch de ontvangst van de zijde der graven von Blankenburg, vader en zoon, liet aan hartelijkheidja zelfs aan gewone hoffelijkheidnog al te wenschen over. «Wij zijn den heeren nog een antwoord schuldig," begon Albrecht op koel beleefden toon, toen hij, door Bernhard gevolgd, de groote zaal binnentrad, «en ter bevordering onzer onderlinge goede verstandhouding hebben wij het beter geoordeeld, u dat in persoon te gaan brengen. Gij hebt ons gedreigd de tusschen ons bestaande bonden van vrede en vriendschap gewelddadig te zullen verscheuren, indien wij u niet onze hulp en onzen steun toezeiden bij uwe pogingen om do Lanen- burcht in handen te krijgen. Zijt gij op het oogenblik nog diezelfde meening toegedaan

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1