No. 125. Eerste Mad. Vijf en ïtfegentigste Jaargang, 1893. V RIJ D A G 20 OCTOBER, Gemeenteraad van Alkmaar. Vergadering Woensdag 18 October 1893. AIKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,8»; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Frjjs der gewone Advertentlön: Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. No. 10. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren P. Rentmeester en Mr. A. P. de Lange de eerste wegens nitstedigbeid de laatste wegens beroeps bezigheden. 1. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd werden, nadat de volgende opmerking van den heer Kraak man daarin nog was opgenomen. Naar aanleiding der vraag van den heer mr. A, P. de Lange, of burg. en weth. dan wel de gemeenteraad bevoegd is goedkeuring te verleenen tot toepassing van provoost-arresthad hij opgemerkt, dat vóór de invoering der gemeentewet hier omtrent twijfel kon bestaan, doch dat zijns inziens te dien aanzien alle twijfel was opgeheven na de invoering dier wet en wel door artikel 126 eerste lid dier wet luidendeWanneer ter uitvoering van wetten van algemeene maatregelen van inwendig bestuur, van onze daartoe betrek kelijke bevelen, en van provinciale reglementen en verordenin gen door het gemeentebestuur moet worden medegewerkt, ge schiedt dit door Burgemeester en Wethouders. 2. Deelt de Voorzitter mede dat a. naar aanleiding van het in de laatste vergadering ge nomen besluit, om te trachten van eenige belasting schuldigen alsnog in te vorderen den door hen niet be taalden aanslag in de plaatselijko directe belasting, ten kantore van den gemeente-ontvanger reeds betaald is over 1891 door S. E. Hamburger f 3.60 o v e r 18 9 2 door A. van Wieringen f 3.60 J. Klomp Sr. f 1 C. Bierman f 0,50 J. Klomp Jr. f 2.20 en D. Klomp f 1.40; b. door hem krachtens artikel 68 der gemeentewet in handen der vaste commissie van financiën alsnog om bericht en raad gesteld zijn de ingekomen bezwaar schriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1893, van mr. J. P. B. van der MandereJ. van der Bon en P. Besse c. burgemeester en wethouders van deu Raad van Ad ministratie der Hollandsehe IJzeren Spoorwegmaat schappij bij brief van 28 September 11. W. Nr. 23 A/3790 Secretarie de mededeeling ontvingen, dat de concessie voor den aanleg van den spoorweg Alkmaar Hoorn afgekomen was en de voorbereidende maatregelen voor de eerste ter visie-legging reeds door hem genomen werden. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken Van Gedeputeerde Staten. 3. Brief, ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 11 Augustus tot regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de 2e openbare school voor onvermogenden. 4. Brief, ten geleide van de goedgekeurde tweede snppletoire gemeente-begrooting, dienst 1893. 5. Brief, ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 5 September, tot afstand van grond aan den Geestersingel aan de heeren J. P. Schouten en W. F. Stoel. 6. Brief, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 5 September, tot regeling der jaarwedden van eenige leeraren aan de burgeravondschool. Ns. 3 tot met 6 voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 7. Brief, ten geleide van het op 25 September opge maakte proces-verbaal van opneming der kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 8. Brief, waarbij ingetrokken wordt het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van het perceel van den heer J. H. A. Oomen kadastraal bekend in sectie B, onder No. 660, aan de Zoutsteeg en de Laatnaar aanleiding van de mededeeling van de commissie nit den raad, die den toestand van dat perceel opgenomen heettdat de toestand door aansluiting aan de waterleiding, door het aanbrengen van meor lucht en lichtdoor het aanbren gen van eon tweede privaat en andere herstellingen zoo danig verbeterd wasdat zij die intrekking mocht voorstellen. Het rapport der commissie voor kennisgeving aange nomen, tengevolge waarvan het voorstel tot onbewoon baarverklaring ingetrokken wordt. 9. Brief van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, houdende mededeeling, dat zij van burg en weth. bericht ontvingendat door dat college aan het hoofd der openbare school voor meisjes machtiging was gegoven tot de toelating van verschei dene leerlingen, die den öjarigen leeftijd eerst bereiken op 25 November, 5, 14 en 27 December 1893 en 7 Ja nuari, 12 Februari en 29 Maart 1894 en aan het hoofd der openbare burgerschool van twee leerlingen die bedoelden leeftijd eerst bereiken op 21 November en 4 December 1893. Deze toelating is naar hunne meening geschied in strijd met de algemeene school verordening van 22 December 1880 No. 29waarvan art. 1 bepaalt, dat de leeftijd van 6 jaren verplichtend gesteld wordt voor leerlingen die wenschen toegelaten te worden en art. 2dat ook toegelaten worden de leer lingen, die in het eerstvolgond kwartaal na den toela- tingstermiju den leeftijd van zes jaren bereiken. Dewijl de toelating op de openbare scholen slechts éénmaal 'sjaars geschiedt en wel op de school voor on vermogenden en de beide tnsschenscholen op 1 Mei en op de burger- en meisjesschool na de zomervacantie bedoelt de verandering in beide artikelen omtrent den leeftijd der candidaat-leerlingen eenvoudig dit te zeggen de kinderen, die tot de openbare scholen wenschen toe gelaten te worden, moeten op het oogenblik van den aanvang van den cursus minstens 5 jaar en 9 maanden zijn. De nieuwe cursus op de openbare burgerschool is begonnen op 7 Aug., die op do meisjesschool op 22 Aug. Geen enkel der toegelaten leerlingen viel dus in de ter men, daar geen enkel op den dag van den aanvang van den cursus de leeftijd van 5 jaar en 9 maanden bereikt had. Te vergeefs heeft de commissie in de verordening gezocht naar eene bepaling, die aan burg. en weth. de bevoegdheid toekent, de hoofden der scholen tot toelating te machtigen van leerlingen beneden den in de veror dening bepaalden uitersten leeftijd. Waar in de verorde ning zelve eene dergelijke bevoegdheid tot het verleenen van dispensatie niet is gegeven, daar behoeft het geen betoog dat die bevoegdheid door het college van burge meester en wethouders niet wordt bezeten. De commissie acht het haar plicht don Raad met die feiten in kennis te stellen omdat de belangen van het onderwijs mede brengen, dat de bestaande verordeuiugen worden nageleefd. Gesteld in banden van bnrg. en weth. om bericht en raad. 10. Mededeeling van Regenton van het Mannen- en Vrouwen-Gasthuis, als beheerders der stads-apotheek, dat het gebruik der badinrichting in hot gasthuis na de opening van het bad der Vereeniging het Witte Kruis zoo gering is dat de weduwe Lobach niet do minste betaling krijgt voor hare werkzaamheden. Zij stellen daarotn voor, hare bezoldiging als bediende bij de stads-apotheek, bij de vaststelling waarvan indertijd rekening gehouden werd met het voordeel, dat de badinrichting afwierp, te ver- hoogen met f 100 en alzoo te brengen op 308, ten einde haar schadeloos te stellen. Gesteld in handen van de vast,, commissie van finan ciën om bericht en raad. 11. Brief' van Directeuren der Wederlandschc maat schappij ter bevordering der IVijverheid, waar bij medegedeeld wordt, dat in den boezem der Maat schappij de veronteigening der atmosfeer door onvolledige verbrandingsprodacten reeds meermalen tot ernstige en be langrijke besprekingen aanleiding heeft gegeven zoowel de hygiënische als economische nadeelen, welke genoemde verontreiniging na zich sleept, maken het wenschelijk, dat in den bestaanden toestand verbetering worde aan gebracht. Deze is te verkrijgen 1° door eene meer doel matige inrichting onzer vuurhaarden en kachels 2° door als vaste brandstof, zijnde thans grootendeels steen kool, meer en meer cokes te doen gebruiken en 3° door het lichtgas nit de gasfabrieken zoodanig in prijs te ver lagen, dat in woonhuizen en voor de kleine industrie daarvan meer algemeen gebruik kan worden gemaakt. De Maatschappij achtte het genoemde onderwerp en vooral het onder 3 genoemde middel van zooveel be lang, dat zij aan haar Hoofdbestuur heeft opgedragen, daarop de aandacht der gemeentebesturen te vestigen en ze tevens in kennis te stellen met het laatste rapport, dat daarover in de algemeene vergadering is uitgebracht. Directeuren bieden daarom dat rapport ter overweging aan en verzoeken wel te willen medewerken tot de ver wezenlijking van de daarin uitgedrukte wenschen. Gesteld in handen van burg. en weth., na daarover, voor zooveel punt 3 betreft, de vaste commissie voor de gasfabriek te hebben gehoord. 12. Dankbetuiging van den heer G. N. Itz, voor de hem betoonde onderscheiding door zijne benoeming tot leeraar in het lijn- en vakteekenen aan de burgeravond school, welke benoeming, onder de daarbij gemaakte be palingen, door hem aangenomen wordt. Voor kennisgeving aangenomen. 13. Adres van den heer Jan Holland te Amsterdam, om voorloopige concessie tot het aanleggen en exploiteeren eener stoointramlijn van af 't station te Alkmaar over Koedijkervlotbrug naar Bergen met de voorwaarden, daarin vermeld, s. v. p. binnen welken tijd het volledig uitgewerkt plan en het authentieke stnk, bedoeld in het rapport van burg. en weth. d.d. 12 Juli 1.1. den Raad ingediend, moet ingeleverd zijn, ten einde de definitieve concessie te verkrijgen. Het plan bestaat om van af Alkmaar over Heiloo en Egmondbinnen, Eginond aan Zee te bereiken. 14. Brief van den heer Jan Hollandwaarbij hij nogmaals vraagt voorloopige concessie ter voorkoming van noodelooze kosten. Zoodra het blijktdat de ge meentebesturen de zaak willen steunen door eene voor loopige concessie of toestemmingwordt de wegvoor zooveel dit nog noodig isopgemeten in teekening ge bracht enz. en volledige plannen den gemeentebesturen toegezonden De Voorzitter stelt voor, beide stukken ter lezing voor de leden te leggen. De beer Kraakman stelt voor, den heer Holland mede te deelendat de Raad geene termen heeft ge vonden t na kennis te hebben genomen van deze stukken, m op zijn eenmaal genomen besluit terug te komen. Die stukken houden toch niets in dat eenige verande ring brengt in de aan den Raad door dezen verzoeker alleen herhaaldelijk gedane mededeelingen De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar, waarna met algemeene stemmen dienovereenkomstig be sloten wordt. 15. Adres van den heer Jan Pot, waarbij hij nogmaals vergunning vraagt, tot weder opzegging, voor het maken van 1 of 2 steigers met grondaanvulliug langs de Ka naalkade tusschen de Korte Nieuwesloot en de Bok- kesluis, ieder lang ongeveer 3 Mr., geheel blijvend bin nen den aldaar aanwezigen kanaalsoboeiing en zulks voor zijne rekening en ten algemeenen gebruike, met dien verstandedat hem alleen voor lading of lossing van of aan zijn adres, de voorkeur zal worden gegeven voor zooveel mogelijk. De vrijheid tot het doen van dit herhaald verzoek ontleent hij aan de volgende feitendat hij tot heden geen enkel bericht ontving op zijn dergelijk verzoekreeds ingekomen in de raadsver gadering van 1 Maart 1893dat tot heden noch de door niemand gevraagde bazaltmunrnoch de dito houten loswal van gemeentewege werd gemaakt en dat op de bogrooting voor 1894 volgens verklaring van een paar leden der commissie van fabricage geen spoor te ont dekken is van eenigen post voor steigers, beschoeiing of bazaltmunr langs de Kanaalkade. De Voorzitter stelt voordit adres te stellen in handen van burg. en weth. om bericht en raad. De heer Canters kan zich daarmede niet vereenigen. Herhaaldelijk wordt van zijnen steiger gebruik gemaakt om zware voorworpen te lossen (verschillende voorbeelden haalt hij daarvan af), omdat men ze aan de Kanaalkade niet kan lossen. En hoewel hij dit nog altijd toegestaan heeftals men het hem vroeg zoo kan dit toch niet voortdurend geschieden. De zaak is reeds anderhalf jaar aanhangig en naar zijne meeniug wel rijp voor beslissing. De tegenwoordige toestand kan niet blijven bestaan. De Voorzitter antwoordtdat niet de bedoeling van zijn voorstel is om de zaak slepende te houden t integendeel om haar zoo spoedig mogelijk af te doen. Wil men dit verzoek toestaan dan dienen toch tech nische voorschriften gegeven te worden voor het maken der steigers. Met den meesten spoed zal hieraan voldaan worden. De heer Canters blijft aandringen op het nemen eener beslissing. De heer Kraakman wil toch een nader rapport, van burg. en weth. hebben, alvorens een besluit te nemen. De heer Stoel zou het ten zeerste betreuren, wanneer aan particulieren vergunningen gegeven werden om hier steigers te maken. Laat de Raad een besluit nemen om trent de bij hem aanhangige en uitvoerig besproken plannen, om den toestand aan de Kanaalkade te verbeteren. De heer Goede is juist van een tegenovergesteld gevoelen. Hij heeft met genoegen dit adres gezien dit is juist in zijn geest. Hij zou niet alleen die vergunning willen verleenen, maar zou verder willen gaan en, zooals in de commissie van financiën reeds besproken is, alle bestaande vergunningen tot het hebben van steigers willen intrekken en ze dadelijk op nieuw willen ver leenen onder voorwaarde dat zij ten algemeenen ge bruike zijn wanneer zij door de belanghebbenden niet gebruikt worden. Nadat de heer C o n ij n opgemorkt had, dat ten vorigen jare de bedoeling was geweest, dat op de begrooting voor 1894 gelden zouden zijn uitgetrokken voor de verbetering van den wal langs de Kanaalkade en dat aan die bedoeling geen gevolg is gegeven, wordt des Voorzitters voorstel aangenomen met de bedoeling, dat burgemeester en wethouders zoo spoedig mogelijk aan die opdracht gevolg zullen geven, rekening houdende met de verschillende hier geuite gevoelens. 16. Verzoek van eigenaars en bewoners van perceelen aan Scharloo, om opruiming der aldaar staande hoornen. Gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad nadat er op gewezen was, dat de omstandigheden eenigszins veranderd waren sedert de laatste afwijzende beschikking van den Raad. Sommige leden wilden aan het verzoek dadelijk voldoen. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. Van de vaste commissie van financiën. 17. Rapport op de begrooting van het burgerlijk arm bestuur voor 1894, sluitende in ontvangsten en uitgaven op f 12642. Uit de gemeentekas wordt aangevraagd eene subsidie van 10695499 minder dan voor 1893 verdeeld als volgt: a. voor eigen armen f 4775; b. voor r. k. armen, beneden den ouderdom van 60 jaren, aan wie door het r. k. parochiaal armbestuur onder stand wordt geweigerd, f 3950 en c. voor ned. horv. armen, aan wie onderstand wordt ge weigerd door de ned. herv. diakonie 1970. Voor bedeelingen in geld is 7250 geraamd, f 50 min der dan voor 1893, waarvan voor eigen armen f 1843,90 voor genoemde r. k. armen 2889,25 ned. herv. armen 1680,90 bestedelingen te Alkmaar verpleegd 656,50 één bestedeling sedert jaren 75, en voor verhooging over de verschillende on- derdeelen 104,45

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1