Buitenland. Nederland. heeft gekleefd, dat wel. is waar zorgvuldig voor het oog werd verwijderd, maar toch niet zóó, of de chemicus heeft de sporen kunnen terugvinden. Schuldig aan moord is hij dan ook naar alle waarschijnlijkheid maar hoe moeten de bewijzen gevonden worden, die den rechter in staat stellen, hem voorgoed voor de maatschappij on schadelijk te maken En worden die bewijzen niet gevonden welk een moreele indruk zal dan daardoor achtergelaten worden bij hen, die nu reeds lange lijsten van moorden weten op te sommen, zonder dat het der justitie gelukte, de daders op te sporen. Eigenaardig is het, dat ook in het buitenland de zaak de Jong tot de grootste causes ce'lèbres behoort. De New-York Herald heeft daarvoor een buitengewonen cor respondent naar Nederland gezonden, die onvermoeid de omstreken van Arnhem en Hilversum afreist en overal nauw keurige informaties inwint. Ook Renter's Agentschap in Nederland seint kolommen over deze zaak naa.i de bniten- landsche bladen en heeft daarvoor een geheel korps van extra-berichtgevers in dienst genomen. Niettemin, zoo verzekerde mij een dor heeren van Reuter's bureau komen er nog bijna dagelijks telegrammen om meerdere bijzonderheden en wordt vermelding van allerlei klei nigheden, die met het vermoedelijk misdrijf in betrekking staan zeer op prijs gesteld. nriTSCHLAWO. Beieren. Den 10 stond voor het militair hof te Würzburg terecht de 26jarige tweede luitenant van het 18 beiersche infanterie-regiment Hofmeister, beschuldigd van het verbreiden van sociaal-democratische en atheïstische leerstellingen. Deze luitenant had eenigen tijd een op passer, den zoon van eenen boschwachter, die met Paschen zijne ouders bezocht. De boschwachter, die streng katholiek is, ontdekte bij zijnen zoon sociaal-democratische gevoelens, waarop de zoon, daarover ondervraagd, verklaarde, dat hij die gevoelens van zijnen luitenant had. De vader beklaagde zich daarover bij zijn rentmeester, die van het gebeurde ter stond kennis gaf aan de militaire overheid van het district. Het toen ingestelde onderzoek had tengevolge, dat de luite nant in hechtenis werd genomen, daar het bleek, dat hij zich tot andere soldaten op dezelfde wijze uitgelaten had. Deze zaak werd niet in het openbaar belandeld, op grond dat de openbaarheid nadeelig kon zijn voor de militaire be langen en voor de waardigheid van den militairen stand, en eindigde met de vrijspraak van den luitenant, op grond dat een der geneesheeren storing van geestvermogens bij hem had waargenomen. Thans heeft de luitenant ontslag gekregen uit den dienst, op grond van ongeschiktheid. De Kamer van afgevaardigden heeft twee voorstellen tot hervorming van het kiesrecht, één van sociaal-demo cratische en één van vrijzinnige zijde gedaan, verworpen. ENGEIiAND. Den 13 werd te Birmingham eene bijeenkomst van mijnwerkers gevondenwaarin eene motie tot hervatting van den arbeid tegen het oude loon werd aangenomen. Voorts werden nog aangenomen mo- tiïjn, waarin de aan den arbeid gebleven mijnwerkers uitgenoodigd werden, dagelijks 1 shilling bij te dragen voor de werkstakers; waarin de ellende, door de handel wijze van den bond van mijneigenaars over andere be drijven gebracht, betreurd en de hoop uitgedrukt wordt, dat de mijnwerkers weldra den arbeid kunnen hervatten. Dien dag besloten de kolenhandelaars te Londen den prijs der steenkolen in het klein met 8 shilling per ton te verminderen. De mijneigenaren in Zuid-Derbyshire en Leicestershire hebben besloten de mijnen weer te openen tegen het oude loon, in afwachting dat het geschil wordt bijgelegd. In den nacht van den 13 is de belgische mailboot op Engeland Marie HenriSttevan Ostende naar Dover dwars door den deenschen schoener Eleanor gevaren, die onmiddellijk zonk. Van de tien man werd slechts één gereed met de boot van de Marie Henriëtte. Den 15 werd in Hydepark te Londen een betooging van 20000 personen gehouden, met muziek en vaandels, wanneer je bij ons terugkomt en beide oogen nog heel en ongeschonden in het hoofd hebtriep Bernhard lachend uit. «Ja, en den leenbrief in den zak!" voegde Albrecht er bij, met eenen zucht. De abdis ontving haren ridderlijken beschermheer met des te grooter vreugde, nu zij hem, na hetgeen tusschen hen was voorgevallen, niet zoo spoedig weer bij zich verwacht had. Onmiddelijk nadat hij toornig was weggeloopen, had zij, zooals gewoonlijk, wanneer een dergelijk onweder bij haar had uitgewoed, berouw ge voeld over hare ongepaste heftigheid en hem in stilte vergiffenis gevraagd. Bij deze stille bekentenis, dat zij zich tegenover hem vergeten en verpraat hadkwam bovendien nog schaamte over hare zeer zeker volkomen overbodige en ongemotiveerde afgunst op Oda, welke zij hem niet onduidelijk verraden had. Toen hij dus heden, reikhalzend verbeid doch onverwacht verscheen, begon haar hart van geluk en vreugde sneller te kloppen en kleurden zich hare frissche, ronde wangen met hooger rood. Vandaag, aldus nam zij zich stellig voor zou hij niet toornig haar huis verlaten. s Wat brengt gij voor goeds, heer graaf, of liever, wat brengt u hierheen vroeg zij met van blijdschap stra lende oogen. «Eene tijding, domina, die bij u waarschijnlijk droef heid, bij mij echter hoop verwekt," gaf Albrecht, eenig- zins verlegen, ten antwoord. «Dat raadsel los ik niet op," sprak zij vroolijk. «Hoe is het mogelijkdat mij iets bedroefd zou maken, dat u met blijde hoop vervult Zeg mij, wat gij hoopt, mis schien raad ik dan, waarin mijne droefheid moet bestaan." «Omgekeerd zou 't mij liever wezen, mevrouw," zei de graaf. «In één woord dus: Leutfried is dood!" »Nu," antwoordde zij, »grj ziet, dat ik mij weet te beheerschen, en zoo gij tenminste den goeden oude niet verslagen hebt, wil ik u voor ditmaal dien treurigen morgengroet vergeven. Maar is hij wezenlijk dood «Zoo dood, als ik hier levend voor u sta!" «Laat hem dan dood zijn en ga zitten, beste graaf!" zei Jutta. ten gunste van de mijnwerkers. Er werden vele rede voeringen gehouden, waarin de houding der mijneigenaren afgekeurd werd, doch er viel niets bijzonders voor. FHAJiKKIJKi Den 13 des avonds was geheel Toulon feestelijk verlicht. De russische admiraal en de officieren verschenen op het balcon van de prefectuur om de menigte te begroeten; zij werden stormachtig toegejuicht. Op een teeken der russische officieren werd plotseling alles volkomen stil. Toen hieven de officieren en daarna de geheele menigte den jubelkreet aan Leve Frankrijk De officieren gingen langs twee muren van menschen naar de haven terug, waar zij zich om elf uren weder inscheepten. Den 14 heeft het publiek de russische schepen bezocht. Verscheidene commissièn, o. a. die uit den gemeenteraad van Parijswerden door admiraal Avellan aan boord ontvangen. Bij het einde van het banket aan boord van de For midable heette admiraal Boissoudy de russische officieren welkom, en gaf zijne vreugde te kennen hen te ontvangen. Hij stelde een dronk in op de gezondheid van den Czaar en de Czarina, en verzocht den russischen officieren, zijne beste wenschen over te brengen voor de grootheid en den voorspoed van Rusland. «Ik vraag mij af," ver volgde hij, «welke f'ranschman voelt zijn hart niet kloppen bij het steeds kostbaar souvenir, dat drie leden van de doorluchte familie Romanoff, die den naam Alexander dragenaan Frankrijk hebben gegeven. Ik noodig u eveneens uit, onze hulde neder te leggen aan de voeten der Czarina, het toonbeeld van alle gratiën en deugden, de dochter van het deensche koningspaar, dat altijd zoo veel sympathie aan Frankrijk betoond heeft." In een tweeden toost dronk de admiraal op Rnsland's leger en marine, en herinnerde aan de helden, die in den russisch-turkschen oorlog door hunne stoutmoedigheid en militaire deugden de bewondering van geheel Frankrijk wekten. In antwoord op den eersten toost stelde admiraal Avellan een dronk in op president Carnot. Verder dankte hij voor de hulde, aan het russische leger gebrachtde russische officieren waren er trotsch op, zich aan boord van een fransch schip te bevinden uit hun naam dronk hij op den voorspoed van Frankrijks leger en marine. Na den maaltijd was er bal in het Arsenaal, aange boden door de officieren van de land- en zeemacht. Daar werd admiraal Avellan ontvangen met het russische volkslied en het gejuich «Leve Rusland Leve de Czaar!" Meer dan 5000 personen verdrongen zich om de russische officieren, die den geheelen avond het voorwerp van de uitgezochtste beleefdheden waren en met veel opgewekt heid aan het bal deelnamen. Het feestmaal, den 15 door de stad Toulon den russi schen officieren aangeboden, was zeer schitterend. In een toost deed de burgemeester het vredelievend karakter der betooging uitkomen en admiraal Avellan sprak over de onverbreekbare vriendschap tusschen beide volken. De toosten op den Czaar, de Czarina en president Carnot werden met geestdrift toegejuicht. De dag eindigde met eene gala-voorstelling, waarbij een koor van 200 personen het russische volkslied zong. De geestdrift was algemeen. Uit tal van plaatsen in Frankrijk komen tijdingen dat de feesten ter eere van het russisch bezoek met de grootste geestdrift gevierd worden, met name te Chartres, Brest, Perpignan en Cannes. Onlangs stierf te Lyon een brandweerman die zijn verlangen te kennen had gegeven burgerlijk begraven te worden namelijk zonder kerkelijke plechtigheden. Zijn broeder deelde zulks mede aan den bevelhebber Range, die daarop verklaarde, dat hij, noch zijne officieren daarbij tegenwoordig zouden zijn. De mairedit hoorende schorste den bevelhebber voor óéne maand in zijne be zoldiging. Een raadslid achtte deze straf te onbeduidend en diende eene motie in, waarbij de maire uitgenoodigd werd, om met klem bij de bevoegde macht aan te drin gen op het afzetten van dien bevelhebberwelke motie met 40 tegen 2 stemmen aangenomen werd. De vergaderingen van den gemeenteraad te Arbois zullen voortaan op last van den maire door drie kanon schoten aangekondigd worden. «Goed", sprak hij, plaats nemend, «wie rijdt, rijdt, en wie ligt, dien laat men liggen." «Zoo is 't. En nu dienen wij dus aan eenen nieuwen slotvoogd voor de Lauenburcht te denken, niet waar «Ja, nu moeten wij aan eenen nieuwen slotvoogd voor de Lauenburcht denken", herhaalde hij werktuigelijk, op benauwden toon. «Kunt gij mij er misschien eenen geschikten aanbevelen, graaf Albrecht?" vroeg zij, terwjjl zij hem schalks van ter zijde aankeek. «Ik? Keen, dat wil zeggen domina, het is uwe burcht en op u alleen komt het dus in dit ge val aan." «Ja, ja, maar ik heb er geen verstand van om eene burcht te bewaken en heb geen flauw begrip, hoe men er eene overvalt bijvoorbeeld, of wel inneemt." «O, daarmede zou ik u van dienst kunnen zijn," dacht Albrecht, terwijl hij zich met de hand het klamme zweet van het voorhoofd wischte. «Ik wil voortaan geenen aanhanger van den bisschop tot slotvoogdEigenlijk heb ik niet veel lust meer om de Lauenburcht nog langer te houdenzij is mij on verschillig gewordenzij brengt niets meer op in den laatsten tijd «Nu, dan moet gij haar aan iemand in leen geven, die zich op het krijgsmanshandwerk verstaat," viel Albrecht haar in de rede. «Zoo dacht ik er ook over heer graafik zal haar aan den graaf van Blankenburg geven, die mij eene aan zienlijke som gelds als schadevergoeding geboden heeft," zei Jutta en haro oogen schitterden van overmoed en schalksche vreugde. Doch graaf Albrecht sloeg daar, in zijnen schrik over de woorden der abdis die hij voor ernst opnam geen acht op. «Aan de Blankenburgers? Domina, aan de Blanken burgers, zegt gij «Ja, en waarom zou ik niet?" «Mevrouw gij hebt mij beloofd de Lauenburcht niet achter mii» rug om te beleenen." Wordt vervolgd. ITALIË. Den 15 werd te San Martino della Ba- taglia het standbeeld van Victor Emmanuel onthuld, waarbjj de koninklijke familie en de ministers tegen woordig waren. De koninklijke familie werd zeer toegejuicht. Crispi verklaardedat hij het vaderland groot wenschte te zien doch niet door den oorlog. Het engelsche eskader is den 16 te twaalf uur te Tarento aangekomen onder het bulderen van het geschut en met langdurige toejuichingen begroet. De muziek speelde zoowel het engelsche als het italiaansche volks lied.^ Te één uur brachten de admiraals elkander weder- keerig bezoek. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De cholera be gint af te nemenIn Hongarije kwamen van 26 September tot 8 October 177 gevallen voor, waarvan 132metdoode- lijken afloop. In Galicië tot den 10 October 998 ge vallen, waarvan 588 met doodelijken afloop. In Bosnië tot den 5 in 4 gemeenten 15 gevailen met 7 sterfgevallen. Het Hongaarsche volkshuis heeft besloten, de adressen over de antwoorden des Keizers te Grins in het archief neder te leggen. De interpellatie van graaf Apponyi over de onthulling van het Honveds-gedenkteeken heeft een stormachtig tooneel veroorzaakt. Toen de minister Weckerlé antwoordde,verliet de geheele oppositie de zaal. De ministeriëele partij juichte hem daarentegen zeer toe. RIISEANI». Het Dagblad van St. Petersburg schrijft over het gaan van het russische eskader naar Toulon, dat het eskader de opdracht heeft uit naam der russische marine het bezoek te beantwoorden, dat in 1891 door het fransche eskader te Kronstadt is gebracht. Twee der schepen, die admiraal Avellan vergezellen, komen uit Amerika, waar zij aan de jubilé-feesten hebben deelge nomen. Men weet, met hoeveel geestdrift zij daar ont vangen zijn en ook hoe de russische zeelieden pas te Oadix gevierd zijn. Wij ontvangen met genoegen zulke bewijzen van sympathie voor onze vlag, die, waar zij verschijnt, denkbeelden van veiligheid en vrede wekt. Daarin ligt de hooge beteekenis dezer manifestatiën, gelijk ook van die, welke thans in-Frankrijk aan onze marine ten deel vallen. Na de toebereidselen, voor de ontvangst gemaakt, verwachten wij, dat de ontvangst niet alleen zal zijn overeenkomstig de hoffelijkheid, die in het fransche volks karakter ligt, maar ook overeenkomstig de vriendschap, die de beide volken en hunne regeeringen verbindt. Deze vriendschap is reeds van wederzijde bij herhaalde gelogen- heden bevestigd. Men mag verwachten, dat deze nieuwe bevestiging evenzeer het karakter zal dragen van den ernstigen en feestelijken zin, dien het bezoek kenmerkt, als van de hartelijke stemming, waarin het gebracht wordt. SPANJE. De marokkanen zijn besloten zich te verzetten tegen het werken aan de forten voor Melilla. Van de pyrotechnische werkplaatsen te Sevilla is eene zonding van 10.000.000 patronen en 36 kanonnen op weg naar Melilla. Het ministerie van oorlog bereidt nog andere zendingen voor. VEREEN1GDE STATEN. Op den Michigan Central Spoorwegbij Jackson in den staat Mississippi, had den 13 des morgens eene botsing plaats tusschen twee pleizierlreinen, waarbij twaalf reizigers gedood en ongeveer twintig gewond zijn. Het dagelijksch bestuur van den Algemeenen Neder- landschen Wielrijdersbond heeft besloten aan den minister van financiën te verzoeken, maatregelen te nemen dat op Rijkswegen wielrijders, hetzij het recht hebben de tolboomen te openen en te sluiten, hetzij de tolbazen te verplichten dat voor hen te doen. De provinciale belasting op de paarden en andere trekdieren in Noordbrabant heeft voor den dienst 1893/4 f 152017 opgebracht tegen 153049 voor den dienst 189'1j3. Den 14 is de ploegbaas der Holl. Spoorwegmaat schappij van Reenen aan het station Piet Gijzenbrug onder een werkwagen geraakt en aan een been en een arm nog al verwond. Den 13 is in den leeftijd van 54 jaren overleden de heer mr. J. G. van Blom J.Gz., sedert 1875 griffier der Staten van Friesland. De directeur van het openbaar Slachthuis te Rot terdam is na nauwkeurig onderzoek, welke wijze van slachten voor het dier het minst pijnlijke is tot de overtuiging gekomen, dat bij het slachten, zooals het bij de israëlieten plaats heeft, het dier het eerst bewusteloos is en dat deze wijze ook met het oog op het uitbloeden te verkiezen is. Den 13 is de nieuw benoemde gouverneur-generaal van Ned. Indie, de heer jhr. J. H. A. van der Wijck, te Padang aangekomen. De minister van buitenlandsche zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brnssel de in- en doorvoer van schapen en van versch schapen vieesch, herkomstig uit Neder land, met ingang van den 15 in België is verboden. Dit verbod is niet toepasselijk op schapen en versch schapen- vleesch zonder overlading per spoorweg transito door België te vervoeren. Den 14 is in den ouderdom van 84 jaren overleden de oud-directeur van 's Rijks museum van oudheden te Leiden de heer dr. C. Leemans. Te Leiden zal eene kamer van arbeid opgericht worden. De regeering heeft, naar aanleiding van de veel vuldige klachten van verschillende schippersvereenigingen over het te lang gesloten houden der groote spoorweg bruggen, zooals te Rotterdam en te Dordrecht, haar ver langen te kennen gegeven, dat de loop van bijzondere treinen, welke tusschentijds wordt vastgesteld, zoodanig moet plaats hebbendat de offieiëel aangekondigde tijd vakken, waarop de bruggen voor het verkeer der scheep vaart geopend moeten zijn, niet beperkt of geheel voor den spoorwegdienst in beslag worden genomen. 's Rijks middelen hebben gedurende September op gebracht f 11,383,448,33 tegen f 11,682,986,97 in Septem ber 1892 en gedurende de eerste negen maanden van 1893 f 81,144,032.40V! tegen f 86,828,733,15 in hetzelfde tijd vak van 1892. Het 9/j 2 der raming bedraagt f87,347,347,50. De vermogensbelasting bracht in September f 463,130 op, makende met het vroeger reeds betaalde f 539,647.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2