ÜÏq. 123. Eerste blad. Wijf en iHTegentigste Jaargang» 1893. 15 OCTOBER. ZONDAG Gemeenteraad van Alkmaar. Buitenland. Nederland. Vergadering Woensdag 18 October 1893, COURANT. Prjjs der gewone Advertentlën: Per regel ©,lö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,SÖ; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f O,©©. Telefoonnummer: 3. des namiddags 18 unr. Punten van behandeling. Van de vaste commissie van financiën. Rapport op de begrooting van het burgerlijk armbe stuur voor 1894 idem idem der schutterij voor 1894 idem idem van het burgerweeshuis voor 1894 idem berekening der verplegingskosten in het burgerweeshuis per wees over het jaar 1892 en voor het jaar 1894. Van Burgemeester en Wethouders. Voorstel tot vorhooging der vroeger toegezegde bijdrage voor den weg langs de westzijde van het Noordhollandsch Kanaal naar Akersloot van f 500 tot f 1000. Voorstel tot het verleenen eener bijdrage van f 50 in de herstelling van het vroeger door Alkmaar geschon ken raam in het kerkgebouw der ned. herv. gemeente te Schermerhorn. Voorstel tot benoeming eener 7o onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes. Voorstel om aan den weg thans bekend onder den naam van Doodenweg vroeger bekend onder den naam van Macadam weg, den naam te geven van Wilhelmina-laan. Ontwerp-besluit tot beschikking voor 1894 over de de vaste uitkeering der Rijks-personeele belasting. Adres van de heeren D. Opsomer en L. Smit c.s. om medewerking en eene bijdrage van de gemeente in de kosten van demping en rioleering der sloot langs den Kennemerstraatweg van Beiersch hof tot de in aanbouw zijnde straat aan dien weg, met rapport van burgemeester en wethouders en de vaste commissie van bijstand voor de gemeente-werken. Benoeming van een lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijsin plaats van den heer mr. H. Wesseling, van hier vertrokken. Benoeming van een eersten onderwijzer aan de open bare burgerschool. Vergadering met gesloten deuren ter behandeling van rapporten der vaste commissie van financiën omtrent de verschillende bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1893. Namens den Voorzitter van den Raad, Alkmaar, De Secretaris, 14 October 1893. NUHOUT VAN DER VEEN. Over alles en nog wat uit Alkmaar. III. Eene nieuwe industrie is bezig zich hier te ontwikkelen. De gebouwen achter het station gelegen vroeger voor de vervaardiging van stroocarton en daarna van pakpa pieren gebruikt, zijn thans voor een ander doeleinde in gericht. Reeds geruimen tijd is men aan het werk geweest om ze te herscheppen in eene fabriek voor het steriliseeren van melk. De onmogelijkheid tot heden, om uit ons land melk in haren oorspronkelijken toestand op de wereldmarkten te brengen, zoo, dat zij goed van smaak daar kon geleverd worden stond den uitvoer van dat artikelanders dan in den vorm van boterkaas of gecondenseerde melk steeds in den weg. Nu echter meent men het middel daartoe te hebben gevonden zoo men zegt speelt electriciteit er de hoofd rol bij. De heeren Jas en Hennij zijn er de uitvinders van. Dezen is het gelukt, het kapitaal bereid te vinden hunne uitvinding in practijk te brengen. Na herhaalde proeven is men de vorige week begonnen met aan de Londensche markt te leveren. Belangrijke contraeten tot levering van de noodige melk zijn reeds door de fabriek gesloten. Onder de leveranciers komt zelfs eene kaasfabriek voor. Blijkt de uitvinding inderdaad te zijn, wat men er zich van voorstelt, dan kan deze nieuwe industrie van ingrij penden invloed zijn in ons gewest. Reeds nn wordt door de melkverkoopers in deze ge meente de prijs van hun artikel verhoogd. Dit mag nn vooralsnog mede het gevolg zijn van hooge kaasprijzen, zeker schijnt het mij echterdat do nieuwe fabriek er niet onschuldig aan is. En wordt inderdaad de groote hoeveelheid melk bereiktdie men bij welslagen denkt noodig te hebben dat gaat den boer een goede tijd tegemoet. Ook op onze kaasmarkt zal het dan zijn invloed doen gelden. De aanvoer zal er minder worden wat weder niet onbelangrijke gevolgen heeft voor onze stedelijke kas. De Ontzetdag werd ook dit jaar weder door verschil lende vereonigingen ieder op hare wjjze herdacht. «Alcmaria Victrix" deed het den dag te voren des Zaterdags; «Crescendo" vond het eene uitmuntende gele genheid, om «Marijke van Scheveningen" nog eens op te voeten, eene allerliefste operette, die deze ijverige zang- vereeniging met veel talent opnieuw ten geboore bracht. De »Ontzetvereeniging" riep het Nederlandsch Tooneel te hulp om haren leden een gezelligen avond te bezor gen. Zij kwam Dinsdags bijeen. Als men den voorzitter dien avond zoo vol vuur dit roem rijke feit uit onze geschiedenis hoorde gedenken, dan moet velen met mij de herinnering gehinderd hebben aan de koude manierwaarop de gemeente dezen gedenkdag heeft behandeld. Wat tooh ligt meer voor de hand wat is natuurlijker dan dat als men zich niet verantwoord achtals elders om voor dergelijke feesten le stadspenningen te gebruiken men ten minste doet wat men kan om der burgerij het voorbeeld te geven. Een gemeentebestuur althans behoort m. i. getuigenis af te leggen dat het de grootsche daden van ons voorgeslacht indachtig is. Steeds nn wordt als Alkmaar feestviert -het carillon bespeeld driemaal per dag 's morgens 's mid dags en 's avondsalleen op den Ontzetdag laat men dit sedert een paar jaar nadus een soort van demon stratie van gemeentewege tegen dezen feestdag. Het mankeert^ ar nog maar aan dat men het ook te veel moeite vindtom aan de openbare gebouwen de vlag uit te steken. Och is er niet eens een raadslid diegedachtig aan do warmte van een man als den ouden de Gelder bij gelegenheid eens voor dezen feestdag bij uitnemendheid in de bres wil springen en ons dagelijksch bestuur er over interpelleeren Hij kan zich van veler sympathie verzekerd honden. Uw blad^ bracht mij de vorige week het verslag van de vergadering der Kamer van koophandel. Het is toch eene goede gedachte geweest van dit col- lege om haren arbeid niet steeds meer te verrichten in «vergaderingen met gesloten denron", waarin onze raad zich ook reeds zulk eene vermaardheid verwierf. Nu zal het publiek nog wel geen queue maken voor de deuren narer vergaderzaalhet besluit der Kamer heeft echter dit gunstige gevolg gehad dat het behan delde geregeld in uw blad wordt medegedeeld. Vooral de laatste zitting bracht eeu nuttig werk van de Kamor^ te onzer kennis. Zij blijkt zich tot de Hol- landsche Spoorwegmaatschappij te hebben gerichtom verandering^ te krijgen in het hind "Hike overstappen te Uitgeesthinderlijk vooral omdat de inrichting van dat station en stations-emplacement in het bijzonder zooveel te^ wenschen overlaat. Haar bescheiden verzoek om ten minste in den avondtroin voor do reizigers uit de rich ting Haarlem een doorgaand rijtuig te laten loopen, moge bij de directie een gunstig gehoor vinden De October-aflevering van Elsevier's geïllustreerd Maand schrift bevat eene schets over het leven en werken van den kunstschilder H. D. Kruseman van Elten van de hand van H. M. Krabbé. Het is een belangwekkend artikel, dat onzen ond-stad- genoot, die aan ons museum zulk een schat zijner etsen ten geschenke gaf, doet kennen als een merkwaardig man. Vooral de meer bejaarden onder Alkmaar's ingezetenen, Krnseman's tijdgeuooten, zullen in deze levensbeschrijving menige bijzonderheid over diens leven aantreffendie hun misschien onbekend was. In 1829 als de zoon van een deftig notaris geboren toonde hij reeds op zeer jeugdigen leeftijd groote voorkeur voor alles wat kunst betrof en omdat hij, wat men noemt «een zwak ventjo was besteedde hij zijn vrijen tijd in plaats van met spelen met zijne makkersaan de beoefening zijner kunst. Hoeveel het den deftigen burgerman ook kostte toch gaf zijn vaderziende hoe de neiging voor schilderen en teekenen bij zijn zoon voortdurend grooter werd einde lijk toe en kon de jonge Krnseman zich geheel aan zijne kunst wijden. Echter niet voordat hijna eene halstar- rige weigering zijns vaders ernstig ziek was geworden en de^ docter dezen dringend had aangeraden, niet langer de neiging zijns zoons aan banden te leggen. Den geheelen dag zat nude jonge man, van 's morgens vroeg tot s avonds laat, aan den arbeid. In plaats van in de vrije natuur in de leer te gaan, was hij altijd op een bedompt kamertje bezig met het copieeren van de producten van zijn onderwijzer. Toon er drie jaren verstreken waren, begreep zijn va der, dat hij nu toch zekerheid omtrent het talent van zijn jongen moest hebben en eenige der beste studiën werden aan den destijds bekenden Haarlemschen schilder Lieste ter beoordeeling gezonden. Het gevolg van diens advies was, dat hij naar Haar lem bij genoemden Lieste in de leer ging, waar hij vijf jaren achtereen hard en met snoces arbeidde. Toen kon hij op eigen beenen staan en eene gansche reeks land schappen werden in de volgende jaren door den volhar denden en nauwgezetten jongen kunstenaar afgewerkt. In 1860 was hij reeds een der beste landschapsschilders dezer dagen en verwierf hij te Amsterdam eene gouden medaljo. Hij verdiende goed zijn brood en begon een uitste kenden naam te krijgen. Als zoon echter van eeu prac- tiachen vader begreep hij, dat hij geldelijk op die wijze nooit veel verder zou komen en bekroop hem de last om naar Amerika te gaan, waar hij een ruimer veld voor zijn werk vinden zon. Einde 1865 werd het plan volvoerd. Zijn vrienden en bekenden noemden hom een gek de wereld vond het een schande en men begon van alles te vertellen, de vreemdste en dolzinnigste histories deden de rondo en oude tantes spraken op theevisites slechts fluisterend over hun ongelnkkigen neef. Over iemand, die naar Amerika ging, dacht men in die dagen, als thans over dengene, die als koloniaal in het indische leger dienst neemt. Krnseman van Elten stoorde zich echter weinig aan al die praatjes en hij ging naar het beloofde land. De heerschende meening, dat «Kruus" malende was geworden, veranderde plotseling in. eene diepe bewonde ring voor zijn groot doorzicht en zijn ondernemingsgeest, toen het reeds binnen een jaar bekend werd, dat hij te Nieuw-York voor een der eerste artisten in de toen reeds groote stad gold en hij eone schilderij voor ruim drie duizend dollars had verkocht. De tantes werden trotsch op hun neef en de wereld zei, dat Krnseman een kranige vent was. Sedert bleef hij aan de overzijde van den oceaan, be houdens enkele keeren dat hij even overkwam. De eerste maal, na acht jaar, dat hij zijn vaderland weer eens op zocht, maakte hij kennis en hnwde hij met mejuffrouw Westerman Holstein. Al deze bijzonderheden ontleen ik aan het boven door- mij genoemd artikel in Elsevier's Maandschrift. Men vindt die in het eerste deel van het opstel en ik gaf ze in grove trekken terug, omdat menigeen onzer lezers dat tijdschrift niet onder zijn bereik zal hebben. Toch raad ik ieder, die dat wel heeft, het geheele ar tikel te lezenvooral het tweede gedeelte bevat veel wetenswaardigs over zijne kunstrichting en over de bui tengewone waardeering die hij onder de Yankees ge vonden heeft. Bovendien vindt men tusschen de tekst eene geheele reeks reproductiën zijner schilderstukken. De bedoelde aflevering wordt ook afzonderlijk geleverd. FRANKRIJK. Nadat de russische admiraal den 13 te Toulon aan wal was gestapt, trok de stoet naar het gebouw der prefectuur. Admiraal Avellan liep bloots hoofds, met admiraal Rocoinaure aan zijne rechterhand. Er was een onbeschrijfelijke geestdrift. Overal ging uit de dicht opeengepakte menigte de duizendmaal herhaalde kreet op: «Leve Rusland! Leve Frankrijk!" Admiraal Rieunier, de fransche minister van marine, ontving admiraal Avellan in de prefectuur en heette hem welkom nit naam van de fransche regeering en van president Carnot. Hij bracht hem het bezoek van 1891 in herinnering en zeide, dat Kroonstad en Tonlon voort aan twee namen zullen zijn die getuigen van de sym pathie tusschen Frankrijk en Rusland. Admiraal Avellan antwoordde geene woorden te kun nen vinden om de dankbaarheid, die hij gevoelde, weer te geven. Niet alleen het eskader, maar geheel Rusland zou getroffen zijn en dankbaar voor de ontvangst. De burgemeester van Toulon verwelkomde den admi raal nit naam van het gemeentebestuur en van geheel Frankrijk. De minister van marine en de drie afgevaardigden der regeering werden door admiraal Avellan met militaire eerbewijzen ontvangen. De admiraal wisselde voorts be zoeken met de bevelhebbers van het actieve en het reserve-eskader. Op den maaltijddoor den minister van marine aan geboden, bracht admiraal Rieunier een dronk uit op den czaar wiens naam loyauteit en macht beteekent en Frank rijk als een symbool van den vrede in de ooren klinkt. Vervolgens stelde hij een dronk in op Rusland's ma rine en legerwier roemrijke feiten op elke bladzijde hnnner geschiedenis geschreven staan. Hij dronk op de wapenbroederschapdie de beide natiën vereenigt en altijd moet voreenigen. Eerst dronk admiraal Avellan op de gezondheid van president Carnot en daarna antwoordde hij als volgt «Toen ik hedenmorgen de reede van Tonlon binnen- stoomde en daar de schepen van het eskader zag be greep ik, hoe groot Frankrijk's schoepvaart is, en ik twijfel niet of zijn leger is even machtig. Toen door stroomde mij een gevoel van trotsdat ik door den czaar ben uitverkoren om het bezoek van Kroonstad te beantwoorden. Ik acht mij gelukkig, mij een vriend van Frankrijk te noemen; ik drink op Frankrijk's marine en leger, op geheel Frankrijk Deze woorden werden met bravo's toegejuicht. De dronk der beide admiraals en de volksliederen van beide landen, werden staande aangehoord. Het college der «Zes Steden" heeft zulke krachtige maatregelen gonomen tot het dichten van de doorbraak in den Slaperdijk van den polder Beetskoog, dat waar schijnlijk nog in deze week het werk gereed zal komen. Daarna kan onmiddellijk met het uitmalen aangevangen worden. Amsterdam. Bij de opvoering van Nerveus in de avond van den 11 viel in het derde bedrijf op het tooneel een boom omver, welke o.a. terecht kwam op hot hoofd van mevr. J. Chr. Stoetz, die zeer schrikte. Na het gebruik van een glas water, kon de voorstelling gelukkig voortgezet worden. Den 12 is voor de arr. rechtbank behandeld de zaak tegen den boekdrukker Schroder, beklaagd van het ver vaardigen van valsche postzegels. Hoewel hij alle schuld

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1