bepaling worde opgenomendat bij het overgaan van spoorwegovergangen de stoomtrammen op behoorlijken afstand worden voorafgegaan door eenen trambeambte voorzien van de noodige dag- en naehtseinen, waarmede hij aan de in aantocht zijnde stoomtram moet kunnen toonen, of de weg voor de tram veilig is, of dat deze moet blijven stilstaan vóór den overweg. Op Hr. Ms. fregat ^Koningin Emma der Neder landen", dat in Indie is, heeft zich op zee één geval van cholera voorgedaan. Het fregat had voor Soerabaija in de haven gelegen, vlak bij Hr. Ms. »Atjeh", waarop vijf gevallen van cholera voorgekomen waren. Bij de aan komst te Makassar met de gele vlag in top moest vier dagen quarantaine gehouden worden. Eene 3l/2 pets. leening, groot 20000 der pro vincie Drente, is gegund tot koersen tnsschen 983/, R en 99Vi e Pet. Bij kon. besluit van den 5 is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw de heer mr. W. L. P. A. Molengraaf!: hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht. De arr. rechtbank te Winschoten heeft den socialist F. L. Bil te Rotterdam veroordeeld tot 75 boete of 15 dagen gevangenisstraf wegens beleediging van den duitschen en den russischen keizer. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Roermond in plaats van den heer jhr. mr. Gr. L. M. H. Ruijs van Beerenbroek, is bepaald op 31 October en de herstemming zoo noodig op 14 November. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft bepaald, dat klerken dier dienstvakken, dienstdoende op post- of versenigde kantoren, in verhouding tot hunne bezoldiging behooren te deelen in de vergoeding wegens spaarbankbemoeiingen. De regeering heeft bezwaar gemaakt tegen de dooi den gemeenteraad van Maastricht vastgestelde verordening op het heffen van een recht voor het inzamelen van faecaliën, waarbij de kadastrale huurwaarde der woningen als grondslag was aangenomen, als in strijd met artikel 254 der gemeentewet. Aan de prov. staten van Zeeland is eene subsidie van f 250000 gevraagd voor den aanleg en de exploitatie der tram BrouwershavenSteenbergen. De minister van justitie heeft op een dezer dagen gedaan verzoekstrekkende om te mogen vernemen of naar het gevoelen der regeering een notaris bevoegd is, ook buiten het arrondissement waarin hem zijne stand plaats is aangewezen, verkoopingen van roerend goed bij opbod te houden thans ter kennis gebrachtdatnaar het oordeel der regeeringdie vraag ontkennend moet worden beantwoord Te Avereest zijn drie personen door cholera aan getast waarvan twee zijn overleden. De vrouwdie het eerst aangetast werd, had voor een paar dagen vaart water gebruikt een monster van dat waiernaar prol Spronck te Utrecht ten onderzoek gezonden bleek cholera-baccillen te bevatten. Te Oudenbosch heb ben drie sterfgevallen aan cholera plaats gehad. Tot voorzitter van de Maatschappij der Nederl. Letterkunde te Leiden is voor het ingetreden jaar be noemd prof. W. 0. van Manen. Van 1 Juni 1892 tot 31 Mei 1893 is voor de Weesinrichting te Neerbosch ontvangen aan giften 133.487.41 '/a, waarvan uit Amsterdam 16511.93. Te Leeuwarden wordt een adresbeweging in het leven geroepen tegen het voorstel van burg. en weth. aan den gemeenteraad, om eene straatbelasting te heffen. Eene uit Duitschland komende dame, die te Venloo eene plaatskaart genomen had om met de mailboot van Vlissingen over Queenboro naar Londen te reizen en den 5 des avonds met het stoomschip Prinses Marie daarheen vertrokis den 6des morgens tnsschen 4 en 5 uren van de achtersteven op de Theems met een hondje in den arm over boord gesprongen. Hoewel de machine onmiddellijk stil hield en eene sloep uitgezet werd, kon men haar in donker niet vinden, zoodat zij verdronken is. De eenige bagage, die zij achterliet, was eene parapluie, waarop de naam van een fabrikant te Bonn. De gemeenteraad van Hoogeveen heeft den 6 het voorstel van drie ledenom van gemeentewege een s Ziet gij mij soms voor eenen windwijzer aan Ik ben niet gewoon met den dag van denkwijze te veranderen gelieve dat te onthouden,'' beet graaf Bertholdeen zwaar, forsch gebouwd man, van omstreeks vijftig jaren den vrager norsch en nijdig toe. »Dan zou ik u gaarne tot andere en betere gedachten willen brengen, neef,'' gaf Albrecht beleefd en met ter gende bedaardheid ten antwoord. «Gersdorf is ons en Lanenburcht ivirdt ons." «Dat zullen wij afwachten," bromde Berthold, bijna stikkende van verbeten woede. »Zeer verstandig, neef; ik zou u inderdaad geenen beteren raad kunnen geven," plaagde Albrecht. En wat gaat n ook eigenlijk Gersdorf aan en hoe is het u ooit in het hoofd gekomen aanspraak te durven maken op het bezit eener stichtelijke burcht Ik kan mij niet voor stellen dat zulks ernstig gemeend is." «Gersdorf was ons reeds, langen tijd geledenplechtig beloofd," wierp Berthold tegen. »En door vvieu dan wel vroeg Albrecht spottend. «Door den bisschop misschien Hij heeft u die mooie burchtdie hij evenmin te beleenen heeft als gijals lokaas voorgehoudenopdat gijals zijn sleepdrager, gedwee achter hem aan loopen en met hem tegen ons gemeene zaak maken zoudt, zoodra het slechts in zijne kraam te pas komen zon om n op ons aan te hitsen als een brak op het stekelvarken." «Die vergelijking is niet kwaad gevonden riep de oude graaf sarcastisch uit. «Gijten minste, zijt er steke lig genoeg voor." Wees voorzichtig met dergelijke ongepaste aardigheden,'' riep Albrecht geraaktDoch tot de zaak. Beant woord mij in gemoede eerst nog eene enkele vraag: Wilt gij met ons in vrede blijven leven, ja of neen?" «Wij willen Gersdorf of de Lanenburcht hebben," gaf 4e koppige oude ten antwoord. «Niets zul je hebben!" schreeuwde Albrecht, terwijl hij woest met de ijzeren vuist op de tafel sloeg. Trog gelt dien mijterheer af, wat gij wiltdoch kom mij niet in den wegof gij zult ondervindenhoe ik uzonder kanaal te graven ter verbinding van de Hoogeveensche vaart met het spoorwegstation, met 10 jtegen 5 stemmen verworpen. Te Veendam zijn ongeregeldheden ontstaan ten gevolge van het raadsbesluit om de kermis af te schaf fen bij de raadsleden die bekend stonden als voorstan ders der afschaffing werden glasruiten ingeworpen. Uit Arnhem zijn dortig infanteristenonder bevel van een eersten luitenantdaarheen vertrokken. Den 8 is te Lage Zwaluwe een geval van aziatische cholera voorgekomen bij eenen werkman van 56 jaren. Te Mildwolde is het zesjarig dochtertje van R. Zijl door een wiek van den Korenmolen getroffen aan het achterhoofdtengevolge waarvan het kind overleed. De Hooge Raad heeft uitgemaakt, dat een boks beugel niet gelijk te stellen is met een door de wapen wet verboden wapen. Amstterdain. Den 7 des avonds ontstond twist in een koffiehuishoek Nieuwmarkt en Keizerstraat over het betalen van een rondje dat zekere J. vCleef, wien zulks opgedragen werd niet wilde doen. Hij ver liet de herberg doch werd door twee diamantslijpers achtervolgd en zoodanig mishandeld, dat hij kort daarna bezweek. Hij laat eene vrouw met zes kinderen na. Den 8 is in de r. k. ziekenverpleging overleden de heer mr. L. J. E. H. Geradts, sedert 28 December 1891 burgemeester van Roermondi Den 8 is opgericht een Nederlandsche Bond van ge meente-ambtenaren waarvan de zetel te Utrecht geves tigd zal zijn; tot leden kunnen toetreden secretarissen ontvangers en ambtenaren. Burgemeesters kunnen niet toetreden wel worden zij in de gelegenheid gesteld tot het pensioen- en weduwenfonds toe te treden. Volontairs ter secretarie kunnen ook lid worden. De contributie per lid bedraagt f 2 50. De bond zal zich toeleggen op 1°. het doen houden van voordrachten of lezingen op ad ministratief gebied 3°. het aanwenden van pogingen om langs wettigen weg te komen tot a. regeling van aanstelling van den gemeente-ambtenaar; 5. regeling der bezoldigingc. eiscben van bekwaamheid (Staatsexamen). Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Kraan te Zaan dam; tot secretaris de heer Jac. van der Laan te West stellingwerf; tot bestuursleden de heeren J. P. C. ten Geu- sendam en C. W. Wagenaar te Utrecht en H. G. Hart man Jr. te Goes. Den 8 heeft de eerste Nederlandsche Sportvereeniging een wandeltocht voor liefhebbers gehouden. Twee en twintig deelnemers vertrokken te kwart over tienen uit de Parklaan tot de Muiderpoort. Tot dat punt moesten zij bij elkander blijven van daar liep men langs Water graafsmeer Diemerbrug Weesp 's-GravelandHilver sum, BussumNaarden en terug. G. Adolfs raakte spoedig vooruit en bleef steeds voor: de afstand van 62 mijlen werd door hem in 5 uur 32 min. afgelegd. Te 3 u. 39 min. was hij terug. Aldewereld kwam 9 minuten later aan. In het geheel waren 5 prijzen uitgeloofd. Den 9 is onder Nes tnsschen de herberg «De Zwarte Kat" en Uithoorn, onder de gemeente Nieuwer-Amstel in den Amstel het lijk eener vrouw drijvende gevonden, dat door een paar personen herkend werd als te zijn dat van de sedert 31 Augustus verdwenen Maria Sybilla Schmitz. De justitie nad ontdektdat de Jong op 31 Augustus in de tram van het Tulpplein naar Scholier- brug met eene onbekende vrouw had gezeten. Dit gaf aanleiding tot het vermoedendat hij op den Amstel was gaau roeien en haar op een gegeven oogenblik over boord gegooid had. Hoewel de justitie nog twijfelt of het lijk werkelijk dat van M. S. Schmitz is zoo zal hieromtrent spoedig zekerheid ontstaan, daar den 10 nog andere personen het lijk zullen aanschouwen. Wij ontvangen nog het telegrafisch berichtdat het gevonden lijk niet is dat van Maria Schmitz, maar van een juffrouw uit Arnhem. Haarlem. Bij kon. besluit van den 6 is benoemd tot ontvanger der accijnsen alhier de heer J. J. A. Wil- lemse ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Haarlem (buitengemeenten). Zuldseliarnoude. Beroepen te Helder ds. H. A. Ludwig. MC*g^w^TFiggBiir"'ifIid'iIliTi1ilflfir 1171lli'il'Ti^iTi5irMTiiTn^m'7ffliliirBnrdFli7lfc1irinri^lrr">rMR lïr.' nil~W ar genade, de beste en fraaiste veerende eene na de andere, uitpluk, zoodat gij ten slotte nog van geluk zult mogen sprekenals gij er niet geheel en al kaal zijt afgekomen." «Voor eene dergelijke kunstbewerking zijn gewoonlijk twee personen noodig: een, die plukt, en die, die zich plukken laat," antwoordde graaf Berthold smalend. «Neef, neem die grofheid terugschreeuwde Albrecht op dreigenden toon, »of «Neen, neen, en nog eens neen!" brulde Berthold in steeds toenemende opgewondenheid. «Goedneef. Kijk dan eens hierzei Albrechthaalde uit zijnen weitasch, dien hij aan den gordel droeg een toegevouwen perkamentbenevens eenen kleinenhoornen inktkoker en eene korte ganzenpen te voorschijnen ver volgde op smalendeu toon«Met uwen brandbrief hebt gij ons allen zulk eenen heilloozen schrik op het lijf ge jaagd dat gij onsgelijk dit onder goede vrienden be taamt en gebruikelijk is, wel eene goede pleister op de gapende wonde moogt leggen. Hier heb ik eenen vol- ledigen koopbrief over uwe bosschen onder Allrode, Stiege en Hassefelde deze liggen midden tusschen het gebied der Lanenburcht en onze eigen Regensteinsche bezittingen in den omtrek van Elbingerode en Botfeld, en daarom moet i k ze hebben." Graaf Berthold bleef, na deze woorden, den vermetelen spreker eene poos sprakeloos zitten aangapen en barstte toen los in een schaterlachen datgemaakt en zenuw achtig akelig door het groote holle vertrek weerklonk. Hij sidderde van woede en was niet in staat, een woord uit te brengen. »0, het is eene echte, deugdelijke koopacte en ik be taal goed en kontant", verzekerde Albrecht bedaard en haalde meteen uit zijnen weitasch eenen zwaren lederen buideldie eenen verleidelijken metaalklank deed hooren toen de eigenaar er een paar malen mede op de tafel stootte. »Hier Gij moogt niet knnnen zeggen dat de roofridder u geplunderd heeft, zooals gij en uws gelijken de rijke kooplui op den grooten weg doet. Hier zijn twee duizend mark in zuiver goudSteek het geld op en onderteekon Heiloo. Mej. T. van Es beeft hare benoeming tot onderwijzeres aangenomen en bedankt voor die te Broek in Waterland. Hoorn. In de vergadering der Werkverschaffing werd door het voorloopig bestuur medegedeeld, dat men er in geslaagd was een geschikt terrein tot het bouwen van een werkhuis te Verkrijgen. Het deelde voorts mede, dat reeds plan en teekening voor het gebouw gereed waren, zoodat men hoopte met 1 December a.s. het ge bouw in gebruik te kunnen nemen. Met het oog op het groote aantal bedelaarsdie niet alleen voor de stad maar ook voor de omliggende buitengemeenten een ware plaag zijn, is het tot stand komen van dit werkhuis een hoogst belangrijke en gelukkige zaak. Aan den heer W. J. Bonteschoolopziener in het district Hoorniswegens ongesteldheideen verlof verleend tot 1 Februari 1894. Gedurende dien tijd is met de waarneming belast de heer D. André de la Porte, schoolopziener in het arr. Zaandam te Haarlem. Iilmmen. Den 1 heeft de heer L. Scholte den dag herdacht, waarop hij vóór 25 jaren aldaar pastoor werd. Wormerveer. De heer Albert Vis heeft een gasmotor van 170 Ind. P. K. besteld voor het drijven van zijnen rijstpelmolen. Het vergrooten der zeepziederij de Adelaar van de firma Jan Dekker is gegund aan den beer V. P. Braun te Beverwijk voor 11270. Zaandam. Voor eenige maanden is op het terrein der Zaanl. Stoom-, Wasoh- en Bleekinrichting en Machi nale Tapijtreiniging van de heeren Latenstein en van de Stadt op eene groote diepte eene staalbron ontdekt die volgens de analyseuitgevoerd door de heeren dr. van Hamel Roos en Harmsen dd. 6 Juli 1893, met uitzondering van de Pouhon-bron te Spa alle bekende staalbronnen in do schaduw stelt, daar, waar het water van de Wilhelminabron bevat 0.1112 grammen per liter Bicarbonus Ferrosus, dit van deze bron 0.1729 grammen, alzoo 551I2 pet. meer bedraagt. Niet alleen bevat het water dit groote staalgehalte doch daarbij een zeer belangrijke hoeveelheid afvoerende zoutenzoodat de bezwarendie tot heden steeds bij alle staalpreparaten bestonden, doordien alle zonder on derscheid steeds verstopping veroorzaaktendoor dit staalwater geheel zijn uit den weg geruimd. De geneesheeren te Zaandam, de heeren drs. van Roojen, Kronenberg, Rebel en Sasse, hebben dit staalwater reeds eenigen tijd bij de patiënten toegepast, met het verrassend resultaat, dat zij dit allen verreweg verkiezen boven het Wilheimina-water en alle andere staalwateren en staal preparaten. Meerhngowaard. Den 7 's avonds is hot 3jarig dochtertje van den timmerman K. Laan verdronken. Hijp. In net lokaal van den heer Jb. Appel vergaderde de nieuw opgerichte liberale kiesvereeniging voor Rijp en omstreken voor de tweede maal. Vóór en ook gedurende de vergadering traden nog eenige leden toe zoodat bij de sluiting het ledental 37 bedroeg. De bespreking en vaststelling van het reglement nam het grootste gedeelte van den beschikbaren tijd in beslag zoodat een ander gedeelte der te verrichten werkzaam heden, de verkiezing der nog ontbrekende bestuursleden, zal plaats hebben in eene bijeenkomst te Grootschermer. - S ('hagen. Aan den wielerwedstrijd op den 8 werd door 12 rijders, niet door 40, zooals de consul der Sehager- clnb onzen berichtgever verkeerdelijk had meegedeeld, deelgenomen. De 1ste prijs werd behaald door den heer A. F. Vlug, van Utrecht, de 2e en 3e door de heeren D. Rozendaal en C. Igeszbeiden van Hoorn. Schoon weder begunstigde dezen eersten wedstrijd, uitgeschreven door de Schagerwielrijdersclub. Een vrij talrijk publiek volgde met belangstelling den loop van dezen kamp. In het lokaal-Blauw werden den winners door den voorzitter der vereeniging, den heer Roep, de prijzen uitgereikt. In weerwil van dezen gunstigen zomer werd de bad- tent der bad- en zwemvereeniging, alhier, eerst tegen het einde der maand Mei geplaatst. In het geheel zijn er dit jaar 650 baden genomen, tegen 320 in 1892. De koude maand September kon een enkelen badgast niet beletten, zelfs in den avond tot bijna het einde der maand eiken dag een bad te nemen. «Twee duizend mark herhaalde graaf Berthold ver achtelijk. De bosschen zijn meer dan viermaal zooveel waard." Als men 't aan u overlaatden prijs er van te be palen Jadat wil ik geloovenmaar deze keer stel ik hem vast en wat hij soms nog te laag mocht wezen, is rouwkoop voor uwen fraaien brandbrief.' »Maar dat is roof in mijn eigen huis!" klaagde Bert hold wanhopig. «Noem het zooals gij wilt! Gij verlangt de Lanenburcht, ik wil de bosschen hebben; alleen met dit kleine onder scheid dat ik mijnen wil weet door te zetten en gij den uwen niet", antwoordde Albrecht terwijl hij den ver bluften oude den inktkoker toeschoof. «Dat is meer dan roof, dat is verraad en schandelijke vredebreuk die wij ons niet zullen laten welgevallen" stoof thans de jonge graaf op. »Neef Rudolf, gij hebt te zwijgen", zei graaf Bernhard, op den jongen heethoofd toetredende. Toornig maten die twee elkander eenige oogenblikken met uitdagende blikken. «Gij vergeet, dat gij hier onwelkome, ongenoode gas ten zijtneef Bernhard wierp Berthold tegen. (■Indringers struikroavers roofgierige bandieten schold Rudolf. «Zwijg, knaap, of ik stop je hiermede den snoevenaen mond stoof Bernhard op en duwde zijne zwaar iu ijzer gehulde vuist zóó dicht onder Rudolf's neus dat deze eenen stap terugweek. »Wat praat gij van gasten! Uwe vijanden zijn wij!" bulderde Albrecht en smakte zijn houten bankje met zóóveel kracht op den steenen vloerdat het zware meubel in splinters door de zaal vloog. «Gij hebt bet zelf gewild, gij hebt ons den handschoen toegeworpen en wij hebben dien opgenomenmaar onthoudtdat wie zich eenmaal de Regensteiners tot vijanden heeft gemaaktzich dat oogenblik van onbedachtzaamheid te laat en diep beklagen zalOnderteeken den koopbrief, mijn geduld is uit geput!" «Neenik wil niet! Loop naar den duivel schreeuwde Berthold.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2